Sa fie oare vina mea ?

Traisc o mare dilema in ultimul timp..Povestea incepe cu a fost odata ca niciodata,asa cum incep toate povestile frumoase,o fata singura ,parca lipsita de noroc in dragoste ,la 24 ani ,cu o minune de copil de 4 ani ..Am cunoscut in acea vara..2008 ,un baiat ..recunosc ,nu aveam timp de relatii si ma simteam mereu discrimata si fara drept la o dragoste frumoasa pentru ca aveam un copil asa de tanara ,care a rezultat dintr-o povste frumoasa de iubire ,dar doar atat ...Si cum spuneam ,nici dupa o luna de relatie deja auzisem de la acel baiat foarte multe incurajari si cuvinte frumoase (va spun drept ca e o specie rara,asa frumos vb in general despre femei ,un gentleman ce mai ) ..E drept ca eu nu preau bag in seama asa ceva si sunt obisnuita cu complimente ,drept urmare nici nu am incercat sa aprofundez insemnatatea celor spuse atunci de el ...a facut si multe gesturi pentru mine ,care in mod normal nu le poate face decat o persoane care tine cu adevarat la cineva...imi zicea chiar de la inceput ca asa o visase pe femeia vietii lui,ca mine ...eu,24 pe atunci ,el 31.Acum, eu 26,el 33....A fost o vara frumoasa dar s-a intrerupt fara nici o motivatie ..Un an de zile nu ne-am vazut ..el imi mai trimitea cate un msg din cand in cand ,care uneori primea si un raspuns ,dar nu intotdeauna ....in octombrie anul trecut ,ne-am reintalnit ...dar dupa 2 luni pauza ...o tacere izbitoare pe care nu o intelegeam ...dar ce era mi grav si este si acum e ca as vrea sa incerc sa am cu adevarat o relatie cu el .dar nu inteleg atitudinea lui ..ma chinui de o luna sa incerc sa stabilesc o intalnire cu el ,imi scrie prin mesaje ca ma pretuieste ,ma doreste ,ma respecta ,ca stie ca faptele nu dovesdesc asta ,dar ma lasa cu ochii in soare cand vine vorba sa iesim ...eu una nu stiu cum sa ma comport ..nu il stresez ,nu il sun .......vroiam doar sa ne intalnim si nu reusesc ...cum sa fac ?si cum sa il fac sa imi explice de ce se comporta acum asa cu mine ? E posibil sa nu fi aratat atunci in acea vara aceeasi afectiune pe care mi-a aratat-o el ,pentru ca nu o simteam,dar totusi de ce m-a mai cautat ,de ce imi dadea de veste din cand in cand ca totusi se mai gnadeste la mine ??

flordavis
Postat pe 22 Februarie 2010 14:40
Va cunoasteti parintii unul celuilalt?Si daca da,ei ce parere au despre relatia voastra?Parintii lui ce spun de faptul ca u ai un copil?
AdrianaR
Postat pe 22 Februarie 2010 14:48
hai sa fim seriosi, nu zic acum ca parintii nu sunt importanti, dar ce treaba au ei cu povestea fetei? mai intai sa-si rezolve ei problema, sa vada daca chiar o sa fie o relatie de durata si apoi vorbim si despre parinti.
nelly05
Postat pe 22 Februarie 2010 14:56
Depinde...de aceea am si intrebat...Sunt multi parinti care se baga ca musca`n lapte si`si influenteaza copii indiferent de varsta lor....
Oricum...un tip la 33 de ani care se presupune ca e matur si stie ce vrea,nu s`ar comporta asa ca un pusti care habar n`are pe ce lume traieste!Asta e clar!
AdrianaR
Postat pe 22 Februarie 2010 14:58
Nu Adriana ,nu ne cunoastem parintii pentru ca nu a foat cazul..Mama mea stie de el .dar atat..s-a intamplat ca atunci , vara respectiva ,sa vina la otopeni sa ma ia de la aeroport de unde eu veneam dintr-o delegatie (noi fiind din piatra-neamt),in maisna fiind si sora lui cu care doar am facut cunostinta ..eu una ma gandesc la mama lui ca e posibil sa nu fie de acord sa aiba deja o nora cu un copil,cine stie ?iar el are o legatura stransa cu mama lui ,,,insa ideea e ca niciodata nu am discutat lucruri de genul asta,ma intelegi ?oricum sunt mai multe de zis..eu as vrea doar sa port o discutie cu el si nu stiu cum sa fac fara sa par acum ''disperata'',ca oricum el nu ma stie asa si s-ar speria probabil ...nu mai inteleg barbatii astia fetelor ..cum naiba sa zica esti femeia visurilor lor ,si nu doar la vrajeala ,ca nu mai am 17 ani sa cred tot ce se zboara si am si ceva lectii de psihologie ,dar sa se comporte ca si cum .....ar trai intr-un vis si nu realitate!
flordavis
Postat pe 22 Februarie 2010 15:34
Pai draga mea,eu cred ca u traiesti in vise...De atata vreme nu te`a prezentat parintilor...si ia intreaba`te de ce...desi nu prea mai conteaza...cert e ca te tine practic "ascunsa"...La 24 de ani sa spui ca n`a fost cazul...eu una nu concep asa ceva...
Ceva`mi da cu virgula in povestea asta!
AdrianaR
Postat pe 22 Februarie 2010 15:40
Pai da iubita cum sa ne prezentam la parinti din moment ce nici noi nu am stiut cu ce se mananca relatia asta ...eu un sg prieten al meu l-am prezentat parintilor si asta pt ca e tatal copilului meu ..pt ca trebuie sa fiu foarte sigura ,inainte de toate ,de noi,ca apoi sa fac si alt pas ..eu una asa cred ..pentru ca nu imi permit ca acum ,la 26 ani ,cu un copil ,sa mai implic si pe altcineva in ceva 'nesigur' si pentru mine nu?
flordavis
Postat pe 22 Februarie 2010 16:12
De la: floradavdis, la data 2010-02-22 16:12:29Pai da iubita cum sa ne prezentam la parinti din moment ce nici noi nu am stiut cu ce se mananca relatia asta ...eu un sg prieten al meu l-am prezentat parintilor si asta pt ca e tatal copilului meu ..pt ca trebuie sa fiu foarte sigura ,inainte de toate ,de noi,ca apoi sa fac si alt pas ..eu una asa cred ..pentru ca nu imi permit ca acum ,la 26 ani ,cu un copil ,sa mai implic si pe altcineva in ceva 'nesigur' si pentru mine nu?


"Pai da iubita" daca u de vara trecuta pana acum nu ti`ai dat seama cine e omul acela pt care te framanti atata si mai spui si ca e o relatie care nu sti cu ce se mananca,atunci lumineaza`ma ce mai doresti de la noi?Vrei sa te`ajutam sa aflii cu ce "se mananca" relatia ta,cea care e nesigura?Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu putem...
Daca u nu sti ce vrei,noi nici pe`atat!Mai gandeste`te!
AdrianaR
Postat pe 22 Februarie 2010 16:22
mi-e mi-e clar ca "buna ziua"!
a fost frumos, a fost ca o poveste, a fost da' nu mai este...
daca vroia sa te intalneasca, te intalnea, dar nu vrea... si ca sa nu te jigneasca (zice el) te abordeaza cu eleganta, lasandu-te sa-ti dai singura seama ca interesul lui pentru tine ca femeie, s-a evaporat.
atitudine tipic masculina.
nu-ti fa iluzii... nu-i cu nimic deosebit de altii.
Tylly
Postat pe 22 Februarie 2010 16:34
Probabil ca nu o fi cu nimik mai deosebit ca altii ,dar totusi nu eu l-am cautat ,ci el .de atatea ori inca ..de ce ?care este explicatia pentru asta ?
adica nu mai prezint nici un interes nu ma mai cauti deloc nu ?
e dintre cei care vb cu subintels mai mult ..am postat intamplarea mea pt ca vroiam si parerea altor persoane din exterior...sa pot lua o decizie ..sa ma intalnesc cu el si sa vb despre asta sau sa nu ma mai stresez delok ca nu merita ?atata tot ...dar probabil ca doar eu pot decide asta ,insa stiti si voi ca ratiunea functioneaza mai greu in astfel de situatii....

Va pup /
flordavis
Postat pe 22 Februarie 2010 19:02
flora, daca el a putut sa se desprinda de tine dupa vara aia minunata petrecuta impreuna, daca momentele frumoase nu l-au facut sa ramana la tine, nu cred ca vrea asta cu adevarat.
ii convine sa vorbeasca cu subanteles, pt ca are acoperire, nici nu-ti spune ceva sigur dar nici nu te lasa sa-ti vezi de viata ta.

parerea mea, din exterior, este sa nu te mai stresezi cu el, nu merita, mai mult suferi, decizia iti apartine.

nelly05
Postat pe 22 Februarie 2010 19:12
nu inteleg ce cauta parintii aici... Parintii isi cresc copiii ca sa devina adulti responsabili: adulti responsabili inseamna sa ia decizii pe cont propriu. Daca au omis sa il intarce pina acum, ghinion. S-a stricat odorul. Prea mult laptic. Altul.
Este inadmisibil pentru un barbat la 33 de ani sa termine o relatie pentru ca nu-l lasa mamica. Punct.

In rest, barbatii sint mai orientati pe actiune decit femeile. Nu prea le au cu paradoxurile. Cind vor ceva, de obicei actioneaza. Nu viseaza asa la luna. Sau nu pentru prea mult timp. Cind nu fac nimic, este pentru ca nu vor nimic - nimicul asta include acea "ea" care altfel e convinsa ca e iubita foaaarteee muuult... Metafizic, asa.
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2010 22:03
Multumesc mult Nelly05...Cred ca ai reusit sa ma luminezi..tocmai de aceea am cerut si ajutoru vostru ,din exterior se vede altfel si..va multumesc pt toate raspunsurile ...da ,daca ar vrea ceva cu adevarat ,nu ar sta cu mainile in san poate astepata sa mai imbatraneasca putin,pana se va epora ..nu vrea nici sa renunte ,dar nici mai mult ,,sa stea sa viseze in continuare ,ca eu ma voi reorienta sauo sa ma calugaresc si gata ,ca am o baaaafta in dragoste ....
O zi superba tuturor..
flordavis
Postat pe 23 Februarie 2010 10:48
poate exisa o 'EA" oficiala??
eladaela
Postat pe 23 Februarie 2010 10:57
flora, vorbesti prostii ce calugaritul, tu in primul rand esti mama si ai pt ce sa traiesti, sa te bucuri de viata, esti tanara chiar daca ai trecut prin multe, o sa apara si barbatul potrivit pt tine, o sa vezi.
nelly05
Postat pe 23 Februarie 2010 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o zi speciala 115 De la: walkiria 7 Septembrie 2010 13:09
Agentia OnVouge 2 De la: eu_geminy 2 Octombrie 2010 21:33
Pauza In Relatie 4 De la: Alins80 1 Septembrie 2010 12:00
un simplu cliseu.. 8 De la: quasaria 22 Martie 2010 23:28
dragostea la prima vedere! 380 De la: fleurdelis 20 Mai 2010 23:02
Setari Cookie-uri