E iubire sau nu e?


Sunt casatorita de 9 ani dar suntem impreuna de aprovimativ 15 ani. Avem impreuna un baietel, acesta fiind si motivul meu pentru a ma casatori. Nu eram convinsa ca este barbatul potrivit si de aceea am amanat momentul casatoriei desi insistente din partea lui au fost destule. Lui i-a placut si ii place timpul petrecut alaturi de prieteni si bautura. Asta a fost principalul motiv al nehotararii mele. Dar afland ca asteptam un copil si el jurandu-mi ca nu va continua iesirile cu prietenii la bautura dupa ce ne casatorim, am acceptat sa facem acest pas. Din pacate fericirea nu a durat mult...vreo doi ani sa zic asa. Dupa care au reinceput iesirile seara cu prietenul(acum a mai ramas unul singur care este necasatorit) la bautura. Problema lui este cand consuma alcool ca nu se mai poate opri. Adica pleaca de acasa seara la 8 si imi zice ca nu sta mult...o ora maxim dar niciodata nu se tine de cuvant...doar o bere si inca o bere...si tot asa pana la 10. Am avut multe certuri pe tema asta. Eu ii spuneam sa mergem de exemplu toti trei in vizita la prieteni de familie seara, nu doar el singur si noi acasa. Dar degeaba, el prefera acest prieten. Acu de la un timp am reusit sa il conving ca iesirile astea seara la baute nu sunt ok dar desi se pare ca a inteles, timpul tot nu si-l dedica noua. Prefera sa stea acasa in bucatarie cu prietenul sau la baute. Deci a inlocuit barul cu bucataria! Atat a inteles din ce i-am spus probabil!
Iar daca sta cu noi seara e mai mult pe telefon fara prea multe discutii. Daca vreau sa-i vorbesc despre ce ma deranjeaza imi spune ca iar incep cu din astea...sa-l mai las in pace.
Am avut o perioada de doi ani in care am locuit in Germania...tot asa toti trei impreuna. Acolo lipsind prietenul de care va ziceam nu am avut probleme. Dar revenind in tara comportamentul lui a revenit la cel initial. Putin timp cu noi si de proasta calitate si mult timp cu prietenul si bautura. Daca vreau sa discut nu am cu cine...pur si simplu nu ma intelege...probabil avem perceptii diferite asupra conceptului de familie. Eu imi doresc timp petrecut impreuna, plimbari, iesiri cu prietenii de familie iar el timp petrecut cu prietenul. Cel putin astea sunt lucrurile vazute din perspectiva mea!
Si am impresia ca eu sunt singura care incearca sa aduca relatia la un punct comun, tot timpul am lasat de la mine sa fie bine! El nu a zis niciodata un simplu Iarta-ma daca era vinovat! Sa nu mai zic de un compliment chiar aruncat asa intr-o doara! Mi-e dor si mie de vremurile cand eram admirata si dorita de el!

Chiar nu stiu ce sa mai fac...am stiut ca el nu este persoana potrivita de la inceput dar am crezut cand mi-a spus ca o sa se schimbe si lasa iesirile cu baietii.
Eu am nevoie de o persoana iubitoare si devotata familiei iar el probabil are nevoie de o sotie libertina care sa nu-l intrebe unde merge, cu cine sau cand vine inapoi. Zic eu nepotrivire de caracter dar si lipsa de comunicare...pur si simplu nu am cu cine comunica.
Divortul nu ar fi o optiune prea buna deocamdata deoarece baietelul meu nu cred ca ar fi pregatit, pentru el tatal lui este un idol.
Singura varianta sa fiu si eu cat de cat fericita ar fi sa am un amant...cel putin la momentul actual. Voi ce ziceti deapre relatia noastra asa la prima vedere? Multumesc.

Postat pe 20 Martie 2017 22:37
Cind va spuneam eu ca lumea e din ce in ce mai derapata mintal, voi nu ma credeati!
Iaca exemplul 'absolut'!

Acum am ajuns la ... next level:
Carevasazica tocmai am gasit motivele si 'alibiul' pt. care ar fi cazul sa ne tragem si noi una bucata...

...AMANT!


Ca tare nefericite mai sintem, mama ei de viatza!


Frecventza ii_mbecilelor topicuri imi intareste idee ca fetelor din redactia Garbo ori le baga careva ceva in cafea, ori 'ierburile' de le fumeaza ele sint de foarte proasta calitate.

Fetelor, schimbatzi 'distribuitorul'!

Sau intrati si voi in jocul ala, 'balena albastra', ca poate mai scapam de atita prostie si nemernicie!


Firea-ti ale dracu' de matracuci ii_dioate si deja deja senile!...
garbo101426
Postat pe 21 Martie 2017 00:04
Nu e iubire, @necunoscut. Din partea niciunuia. Tu vrei sa-ti tragi amant, el... Si de ce crezi ca am fi la fel de afectati ca si tine, de povestea ta si sa-ti dam rezolvarea problemei? Poti primi o parere, care nu ne implica, doar atat... e povestea ta, nu a noastra.
iolanda_74
Postat pe 21 Martie 2017 10:04
Familii in pas cu vremurile
... idioate din ce in ce mai multe...
iolanda_74
Postat pe 21 Martie 2017 10:07

Din pacate, exact datorita ii_mbecilei intelegeri a conceptului de feminism s-a ajuns la asa ceva...


Nu ne mai ajunge ce ne-a lasat Mama Natura si Bunul Dumnezeu!

Vrem tot mai mult (nu stim nici noi ce) indepartindu-ne tot mai schizofrenic de FEMEIA din noi, de chiar...


...NATURA NOASTRA DEMIURGICA!
garbo101426
Postat pe 21 Martie 2017 10:55
Asa-i, 426... si tot ce vede la situatia ei, e sa-si ia amant, cand normal era sa-si fi luat un sot cu care sa poata fi fericita. Sau a crezut ca ramane nemaritata? Asa sa fi fost, macar nu ajungea in situatia asta jalnica. Nu-i era clar ca nu-l iubeste si nu-i potrivit pt. ea, si viceversa... ce facea rupea margarete inainte de nunta? Si din amalgamul asta a mai rezultat si un copil, asa, in virtutea inertiei.
iolanda_74
Postat pe 21 Martie 2017 11:29
De la: , la data 2017-03-20 22:37:08
Voi ce ziceti deapre relatia noastra asa la prima vedere? Multumesc.

doar ca si el este la fel de nefericit ca si tine!
un divort ar rezolva mai elegant problemele, zic si eu
miss_darine
Postat pe 21 Martie 2017 11:46
Inteleg ca vrei sa fii si tu fericita. Si ca divortul l-ar afecta pe baietel. Iti lioseste timpul petrecut in familie. Ai de gand sa te afisezi cu amantul? Sa oetreci timp cu el. Cine va sta cu baiatul tau daca sotul bea si tu esti plecata? Cum ar fi viata ta? Dormind langa sot si mama iubitoare in familie. De vreme ce ai intrebat aici presupun ca ai niste indoieli ca asta e solutia.
Parerea mea ca nu este o idee buna.
Plus ca ar exista posibilitatea deloc neglijabila ca sotul tau afle. Cum ai explica aceasta duplicitate? El a facut ceva....bea acasa nu mai bea la carciuma. Poate reuseste pana la urma sa nu mai bea deloc. Il vede copilul, imbatraneste,.... I s-o face rusine. Daca asta e problema.
Deliaaa
Postat pe 21 Martie 2017 12:28
Uau ce pot sa zic...o gramada de mesaje arogante si jignitoare! Multumesc mult acelora care au raspuns pertinent si la obiect, fara jigniri si alte cele. Am postat pe forum in ideea ca poate mai sunt femei care se regasesc/s-au regasit in situatia mea. Si daca au depasit aceste probleme poate au un sfat de dat. Dar alte doamne "sfinte" au inceput cu acuzatii care nu isi au rostul! Probabil ele sunt fara de pacat si cu o familie "perfecta".

garbo_464280
Postat pe 21 Martie 2017 17:53
Chiar asa...
Ce poate fi mai arogant(?) si jignitor pt. o rapandula tupeista 'suferinda' nevoie mare, decit sa-i spuna lumea ca e nu numai anormal, da' si absolut patologic, imoral si dezgustator sa 'impartasesti' tuturor necunoscutilor de pe net cum ca singura si unica modalitate de a te simti tu fericita(???) este sa-ti tragi, pe persoana fizica, una bucata...

...AMANT ?!?!?!?


Multe euglene bok-o-trofe nesimtite si lipsite de ratiune pe planeta asta. Si care dupa ce ca-si expun indecent si mizerabil toate tarele caracteriale proprii, mai au si pretentia ca lumea sa fie 'soft' cu sufletzelele lor 'nepansate' ... sexual!
Cind vrei SINCERITATE la asemenea idiotzenie de subiect, trebuie sa te si astepti la reactii pe masura nemerniciei!


Iar unele dintre celenteratle astea bipede au chiar si ... personulitate multipla(sic!):
Cind sint 'undercover', cind isi trag si ele un numar, de complezentza, pt. prostiit userii...


Nemultumirea si ofuscarea stupida a astora de infecteaza netul cu bazaconii prost 'fermentate', in capushoarele alea mult prea 'aerisite', e data tocmai de faptul ca nu toata lumea e atit ii_mbecila cit sa puna botu' la toate kk_retinismele muierilor derapate care vin sa-si verse pe-aici toate mizerabilele umori ... 'casnice'!!!
garbo101426
Postat pe 21 Martie 2017 18:38
De la: garbo101426, la data 2017-03-21 18:38:26Chiar asa...
Ce poate fi mai arogant(?) si jignitor pt. o rapandula tupeista 'suferinda' nevoie mare, decit sa-i spuna lumea ca e nu numai anormal, da' si absolut patologic, imoral si dezgustator sa 'impartasesti' tuturor necunoscutilor de pe net cum ca singura si unica modalitate de a te simti tu fericita(???) este sa-ti tragi, pe persoana fizica, una bucata...

...AMANT ?!?!?!?


Multe euglene bok-o-trofe nesimtite si lipsite de ratiune pe planeta asta. Si care dupa ce ca-si expun indecent si mizerabil toate tarele caracteriale proprii, mai au si pretentia ca lumea sa fie 'soft' cu sufletzelele lor 'nepansate' ... sexual!
Cind vrei SINCERITATE la asemenea idiotzenie de subiect, trebuie sa te si astepti la reactii pe masura nemerniciei!


Iar unele dintre celenteratle astea bipede au chiar si ... personulitate multipla(sic!):
Cind sint 'undercover', cind isi trag si ele un numar, de complezentza, pt. prostiit userii...


Nemultumirea si ofuscarea stupida a astora de infecteaza netul cu bazaconii prost 'fermentate', in capushoarele alea mult prea 'aerisite', e data tocmai de faptul ca nu toata lumea e atit ii_mbecila cit sa puna botu' la toate kk_retinismele muierilor derapate care vin sa-si verse pe-aici toate mizerabilele umori ... 'casnice'!!!


Sa inteleg ca cea care a deschis acest topic, mai are si alte subiecte-pe care le posteaza undercover sau sub alte numere-, conforme cu multiplele 'personulitati'? Sau or fi responsabile cu asta insarcinatele la menstra, prostituatele la agatament pe garbo, bolnavii care nu gasesc medici? La cate subiecte aiurea sunt pe aici, nici nu-i de mirare.
iolanda_74
Postat pe 21 Martie 2017 21:07
Femeia a intrat pe forum sa ceara o parere, nu sa incepeti voi cu idei si comentarii rautacioase! Sunteti mult sub nivelul ei, chiar si sub nivelul unui copil de cls.I. Ganditi inainte sa scrieti! Nu mai scrieti in bataie de joc, daca n-aveti nimic bun de zis, mai bine stati in banca voastra si pastrati jignirile si arogantele pt.voi.

Treceti voi prin ce trece ea, de o judecati asa lejer? Cu ce drept, cine va credeti? Sunt de 15 ani impreuna, casatorita de 9 ani.....a facut pasul ca isi dorea o familie dar se pare ca nu e omul potrivit tocmai din cauza bauturii. BAUTURA distruge tot! Relatii, familie, munca.....poate ca nu aveti parte de un betiv, ca sa simtiti cu adevarat prin ce trece ea....si mai ales ca e un chin pt.copil, o trauma....a adus-o in pragul disperarii, EA A INDURAT ATATEA si i-a acceptat, a luptat pt.familia ei...si poate i-a ajuns atatia ani, a ajuns la limita cu rabdarea. Nu trebuie sa-i judecati voi motivele, n-aveti niciun drept!
Bine zicea cineva....barbatul de femei se lasa la un moment dat, dar de bautura, niciodata. Sau se lasa, in cazuri foarte rare.
Sfatul meu este sa vorbesti cu un preot sau duhovnicul tau, daca ai.
Incearca sa-i arati ca bautura nu e buna, sa-si faca si niste analize. Sau intebtionat mergi si tu cu el, poate nu.mai vrea sa mearga sau poate n-o sa mai bea asa mult. L-ai intrebat de ce bea, care-i motivul? Din ce am inteles, si inainte de a va casatori, el bea. Tatal lui bea?
Nu te mai gandi la amant, ca-ti distrugi familia si copilul va suferi.
Numai bine iti doresc!
garbo_385448
Postat pe 8 Aprilie 2017 09:09
Am citit si eu cele de mai sus, sunt oripilata de ce ton si limbaj se folosesc aici si cunosc asta din multele subiecte discutate, dar acele persoane, uita ca este Sfantul post si-si fac pacate cu rautatea si superioritatea afisata, ca trebuie sa fim buni, toleranti, civilizati ! Draga mea, parerea mea, e ca nu trebuie sa mai amani divortul,- decizia, care tot acolo te va duce peste ani. Asa,pui punct unui trai inadecvat de familie si castigi timp pentru tine si puiul tau, orice motiv invocat de tine, e prea ieftin. Nu amana, copilul creste si ii va fi mai greu, nu e niciodata tarziu, sa o iei de la capat cu fruntea sus, ai castigat experienta, sigur ca nu era de dorit asa, dar daca ai incercat ani, sa schimbi ceva si nu ai reusit, nu mai amana timpul curge in defavoarea ta, copilul creste si mereu va exista un motiv si va fi tot mai dificil ! Trezeste-te, ia decizia in piept, actioneaza, deja ai asteptat prea mult si Start, pentru schimbarea ce este necesara ! Un Amant, nu e decizia corecta, caci acasa va fi acelasi trai, vei gasi candva omul potrivit, la timpul potrivit, Dumnezeu are grija de toate, insa trebuie sa crezi, sa i-o ceri, sa te rogi, nimic nu pica din cer ! Numai bine si atat cat se poate, Sarbatorile Pascale, cu intelepciune si Lumina sfanta ! Si maine e o zi !
garbo238983
Postat pe 8 Aprilie 2017 09:55
Cred ca ar fi mai potrivit sa ai o prietena devotata cu care sa poti comunica bine decat un amant .La un moment dat amantul te va dezamagi cu siguranta si vei avea parte de acelasi gen de nefericire.Este doar o parere sincera.
garbo_13652
Postat pe 8 Aprilie 2017 11:28

Mincatorii de rr-ahat au aparut taman in post si tocmai invocind ... Sfintele Sarbatori Pascale!
Cu maxima ... 'deferentza' crestina, nu-i asa ?!?...


Oare cit de dd-obitoc sa fie un astfel de paramec incit sa aduca kk-retinoid in discutie ... bunele maniere, inteligentza si bunul simtz tocmai facind 'ceva' fix toate acestea taman intromisionindu-se in comentariile altora precum ... mustele in kk-ooru' vacii?!?...


garbo101426
Postat pe 8 Aprilie 2017 13:01
Salutare tuturor ! Daca imi permite-ti doamnelor,nu am putut sa raman indiferent la postul doamnei de mai sus si as dori sa imi exprim si eu o opinie in calitate de sex opus.
In opinia mea problema ar sta in felul urmator din cele spuse de dansa "nu il cunoaste indeajuns"
Incercarile doamnei de al aduce pe un fagas bun si in spiritul familiei sunt sortite esecului din cauza acestui aspect. Probabil ce 15 ani de convietuit impreuna nu au fost de ajuns sau doamna nu a dat atentie lucrurilor care au facut existenta lor impreuna sa fie posibila.
Ca si solutie, daca imi permiteti, as recomanda o mai mare atentie aspectelor care tin o familie impreuna, lucrurile care le-a enumerat dansa, o schimbare a situatiei in bine si eliminarea obiceiurilor care fac atmosfera familiala sa se disipe. Divortul ar putea fi una dintre solutii iar problema cu amantul ar putea aduce , in contextul acestui aspect, titulatura de mama imorala ceea ce v-ar pune intr-o situatie destul de jenanta , efectele acestea fiind pe termen poate indelungat. Copilul va creste si va afla intr-o buna zi ce s-a intamplat cu familia lui si probabil ca nu v-ati dori sa stie ca dvs ati ales alta cale decat cea a familiei. Cat despre fericirea dvs exista si alti oameni care iubesc spiritul familiei iar copilul va fi fericit sa stie ca dvs ati ales sa ii fie lui bine.. lupta dvsnu este usoara dar banuiesc ca un sprijin moral si afectuos v-ar ajuta mai mult decat inclinarea catre gasirea unui amant..dar cum am spus la inceput este doar o opinie..va doresc liniste si fericire si o minte mai limpede !!
garbo192321
Postat pe 8 Aprilie 2017 14:10
El e betiv , tu esti nefericita.....ce sens mai are viata in asa zisa familie? vrei sa iti iei un amant? doresti acordul nostru? dupa el o sa mai fie si alti amanti...copilul va creste , va intelege ...crezi ca pentru copil va fi mai bine sa traiasca intre un betiv si o...? mai bine divortezi daca spui ca esti nefericita si incearca sa-ti dedici viata copilului, nu are cel mic nici o vina ca l-ati facut , dar acum ai obligatia ca mama sa il cresti frumos , sa fie un copil fericit .Gandeste-te la copilaria lui si nu la amantul pe care ti-l doresti
cristina5
Postat pe 8 Aprilie 2017 21:31
De la: delada, la data 2017-03-21 12:28:28Inteleg ca vrei sa fii si tu fericita. Si ca divortul l-ar afecta pe baietel. Iti lioseste timpul petrecut in familie. Ai de gand sa te afisezi cu amantul? Sa oetreci timp cu el. Cine va sta cu baiatul tau daca sotul bea si tu esti plecata? Cum ar fi viata ta? Dormind langa sot si mama iubitoare in familie. De vreme ce ai intrebat aici presupun ca ai niste indoieli ca asta e solutia.
Parerea mea ca nu este o idee buna.
Plus ca ar exista posibilitatea deloc neglijabila ca sotul tau afle. Cum ai explica aceasta duplicitate? El a facut ceva....bea acasa nu mai bea la carciuma. Poate reuseste pana la urma sa nu mai bea deloc. Il vede copilul, imbatraneste,.... I s-o face rusine. Daca asta e problema.


Poate si-l ia ca amant pe prietenul sotului si....va fi tot in casa (Este o lume nebuna, nu? )
cristina5
Postat pe 8 Aprilie 2017 21:36
Eu cred ca trebuie sa te hotarasti : divortezi sau ramai in continuare cu el si suporti .Decizia iti apartine.
Ciuciuc_Stanca_1
Postat pe 8 Aprilie 2017 23:16
Daca-i iubire ?! NU A FOST , NU ESTE SI NICI NU VA FI ! LA MIJLOC A FOST O FORMĂ DE asa-zisă OBLIGATIE , IAR ULTERIOR , DOAR O FORMĂ " BOLNAVICIOASĂ DE " OBIȘNUINȚĂ ! Din punctul meu de vedere , ca bărbat ...SI CU 10 COPIII SĂ FI AVUT, ÎL LĂSAM DE NU SE VEDEA ,CU PRIETENII si cu PAHARELE LUI NESECATE ! CU INDIVIZI d'ăștia cărora le plac femeile, jocurile de noroc sau băutura , NU POȚI ȚINE O FAMILIE !
Ana_Andreina
Postat pe 9 Aprilie 2017 12:55
Daca-i iubire ?! NU A FOST , NU ESTE SI NICI NU VA FI ! LA MIJLOC A FOST O FORMĂ DE asa-zisă OBLIGATIE , IAR ULTERIOR , DOAR O FORMĂ " BOLNAVICIOASĂ DE " OBIȘNUINȚĂ ! Din punctul meu de vedere ...SI CU 10 COPIII SĂ FI AVUT, ÎL LĂSAM DE NU SE VEDEA ,CU PRIETENII si cu PAHARELE LUI NESECATE ! CU INDIVIZI d'ăștia cărora le plac femeile, jocurile de noroc sau băutura , NU POȚI ȚINE O FAMILIE !
Ana_Andreina
Postat pe 9 Aprilie 2017 12:57
Daca-i iubire ?! NU A FOST , NU ESTE SI NICI NU VA FI ! LA MIJLOC A FOST O FORMĂ DE asa-zisă OBLIGATIE , IAR ULTERIOR , DOAR O FORMĂ " BOLNAVICIOASĂ DE " OBIȘNUINȚĂ ! Din punctul meu de vedere ...SI CU 10 COPIII SĂ FI AVUT, ÎL LĂSAM DE NU SE VEDEA ,CU PRIETENII si cu PAHARELE LUI NESECATE ! CU INDIVIZI d'ăștia cărora le plac femeile, jocurile de noroc sau băutura , NU POȚI ȚINE O FAMILIE !
Ana_Andreina
Postat pe 9 Aprilie 2017 12:59
Eu nu ti-am dat solutia cu divortul pentru ca tu o excluzi din start.
Copilul asa e obisniit. Tata cu prietenul, mama cu el. 15+ 9 = 25 de ani de vietuit impreuna, cu sotul si 23 de ani de suportat prietenul.
De ce nu incerci sa iti faci cercul tau, iesi cu copilul, cu alte mamici. Pentru ce il pazesti oe el si prietenul lui.Lasa-i sa puna tara la cale la un pahar si tu vezi de nevoike tale. Du copilul la teatru, la film, in parc, la un sport, la un concert.
Daca ai intalnit deja pe cineva din cauza caruia ai cochetat cu gandul fericirii (care deocamdata e una ipotetica) te sfatuiesc sa nu ii dai curs.
Poti divorta bineinteles, poti discuta despre asta cu sotul tau.
Si sotul tau ar fi de inteles sa aiba in continuare un rol activ in viata copilului.
Respecta-te oe tine. Respecta-ti alegerile. L-ai ales pe sot, fara sa te oblige nimeni, Nu il mai suporti? Lasa-l!
Deliaaa
Postat pe 9 Aprilie 2017 13:25
Draga mea,ceea ce tu numesti casnicie,e doar o pierdere de timp,cu toate ca ai si un copil! Nu-ti irosi viata,ea trebuie traita decent si in liniste atat cat se poate.In ceea ce priveste ideea de a-ti face un amant,nu este o solutie deoarece acesta te va considera "un moment de relaxare" ,nu ar exista respect fata de tine ca femeie.Eu zic sa te retragi demn,intr-un loc unde nu te deranjeaza nimeni,sa-ti cresti copilul asa cum trebuie,el nu are nevoie de un tata ca asta,crede-ma! In schimb,daca vrei sa-ti petreci timpul liber alaturi de cineva,dupa o perioada,o poti face insa nu neaparat sa-l iei de sot.Vei vedea ca asa iti vei gasi linistea Casatoria este un lucru foarte serios! Eu m-am casatorit (civil) cu sotul meu abia dupa 12 ani,iar acum in Iunie facem si nunta.Eu iti doresc multa sanatate si sper sa depasesti acest moment luand cea mai buna decizie !
MiaMihaescu
Postat pe 11 Aprilie 2017 01:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa il mai ert sau nu? 23 De la: Tiffany 4 Octombrie 2009 09:02
iubire, bibelou de portelan ... 58 De la: machiajtatuaj 23 Mai 2010 02:46
Cum e cand te culci cu cineva prima data ? 50 De la: pik_nik 20 Ianuarie 2010 10:06
RELATII INTERZISE......PROFESOR - ELEV 34 De la: AMELYY 23 Mai 2010 10:57
Probleme de familie - sotia tatalui meu 5 De la: CoKNeZa 6 Iulie 2012 15:12
Setari Cookie-uri