comorile sufletului?

nu uita principalul! mi-a spus cineva, odata ..... hmmmm! oare ce a vrut sa spuna?
apoi m-am gandit: care sunt lucrurile principale in viata? insasi viata? credinta? familia? prietenii?
dar dorinta de castig, bogatia, placerile materiale ne incanta atat de mult incat principalul este lasat deoparte asa ca ne consumam timpul pt a castiga cat mai mult si nu numai material ci si statutul uitand de comorile sufletului
am deschis acest topic in perioada craciunului, in aceasta perioada cand trebuie sa facem o trecere in revista a sentimentelor, sa invatam sa fim mai buni, sa invatam sa daruim
asa ca iata intrebarea mea: care sunt comorile sufletului vostru? ce faceti pt a le apara?
va astept cu mult drag sa comentam acest subiect
UEL
Postat pe 4 Decembrie 2009 11:00
...si de ce ar trebui sa fim mai buni numai de Craciun???...si in celelalte zile nu!...iertare unui anumit gen de sentimentalisti..dar cand aud...vai de Craciun sa fim mai buni???de ce de Craciun...?de ce numai in prag de sarbatori? de ce nu tot timpul...si de ce sa nu ne gandim tot timpul ca ar trebui sa fim mai buni ...daca ni se pare ca nu am fi suficient de buni...
....treaba cu comorile sufletului e ca le ai sau nu in fiecare zi sau nu...le ai deloc....de comorile sufletului ar trebui sa ne ingrijim in fiecare zi...nu de 2 ori pe an ...de Paste si de Craciun
garbo055472
Postat pe 4 Decembrie 2009 11:09
este foarte adevarat ce spui tu "si de ce ar trebui sa fim mai buni doar de craciun? de ce numai in prag de sarbatori? de ce nu tot timpul"
dar ne amintim asta uneori, rar, f rar
si spunem ca avem familie, ca avem prieteni, ca avem credinta
intrebarea este: ce facem pentru ei?
UEL
Postat pe 4 Decembrie 2009 11:15
Da,comorile sufletului sunt:
-cei dragi,
-copii,
-familia,
-prietenii
-credinta in Dumnezeu.
Si fiecare facem atat cat putem pentru ei si poate pentru ca ei sa ramana comorile sufletului nostru!
Eu una,incerc sa nu uit,incerc tot timpul sa fiu prezenta.
DORI_
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:22
oare numai de sarbatori putem invata sa fim mai buni si mai corecti cu noi insine????oare numai de sarbatori putem invata sa-i ascultam si pe ceilalti???oare numai de sarbatori putem intinde o mana de ajutor celor care au nevoie de noi??? oare numai de sarbatori putem spune unui om ca suntem langa el???
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:35
De la: UEL, la data 2009-12-04 11:00:17nu uita principalul! mi-a spus cineva, odata ..... hmmmm! oare ce a vrut sa spuna?
apoi m-am gandit: care sunt lucrurile principale in viata? insasi viata? credinta? familia? prietenii?
dar dorinta de castig, bogatia, placerile materiale ne incanta atat de mult incat principalul este lasat deoparte asa ca ne consumam timpul pt a castiga cat mai mult si nu numai material ci si statutul uitand de comorile sufletului
am deschis acest topic in perioada craciunului, in aceasta perioada cand trebuie sa facem o trecere in revista a sentimentelor, sa invatam sa fim mai buni, sa invatam sa daruim
asa ca iata intrebarea mea: care sunt comorile sufletului vostru? ce faceti pt a le apara?
va astept cu mult drag sa comentam acest subiect
pai un om ar putea sa se imbogateasca sufleteste...Facand fapte bune,,,Ruganduse la Dumnezeu sa il intareasca si sa ii arate calea cea dreapta,pt a ne curati sufletul de pacate si sa ne ajute sa ne indreptam.....
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:39
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 16:39:58
De la: UEL, la data 2009-12-04 11:00:17nu uita principalul! mi-a spus cineva, odata ..... hmmmm! oare ce a vrut sa spuna?
apoi m-am gandit: care sunt lucrurile principale in viata? insasi viata? credinta? familia? prietenii?
dar dorinta de castig, bogatia, placerile materiale ne incanta atat de mult incat principalul este lasat deoparte asa ca ne consumam timpul pt a castiga cat mai mult si nu numai material ci si statutul uitand de comorile sufletului
am deschis acest topic in perioada craciunului, in aceasta perioada cand trebuie sa facem o trecere in revista a sentimentelor, sa invatam sa fim mai buni, sa invatam sa daruim
asa ca iata intrebarea mea: care sunt comorile sufletului vostru? ce faceti pt a le apara?
va astept cu mult drag sa comentam acest subiect
pai un om ar putea sa se imbogateasca sufleteste...Facand fapte bune,,,Ruganduse la Dumnezeu sa il intareasca si sa ii arate calea cea dreapta,pt a ne curati sufletul de pacate si sa ne ajute sa ne indreptam.....


io nu am nemica cu fetili care posteste si vorbeste despre almanahele in care sicrie de pa goagal si copieste si pasteste din carte sfanta in care vorbeste despre fetele care trebe sa fie cuminti si sa nu preacurveste ca e pacat ca tu ca fata sa te duci cu mai multi barbati deodata ci e mai bine cu cate unul pe rand eventual chiar in aceeasi noapte ca sa faci bani si sa nu ii mai ceri la baba bani de parfumuri si de alte odicoloane ca baba nu are si daca iti da te spune la fata ei care are un copil mic si mai pleaca de acasa si atunci fata posteste pe internetele din alte tari si atunci vorbeste de barbatii care nu merita fetele care e cuminti si daca se da barbatii la fetele cuminti astea le bate peste gura ca asa trebuie fetele sa faca azi sa carpeasca barbatii si sa nu-i lase sa cante precum cocosul ca fetele trebuie sa conduca casa si barbatul trebuie sa fie supusul ei si sa nu iasa de sub papucul ei ca altfel e porc si nu mai merita increderea ei si nici nu merita sa-i faca copii ca nu ii va creste cu el si ea nu are din ce sa ii creasca ca ea muunceste cinstit ca se duce si la munastire si se roaga dar nu se duce la popa ala pacatos care o trage de limba ca ala nu stie nici macar sa citeste din biblie si o sa vada ea ca o sa-i spuna ca nu stie sa citeasca cartea aia si o sa-l invete ea cum se citeste.....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:50
oameni buni stiati ca aceia care-si petrec timpul protejandu-i pe altii sunt cei care in realitate au nevoie sa fie protejati de cineva? stiati ca atunci cand ajuti pe cineva ajutorul se intoarce indoit? nu ignorati sa faceti fapte bune, nu trebuie sa daruiti bani sau obiecte in mod deosebit, este la fel de folositor un sptijin, un ajutor cu un sfat cu o vorba buna si nu-mi spuneti ca faceti asta zilnic si ca va amintiti mereu sa-l ajutati pe cel de alaturi ca nu sunteti ffff preocupati de a va petrece mare parte din timp luptand pentru a face mai multi bani si a castiga mai multa faima, putere, uitand ce e "principalul" in viata: sa-ti petreci cat mai mult timp cu familia ( asta insemnand cu copiii cu parintii cu bunicii care sunt la fel de vulnerabili ca si copiii ) cu prietenii si de ce nu cu persoane straine care au nevoie de o vorba buna ( voluntari la diverse fundatii caritabile )
????????????????????????????????
faceti asta mereu? felicitari atunci
UEL
Postat pe 7 Decembrie 2009 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zodii 14 De la: mgmm 9 Iulie 2014 14:00
De ce suntem imbecili in lumea virtuala? 58 De la: duchess1 6 Februarie 2014 13:19
Fibrom Uterin 8 De la: Melanie 1 Octombrie 2009 20:01
Iadul e aici... ! 19 De la: barboneli 2 Februarie 2014 20:45
Hai la ciorba de potroace! 1058 De la: elodia 16 Mai 2012 17:37
Setari Cookie-uri