Conteaza varsta in dragoste?

Buna,

De cele mai multe ori,cand iubesti, varsta nu conteaza, dar in timp se va vedea diferenta de varsta. Eu zic sa te mai gandesti. E pacat sa suferi mai tarziu. Esti tanara.
Simona___Mirela
Postat pe 16 Februarie 2010 08:32
De la: garbo073789, la data 2010-02-16 00:18:43Intre mine si sotul meu este diferenta de 6 ani.Ne intelegem foarte bine ,ne respectam si ne iubim din ce in ce mai mult.
Din punctul de vedere al bisericii diferenta limita intre parteneri sa nu depaseasca 10 ani.Dar daca varsta este mai mare iar partenerii se inteleg,au obiceiuri si comune,placeri si foarte multe alte lucruri care corespund in proportie de 80%(nimeni nu se intelege 100% perfect) restul numai conteaza.Si in primul rand nu trebuie sa te iei dupa lume.Fiecare face cum vrea,cum ii dicteaza inima.
Asa ca Iubiti-va in contiunare!

Draga 073789, sa inteleg ca esti homosexual?????
gavril
Postat pe 16 Februarie 2010 20:23
in anuminte momemte conteaza Eu am 20 de ani iar sotul 39 suntem de4 ani impreuna ne intelegem bine avem o fetita impreuna La inceput a fost foarte bine. Dupa un timp el imbatraneste iar TU ESTI PRACTIC INCA UN COPIL SI SE SCHIMBA TOT EU AM CHEF DE DISTRACTIE IESIRI IAR EL DE STIRI FILME SI RELAXARE SI DE AICI APAR CERTURILE.SI IN VIATA SEXUALA APAR PROBLEME .PAREREA MEA E CA MERITA SA INCERCI NU TOT OMUL E LA FEL SUCCES
bianca_eliza
Postat pe 17 Februarie 2010 20:19
Draga mea, varsta nu conteaza in dragoste.Sunt alte lucruri care leaga si consolideaza un cuplu.. o spun din experienta unei relatii de 3 ani, cu un barbat mai mare cu 26 de ani. Relatia a mers perfect..poate prea frumos si s-a terminat cand eu am vrut mai mult de la viata...o familie, un copil..lucruri pe care el nu a vrut sa mi le ofere..Gandind in perspectiva,eu as fi fost tot in postura de concubina, fara implinirea sufleteasca pe care o ofera un copil, asa ca, am fost nevoita sa pun capat relatiei. A fost crunt,au fost momente grele..acum sunt mai bine. Am luat ce a fost frumos din aceasta relatie si am ramas cu amintirile. A fost o experienta care m-a maturizat, si nu regret nicio clipa aceasta relatie.
Iti impartasesc experienta mea, in speranta ca te vei gandi in perspectiva...ceea ce iti doresti acum, peste 5 ani, peste 10 ani s-ar putea schimba si trebuie sa stii daca partenerul poate sa iti ofere mai mult decat dragoste, daca poate sa te implineasca pe toate planurile..Vorbeste cu el, afla ce doreste sa faca mai departe in viata si apoi fa ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine, fara sa te lasi influenta de nimeni. Succes !
vvio
Postat pe 17 Februarie 2010 20:30
NU...sigur nu conteaza...daca exista cu adevarat DRAGOSTE...RESPECT ...SI MULTA INTELEPCIUNE,eu sunt cu 8 ani mai mare ca si sotul meu si avem o relatie frumoasa .Pentru a avea o relatie reusita ...noi femeile trebuie sa invatam sa ne comportam ca si ``o amanta``nu ca si ``o nevasta``...si sa invatam sa nu mai invinuim barbatii,pentru toate refularile noastre
garbo096466
Postat pe 17 Februarie 2010 23:09
Eu zic sa-ti asculti inima, doar ea stie ce-i mai bine de facut...
Luna_in_capricorn
Postat pe 18 Februarie 2010 08:24
Iubitii mei, va multumesc la fiecare pentru gindurile si sfaturile voastre.Eu voi culehge ceea ce este mai bine si voi actiona in consecinta.Trebuie sa stiti ca ma indragostesc de acest barbat pe zi ce trece( mai mic decit mine cu 10 ani-ca sa va improspatez memoria despre cine este vorba ).
garbo032513
Postat pe 18 Februarie 2010 11:49
ce parere ai avea despre o dragoste intre o femeie de 55 ani si un bartat de 31... si nu este vorba de interes! Este doar dragoste si... sa ne simtim bine
garbo100113
Postat pe 20 Februarie 2010 16:07
AdrianaR
Postat pe 20 Februarie 2010 16:09
113, iubiti-va mult :-)) S-ar putea la un moment dat realitatea sa-ti dea peste cap asteptarile...dar pana atunci Have fun!!! :-)
reyya
Postat pe 20 Februarie 2010 16:13
Direct am avut in flash cu Israela si Liviu!
Cine cunoaste,stie!
AdrianaR
Postat pe 20 Februarie 2010 16:16
eu cred c singurul lucru care conteaz in alegerea partenerului de viat este ceea ce simti in inima ta. Dac ea iti transmite o senzatie de confort, inseamn c este ceea ce trebuie...
inchide ochii, dute cu gindul in centrul inimii( nu inima fizic ci mijlocul pieptului, intre sini) si imagineaz-ti viata ta alturi de EL. Ascult ce rspuns iti va da EA. Este singurul adevr care te poate fericit. Am 43 de ani si o csnicie reusit, cu 2 copii.
Numai bine in viitor...
Mukti
Postat pe 21 Februarie 2010 00:45
fleurdelis
Postat pe 21 Februarie 2010 00:48
Canva am fost si eu complexata de aceasta diferenta de varsta. Binenteles la mine este vice versa.Eu sant mai mare cu 12 ani decat sotul meu, si santem foarte fericiti. Avem 10 ani de cand santem impreuna, si pot sa spun ca nu credeam ca va fi posibil asa ceva, desi am avut o casatorie ratata inainte cu unul mai mare decat mine cu 10 si la ce mi-a folosit? La nimic, de cat ca mi-am pierdut cei mai frumosi ani din viata.Daca intradevar te iubeste si simti ca merita asculta glasul inimii si vezi ce-ti spune
dyanyta68
Postat pe 21 Februarie 2010 10:03
sa ai mare grija de sanatatea sufletului tau ca se va regasi pe fata si e ft important.Peste ani cand varsta isi spune cuvantul e bine sa ascunzi din anii care-i ai.Nu umbli cu cartea de identitate pe fata!
marianela
Postat pe 21 Februarie 2010 10:22
Deci tu ai 55 si el 31?Profita,nu te gandi ce va urma.Spera sa urmeze numai bine!Nu-ti umbri fericirea de acum cu ganduri negre de viitor!
marianela
Postat pe 21 Februarie 2010 10:23
marianela
Postat pe 21 Februarie 2010 10:26
intr-adevar, nu diferenta de varsta este cea care decide stabilitatea unui cuplu.
sunt altii factorii care ne unesc sau ne separa: lungimea aia de unda care iti da impresia ca intelegi totul fara prea multe cuvinte, comunicarea, gradul de maturizare socio-afectiva al fiecaruia, proiectele comune, disponibilitatea de a tolera defectele celuilalt... sunt multe, dar in esenta este vorba de sentimentul de bine pe care ti-l ofera acea relatie.
daca te simti bine langa omul acela, ce importanta are diferenta de varsta?
gandind in perspectiva... nimeni nu intinereste, si apoi cine ne garanteaza ca un partener de varsta apropiata ne va sta alaturi mai multa vreme sau ne va face mai fericiti?
daca ati gasit omul care stie sa "aprinda focul", bucurati-va de el si de relatie, indiferent cat va dura!
viata e scurta si in absenta iubirii, e atat de anosta! mama ei de viata!
Tylly
Postat pe 21 Februarie 2010 10:27
sincer....ce conteaza mai mult? sa ai langa tine un barbat apropiat de varsta ta (dar care nu te merita) sau un barbat care stie sa te iubeasca, sa te respecte (chiar daca e cu 10-15-20 de ani mai mare)?
parintii il vor accepta intr-un final pentru ca iti doresc binele, indiferent care ar fi el, iar restul lumii nu conteaza.

si nu te lasa influentata de exemplele celorlalte relatii. fiecare relatie este diferita asa ca tu traieste relatia ta, nu a altora.
barbieterorista
Postat pe 22 Februarie 2010 10:00
conteaza sa ai alaturi un barbat/ femeie cu care te intelegi indiferent de varsat, zodie etc
Lady_Di
Postat pe 22 Februarie 2010 10:05
Buna. Sunt alaturi de tine si sper sa ,,cantaresti'' bine decizia pe care o vei lua. Sa ne mai spui si noua ce se mai intampla in viata ta...Iti doresc numai bine !
vvio
Postat pe 22 Februarie 2010 15:13
citeodata da! ! !
garbo020614
Postat pe 22 Februarie 2010 18:45
Daca va iubiti 113, totul este ok!
garbo032513
Postat pe 22 Februarie 2010 19:53
DACA chiar exista dragoste adevarata, varsta nu mai conteaza
Bine, nici nu ar fi bine sa fie niste diferente chiar "uriase"...
blue_dream
Postat pe 23 Februarie 2010 18:48
Conteaza foarte mult diferenta de varsta.Va spun din experienta.Am avut o relatie cu un barbat mai tanar decat mine cu 8 ani.A fost asa de indragostit si m-aiubit asa de mult.I-am daruit un baietel dupa 3 ani de relatie si dupa ce a implinit baietelul 1 an am aflat ca ma insela cu prietene de familie.Dar acea diferenta de varsta s-a simtit de foarte multe ori.Si ne-am lovit de aceasta probleme de multe ori.Acum am o relatie cu un barbat mai mare decat mine cu 6 ani.Ma iubeste cum nu m-a iubit nimeni.Dar...............Deja se gandeste mult daca trebuie sa-mi schimb jobul,Daca sunt imbracata prea sexi.Si deja il simt ca i-si face griji pt anii ce vin.I-mi spune cu un zambet trist:eu peste doi ani am 50 de ani si tu o sa fii tanara.........si va dati seama ce razboi e in capul lui.Este un om deosebit si merita tot respectul din lume.
garbo060025
Postat pe 24 Februarie 2010 00:30
Draga mea,
Eu mi-am gasit sufletul pereche intr-un om cu mult mai mare decat mine. Eu aveam 21 iar el 50. Iti imaginezi ca au existat probleme din cauza asta nu doar cu parintii ci si la facultate. Dar nu mi-a fost frica sa il accept si am facut cea mai buna alegere din viata mea. El a mai trait doar sase luni deoarece avea cancer. Cu parintii m-am impacat, colegii au disparut in timp din peisaj. Ma bucur enorm ca am avut prilejul sa il cunosc si curajul sa il primesc in viata mea. Au fost cele mai frumoase 6 luni din viata mea. Asa ca eu nu cred ca exista bariere intre doi oameni cu varste diferite. Daca simti ca e onest in ceea ce iti spune... go for it. S-ar putea sa fie o ocazie unica, cine stie...
e_l_e_n_a
Postat pe 24 Februarie 2010 08:20
Cine a vazut filmul "Cu dragostea la pshihiatru" ????
Filmul relateaza dragostea dintre o femeie matura si un tanar, care din pacate se destrama.Superb film!
gavril
Postat pe 25 Februarie 2010 08:03
Il voi cauta si eu pe net.Daca tu spui ca este atit de superb!O zi faina la toata lumea si iubiti-va ca viata oricum trece.
garbo032513
Postat pe 25 Februarie 2010 08:09
bine dar cum arata psihiatrul?? tot superrb??
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 12:40
...sunt despartita de 5 ani dupa o casatorie de aproape 20 de ani...

...m-am dedicat copiilor si nu m-am gandit nici o clipa la o relatie cu cineva (nici macar la o aventura)....

...au trecut 5 ani de sarbatori in singuratate ...copiii au crescut si-si fac planurile lor....


...in vara anului trecut niste prieteni mi-au facut cunostinta cu un barbat, mai mare ca mine cu 10 ani, care ma stia doar din fotografiile facute cu ei si din spusele lor...

... nu i-am dat nici o sansa ( sau poate nu mi-am dat mie - nu o sa stiu niciodata)...prejudecati...

...au venit sarbatorile de iarna si le-am petrecut in singuratate (la ora 23,in noaptea de revelion, am stins toate becurile din casa si mi-am inchis telefoanele)...

...sunt angajata intr-o alta localitate..departe de casa si de copii...

...in prima zi de serviciu am cunoscut un barbat mai mare ca mine cu 17 ani(am aflat ulterior) care ma face sa ma simt speciala...

...e divortat, asa ca ma gandesc serios sa incep o relatie cu el,indiferent de durata...

....deci, cand singuratatea te apasa, poate aparea o persoana in prezenta careia sa te simti bine si sa nu mai conteze nimic altceva...

...(eram de principiu ca diferentele nu trebuie sa fie mai mari de plus/minus 10 ani)
daria_
Postat pe 25 Februarie 2010 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vergeturi 7 De la: garbo040769 16 Mai 2012 18:46
buna 3 De la: raluca_zambilici 16 Mai 2012 18:47
dragele mele frumoase :) 34 De la: eligeanta 16 Mai 2012 18:49
Crest Whitestrips 8 De la: ClaudiaLungu 21 Septembrie 2014 09:31
Tenul gras chiar are nevoie de creme? 72 De la: blue_dream 20 Aprilie 2010 16:55
Setari Cookie-uri