dorinta de libertate

prietenul meu cu care imi facusem multe planuri,vise,cu care stateam impreuna de 9 luni si cu care trebuia sa ma casatoresc mi a spus ca are nevoie de libertate si a renuntat la tot ce insemna noi...vroia acest lucru pt o perioada dar intr un final ne am despartit de tot iar acum el are deja pe altcineva...il iubesc si l vreau inapoi pt ca stiu ca inca mai simte ceva pt mine,vbim pe mess imi spune ca i e foarte dor de mine,ca vrea sa fim prieteni pe veci...nu mai stiu ce sa fac ...sa lupt pt el...sa l uit dar nu stiu cum,totul imi aminteste de el...nu mi a spus de ce a renuntat asa usor,doar ca nu are ce sa mi reproseze,ca am fost perfecta,ca fata ca mine nu mai gaseste...ne intelegeam foarte bine,in 9 luni ne am certat de 2 ori si atunci pt ca altii s au bagat in relatia noastra...mi e asa greu...dati mi un sfat va rog.
nely45
Postat pe 26 Octombrie 2009 17:34
..daca s/a razgandit si nu a avut curajul sa iti spuna in fatza..ca sa nu te faca sa te simti prost...sunt lucruri pe care cei din jurul nostru le gandesc..iara noi nici nu le banuim...deci rezulta ca nu ne putem pune in locul lor...si daca nu ne spun ei cu gura lor...noi nu avem de unde sa avem habar..chiar nu putem ghici gandurile celor din jurul nostru...si ma refer inclusiv la persoane foarte apropiate...membrii ai familiei...iubiti..etc...
...avem ceva in noi...care ne determina sa ascundem anumite pareri personale cu privire la persoane foarte apropiate...nu mintim dar nici nu spunem lucrurilor pe nume...pentru ca asta ne/ar afecta..posibil negativ....
.......totusi daca zici ca in prezent se afla intr/o alta relatie cu altcineva...asta spune totul...ce rost are sa il deranjezi??ca tii la el...dar daca el nu...dragoste cu sila nu se poate..
garbo055472
Postat pe 26 Octombrie 2009 17:52
pai, ramane cum zice el, prieteni pe veci
atat.
zambila
Postat pe 26 Octombrie 2009 17:57
Draga mea, daca a facut asa, parerea mea este ca daca poti sa nu mai vorbesti cu el pentru o perioada buna de timp. E clar ca deocamdata, la cealalta tine mai mult, deoarece e cu ea si nu cu tine. Pe tine te abureste pe mess, ca sa fi ca roata de rezerva, in caz ca se intampla ceva in relatia ceealalta. Cu alte cuvinte stie ca inca ti la el si profita de asta. Acest fapt, nu iti aduce nimic bun si toata ziua vei sta cu ochii pe telefon si pe mess, ca poate, poate se indura si te cauta. De fapt, iti otravesti singura viata. In tot acest timp el este linistit si in cealalta relatie si in privinta ta, ca stie ca il astepti (deoarece, banuiesc ca ii spui aproape tot ce faci). Te rog, nu il mai informa, formeaza o ceata densa in jurul tau, sa nu stie absolut nimic ce faci. In acest timp ai grija de tine, de aspectul tau exterior, ca in cazul in care il vei intalni intamplator, sa nu vada ce ravagii a produs in viata ta si sa te vada ca arati si mai bine de cum te stia. Asta il va face putin gelos. Daca te intreaba ce faci sa ii raspunzi foarte evaziv, ca sa nu inteleaga nimic. Ar mai fi multe sfaturi de dat, dar e foarte usor sa dai sfaturi, dar mult mai greu este sa fi in situatie si sa le aplici, ca nu te lasa inima. Si in acest caz suntem de o prostie rara si actionam, taman cum nu trebuie. Daca vei reusi sa fi indiferenta fata de el si daca inca mai tine la tine asa cum crezi, al tau va fi. Dar il vei ierta atat de usor ? Daca a facut o data, o va face de mai multe ori.Pupici.
garbo1961
Postat pe 26 Octombrie 2009 18:09
iti multumesc pt sfaturi,am hotarat sa l uit...nu stie tot ce fac,nu i spun nimic referitor la persoana mea...doare dar il voi uita e cea mai buna solutie...voi profita si eu de libertate pt a iesi cu prietenii,pt a ma distra,voi profita de ce imi ofera viata in acest moment...zilnic imi spun nu ma iubeste ca sa fiu impacata cu ideea si sa nu ma mint singura...asa cred ca e mai bine...si voi lasa timpul sa decida,timpul le rezolva pe toate...
nely45
Postat pe 27 Octombrie 2009 15:58
Draga mea, imi pare bine ca gandesti asa, inseamna ca esti o fire optimista si deja ai trecut peste ce a fost mai greu. Sa nu crezi ca nu va plati cu varf si indesat, ceea ce ti-a facut, mai ales ca tu l-ai iubit din toata inima ta si el si-a cam batut joc de ceea ce i-ai oferit.Bataia, va veni de la D-zeu si fi sigura ca vei afla ca sufera.In momentul in care va trece jumatate de zi si nu o sa te gandesti la el sau ca trebuie sa sune, etc., esti aproape vindecata.Priveste cu incredere in viitor si gandeste-te ca in mod sigur asa a vrut destinul sa se intample, asta probabil pentru a intalni omul care sa te merite, nu un flusturatic, nestatornic cu care sa stai tot cu frica in san ca va pleca dupa o fustita mai scurta.Ai incredere in tine, incearca sa iti ocupi timpul cu mult studiu pentru a evolua pe plan profesional cat mai mult, ca sa fi mandra de realizarile tale. Un alt sfat prietenesc pe care mai pot sa ti-l dau este sa nu astepti imediat sa intalnesti un inlocuitor pentru ca nu vei gasi si vei parea disperata, iar barbatii simt asta si fug imediat. Fi sigura ca ce este al tau este pus de-o parte si cand te astepti mai putin atunci va veni. Ai incredere in ceea ce iti va oferi viitrul si totul va fi OK. Iti doresc numai bine si fruntea sus, sa sti ca soarele rasare si fara el ! Pupici.
garbo1961
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:00
uita-l!! nu afce 2 bani!stai si suferi pt cine?el iti spune ce spun si altii in situatii asemanatoare...eu una nu-i inteleg dc..insa nu stiu dc iti bati capul cu aceasta persoana cand poti profita de viata mult mai frumos!
creatzaely
Postat pe 30 Octombrie 2009 17:56
ce crezi - faptele, sau vorbele?

quasaria
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:21
faptele vorbeshte....
tutankhamon
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:22
era cu ..altcineva-ul ala, de cand era si cu tine, de aia il pleznise dorinta de libertate..
melanie
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:25
Daca vrea pauza ..ori doreste sa se mai gandeasca la treaba cu casatoria pentru care el poate nu e inca pregatit, e asa..cum sa spun ..usor debusolat...ori varianta mai grava ..are pe altcineva si atunci trebuie lasat, pentru ca altminteri risti tu sa devii nefericita . Succes!
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:29
cred faptele si de aceea nu reuseam sa l inteleg...el se mutase pt mine la mine in oras renuntase la multe...dar acum observ ca nu este un om hotarat asa cum credeam...tind sa cred ca nu ma iubise dar vazuse in mine femeia langa care ar putea sa traiasca doar ca timpul trecand si a dat seama ca doreste altceva...incerc sa l uit,desi il iubesc inca nu ma voi mai impaca cu el...
nely45
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:24
nu era cu fata aceasta cand era cu mine sunt sigura...nu iesea in oras fara mine,nu a lipsit o noapte de acasa...puteam sa raspund oricand la telefoanele lui...orasul e mic as fi aflat repede...si acum mi a spus ca nu are o relatie cu ea ca el vrea libertate doar ca se imbatase si fusese o noapte cu ea...
nely45
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:49
stiu ca trebuie sa l uit si sa mi vad de viata mea pt ca am multe motive sa fiu fericita....insa e greu...uneori imi trec prin minte toate momentele,toate cuvintele lui si crede ma nu au fost momente urate pt ca noi nu ne am certat,nu ne am spus vorbe jignitoare...tot ce a fost a fost frumos....am realizat ca viata e ca un film si avem un regizor f bun- Dzeu iar eu nu am de ce sa vreau sa schimb nimic doar sa astept si sa vad ce se va mai intampla...poate doar am avut ceva de invatat din aceasta poveste frumoasa dar in acelasi timp si trista...
nely45
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:57
eu din nefericire am fost "cealalta" intr-o rel ca a ta. si am hotarat la fel sa-l uit si sa-l las sa fie fericit cu prima pt ca mi-am spus"daca e sa fie pt mine va fi orice s-ar intampla". si l-am uitat, dar am aflat de curand si ca s-au despartit desi fusesera de 4 ani impreuna, cand eu l-am cunsocut aveau 1 an impreuna dar 2 ani pur si simplu nu am putut afla, pt ca ea era din alt oras unde el era la facultate.pupici si mult succes in continuare, viata merge mai departe!
alintici
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:25
daca zice ca vreti sa fiti numai prieteni....io zic sa-l lasi balta....mai mult nu vei obtine...decat niste ore de sexuiala....atat...imi cer scuze daca sunt prea sincera si directa....
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 01:44
tocmai ca de oameni sinceri si directi am nevoie...nu ma supar pt ca eu v am cerut parerea...nu voi decadea atat incat pt o noapte de sex sa revin iar la el si sa inghit si sa accept tot ce va face...
nely45
Postat pe 2 Noiembrie 2009 08:39
mel, iar dai din casa? offff

deci, baga ochiu' la ce scrie mel si tuth, ca zic bine fetele
zambila
Postat pe 2 Noiembrie 2009 08:45
iti multumesc pt sfat,poate voi tine cont de el sau poate nu....
nely45
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:11
bine zambila?
nely45
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:12
cum doresti
zambila
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:13
De la: nely45, la data 2009-10-26 17:34:11prietenul meu cu care imi facusem multe planuri,vise,cu care stateam impreuna de 9 luni si cu care trebuia sa ma casatoresc mi a spus ca are nevoie de libertate si a renuntat la tot ce insemna noi...vroia acest lucru pt o perioada dar intr un final ne am despartit de tot iar acum el are deja pe altcineva...il iubesc si l vreau inapoi pt ca stiu ca inca mai simte ceva pt mine,vbim pe mess imi spune ca i e foarte dor de mine,ca vrea sa fim prieteni pe veci...nu mai stiu ce sa fac ...sa lupt pt el...sa l uit dar nu stiu cum,totul imi aminteste de el...nu mi a spus de ce a renuntat asa usor,doar ca nu are ce sa mi reproseze,ca am fost perfecta,ca fata ca mine nu mai gaseste...ne intelegeam foarte bine,in 9 luni ne am certat de 2 ori si atunci pt ca altii s au bagat in relatia noastra...mi e asa greu...dati mi un sfat va rog.
Fa si tu o rugaciune,smerita la Dumnezeu,,ca sa te ajute sa iei decizia corecta....
garbo027119
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:33
am luat decizia corecta si care cred ca este spre binele meu-il voi uita si imi voi vedea de viata mea...soarele rasare si fara el,tot timpul exista cineva caruia sa i pese de mine,sunt oameni care sunt alaturi de mine orice mi s ar intampla,am multe lucruri la care sa ma gandesc,care ma fac sa ma simt implinita...el a fost pt mine totul,m a ridicat la cer si mi a dat drumul in gol...nu merita iubirea mea sincera si neinteresata pt ca si a batut joc de ea...
nely45
Postat pe 28 Noiembrie 2009 15:31
.
pik_nik
Postat pe 13 Decembrie 2009 20:19
Sfatul meu:uita-l.
El nu te vrea.
Tine la tine,o avut sentimente pentru tine si de aceea are grija acum de tine(moral).

Uita-l si cu asta basta.
Daca zici tu ca esti "perfecta" atunci stai linistita ca mai sunt barbati!
FirstSmileLove
Postat pe 15 Decembrie 2009 20:58
nu eu spuneam ca sunt perfecta....el spunea ca nu are ce sa mi reproseze c am fost perfecta...
nely45
Postat pe 16 Decembrie 2009 15:10
no, atunci, pierderea lui
zambila
Postat pe 16 Decembrie 2009 15:47
fa o rugaciune la dumnezeu sa te ierte ca te mai culci o data cu el, si dupa aia mai fa o rugaciune sa il ierte pe el, ca se mai culca si cu alta....
tutankhamon
Postat pe 17 Decembrie 2009 00:37
asta chiar nu se intampla....nu mai am nimic cu el,ne salutam si atat....mersi oricum mai facut sa rad.
nely45
Postat pe 17 Decembrie 2009 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o poveste de dragoste suferinta despartire 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:17
despre relatia mea ..daca o pot numi asa 10 De la: anna_gratiela 1 Martie 2010 12:00
povestia mea..sau mai bine prostia ce am facuto...:( 172 De la: garbo089734 9 Februarie 2010 10:06
Prea confuza ca sa pot sa iau o decizie, va rog ajutati-ma!!!!! 98 De la: wiorin 27 Februarie 2011 02:29
Nedrept... 107 De la: quasaria 13 Mai 2010 12:59
Setari Cookie-uri