Poftiti,va rog,la cafeneaua mea!Cafeneaua celor indragostiti de viata!

mai, voi va conversarati in privat, este?

.
garbo_C
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:13
Curioaselor!!! Un amic...un vechi amic,daca vreti...doar "amic" ...ca tot ne zbatem sa facem diferenta intre amici si "iubiti"...
DORI_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:15
ha?
ready_vivus
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:16
hai, ca devine interesant...

Dari, si care dintre personalitatile tale e prietena cu el?
garbo_C
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:18
"Daca vrem"?
SI daca nu vrem?
AMELYY
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:19
E un articol Garbo unde am citit si eu despre "personalitatiile multiple "ale noastre,ale femeilor! Vi-l transcriu aici daca doriti....Cate femei sunt intr-una singura?
publicat pe 9 Noiembrie 2009
In capul nostru, femeile astea stau de vorba si sporovaiesc ca cele mai bune prietene, discuta cate in luna si in stele, isi alina una alteia suferintele, se asculta una pe alta, isi fac timp, au rabdare, isi expun durerile, se framanta, isi cauta rostul, isi descanta de urat, isi spun povesti de frumusete, dorinte de fericire, fumeaza dintotdeauna un vis sau altul de iubire.

Ascultati ceea ce va spun ca va spun bine: daca intr-o femeie nu vietuiesc linistit mai multe femei, atunci nu vorbim despre aceeasi femeie care l-a ispitit pe Adam. Suntem maestre in prefacut, insa in arta prefacerii si a sinceritatii nu ne intrece nimeni. In capul nostru, femeile astea stau de vorba si sporovaiesc ca cele mai bune prietene, discuta cate in luna si in stele, isi alina una alteia suferintele, se asculta una pe alta, isi fac timp, au rabdare, vorbesc mai multe limbi la moda, schimba frantuzisme si se intrec in americanisme, se updateaza permanent cu ultimele noutati in materie de shopping si broken dreams, isi expun durerile, se framanta, isi cauta rostul, isi descanta de urat, isi spun povesti de frumusete, dorinte de fericire, fumeaza dintotdeauna acelasi vis sau altul de iubire.

Uneori, vocile din capul nostru se contrazic. Una spune ca nu mai poate, cealalta ii raspunde ca nu a facut totul ca sa poata. Una ii spune ca a ajuns la capatul puterii si se asaza comod pe poale, cealalta o trage de maneca sa se scoale odata, satula de atata resemnare. Una plange, cealalta ii sterge suparata, dar intelegatoare lacrimile. Una are crize de isterii, o alta ii tine o sedinta puternica de calmare. Uneori, in momentele sublime, sunt toate linistite, fericite si implinite. In secunda urmatoare, prinde contur un gand, apare o crapatura in zidul subtire al fericirii. Femeile astea dinlauntrul tau incep sa aiba frici, se tem, se simt mici, slabite, urate, neiubite, cad in depresii, vor schimbari radicale, vor sa devina mame si din nou fete de 16 ani, ar da orice sa-si poata arunca trecutul in masina de spalat si responsabiltatile in cosul de gunoi.

Incep luptele si neintelegerile intre femei. Cand vezi ca se iau la harta astupa-ti urechile si inhaleaza in plamani din cel mai tare fum de tigara. Femeile se iau la harta cu pasiunea cu care iubesc, se trag de par cu ardoarea cu care isi doresc chestii marunte, se injura in limbaj curat de mahala cu aceeasi nonsalanta cu care au jurat sfant ca nu or sa injure niciodata, fac sa ploua si sa tune, se impung, isi reproseaza greseli din prezent si vinovatii trecute, pun degetul pe sare si apoi in rana. Una isi doreste ceva, cealalta opusul. Una este prea curajoasa, alta sta intr-un colt tremurand de frica si plangandu-si de mila. Una este inconjurata de singuratate si ganduri negre, depresive, cealalta vede in jurul ei numai culoare, viata si prietenie. Una nu stie sa ierte si sa uite, cealalta nici macar nu isi mai aduce aminte. Fiecare canta dupa cum ii joaca cealalta, toate vocile impreuna dau echilibrul si fiinta care suntem astazi.
DORI_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:44
(...)Psihologul Judi James spunea ca exista aproximativ 20 de versiuni psihologice ale propriei persoane, ca intr-o singura femeie exista de fapt 20. Le scoatem una cate una la iveala in anumite imprejurari, cand suntem constranse, cand nu avem incotro, cand vrem sa fim noi insine, cand trebuie sa ne adaptam, cand trebuie sa strangem ce-a mai ramas din noi si sa mergem mai departe, cand suntem percepute puternice de catre cunoscuti si slabe si vulnerabile de catre o persoana care te cunoaste cu adevarat. Femeile diferite pe care le avem in noi ne ajuta sa ne traim si sa ne consumam vietile asa cum trebuie si sa ne dezvoltam relatiile armonios. Cu cat femeile din capul nostru sunt insa mai putine, cu atat devin mai usor de tinut in frau si de controlat. Eu zic ca sunt mai multe si cred, in parte si laolalta, in toate femeile din mine. Mi-e frica doar de momentul in care or sa oboseasca toate.>>>
DORI_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:45
Va daruiesc o melodie...sa va fie alaturi in aceasta zi http://www.youtube.com/watch?v=Juom7k851_I...asa cum sunt si eu azi...aici..
DORI_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:57
Buna seara....
TEODORRD
Postat pe 15 Noiembrie 2009 17:36
Buna sa iti fie inima si gandurile si sufletul...bine ai venit Teo.
DORI_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 21:34
E noapte tarzie...mohorata si neagra...si cred ca ...chiar cu...fantome pe la feresti...somn dulce va doresc...
DORI_
Postat pe 16 Noiembrie 2009 23:54
ok....cite????
nazirra
Postat pe 16 Noiembrie 2009 23:56
Cate fantome...nu stiu...cateva acolo...ca doar e noiembrie...si se mai apropie si Sf.Andrei...buna ziuuuua...dragilor...am citit ca al doilea razboi din Golf ar fii avut,de fapt, unul din importantele obiective distrugerea patrimoniului sumerian...ca tot vorbirati de Ghilgames pe aici...
DORI_
Postat pe 17 Noiembrie 2009 12:26
Buna dimineata...cafea fierbinte pentru toti...
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:31
Am baut-o azi fara lapte in incercarea de a tine post macar miercuri si vineri ...si nu prea e gustoasa...sa fie un semn ca nu sunt bautoare "adevarata" de cafea...???
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:33
Bautorii "adevarati" de cafea beau...cica...cafeaua tare si pura...fara lapte si zahar...si alte adausuri...
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:34
Se apropie alegerile...sunteti pregatiti??? Batalia intre candidati pare tot mai apriga,incinsa! Cine va castiga? Ce spuneti?
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:36
crede-ma...doar asa poti simtii adevartul gust al cafelei!!!
walkiria
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:36
ba io recunosc ca is pacatoasa...in post nu renuntz la cafea...
ca decat sa gandesc la ea...mai bine o consum...e acelasi lucru...
restul lucrilor nu ma tenteaza...in aceasta perioada
LILO
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:38
Cafeaua este de post...doar laptele e interzis...si celelalte...pt.curatirea trupului si a spiritului...
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:47
Buna seara.......
TEODORRD
Postat pe 18 Noiembrie 2009 23:44
Buna sa va fie inima...si o melodie pt.voi dragilor...http://www.youtube.com/watch?v=6E2hYDIFDIU...cu dragoste...
DORI_
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:58
Azi a fost o zi superba in Banat...o zi frumoasa ca o zi de primavara...la voi?...toate bune?...sanatosi,voiosi si veseli?... ...pentru toata lumea.
DORI_
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:43
da o zi frumoasa cu amintirile aleilor adolescentei fericite
LILO
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:45
Adolescenta...da...este o stare de gratie...dar maturitatea imi da mult mai multa satisfactie...incredere...multumire...nu mai am 17 ani...dar nici nu-i mai vreau...si la urma urmei cine ma poate oprii sa ma simt ...nu de 17 ani...dar de 20?
DORI_
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:51
La 17 ani era totul feeric...dar...poate fii si acum...cred...macar din cand in cand...nu ma poate silii nimeni sa fiu "matura"...impovarata de griji...cu toate ca foarte ades sunt...dar pot fii si foarte naiva...copilaroasa...vesela...nebunatica...ca atunci...haideti sa ne uitam varsta...sau sa nu-i mai dam atata importanta...si sa ne bucuram din plin...de orice...chiar si de o zi frumoasa...de toamna...
DORI_
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:55
la 17 ani nu cautam retete culinare pa niet

cautam ochii iubitului meu na...

si totul era:roz,blue,movuliu verde stralucitor....
LILO
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:02
...atunci cand...cauti...ochi..."de iubit"...la orice varsta...poti vedea...soare...stralucitor...asa cred...eu...
DORI_
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:38
Buna dimineata! La noi este din nou soare...frumos...o zi minunata de toamna...cafeaua o beau singura ...pentru ca nu stiu inca pe unde va aflati...dar ,nici o grija ....va gasesc eu...v-ati trezit...bucucrosi? voiosi?...haideti sa petrecem... ... ... ...sa dansam...cu flori si sarutari...
DORI_
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:11
Buna dimineata.......o zi minunata va doresc tuturor,...
TEODORRD
Postat pe 23 Noiembrie 2009 06:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cazare delta dunarii Sulina 13 De la: iasomia 14 Octombrie 2010 17:18
veni vara frumushailor! sau veni vidi duca-se? 56 De la: garbo034012 6 Ianuarie 2010 01:28
O METODA DE DEZINTOCXICARE A ORGANISMULUI 4 De la: nazirra 7 Octombrie 2009 21:46
de ce nu mai este BULA ROZA DE LA FORUM? vreau explicatii 9 De la: daria_pet 30 Iulie 2009 00:54
Cataodata'prieteni te lasa balta... 28 De la: preciouss 11 Decembrie 2009 21:23
Setari Cookie-uri