Proza

of , multi ani trecusera de atunci , cati oare ........24 , 25 de ani ? multi , in orice caz , mult prea multi si , unde am fost in tot acest timp ?
ce ganduri , ce treburi asa importante am avut de nu am mai trecut pe aici ...macar cu o floare ?
cum am putut sa uit , chiar daca ...nu , nu mai conteaza
si acum , ce fac acum , ce fac cu florile astea ?
nu , nu se poate , trebuie sa-l gasesc pe aici pe undeva , trebuie sa fie cineva pe care sa intreb .
.....sa intreb ce , sa intreb vantul care matura aleile , sa intreb teii ce se scutura de flori , sa intreb : unde , unde esti tata ?
nimeni .
nu-i nimeni .
nici vantul , macar , nu raspunde .....of
jeanette40
Postat pe 8 Noiembrie 2011 23:30
Au trecut, multe zile, au fost si dimineti senine...a fost si ceata, acum e frig si bruma...
Iarba verde de "acasa'', nu mai are culoarea si prospetimea verii....
O sa ninga, cat de curand, sper...albul imaculat o sa acopere, frunzele, aleile, gunoiul din spatele blocului...
Totul o sa fie, curat si "nou"...iar oamenii vazand atata puritate, o sa inecerce sa para ceea ce sunt, OAMENI...
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 07:52
Axl .....iar acei care nu sunt ar trebui nici sa nu para .........dupa spusele "celui dintai , cel mai formidabil dintre formidabili , cel care ne-a spus atatea vrajite si atroce povesti , printre care cea a printului Hamlet , cea a regelui Lear , cea a sangeroasei si insangeratei Lady Machbet ......si ni le-a spus cu un teatralism pe care nu l-am fi iertat nimanui , dar din partea lui il acceptam fermecati , fiindca acest autor dramatic este cel mai mare dintre toti poetii tuturor timpurilor......indracitul englez , de nimeni egalatul William Shakespeare
Ps ......astea-s vorbele altui mare scriitor , de data asta roman .....Geo Bogza
jeanette40
Postat pe 10 Noiembrie 2011 09:17
Jeanette, punem etichete pe borcane, ca sa nu incurcam, magiunul cu dulceata de cirese amare !
Dar cand se goleste borcanul, spalam bine, si eticheta se duce. Toamna iar punem o eticheta NOUA !

Cred ca si tu faci la fel? Sau ma insel io?
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 09:23
nu.......
dar , gandindu-ma la citatul scris mi venit in minte descrierea lui Bogza
jeanette40
Postat pe 10 Noiembrie 2011 09:27
OK, Jeanette, am inteles ! Proza !
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 09:31
hmmmm.... Mach_bet???

parca era Macbeth...
da' o sa-l intreb pe Gogu...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 09:48
Mai bine citim niste povesti, cu Ileana Cosanzeana, cu Zmeul care are 2, oups scz, 3...7 capete ! Ce-o fi in tartacutza lui ?
Asa incepe fiecare, cu povesti, apoi ajungem la Shakes...mno ca nu poc sa scriu corect !
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 10:08
nu despera...
te invatza google. :P

cu un copy-paste iti asiguri si doctoratu'... in filo... logie, si nu numai. :D
daca il preiei exact de unde trebuie, si nu de pe la vreun blog de sfertodoct...;)
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 11:27
Haidi bre, io n-am luat nici bacu' ...ma leshi !

Te pomenesti, ca-ti sunt simpatica, ca-mi tot dai sfaturi...

Nu-mi purta de grija, sunt destui, care o fac !
Si nu vreau, zau, sa-ti dau de lucru, hodineste-te o lecutza !
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 11:58
De la: Axl_22, la data 2011-11-10 11:58:29Haidi bre, io n-am luat nici bacu' ...ma leshi !

Te pomenesti, ca-ti sunt simpatica, ca-mi tot dai sfaturi...

Nu-mi purta de grija, sunt destui, care o fac !
Si nu vreau, zau, sa-ti dau de lucru, hodineste-te o lecutza !


elisabeta_boia
Postat pe 10 Noiembrie 2011 12:03
Imi place Szilagyi Domokos, e poet , dar cred ca o sa raman on topic:

"Ne jucam, si intre timp, joaca devine mortal de serioasa"

Traducerile, nu redau niciodata exact textul original. Asa-s si io, oricat as incerca, nu pot sa va spun cat de important e pt oameni, sa se joace, dar jocul sa ramana JOC !
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 13:32
De la: eu_geminy, la data 2011-11-10 11:27:40
cu un copy-paste iti asiguri si doctoratu'... in filo... logie, si nu numai. :D
daca il preiei exact de unde trebuie, si nu de pe la vreun blog de sfertodoct...;)
:)))



Exista si un doctorat in filonecroza?
Dar in filofobie? (Just wondering...)

Ca cica la filosofie s-au ocupat locurile.
nathalie
Postat pe 10 Noiembrie 2011 13:39
Am luat 3 la matematica, nu poc sa-mi numar fobiili !
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 13:44
De la: Axl_22, la data 2011-11-10 11:58:29Haidi bre, io n-am luat nici bacu' ...ma leshi !

Te pomenesti, ca-ti sunt simpatica, ca-mi tot dai sfaturi...

Nu-mi purta de grija, sunt destui, care o fac !
Si nu vreau, zau, sa-ti dau de lucru, hodineste-te o lecutza !


da' chiar crezi ca-ti port de grija cumva?...
in niciun caz, nu esti o tinta predilecta de-a mea.;)
postez ce/cand vreau, doar, si nu ma poti opri, crede-ma... daca nu doresc si eu asta...:D

iar cand am ceva de spus, o fac fara a insemna ca-ti port neaparat tie de grija.
chiar n-am asemenea griji...
sub nickul tau poti fi tu sau oricine altcineva, astfel incat nu e necesar sa iei ceea ce spun in nume personal.

daca ma iau de postarea ta, nu inseamna ca ma iau si de tine.
(fereasca Dzeu:D)

ai pus postarea aici, inseamna ca o expui privirii altora,
cu riscurile de rigoare.

sper sa intelegi ca esti pe un forum public si nu pe vreo proprietate privata a ta, in care m-as fi uitat peste gard, pe gaura cheii ori pe geam..

compris?!...:P

multumesc.
:))

PS: valabil si pentru altii care au impresia eronata ca se afla in centul atentiei mele, atunci cand ma adresez postarilor domniilor lor.




eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 15:30
De la: nathalie, la data 2011-11-10 13:39:40
De la: eu_geminy, la data 2011-11-10 11:27:40
cu un copy-paste iti asiguri si doctoratu'... in filo... logie, si nu numai. :D
daca il preiei exact de unde trebuie, si nu de pe la vreun blog de sfertodoct...;)
:)))



Exista si un doctorat in filonecroza?
Dar in filofobie? (Just wondering...)

Ca cica la filosofie s-au ocupat locurile.


Hey Nat... (pe unde umbli:?!:P)

da, dar anuntul recent spune ca mai sunt locuri pe forum, in picioare... in curs de epuizare si ele.;)

si precizez: nu despre delicata glezna a Ta e vorba, Doamna....;)
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 15:47
Ciao, Ge!
Azi e zi de relache.

Poate fi placut si in picioare. Cu epuizare cu tot...
(ah, si multumesc!)
nathalie
Postat pe 10 Noiembrie 2011 16:02
" sub nickul tau poti fi tu sau oricine altcineva, astfel incat nu e necesar sa iei ceea ce spun in nume personal."
Iar un banc, sec de tot ! Da' acu rad.
Doar e forum public !
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 18:03
pai n-ai decat sa o iei in nume personal, atunci... cine te-ar putea impiedica, si cu ce m-ar putea afecta?:))
nu te mai mira de ce te ataci, atunci... si nici nu te mira ca nu ma supun vointei tale...:D

:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 18:14
Io radeam de "ascuns sub nicku' meu"...cui poate sa treaca asa ceva prin cap?
Ataca, n-ai decat !

"nu te mai mira de ce te ataci" Io, pe mine?
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 18:19
De la: Axl_22, la data 2011-11-10 18:19:00Io radeam de "ascuns sub nicku' meu"...cui poate sa treaca asa ceva prin cap?
Ataca, n-ai decat !

"nu te mai mira de ce te ataci" Io, pe mine?


ti-am spus ca transformi totul in tragedie...
furtuna in paharul tau cu apa, ce sa-ti zic:PP

era vorba ca te ataci tu, era vorba de reactiile destul de nefiresti pe care le ai, la cate o banala si insipida postare de-a mea.
ce naiba sa am eu cu tine personal?:))
habar n-am cine esti, si chiar nu ma intereseaza! la mine barfele ajung cu mult mai greu, si nu-s deloc interesante:PP:)

cat despre cine se afla sub un anume nick, ma refer pur si simplu la faptul ca o persoana anume il foloseste - nu ca ti-ai lasa nick-ul altcuiva. (unora le trece prin cap si asta, in loc sa le treaca un glontz:D)

poate nu m-am exprimat eu corect, fiindca la un par balai ca si al puiului din poza, ma asteptam sa intelegi cu mult mai mult:PP

ca sa n-o mai lungim, daca am ceva de spus, nu voi ezita sa spun, fara a avea ceva cu persoana in cauza.
in acest caz, sa precizez:
cu Tine.
ca sa nu mai ai vreun dubiu cumva.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 18:41
"era vorba ca te ataci tu, era vorba de reactiile destul de nefiresti pe care le ai, la cate o banala si insipida postare de-a mea."

Ai tu postari banale?
Am trait sa vad si asta !
Bravo!
Axl_22
Postat pe 10 Noiembrie 2011 19:10

ca la magari... nu ca n-as fi, dar e numai si numai "problema" mea... :P

ce stiu io... m-oi fi vazut tu pe undeva, umbland cu frana-n deal:DDD

multumesc...;)
sa-ti dea Dzeu si tie: in primul rand, Sanatate si multi ani!
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 20:46
Gata , plec ..
Am terminat de plantat florile , sper ca-ti plac .......si , promit , promit ca voi mai trece pe la tine. Aaaa ! Nu ti-am zis ...o parte din ele sunt de la Maria , de fapt ea a insistat mult sa vin .
Pa , acum chiar plec.
Ma urc in masina si plec spre oras . Incet ...nu cunosc bine satul , si parca, rascrucea asta nu era cand am venit...nu , nu era . De fapt , nu pe aici am venit . Incotro sa o iau ? Nu-i nimeni ...La dreapta ? Nu , se vede campul ...sa o iau inainte , poate ma intalnesc cu cineva si intreb .
Nu-i nimeni , si e atata liniste in jur !
Bravo ...am ajuns tot in camp . Si acum , ce fac ? Nici masina nu am unde sa o intorc , trebuie sa merg inainte . Uite , se vede soseaua , daca nu raman in noroi ...trebuie sa ajung la sosea . Da , trebuie , numai ca drumul se strica din ce in ce . Mai ca nu se mai vede.
Of , Doamne ... nu am vrut decat sa-i plantez tatei niste flori .
Si el , el a vrut sa-mi arate satul si , poate , sa ma pedepseasca ...
jeanette40
Postat pe 18 Noiembrie 2011 23:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caldura mare- mon cher 34 De la: garbo265966 10 Iulie 2012 17:45
Rugăciunea Sf. Marta 33 De la: Dab__ca_Alexandra_1 30 August 2016 21:43
acordati atentie viselor din timpul noptii?? 159 De la: Ralu_Garbo 30 Iulie 2009 00:42
Mesaje 5 De la: Deliaaa 22 August 2018 16:05
credeti in vise? 94 De la: garbo_1399 24 Mai 2012 07:17
Setari Cookie-uri