Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie

De la: snowflake, la data 2009-08-25 00:48:24Acum foarte multi ani am citit ceva de Peter Brooke, care spunea ca la un spectacol de teatru nu trebuie niciodata sa vii cu idei preconcepute pentru ca nu te vei putea bucura de spectacol. Ca trebuie sa-ti golesti mintea de orice ai auzit pana atunci despre aceea piesa, acel autor, actorii care interpreteaza sau regizor, si sa te concentrezi pe impresia pe care o va lasa acea montare. E o viziune ideala, desigur. La fel de ideala ca si aceea despre dragoste, ca e minunata, exceptionala, ca te duce pe alte culmi, despre sex ca e un afrodisiac si un sport in acelasi timp, sau ca slabeste si despre casnicie ca e o inchisoare.
Ca s-o iau in ordinea expunerii, dragostea doare. E singurul lucru care ramane vivid despre dragoste. Ultima impresie pe care o ai dupa dragoste. Pe cat e de minunata cand e, pe atat de tare doare cand pleaca. Si asta e ultima impresie.
Sexul nu e un sport si nimeni nu are spirit de echipa. Ca altfel as vrea sa stiu si eu cati barbati de pe site-ul asta s-ar culca cu mama Omida si cate femei cu Quasimodo? http://www.horoscoptv.ro/blog/?p=62&cpage=1#comment-33
Casnicie nu e inchisoare, ca n-ai un gardian pe coaste toata ziua si nu tine altcineva cheila de la usa pentru tine. E un angajament pe care ti-l iei in anumite conditii (dragoste, bani, etc), si care se poate termina daca nu functioneaza.
Prin urmare, de aceste idei preconcepute despre cele trei, ca sa ma rezum numai la ele? Cred ca mintea omului e cel mai puternic dusman al lui. Acolo se nasc cele mai absurde sperante si cele cretine suspiciuni.
Poate ca e timpul ca toti sa incercam sa privim lucrurile prin mintea noastra, nu a promotiilor de sf valentin si nici a celor de dragobete. Nu credeti?

P.S. O sa-mi cer scuze in avans pentru postarea relativ lunga.
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 20 Septembrie 2009 14:42
La re........pa pa parca plecasei de acu juma de ora
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 14:44
Puteai sa postezi o singura data,ca tot tampenii debitezi,nici tu nu esti sigura de ceia ce debitezi,faci un melanj din cele scrise sau auzite,le scri intai pentru tine,apoi pentru altii.
scrichy
Postat pe 20 Septembrie 2009 14:44
nu pot zice nimic mai mult decat faptu ca...AI DREPTATE IN CEEA CE AI ZIS DE DRAGOSTE ,SEX SI CASNICIE....este f adev ca dragostea doare si cred ca cel mai tare,si e adev ca si eu ca si aletele m-am lasat infl de sf valenti sau de dragobete.etc e f adev ca si casnicia nu e o inchisoare.....ai f mare dreptate si nu mai pot zice nimic
ada051453
Postat pe 20 Septembrie 2009 15:41
ela, zau ca m-am facut deja mea culpa...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 17:47
http//deea.forumotion.com
enryka
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:47
multumesc, dar nu... nu sunt chiar asa impatimita dupa forumuri...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:51
De la: scrichy, la data 2009-09-20 14:28:54Iisus,era prea destept ca sa se lase omorat,punct
Pai normal ca Iisus era prea destept ca sa se lase omorat. Dar voi oamenii acceptati ce va fac ceilalti si la fel faceti si voi cu alti oameni.Voi aveti mai multa frica de diavolul decat de Dumnezeu.De parca diavolul ar fii mai puternic decat Dumnezeu?Diavolul are datoria sa incerce cat de prost este omul si daca ii pica in plasa si face ce zice el.Si pt ca faceti rautati impotriva celorlalti oameni in loc sa va impuneti de asta si va pedepseste Dumnezeu.Pt ca de Dumnezeu trebuie sa va fie frica si sa ascultati,nu de diavol sa va fie frica. Pt ca daca un om incearca sa va fure de ce nu te rogi la Dumnezeu sa il pui la punct in loc sa furi si sa minti si tu pe altiii.Pt ca pt asta esti pedepsit.
irina24
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:06
irina, mama, vezi ca incepe vecernia de smabata seara, si te rugasem sa te rogi si pentru sufletele noastre si cand colo tu te joci cu copy/paste pe net... asa ne-a fost vorba?
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:08
De la: snowflake, la data 2009-09-20 19:08:29irina, mama, vezi ca incepe vecernia de smabata seara, si te rugasem sa te rogi si pentru sufletele noastre si cand colo tu te joci cu copy/paste pe net... asa ne-a fost vorba?
Pai normal ca Iisus era prea destept ca sa se lase omorat. Dar voi oamenii acceptati ce va fac ceilalti si la fel faceti si voi cu alti oameni.Voi aveti mai multa frica de diavolul decat de Dumnezeu.De parca diavolul ar fii mai puternic decat Dumnezeu?Diavolul are datoria sa incerce cat de prost este omul si daca ii pica in plasa si face ce zice el.Si pt ca faceti rautati impotriva celorlalti oameni in loc sa va impuneti de asta si va pedepseste Dumnezeu.Pt ca de Dumnezeu trebuie sa va fie frica si sa ascultati,nu de diavol sa va fie frica. Pt ca daca un om incearca sa va fure de ce nu te rogi la Dumnezeu sa il pui la punct in loc sa furi si sa minti si tu pe altiii.Pt ca pt asta esti pedepsit.
irina24
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:20
De la: snowflake, la data 2009-09-20 19:08:29irina, mama, vezi ca incepe vecernia de smabata seara, si te rugasem sa te rogi si pentru sufletele noastre si cand colo tu te joci cu copy/paste pe net... asa ne-a fost vorba?
pai m-am rugat pt voi.Si Bunul Dumnezeu mi-a transmis ca daca sunteti cuminti si va schimbati purtarile va ajuta si pe voi.
irina24
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:28
De la: scrichy, la data 2009-09-20 14:28:54

Iisus,era prea destept ca sa se lase omorat,punct
Pai normal ca Iisus era prea destept ca sa se lase omorat. Dar voi oamenii acceptati ce va fac ceilalti si la fel faceti si voi cu alti oameni.Voi aveti mai multa frica de diavolul decat de Dumnezeu.De parca diavolul ar fii mai puternic decat Dumnezeu?Diavolul are datoria sa incerce cat de prost este omul si daca ii pica in plasa si face ce zice el.Si pt ca faceti rautati impotriva celorlalti oameni in loc sa va impuneti de asta si va pedepseste Dumnezeu.Pt ca de Dumnezeu trebuie sa va fie frica si sa ascultati,nu de diavol sa va fie frica. Pt ca daca un om incearca sa va fure de ce nu te rogi la Dumnezeu sa il pui la punct in loc sa furi si sa minti si tu pe altiii.Pt ca pt asta esti pedepsit.
irina24
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:30
irino, vezi ca faci playback, lucratura diavolului...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:34
De la: snowflake, la data 2009-09-20 19:34:34irino, vezi ca faci playback, lucratura diavolului...
pai m-am rugat pt voi.Si Bunul Dumnezeu mi-a transmis ca daca sunteti cuminti si va schimbati purtarile va ajuta si pe voi
irina24
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:41
Dumnezeu ne ajuta si asa, fara mita si negocieri.Aminteste-ti ca a luat deja pacatele noastre cu El.Problema este daca il informezi tu in mod regulat ce ai mai facut intre timp.
Ioana007
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:39
De la: irina24, la data 2009-09-20 19:41:58
De la: snowflake, la data 2009-09-20 19:34:34irino, vezi ca faci playback, lucratura diavolului...
pai m-am rugat pt voi.Si Bunul Dumnezeu mi-a transmis ca daca sunteti cuminti si va schimbati purtarile va ajuta si pe voi


"si pe noi", da?

ca ea e foarte fericita si minunata si are viata implinita pe care si-o revarsa pe acest topic, unde ori nu e bagata in seama ori e luata peste picior... cine mai vrea asa ceva? nimeni? nimeni? naspa. democratia cica nu oferi marfa de valoare... incearca la boshimani...

byeeeeeee!!!!!
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:44
snow, esti totala
panty_C
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:47
..mei, ce destractie pe garbo...unii pleaca de la sex si ajung la religie si vitavercea
irinuca, draghe, te poti ruga pentru noi prin alte parti? ..hai, ca dau o bere
daria_
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:58
mai ia 2 beri si de la mine...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:08
si io, si io

panty_C
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:12
putini au curajul sa termine povestea care incepe sa scartaie,daca dragoste nu e ,nimic nu e...spune Marin Preda ...si este foarte adevarat .Atunci cand nu mai exista scanteia trebuie sa stim ca exista un alt inceput, ca putem fi liberi ...putem avea un alt partener care poate fi un bun parinte pentru copiii nostri.Eu am avut curajul sa renunt ...si sa am un nou inceput...iar fiul meu este fericit ,nu langa cel care mi-a oferit material genetic,si ii este teama...de lume ...sa nu se afle ca mai exista un inger pe lume...ci este fericit langa un om cu suflet mare ...chiar daca fiul meu poarta doar numele celui care a mai dat nume altor 4 ingerasi...si doar 3 oficiali .v-a veni o zi cand cei 5 frati se vor intalni ...
BIOBIO
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:35
CRED CA DESPRE DRAGOSTE PERCEPEM CU TOTII ALTFEL REALITATEA ESTE CA ATUNCI CAND TI-E BINE ESTI FERICIT INSEAMNA CA IUBESTI SI DRAGOSTEA TI-E IMPARTASITA CA TOTUL ESTE BINE .DAR DACA NU SUFERI INSEAMNA CA NU IUBESTI SUFICIENT
garbo027894
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:18
Hait! viata mea si a lui adi minune, iar au baut fetele astea palinca si p'orma s-au apucat de filosofia vietii pe garbo.. auzi, nene, una traieste in deplin "lantul amintirilor" si cealalta zice ca daca nu suferi inseamna ca nu iubesti suficient, cre'ca de-aia se taie manelistii pe brate la fara numar, ei e oameni, bre, si sufera din amoare, atinsi direct la ventricule; pe bune, de unde naiba apar ganditorii astia? uita cumva cineva poarta deschisa?
anakin
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:34
pai poate ca dragostea arata si mai bine ca in reclamele la tv, de ce nu ca doar nu suntem toti la fel. poate exista si barbati si mai buni si ma intelegatori caci una e o femeie care e mai slaba ca forta fizica si altele si alta este un barbat..nu sa ne amintim cum ridica natl din romanul mara butoiasul acela si cum persida abia il ridicasi ea putin de la pamant pentru ca ma rog ea s a simtit provocata , de fapt eu nu m as incumeta sa ridic decat de nevoie caci poti avea probleme cu coloana vertebrala..in fine cei ce locuiesc mai la tara au si o alta constitutie fizica dar oricum, femeia e femeie. si cam ce vor barbatii mai mult si ce nu le convine?ca femeile isi vopsesc parul si si l strica ca sa le faca lor pe plac sau se imbraca in fusta mini sau in blugi sa le faca lor pe plac, si ce sa mai faca o femeie..si sa nu uitam ca ei trebuie sa sarute o femeie si sa aiba initiativa si daca nu stiu cum , poate invata cumva!ei trebuie sa stie sa faca un compliment si sa faca o femeie sa zambeasca si daca nu stiu cum atunci sa intrebe , nu?de ce sa divorteze cand mai sunt si copii, si cand in fond nu poti schimba asa usor partenerul si iubirea si totul pentru ca de fapt nu trebuie nimeni sa plece devreme ce DUmnezeu a zis ca nu e voie sa fii parasit decat daca ai inselat. poate tu sa l lasi pe cel ce te a inselat .daca vrei daca nu poti si sa ierti sa fie ok in continuare sau cu conditia sa fie ok sau speri sa fie ok..si ei ar trebui sa se schimbe nitel si sa fie multumiti nu?au gresit sau s au inselat ei insisi /insele , ar trebui sa fie mai atenti si sa stie sa aprecieze.
mrnastasia
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:57
e interesant si ce ai scris..si , total .. adevarat. Mi-ar fi palcut sa citesc mai mult..
garbo002404
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:48
..cere-i id-ul si continuati conversatia pe mess..
daria_
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:54
De la: snowflake, la data 2009-09-20 21:44:04
De la: irina24, la data 2009-09-20 19:41:58
De la: snowflake, la data 2009-09-20 19:34:34irino, vezi ca faci playback, lucratura diavolului...
pai m-am rugat pt voi.Si Bunul Dumnezeu mi-a transmis ca daca sunteti cuminti si va schimbati purtarile va ajuta si pe voi


"si pe noi", da?

ca ea e foarte fericita si minunata si are viata implinita pe care si-o revarsa pe acest topic, unde ori nu e bagata in seama ori e luata peste picior... cine mai vrea asa ceva? nimeni? nimeni? naspa. democratia cica nu oferi marfa de valoare... incearca la boshimani...

byeeeeeee!!!!!
Oamenii in loc sa lupte mai bine accepta rautatile altora si apoi si ei la randul lor fac rau la altii in loc sa ii demostreze ca sunt mai destepti.Apoi zic ca oamenii sunt rai si se intreaba de ce li se intampla lucruri rele.Pai normal ca ti se intampla lucruri rele daca si tu faci rau la altiii.Asa cum faci asa primesti.Apoi cu totii cauta oameni buni.De unde oameni buni daca nimeni nu vrea sa fie bun,toti pretind nimeni nu ofera nimic .
irina_24ro
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:12
De la: irina_24ro, la data 2009-09-21 18:12:50
De la: snowflake, la data 2009-09-20 21:44:04
De la: irina24, la data 2009-09-20 19:41:58
De la: snowflake, la data 2009-09-20 19:34:34irino, vezi ca faci playback, lucratura diavolului...
pai m-am rugat pt voi.Si Bunul Dumnezeu mi-a transmis ca daca sunteti cuminti si va schimbati purtarile va ajuta si pe voi


"si pe noi", da?

ca ea e foarte fericita si minunata si are viata implinita pe care si-o revarsa pe acest topic, unde ori nu e bagata in seama ori e luata peste picior... cine mai vrea asa ceva? nimeni? nimeni? naspa. democratia cica nu oferi marfa de valoare... incearca la boshimani...

byeeeeeee!!!!!
Oamenii in loc sa lupte mai bine accepta rautatile altora si apoi si ei la randul lor fac rau la altii in loc sa ii demostreze ca sunt mai destepti.Apoi zic ca oamenii sunt rai si se intreaba de ce li se intampla lucruri rele.Pai normal ca ti se intampla lucruri rele daca si tu faci rau la altiii.Asa cum faci asa primesti.Apoi cu totii cauta oameni buni.De unde oameni buni daca nimeni nu vrea sa fie bun,toti pretind dar nimeni nu ofera nimic .Pe oamenii ii poate face buni doar Dumnezeu,dar ei mai bine asculta de Diavol ca aia le pune streangul in gat.Si se intreaba de ce au o viata asa grea,pt ca Diavolul ii duce in eroare si oamenii ca fraieriii pica in plasa.
irina_24ro
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:15
De la: garbo002404, la data 2009-09-21 11:48:53e interesant si ce ai scris..si , total .. adevarat. Mi-ar fi palcut sa citesc mai mult..
Oamenii in loc sa lupte mai bine accepta rautatile altora si apoi si ei la randul lor fac rau la altii in loc sa ii demostreze ca sunt mai destepti.Apoi zic ca oamenii sunt rai si se intreaba de ce li se intampla lucruri rele.Pai normal ca ti se intampla lucruri rele daca si tu faci rau la altiii.Asa cum faci asa primesti.Apoi cu totii cauta oameni buni.De unde oameni buni daca nimeni nu vrea sa fie bun,toti pretind dar nimeni nu ofera nimic .Pe oamenii ii poate face buni doar Dumnezeu,dar ei mai bine asculta de Diavol ca aia le pune streangul in gat.Si se intreaba de ce au o viata asa grea,pt ca Diavolul ii duce in eroare si oamenii ca fraieriii pica in plasa.
irina_24ro
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:18
pik_nik
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs rochie de seara 600 euro 1 De la: Cathy_me 13 Decembrie 2010 16:22
,,familia la distanta,, 33 De la: valentina_16 27 Septembrie 2009 02:49
despre barbati 60 De la: garbo289250 18 Octombrie 2012 21:26
Femeile gandesc la fel ca si barbatii 253 De la: xenaprintesarazboinica 22 Decembrie 2010 22:29
Rezista o relatie la distanta? 48 De la: bestia 22 Decembrie 2009 19:39
Setari Cookie-uri