Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie

De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:01:40
De la: dya2you, la data 2009-09-20 12:55:16tare`s curioasa eu sa il vad pe ala ce se abtine de la pacate in post....



ce pacate?

de alea Pik de care interzice popa
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:10
pai popa sa nu le faca. da' sa nu-i puna nici preotesei intrebari;)
pik_nik
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:14
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 13:09:58
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:04:48dieta nu inseamna neaparat sa te abtii de la mancare...dieta e acel program prin care iti dozezi mancarea....ca daca te abtii tot degeaba o faci...ptr ca in momentul cand consideri ca nu mai ai nevoie de dieta...te apuci mai abitir ca inainte sa bagi in tine tot felul de chestii...
Da poate nu am nimerit-o cu dieta.dar am vrut sa spun ca omul trebuie sa invete sa isi organizeze viata si sa elimine pacatele treptat,pt ca omul nu se poate schimba peste noapte ci treptat.


poate nici nu ar trebui sa ne schimbam foarte mult...la cat de multa suferinta exista....daca nici la micile bucurii ale vietii nu mai vrem sa avem acces...atunci chiar ca degeaba traim....
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:14
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:10:18
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:01:40
De la: dya2you, la data 2009-09-20 12:55:16tare`s curioasa eu sa il vad pe ala ce se abtine de la pacate in post....



ce pacate?

de alea Pik de care interzice popa
Pai nu la regulile bisericii ci la regulile lui Dumnezeu.Si stii trebuie sa faci ce zice popa nu ce face popa pt ca de la tine nu se cer calitatile preotului ci de la tine se cere dorinta de a se schimba.Pt ca fiecare om si preotul va fii pedepsit pt pacatele lui.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:15
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:14:09pai popa sa nu le faca. da' sa nu-i puna nici preotesei intrebari;)
Pai nu la regulile bisericii ci la regulile lui Dumnezeu.Si stii trebuie sa faci ce zice popa nu ce face popa pt ca de la tine nu se cer calitatile preotului ci de la tine se cere dorinta de a se schimba.Pt ca fiecare om si preotul va fii pedepsit pt pacatele lui.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:16
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:14:09pai popa sa nu le faca. da' sa nu-i puna nici preotesei intrebari;)


pai tocmai k popa le face primul da exemplu la credinciosi de ce nu ar trebui sa faca
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:17
Nu inteleg de ce o bagati in seama. Daca nu i-ar mai raspunde nimeni, daca am ignora-o complet, ar perora in pustiu mult si bine, pana la un moment dat, cand se va plictisi. Cu toate cele 4-5 conturi ale ei.
anakin
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:17
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:14:14
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 13:09:58
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:04:48dieta nu inseamna neaparat sa te abtii de la mancare...dieta e acel program prin care iti dozezi mancarea....ca daca te abtii tot degeaba o faci...ptr ca in momentul cand consideri ca nu mai ai nevoie de dieta...te apuci mai abitir ca inainte sa bagi in tine tot felul de chestii...
Da poate nu am nimerit-o cu dieta.dar am vrut sa spun ca omul trebuie sa invete sa isi organizeze viata si sa elimine pacatele treptat,pt ca omul nu se poate schimba peste noapte ci treptat.


poate nici nu ar trebui sa ne schimbam foarte mult...la cat de multa suferinta exista....daca nici la micile bucurii ale vietii nu mai vrem sa avem acces...atunci chiar ca degeaba traim....
Pai suferinta este datorita pacatelor.Pt ca pacatele la inceput au inceput de dulceata apoi iti dai seama ca este otrava si suferi.Daca elimini pacatele din viata ta,elimini suferinta din viata ta. Poate la inceput va fii putin greu pana te cureti de pacate. De asta se spune,suportati pentru inteleptire pana va curatati de pacate si de naravurile proaste.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:19
Irina mama, iti recomand doua lecturi interesante care sa-ti mai scoata ideile preconcepute din cap:
1. Maestrul si Margareta, de Mihail Bulgakov
2. Codul lui DaVinci, de Dan Brown.

Biblia e o parabola, nu e lege. Si sa stii ca si pacatosii aia care traiesc dupa Coran, traiesc bine. Tocmai mi-ai adus aici mama ideilor preconcepute. Multam fain!

Si inca o intrebare: tu dupa ce te ghidezi noul sau vechiul testament? Raspunde incet sa nu te incurci...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:20
anakin, unde-ar mai fi fanul in asta?...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:21
Ideile preconcepute despre dragoste, sex si casnicie adesea le ucid pe toate trei.

De cele mai multe ori e chestie de educatie, de cat de mult ne pasa de ce zice lumea, si, din pacate, tot mai multi nu iau in calcul si parerea lui Dumnezeu, Cel care a creat toate aceste lucruri minunate de care sa se bucure omul.

Pacatul este cel care l-a indepartat de om de Dumnezeu si l-a determinat sa aiba idei preconcepute cum ar fi: sexul e pacat chiar si in cadrul casatoriei, ca a fost lasat de Dumnezeu doar pentru procreare,etc.
sora_ilsi
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:21
Nici eu nu cred ca irina e chiar asa cum se da pe forum. E si ea un troll.Si vad ca ii cam merge cu chestia asta. Nu puteti deloc sa-i treceti cu vederea tampeniile pe care le scrie doar ca sa va provoace.
Micass
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:21
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:17:16
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:14:09pai popa sa nu le faca. da' sa nu-i puna nici preotesei intrebari;)


pai tocmai k popa le face primul da exemplu la credinciosi de ce nu ar trebui sa faca
Da pai nimeni nu avut grija sa se lupte pt dreptate ca mai bine tac si fac si ei la fel si se razbuna.Dar daca un credincios este mai puternic in credinta poti fii tu un exemplu bun pt preot si ajunge el sa se ia dupa tine.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:22
De la: anakin, la data 2009-09-20 13:17:24Nu inteleg de ce o bagati in seama. Daca nu i-ar mai raspunde nimeni, daca am ignora-o complet, ar perora in pustiu mult si bine, pana la un moment dat, cand se va plictisi. Cu toate cele 4-5 conturi ale ei.



pe mine cel putin, ma deprima prostia....si cand vad ce pot sa debiteze cate unii/unele ma doare mintea....cu toate ca degeaba incerci sa deschizi ochii unora...
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:22
De la: Micass, la data 2009-09-20 13:21:55Nici eu nu cred ca irina e chiar asa cum se da pe forum. E si ea un troll.Si vad ca ii cam merge cu chestia asta. Nu puteti deloc sa-i treceti cu vederea tampeniile pe care le scrie doar ca sa va provoace.
Eu sunt asa si in realitate,dar nu cu oameni care nu ma cunosc.La inceput sunt cuminte sa ii las sa ma cunoasca apoi spun ce doressc eu.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:23
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:22:04
De la: anakin, la data 2009-09-20 13:17:24Nu inteleg de ce o bagati in seama. Daca nu i-ar mai raspunde nimeni, daca am ignora-o complet, ar perora in pustiu mult si bine, pana la un moment dat, cand se va plictisi. Cu toate cele 4-5 conturi ale ei.



pe mine cel putin, ma deprima prostia....si cand vad ce pot sa debiteze cate unii/unele ma doare mintea....cu toate ca degeaba incerci sa deschizi ochii unora...
SUNT UNII CARE BAGA INTRIGE SI NU VOR SA MA LASE SA II INVAT DE BINE PE OAMENI.pT CA SUNT PLINI DE RAUTATE SI EI NU II IUBESC PE OAMENI,EI II URASC PE OAMENI SI LE VOR DOAR RAUL.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:26
dya, cred ca ai dreptate, dar pe de alta parte, eu cred ca aici sunt destul de multi oameni maturi, care syiu cat de cat sa discearna intre bine si rau. iar irina pana acum pare destul de extremista. daca cineva se va lasa influentat de ea o va face pentru ca deja gandeste asa si nu-i vei putea schimba gandirea... pana acum eu m-am ferit de irinuca, dar de data asta daca a calcat in viziuna lupului, eu ce sa-i fac? ea se exprima, eu ma exprim, pana la urma dumnezeu cu mila... n-am nici cea mai vaga intentie nici s-o schimb, nici s-o inteleg... poate daca ar fi mai articulata, cine stie? ea este cel mai bun exemplu de idee preconceputa, gandire fara creier... si-mi pare rau sa fiu asa de rea, dar asa o vad eu...
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:27
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 13:23:47
De la: Micass, la data 2009-09-20 13:21:55Nici eu nu cred ca irina e chiar asa cum se da pe forum. E si ea un troll.Si vad ca ii cam merge cu chestia asta. Nu puteti deloc sa-i treceti cu vederea tampeniile pe care le scrie doar ca sa va provoace.
Eu sunt asa si in realitate,dar nu cu oameni care nu ma cunosc.La inceput sunt cuminte sa ii las sa ma cunoasca apoi spun ce doressc eu.


mai pe romaneste te arati matza blanda si apoi scoti coltii ...se vede
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:28
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 13:22:01
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:17:16
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:14:09pai popa sa nu le faca. da' sa nu-i puna nici preotesei intrebari;)


pai tocmai k popa le face primul da exemplu la credinciosi de ce nu ar trebui sa faca
Da pai nimeni nu avut grija sa se lupte pt dreptate ca mai bine tac si fac si ei la fel si se razbuna.Dar daca un credincios este mai puternic in credinta poti fii tu un exemplu bun pt preot si ajunge el sa se ia dupa tine.
ai suferinta este datorita pacatelor.Pt ca pacatele la inceput au inceput de dulceata apoi iti dai seama ca este otrava si suferi.Daca elimini pacatele din viata ta,elimini suferinta din viata ta. Poate la inceput va fii putin greu pana te cureti de pacate. De asta se spune,suportati pentru inteleptire pana va curatati de pacate si de naravurile proaste.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:28
INTRIGE e un cuvant frantuzesc si se pronunta intrij?
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:28
IRINO nu striga la noi ca te "auzim"
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:29
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:28:06
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 13:23:47
De la: Micass, la data 2009-09-20 13:21:55Nici eu nu cred ca irina e chiar asa cum se da pe forum. E si ea un troll.Si vad ca ii cam merge cu chestia asta. Nu puteti deloc sa-i treceti cu vederea tampeniile pe care le scrie doar ca sa va provoace.
Eu sunt asa si in realitate,dar nu cu oameni care nu ma cunosc.La inceput sunt cuminte sa ii las sa ma cunoasca apoi spun ce doressc eu.


mai pe romaneste te arati matza blanda si apoi scoti coltii ...se vede
pai mai intai ii arat calitatile ca sa ii trezesc sensibilitatea apoi ma impun imi cer drepturile.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:29
asa irino,da cu pumnu-n masa,mama lor de....
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:31
De la: snowflake, la data 2009-09-20 13:27:22dya, cred ca ai dreptate, dar pe de alta parte, eu cred ca aici sunt destul de multi oameni maturi, care syiu cat de cat sa discearna intre bine si rau. iar irina pana acum pare destul de extremista. daca cineva se va lasa influentat de ea o va face pentru ca deja gandeste asa si nu-i vei putea schimba gandirea... pana acum eu m-am ferit de irinuca, dar de data asta daca a calcat in viziuna lupului, eu ce sa-i fac? ea se exprima, eu ma exprim, pana la urma dumnezeu cu mila... n-am nici cea mai vaga intentie nici s-o schimb, nici s-o inteleg... poate daca ar fi mai articulata, cine stie? ea este cel mai bun exemplu de idee preconceputa, gandire fara creier... si-mi pare rau sa fiu asa de rea, dar asa o vad eu... [/quote

nu stiu daca extremista...indoctrinata...sau doar limitata...din pacate
dya2you
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:31
De la: snowflake, la data 2009-09-20 13:27:22dya, cred ca ai dreptate, dar pe de alta parte, eu cred ca aici sunt destul de multi oameni maturi, care syiu cat de cat sa discearna intre bine si rau. iar irina pana acum pare destul de extremista. daca cineva se va lasa influentat de ea o va face pentru ca deja gandeste asa si nu-i vei putea schimba gandirea... pana acum eu m-am ferit de irinuca, dar de data asta daca a calcat in viziuna lupului, eu ce sa-i fac? ea se exprima, eu ma exprim, pana la urma dumnezeu cu mila... n-am nici cea mai vaga intentie nici s-o schimb, nici s-o inteleg... poate daca ar fi mai articulata, cine stie? ea este cel mai bun exemplu de idee preconceputa, gandire fara creier... si-mi pare rau sa fiu asa de rea, dar asa o vad eu...
Pai suferinta este datorita pacatelor.Pt ca pacatele la inceput au inceput de dulceata apoi iti dai seama ca este otrava si suferi.Daca elimini pacatele din viata ta,elimini suferinta din viata ta. Poate la inceput va fii putin greu pana te cureti de pacate. De asta se spune,suportati pentru inteleptire pana va curatati de pacate si de naravurile proaste.

Raporteaza abuz de limbaj
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:32
auzi, si cum ramane cu umilinta?
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:32
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 13:15:11
De la: dya2you, la data 2009-09-20 13:10:18
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 13:01:40
De la: dya2you, la data 2009-09-20 12:55:16tare`s curioasa eu sa il vad pe ala ce se abtine de la pacate in post....



ce pacate?

de alea Pik de care interzice popa
Pai nu la regulile bisericii ci la regulile lui Dumnezeu.Si stii trebuie sa faci ce zice popa nu ce face popa pt ca de la tine nu se cer calitatile preotului ci de la tine se cere dorinta de a se schimba.Pt ca fiecare om si preotul va fii pedepsit pt pacatele lui.
Pai suferinta este datorita pacatelor.Pt ca pacatele la inceput au inceput de dulceata apoi iti dai seama ca este otrava si suferi.Daca elimini pacatele din viata ta,elimini suferinta din viata ta. Poate la inceput va fii putin greu pana te cureti de pacate. De asta se spune,suportati pentru inteleptire pana va curatati de pacate si de naravurile proaste.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:33
MAI ., DA A DRACU, VSA VEDETI VOI NUNELE BUNE,,, VOI SINTETI CE EA CE VA DATI A FI? NU PREA CRED,, AICI TOCMAI AIA REZISTA, CEIA CE SE DAU A FI,,FIECARE ARE DREPTUL LA PAREREA LUI, DE AIA VAD EU FORUM, NU,, SI FIECARE TREBUIE SA RESPECTEE PAREREA CELUILALT,, CE? NUMA A TA E BUNA? TU ESTI MAI IMPORTANTA DECIT ALTA PERSOANA,, ? DACA E ASA NU INTRAI PE FORUM, DE CE SA IGNORAM, SI PA ALTII CARE VOR SA SPUNA CEVA?
ykyana
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:33
De la: snowflake, la data 2009-09-20 13:32:05auzi, si cum ramane cu umilinta?
Nu insemna ca daca esti credincios trebuie sa te lasi umilit.Din contra sa lupti pt dreptate.Hai sa iti dau un exemplu.. Era o femeie tare cumsecade care ajuta pe toata lumea si lasa de la ea.S-a intamplat ca acea femeia sa fie bolnava si nimeni nu a venit la spital sa o ajute.Femeia s-a intrebat de ce oare nu ma ajuta nimeni? Concluzia. Pt ca femeia lasa de la ea,i-a invatat pe altii prost in loc sa ii invete ce este corectutudinea.Pt ca lA dUMNEZEU II PLACE DREPtatea, nu ii place sa ii inveti pe altii prost pt ca de asta devin egoisti.Si de asta chiar si oameniii buni sufera,pt ca Dumnezeu zice trebuie sa ajuti dar nu sa lasi sa se profite de tine.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:37
yka, scrie in polona. efectul va fi la fel.

irina, nu mai posta de doua ori ca-mi strici statistica raspunsurilor pro si contra ideilor preconcepute

si cred ca ma duc sa ma uit la tv ca si acolo sunt cretini care se injura si crainici agramati...

Romanie, tara frumoasa
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se poate!!!!! 8 De la: buna01 10 Ianuarie 2010 21:03
Ce inseamna pt noi romanii a fi crestin , ce inseamna pt sufletul si mintea noastra credinta ? |Cat de importanta este constiinta si credinta in Dumnezeu pt fiecare dintre noi ? 81 De la: garbo189131 7 Aprilie 2011 17:35
Legalizarea-prostitutiei-pro-sau-contra 1580 De la: marinela_223 21 Noiembrie 2010 21:18
Relatia cu un barbat care are doi copii si o fosta sotie 70 De la: garbo_404900 23 Septembrie 2014 11:34
Buna. 29 De la: Thor_again 17 Iulie 2011 22:28
Setari Cookie-uri