Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie

Acum foarte multi ani am citit ceva de Peter Brooke, care spunea ca la un spectacol de teatru nu trebuie niciodata sa vii cu idei preconcepute pentru ca nu te vei putea bucura de spectacol. Ca trebuie sa-ti golesti mintea de orice ai auzit pana atunci despre aceea piesa, acel autor, actorii care interpreteaza sau regizor, si sa te concentrezi pe impresia pe care o va lasa acea montare. E o viziune ideala, desigur. La fel de ideala ca si aceea despre dragoste, ca e minunata, exceptionala, ca te duce pe alte culmi, despre sex ca e un afrodisiac si un sport in acelasi timp, sau ca slabeste si despre casnicie ca e o inchisoare.
Ca s-o iau in ordinea expunerii, dragostea doare. E singurul lucru care ramane vivid despre dragoste. Ultima impresie pe care o ai dupa dragoste. Pe cat e de minunata cand e, pe atat de tare doare cand pleaca. Si asta e ultima impresie.
Sexul nu e un sport si nimeni nu are spirit de echipa. Ca altfel as vrea sa stiu si eu cati barbati de pe site-ul asta s-ar culca cu mama Omida si cate femei cu Quasimodo?
Casnicie nu e inchisoare, ca n-ai un gardian pe coaste toata ziua si nu tine altcineva cheila de la usa pentru tine. E un angajament pe care ti-l iei in anumite conditii (dragoste, bani, etc), si care se poate termina daca nu functioneaza.
Prin urmare, de aceste idei preconcepute despre cele trei, ca sa ma rezum numai la ele? Cred ca mintea omului e cel mai puternic dusman al lui. Acolo se nasc cele mai absurde sperante si cele cretine suspiciuni.
Poate ca e timpul ca toti sa incercam sa privim lucrurile prin mintea noastra, nu a promotiilor de sf valentin si nici a celor de dragobete. Nu credeti?

P.S. O sa-mi cer scuze in avans pentru postarea relativ lunga.
snowflake
Postat pe 25 August 2009 00:48
Iar faptul ca "dragostea nu-i asa, nu-i pe dincolo", "sexul nu-i un sport"...casnicia, idem.... reprezinta tot prejudecati. Prejudecati provenite din experienta noastra de viata si, uneori, din limitele personale. Pina la urma, si dragostea, si sexul, si casnicia sint definite in interior, nu in exterior - tin de perceptie.
Eu una nu mi-as invata copilul ca iubirea nu e ca in promotiile de sf. valentin...pentru ca stiu foarte bine ca poate fi si asa.
quasaria
Postat pe 25 August 2009 22:17
si io zic la fel : iubirea poate arata ca-n reclame...ca-n toate reclamele,nu numa' ca-n alea de valentin!
idei preconcepute?!? prejudecati?! caznicii cu gardieni?!...cat om fi s-om trai, om tot videa d'aieste...
numa' daca nu ne rapeste pe toti oarece specie supermegaultraevoluata si ne duce la ei acasa si ne invatza cum e sa iubesti extraterestru...io asta opinez!
preciouss
Postat pe 26 August 2009 18:48
n-am spus ca nu poate fi ca-n promotiile de sf. valentin. poate fi in multe feluri... unul din aceste minunate lucruri care il are omul e liberul arbitru: posibilitatea de a vedea totul cu ochii lui si de a se convinge de tot, de a invata din experientele altora sau nu... doar ca in ultima vreme, din lene sau pur si simplu din cauza unei grile comerciale agresive parem a fi tot mai putin ce vrem...

recunosc spre rusinea mea ca mi-am exprimat foarte ferm opiniile acolo unde trebuia sa las loc de discutii...

reluand: credeti ca exista idei preconcepute despre...
si daca da, asta e de bine sau de rau?

snowflake
Postat pe 27 August 2009 00:33
Promit sa revin cind voi fi mai in forma...multumesc de invitatie...
valentino
Postat pe 27 August 2009 00:36
una despre ideile preconcepute despre casnicie e ca toate casniciile trebuie sa fie perfecte si cei doi parteneri sa nu se certe niciodata....ha????...chiar cei doi parteneri sunt doua picaturi de apa care gandesc si traiesc la fel??? io nu cred ca sunt doua copii fidele....important este nu sa nu te certi...ci cum sa gasesti calea de mijloc intr-o neintelegere, ca sa nu iasa scantei....
tutankhamon
Postat pe 27 August 2009 00:39
o idee preconceputa ar fii aia ca musai cei doi soti tre' sa ramana impreuna pentru copii, chit ca se urasc de moarte

sau o fii o scuza pentru lipsa de curaj ?
wife_de_zmeu
Postat pe 27 August 2009 00:42
wifo....e bine ca un copil sa aibe reprezentantii ambelor sexe pe langa el, ca sa aibe ce invata de la fiecare si, preferabil e sa fie parintii naturali.....am auzit de copii care sufera de lipsa unui parinte, dar nu am auzit pe nici un copil sa moara din asta....
tutankhamon
Postat pe 27 August 2009 00:44
tuto, urechea la mine...

intr-o familie unde copiii vad si simt, si te asigur eu ca simt, ca parintii se detesta cu pasiune, si se cearta sub nasul lor, sau camulflat, in mod sigur copiii aia nu vor avea o viata fericita

atmosfera tensionata dintre parinti nu-i ajuta catusi de putin pe copiii, asculta ce zice je, ca stiu ce vorbesc

mai bine sa stie ca au doi parinti care nu s-au inteles ei ca adulti, dar isi iubesc copiii, decat tot un circ si un scandal in casa

da' iarasi exista ideea preconceputa ca daca te desparti, musai tre' s-o faci punand poalele in cap, cu injurii si acuze de ambele parti, ca sa demonstrezi ca numai celalalt a gresit

zic si io, parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 27 August 2009 00:52
foarte corect si pertinent ce spui tu.....dar ma repet...nu am vazut copil sa moara de durere ca parintii nu au ramas impreuna....
tutankhamon
Postat pe 27 August 2009 00:54
a, si mai exista ideea preconceputa ca dragostea neaparat TRECE. Eu tin minte foarte bine cind tot neamu' meu adunat la dezbatere despre divort s-a la mine cu niste oki cit ceapa cind i-am anuntat ca ma despart pt. ca nu-l mai iubesc si nu ma iubeste.
Si bineinteles ca juma' dintre ei erau in aceeasi situatie de vreo douaj' de ani, sub pavaza "da' asa e normal sa evolueze lucrurile" - adica asa-i normal, ca intr-o casnicie sa te intelegi la inceput, dupa care sa te certi, dupa care nici sa nu te mai certi, nici sa nu te mai intelegi, ci pur si simplu sa te ignori. Ca deh, cit o sa tina luna de miere, sau aia de fiere? Incepe epopeea "perfect stranger", da' stam in aceeasi casa ca sa fim in rindul lumii...
Si toti erau convinsi ca e normal, ce, asta e motiv de divort??!
Adica daca nu mai avem ce sa ne spunem - si nici chef sa ne mai spunem ceva - ce, care e nenorocirea? E foarte bine... las' sa aduca salariu' acasa si eu pot foarte bine sa ma uit la telenovele linistita... de ce sa divortez.
quasaria
Postat pe 27 August 2009 07:54
Nici un copil nu a murit ca parintii lui au divortat dar nici fericiti nu cred ca sunt.
Le suntem datori copiilor nostri,ei nu au cerut sa vina pe aceasta lume,a fost doar alegerea noastra(si asta este poate tot o idee preconceputa? )
Ce poti sa faci cand copilul tau iti spune ca nu te vrea nici pe tine nici pe tatal sau,ca va vrea pe voi,pe amandoi??
eladaela
Postat pe 27 August 2009 09:24
...inghiti in sec,eladeao,asta faci...
preciouss
Postat pe 27 August 2009 19:11
Ei as! Elado, normal ca asta vor !
Dar parintii ca niste adulti ce sunt stiu daca acest lucru mai e sau nu posibil....
...si adica ii vor pe amandoi ...moare careva, sau??
blanca
Postat pe 27 August 2009 19:19
pai ii are pe amindoi. Parintii nu divorteaza de copii :-)
Ii explici copilului ca amindoi il iubiti la fel de mult si o sa fiti la fel de mamica si taticul lui ca si pina acum, si o sa va vada pe amindoi in continuare, o sa iesiti in parc, bla bla - si cu asta basta.
Daca unuia dintre parinti i se pare divortul o nenorocire, ii imprima si copilului aceeasi impresie. In realitate, oamenii se mai si despart - si chiar nu moare nimeni.
quasaria
Postat pe 27 August 2009 22:13
ba moare,quasario...ceva moare...
moare basmul in care credeai nesmintit,de cand erai copil,cum ca tineretea e fara batranete si iubirea e fara sfarsit...
moare copilul din tine,sau o parte din el...

e cam ca atunci cand iti dai seama prima data ca mos craciun nu exista...
io am plans,ca si-n ziua de azi mai simt gustu' lacrimilor alora..
preciouss
Postat pe 27 August 2009 22:38
ooff offff,
da sa pupe mama pt lacrimile alea a lui mos craciun, vrei?
fleur_de_lis
Postat pe 27 August 2009 22:41
preci, Mos Craciun nu exista??? s-atunci cine puii mei e nenea ala de vine la mine pe 24 decembrie (noaptea) si-mi da 100 de euroi ca sa ma asez la el in brate si sa-i spun poezele?
jinx
Postat pe 27 August 2009 22:46
deci chiar nu iezista moshu' loavo??
preciouss
Postat pe 27 August 2009 22:46
..ala-i tac'su bre!
preciouss
Postat pe 27 August 2009 22:48
mai esti de coma'n seara asta! fireste ca exista el....firesteeeeeeee! muoaaaaa!
fleur_de_lis
Postat pe 27 August 2009 22:48
daaa...mos craciun exista....ca si iepurasul de pasti si craiasa zapezii....
tutankhamon
Postat pe 27 August 2009 22:49
sigur?
lady_corina
Postat pe 27 August 2009 22:50
si zana maselutza iaste?!
preciouss
Postat pe 27 August 2009 22:51
da, si-ar mai fi ... zana maseluta si barbatul perfect...
jinx
Postat pe 27 August 2009 22:51
este toate......exista!!...exista!!!
tutankhamon
Postat pe 27 August 2009 22:51
lady_corina
Postat pe 27 August 2009 22:54
jinxo...
ia nu-mi veni cu idei preconcepute acilea,da?!?
daca tutanka zice ca ezista,inseamna ca ezista si gata!
ca-ti dau doo de nu-l mai vezi pe rudolf veci!
preciouss
Postat pe 27 August 2009 22:54
ce ma bucur ca te recunosc, in sfarsit
lady_corina
Postat pe 27 August 2009 22:57
preci, pt ca am gasit barbatul pefect... am inceput sa cred ca exista toti...mosu', zana, tata lu' mosu'.. auzi, da' rudolf ala e cumva soferu' lu' mos craciun? ca am un post vacant
jinx
Postat pe 27 August 2009 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daca sotia nu mai are chef de sex 627 De la: garbo002010 14 Martie 2012 11:23
Vecini socrii 6 De la: garbo_459486 25 Noiembrie 2016 14:34
sunt intr-o mare dilema... 8 De la: garbo027623 3 Februarie 2010 12:09
Voi ce credeti? 381 De la: Eleenna 17 Ianuarie 2010 19:16
Cadourile in Relatiile de Lunga Durata 8 De la: lauras91 16 Iulie 2015 20:18
Setari Cookie-uri