se poate ierta infidelitatea?

bre nirosdan, asa cu timiditate intreb si io - tu ai intrat ca sa dai sfaturi sau sa jignesti? daca ce spui tu acolo e mult peste puterile noastre de intelegere, de ce naiba le mai dai? iti place sa citesti ce debitezi?
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:47
danutu, da tu esti purtatoru' de cuvant a baciului?

ce inseamna sa fii vip, domle.
si_totusi
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:49
De la: nirosdan, la data 2009-09-19 08:40:26De la baciu: sfaturile nu le-am dat pentru oi si nici pentru "calui inaripai" pentru ca nu au cum s priceap... e mult peste condiia lor, este prea profund... dar sunt unii sau unele care chiar dac nu recunosc stiu c asa este.


...de ce "transmiti"in numele lui?....deja a facut o greseala elementara...(stie el ce)
rosioara61
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:51
offfff, iar m-am grabit...!
dupa ce am postat m-am uitat la profilul lui nenea asta si am vazut ce scrie pe poza lui de la avatar.
bre nirosdan, uita bre, n-am zis nimic!
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:52
poate e tarziu raspunsul meu........IARTA
aurahilgers
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:52
De la: pik_nik, la data 2009-09-19 08:47:41bre nirosdan, asa cu timiditate intreb si io - tu ai intrat ca sa dai sfaturi sau sa jignesti? daca ce spui tu acolo e mult peste puterile noastre de intelegere, de ce naiba le mai dai? iti place sa citesti ce debitezi?

Auzi piknic dup cum spuneam mesajul nu era pentru tine ci pentru alii, asa ca nu mai claxona... chiar dac ii place att de mult...
nirosdan
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:55
eu iti spun din experienta ca va repeta aceste infidelitati TOATA viata. daca poti sa accepti asta, atunci continua si lasa-l in pace sa iubeasca si alte femei, dar si pe tine....depinde daca merita si depinde daca-l iubesti. oricum, nu exista barbati care sa stea cu o singura femeie decat daca sunt pampalai rau... acum depinde ce vrei, un bou sau un taur ! vei fi fericita, dar vei suferi si foarte mult si vei trai in nesiguranta si teama ca se va termina....eu iti spun ca nu se va termina daca-i lasi libertatea sa faca ce vrea...asa sunt ei, au "darul" sa iubeasca mai multe femei deodata, asa cum mamele isi iubesc toti copiii....mi-ar placea sa fim si noi la fel....si mai tine cont ca este sagetator si unui sagetator daca-i ingradesti libertatea te va parasi...deci sfatul meu este sa nu te amagesti ca nu se va repeta. asa-ti va fi toata viata. daca accepti asta, mergi inainte, daca nu, gaseste un barbat care sa fie numai al tau????greu?????
danielageorgeta
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:55
De la: aurahilgers, la data 2009-09-19 08:52:23poate e tarziu raspunsul meu........IARTA




Eu chiar nu mai inteleg nik..
Cui ceri iertare?(daca mi-e ingaduit sa intreb)
rosioara61
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:56
Foarte dificil de dat sfaturi... Este o poveste impresionanta, dar foarte trist, din pacate. Inima ta ar trebui sa-ti dicteze ce sa faci. Sfaturile de la altii nu stiu cat te pot ajuta. Daca tu crezi ca il poti ierta cu adevarat, fa-o! Dar daca simti ceea ce spui ca simti legat de patul vostru si de atingerile lui... doar te vei chinui! Poate merita a doua sansa, eu am acordat-o, insa e foarte greu sa-ti invingi dezgustul si durerea imensa. Nu pot sa-ti dau un sfat, eu am trait totul in mine si am hotarat singura, dar nu-mi pot invinge suspiciunea nici acum... Gandeste-te bine, e o relatie relativ de scurta durata, nu sunt copii la mijloc, n-ai avea niciun motiv sa iti calci pe suflet... Nu stiu, numai tu poti decide daca merita si daca vei putea trai alaturi de el! Aduna-ti cioburile inimii tale sfaramate si bandajeaza-ti ranile cu amintirile frumoase! Asteapta un timp, el mai bine fara sa te mai vezi cu el, apoi vezi ce simti fara el... S-ar putea sa constati ca e mai bine! Gandeste-te daca el te-ar fi iertat daca tu l-ai fi inselat!
Angiuk
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:57
danutu, fa o lista ca sa stim si noi care sunt cei vizati. sa-i ochim, cum s-ar spune
si_totusi
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:00
fii si tu mai echilibrata. ce nu stii, nu te doare. nu mai cauta sa afli , iti faci rau doar tie ...lasa-l in treaba lui, stii lor le place viata de caine : ziua legati si noaptea liberi...dar te-ai gandit ce relatie veti avea cu parintii si cu copiii...ca eu daca as sti ca pe fata mea o face un barbat sa sufere, l-as ucide cu mainile goale...
danielageorgeta
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:01
bre baciu mitica nirosdan, citeste si urmatoarea postare a mea, imi retrasesem claxonatul
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:02
Cuvantul de ordine, IMATURITATE, nu stiti niciunul dintre voi ce vreti ! Si apoi,sa fim realisti, toata lumea inseala pe toata lumea, mai devreme sau mai tarziu, in diferite moduri ! Depinde cine afla primul si apoi, se instaleaza ca sef in relatia respectiva, puterea fiindu-i data de vesnicile reprosuri pe care le arunca sistematic asupra stigmatului / stigmatei ! Secretul unei relatii de durata se bazeaza exclusiv pe RESPECT, si pe puterea de a nu lega de tine tot ceea ce face celelalt ! Eu consider ca fiecare are dreptul sa-si ia din cand in cand "cate o portie de bucurie", ca nimeni nu e proprietatea nimanui, si cele doua persoane implicate intr-o relatie trebuie sa treaca peste foarte multe pana cand dobandesc increderea, respectul si dragostea celuilalt ! O legatura puternica inseamna mult mai mult decat sa afli, scotocind in intimitatea celui de langa tine , ca la un moment dat a avut o "evadare", de cele mai multe ori, strict sexuala ! O legatura puternica inseamna sa simti ca sunteti 2 jumatati ale aceleasi fiinte si atunci, nimeni si nimic nu va poate "taia" in doua, si atunci, treci peste toate, pentru ca tot ce conteaza, este SA TE SIMTI INTREG? DATORITA LUI / EI ! Restul, nu se pot numi iubiri, se pot numi, eventual, "ciocniri accidentale " in care unii raman blocati toata viata si sfarsesc prin a fi nefericiti si a se ura la batranete, cand amintirile, de cele mai multe ori urate, ale unei vieti in doi, irosite, le aseaza sageti in ochi si "bolovani" in cuvinte . Deci, draga mea, trebuie sa fii un adevarat strateg, sa stii sa iti construiesti o viata fericita !!!
garboazerty
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:04
tu singura ai spus ca inainte sa inceapa relatia cu tine el tocmai se despartise de foasta lui prietena.....ia spune-mi cand faceai dragoste cu el te-a deranjat putin gandu ca probabil si cu fosta a facut tot in acelas pat daca intradevar esti cicalitoare si il stresai mereu atunci e de inteles de ce el a vrut sa se arunce in bratele alteia.....mai dai o sansa si incearca sa fi mai dulce si mai iubitoare...nu-l mai stresa...ai sa vezi ca o sa fie bine
garbo002587
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:05
De la: si_totusi, la data 2009-09-19 09:00:54danutu, fa o lista ca sa stim si noi care sunt cei vizati. sa-i ochim, cum s-ar spune


"... da tu esti purtatoru' de cuvant ...
ce inseamna sa fii vip, domle."
nirosdan
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:07
CU PUTINA INTELEGERE SE POATE IERTA TOTUL...SUCCES
alina58
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:11
alina, ierti, da' nu-l mai tii langa tine
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:16
De la: pik_nik, la data 2009-09-19 09:02:49bre baciu mitica nirosdan, citeste si urmatoarea postare a mea, imi retrasesem claxonatul



Hai sa nu ne mai prostim ca am ajuns cu discuia la un nivel de la care nu pot s merg mai departe i totui poate imi raspunzi la o ultim intrebare cu referire la claxoane... cum ai reuit s ai peste 6000 de mesaje fiind membru doar din luna iunie?
nirosdan
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:17
chiar, cum ai reusit, piku?

nenea danut, eu sunt purtatorul meu de cuvant. nu am incurcat conturile, domle
si_totusi
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:19
unul dintre raspunsurile posibile ar fi ca eu postez dintr-un singur cont, nu din 3, ca tine
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:19
De la: pik_nik, la data 2009-09-19 08:52:10offfff, iar m-am grabit...!
dupa ce am postat m-am uitat la profilul lui nenea asta si am vazut ce scrie pe poza lui de la avatar.
bre nirosdan, uita bre, n-am zis nimic!

Ce scrie? Ca eu n-am vazut.
Cum mor unii de grija altora.
Micass
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:23
mai alina, cu putina intelegere? eu as spune ca trebuie multa intelegere. da ce spun eu intelegere? n-ar fi mai potrivit " cu putina minte ?" daca tot suntem in perioada de criza, sa mergem pe minimul necesar
si_totusi
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:24
micass, iti spun doar concluzia mea, textul poti sa-l citesti si singura
omul oprit la locul potrivit
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:25
ti'a raspuns pentru ce te'a inselat...pentru ca prea ai incercat sa'l controlezi si sa'l tii in ,,lesa,,...si'apoi si tu l-ai facut gelos, chiar daca nu ai finalizat scenariile in pat, emotional e acelasi lucru. in viata nu poti controla pe nimeni fara sa ai repercursiuni negative...invata sa ai incredere si sa primesti iubire benevol si pentru meritul tau real, pentru ceea ce esti si reprezinti pentru el si nu Pentru ca il faci gelos si il controlezi... daca il iubesti si te iubeste veti putea trece peste si poate veti invata o lectie importanta...in grecia daca mergeti vi se vor clarifica sentimentele . BONA FORTUNA !!
rhoda
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:26
De la: baciu_mitica, la data 2009-09-19 08:03:24Cu putina intelegere si cu o gandire spre viitor,se poate ierta totul,inclusiv infidelitatea.In aceasta situatie,consider ca si tu ai partea ta de vina,intreaba-te de ce te-a inselat,si vei gasi raspunsul.Consider ca tu trebuie sa fii nucleul,si el electronul,atrage-l puternic,incat sa nu paraseasca orbita.Lasa putin timp ,timpul rezolva totul.SUCCES

Really?!
Barbatii sint creaturi majore, vaccinate - raspund pentru faptele lor. Si raspund si pentru consecinte. NIMENI nu este de vina pentru ce face altcineva. El a decis sa insele, el a inselat. Daca nu ii convenea ceva la femeia lui, existau alte mii de moduri de a clarifica si rezolva problema. Inclusiv sa ii comunice asta si sa ii propuna o solutie. Inclusiv sa isi faca bagajele si sa plece, daca solutia nu exista. Ambele sint mai demne decit sa minti.
Deci nu e nimeni altcineva "de vina" ca masculul respectiv n-are caracter - deloc - decit masculul insuri. Iar lipsa de caracter nu trece, ca gripa. Este o boala incurabila. Asta este.
Traiesti cu el asa, si stii la ce sa te astepti in continuare - sau il lasi.

Eu una n-as putea sa ma trezesc in fiecare dimineata linga un om care ma minte si cind zice ca se duce sa ia paine. Deci n-am nici un fel de baza, nici o relatie de incredere, nu imi permit sa fiu vulnerabila in fata lui si ma pregatesc tot timpul de o noua duda... acu' ce ma mai loveste, o fi sedus femeia de serviciu de pe scara de nu mai vine cu gunoiul? Cine o mai fi trecut prin patul meu, cit am facut cumparaturile? Cu cine s-o mai plimba de manutza prin parc cind eu stau acasa si il astept? Cu "nimeni", desigur, dar nu l-as mai crede oricum nici mort.
In fond, ar fi chestiune de respect fata de mine insami, pe cine am omorit chiar sa imi bat joc de viata mea stind cu unul din asta.
quasaria
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:26
De la: pik_nik, la data 2009-09-19 09:25:51micass, iti spun doar concluzia mea, textul poti sa-l citesti si singura
omul oprit la locul potrivit

Hai ca m-am uitat mai bine. Nu intelegeam de ce ai devenit dintr-o data asa de intelegator.
Micass
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:28
INCEARCA SA INLOCUIESTI SI SA SCHIMBI AGRESIVITATEA CU RESPECTUL SI VULGARITATEA CU ELEGANTA. VEI AVEA NUMAI DE CASTIGAT !!
rhoda
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:29
De la: rosioara61, la data 2009-09-19 08:56:23
De la: aurahilgers, la data 2009-09-19 08:52:23poate e tarziu raspunsul meu........IARTA




Eu chiar nu mai inteleg nik..
Cui ceri iertare?(daca mi-e ingaduit sa intreb)






Ok!...am inteles!
"Niciodata nu-i prea tarziu"...
rosioara61
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:30
si mai spui ca-s rau!!!


da' (mai) ai o ciocolata de la mine!
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:30
Barbatului trebuie sa-i lasi impresia ca este liber. Prin comportamentul tau nu ai facut nimic altceva decat sa-l trimiti in bratele alteia. Totusi, daca va iubiti merita sa uiti (ca-n cantecul acela "...uita din iubire, iarta...").Cu alta nu a facut decat sex, pe tine te iubeste. Poate vacanta in Grecia e un nou inceput.Comunicarea e cea mai importanta intr-o relatie, fiecare sa stie ce vrea cu adevarat, asteptari are de la partenerul de viata.TU trebuie sa stii mai bine ce e in sufletul tau, daca il mai iubesti sau daca s-a instalat ura pt. ceea ce ti-a facut.
Iuli05
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa imi seduc sotia dupa 18 ani de casnicie 498 De la: tutankhamon 8 Octombrie 2009 01:37
cum poti castiga inima unui player? :) 73 De la: garbo_10179 11 Ianuarie 2013 18:39
Barbatia -nu are legatura deloc cu muschii 53 De la: garbo265966 8 Iulie 2012 19:33
Exista sau nu experienta personala ? 15 De la: garbo265966 20 Iunie 2012 16:51
Ce insemna a fii ateist? 99 De la: Doinita201 24 Octombrie 2010 20:36
Setari Cookie-uri