se poate ierta infidelitatea?

De la: jinx, la data 2009-08-23 14:26:11Da, ma scuzi, l-ai sunat pt ce? Ca sa-i mai scoti o tura ochii?


da... dar in special sa ma impac cu el. nu sa primesc raspuns "da. sunt vinovat, am comis-o, o platesc. gata. nu mai vreau sa vb despre asta"
albastrea
Postat pe 23 August 2009 14:35
De la: jinx, la data 2009-08-23 14:23:34Ma Dienuto, mai lasa si tu nervii aia ca fac rau la stomac, pune-ti naibii intuitia feminina la treaba si mai invata si tu ce e umilinta, ca n-a omorat pe nimeni! Daca tu chiar stii ce vrei de la baiatul ala, apai lupta fata cu toate puterile, nu mai sta si vegeta, nu-ti mai face griji aiuristice si nu te mai gandi la ce-a fost! Si-a tras-o cu aia, si-a tras-o si gata, a trecut... A fost in aprilie, acum suntem in august, pana cand o sa te gandesti la asta, pana in ianuarie anul viitor? Trece viata, fata... Puna mana pe telefon, suna baiatul si lamuriti-va odata, stai si lancezesti in ganduri negre pe timpul si nervii tai...



Pai da...asta am facut, l-am sunat, se simtea rau, dar iar m-a apucat nebunia cu aia. Stiu ca a fost in aprilie si suntem in august, dar a sunat-o si acum mai putin de-o luna. De ce a facut asta daca e atat de fericit si multumit?
albastrea
Postat pe 23 August 2009 14:37
De la: kyra, la data 2009-08-23 14:04:05diano , pana la urma e baiat destept..
hai sa-ti zic o treaba, ca acum mi-a trecut prin capatana...

la cat esti de nervoasa, nu se poate vorbi cu tine, poate ca asteapta sa te mai calmezi si asa veti putea vorbi..

acum mai mult rau v-ati face...



si da... e destept, dar nu stiu cum sa-i spun ca vreau sa ma ajute sa-l iert....nu stiu cum sa fac, ce sa fac. VREAU sa-l iert...mai ales cand vad ca vrea sa ne impacam. Nu sunt sigura in privinta motivului pt care vrea sa ne impacam. Daca ma iubeste sau daca se simte vinovat si o face din mila, culpabilitate chiar si obisnuita ca-i cu mine.
albastrea
Postat pe 23 August 2009 14:39
Am zis ca nu mai postez, dar dupa ultimele tale confesiuni iti mai dau un ultim sfat: mergi la un psiholog (sa nu-l confunzi cu psihiatru) sau la un consilier familial pentru ca astfel de manifestari care se lasa cu batai si scandaluri la telefon de genul celor facute de tine nu sunt bune pentru sanatatea ta.
In nici un fel nu cred ca o sa-ti faca bine continuarea relatiei cu el, mai ales ca te-ai plans si la mamicuta si taticutu si acum, chiar daca se impaca cu tine, dupa bataia si umilintele din partea ta va avea de suportat ura si dispretul parintilor tai. Nici un barbat cat de cat normal nu ar putea face fata la asa ceva. Daca ati fi avut copii ce ai fi facut? Ai fi facut scandal si l-ai fi batut in fata lor, apoi ai fi spus micutilor tot ce ai pe suflet.
Nu cred ca prezumtivi copii ar merita o asemenea familie.
daria_
Postat pe 23 August 2009 14:40

immmdaaa...ce sa zic, la berbeci furia dezlantuita poate provoca tornade, ce sa zic, revolutii chiar! dar eu mA mir ca de bataie nu am auzit niciodataaa... eu cred ca ai ajuns intr-un punct critic, ca la tauri, in care vezi rosu in fata ochilor, asa ca du-te departe si calmeaza-te un timp!pana vezi limpede lucrurile si pana o sa faci clar distinctia intre dragoste si posesiune~!
fleur_de_lis
Postat pe 23 August 2009 14:41
Si cand intri pe forum, indiferent de topic, nu mai da copy/paste la ce spunem noi. Este suficient sa ne scrii numele ca retinem si noi ce am scris, iar celelalte forumiste cred ca au citit deja postarile anterioare.
daria_
Postat pe 23 August 2009 14:42
De la: daria_pet, la data 2009-08-23 14:40:22Am zis ca nu mai postez, dar dupa ultimele tale confesiuni iti mai dau un ultim sfat: mergi la un psiholog (sa nu-l confunzi cu psihiatru) sau la un consilier familial pentru ca astfel de manifestari care se lasa cu batai si scandaluri la telefon de genul celor facute de tine nu sunt bune pentru sanatatea ta.
In nici un fel nu cred ca o sa-ti faca bine continuarea relatiei cu el, mai ales ca te-ai plans si la mamicuta si taticutu si acum, chiar daca se impaca cu tine, dupa bataia si umilintele din partea ta va avea de suportat ura si dispretul parintilor tai. Nici un barbat cat de cat normal nu ar putea face fata la asa ceva. Daca ati fi avut copii ce ai fi facut? Ai fi facut scandal si l-ai fi batut in fata lor, apoi ai fi spus micutilor tot ce ai pe suflet.
Nu cred ca prezumtivi copii ar merita o asemenea familie.


stiu ca nu-i de ras, dar totusi ma amuza felul in care ai prezentat situatia. nu-s o fire violenta, doar vulcanica, numai ca nu mai suportam. muream pe interior. maica-mea, dupa ce i-am povestit fazele mi-a spus ca sa fac cum cred, si daca o fac sa nu mai reprosez sau sa aduc in discutie vreodata faza asta. Dar cum pot trece peste? Cu-n psiholog? Sa merg cu el? Sa merg singura? Sunt ravasita, din toate punctele de vedere
albastrea
Postat pe 23 August 2009 14:43
love, asa este. rosu vad, rosu aprins si ma ia cu fiori. bine ca-i el calm si-si mai infraneaza nervii, deoarece simt tensiunea din glasul lui. Si nu-i vorba de posesivitate, nu fata de el. Posesivitate este in cazul locului unde s-au desfasurat evenimentele. Daca as fi aflat ca doar m-a inselat, fara sa afluu detalii, fara sa vad discutii, cred ca as fi reactionat altfel.il iubesc, stiu si simt asta.
albastrea
Postat pe 23 August 2009 14:49
De la: dianarux, la data 2009-08-23 14:34:04
De la: AGAPI_MOU, la data 2009-08-23 14:16:39niciodata ..iarta..dar pleaca din relatie..nu va merge..


nu pot face asta, il iubesc prea mult si nu pot renunta la el. vreau sa-l iert, dar nu stiu cum
..fata tu il iubesti..el nu nu vezi ..ce astepti sa ti-o mai faca o data..dute cauta unul care merita..el nu simte ce simti si tu..punct
AGAPI_MOU
Postat pe 23 August 2009 15:03
agapi, tind sa cred ca ai dreptate. faza de aseara a fost asa...sa nu se mai simta vinovat, sa fim chit, atat.
albastrea
Postat pe 23 August 2009 15:12
De la: dianarux, la data 2009-08-23 14:49:03love, asa este. rosu vad, rosu aprins si ma ia cu fiori. bine ca-i el calm si-si mai infraneaza nervii, deoarece simt tensiunea din glasul lui. Si nu-i vorba de posesivitate, nu fata de el. Posesivitate este in cazul locului unde s-au desfasurat evenimentele. Daca as fi aflat ca doar m-a inselat, fara sa afluu detalii, fara sa vad discutii, cred ca as fi reactionat altfel.il iubesc, stiu si simt asta.

imdap,,,,la faza cu "rosu" ma recunosc! daaaaaaaaar...pana la a-i da un cap... ma nu stiu..nu stiu ce sa zic, pt ca vezi, uite, eu prin asa ceva nu am trecut! deci baftaa
fleur_de_lis
Postat pe 23 August 2009 15:17
De la: loveactually, la data 2009-08-23 15:17:10
De la: dianarux, la data 2009-08-23 14:49:03love, asa este. rosu vad, rosu aprins si ma ia cu fiori. bine ca-i el calm si-si mai infraneaza nervii, deoarece simt tensiunea din glasul lui. Si nu-i vorba de posesivitate, nu fata de el. Posesivitate este in cazul locului unde s-au desfasurat evenimentele. Daca as fi aflat ca doar m-a inselat, fara sa afluu detalii, fara sa vad discutii, cred ca as fi reactionat altfel.il iubesc, stiu si simt asta.

imdap,,,,la faza cu "rosu" ma recunosc! daaaaaaaaar...pana la a-i da un cap... ma nu stiu..nu stiu ce sa zic, pt ca vezi, uite, eu prin asa ceva nu am trecut! deci baftaa


mersi mult si ms pt sfaturi :)
albastrea
Postat pe 23 August 2009 15:18
e aiurea si hazardat sa spunem ca o iubeste sau nu! hai sa nu-i judecam pe altii prin prisma experintelor personale..

fata, tu esti responsabila de emotiile tale si el de faptele lui.
ti-am spus sa te calmezi si p-orma sa vorbesti...

nu-i vorba de iertat, trebuie sa accepti ca s-a intimplat...
dar repet, calmeaza-te, altfel nu ai sa vezi nici o rezolvare, si-asta se gaseste in doi, nu de unul singur..
kyra
Postat pe 23 August 2009 17:05
Fa-i baiatului un bine si lasa-l. Daca in locurile erau inversate si o femeie lua bataie asa cum a luat el, indiferent de motiv, doar ca sa se descarce celalalt, toata lumea lua foc. Dupa cum reactionezi in continuare, orice ar face nu ai sa-l ierti si relatia asta a voastra oricum nu are nici un viitor. Cel mult ii mai dai o mama de bataie ca sa mai simta odata cat de mult suferi tu. Vedeti-va fiecare de viata si atat. El n-are cum sa schimbe faptul ca te-a inselat atunci si tu clar nu ai de gand sa-l ierti ci dorest sa il chinui atat cat vei considera tu ca merita, ca sa iti platesti datoria.
Micass
Postat pe 23 August 2009 17:24
fleur_de_lis
Postat pe 23 August 2009 17:25
orice ai face nu ai sa uiti k te-a inselat...o sa iti circule prin minte mereu imaginea lui cu ea...sau cu alta...o sa fii suspicioasa...si o sa iti faci mai mult rau...asa k pentru tine...pentru el renunta ...oricat d tare t doare...plus k niciodata nu s stie la c s poate ajunge...asa cum tu ai dat in el asa poate da si el in tine.eu am fost inselata ...nu a avut nici un regret..aproape k nu m-a bagat in seama knd am descoperit...iar knd i-am zis k s-a terminat a inceput sa ma caute si vai c ma mai iubea...greseala mea a fost k l-am crezut ...i-am acordat o noua sansa...si a ajuns sa ma bata din motive stupide..!!!....sfatul meu RENUNTA!!!
Smile
Postat pe 23 August 2009 17:47
Micass-ule, ce te iubesc eu pe tine...
kyra
Postat pe 23 August 2009 18:19
De la: kyra, la data 2009-08-23 18:19:13Micass-ule, ce te iubesc eu pe tine...




si...mai iubesti si pe altcineva?
sa fii on topic...asa!!
ovidiu42
Postat pe 23 August 2009 18:28
Ovide, numai platonic, ashea..

salata !!! o asteeept !
kyra
Postat pe 23 August 2009 19:25
" se simtea tinut in lesa, inclusiv prietenii lui faceau misto de el ca-l tin sub papuc. Recunosc, sunt o fire autoritara si am o personalitate puternica. Eu-s berbec iar el e sagetator. "


nu tine de personalitatea zodiei ci de educatia si buna crestere a persoanei. a tine un om ca pe un catel in lesa nu inseamna ca esti puternica. dimpotriva. numai un om slab procedeaza asa.

a detine controlul asupra unui om, denota frica nicidecum autoritate. si asta se vede din ce spune fata. vrea sa-l ierte ca sa-l sicaneze iar. prost o fi ala sa accepte asa ceva

acu, si el mare tandalau. sa se lase batut mar. pai, o palma acolo de nervi, hai treaca mearga. cand se suie duduia in copac, apoi cu scuzele de rigoare, dar merita fata o scaltoaca de toata frumusetea. sa fi fost in locul lui ii aratam eu nervi aiurea in tranvai

si_totusi
Postat pe 23 August 2009 19:49
De la: dianarux, la data 2009-08-23 15:12:07agapi, tind sa cred ca ai dreptate. faza de aseara a fost asa...sa nu se mai simta vinovat, sa fim chit, atat.
..pai daca iubesti nu vrei sa fi chit..vrei binele lui..te-a inselat iartal..si du..te ...departe..nu fi rea nu te razbuna...
AGAPI_MOU
Postat pe 23 August 2009 20:04
am vorbit cu el, am discutat, si-a cerut scuze si iertare pt a mia suta oara, mi-a spus ca ma iubeste si am hotarat sa trec peste. il iubesc, ma iubeste si asta conteaza cel mai mult. ne-am si vazut asta seara, si ce bine m-am simtit...am simtit ca-l iert si chiar am facut-o. dupa ce m-a lamurit, am promis ca nu se va mai deschide subiectul si chiar asa va fi. de asemenea mi-a spus ca nu a apucat sa se culce cu ea deoarece nu i-a mai functionat jucaria. tot ce a fost intre ei a fost un oral. asta nu-l scuza si nici nu-l face mai putin vinovat, dar faptul ca nu s-a excitatat, ca se gandea la mine si ca nu-i bine ceea ce face, ma determina sa-l cred cand imi spune ca ma iubeste. si cred ca nu i-a mers jucaria, asta explica atitudinea tipei fata de el, de ce s-a suparat si s-a ofticat atat de tare si de ce a vrut sa se razbune pe el aratandu-mi o pe messenger. asa se explica multe. nu neg ca inca nu ma doare fapta lui, am aflat-o prea recent., dar am putut sa-l iert din tot sufletul meu si sa nu mai ma amarasc cu o chestie din aprilie. stiu ca ma iueste, simt asta si mi-a si dovedit-o iar dragostea mea pt el poate sa-i ierte si aceasta greseala. i-am oferit pt ultima data toata inrederea mea si sper sa nu-si bata joc de ea. Pe scurt, chiar avem o relatie frumoasa, am crescut impreuna, crestem impreuna si ne maturizam impreuna, asta pt ca ne iubim. cel mai important este sa inveti din greseli, iar noi sper sa fi invatat ceva. Ms inca o data pt sfaturi si va pupicesc :)
albastrea
Postat pe 24 August 2009 04:18
tare multa atza alba e in povestea asta, da' daca tu spui ca e ok, pai bafta!
pik_nik
Postat pe 24 August 2009 05:08
De la: pik_nik, la data 2009-08-24 05:08:09tare multa atza alba e in povestea asta, da' daca tu spui ca e ok, pai bafta!


din punctul meu de vedere e ok. cel putin asa cred/simt acum. am judecat putin si la rece, in fond faza s-a petrecut in aprilie iar acum suntem in august. atitudinea lui nu mi-a dat nimic de banuit, mereu a fost iubitor, atent, grijuliu... asta inseamna ca nu a contat pt el noaptea aceea. daca nu cautam eu, nu aflam niciodata. am facut-o pur si simplu din plictiseala si nu mai credeti ca-s un tiran cu el, daca eram asa pai fugea de muuuult. iar de tinut in lesa, asta i-au bagat-o prietenii lui in cap, prieteni care sunt singuri,fara prietene si care nu cred ca au avut vreo relatie mai lunga de o luna. altfel de fiecare data cand vorbeam si-l intrebam daca ii par sufocanta sau are nevoie de putin spatiu imi spunea ca nu, ca nu-i asa. legat de ce mi-a povestit el, nu vad de ce m-ar minti, oricum nu este cu mai mult sau mai putin vinovat, tot inselat se numeste si la fel de tare ma doare greseala lui. si recunosc, voi, fetelor, m-ati ajutat foarte mult in a putea trece peste. am putut sa gandesc si la rece. so, 10x
albastrea
Postat pe 24 August 2009 10:27
Fata mea, m-am uitat la profilul tau, esti atat de tinerica !! Abia acum se deschide drumul tau spre viata, traiesti alte vremuri si ai milioane de oportunitati. De ce sa iubesti tu un tip care S-A LASAT batut ? este fara DEMNITATE, schimbator ca vremea,habar nu are ce vrea, nu-ti ofera nici un fel de suport moral si incredere Ca sa-ti complici viata cu el asteptand sa se schimbe, nu faci altceva decat sa-ti lungesti chinul.Daca ai ajuns la bataie acum, dupa asa de putin timp decand il cunosti, ce-o sa faci dupa 10 ani ? il tai cu toporul ?
Esti ambitioasa si nu vei ierta usor, sau daca-l vei ierta, vei avea pentru el intr-un buzunar un scarbos si permanent repros.
O zi buna sa ai !
Bunica
Postat pe 24 August 2009 11:00
Daca nu ai trecut peste... lasa-l!
Nu vrei sa duci in spate toata viata chestia asta, nu? Daca il iubesti si vrei sa fie al tau, aplica mai multa indiferenta, o sa se schimbe... ai sa vezi!
Asta e bine sa o faci daca poti sa treci peste "incident", daca nu... ai sa ai mai multa suferinta decat fericire, din pacate...
Mai e o chestie: daca a facut o data, o va face si altadata si tot asa...
Eu zic sa te gandesti bine ca ai de pierdut cei mai frumosi ani ai vietii langa un tip care te-a inselat... acum cat esti tanara.
Tu ai de ales: suferinta sau fericire!
Numai bine!
gbrl88
Postat pe 24 August 2009 11:16
-prea usor ierti ,dar tot atit de usor intri intr-o relatie,nu te implica ...
garbo040945
Postat pe 24 August 2009 12:29
prea usor ierti..si uiti...dar nu va trece mult timp..si pt ca ti-a prins slabiciunea..vei plange iar aici
AGAPI_MOU
Postat pe 24 August 2009 17:43
De la: garbo023468, la data 2009-08-24 11:16:35Daca nu ai trecut peste, treci pe sub...asa te lasa-l!
Nu vrei sa duci in spate toata viata chestia asta, nu? Atunci du-o-nfata... Daca il iubesti si vrei sa fie al tau, aplica mai multa indiferenta, o sa se schimbe...daca nu el, aplica, ai sa vezi!
Asta e bine sa o faci daca poti sa treci peste "incident", daca nu...poti sa-ncerci c-un accident, ai sa ai mai multa suferinta decat fericire, din pacate...
Mai e o chestie: daca a facut o data, o va face si altadata si-ca si mai si mai lata si... tot asa...
Eu zic sa te gandesti bine ca ai de pierdut cei mai frumosi ani ai vietii langa un tip care te-a inselat... acum cat esti tanara...mai tirziu nu-ti mai pune-n farfurie, deloc
Tu ai de ales: suferinta sau fericire!
Numai bine!
iar_eu
Postat pe 24 August 2009 17:59
iote bre, ce chichirez galceava..

kyra
Postat pe 24 August 2009 18:23

Recomandari

Setari Cookie-uri