se poate ierta infidelitatea?

De la: l_erika, la data 2009-09-22 12:46:29alegeri in sensul ca,suntem libere sa alegem barbatul care sa ni se potriveasca cel mai bine.


nu e vb de ceva de care esti sigur in viata,ci de faptul ca nu mi se pare normal ca infidelitatea sa fie stiuta si acceptata ca si cum ar fi un lucru normal.

eu de exemplu stiu ca persoana care imi este alaturi imi este fidela


Am fost casatorita 17 ani - niciodata nu m-am intrebat daca sotul imi este sau nu fidel. Am presupus din start ca imi este. habar n-am daca a fost sau nu.
Anumite circumstante m-au facut sa fiu mai banuitoare cu partenerul de acum - si de ce eram eu banuitoare - de aia ma insela el mai cu foc.
Bineinteles ca i-am pus in vedere ca nu vreau sa ma insele - dar nici nu mai stau sa-l tot caut.

Ideea era - ca atunci cand relatia e importanta pentru tine si te leaga mai mult decat sexul - iar partenerul te inseala - poti sa ierti aceasta infidelitate - si sa vezi unde ai gresit ca asta sa nu se mai intample.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:53
lady,cum am mai spus nu e vb de lucrurile de care poti fi tu sigura in viata,ca in exemplele pe care le ai dat tu.

atata timp cat el nu mi da motive sa cred sau sa ma gandesc ca imi este infidel,pana atunci pot fi sigura de un lucru.


atata timp cat urmez o facultate sunt sigura vreau s o fac,ca doar nu o fac degeaba,faptul ca renunt la ea,inseamana ca au intervenit nsite chestii care ma fac sa renunt.

poate nu am reusit sa ma exprim f bine,dar ideea e ca oricat de nesiguri am fi in orice pe lumea asta,nu inseamna ca trebuie sa acceptam infidelitatea sau sa inchidem ochii.parerea mea
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:57
Acum evident ca e discutabil - daca trebuie sa accepti o permanenta infidelitate - cunoscuta si recunoscuta sau sa ieri faptul ca a calcat pe alaturi la un moment dat.
Eu ce spuneam e ca nu merita sa dai cu piciorul unei relatii pentru o infidelitate- daca si pentru partener relatia e importanta.
Daca partenerul pur si simplu considera ca e dreptul lui sa aiba nenumarate aventuri - iar tu stai acasa cuminte asteptandu-l - normal ca asa ceva nu e de iertat sau de acceptat - accepti doar ceea ce nu-ti darama demnitatea.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:00
lady,facand o paranteza, sa stii ca te felicit pt ca ai avut taria si curajul sa pui capat unei casnicii in care erai nefericita!! mai ales ca multe femei sunt in situatia asta si nu au curajul sa puna punctul pe ,,i'' un exemplu bun este chiar mama mea
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:01
Si eu am avut acelasi exemplu - mama mea - si nu pentru ca tata este o persoana groaznica - ci pur si simplu ei doi nu au rezonat si nu rezoneaza nici acum - vazandu-i cum nici la batranete n-au ajuns sa se iubeasca si sa se respecte - m-am gandit ca eu nu vreau asa ceva pentru mine. Dupa ce am incercat tot ce a fost omeneste posibil - am divortat.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:04
"[Eu ce spuneam e ca nu merita sa dai cu piciorul unei relatii pentru o infidelitate- daca si pentru partener relatia e importanta."

di, te contrazici si n-ai logica

daca pentru partener relatia este importanta, de ce inseala?


"Daca partenerul pur si simplu considera ca e dreptul lui sa aiba nenumarate aventuri - iar tu stai acasa cuminte asteptandu-l - normal ca asa ceva nu e de iertat sau de acceptat - accepti doar ceea ce nu-ti darama demnitatea.[/quote]"

adica, trebuie sa respingi cea infidelitate numai daca stai cuminte



daca esti mai obraznicuta, trebuie sa-l ierti
si_totusi
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:07
nici tatal meu nu este o persoana groaznica,este doar un sot groaznic si infidel.

tocmai de aia nici eu nu as suporta sa stiu ca persoana pe care o iubesc are pe altcineva,sa ma prefac ca nu are, sa i spal, sa i gatesc sa i calc camasa ca el sa fie aranjat pt intalnire.

consider ca numai gandul ca el m ar putea insela,deja reprezinta o probl.

asa ca sunt sigura ca in viata asta nu am sa tolerez niciun fel de infidelitate din partea iubitului sau sotului meu. infidelitatea e infidelitate,nu este ceva ce se masoara, ca temperatura aerului.

si poate ca nu ar mai exista atatia oameni infideli daca cei inselati nu i ar ierta
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:14
De exemplu un barbat poate sa insele - pentru ca ii da o falsa parere mai buna despre el, pentru ca il face sa se simta liber, pentru ca trece printr-o criza a varstei de mijloc, pentru ca a avut oportunitatea, pentru ca era nesigur de sentimentele pe care le avea, pentru ca societatea nu-i condamna pe barbatii infideli asa cum le condamna pe femeile infidele - si pot continua cu motivele - desi cred ca barbatii ar trebui a raspunda.

Nu neaparat daca iti e infidel nu te iubeste.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:16
De la: l_erika, la data 2009-09-22 13:14:04nici tatal meu nu este o persoana groaznica,este doar un sot groaznic si infidel.

tocmai de aia nici eu nu as suporta sa stiu ca persoana pe care o iubesc are pe altcineva,sa ma prefac ca nu are, sa i spal, sa i gatesc sa i calc camasa ca el sa fie aranjat pt intalnire.

consider ca numai gandul ca el m ar putea insela,deja reprezinta o probl.

asa ca sunt sigura ca in viata asta nu am sa tolerez niciun fel de infidelitate din partea iubitului sau sotului meu. infidelitatea e infidelitate,nu este ceva ce se masoara, ca temperatura aerului.

si poate ca nu ar mai exista atatia oameni infideli daca cei inselati nu i ar ierta



Bravo, f bine gandit/scris !
Blue_Tattoo
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:18
dar daca te iubeste cun naiba poate fi infidel??!!
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:20
asa-i, cum nu neaparat daca iti este fidel, te si iubeste!
si nu trebuie neaparat sa insele ca sa te desparti...poate pur si simplu nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:21
De la: zambila, la data 2009-09-22 13:21:31asa-i, cum nu neaparat daca iti este fidel, te si iubeste!
si nu trebuie neaparat sa insele ca sa te desparti...poate pur si simplu nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda


La 19 ani si eu vedeam lucrurile ca Erika - si ma dadeam de ceasul mortii numai la gandul ca prietenul m-ar putea insela.
La 40 - sunt atatea alte lucruri care pot face o relatie sa mearga sau sa nu mearga.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:24
De la: sophia, la data 2009-09-20 22:50:18
De la: garbo050498, la data 2009-09-20 22:24:35inseala si tu eu asa as face
...............
SI... ti se pare o solutie inteligenta?
eu cred ca nu este.......trebuie sa te respecti ca FEMEIE...,........
sophia
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:27
ai dreptate!
si interesant este ca nu-i nevoie de lucruri marete, detaliile fac diferenta! dar cand celalalt nu intelege subtilitatile, ce faci?? ii spui omului verde-n fata...
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:28
salutare blue

da cred ca tata trece printr o criza a varstei de mijloc..

probl este ca tata mi o zis ca nu o iubeste pe mama.deci?
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:30
De la: l_erika, la data 2009-09-22 13:30:38salutare blue

da cred ca tata trece printr o criza a varstei de mijloc..

probl este ca tata mi o zis ca nu o iubeste pe mama.deci?



Deci problema nu e ca o inseala ci ca nu o iubeste - intelegi?

Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:33
lady
vezi, incet incet intelege ea si singura...
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:35
Tata o iubeste pe mama si n-a inselat-o niciodata - cu toate astea n-au fost fericiti impreuna.

Eu nu vreau sa stea nimeni cu mine din nu stiu ce obligatie - ma iubesti, ti-e bine langa mine- stai cu mine - nu - du-te si nu ma amari.

Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:36
Un prieten foarte bun de-al meu - traieste de 15 ani cu aceeasi femeie - de mult ori ma intrebam daca o iubeste sau nu. Sincer eu credeam ca nu o mai iubeste. La un moment dat a inselat-o cu o prietena foarte buna de a mea - si foarte tanara. Pasiune mare, scantei pana a aflat partenera ( nu sunt casatoriti).
In acel moment - scandal, amenintari. El a renuntat imediat la iubita cea tanara si s-a intors cuminte la cea cu care traieste de 15 ani. Pe care n-ar parasi-o pentru nimic in lume - si nu au copii, nu au nimic care sa-i lege.
Vorbind la un moment dat cu el - stii ce mi-a spus? "Ce mare lucru ca am inselat-o? O speli si e ca noua". Pe moment am fost absolut scarbita.
Pur si simplu a avut o aventura.
Iar femeia care sta cu el - a inteles - ca si ea a lasat prea mult timp flacara pasiunii sa se stinga - acum e mai atenta, relatia lor s-a revigorat dupa aventura lui.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:45
nu! ideea e ca daca nu o iubeste nu trebuie sa o insele,mai bine ii spune ca nu o iubeste si se despart!sau vi se pare normal sa o insele?!! ce i cu voi oameni buni? de cand inselatul este o scuza pt faptul ca nu iubesti pe cineva??? te desparti de pers aia si gata!!

si lady di, indiferent ca iubesti sau nu, infidelitatea nu e o solutie!

cum naiba sa nu fie o probl faptul ca o pers e insalata? mai degraba prefer sa nu fiu iubita si sa fiu respectata si sa ma despart de pers care nu ma iub decat sa fiu inselata!!!
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:46
lady, nu ma dau de ceasul mortii daca prietenul meu ma inseala! ma despart de el si nu exista iertare!la fel am sa gandesc si la 40,50 de ani!

ce vrei sa cred din patania prietenului tau? sfatul este:

daca relatia dvs nu mai merge,adaugati a treia persoana ca oaricum se spala si apoi e ca noua si dupa aia veti trai fericiti pana la adanci batraneti!




what s wrong with you,people??
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:50
erika draga, asa-i cum zici tu, numai vezi, viata asta nu-i numai cum ne-o imaginam noi, sau cum am vrea sa fie...
acum 5 ani poate si eu gandeam la fel!
si nu, inselatul n-are nici o scuza, indiferent ca iubesti sau nu, dar daca as avea de ales, as prefera sa fiu fericita, fara sa stiu daca ma inseala sau nu...ar conta prea putin!
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:51
si nu vrem noi sa te convingem de nimic, nu detine nimeni adevarul suprem, cred, dar nici sa fii asa de categoric nu-i bine, in primul rand pt tine...fii mai ingaduitoare!
lucrurile nu-s numai albe sau negre, mai exista si nuante!
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:55
zambilo,nu as vrea sa fiu in sit in care sa stiu ca imi este infidel si sa ma gandesc ce sa fac! cum as mai fi fericita?!
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:55
erika, cand o sa gasesc calea, am sa-ti spun...
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:57
De la: l_erika, la data 2009-09-22 13:20:52dar daca te iubeste cun naiba poate fi infidel??!!


eee uite pur si simplu te iubeste si-l omoara curiozitatea
miruta
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:57
miruta, tocmai aici e problema, ca nu-l omoara...
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:59
De la: l_erika, la data 2009-09-22 13:55:27zambilo,nu as vrea sa fiu in sit in care sa stiu ca imi este infidel si sa ma gandesc ce sa fac! cum as mai fi fericita?!


Oricat pare de incredibil - asa eram si eu la 19 - 25 ani. Mi se parea ca daca m-ar insela intregul meu univers mi s-ar prabusi. Ca n-as mai putea fi niciodata fericita.
Cu timpul - am descoperit nenumarate lucruri care credeam ca daca s-ar intampla m-ar face vesnic nefericita.
Stii care e ideea? Traieste-ti viata si nu-ti fa griji fara rost.
Cand ai sa dai peste o situatie - ai sa gasesti si metoda de a trece peste.
Lady_Di
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:59
nu e vb de a convinge pe nimeni de nimic pt ca oricum adevarul suprem nu l detine nimeni si daca cineva ajunge sa l detina e pt ca are o exp de viata tumultoasa dar atunci este deja prea tarziu!

si recunosc,sunt categorica si vad totul prea in alb sau negru! si cu siguranta datorita situatiei dintre ai mei!dar nici prea ingaduitoare nu pot fi

ingaduitoare sunt in multe privinte dar nu cand vine vb de infidelitate
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:59
dragelor,oricat de diferit am gandi, va sunt datoare cu o cafea pt ca mereu am ceva bun de luat de la voi!
l_erika
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare ma iubeste intradevar? 23 De la: garbo229821 27 Decembrie 2011 15:05
ZONA ZOSTER 2 De la: cricat 3 Octombrie 2011 09:04
Ce ati face......... 6 De la: reyya 18 Mai 2010 22:31
DESPARTIRE DUREROASA PENTRU UNUL DIN NOI 53 De la: karamihaela 21 Martie 2011 17:29
De ce iubesc femeile atat de mult boxul 7 De la: garbo265966 7 August 2012 22:27
Setari Cookie-uri