se poate ierta infidelitatea?

De la: garbo050498, la data 2009-09-20 22:24:35inseala si tu eu asa as face
...............
si ti se pare o solutie inteligenta?
eu cred ca nu este.......trebuie sa te respecti ca femeie,........
sophia1971
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:50
De la: garbo050498, la data 2009-09-20 22:24:35inseala si tu eu asa as face
...............
si ti se pare o solutie inteligenta?
eu cred ca nu este.......trebuie sa te respecti ca femeie,sa-l faci sa te iubeasca din nou ca la inceput....asta daca esty..o femeie inteligenta
daca situatia e..inversa-infidelitate sotie........nu comentez.......ma abtin categoric.
sophia1971
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:50
eu zic sa facem un clasament cu infidelitati, pedepse si gratificatii. infiintam asociatia infedilelor anonimi si-i eabilitam pe toti cei care calca pe-alaturi.
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:36
De la: dianarux, la data 2009-09-19 13:51:30Pana la urma ne-am impacat. L-am iertat si nu regret decizia mea. Sunt foarte fericita si stiu ca-i pare rau. SIMT asta, asa cum simt ca ma iubeste. Iar de inselat, nu m-a inselat propriu-zis deoarece nu s-a culcat cu respectiva. Nici macar oral nu i-a facut ei, doar ea lui. N-a putut sa mearga mai departe si asa cum am mai spus in postarile anterioare, pentru mine conteaza. Si stiu ca nu minte.

A recunoscut pana la urma ca a vrut s-o faca pt a se razbuna deoarece ma comportam urat cu el. Vroia sa-si demonstreze siesi ca nu-i asa cum ii spuneam eu. Stiu ca nu-l scuza si puteam sa ne rezolvam altfel problemele, la fel cum stiu ca si eu am gresit si am exagerat in cuvintele care i le-am adresat la nervi. El niciodata nu si-a schimbat atitudinea, a fost constant, spre deosebire de mine care am suisuri si coborasuri. Mereu a fost atent, dragastos, grijuliu si intelegator in absolut tot ceea ce ma priveste. De la perioadele dificile ale lunii cand nimeni nu-mi intra in gratii, pana in momentele cand chiar am neaparata nevoie de el. Niciodata nu m-am indoit de iubirea lui si mereu e langa mine, indiferent de ora si de situatie.

Legat de fazele pe care i le faceam cu diversi tipi, am exagerat si eu, recunosc. O faceam deoarece il vedeam foarte sigur pe el, pe mine, nu-si manifesta gelozia si nu facea decat sa ma incurajeze si sa-mi spuna ca-i mandru ca are o prietena asa frumoasa, de atragatoare si curtata si ca-i numai si numai a lui. Tot ceea ce vroiam era sa-l vad putin gelos, dar putin de tot, nu sa-mi interzica sa ies ci doar sa nu mai ma incurajeze in privinta asta. Ma deranja acea aparenta siguranta si incredere a lui asa ca am inceput sa-l desconsider, sa-l critic si sa laud capra vecinului. In aprilie, cand m-a inselat, a fost punctul culminant. Pana la urma s-a dovedit ca era afectat de ce-i spuneam eu, si ca gelozia lui era una mocnita.

Am fost si in Grecia impreuna, a fost foarte foarte foarte frumos. Pot spune ca am luat-o de la zero.

In concluzie, ne iubim mult si amandoi am gresit. Este prima relatie serioasa atat pentru mine cat si pentru el. Crestem si ne maturizam impreuna, ca sa-l citez.

SARACU' BAIAT...MI-E MILA DE EL. PESTE CE NEBUNA A DAT. DAR POATE OMU' E MASOCHIST, MAI STII? FATO, DU-TE, NEICA, LA UN PSIHIATRU, CA NU AI TOTI BOII PE-ACASA. SI FRAIERU' ALA ISI MERITA SOARTA DACA A STAT CA PROSTUL SA DAI IN EL. EU TE CALCAM IN PICIOARE INSTANT...SI SUNT SI EU FATA...SI AM SUFERIT SI EU CANDVA. DAR, SA FIM SERIOSI, CE DOAMNE IARTA-MA COMPORTAMENT E ASTA? UNDE TI-E FEMINITATEA? IL IUBESTI? TE IUBESTE? ASA? NU PREA CRED...NU PREA ESTI INTREAGA...CRESTETI SI VA MATURIZATI IMPREUNA? DOAMNE FERESTE.. UNDE NAIBA L-AI BATUT IN CISMIGIU...? DOAMNE..MARE TI-E GRADINA SI MULTI PROSTI SAR GARDUL
DANAPAULA
Postat pe 21 Septembrie 2009 00:39
panty_C
Postat pe 21 Septembrie 2009 04:32
merita sa-i dai bataie pana nu se mai ridica de jos si sa-l scuipi si sa-i spui sa nu te mai caute toata viata!!!un nenorocit!!!
shanti_50cent
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:09
a trecut de la alta la tine? si de la tine la alta,cunoscuta pe mess? dar ce esti ,cobai? una din alea care trebuie sa fie "la numar"prin patul lui? astaa-i compromis din partea ta ! asa va fi mereu...prietenii...ce treaba au ei? de ce s-a plans? sau poate s-a luadat...si i s-a intors...nu nu merge...renunta daca vrei sa fii vreodata fericita...asta nu-i viata...
ana_gavril56
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:20
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU merita sa schitezi nici cel mai mic efort daca te stii corect, cel ce a facut-o odata o va repeta la nesfarsit considerand ca i se cuvine (am constatat-o pe propria-mi piele).
garbo043676
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:21
De la: garbo043676, la data 2009-09-21 10:21:08NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU merita sa schitezi nici cel mai mic efort daca te stii corect, cel ce a facut-o odata o va repeta la nesfarsit considerand ca i se cuvine (am constatat-o pe propria-mi piele).


poate nu mai face , nu se stie , nu toti o repeta daca a facut-o odata
miruta
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:58
nu tin cu barbatii , ca ei nu rezista tentatiei , dar ma gandesc ca dupa ce inseala odata de doua ori , vad cum e si pot inceta.....asa vreau eu sau poate chiar eee , nu stiu, cred ca vreau sa fie asa.
miruta
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:01
Draga Diana,
Ma numesc Crina si referitor la problema ta da-mi voie sa-ti spun o poveste: A fost odata un om despre care se spunea ca este un mare intelept. Intr-o zi, cativa copii au vrut sa verifice daca acel om este intr-adevar un mare intelept. Si atunci unul dintre ei a luat in mana un fluture si l-a inchis in pumn. El a pus la cale urmatorul plan: vor merge la intelept cu fluturele in pumn si-l vor intreba daca fluturele este viu sau mort. Daca va spune ca fluturele este viu, va strange pumnul si-l va omori. Daca va spune ca fluturele este mort, va deschide pumnul si-l va lasa sa zboare. Atunci, au mers la intelept si l-au intrebat: Inteleptule, spune-mi fluturele din pumnul meu este viu sau mort? Inteleptul i-a raspuns: Copile, depinde de tine daca fluturele din pumnul tau este viu sau va fi mort. Morala? depinde de fiecare in parte daca o relatie este vie sau morta, depinde de fiecare din noi daca suntem sau nu capabili sa iertam. Dincolo de aceasta poveste, pot sa-ti spun urmatorul lucru: lucrurile rele se adancesc cu timpul, devin mai profunde. Cred ca intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui acum este daca vei putea suporta defectele iubitului tau si mai tarziu, atunci cand focul iubirii se va stinge. Succes!
corinas34
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:32
Tot citesc de dimineata la acest subiect..............si ce sa zic..........fiecare are dreptatea lui si adevarul este undeva la mijloc............Nimeni nu a murit din infidelitate, episoadele se pot repeta.........cel inselat poate trece peste asta................dar "rana" ramine............indiferent cit ai vrea........din cind in cind iti amintesti prin ce ai trecut, cit ai suferit......te mai compatimesti un pic "ca nu meritai asta......"si ..................mereu roata este rotunda
Ariadna75
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:00
eu ...dupa o rel de 6 ani in care l-am iertat prima data ....a gresit iar ..pb e ca dupa ce rupt rel , am aflat ca ma inselase de mai multe ori ,,,,asa doar pt cate o noapte-doua . parerea mae : stiu ca e greu si ca te doare dak il iubesti ...LASA-L ... o sa o faca din nou ..si mai tarziu doare mult mai rau ..o zi buna tuturor
blackeyesmari
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:08
Da, femeia cand inseala e..., barbatii sunt barbati...
lela
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:14
Aici nu sunt de acord............infidelitatea este aceesi fapta, atat comisa de barbat cat si de femeie. Daca este grava atunci cind este comisa de un barbat tot asa este si cind este comisa de o femeie.
Ariadna75
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:19
Raspunsul la aceasta intrebare e numai in noi.Ati ajuns prea departe.Te inteleg, stiu ca e greu, dar trebuie sa te respecti.
Astfel de momente vei mai intampina pe tot parcursul vietii si nu poti de fiecare data sa te bati cu el.Ai grija sa nu-si piarda el rabdarea si sa dea in tine...e mai bine trageti linie si sa vedeti impreuna daca mai merita.
Am trecut prin ceva asemanator, cu o tipa care era stomatoloaga noastra, mama a doi copii, dar care cred ca avea si are probleme in casnicie.Se numeste Oana Dumitrascu, din Bacau, si nu cred ca sotul ei stie cu ce s-a ocupat acum un an...Poate ca si-o mai trage si cu pacientii...din disperarea de a fi facut copii prea devreme...si, dupa cum se confensa demult...nu are preocupari asemanatoare cu partenerul.Asa ca...s-a gandit sa se joace pe messenger cu sotul meu...Am vazut tot felul de mesaje provocatoare, ca se gandea la el, ca ar vrea sa bea impreuna o sticla de vin....Intamplarea a facut sa ma intalnesc cu ea intr-un magazin si sa vorbim deschis.Cred ca si-a blestemat zilele!!!Am intrebat-o ce ar face daca sotul ei i-ar vedea toate conversatiile ei cu sotul meu...s-a facut verde! I-a trimis si o melodie cu specificatia..."si nu stiu de ce...ma gandeam la tine".Ca sa vezi, ca nu avea la ce se gandea: copii...pacienti..problemele personale...
I-am spus atat: sa stea in banca ei, ca daca ma calca pe coada...s-ar parea ca va afla si sotul ei totul!
Apoi am vorbit cu sotul meu, i-am povestit de conversatia mea cu ea, iar el a zis ca nu a fost nimic real intre ei.
Asta i-am spus si ei, ca oricum va fi pe locul doi...
Dar totul se rezolva in timp....
maya73
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:26
A ierta infidelitatea?...E greu de raspuns... Nu inteleg de ce ne facem noi rau cand pe ei nu-i doare nicaieri. Suferim ca proastele si ne intrebam cu ce am gresit? Cand de fapt ei vor ca aiba ca hobby amantele. facem pe geloasele, facem crize, ne luam la cearta cu ele ca mi-ai furat barbatul, si ei ce fac? intra pe site-uri de matrimoniale se dau barbati necasatoriti sau divortati si incep, azi cu una, maine cu alta, doar nu costa bani. Daca au papagal si mai sunt si ingrijiti au toate sansele sa gaseasca la greu partenere pentru satisfacerea lor personala, si nu se gandesc ca poate acea persoana de sex feminin care este acolo chiar are nevoie de un suflet bun, cald, care sa-i arate dragostea. Si tot cautand ele barbatul cu care cred ca vor putea merge mai departe se vor transforma in femei usoare care vor sa le fure barbatii altor femei, cand de fapt ele nu sunt vinovate de acest lucru. Cum te-a mintit pe tine, o poate minti si pe ea. Vorba unui prieten - Nu te pune cu mincinosii si nu te cobora la nivelul lor pentru ca te vor bate cu experienta-- Ce treaba au ei de facut acasa?...Sa ingrijeasca copilul?...Sa ajute la repararea unui robinet?...Sa ma ajute la treburile casnice?...Doamne fereste...asta nu e munca de barbat. Ne agatam de ei ca de ultima gura de aer,si ne gandim " am un copil, cum sa merg mai departe singura".........tot singura esti si daca te inseala. tot singura esti chiar daca este langa tine, tot singura esti. Merita oare sa le ierti infidelitatea?
kyotto
Postat pe 21 Septembrie 2009 14:06
parerea mea e ca se va repeta
iti spun din proprie experienta
si eu l-am iertat si nu doar o data si am luat-o de la capat cu in incredere firava care a fost din nou faramata si iar am iertat
si azi nu stiu daca ma complac in aceasta relatie si ca el chiar e asa cum spune sau nu
trecutul te va bantui intotdeauna la cea mai mica banuiala vei retrai tot ce simti acum
ai putere si pleaca
nu ai de ce sa suporti, sa te complaci
danutza_vamps
Postat pe 21 Septembrie 2009 14:12
De la: DANAPAULA, la data 2009-09-21 00:39:27
De la: dianarux, la data 2009-09-19 13:51:30Pana la urma ne-am impacat. L-am iertat si nu regret decizia mea. Sunt foarte fericita si stiu ca-i pare rau. SIMT asta, asa cum simt ca ma iubeste. Iar de inselat, nu m-a inselat propriu-zis deoarece nu s-a culcat cu respectiva. Nici macar oral nu i-a facut ei, doar ea lui. N-a putut sa mearga mai departe si asa cum am mai spus in postarile anterioare, pentru mine conteaza. Si stiu ca nu minte.

A recunoscut pana la urma ca a vrut s-o faca pt a se razbuna deoarece ma comportam urat cu el. Vroia sa-si demonstreze siesi ca nu-i asa cum ii spuneam eu. Stiu ca nu-l scuza si puteam sa ne rezolvam altfel problemele, la fel cum stiu ca si eu am gresit si am exagerat in cuvintele care i le-am adresat la nervi. El niciodata nu si-a schimbat atitudinea, a fost constant, spre deosebire de mine care am suisuri si coborasuri. Mereu a fost atent, dragastos, grijuliu si intelegator in absolut tot ceea ce ma priveste. De la perioadele dificile ale lunii cand nimeni nu-mi intra in gratii, pana in momentele cand chiar am neaparata nevoie de el. Niciodata nu m-am indoit de iubirea lui si mereu e langa mine, indiferent de ora si de situatie.

Legat de fazele pe care i le faceam cu diversi tipi, am exagerat si eu, recunosc. O faceam deoarece il vedeam foarte sigur pe el, pe mine, nu-si manifesta gelozia si nu facea decat sa ma incurajeze si sa-mi spuna ca-i mandru ca are o prietena asa frumoasa, de atragatoare si curtata si ca-i numai si numai a lui. Tot ceea ce vroiam era sa-l vad putin gelos, dar putin de tot, nu sa-mi interzica sa ies ci doar sa nu mai ma incurajeze in privinta asta. Ma deranja acea aparenta siguranta si incredere a lui asa ca am inceput sa-l desconsider, sa-l critic si sa laud capra vecinului. In aprilie, cand m-a inselat, a fost punctul culminant. Pana la urma s-a dovedit ca era afectat de ce-i spuneam eu, si ca gelozia lui era una mocnita.

Am fost si in Grecia impreuna, a fost foarte foarte foarte frumos. Pot spune ca am luat-o de la zero.

In concluzie, ne iubim mult si amandoi am gresit. Este prima relatie serioasa atat pentru mine cat si pentru el. Crestem si ne maturizam impreuna, ca sa-l citez.

SARACU' BAIAT...MI-E MILA DE EL. PESTE CE NEBUNA A DAT. DAR POATE OMU' E MASOCHIST, MAI STII? FATO, DU-TE, NEICA, LA UN PSIHIATRU, CA NU AI TOTI BOII PE-ACASA. SI FRAIERU' ALA ISI MERITA SOARTA DACA A STAT CA PROSTUL SA DAI IN EL. EU TE CALCAM IN PICIOARE INSTANT...SI SUNT SI EU FATA...SI AM SUFERIT SI EU CANDVA. DAR, SA FIM SERIOSI, CE DOAMNE IARTA-MA COMPORTAMENT E ASTA? UNDE TI-E FEMINITATEA? IL IUBESTI? TE IUBESTE? ASA? NU PREA CRED...NU PREA ESTI INTREAGA...CRESTETI SI VA MATURIZATI IMPREUNA? DOAMNE FERESTE.. UNDE NAIBA L-AI BATUT IN CISMIGIU...? DOAMNE..MARE TI-E GRADINA SI MULTI PROSTI SAR GARDUL


Draga, femininatea este ceva ce inspiri si emani. Daca am putut si am avut forta sa-l lovesc, nu inseamna ca nu-s feminina, dimpotriva. Am facut ceea ce am SIMTIT. Sunt convinsa ca-s multe alte femei care si-au dorit sa POATA face asta, dar si-au reprimat acest imbold din diverse motive. Nu este un sfat, dar nici nu mi-e rusine cu asta. Am avut curajul, inconstienta poate, s-o fac fara sa-mi fie teama de consecinte. Am actionat pe baza de SENTIMENTE. Asta cred ca ma face mai femeie decat te-ar face pe tine 10 fuste puse una peste alta. Faptul ca el n-a ripostat in opinia mea ii face mai barbat decat oricare altul. Orice animal, pe care-l consideri tu barbat, ar riposta. Si-ar simti orgoliul calcat orgoliul in picioare. Nu trebuie sa-mi dovedeasca masculinitatea lui, prin forta. Mi-a dovedit-o prin LUCIDITATE si RATIUNE la reactiile mele.
Sfaturi nu-mi permit sa-ti dau deoarece nu ma priveste si nici nu ma intereseaza viata sau persoana ta. Dar, putin bun simt n-ar strica. Nu-i frumos sa incepi sa jignesti persoane pe care nu le cunosti.
albastrea
Postat pe 21 Septembrie 2009 15:52
bravo,mami..

da' sa nu mai dai...
iasomia
Postat pe 21 Septembrie 2009 15:53
El spune ca n-o va mai face. Se simte vinovat si regreta. Sper sa fi invatat ceva din toata peripetia asta. In fond, sa gresesti este omenesc, dar sa ierti este divin....
albastrea
Postat pe 21 Septembrie 2009 15:56
si sa continui este perseverentza
pik_nik
Postat pe 21 Septembrie 2009 15:59
De la: iasomia, la data 2009-09-21 15:53:28bravo,mami..

da' sa nu mai dai...


nu mai dau....
albastrea
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:00
desi...se spune ca bataia-i rupta din Rai
albastrea
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:01
De la: albastrea, la data 2009-09-21 15:56:06El spune ca n-o va mai face. Se simte vinovat si regreta. Sper sa fi invatat ceva din toata peripetia asta. In fond, sa gresesti este omenesc, dar sa ierti este divin....

cred ca ar trebui sa te apuci de scris carti...din alea ce se vad pe la chioscul de ziare,de le citesti in tren de la o halta la alta....ai o imaginatie....sau poate doar mintea odihnita!
rica_mld
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:10
De la: rica_mld, la data 2009-09-21 16:10:44
De la: albastrea, la data 2009-09-21 15:56:06El spune ca n-o va mai face. Se simte vinovat si regreta. Sper sa fi invatat ceva din toata peripetia asta. In fond, sa gresesti este omenesc, dar sa ierti este divin....

cred ca ar trebui sa te apuci de scris carti...din alea ce se vad pe la chioscul de ziare,de le citesti in tren de la o halta la alta....ai o imaginatie....sau poate doar mintea odihnita!



am suficient de multa imaginatie cat sa te fac pe tine sa citesti topicul asta
albastrea
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:47
De la: sophia, la data 2009-09-20 22:50:18
De la: garbo050498, la data 2009-09-20 22:24:35inseala si tu eu asa as face
...............
si ti se pare o solutie inteligenta?
CU SIGURANTA NU ESTE O SOLUTIE.......trebuie sa te respecti ca FEMEIE........
sophia1971
Postat pe 21 Septembrie 2009 17:31
albastrito,despre asta ziceam si eu....imaginatie,ma bucur ca sustii ce am zis,ca-i bolnava imaginatia ta...asta-i alt subiect
rica_mld
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:21
draga,imi pare bine ca v-ati impacat...eu cred ca trebuie sa acorzi o sansa partenerului de viata
Dia17605
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:31
interesanta povestioara ta.trist e ca a fost primul....intradevar dak l ai suspectat mereu sa sti k asta l a influentat:daca e invinovatit makr sa fie cu rost.barbatii se indragostesc mai greu k femeile.noi la prima vedere uneori,ei dupa cateva luni(din experienta mea spun).sincer iti spun k dak va ramane in continuare cu tine,dak va veti casatori la un moment dat TU il vei insela.motivele pot fi o mie.pirncipalul ar fi curiozitatea.bataia nu a ajutat la nimic si asta o sti si tu.k vrei sa l faci gelos iar nu ajuta.mai tare il enervezi si l faci sa creada k nu esti potrivita pt el.k sa inseli in zilele noastre e ceva normal.depinde d tine dak vrei sa sti si la c ajuta sa sti k t inseala.eu una ii respect intimitatea partenerului.am incredere k nu mi a dat motive sa n am si atata timp cat se comporta frumos cand vine aksa c treaba am dak umbla si p langa?pastrez o mica urma d indoiala k sa nu fiu chiar surprinsa dak voi afla altceva.dar km atat.k sa ti spun k s a plictisit nu poate fi vorba k doar sunteti la inceput.mergeti in grecia si vezi cum merg lucrurile acolo.c sentimente iti trezeste si dak mai merita sa fiti impreuna.foloseste mintea si nu imina caci altfel nu vei afla raspunsul exact.iti spun din experienta mea.dak vrei sa ma asculti bine dak nu iar bine...bafta
sema16
Postat pe 21 Septembrie 2009 23:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
comportamentul si ideologia feminina despre viata factor important in educatia copiilor. conceptul de familie si influentele negative capitaliste asupra lui. 11 De la: Ciresica 29 Decembrie 2010 20:53
poate o sa radeti,dar am nevoie de ajutor:( 92 De la: justme1 25 Octombrie 2010 15:26
topicul vecinei...sau al caprei vecinului 142 De la: garbo166116maryeta 7 Octombrie 2010 14:54
relatii parinte - copii ! 25 De la: garbo078762 16 Februarie 2013 11:27
UN VOT TE ROG!!! 0 De la: 4 Martie 2010 19:24
Setari Cookie-uri