salut va rog sa imi dati un raspuns

salutare, am nevoie de sfatul vostru.
Pentru inceput eu am 25 de ani sunt intr-o relatie cu un tip de 37 de ani avem o relatie de 5 luni jumate totul a fost ok pana de acum o luna cand am inceput sa ne certam un pic, dar acum ne certam tot mai des, el e gelos tot rascoleste trecutul meu tin sa precizez ca eu tin f mult la el si el imi spune ca ma iubeste si nu vrea sa ma piarda.
Aveam un magazin deschis impreuna mi-e f greu sa renunt la relatia asta, tin la el il iubesc dar nu stiu ce sanse am avea impreuna in viitor. Nu stiu ce sa fac va rog sa-mi raspundeti
Multumesc
simonika88
Postat pe 3 Aprilie 2013 00:52
De la: simonika88, la data 2013-04-03 00:52:52salutare, am nevoie de sfatul vostru.
Pentru inceput eu am 25 de ani sunt intr-o relatie cu un tip de 37 de ani avem o relatie de 5 luni jumate totul a fost ok pana de acum o luna cand am inceput sa ne certam un pic, dar acum ne certam tot mai des, el e gelos tot rascoleste trecutul meu( am avut o relatie care a durat 6 ani) tin sa precizez ca eu tin f mult la el si el imi spune ca ma iubeste si nu vrea sa ma piarda.
Aveam un magazin deschis impreuna mi-e f greu sa renunt la relatia asta, tin la el il iubesc dar nu stiu ce sanse am avea impreuna in viitor. Nu stiu ce sa fac va rog sa-mi raspundeti
Multumesc
simonika88
Postat pe 3 Aprilie 2013 01:05
Daca tu nu stii ce sanse ai cu omul de langa tine, noi de unde sa stim?! Or, la cum ai expus problema, oamenii se mai cearta, stii?!
Mai da si tu detalii...care sa-l incrimineze pe el si care sa arate cat de fara noroc esti tu

Aici nu vedem intr-un glob, daca doi oameni care se cearta vor ramane sau nu impreuna sau vor da faliment sau nu...
Ai expus situatia dintre voi, ca si cum n-ati avea niciun fel de probleme majore. Romanul vrea senzational :D
Diferenta de varsta dintre voi mi se pare ok, ca va certati mi se pare ok din nou(doar daca nu se lasa cu manifestari violente) si faptul ca aveti un magazin impreuna(chiar daca dupa doar 5 luni) iar mi se pare ok(ca sa nu zic un mic act de curaj)...
El te mai si iubeste, zici...ca-ti zice
Atunci vezi de la ce va luati de va certati tot mai des...poate-i doar perioada de inceput pana va acomodati, pana va familiarizati unul cu celalalt. Poate v-ati grabit. Unii dupa 5 luni abia descopera cum ii place mancarea celuilalt si la ce filme lacrimeaza...voi deja sunteti in "paine"
magdabeauty
Postat pe 3 Aprilie 2013 04:59
"Aveam un magazin deschis impreuna mi-e f greu sa renunt la relatia asta,"

Pe tine te doare de afacere ,sau de el ?
Si....vorba lui Magda...ne confunzi cu vreun oracol sau cu mama Omida ?
Rotty
Postat pe 3 Aprilie 2013 08:06
poate ne lamuresti cine a fost investitorul in magazinul ala "deschis impreuna" ca sa ne dam seama cit iti e de greu....
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2013 08:27
De la: quasaria, la data 2013-04-03 08:27:16poate ne lamuresti cine a fost investitorul in magazinul ala "deschis impreuna" ca sa ne dam seama cit iti e de greu....

Q. Q
Si sa ma ..bag si eu la sfaturi...Mai asteapta ..si nu-i da motive de gelozie..vezi cum vb cu clientii mag. vostru...
elisabeta_boia
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:29
De la: simonika88, la data 2013-04-03 00:52:52salutare, am nevoie de sfatul vostru.
Pentru inceput eu am 25 de ani sunt intr-o relatie cu un tip de 37 de ani avem o relatie de 5 luni jumate totul a fost ok pana de acum o luna cand am inceput sa ne certam un pic, dar acum ne certam tot mai des, el e gelos tot rascoleste trecutul meu tin sa precizez ca eu tin f mult la el si el imi spune ca ma iubeste si nu vrea sa ma piarda.
Mi-e f greu sa renunt la relatia asta, tin la el il iubesc dar nu stiu ce sanse am avea impreuna in viitor, e pacat ca ne certam des din orice mai ales cand rascolim trecutul. Nu stiu ce sa fac va rog sa-mi raspundeti. Eu imi dau toata silinta sa fie bine dar tot timpul cand se enerveaza urla la mine, dupaia ii pare rau. Nu stiu ce sa mai cred imi zice ca ma iubeste ca vrea o familie cu mine , dar tot in mine da cu vorbe urate cand se enerveaza.
Multumesc
simonika88
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:49
Eu zic sa ai o discutie mai serioasa cu el si sa vedeti cum stati si mai ales sa vedeti fiecare unde ati gresit si cu ce.Asfel evaluindu-va fiecare greselile si daca va iubiti cu adevarat va puteti corecta fara ca din acel moment sa mai dezgropati moriitii.Mai dativa unul altuia o sansa si daca nici asa nu va merge, atunci fiecare pe drumul lui.
garbo_12426
Postat pe 3 Aprilie 2013 11:40
Ei Simoniko , ai reformulat problema ? Gata cu magazinul ?
Rotty
Postat pe 3 Aprilie 2013 11:47


eu nu mai zic nimic ! Magda a zis totul... !!! deci mai bine discutati intrevoi... doar sunteti destul de maturi ! gelos pe trecut... fara motive in prezent, mi sa pare un pic copilaros. daca reusesti sa-l convingi ca nu mai ai nici o legatura din trecut... poate se rezolva problema. succes !!!
barboneli
Postat pe 3 Aprilie 2013 11:52
Si daca s-ar inchide magazinul, ti-ar fi mai usor sa renunti la relatia asta?
Sassette
Postat pe 6 Aprilie 2013 08:43

surprinzator...sa ai o relatie de asa putin timp dar cu asa mari realizari si sa te impiedice reprosurile pentru trecut sa fii fericita alaturi de persoana iubita....

ceva nu se leaga aici...



sunsset
Postat pe 6 Aprilie 2013 15:25
Simona el sa asigurat ca al iubesti , si acum te joaca cum vrea el , daca te_ar iubi sincer cu adevarat nu ar tine cont de trecut ! Prezentul conteaza , te simte ca al iubesti si acum el impune conditii , fii tare si stai de vorba cu el sincer si deschis de la egal la egal , si vezi la ce concluzie ajungi , si mai stam de vorba pe urma
garbo_12175
Postat pe 7 Aprilie 2013 14:01
Simona el sa asigurat ca al iubesti , si acum te joaca cum vrea el , daca te_ar iubi sincer cu adevarat nu ar tine cont de trecut ! Prezentul conteaza , te simte ca al iubesti si acum el impune conditii , fii tare si stai de vorba cu el sincer si deschis de la egal la egal , si vezi la ce concluzie ajungi , si mai stam de vorba pe urma
garbo_12175
Postat pe 7 Aprilie 2013 14:04
inteleg ca esti " in a relationship" cu magazinul si cu investitorul?! ar fi asa ....o relatie in 3
adeline
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:34
Draga Simo,spune-i ca iti displace acest lucru(faptul ca iti rascoleste trecutul),viatza tb traita in prezent,trebuie sa va construiti un prezent frumos si un viitor deasemeni.Certuri mai exista in cuplu dar au "dorintza" de a corecta ca relatia sa treaca la un alt nivel.Incearca sa intelegi ce doreste el cu adevarat,asculta-l dar incearca sa il temperezi.Nu tb sa il pierzi daca exista iubire reciproca,daca el are "un comportament mai acidulat",pur si simplu cere-ti scuze si apoi argumenteaza-ti parerea de ce crezi tu ca ar fi mai bine sa fiti linistiti,gaseste argumente bune.Cat despre magazin,nu e rau ca il aveti impreuna,asta inseamna ca st-eti asociati.Afacerile cu afacerile,iubirea cu iubirea.;)Incearca sa-l temperezi.Numai bine iti doresc!
garbo_11426
Postat pe 18 Aprilie 2013 20:32
Buna !

Parerea mea este ca , ar trebui sa comunicati mai mult si sa aflati care sunt intentiile fiecaruia in aceasta relatie ,si daca ele coincid sa continuati relatia ! E buna si gelozia intr-o relatie de iubire ,dar prea multa gelozie duce la ruperea relatiei!
Opinia mea este ca ...gelozia este absenta increderii in cel de langa tine !
Oricum, succes in alegerea pe care o vei face !
Mihaela_Tudora_1
Postat pe 19 Aprilie 2013 19:47
Buna. spui ca va iubiti.frumos, foarte frumos,daca nu doresti sa l pierzi, si nu ai nimic de ascuns in trecutul tau,aveti o discutie deschisa,sincera. asa vei inlatura suspiciunile,vei pune capat intrebarile,asa veti capata incredere in voi,ve ti consolida relatia,veti dezvolta afacerea.poate a aflat ceva ce l deranzeaza, o discutie va va clarifica daca puteti avea incredere in dragostea voastra.
garbo_2080
Postat pe 20 Aprilie 2013 09:08
Raspuns? PA! Foarte rau ca nu ai mai asteptat cu deschiderea magazinului impreuna...
garbo160362
Postat pe 20 Aprilie 2013 09:33
Eu daca nu vreau sa-mi pierd iubita imi vand si sufletul... Dragostea trebuie sa fie acum si aici nu povesti deja trecute.
sierra_ig
Postat pe 21 Aprilie 2013 06:21
diferenta de varsta isi spune cuvantul..alte vise, alte preocupari, putine lucruri in comun. esti tanara..next
MARILENA_25
Postat pe 1 Mai 2013 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
123 4 De la: garbo_477459 6 Noiembrie 2017 13:47
Ati spart cani,borcane,farfurii...de furie...de neputinta? 71 De la: carcotasha 9 Septembrie 2011 23:51
intrebare generala 120 De la: perlutza 16 Septembrie 2010 23:20
aventura 13 De la: michelle_ 12 Iulie 2011 22:39
dragostea de-o vara 1 De la: dulcedeea97_yahoo_com 30 Iunie 2009 14:40
Setari Cookie-uri