acordati atentie viselor din timpul noptii??

eu de obicei nu prea dau atentie viselor din timpul noptii,cu toate acestea ,noaptea trecuta am avut un vis iesit din comun de ciudat:ma uitam in oglinda si imi crescusera aripi.am consultat o serie de dictionare de vise,insa toate dadeau tot o alta interpretare,astfel incat nu mai stiu ce sa cred.voi stiti ceva referitor la interpretarea viselor?oare e de bine sau de rau???
maya21
Postat pe 27 Iulie 2009 18:49
maya, sigur ca visele pot fi interpretate, dar nu de babe vrajitoare sau de carti second hand.
eu il cred pe K.G. Jung care spune ca visele sunt prelungirea vietii noastre interioare, acel ''anima'' ce exista in noi.
Fiinta noastra interioara se transforma, devenim noi cu fiecare zi, asta se transmite si prin vise.
fiecare om are simbolurile sale in vise. suntem unicate, deci interpretarea viselor este tot unicat.
cunoscandu-te pe tine, iti vei cunoaste si interpretarea viselor.
visul tau, functie de structura ta omeneasca, poate insemna diferite lucruri.
poate devii mai buna, poate imaginea ta se va imbunatati, poate vrei sa daruiesti mai mult, sau poate vrei sa uiti niste greseli.
introspectia te va ajuta.
dune
Postat pe 28 Iulie 2009 08:48
da, evident ca dam destula atentie viselor.
eu cel putinam un vis , care desi se manifesta altfel, apare o data la 2ani, si stiu precis ca nu nu semnifica nimic bun/cred ca e ceva legat de stramosii mei!primul de genul acesta ,a fost in urma cu doi ani. era un camp verde crud, cu iarba aceea de primavara si un pamant negru, proaspat....undeva la granita, in nordul tarii. tot campul era plin de oameni imbracati in husari, in tunici negre brodate cu un fir rosu, cu caschete pe cap, conducand toti niste superbi cai negri care fermatau si care abia puteau fi tinuti in frau.nu mai stiu cum am ajuns acolo, dar stiu doar ca m-au mirat toti oamenii aceia imbracati in negru, frematarea cailor deasemenea negri, iar toti acei ostasi aveau parul negru si tenul extrem de alb. apoi, deodata, m-am trezit ca dintr0un somn greu, eram cu fata in pamant, simteam o greutate deasupra corpului, (era calul, pe care il condusesem la un moment dat,) plina de sange....si cand am reusit sa ridic capul amortit, si sa privesc in jurul meu, toti oamenii aceia frumosi, perfect imbracati,zaceau la pamant, alaturi de caii lor. cred ca pana la urma eram singura fiinta vie intr0un camp plin cu morti, fara sa imi amintesc cum se daduse batalia....
fleur_de_lis
Postat pe 28 Iulie 2009 09:13
interesant si semnificativ vis, love!
dune
Postat pe 28 Iulie 2009 09:21
daaa///da censeamna???
stie cineva???asta?
fleur_de_lis
Postat pe 28 Iulie 2009 20:15
ca esti reincarnarea lui gingis han.
pik_nik
Postat pe 28 Iulie 2009 20:18

hai hai! tu-arat eu tie!!gingis han aauzi!si nici macar nu se scrie asa!
asa se scrie: genghis khan
fleur_de_lis
Postat pe 28 Iulie 2009 20:50
ok, daca-ti place mai mult, fie si vlad tepes
pik_nik
Postat pe 28 Iulie 2009 20:58
vlad tepes e frate-miu
fleur_de_lis
Postat pe 28 Iulie 2009 23:54
tot iti place mai mult gengis khan, gengis khan
pik_nik
Postat pe 28 Iulie 2009 23:55
vai, ce ma fac eu azi?/oare cine m-o fi pus scriu aicia? nu stii>>?
deci iti jur acuma! pe fratele meu .....asa il cheama! evident ca nu si tepes, dar asta era porecla clar!
fleur_de_lis
Postat pe 28 Iulie 2009 23:57
si io cu ce ti-am gresit, khangitzo?
am vazut cat poti sa fii de necrutatoare
pik_nik
Postat pe 28 Iulie 2009 23:59
daa?? pai si unde ai vazut?
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 00:02
acuma hai pe bune..
voi nu ati avut vise premonitorii? niciodataa??
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 00:04
in istorie. si ai povestit chiar tu, visul ala. adica o amintire ca o mustrare de constiintza, pentru actele tale cand erai genghis khanitza
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 00:05
sa nu-mi spui ca ai visat azinoapte ce nervi o sa-ti fac eu, si cum gandesti sa te razbuni!
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 00:06
nuuu, dar nu ma enervezi! ciudat e ca tie iti sugereaza k sunt o luptatoare acel vis....si nu cred ca esti departe de adevar! de fapt ar trebui sa'ti zic merci! uite vezi la asta nici nu ,m-as fi gandit!
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 00:09
De la: maya21, la data 2009-07-27 18:49:45eu de obicei nu prea dau atentie viselor din timpul noptii,cu toate acestea ,noaptea trecuta am avut un vis iesit din comun de ciudat:ma uitam in oglinda si imi crescusera aripi.am consultat o serie de dictionare de vise,insa toate dadeau tot o alta interpretare,astfel incat nu mai stiu ce sa cred.voi stiti ceva referitor la interpretarea viselor?oare e de bine sau de rau???

uite, eu cred ca orice vis e doar o mica prevestire nu neaparat o predestinare! am visat ceva asemanator in urma cu niste ani...si mi l-a tradus cineva! mi se sugera urcarea unei trepte s[pirituale...
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 00:18
Visele sunt de mai multe feluri...de exemplu daca esti obosit psihic,cand adormi subconstientul tau produce un fel de recapitulare a lucrurilor din ziua respectiva..sau chestii asemanatoare.De asemenea mai exista si alte vise simbolice,de ex unele vise prevestesc o moarte si nu glumesc,sau altele o noua etapa de ascensiune in viata etc.Oricum,unele vise sunt bine de interpretat si e bine sa le acordam atentie..parerea mea
Ralu_Garbo
Postat pe 29 Iulie 2009 00:26
De la: loveactually, la data 2009-07-29 00:04:48acuma hai pe bune..
voi nu ati avut vise premonitorii? niciodataa??


eu nu visez premonitoriu.am in schimb alt dar.de ce mi-e frica de aia nu scap.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 09:48
Eu de obicei visez ca sunt fugarita de un lup sau urs si de fiecare data ma urc intr-un pom inalt..plop sau ceva de genu din cate imi aduc aminte...am visat destul de des acelasi vis poate tocmai deasta mi-a atras atentia si l-am retinut.Daca puteti spune ceva despre asta sunt deschisa sa citesc parerile voastre. Sa nu mai spun ca acum o saptamana m-am visat in rochie de mireasa, ma priveam intr-o oglinda si eram foarte nemultumita de parul meu ( pana acum nu mi s-a intamplat nimic rau...oricum spre ca nici de acum in colo) zic asta deoarece stiam ca atunci cand te visezi in rochi de mireasa inseama ca ti se va intampla ceva rau.
P.S. Am mai trimis asta o data dar vad ca nu a aparut
omidutu
Postat pe 29 Iulie 2009 11:28
omidutzo....si eu stiu ca ai mai postat asta o data si eu am postat dupa tine.....ziceam ca pana mi-am luat licenta am tot visat ca sunt intr-un lift care urca mai sus de etajul dorit de mine si nu se mai opreste.........ca pana mi-am gasit loc de munca aici unde sunt am visat ca pierd trenuri.....acuma sunt in tren si merg cu el.....iar inainte sa-l cunosc pe barbata-miu am visat tot absolut - bloc, scara, apartament, pe el.....numai sa povestesc o data si ramaneti masca....

dar vad ca topicul a disparut....

gascaaaaaa.....fenomene paranormale...a disparut un topic!!!!
tutankhamon
Postat pe 29 Iulie 2009 11:33
De la: tutankhamon, la data 2009-07-29 11:33:57omidutzo....si eu stiu ca ai mai postat asta o data si eu am postat dupa tine.....ziceam ca pana mi-am luat licenta am tot visat ca sunt intr-un lift care urca mai sus de etajul dorit de mine si nu se mai opreste.........ca pana mi-am gasit loc de munca aici unde sunt am visat ca pierd trenuri.....acuma sunt in tren si merg cu el.....iar inainte sa-l cunosc pe barbata-miu am visat tot absolut - bloc, scara, apartament, pe el.....numai sa povestesc o data si ramaneti masca....

dar vad ca topicul a disparut....

gascaaaaaa.....fenomene paranormale...a disparut un topic!!!!


ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 11:37
De la: tutankhamon, la data 2009-07-29 11:33:57omidutzo....si eu stiu ca ai mai postat asta o data si eu am postat dupa tine.....ziceam ca pana mi-am luat licenta am tot visat ca sunt intr-un lift care urca mai sus de etajul dorit de mine si nu se mai opreste.........ca pana mi-am gasit loc de munca aici unde sunt am visat ca pierd trenuri.....acuma sunt in tren si merg cu el.....iar inainte sa-l cunosc pe barbata-miu am visat tot absolut - bloc, scara, apartament, pe el.....numai sa povestesc o data si ramaneti masca....

dar vad ca topicul a disparut....

gascaaaaaa.....fenomene paranormale...a disparut un topic!!!!


credeam ca am patit eu ceva dar daca ai vazut si tu inseamna ca sunt bine! dar totusi..unde a disparut?
omidutu
Postat pe 29 Iulie 2009 11:41
mamaaa, ce-mi place asta cu visele
haidetzi sa povestim vreti?? eu as mai zice cate ceva, dar mi-e ca iar rade cineva de mine dar ma simt asa de bine cd dau drumul la acte ceva care ma inspaimanta noapteaaaaaaaaa.........
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 17:37
G.K. te ascult cu nerabdare
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 17:41
De la: pik_nik, la data 2009-07-29 17:41:25G.K. te ascult cu nerabdare


fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 17:42
'
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 18:47
De la: loveactually, la data 2009-07-29 18:47:44desi creeed..k pana la urma o sa spun!iata..ultimul si cel mai horor vis..
era fuga..de niste oameni care-mi voiau raul,
ajung intr-o pestera care parea ultima mea salvare...aici intervine imaginea dintr-un film care m-a impresionat candva, "what the dreams may come" (erau reprezentari extrem de miscatoare ale iadului si ale raiului, inn filmul respectiv, )..in pestera in care ajung, drumul se inchide, pe jos era ceva odios, un fel de voma, nu stiu sa explic. urmaritorii ma ajug din urma si par incoltita/ dar brusc,, din mijlocul pesterii, se ridica un personaj feminin din familia mea, mort demult, care o reactie atat de prompta si de puternica, verbala si prin gesturi, incat sunt salvata! cert este ca in momentul visului, stiu precis ca sunt in iad!!!!..........
in filmul de care vorbeam, scena era asa: ei 2, suflete pereche, el in rai, ea in iad. lui i se accepta o excursie in iad, drumul pana la pestera unde unde o gaseste e de nedescris, iar in momentul regasirii i se dau 3secunde pt incercarile de a o recupera! daca pierde, pierd amandoi.si castiga iadul.personajul isi incearca cele 3secunde, nu reuseste, si se condamna sa ramana alaturi de iubirea vietii lui, in lumea intunericului.in momentul acestei deciziii, ingerii il vestesc ca au castigat raiul, pentru o vesnicie impreuna! filmul e o metafora, de la un cap la altul, il recomand!
ce prevestire sau semnificatie are visul asta pt mine , n-am idee, desi trebuie sa recunosc ac personajul feminin din "pestera mea" era cel pe care l-am iubit cel mai intens in copilarie! (stiu ca suna lung si obositor, sper sa nu aruncati cu pietre in mine!.. )
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 19:00
esti o curioasa incurabila, dincolo de curiozitatile specific feminine. scormonesti si dai mereu peste probleme, ti le faci cu mana ta cum se zice in popor, da' nu te inveti minte. te ajuta insa meru firea incapatzanata, mostenita nu de la parinti ci ceva mai indepartat, si scapi mereu cu fatza relativ curata. cred ca fiecare lacat, fiecare usa inchisa, pentru tine inseamna o provocare, si numai educatia te impiedica sa fii o faimoasa spargatoare de banci
as zice mai mult, da' nu vreau sa-mi pierd interesul
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dumnezeu doreste ca tu sa castigi!!! 39 De la: casperphantom 7 Noiembrie 2010 08:43
UNDE NE ASCUNDEM ATUNCI CAND FUGIM DE NOI ??????????? 184 De la: eu2009 30 Mai 2013 18:53
afla 5 De la: dancris 23 August 2010 10:29
dorinta de razbunare 225 De la: Ciresica 18 Decembrie 2011 03:42
Cat de important este sa "stii sa te faci placut"? 67 De la: garbo_400133 22 Mai 2014 17:24
Setari Cookie-uri