ceaiul de la ora 5

Cu ceva vreme in urma,era de bon-ton sa primesti nusafiri la ceai,in amiezile parfumate de primavara.uite, o dupa-amiaza de mai, in gradina casei,sub perdeaua de glicina inflorita."Ceaiul de la ora 5"era-pe malul Dambovitei,ca si pe cel al Tamisei-o reuniune mondena.prilej de flecareli,de aratat cucoanelor ultima rochie ori ultima palarie cumparata,o bijuterie primita de la un admirator secret...pentru gazda,ceaiul era posibilitatea de a etala o anume bunastare,caci pe langa cescuta cu lichid aromat si fierbinte erau aduse dinaintea musafirilor platouri cu tartine,hors-d"oeuvres{antreuri},biscuiti si fursecuri.sa facem o mica trecere in revista a unui posibil meniu,intr-o dupa-amiaza,la ceai.sandvisuri cu creson,canapele cu caviar,tartlete cu stridii,tartine cu crema de branza,tartine cu masline si foie gras,bulete de ciocolata,gofrete cu nuci,langues-de-chat{limbi de pisica},tarte cu mandarine."canapelele"se serveau in chip obisnuit,fie la inceputul meselor-ca antreuri,alaturi de un paharel de alcool{tuica,mastica etc.}sau cu mezeluri-,fie la ceaiurile de la ora 5.despre felul in care se preparau,Constantin Bacalbasa,in "Dictatura gastronomica",dadea urmatoarele indicatii:"ia miez de paine din ajun,paine alba sau neagra,si taie bucatele groase de cel mult o jumatate de centimetru si mari cam de 4-5 centrimetri patrati;aceste painisoare se prajesc foarte putin in unt clarificat,apoi se intind asupra lor unt proaspat si mai multe soiuri de alimente precum vom arata mai jos.canapea cu unt de sardele;peste paine se intinde cu cutitul untul cu sardele.canapea cu icre moi:se intind icrele peste painisoara unsa usor cu unt.canapea cu salata de icre negre:se face salata de icre negre tescuite si se aseaza pe paine.canapeaua cu crevete:100gr cozi de crevete pisate cu 250 gr unt;intinzi pe paine;adaugi cateva cozi curatate.canapea cu unt cu mustar:amesteci o lingura cu mustar Savora cu 250 gr unt;intinzi pe paine.canapea cu oua:rascoci ouale,toci dedesubt albusul si galbenusul amestecate cu patrunjel,pui sare si piper si intinzi pe bucatele de paine untata.canapea daneza:dupa ce ai untat painea asezi deasupra unt cu hrean si bucatele mici de heringi si icre.canapea talmes-balmes:dupa ce ai untat painea pui deasupra un amestec din unt cu sardele,limba afumata,sunca,oua rascoapte,un peste{ton sau somon}.canapea moscovita:taie in bucati mici pui fript,trufe si varfuri de sparanghel fiert,acoperiti cu sos maioneza piparat bine,amesteca si aseaza pe franzela".si asa cum scrie Bacalbasa,"aceste canapele se pot face la nesfarsit"BON APETIT!{Simona Lazar}.
allexanndrra
Postat pe 25 Iulie 2009 06:11
Buna dimineata Allex!
Pot sa vin la tine la ceai? Imi place rece cu lamiie si nu vreau neaparat ceva dulce linga el.Poate niste fructe prospete, fragi, zmera ar fi ideal.
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 06:20
buna dimineata/seara, fetele
ana, alexandra, micabis
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:17
Buna sa-ti fie inima trecatorule
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:21
o adevarata sarbatoare pentru mine sa beau cafeaua in asemenea companie!
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:23
Un ceai rece cu lamiie sau o cafea cu gheata sau o limonada rece sa abureasca paharul....
Ca e tare cald afara!
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:25
da, toate-s bune.
si cand spun toate...sunt toate!
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:27
Eu tocmai am mincat un bowl cu cirese mari si rosii...mama ce bunatate.Vad ca Allex ne lasa sa ne ajutam singuri asa ca...uite iti trimit si tie niste ciresele reci si niste afine ca acum mi-am pus un castron cu afine.
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:30
intotdeauna am identificat afinele cu afinata, chiar si pe vremea cand pieptanam plantele, sa le culeg, pe o coasta din stana de vale
multumesc, si-ti dau la schimb struguri din noua recolta. cu boabe mari, aurii, aromati, dulci...
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:34
Mmmm, buni strugurii...si ai cumva si niste zmeura, fragute???? Te roooog....
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:36
fragute nu am, in schimb zmeura si capsuni, pe saturate
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:39
Ai plecat la cules? Vezi ca acum se trezesc forumistii si iti cer si ei.Sa aduci mai multe.
Si te rog, nu capsuni ca sunt alergica. Adica nu pentru mine, ma intelegi.
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:40
de acord, pentru tine am paraguayas, aromate cat sa te imbete doar privindu-le
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:43
Para..cum? Vezi eu sunt foarte demodata si nu am incercat fructe exotice dar daca zici tu ca sunt bune te cred. Numai sa nu fie moi precum un mango si nici parfumate precum lechee.
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:48
erau odata niste piersici ce cresteau prin vii. fructele, nu prea mari, nu prea frumoase, cu coaja verde-galbuie, se coceau inspre toamna, cu un gust dulce amarui si o aroma deosebita...
ei, paraguayas sunt niste piersici turtite, ca niste gogosi, si au gust identic cu ce am descris eu mai sus.
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:52
aaa, stiu, de astea am mincat dar aici nu le spune asa.
Sunt bune, imi plac.Asa cum imi plac de mor piersicile alea zemoase si usor parfumate, ca cele din livezile de la Constanta.

Picnicel, crezi ca Allex o sa ne dea afara din cafeneaua ei?
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:55
cred ca alex a fugit la piata dupa fructe
ea e precum cucu'. pune un subiect si pleaca mai departe, fara sa priveasca in urma. putem haladui pe aici in voie, numa' sa apara si lautarii
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 07:58
E simbata si iti dai seama ca se trezesc pe la 10 si pina isi beau cafeaua...
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 07:59
micabis, ei au sambete si duminici de luni pana vineri.
iar de vineri pana luni dimineata, pentru ei sunt zile lucratoare, daca-s lautari adevarati
pik_nik
Postat pe 25 Iulie 2009 08:05
Suna bine ce spui tu acolo. Vreau si eu sa "lucrez" in felul asta.
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 08:08
hola dragii mei si o dimineata racoroasa!am ras cu lacrimi,despre ce mai face allex ,pe aici tranteste si fuge repede.....haaaaaa
va invit la ceaiul de la ora 5.cu tot felul de bunatati de bon-ton.o barfa ,ne privim cat suntem de incalziti de soarele care poate vrea si el un ceai cu gheata,ca tare ardeeeeee!cum suportati caldura? ce ziceti de un masaj chinezesc ?l-am scris deja.pupicei.voua matinalilor!
allexanndrra
Postat pe 25 Iulie 2009 08:33
Mica , pik mai sunteti prin zona
cinezee
Postat pe 25 Iulie 2009 08:41
Buna dimineata Cin.
Eu tocmai vroiam sa inchid comp. ca mi-e somn iat Pic...cred ca sta la colt
Aemulus
Postat pe 25 Iulie 2009 08:44
Asaaa mami adul pe calea cea bunaa ..ca nu are ce cauta acolo
cinezee
Postat pe 25 Iulie 2009 08:46
cred ca imi duc catelul,pe afara pana nu vine canicula.ce ziceti bem un ceai.un masaj ceva?
allexanndrra
Postat pe 25 Iulie 2009 09:06
un ceai aromat din ala roibos sau nehru si un masaj la picioare ca bine mi-ar picaaa
cinezee
Postat pe 25 Iulie 2009 09:35
pai si ce, nu poti sa te-apleci?...
zambil
Postat pe 25 Iulie 2009 09:37
zamb, cavaler in declin ce esti! masajul trebuie aplicat de altul pentru a fi reconfortant...
gianiblue
Postat pe 25 Iulie 2009 09:46
haaaaaaaa,si cine iti va face masajul,dragul meu calut?ai vre-o iepsoara naravasa?haaaaaaaaaaa
allexanndrra
Postat pe 25 Iulie 2009 10:55
doar test
mihamux
Postat pe 25 Iulie 2009 16:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animale de companie 1 De la: Mushu 13 August 2009 08:48
Cum sa castigi intre 50 -150 euro pe luna 1 De la: garbo_7467 11 Septembrie 2012 22:06
Program de afiliere 2 De la: Kaprice 21 Iunie 2013 11:47
Luptam sa fim fericiti sau.... ? 1 De la: irinalaiu 5 Februarie 2011 11:33
ceva interesant despre ceaiul japonez 5 De la: daniilia 10 Martie 2013 07:27
Setari Cookie-uri