dak ierti...poti sa si uiti?oare mai merge relatia?

Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:40
Atentie, nu mancati lucruri ostile.S-ar putea sa va muste de limba.
Ioana007
Postat pe 9 Iulie 2009 22:48
io stiam ceva de ciorba reancalzita...da' ma rog...aia de potroace poate fi si rece din frigider,dupa o noapte udata din belsug cu produse bahice..
preciouss
Postat pe 9 Iulie 2009 23:23
De la: pinky, la data 2009-04-25 15:06:38Buna fetelor...am si eu un storry despre care as vrea sa aud parerile voastre....e vba despre o relatie care a durat in jur de 2 ani....cu plimbari prin parc,declaratii de iubire,flori furate, poezii....si chestii sweet...tot tacamul unei povesti de iubire rupta din basme..inevitabil la un moment dat ca in toate relatiile de lunga durata, au intervenit certurile...relatia s-a rupt dintr=o cearta prosteasca,lucrurile se puteau remedia...lucru stiut de aman2 ,insa aici a intervenit incapatzanarea si orgoliul fiecaruia...problema e k toata ruptura a durat in jur de 4 luni,timp in care el a incercat sa para puternic si indiferent,,,combinandu-se cu vecina si prietena ei...si sfidand-o zilnic timp de o luna...dupa care a renuntzat la jocul tampit si s-a mutat...incet incet ea a inceput sa treaca pas cu pas peste intreaga poveste ...si sa inceapa sa lase in urma tot...el si-a gasit ala distractie cu care la fel timp de o luna s-a mintzit k poate uita tot...problema e k in tot timpul asta...el a incercat sa se refugieze in alcool si alte chestii pt a reusi sa treaca peste toata ruptura...ca dupa 4 luni sa isi dea seama k de fapt ei se iubesc....k oamenii s-au schimbat...k din greselile lor au invatzat ceva....k si-au dat seama cat de mult conteaza unul pt altul....el a renuntzat la prostii si alcool...si impreuna au acceptat sa inceapa sa paseasca din nou p cararea lor de manutza...si=au recunoscut greselile....au observat schimbarile care au intervenitin tot timpu in care au fost despartiti...si-au dat seama ca isi doresc un viitor impreuna si au pasit pe acelasi drum lasand in urma toata perioada de zbucium...intradevar...lucrurile au inceput sa mearga altfel acum...se stie unde s-a gresit si nu se mai repeta greselile...s=a renuntzat la orgoliu si incapatzanare si acum sinceritatea domneste in relatie...
intrebarea mea e....credeti k dupa o ruptura de genul asta...relatiile se mai pot lega ?credeti k in viatza ai nevoie de o perioada in care sa gusti si altceva pt ati da seama de fapt ce vrei si ce iti doresti langa tine?se poate ca relatia asta sa mai mearga de azi?dak ierti...poti sa si uiti?

va pup si dupa ce am incercat sa redau f scurt intreaga poveste...astept si parerile voastre





ciorba de burta+ciocolata+inghetata+iubire+nesiguranta+neancredere= amalgam
Citeste, gandeste, filtreaza amalgamul si hotaraste ce este mai bine pentru tine....
anca_53
Postat pe 10 Iulie 2009 16:50
Daca exista dragoste,da,dar daca este doar obisnuinta cu persoana respectiva,mai ales ca a luat calea alcoolului.cgiar si pentru o perioada,e bine sa stai si sa urmaresti felul cum se poarta,atitudinea in diferite situatii si sa nu te grabesti sa iei o hotarare care mai tarziu sa o regreti.Daca este sincer si vezi ca si-a schimbat cu adevarat atitudinea,comportamentul,atunci nu numai ca ierti ,dar in timp si uiti.Oricum nu te lasa imbatata cu apa rece pana nu te convingi.
Dalimi
Postat pe 16 Iulie 2009 08:42
Sfaturi ai primit...mai in glum mai in serios....
Decizia iti apartine...
Bafta!!!
anca_53
Postat pe 16 Iulie 2009 17:35
de iertat ierti dar peste ani ani iti aduci aminte doar uitandute la poze... nu poti uita prin ce ai trecut si te intrebi daca a merita ca sa ierti. raspunsul il sti doar tu
YUBYTYK
Postat pe 16 Iulie 2009 18:51
de ce oare la femei este asa de complicat ?

Postat pe 16 Iulie 2009 22:35
De la: mariusdan30, la data 2009-07-16 22:35:08de ce oare la femei este asa de complicat ?




Sa inteleg ca la barbati este mai simplu.. Cand pleci de la aventura cu aventura ramai...
Fotografiile raman dar pastreaza doar amintirile frumoase daca exista???!!!!...
anca_53
Postat pe 17 Iulie 2009 17:17
De la: pik_nik, la data 2009-06-27 15:46:37vrei sa spui ca alternantza asta de inghetzate si branza reprezinta o alternativa la sot?
SI DACA ITI PLACE ALTERNATIVA MAI MULT?
garbo020185
Postat pe 17 Iulie 2009 21:00
nu vei putea uita nici o dta daca ai iubit cu adevarat.merge relatia dar nu la fel ca inainte si o data sio data tot face bumm
garbo017185
Postat pe 18 Iulie 2009 17:41
'Si uitarea este scrisa in legile omenesti'
anca_53
Postat pe 19 Iulie 2009 16:31
SI FACE BINE FICATULUI!UITAREA!
garbo020185
Postat pe 19 Iulie 2009 17:52
Eu personal iert dar nu uit.Este cam greu,dar iertarea face parte din noi ,in schimb uitarea face parte din mine.In privinta relatiei daca are la baza o temelie solida ,da mai merge,daca nu la revedere.
garbo001934
Postat pe 20 Iulie 2009 14:55
Vreau sa zic ca sunt intr-o situatie asemanatoare,dupa doi ani jumate de iubire si altele ,ne-am despartit,am plecat in franta m-am intors dupa 3ani in romania, ne-am revazut ,si toata vina in despartirea noastra el o are mi-a facut mult rau atunci cand specifica ca ma iubeste.In fine cand m-a revazut si-a cerut iertare si spunandu-mi ca ma iubeste si acum ca a fost un prost ca ma iubea si atunci,dar nu stia sa-mi dovedeasca ,si ca era un pusti fara minte,iar ca in toti acesti trei ani care nu ma vazut si nici nu mai credea ca ma vede vreodata s-a rugat la Dumnezeu sa ma intorc ,acum cand el s-a schimbat si nu va mai face greselile trecutului .....am stat trei saptamani in romania ,am vorbit ca prieteni bine ca el ma implora sa ma impac cu el aveam momente cand imi vinea sa zic bine ne impacam suntem din nou impreuna,dar atunci imediat in minte imi veneau greselile lui si tot raul ce mi la facut in trecut....deci pot sa zic ca da poti sa ierti dar nu poti uita l-am iertat dar nu am uitat ce mi-a facut m-am intors inapoi in franta sunt aici in franta ,iar el in romania nu mai e nimic intre noi...Vreau sa mai zic ca omul niciodata nu se schimba ramane acelas si greselile le repeta ,poate ca nu le va repeta o perioada dar dupa ceva timp;din nou aceleas probleme ...deci ptr mine in concluzie nu exista cale de intoarcere dupa cativa ani de despartire numai poti iubi ca prima data :(
erdema
Postat pe 22 Iulie 2009 15:28
Eu cred ca poti sa ierti dar nu poti sa uiti.Atunci cand suferi se produc rani in suflet.Ranile se vindeca dar cicatricile raman.
garbo031466
Postat pe 26 Iulie 2009 22:21
considera ca relatia voastra a fost ca un fir de ata care s-a rupt.daca incerci sa inozi aceasta ata adica prietenia voastra ,va veti lovi mereu de acel nod.Veti trece probabil de acel nod dar este totusi un obstacol.
garbo031466
Postat pe 26 Iulie 2009 22:26
De la: salomeea, la data 2009-06-23 12:33:58dintr-o experienta asemanatoare, iti pot spune , da ierti si mergi mai departe dar aveti nevoie amandoi de mare vointa si rabdare, si tre sa fiti evoluati spiritual amandoi aproape la fel ca sa puteti trece, de uitat nu o sa uitati dar amintirile si faptele pozitive tot timpul estompeaza amintirile urate cu timpul, dar totul depinde in final de ce vreti voi cu adevarat.bafta!



Are dreptate Salomeea, asa e, pot confirma tot dintr-o experienta asemanatoare...si proprie!
Mihaela72
Postat pe 27 Iulie 2009 15:23
De la: epsilon_13, la data 2009-06-26 19:48:24.....DA...si barbatii iarta..unii....eu sunt intr-o postura de genul asta.....sunt casat. de 11 ani ....si am aflat cu stupoare ca ...s-a intamplat...recent...cam de 9 luni si am aflat acum 4 luni si am fost f.f.f. socat tinand cont ca eu nici nu am indraznit sa ma gandesc la asa ceva pt. ca sunt un fam. convins iar ei ai pare nespus de rau si ea a insistat sa nu plec(pt. ca am vrut sa plec..dar am zis sa ne mai dam o sansa ).....incerc sa o iert...si cred ca voii reusi desi ma doare enorm...dar de uitat....si daca asi vrea nu pot...e greu si pt. noii barbatii dar foarte greu si pt. voii femeile....dar eu am impresia(parerea mea strict personala)ca voii treceti mai usor peste chestiile astea.....cred.... !!!


Nu e adevarat, nu trecem mai usor, crede-ma.
Si da, e adevarat, iertam dar nu uitam.
Depinde doar de noi, de intelepciunea nostra sa nu ne impiedicam de "nodul" facut pt continuarea relatiei.
Dar se poate, greu, intr-adevar, dar nu imposibil.
Mihaela72
Postat pe 27 Iulie 2009 15:26
De la: epsilon_13, la data 2009-06-26 19:48:24.....DA...si barbatii iarta..unii....eu sunt intr-o postura de genul asta.....sunt casat. de 11 ani ....si am aflat cu stupoare ca ...s-a intamplat...recent...cam de 9 luni si am aflat acum 4 luni si am fost f.f.f. socat tinand cont ca eu nici nu am indraznit sa ma gandesc la asa ceva pt. ca sunt un fam. convins iar ei ai pare nespus de rau si ea a insistat sa nu plec(pt. ca am vrut sa plec..dar am zis sa ne mai dam o sansa ).....incerc sa o iert...si cred ca voii reusi desi ma doare enorm...dar de uitat....si daca asi vrea nu pot...e greu si pt. noii barbatii dar foarte greu si pt. voii femeile....dar eu am impresia(parerea mea strict personala)ca voii treceti mai usor peste chestiile astea.....cred.... !!!



Uitasem: felicitari! Mai rar un barbat care sa recunoasca dar mai ales care sa incerce sa ierte!
Mihaela72
Postat pe 27 Iulie 2009 15:27
De la: , la data 2009-07-16 22:35:08de ce oare la femei este asa de complicat ?
georgialexutza
Postat pe 28 Iulie 2009 01:29
de iertat poti uita f repede dar in schimb sa uiti .........asta niciodata
georgialexutza
Postat pe 28 Iulie 2009 01:30
depinde... insa daca orgoliile sunt foarte mari , slabe sanse . Un vechi proverb spunea k daca ceva se intampla o data, s-ar putea sa nu se mai intample si a doua oara , dar daca se intampla si a doua oara , sigur va exista si o a treia data
moonlight_touch
Postat pe 28 Iulie 2009 09:57
Eu merg pe ideea ca nu poti ierta(decat popa si D-zeu iarta)si sa uiti e cam dura faza asta numai daca ai tulburari acute de memorie... Dupa mine...nimic nu va mai fi cum a fost si el mereu o sa-ti faca asa textele ,,Ca stii mai lasam orgoliul deoparte si gresala nu se va mai repeta." nu cred ca-si au rostul dar ai face bine sa fi mai realista. Dar daca iti place sa suferi continuua oricum nu ai decat de suferit...
amoor
Postat pe 28 Iulie 2009 10:14
Sau... nu ierti, nu uiti... dar inveti din ce s-a intamplat. Cum sa eviti criza pe viitor? Daca exista iubire exista si cale de impacare. Parerea mea.
Tzantzarika
Postat pe 28 Iulie 2009 10:27
Off si eu ma regasesc in genul asta de poveste din pacate ..mai exact am un an jumate cu iubitul meu dar vara trecuta el a luat`o razna a inceput sa ma neglijeze punandu`si prietenii pe primul loc si ne`am despartit.Am stat certati 4 luni timp in care eu m`am cuplat cu cel mai bun prieten al meu.Insa l`am lasat pentru a ma impaka cu iubitul meu.A trecut ceva vreme de atunci,el spune ca m`a iertat ca am stat cu altul,si eu pe el ca m`a lasat la momentul respectiv.Ceea ce vreau sa spun e ca eu nu`i scot ochii deloc si incerc sa nu`mi aduc aminte de ce a fost.El insa de fiecare data cand ne certam imi scoate ochii ca am stat cu respectivul..Daca m`a iertat atunci de ce aduce tot timpul in discutie trecutul :(? mentionez ca si el a stat cu altele cat am fost despartiti...in concluzie..poti sa ierti,dar nu poti sa uiti ceea ce e cel mai trist.sper ca nu v`am pliktisit,pupici
Ralu_Garbo
Postat pe 28 Iulie 2009 12:10
De la: RaLu090, la data 2009-07-28 12:10:30Off si eu ma regasesc in genul asta de poveste din pacate ..mai exact am un an jumate cu iubitul meu dar vara trecuta el a luat`o razna a inceput sa ma neglijeze punandu`si prietenii pe primul loc si ne`am despartit.Am stat certati 4 luni timp in care eu m`am cuplat cu cel mai bun prieten al meu.Insa l`am lasat pentru a ma impaka cu iubitul meu.A trecut ceva vreme de atunci,el spune ca m`a iertat ca am stat cu altul,si eu pe el ca m`a lasat la momentul respectiv.Ceea ce vreau sa spun e ca eu nu`i scot ochii deloc si incerc sa nu`mi aduc aminte de ce a fost.El insa de fiecare data cand ne certam imi scoate ochii ca am stat cu respectivul..Daca m`a iertat atunci de ce aduce tot timpul in discutie trecutul :(? mentionez ca si el a stat cu altele cat am fost despartiti...in concluzie..poti sa ierti,dar nu poti sa uiti ceea ce e cel mai trist.sper ca nu v`am pliktisit,pupici




Cand te desparti de cineva mergi inainte. Nu privi in urma. Nu te lega de trecut.
Viata inseamna : trecut...prezent ...si viitor. Nu-ti crea viitorul pe prezentul nesigur al intoarcerilor in trecut. Nu te lua dupa telenovele. Orice compromis il platesti scump, mai devreme sau mai tarziu.
anca_53
Postat pe 28 Iulie 2009 12:31
reprosurile intr-o relatie reinodata, si se stie ca nodurile sunt cam fragile, vor lovi relatia precum un val malul, rupand cate o bucatica, parerea mea
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 12:35
Off asa e din pacate odata ce se rupe ceva si repari,nodul tot ramane...iar reprosurile curg din ce in ce mai des..niciodata nu va mai fi ca la inceput..incet incet se va ajunge la despartire
Ralu_Garbo
Postat pe 28 Iulie 2009 12:41
iubirea adevarata iti da putere sa ierti orice.
nina79
Postat pe 28 Iulie 2009 18:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotul meu pe chat... 95 De la: garbo_422457 26 August 2016 16:45
se poate!!!!! 8 De la: buna01 10 Ianuarie 2010 21:03
povestea mea trista- SOS 81 De la: garbo206316 21 Iunie 2011 09:01
eu sunt 0 De la: 19 Iunie 2010 14:12
VA ROG CITITI 6 De la: tutankhamon 12 Martie 2010 00:28
Setari Cookie-uri