cancer de plamani

nu este operabil ? se poate extirpa plaminul bolnav si omul poate trai cu un singur plamin
europroiect2007
Postat pe 21 Decembrie 2010 20:03
poate... depinde in ca faza este si ce tip de cancer, ca daca te opereaza si se extinde si mai tare cancerul... degeaba te-ai operat
Laura_M
Postat pe 22 Decembrie 2010 18:38
Salut! Tataul meu a fost diagnosticat cu cancer la plamani. Pe la inceputul lunii Decembrie 2010 s-a racit, si avea o tuse destul de acuta, la un moment dat a inceput sa tuseasca cu sange moment in care s-a alarmat si a mers la urgenta. Medicii i-au recomandat internare diagnosticandu-l cu Pneumonie, tratandu-l de aceasta boala timp de 3 saptamani. Ulterior a inceput sa aiba dureri de spate, mai bine spus de bazin nu se prea misca..din nou medicii i-au pus un diagnostic gresit: Hernie de Disc tratandu-l si pentru acest lucru. Dupa 3 saptamani in care nu raspundea tratamentului s-au gandit sa-l trimita la Baia Mare la un spital specializat in boli pulmonare unde l-au diagnostica cu cancer la Plamani. La scurt timp ii crescuse un ganglion la gat...dupa biopsie a iesit tumora maligna. Urmatorul pas a fost transferul la oncologie unde ii face citostatice. dupa 3 sedinte de chimioterapie medicii nu ne spun nimic despre starea lui de sanatate. L-au adus si la Cluj unde ni s-a spus ca problema la spate este un simptom al cancerului, acesta atatcandu-i oasele. diagnosticul de externare este : CARCINO SCUAMOS NEKERATINIZAT SLAB DIFERENTIAT BRONHOPULMONAR LSD, METASTAZA PULMONARA DR. METASTAZA GANGLIONARA SUPRACLAVICULARA DR. METASTAZE HEPATICE, CHIMIOTERAPIE PALIATIVA, INSUFICIENTA RESPIRATORIE CRONICA. SINDROM MIASTENIC.

Nu inteleg prea bine ce inseamna acest diagnostic, ceea ce ma intriga cel mai tare este ca medicii au retineri si nu ne spun aproape nimic de starea lui.

Acum o saptamana l-au internat la spitalul de la noi din localitate unde i-au facut un alt set de analize. Dupa multe insistente medicul oncolog ne-a spus ca decesul ar putea avea loc in maxim 6 luni si minim oricand din cauza insuficientei respiratorii.

Daca stai langa el nu iti dai seama ca are insuficienta respiratorie, doar ca tuseste destul de des. Are niste dureri cumplite, cel mai tare il doare mijlocul...din cate am inteles au inceput sa-i dea doze mici de morfina.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi sau macar sa-mi spuneti ce sa inteleg din diagnosticul de mai sus.

Va rog mult!!!!
garbo189912
Postat pe 18 Februarie 2011 21:05
si tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la plamani gradul 4 si nu a rezistat mai mult de un an de la aflarea vestii.a fost o perioada grea...
gabrielaStancu
Postat pe 24 Februarie 2011 14:15
buna, am o ntrebare, socrul meu tot are cancer la plmn, dar a trecut i la aort, dar vreau s tiu cam ct are de trit
garbo214688
Postat pe 21 Iulie 2011 14:15
buna am 27 de ani si nu vreau sa accept idea k tatal meu are cancer la plamani de trei luni unblu cu el di spital in spital k nu stiau ce are a inceput sa sciupe sange si iau facut tot felu de probe dar pot sa spun ca am noroc k suntem in spania si il trateaza bine dar ieri neau dat vestea k are cancer la plamanu stang si k i va taia jumate din plaman nu am nici idee ce va urma neau spus k va fi totu bine dar nu cred .sunt disperata as vrea daca se poate o parere tatal meu are 54 de ani la ani lui se mai regenereaza plamanu ce stiu k am vazut radiografiile k e o chestie acolo k ramificati va multumesc
garbo250245
Postat pe 25 Noiembrie 2011 00:20
http://www.facebook.com/#!/pages/AIDScancer-cure/126560337431173?sk=info
garbo250761
Postat pe 27 Noiembrie 2011 00:56
http://www.facebook.com/#!/pages/AIDScancer-cure/126560337431173?sk=info
garbo250761
Postat pe 27 Noiembrie 2011 00:57
http://www.facebook.com/#!/pages/AIDScancer-cure/126560337431173?sk=info
garbo250761
Postat pe 27 Noiembrie 2011 00:58
buna imi par rau pt tati tau dar si tati mEu trece prin asta el are 3 cancere si stiu ca singura lui sansa e la DUMNEZEU ca el poate faCE minuni roaga,.te imploral si vei vedea un miracol nepotul meu a fost salvat de ficat DZEU ii la dat ...cuvantul lui DZEU ZICE CAT ESTI INCA IN VIATA AI oportunitate sa te pocaesti si el insusi se va ocupa de bolile noastre
...SI MAI ZICE GUSTATI SI VEDETI CE BUN ESTE DOMNUL O SA MA ROG PT SI PT TATAL TAU DAR PUNETI INCREDEREA IN DUMNEZEU CA EL ARE ULTIMUL CUVANT EU AM VAZUT CU OCHII MEU CUM DIMNEZEU VINDECA PT CEL CE CREDE ...TE POOP DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE daca mai vrei sa mai vb uite iti dau adresa mea andrea.ionela@yahoo.com
garbo253354
Postat pe 8 Decembrie 2011 00:19
Oncozul!
O metoda simpla, naturala si eficienta de a lupta impotriva cancerului.
Oncozul este un preparat care are la baza extract din venin de scorpion. Tratamentul cu Oncozul aduce importante beneficii pacientilor care sufera de diferite forme de cancer datorita efectului sau antitumoral, antiinflamator, analgezic si imunomodulator. Rezultatele tratamentului cu Oncozul se observa din primele 10 zile de la inceperea tratamentului la peste 90% din pacienti. Cresterea poftei de mancare, imbunatatirea somnului si diminuarea durerilor sunt printre primele rezultatele pe care pacientul bolnav de cancer le observa in primele saptamani de tratament. Datorita efectului puternic antitumoral, Oncozul reduce cu peste 30% dimensiunea tumorilor in peste 80% din cazuri in primele 5 luni de tratament. Utilizarea tratamentului in paralel cu chimioterapia si/sau radioterapia diminueaza considerabil reactiile adverse ale acestora.
Informatii referitoare la terapia cu Oncozul sunt disponibile la adresa: http://oncozul.com/
Oncozul este cea mai eficienta terapie alternativa in tratarea cancerului.
Oncozul
Postat pe 15 Decembrie 2011 22:02
Eu am avut un caz de cancer de plamani in familie care s-a vindecat.E vorba de bunicul meu care s-a vindecat cu lapte de capra.El e cu medicina naturista si chestii de astea si mereu se trateaza singur de orice cu tincturi si alifii facute de el (sta la munte, are tot ce-i trebuie).Oricum, ideea e ca are peste 70 de ani, se simte bine dar nu stiu in ce stadiu era cancerul lui cand s-a tratat cu lapte de capra si nu stiu daca functioneaza la oricine.Dar era in varsta si atunci, drept dovada ca plamanii se pot regenera indiferent de varsta.Laptele de capra este cica recunoscut pentru efectele benefice asupra plamanilor dar mai mult nu pot spune pentru ca nu stiu. Dar ce stiu sigur este ca bunicul meu are si acum 4 capre pe care le iubeste mai mult decat orice, bea lapte de capra in fiecare zi si , iar un lucru cert, s-a vindecat de cancer la plamani cu lapte de capra de i-a uimit pe doctorii de la cluj. Eu zic ca merita incercat, rau nu poate sa faca! Multa sanatate tuturor!
garbo259778
Postat pe 14 Ianuarie 2012 23:10
Buna.
Te rog mult... Vreau sa vb cu tine. Tatal meu are cancer in stadiul 4 si a inceput sa faca apa la plamani. Ma poti ajuta?
Multumesc
maximaro
Postat pe 30 Septembrie 2013 16:10
si eu vreau sa vorbesc cu garbo111077. spune-mi te rog cum sa fac ca nu stiu sa folosesc aplicatia asta. tatal meu are cancer la plamani in stadiul 4. medicii spun ca nu mai are mult de trait avand in vedere ca a facut si apa la plamani :(. te rog, raspunde-mi daca poti.
multumesc
maximaro
Postat pe 30 Septembrie 2013 16:24
Intra la ea la profil si lasa-i un mesaj. Poate ai noroc sa intre sa vada mesajul.
Imi pare rau pentru tatal tau. Dupa amiaza placuta Maximaro.
Rotty
Postat pe 30 Septembrie 2013 16:28
LpC rade cancerul. Nu trebuie sa faci nimic alopat si te vindeci in nici 3 luni juma. Cand am sunat pt programare 0728 768 888 si m-am dus la cabinet eram indoita in sinea mea, acum pur si simplu am uitat ca am fost operata de 3 ori de cancer limfatic pana sa ma tratez cu LpC. Daca la mine a functionat nu vad de ce la voi nu ar functiona. Si nu e strambe ce am scris aici, ci e pe bune. Va pup sanatate si voie buna Andreea
petreiona
Postat pe 7 Octombrie 2013 12:18
foloseste untura de bursuc si ai sa vezi ca tatal tau nu mai tuseste lu am sora bolnava si dupa o zi tusa sa ameliorat si acuma nu mai tuseste de loc dupa o luna vezi ca este mai bine
garbo_388537
Postat pe 6 Noiembrie 2013 08:44
Buna ziua..va rog frumos sa-mi spune-ti ce inseamna Lpc.Va multumesc frumos,Dana
Dana_Christescu_1
Postat pe 14 Noiembrie 2013 18:08
de ce astepti solutia salvatoare in exterior???

cine crezi ca ti-a creat cancerul? natura, soarta, genetica? NU! Iti spun eu tristul adevar: tu ti l-ai creat... si nimic din exterior nu te va salva... atata timp cat tu nu iti rezolvi problema care ti-a creat cancerul (in cazul celui de plaman cauza este frica de moarte), vei inainta spre finish, orice medicament mericulos ai lua... dar noi suntem invatati sa aruncam responsabilitatea bolii in carca altcuiva, care intotdeauna va profita dupa "ajutorul" acordat, adica dupa ce va mai ascunde din simptome... mai multe, afla pe terapieinaramonie.ro ... cu drag, paul
Paul_Cora_1
Postat pe 25 Ianuarie 2014 16:28
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti ce este Lpc. Din nefericire, avem un caz in familie de cancer pulmonar.

Multumesc anticipat
andorre
Postat pe 20 Martie 2014 11:01
Cum poti ajuta un bolnav care a facut metastaza la plaman? metastazele au aparut la 3 luni dupa o inteventie chirurgicala pt indepartatea unei tumori la acelasi plaman.
garbo_407002
Postat pe 10 Noiembrie 2014 13:53
Terapeutul Petre Anca de la Valenii de Munte, discipolul renumitului Valeriu Popa a avut cancer pulmonar in 1989 cand medicii I-am mai dat de trait cateva luni. Cu ajutorul lui Valeriu Popa s-a vindecat, au trecut 25 de ani de atunci, iar dumnealui acum ajuta oamenii cu boli grave, considerate incurabile, la Fundatia Umanitara Sanatate prin Gandire si Alimentatie ,,In memoriam Valeriu Popa"de la Valenii de Munte.In prima carte pe care a scris-o ,,Nu exista boala incurabila" povesteste despre lupta sa cu boala. Fiecare om alege calea pe care o va urma : alege viata!
garbo_389372
Postat pe 10 Noiembrie 2014 14:45
Daga mea sotul meu a murit de cancer la plamani,dupa trei luni....in 2008...din pacate a iubit tigara mai mult decat pe mine....sa fii tare ...asta e...cel de sus iti da putere sa treci....timpul e vindecatorul...Doamne ajuta!!!!
garbo134569
Postat pe 10 Noiembrie 2014 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ovare polichistice 2 De la: Alexandra_Radu_2 5 Februarie 2016 21:33
menstruatia 3 De la: Elena_ 15 Decembrie 2008 01:38
Are nevoie de ajutorul nostru! 2 De la: tutankhamon 10 Noiembrie 2009 11:24
Este sanatos sa bem juice de portocale dimineata? 2 De la: Ciresica 18 Mai 2011 20:58
CUMPERI MEDICAMENTE CONTRAFACUTE? 15 De la: tutankhamon 23 Februarie 2010 22:59
Setari Cookie-uri