fobii


Care sunt cele mai commune fobii?

Desi unele fobii au denumiri bizare sau se bazeaza pe motive stupide pentru unii din noi, trebuie sa avem in vedere ca oamenii diferiti percep realitatea diferit. De aici si discrepantele majore intre ceea ce constituie motivul fricii pentru diverse persoane.

Una din cele mai cunoscute fobii este acrofobia sau frica de inaltimi. Aceasta se manifesta de obicei atunci cand persoana in cauza este chiar si la o distanta relativ mica fata de pamant(2-3m). Simptomele fizice sunt cele care accelereaza aceasta frica (ameteli, spaima de a nu cadea, nesiguranta etc.) si deterimina schimbari semnificative in organismul uman (transpiratie, senzatia de sufocare, greata, contractii musculare etc.)Frica - parte din viata noastra

Aceasta este urmata de acluofobia, sau frica de intuneric. De obice persoanele care sufera de aceasta boala, evita sa iasa noaptea, sau chiar seara, nu pot dormi fara lumina si au mereu senzatia ca cineva le priveste sau vrea sa le faca rau. Totodata aceasta senzatie este uneori agravata de parinti, frati mai mari etc. ce folosesc pretextul bau-bau-ului care vine din intuneric, pentru a convinge copilul sa le urmeze cererile.

O fobie pe care se pare ca o au din ce in ce mai multi oameni in ziua de astazi este ergofobia (teama irationala de a munci). Deseori confundata cu lenea, ergofobia se manifesta acut la persoanele care nu reusesc sa se integreze in colectivul existent la locul de munca. Deseori acestea resimt zgomotul, oboseala, stresul la cote maxime si le este aproape imposibil sa se desfasoare intr-un ritm propriu.


Gamofobia, cunoscuta si ca frica de casatorie este o alta fobie ce ii inspaimanta in general pe domnii ce conisdera ca din momentul in care se casatoresc, viata lor ia sfarsit. Persoanele cu aceasta problema sunt geloase, neincrezatoare in persoana iubita sau refuza sa accepte un singur partener pentru tot restul vietii. In general aceasta fobie poate fi tratata de persoanele de langa noi cu vointa, respect, intelegere si rabdare.
vuvuzela
Postat pe 11 Februarie 2011 17:27
eu am constatat ca unii au vuvufobie !
elodia
Postat pe 14 Februarie 2011 16:45
si eu am o fobie
MARARU LA PURTATOR
ameno
Postat pe 17 Februarie 2011 13:29
io am fobie la prostie
tusi_Oli
Postat pe 17 Februarie 2011 14:23
pacat ca unii dintre noi,ne intrebam atat de rar ce este intelepciunea!multumesc celor care au comentat pe acest topic.
vuvuzela
Postat pe 25 Februarie 2011 17:19
Nu-mi amintesc exact unde am citit...dar aflasem ca fobia e ceva ce ne urmareste dintr-o viata anterioara!sa exemplific,ptr. o mai clara intelegere:daca intr-o viata anterioare ai murit intr-un accidedt de avion,sau ai cazut de pe o cladire inalta...in noua ta viata vie avea mereu rau de inaltime!Nu stii de ce,dar daca ai fii hipnotizat ai afla motivul fobiei...Si cred ca nu era ceva S.F.,era un manual de la liceu..Dar tot de-acolo stiu ca orice fobie se poate controla,stapani si chiar scapa de ea!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 00:16
........................
in cei cuminti ,un ceas traieste
trei ani in prostii cei din gloata,
iar in misei sta viata toata!


eu sunt anuptafoba(teama de a nu ramane singura).........
garbo109783
Postat pe 26 Februarie 2011 13:46
De la: garbo109783, la data 2011-02-26 13:46:44........................
in cei cuminti ,un ceas traieste
trei ani in prostii cei din gloata,
iar in misei sta viata toata!


eu sunt anuptafoba(teama de a nu ramane singura).........
Multumesc,am inteles o noua varinta a poziei mele...e interesanta,dar tot scopul ala il are:fiti iertatori!! legat de anuptafobia ta,uite aici un pas in a te vindeca:ramai pe Garbo si nu vei fii singura niciodata! Iti doresc sanatate,imi pare rau..dar nu stiu ce sa te sfatuiesc!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 21:20
imi pare rau ca m-am facut inteleasa gresit, n-am vrut sa te corectez, insa eu versurile in varianta asta le am.Din pacate nu stiu cine le-a scris.Daca stii tu , poate ne spui si noua........Multumesc.Apropos de fobii cred ca fiecare dintre noi avem macar una....
garbo109783
Postat pe 27 Februarie 2011 08:22
garbo109783
Postat pe 27 Februarie 2011 08:25
De la: garbo109783, la data 2011-02-27 08:22:13imi pare rau ca m-am facut inteleasa gresit, n-am vrut sa te corectez, insa eu versurile in varianta asta le am.Din pacate nu stiu cine le-a scris.Daca stii tu , poate ne spui si noua........Multumesc.Apropos de fobii cred ca fiecare dintre noi avem macar una....
Eu stiam ca-i autor necunoscut!Ceva asemanator cu folclorul popular!Dovada :ca si tu si eu stiam aceste versuri,altfel...Legat de fobii,eu nu cred ca am vreuna..sau nu-mi dau seama?!
elisabeta_boia
Postat pe 27 Februarie 2011 09:47
Miniaturi
Antologie sanscrita

Din Mahabharata ( trad. G.Cosbuc)


Vezi ! Ce-au adunat parintii
Risipesc copiii lor -
Limba-nghite-asa usor
Toata munca ce-o fac dintii !

Sa dai bogatului un dar,
Unui viteaz sa-i dai podoabe,
Eunucilor sa le dai roabe,-
Supremele prostii imi par !

Cand Dumnezeu te are drag
Si te ia-n paza milei sfinte,
Ca arme de-a lupta ' nainte
Nu-ti da nici pietre,nici ciomag-
Cand Dumnezeu te are drag,
Iti da pricepere si minte !

Acela ce si-n fericire
Nu-si pierde capul si-i cinstit,
Cel ce ramane umilit,
Cand are-avere si marire,
Si-acel ce-si tine juramantul
Si fata cu dusmanii sai-
Tu da-mi tovarasi pe-acesti trei
Si-ti biruiesc cu ei pamantul !

De oamenii zgarciti rade pamantul
Si rade iadu-n pumni de domni si regi.
De cei ce fac pentru popoare legi,
Cum rad in codri fiarele si vantul !
Si viermii rad de cei care-si fac placul,
Si de femei cu poale lungi e vesel dracul !

Mania-n oamenii cei buni
Se naste moarta,se topeste;
In cei cuminti un ceas traieste,
In semidocti traieste luni,
Trei ani in prostii cei din gloata,
Iar in misei,viata toata!

Ori norii-si varsa ploaia-n mare,
Ori dai bogatului mancare :
Prostia tot un nume are !

Cazi in foc,te-arunci in apa,
Bei venin - zeii te scapa,
Daca zeii ti-au menit
Zile sub cerescul soare...
Dar cand timpul ti-a sosit,
Tu te-atingi de-un spic,de-o floare,
... Si-ai murit !...

E copy-paste dar poate ca va lamureste

dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 14:50
Mahābhārata (महाभारत n devanagari) este una dintre cele mai importante dou epopei ale Indiei antice, scris n limba sanscrit. Epopeea face parte din itihāsa (istorie) și este elementul fundamental al mitologiei hinduse.
Fiind textul major al hinduismului, Mahābhārata se bucur de o importanț imens atribuit pe subcontinentul indian. Discut patru scopuri principale ale oamenilor (artha intenție, kāma satisfacție, dharma obligație și moksha eliberare) și ncearc s explice o relațiune ntre individ, societate și lumea și activitțile karmei.
Avnd peste 100,000 de versuri, pasaje lungi de proz și un total de aproape 1,8 de milioane de cuvinte, Mahābhārata este unul dintre cele mai lungi poeme epice ale lumii. Iliada și Odiseea sunt de zece ori mai scurte, Divina Comedie a lui Dante de cinci ori, iar Ramayana de patru ori. Incluznd Harivaṃa, Mahābhārata are peste 200.000 de versuri.

Tot copy/paste...mi s-a parut interesant
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 14:53
vezi, dor, si rumanii inca se chinuie sa promoveze ca "epopei" si "capodopere nationale" behaitura aia anonima despre oaia capie si ciobanu' 'teligent, precum si oda incompetentei celor "zece mesteri mari", din care unul ii intrece pe ceilalti noua ...
Thor_again
Postat pe 27 Februarie 2011 15:13
Eeee...asa suntem noi rumanii: lucram la scara mica si ne credem paralei Avem si noi fobiile noastre...
Creem si noi "sentimentul" de confort
Nu e bine sa traiesti frustrat si sa si fii constient de acest lucru
Dincolo de glume, mi s-a parut mai mult decat interesant... de studiat
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 15:42
mie, una, cel putin, Miorita mi se pare de o ineptie cutremuratoare. pana si copiii care o studiaza la scoala se amuza si fac glume serioase, demne de o epopee, pe seama ciobanului, care, ca un viteaz al cugetului mustind a intelepciune (chipurile, o trasatura sine qua non a poporului roman, care, sa fim seriosi, uraste pana la voma si depresii instruirea, educarea, devenirea cu sens, omenia chiar), hahahaha!, sta cu pieptul dezgolit in fata `loviturii` pe care i-a pregatit-o moartea, intrucat el vrea sa-si implineasca destinul demn, ca un martir, dom`le! nu se opune, nu se lamenteaza, nu innebuneste, nu se revolta, nu injura, nu explodeaza, nu-l apuca pandaliile si nu se invineteste de furie! nu! el accepta fara sa cracneasca! cica si-a invins instinctele, animalitatea, barbaria si si-a aflat intelepciunea! adica...ce mai, desavarsirea! `e` grele rau aceste poveri ale intelepciunii!
...care, pana mea, o fi idiotul, androidul ala retard in asa maniera, incat sa manifeste o asemenea atitudine tembela?! ...si, chipurile, asta e atitudinea seculara (ce seculara?! vesnica, de neclintit, caracteristica a romanului! ...ma lasi?! cum sa nu ti se faca greata?!
esme
Postat pe 27 Februarie 2011 15:48
azi noapte am postat ceva la "Articolul care mi-a placut". E un articol scris in Adevarul de Florin Iaru (eu il stiu binisor, dar din Academia Catavencu, unde semneaza de regula sub pseudonimul "Macul si barosul"). Chiar interesant articolul, apropos de fobiile romanilor...
Thor_again
Postat pe 27 Februarie 2011 15:52
esme, cum care idiot? ma uimesti...
Nu traiesti in Romania?
Cine draga se revolta azi? Unde mai vezi tu spirite libere, calauzite de vreun crez, actionand sub imboldul unei idei revolutionare,fara teama de consecinte?
Iaca, suntem cu totii ciobanei mioritici, asteptam cu resemnare finalul...care nu mai vine
cred ca am insistat prea mult la scoala, toti, pe acest "aspect" al baladei..
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 15:55
ai dreptate, dor, chiar daca se revolta romanasii, o fac pe ascuns, clandestin, in grota propriei existente putrede, injurand birjareste, facand spume la gura si crize de epilepsie, exorcizandu-se de toate relele posibile si imposibile! dar nu o fac atat din idiotenie, cat din lasitate crunta, din lene uluitoare, din atitudinea celui care considera ca altcineva trebuie sa faca intotdeauna, vesnic ceva in numele sau si pt confortul sau.
esme
Postat pe 27 Februarie 2011 16:02
Thor,

O descriere fidela, autentica, fara cusur a romanului
M-am intristat la citirea articolului dar si eu sunt un astfel de roman... fara suparare
Nici macar nu imi propun sa reactionez in vreun fel
Fac si eu haz de necaz si zic si io ca ardeleanu' cu piuneza : "Daca trebe, trebe!" si mi-o var la loc, in fesa...
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 16:05
esme romanul s-a nascut sarac... si la vocabular. El injura din comoditate. Nu poti sa emiti ceva coerent? Un doi iti bagi ceva in ceva si gata fraza...
Suntem total needucati iar articolul despre care vorbea Thor este mai mult decat elocvent
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 16:09
Bueyy!!! ia uitati-va aici, principiu. Care il traduce, primeste o palinca. Ah, ce-mi lipseste precilica acum!!!
Un ticau, ciuflicat in zam, perde din teheu su ponta ct terhetete zama care s-o desciuflicat cn s-o ciuflicat ticau in zam

PS: eu stiu ce e
Thor_again
Postat pe 27 Februarie 2011 16:22
Un corp scufundat ntr-un lichid sau gaz este mpins ascendent pe vertical cu o forț egal cu greutatea volumului de lichid sau gaz dislocat.

Evrika!!!!!!!!!!
Ne-ai dat prea mult indicii
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 17:50
Da ce legatura are cu romanu'?

Ioiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii oarice romanas mioritic!!!!!! Di pa ce plai vine?
Io nu vreu palinca! La noi ii tare ca dracu' 52'
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 17:51
Dor, ai castigat palinca! Asta e principiul lui Arhimede, in limbaj maramuresean. Da, pomenirea precilicei a fost un indiciu prea evident
No, ca eu acu vaz ca esti zalauanca... asta e, o reportam, ca tu te scalzi in astfel de licori, nu mai ai nevoie si de la mine
Thor_again
Postat pe 27 Februarie 2011 17:54
De fapt, eu ma refeream la cuvantul "principiu"
In rest e ca la rebusul cu surpriza, dupa ce "te prinzi" e floare la ureche
N-ar fi rau daca ai initia un topic cu rebus, sa mai miscam si noi neuronii, ce zici?
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 18:01
Sau DEX-u', sau....te bagi?
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 18:01
De la: Thor_again, la data 2011-02-27 17:54:05Dor, ai castigat palinca! Asta e principiul lui Arhimede, in limbaj maramuresean. Da, pomenirea precilicei a fost un indiciu prea evident
No, ca eu acu vaz ca esti zalauanca... asta e, o reportam, ca tu te scalzi in astfel de licori, nu mai ai nevoie si de la mine


Asa de tare se vede?
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 18:02
da' ce te opreste sa deschizi tu un topic cu rebus? cu conditia sa fie rebus, nu integrame sau fazan.
Thor_again
Postat pe 27 Februarie 2011 18:05
Thor, am zis rebus!
chiar pot ca sa fac diferenta
Auzi la el ...integrate si potarnichi, ce le zici nene...
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cardul de sanatate cu cip!!! 3 De la: Mielutza 8 August 2011 16:36
VIRUSUL HPV imi distruge viata 16 De la: fleurdelis 27 Ianuarie 2010 17:46
cistita intarzie ciclul menstrual? 4 De la: Astridutzu 29 Iunie 2011 17:59
Neuropatia diabetica 3 De la: FMeg 10 Decembrie 2009 08:44
Dezinfectie TBC 2 De la: iasomia 24 Noiembrie 2010 09:34
Setari Cookie-uri