Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

wife...lasa mami ca si-a facut fata topic unde sa se faca cunoscuta
eladaela
Postat pe 3 Noiembrie 2009 12:31
dap...relationam, relationam...

adelo, m-am spurcat la o cafa azi
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Noiembrie 2009 12:33
lasa mami ca una nu cred ca-i bai
si eu am baut cate una cand eram asa,chiar mi-a recomandat-o doctoru...
sa nu fie tare
eladaela
Postat pe 3 Noiembrie 2009 12:35
Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace.[/quote][/quote][/quote] MANASTIREA TISMANA
irina31
Postat pe 4 Noiembrie 2009 21:41
Am vorbim cu un barbat care isi are fiul la facultatea de Teologie.Si cica intr-o clasa de 30 si ceva de baieti este si o fata si baietii isi bate joc de saraca fata,o pisca de fund .si toti baietii vor sa devina preoti....Va da-ti seama ce preoti buni o sa aveti voi.......ca sa va dea sfaturi bune.........
irina31
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:43
[quote name='moment31' date='2009-11-05 22:43:43'Mi-am tras-o cu un barbat care isi are fiul la facultatea de Teologie.Si cica intr-o clasa de 30 si ceva de baieti este si o fata si baietii isi bate joc de saraca fata,o pisca de fund .si toti baietii vor sa devina preoti....Va da-ti seama ce preoti buni o sa aveti voi.......ca sa va dea sfaturi bune.........abia astept sa-mi pun si io fundul la piscat [/quote]
De la: moment31, la data 2009-11-01 22:44:38

am fost la biserica la slujba.Si l-am rugat pe duhovnicul meu sa mi-o traga ca sa ma ajute Dumnezeu si el a zis sa continui si cu altii.Si nu l-am mai vazut pe preotul ala gras si antipatic ca am auzit ca are si amanta.L-am spus la un preot,ce m-a facut el pe mine,ca cica sa nu mai invat oamenii de bine,am avut eu dreptate ca ala capul lui dracula.....si cica de barbat sa ascult si pe copii sa ii bat.Pai preotul ala era tampit rau,am zis ca daca nu ma satisface eu sar si il iau de barba.Ca invata oamenii doar tampenii,sper sa zboare din biserica aia sa nu mai trebuiasca sa ii mai vad mutra aia de dobitoc......Sa se duca la o biserica de satanisti ca doar lui satana ii slujeste...........
pik_nik
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:45
Irinuca, de ce esti disperata? Ca sa raspunzi la intrebarea asta, nu trebuie sa te rogi la Dumnezeu, ci sa privesti in inima ta.Ai gasit raspunsul?
Ioana007
Postat pe 6 Noiembrie 2009 07:44
De la: Ioana007, la data 2009-11-06 07:44:59Irinuca, de ce esti disperata? Ca sa raspunzi la intrebarea asta, nu trebuie sa te rogi la Dumnezeu, ci sa privesti in inima ta.Ai gasit raspunsul?
Da pai privesc si in inima mea,dar cu ajutorul lui Dumnezeu imi pot da seama de realitatea ce ne inconjoara.Pt ca eu stiu ca doar datorita ajutorului lui Dumnezeu am ajuns sa inteleg multe lucruri,si ii multumesc din suflet pt asta...
irina31
Postat pe 6 Noiembrie 2009 21:46
Daca faci intr-adevar ceea ce spui, invata si lectia iertarii, si iarta lumea asta care este asa cum este.Pentru ca si in rugaciunea ta catre Dumnezeu se spune acest lucru.
Ioana007
Postat pe 7 Noiembrie 2009 20:17
De la: Ioana007, la data 2009-11-07 20:17:22Daca faci intr-adevar ceea ce spui, invata si lectia iertarii, si iarta lumea asta care este asa cum este.Pentru ca si in rugaciunea ta catre Dumnezeu se spune acest lucru.
Eu cred ca poti incepe sa uiti de raul ce ti l-a facut un om,atunci cand vezi ca el ii pare rau pt tot ce a facut si incearca sa isi de-a toata silinta sa isi rascumpere greseile.Nu poti ierta un om,care continua sa iti greseasca si sa nu ii pese de ceea ce simti tu.....Eu asta consider ca este iertarea....Pt ca daca un om iti greseste si nu recunoaste si nu se schimba,eu zic ca mai bine sa te departezi de el pt ca acolo o sa intervina ura.....Si nu trebuie sa devin prietena cu cei care si-au batut joc de mine.I-am ajutat din iubire pt Dumnezeu sa le fie si lor bine dar vreau sa pastreze distanta.Nu vreau sa ma impretenesc cu ei,si nici nu trebuie sa fac asta......Asa ca cei care si-au batut joc de mine,sa pastreze distanta,pt ca nu vreau sa am de-a face cu ei.Ii ajut si asta inseamna iertare,pt ca ei si-au batut joc de mine......Dar nu vreau sa am de-a face cu ei.....sa isi vada de viata lor,le doresc fericire dar sa pastreze distanta...........
irina31
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:42
De la: Ioana007, la data 2009-11-07 20:17:22Daca faci intr-adevar ceea ce spui, invata si lectia iertarii, si iarta lumea asta care este asa cum este.Pentru ca si in rugaciunea ta catre Dumnezeu se spune acest lucru.
pai sunt unii care sunt posedati si folosesc tot felul de trucuri ca sa ma faca sa devin ca ei,sa intru in jocul lor.Si eu simt asa.....eu nu ma impretenesc cu oameni falsi cu intentiii necurate.......Apoi daca vor sa se schimbe sa o faca pt ei,nu pt mine.Dar eu ii iert pt ca si de asta ii ajut,dar nu vreau sa am de-a face cu ei si nici nu trebuie....ii ajut dar sa parteze distanta,nu ma impretenesc cu oameni posedati....doamne fereste-ma.....
irina31
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:45
De la: moment31, la data 2009-11-07 21:45:35
De la: Ioana007, la data 2009-11-07 20:17:22Daca faci intr-adevar ceea ce spui, invata si lectia iertarii, si iarta lumea asta care este asa cum este.Pentru ca si in rugaciunea ta catre Dumnezeu se spune acest lucru.
pai sunt unii care sunt posedati si folosesc tot felul de trucuri ca sa ma faca sa devin ca ei,sa intru in jocul lor.Si eu simt asta.....eu nu ma impretenesc cu oameni falsi cu intentiii necurate.......Apoi daca vor sa se schimbe sa o faca pt ei,nu pt mine.Dar eu ii iert pt ca si de asta ii ajut,dar nu vreau sa am de-a face cu ei si nici nu trebuie....ii ajut dar sa parteze distanta,nu ma impretenesc cu oameni posedati....doamne fereste-ma.....
eu simt oamenii....
irina31
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:46
De la: Ioana007, la data 2009-11-07 20:17:22Daca faci intr-adevar ceea ce spui, invata si lectia iertarii, si iarta lumea asta care este asa cum este.Pentru ca si in rugaciunea ta catre Dumnezeu se spune acest lucru.
sa fugareasca tot dracii din ei,apoi poate ne impretenim.Dar stii tu ca pacatele oamenilor indeparteaza pe om de Dumnezeu si de asta face diavolul ce vrea cu omul.Mie imi este frica de oamenii fara credinta si cu diavoli in ei.....Aia vor sa ma faca sa devin ca ei,adica diavolii din ei.Poate unii nu inteleg asta,dar eu simt tot.......eu nu am de gand sa le suport lor prostiile si minciunile si sa devin si eu ca ei......eu am nevoie de protectia lui Dumnezeu,de asta ma feresc cat pot de pacate.........
irina31
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:49
Este bine ca un om sa se invete sa se conduca singur,nu sa se lase condus de altii...Pt ca daca te lasi condusi de altii,altii te conduc in favoarea lor nu in favoarea ta...De asta nu este bine sa te lasi doborat si sa te lasi condus de altii,apoi te intrebi de ce suferii? Pai normal ca un om sufera daca nu vrea sa gandeasca....Viata este o lupta,daca nu lupti si te lasi condus de altii ai doar de suferit de pe urma oamenilor.....
irina31
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:36
Acolo unde nu se afla Dumnezeu, unde oamenii nu au in fata ochilor pe Dumnezeu, unde nu se cauta spre Dumnezeu, acolo nu este altceva decat aflarea dracilor, acolo este rautatea draceasca si viata porceasca; acolo oamenii nu sunt ca oamenii, ci asemenea dracilor si porcilor indraciti cufundati in adancurile pieirii.....
irina31
Postat pe 14 Noiembrie 2009 22:42
Incercam.Credinta nu inseamna numai sa crezi in existenta lui dzeu,inseamna si un stil de viata,nu mers la biserica si spovedit,ci fapte bune,iubire ptr oameni in general.
daniilia
Postat pe 25 Februarie 2010 20:10
De la: daniilia, la data 2010-02-25 20:10:06 Incercam.Credinta nu inseamna numai sa crezi in existenta lui dzeu,inseamna si un stil de viata,nu mers la biserica si spovedit,ci fapte bune,iubire ptr oameni in general.
Asta asa este.Daca un om te invata de rau,tu trebuie sa il inveti de bine.Pt ca doar cu binele poti lupta impotriva raului..Daca cineva te invata de rau si tu faci la fell..Uite asa se inmulteste raul..Noi trebuie sa facem in asa fe,incat sa imputinam rautatea..Si sa ne rugam la Dumnezeu sa lumineeze mintea la oamenii cei rai..Pt ca este pacat sa dorim raul cuiva.Chiar daca ne facem rau..Da ne indepartam de cei rai,,dar nu ii lepadam din inima noastra.Ne rugam pt ei,,ca sa ii lumineze Dumnezeu si pe ei..Si sa le linisteasca sufletele chinuite de ganduri rele,,care atrag doar alte ganduri rele...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Februarie 2010 23:13
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-02-26 23:13:47
De la: daniilia, la data 2010-02-25 20:10:06 Incercam.Credinta nu inseamna numai sa crezi in existenta lui dzeu,inseamna si un stil de viata,nu mers la biserica si spovedit,ci fapte bune,iubire ptr oameni in general.
Asta asa este.Daca un om te invata de rau,tu trebuie sa il inveti de bine.Pt ca doar cu binele poti lupta impotriva raului..Daca cineva te invata de rau si tu faci la fell..Uite asa se inmulteste raul..Noi trebuie sa facem in asa fe,incat sa imputinam rautatea..Si sa ne rugam la Dumnezeu sa lumineeze mintea la oamenii cei rai..Pt ca este pacat sa dorim raul cuiva.Chiar daca ne fac rau,si ne fac necazuri.Nu trebuie sa ii uram..Da ne indepartam de oamenii cei rai rai,,dar nu ii lepadam din inima noastra.Ne rugam pt ei,,ca sa ii lumineze Dumnezeu si pe ei..Si sa le linisteasca Bunul Dumnezeu sufletele chinuite de ganduri rele,,care atrag doar alte ganduri rele...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Februarie 2010 23:17
se spune ca credtinta fara fapte este moarta.deci degeaba credem in dumnezeu dc nu demonstram acest lucru...d eu sa va binecuvanteze!
garbo096571
Postat pe 28 Februarie 2010 02:17

TREBUIE SA CREDEM IN DUMNEZEU, CACI FARA AJUTORUL LUI DUMNEZEU NU SE CONSTRUIESTE NIMIC PE PAMANT, DAR SA NU CREDEM IN DRAC PENTRU CA ACESTA ESTE OMUL. CARE ESTE OPOZITIA LUI DUMNEZEU, DESI EL NE-A FACUT. NOI SUNTEM FII LUI DUMNEWZEU, ADICA A SOARELUI, PENTRU CA DUMNEZEU ESTE SOARELE, AL CARUI FIU ESTE LUMINA CAR3E L-A CEIAR PE I-SAC =I-SAS = IS=MAIL(DE LA CALCULATOR= ISLAM)
SOARELE ESTE TATAL CERESC, AL CERULUI. CERUL = LUMINA ALBA A SOARELUI ADICA AL ASTRULUI (CERUL =ALB-ASTRU(SOARE) = UNIVERSUL INFINIT


D = DAN (JI-DAN) =DOMNUL = DUMNEZEU = STARE DE SPIRIT= ENERGIA DE INTERACTIUNE A OMULI CU NATURA

I = ION (I-ONU) = I-UDA -ONU (ORGANIZ. NAT. UNITE) = FIUL LUI DAN = LUMINA = ILUMINATI

IUDA (IUDEU =EVREU) = UADI (NUME)- AIUD(ORAS) =AUDI(AUTO)= DAUI =DAOI = DACCA = PUMNAL(latin)

IUDEU = JUDE-T = JUDE -CATOR

DAN = SOARELE(REGE DAC 3 ZILE. APOI A FOST DECAPITAT PENTRU CA VRUT SA INCRESTINEASCA DACII) =TATAL

I0N = LUMINA SOARELUI = S-ULA (SPIRITUL BISERICII) ULA = BISERICA (latina)

ION -DAN = IOR(REGE PRELUAT DE LA DAN DUPA MOARTE) = IORDAN = DUMNEZEU (ASA S=A FACUT DUMNEZEIREA PE PAMANT (TERRA)

TERRA = NUMAI O PARTE DIN PAMANT LA FEL CA GEEA) = TERA -REGE = RETA REGINA)

RETA = NUME DE PIRANDA (TIGANCA = GETANA)

TIGANE = HOT SI CERSETOR(sanscrita-indiana veche limba rromilor

TERRA =RRETA = RR-OM =RROM = OMUL REGINA RETA

TIGANII (HOTII) NU AU MAMA NUMAI TATA PENTRU CA SPUN MEREU "SA MOARA MAMA)

PASAREA TIGANILOR ESTE NAGATUL (o pasare cu gatul gol= O) TAGAN tganii s-ar direct la gatul omului, spunand.. iti iau beregata)

TIGANII GABORI SE CONSIDERA FII LUI II-SUS = H-SUS H =H-RISTOS

H -RIS -TOS = H =SIR -T-OSA = HAR = DOMNULULUI =TATAL(TOMA=TRANDAFIRUL) ORGANIZ.SECRETE ARIENE = FAIA (FOC -RAZBOI) = FRATIA ARIANA INTERNATIONALA ARABA (ASTRALA)

SA REVENIM LA CREDINTA IN DUMNEZEU. SUCCESUL IN VIATA ESTE CREDINTA, FARA CREDINTA NU SE POATE REALIZA NIMIC.
CRISTOS = CRUCEA = CRESTIN = CREDINTA = CUNOASTERE = INFORMARE = PUTERE = INDPENDENTA = LIBERTATE = SPERANTA= BUCURIE = FERICIRE - VIATA LUNGA
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 14 Martie 2010 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Program de afiliere 2 De la: yanyacharberet 22 Octombrie 2009 11:15
Topic povestiri scurte 1110 De la: anakin 23 Octombrie 2015 16:55
Replica la un sibiect anterior... V-ati da sotia/iubita unui alt barbat, pentru o noapte de amor, daca ati fi compensati cu 1 milion de euro? 13 De la: picaturaderoua 21 Decembrie 2010 17:34
stii sa minti? 27 De la: ulygarbo 10 Martie 2017 06:58
Diferenta mare de varsta? 150 De la: adeline 30 Septembrie 2011 15:19
Setari Cookie-uri