Cand te indragostesti a 2 a oara. La 40 de ani.

amo,

iarta si uita...si daca tot ai gasit pe cineva,lasa femeia din tine sa inmugureasca din nou,o sa se(re)indragosteasca toti de tine...

sterge-ti din suflet orice urma de ranchiuna,ura,frustrare,teama...da-le la dusmani...


si tine de casa!

cand o sa te mai linistesti, o sa-ti dai seama ca de fapt dracu' nu a fost chiar atat de negru,in fond nu este in totalitate vina barbatilor ca sunt porci,facem si noi greseli mari.

cum ar fi uitarea de sine?...

bafta!
iasomia
Postat pe 17 Ianuarie 2009 19:35
marisa...e "grele" scumpo...am citit tot topicul...hai sa ma asigur ca am inteles

ai 40 jde' ani, esti maritata da' esti atrasa de altul?

copii?

mariso...unde ai disparut ?
wife_de_zmeu
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:58
ai dreptate sint de acord cu tine...si eu credeam ca nu am inteles bine.............
elissa
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:07
Am 38 de ieri, ma apropii de 40, usurel-usurel. maritata da, copii nu. Atrasa, trasa, distrasa da.
E mai clar acus?
Marisa
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:11
huh...scumpo...cum am zis...e "grele". de la nevasta la nevasta iara e greu sa-mi dau cu parerea...ca eu am fost o tuta...de moda veche.

m-am indragostit de exu', m-am maritat virgina, am facut un copil, mi-a trecut repede - repede indragosteala, si-am stat cu el 23 de ani. timp in care nu m-am mai indragostit de altul ca nu am avut timp. eram prea ocupata sa imi intretin financiar familia.

dupa ce am divortat, la aproape un an, l-am cunoscut pe prometeus si m-am indragostit.

so...experienta mea la capitolul barbati e redusa rau...

in legatura cu problema ta....depinde de ce simti tu. iti iubesti barbatul? este el marea iubire a vietii tale? simti ca te completeaza?

nu-mi zi de-astea ca esti multumita, ca daca erai multumita de casatoria ta, nici nu visai sa te atraga altul.

totul depinde de ce anume iti doresti tu...sigur, poti sa vrei si una si alta...si sot si un posibil amant...iarasi depinde de tine...

acu'...zic si eu, nu dau cu paru'...daca vrei o tavaleala in fan, fa-ti capriciul si go ahead...te linistesti si stai langa sot. ca vorba aia...amorul si gripa se trateaza in pat.

dar daca vrei mai mult...cumpaneste bine, bine de tot...
wife_de_zmeu
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:22
La 40 de ani esti un om tanar. In spirit cu predilectie. Doar ridurile te tradeaza. Experienta acumulata te poate feri de superficialitate. Dragostea daca apare o poti reformula in calcule matematice. Inevitabil pui in ecuatie factori pe care la 20 de ani nici nu'i cunosti. In rest inima si poftele ei sunt nemuritoare.
taur_atipic
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:58
Vrei sa fii la 20 de ani cu mintea de la 40, aceasta e intrebarea !!!
taur_atipic
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:59
Eu in nici un caz nu as vrea sa fiu la 20 de ani cu mintea de la 40. La 20 de ani suntem plini de exuberanta si trecem mult mai usor peste toate esecurile, atat sentimentale cat si profesionale. De ce sa ma vaduvesc de aceasta dulce "inconstienta" specifica varstei de 20 de ani? Ce daca sunt uneori superficiala, dar cu siguranta sunt mult mai plina de speranta, de dinamism si de dorinta de face lucruri mari. Mintea specifica varstei de 40 de ani a pierdut, din pacate, toate aceste apanaje ale varstei de 20. Eu cred ca nu trebuie sa sarim peste etape; e pacat.
stability
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:56
fetelor sunteti grozave!! V-am citit azi pe toate, nu am mai intrat cred de luni de zile pe garbo..dar m-au atras intotdeauna mesajele lui si totusi, si acum imi plac si cele ale wifei:-)) si cele ale iasomiei, marisei..

Sunteti toate femei minunateee si ma bucur sa va citesc. promit sa vin si eu la cfeaua voastra daca ma primit ..desigur.

va pup pe toate!!
dede
Postat pe 21 Ianuarie 2009 02:48
marisa...unde umbi, draga? ca eu iti pun intrebari pe-aici si tu-mi raspunzi la loc de dat cu capu'

dede...cred ca ne-ai prins ieri intr-o dispozitie speciala
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:57
Wife, sunt la post acusica, pentru vreo 20 de minute, ca dup-aia plec sa platesc intretinerea :)

Dede, bine ai venit, aici se combat chestii grave dupa cate vezi, adica io, profund instabila la ai mei aproape 40, m-am indragostit lulea de altul

Noroc cu celelalalte doamne minunateee , ca in felul asta imi mai trece si mie si nu mai visez cu ochii larg inchisi, vorba cartii.

Asadar asteptam sugestii, reclamatii, pareri de la 10, 20, 30, 40 si 50 de ani.

Marisa
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:33
De la: taur_atipic, la data 2009-01-20 13:59:07Vrei sa fii la 20 de ani cu mintea de la 40, aceasta e intrebarea !!!


Scoate punga de pe cap!
Si de ce esti atipic?
Si nu vreau sa am mintea de la 40, ca oricum nu m-am copt si tot la 16 sunt.

Dar iubesc, vaaaai si ce frumos e, pe ploaia asta si in Bucurestiul asta sordid.

Sa treci pe str. Poiana Narciselor, sa auzi vocalizele sopranei pana mai sus de Piata Iosif Sava si sa te uiti, in capul tau la minunatul barbat care nici nu te-a sunat de ziua ta.



V-am multumit vreodata tuturor? Hah, mai zic odata si de ma repet: tare sunteti scumpe si tineti-ma sus, ca butoiul e adanc!
Marisa
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:37
mda..

te-ai dat la pe mine cand ti-am zis ca ai o mica obsesie..


acum da-i inainte cu "nu m-a sunat de ziua mea" masochista mica ce esti...


uite asa ai aflat si tu care ti-e locu' in viata lui,adica nicaieri,ia mai baga un picut de suferinta...


proasto!..
iasomia
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:32
marisica :-)), cunosc, cunosc ce zici tu acolo. Ma tot gandesc ca e o "pata" micaaaaaaaaa, care se pune si apoi trece. Problema e c aunora le trece mai greu altora mai usurel. Cred ca vine cu varsta..treci de 35 si intri asa intr-o panica..(cel putin in cazul meu) si incepi sa te intrebi.."wow, deci eu sunt din categoria celor ce iubesc doar un barbat?!? unul singuuur???" ..si apoi te bati linistita pe umar si spui "cinste tie"..dupa care..te trezesti ca viata iti demonstreaza contrariul..hehehe..ce iti e si cu viata asta..huh..

va pup pe toate si va urez o seara buna

dede
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:44
dede, stii cum e cu cel revenit din starea de transa. cand ti se ia parca o ceata de pe ochi si vezi cam pentru cine ai zis "bravo mie" iti vine sa-ti dai palme cu shutul

discutand la modul generic, dupa asa trezire la realitate, e bine sa-ti scuipi in san, sa-ti faci o cruce mare ca te-ai luminat si in loc de poza lui, pe noptiera , e bine sa punem frumos inramata, o mare cugetare ; aceea cu " prost sa fii, dar sa-ti revii "

asta asa, de aducere aminte. sa nu mai gresim , cate zile om avea.
si_totusi
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:57
totusico,

nici asa..ca nu sunt fetele calugarite!...


important este sa fie iubire,atractie ce o fi aia... impartasita!


iasomia
Postat pe 21 Ianuarie 2009 20:06
iasomica, pai nu. tocmai asta ziceam . sa nu fie numai unul .
si_totusi
Postat pe 21 Ianuarie 2009 20:11
Dede, vin sa plang pe umarul tau, asa, asa, cu categoria aia de dupa 35, e tintit comentariul. Si vin la tine zic, pen'ca Iasomica, fir-ar ea sa fie de floare, se da alba, pura si de mireasa, da' e o sadica ce n-ati vazut. Ca ti le zice, ma rog, treaca-mearga, le inghiti mai ales ca stii pe undeva ca adevarul a grait, da-i naspa ca-i place sa-ti invarta si cutitul in rana. Ce nu s-a vazut! Cica e Pesti, e aiurea!
Cu poza pe noptiera ce sa zic io...eu n-am niciuna iar apartinatorul are prea multe poze probabil si de-aia mi s-a cam luat
Si trece greu, ca sa revin la tine, Dede, greu si

Zi buna sa aveti, draga Iasomie, Totusico, Dede, Omul cu Punga, Stability si desigur, Wife! La mine vine zmeul in curand, ca si-a aruncat buzduganul.
Marisa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:19
asa..baga rasfat, ca nu ai bagat "demult"...


poate ne zici si ceva de bine plangacioaso!....
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 10:05
Zic de bine:

Dragelor, azi trag foloasele unor modificari chimice.

Sa va spun cum: ei bine, un al nustiucatelea simt, poate stii tu care, Totusico, mi-a indreptat intotdeauna pasii spre locul potrivit ca sa gasesc omul potrivit la momentul potrivit.

Extrasenzorial am poposit fix unde trebuia sa poposesc. Pana cand, incepand de la intalnirea cu voi si comentariile voastre, au inceput sa mi se modifice chimic simturile, sa nu mai ascult vocea aia care zice fa la dreapta, fa la stanga, ia-o pe aici, opreste-te cu florareasa fix 8 minute de vorba, stai la coada asta, mergi la doctor acum etc s.am.d.

Ma dezandragostesc! Tot la 40 de ani.

ATI INTELES CEVA????
Marisa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:15
nu stiu ce sa zic marisa, indragosteala vine brusc, te gadila, te "freamata"..iti place de numa, numa..dar cand vine timpul sa te dezandragostesti..e jale mare, ca parca iti dispare toata serotonina din brain si ramai cu ups and downs..ai grija mare, si te astept pe la mine sa bem un ceai (nu prea le am cu cafelele) si sa ne povestim novelele

despre iasomica, eu o citesc zilnic..si ea ca si tosusi e o realista, doar ca am eu impresia ca nu s-a lovit de ce ne-am lovit noi in viata. Sincer, nici nu'i doresc ca imi e draga si ea. N'aveti voi idee de cat timp va citesc.

sitotusica realista si hotarata. asa'mi vine sa-ti spun ca le zici bine, ca zgaraie rau la sufletel da le zici bine..

unde-i wifa azi???:-)))

pupici fetelor si ma bucur ca existati..:-)
dede
Postat pe 22 Ianuarie 2009 19:36
marisa, cred ca simtul acela se cheama maturitate emotionala. nu stiu al catelea este in tabela cu simturi, dar ajuta.

el ne indeamna sa coboram cu picioarele pe pamant si sa vedem realitatea asa cum este si nu cum ne-o dorim.

daca te-ai dezindragostit, inseamna ca nu erai decat ametita de ceea ce s-ar numi dorinta de indragostela

aici gresim noi. ni se pare ca ne place cineva si nu lipseste mult chiar sa credem asta. numai ca, la o privire mai atenta si la o analiza la rece, constatam ca nu e asa

acum, nu te lua tu dupa mine. cu mine e greu . nu sunt ceea ce s-ar numi o femeie inimoasa ci, una cerebrala. cica nu e bine asa. cateodata e de preferat sa te lasi dusa si de val. eu, cu valul am probleme. pana nu stiu ca-s in siguranta intr-o barca, nu-mi dau drumul pe apa. si stai sa vezi si la barca aceea, am tot felul de pretentii. sa fie asa, sa fie pe dincolo, sa prezinte stabilitate . tangajul imi da ameteala si mai bine evit plutirile

si cu zborul o duc prost.

ce mai? n-am pic de romantism in fizic.
prefer mersul pe picioarele mele, fara tovarasi de drum ,ca sa nu patesc ca in povestirea cu cei doi calatori si cu ursul



si_totusi
Postat pe 22 Ianuarie 2009 19:48
"daca te-ai dezindragostit, inseamna ca nu erai decat ametita de ceea ce s-ar numi dorinta de indragostela"

As zice ca s-a intamplat asa: nici vorba de ameteala cand nu dormi bine noptile, umbli hai-hui, randament zero la job, bip cu barbatu'tu si te gandesti la celalalt, zdrang iti pica cerul in cap ca dai nas in nas cu el la spalatul masinii ori la programarea de ora 8.45 la doctor...(pana si doctorul il aveam comun, na!)
Insa: nu s-a concretizat, adicatelea a fost unilaterala indragosteala, ca de bip omului i-o fii ars, da' nu de indragostit, apoi, au trecut mai bine de 2 ani jumate de cand a inceput totul si, cum nu s-a sfarsit, iar intre timp v-am cunoscut pe voi... ei bine, incep sa ma dezandragostesc.
Nu mai circula fluidul, nu se mai face conexiunea pe psi.


"si te astept pe la mine sa bem un ceai (nu prea le am cu cafelele) si sa ne povestim novelele"

daaaa, beau ceai, am gasit un loc super-dragut, unde au tot felul de minuni de ceaiuri, fara teina o gramada, cu piper, cu nebuneli. ihim, mergem, mergem.
Marisa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 20:23
Marisa, adevarul e ca daca nu ti se raspunde e clar ca se duce dragosteala aia rapid. Pai, hai s apunem de-un ceai si de povesti. Eu sunt tare happy ca v-am cunoscut. Pe toate!

totusico, stii tu cum e cu cerebrala si inimoasa..cel putin cum mi s-a intamplat mie: fusei cerebrala de nici ca mai exista una ca mine. Tocam si analizam la sange. pana intr-o zi cand m-a lovit soarta si cand dintr-o data am uitat cum e sa fii cerebrala. Tu ai sa-mi spui ca nu exista domne!!! cine e cerebrala e cerebrala si gata!! aiureaaa..nici nu stii de azi pe maine. iti garantez.
dede
Postat pe 23 Ianuarie 2009 02:42
Buna dimineta la toata lumea,mai intai de toate va poftesc la o cafea cu lapte si frisca, cum doriti bufetul e deschis.
papusika_72
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:12
neata si tie, ne vedem la cafenea pentru alea-alea, aici e treaba serioasa cu indragostit/dezandragostit,etc.
Marisa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:51
De la: prometeus_wife, la data 2009-01-21 14:57:05marisa...unde umbi, draga? ca eu iti pun intrebari pe-aici si tu-mi raspunzi la loc de dat cu capu'

dede...cred ca ne-ai prins ieri intr-o dispozitie speciala




wife...sa nu ma spui la...prometeu...dar...vad ca...ceva se schimba pe aici...
incepe lumea sa capete incredere...si...ma bucur ca ...fiind sinceri in exprimare...si...mai ales in gandire...se intampla asta!!
ce-as mai prticipa si yo...dar...e o perioada cam inghesuita acu`...cu pb de serv. si...am mai putin timp de net...
dar...cand am timp...citesc si...unde cred ca am cate ceva de spus...o si fac!!deci...ma bucur ca...ceva lume cu...cel picioare de dinapoi...infipte bine in...sol...stiu si fac opinie...
o zi placuta tuturor...
ovidiu42
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:51
ovidiu...stiu ca se schimba ceva...si cu marisa nu am fost atat de dure privind indragosteala pentru ca pere ea aiurita dar nu este. altele fac tampenia si pe urma vin pe forum si ne intreaba pe noi daca au procedat corect. marisa inca nu a facut nimic ireparabil, are simtul umorului, si mult bun-simt. si asta e bine.

opinia...hmm...e iarasi chestie de bun-simt elementar, ce se cuvine sa faci si ce nu...nu poti trai iresponsabil si in acelasi timp sa speri ca cineva o sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi "brevo, pisi, ca l-ai inselat, mama lui de legitim"...observ multa promiscuitate pe forumul asta...si nu numai...
prometeus_969
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:21
De la: prometeus_969, la data 2009-01-23 18:21:07ovidiu...stiu ca se schimba ceva...si cu marisa nu am fost atat de dure privind indragosteala pentru ca pere ea aiurita dar nu este. altele fac tampenia si pe urma vin pe forum si ne intreaba pe noi daca au procedat corect. marisa inca nu a facut nimic ireparabil, are simtul umorului, si mult bun-simt. si asta e bine.

opinia...hmm...e iarasi chestie de bun-simt elementar, ce se cuvine sa faci si ce nu...nu poti trai iresponsabil si in acelasi timp sa speri ca cineva o sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi "brevo, pisi, ca l-ai inselat, mama lui de legitim"...observ multa promiscuitate pe forumul asta...si nu numai...




vaaaaaaaaaaiiiiiiiii!!!!!!!!!....nu fiti cinici....!!!
va rog eu!!!...viata...poate ca nu ofera fiecaruia ce si-ar dori...sau...ei...nu pot decide ce vor!!!
vedeti voi?...multa lume...poate ar vrea sa fie altfel viata lor!!!
dar...sa vina de undeva...de oriunde...dar...a nu fie implicat!!
sa nu simta vina...ca n-a facut ce trebuia...cand...trebuia...
doamne...oare..catzi ma vor injura pt asta?
dar...ce sa fac...chiar sunt...si vreau sa raman cerbral...
daca noi...nu gandim ce vrem...cine ar trebui s-o faca?
si...avem pretentia ca...viata...destinul...ne sant potrivnice!!!
poi...daca tu...vrei sa vina totul...asa...ca apa la robinet...cine e de vina?
daca au fost lucrari...si apa...e murdara...cine tre` sa plateasca?
ovidiu42
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:28
mariso, dear...zici ca incepi sa dezandragostesti?...god...ce aiurea suna cuvantul asta...am inceput sa reinventez limba romana

pai, asta e semn bun...inseamna ca a fost asa...sa fie...cred ca era mai mult o fixatie facuta de tine...mariso...asta a fost proba ta de foc, daca ai rezistat, si inca 2 ani jumate, e bine, scumpo...ai scapat. indragosteala asta care vine anapoda, nu e buna de nimic...ca nu dureaza. si mai bine sa regreti ca nu ai facut o tampenie, decat sa o fi facut si sa ai remuscari...

marisa...incepi sa te maturizezi emotional...bravo...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde dracu 4 De la: prometeus_wife 15 Februarie 2009 12:29
ajutor!!!!!!!!!!!!!!!! 26 De la: Ioana007 25 Aprilie 2009 13:30
singuratate 60 De la: tutankhamon 13 Iulie 2009 02:18
ma simt ca o prizoniera 192 De la: nicoleta_alexandra 13 Noiembrie 2011 20:45
Tehnici 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:08
Setari Cookie-uri