Ajutati-ma cu un sfat!

Buna seara!Trebuie sa va marturisesc ca nu deseori fac asta, cu greu hotarandu-ma daca sa imi postez sau nu durerea.
Pe scurt: de un an si ceva ma confrunt cu o problema pe care la inceput am tratat-o cu indiferenta, insa in timp s-a dovedit a fi ceva foarte serios.Mai exact pe 15 septembrie 2007 am inceput o relatie cu un coleg de serviciu, eu fiind totusi implicata in alta relatie pe care nu am considerat-o serioasa insa parintii mei si fostul da. In momentul in care au aflat ca sunt cu, colegul meu nu au putut accepta si au inceput certurile.Am fost nevoita sa plec de acasa pentru a-i face sa inteleaga ca numai alaturi de el sunt fericita si ca nu vreau pe nimeni altcineva in viata mea.Intr-un final au inteles si l-au acceptat insa acum problema este el. Imi uraste parintii foarte tare, in special pe mama mea care intr-adevar are cea mai mare parte din vina prin faptul ca a intervenit intre noi, incercand sa ma desparta de el adoptand diverse cai stupide: mesaje pe tel, offline-uri pe mess etc. in care prietenul meu era deseori criticat.
Mai rau este ca a inceput sa imi desconsidere parintii in fata cunoscutilor, prietenilor, familiei lui.
Am ajuns sa ne certam des din cauza simplei lor existente. Nu vb cu mine cu zilele.In momentul in care imi vizitez parintii(rar de altfel tinand cont de faptul ca ne desparte doar o statie de metrou)trebuie sa-i raportez tot ce am vb cu ei.
Sufar foarte tare si el nu intelege lucrul acesta! La anul vrem sa ne casatorim si mi-a cerut sa nu imi invit mama la nunta, iar in caz ca vine sa il evite ca altfel "iese urat".Nu o vrea in nici o poza de nunta. Cu toate astea eu il iubesc enorm si nu vreau sa se ajunga la despartire asa cum deseori am fost sfatuita. Cum pot sa il fac sa inteleaga ca eu am nevoie si de el si de familie?
Cum as putea sa rezolv aceasta problema? Ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc.
mihaelab
Postat pe 22 Decembrie 2008 21:55
Numai tu stii daca ne-ai dat toate amanuntele, insa eu iti spun ce as face eu. As vorbi, separat, cu fiecare imparte si le-as explica motivul reactiei si comportamentului meu fata de ei. As intreba direct motivul pentru care mama nu l-a vrut la inceput si motivul pentru care acum, el, n-o place pe mama (el va marturisi sau recunoaste mai greu). Nici unul nici altul nu va trebui sa stie ca ai vorbit cu celalalt. Poate pana la urma te ajuta si mama ta (daca vrea ca tu sa fii linistita si sa nu fii nevoita sa alegi). Poate incerca ea sa faca primul pas spre iubitul tau (n-as sti sa spun ce anume sa faca, dar femeile cu experienta se descurca-daca sunt hotarate-in astfel de situatii: poate incerca sa fie amabila, sa va invite la masa, sa se ofere sa ... ideea este sa vorbesti cu mama ta si poate e dispusa sa te ajute in vreun fel.
Dar, daca prietenul tau nu -si va schimba defel atitudinea (chiar daca va dura destul de mult timp (spuneai ca intr-un an va casatoriti), ar trebui sa-ti pui intrebarea ce fel de om este, de ce nu poate ierta (fiecare dintre noi mai greseste), daca tu ai gresi vreodata ar putea sa te ierte? Eventual, cand vorbesti cu el, intreaba-l daca a gresit vreodata si daca a fost iertat? Ce-ar fi facut daca n-ar fi fost iertat? Daca nu-ti respecta parintii, chiar daca considera ca au gresit fata de voi, NU TE RESPECTA NICI PE TINE.
Te pup si succes.
lady33
Postat pe 11 Februarie 2009 15:52
buna...
as avea si eu o problema...tin mult la un baiat, la fel si el...nu de mult sa despatit de iubita lui, dar intre timp "cocheta" cu mine si mia lasat senzatia ca ar vrea ceva cu mine dar sa reimpacat cu prietena lui...ce as putea face in situatia asta? va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns
va multumesc:*
alexandra_crsn
Postat pe 16 Februarie 2009 14:16
deci tii mult la un baiat... si el la fel...

deh, ce sa zic?... baietii au alte gusturi in ziua de azi... necazu' e ca nu-i bunghesti din prima...
zambil
Postat pe 16 Februarie 2009 14:19
Pai daca s-a impacat cu fosta tu ce mai vrei?
Micass
Postat pe 16 Februarie 2009 19:25
pai faza e ca am vb cu el si sa purtat normal, adica am avut aceleasi discutii si nu mi sa parut ca sar fi impacat cu prietena...si in plus de ziua indragostitilor mia spus ca a fost cu prietenii, dar sincer nu stiu ce sa zic
alexandra_crsn
Postat pe 17 Februarie 2009 11:47
Draga mea Alexandra, uneori este indicat ca noi femeile sa avem putina decenta, mandrie...sa stim cand trebuie sa ne vedem de viata noastra, sa acceptam ca nu toate povestile de iubire au un final fericit.Baiatul asta nu te place suficient incat sa te doreasca alaturi de el, fara suparare, dar la cum vad eu lucrurile...tu esti cam a 5-a roata la caruta.Esti tanara, nu-ti mai pierde timpul cautand sentimente acolo unde nu exista... , respectandu-te pe tine, acesta nu va intarzia sa apara si din partea celorlalti! ...ai grija de tine!

Postat pe 17 Februarie 2009 12:07
stiu ce zici, dar ce sa fac daca il plac asa tare incat nu l.as lasa niciodata? ce sa fac...de fiecare data cand suntem impreuna parca simt niste fluturasi in stomac si desi stiu ca nu e bine sa ma tot chinui atat nu reusesc:(
app, ce conteaza mai mult: sa ii zici ciuva ca iti place de el sau ca tii la el? pentru ca eu cred ca nu e tot una...
alexandra_crsn
Postat pe 19 Februarie 2009 00:28
app, ce inseamna bunghesti?
alexandra_crsn
Postat pe 19 Februarie 2009 00:29
Mihaelab, iubirea va trece la un moment dat, din diverse motive> Cred cu tarie asta pt ca prietenul tau daca te iubeste atat de mult nu ar trebui sa iti impuna asa ceva. Mama este persoana care ne iubeste cel mai mult, indiferent cum se manifesta aceasta iubire. Ea ti-a dat viata, te-a crescut, s-a straduit sa te educe, greul ea l-a dus. Iar acum cand intervine o alta etapa in evolutia ta ca om, el vrea sa o indeparteze. Mi se pare rautate si egoism, din partea viitorului sot.
Daca el este capabil de aceasta decizie fii sigura ca mai tarziu iti va interzice multe. Iar atunci va fi dureros sa treci printr-un divort.
Gandestete bine la acest pas important.
Clm
Postat pe 20 Februarie 2009 11:40
Stai de vorba cu mama ta. Fa-o sa inteleaga ca lucrurile sunt stabilite si nu se mai pot schimba si daca e femeie intelegatoare ar trebui sa incerce sa amelioreze relatia cu viitorul ginere. Cat despre viitorul tau sot, de asemenea stai de vorba cu el si explica-i cat mai detaliat cu putinta ce simti si cat de mult suferi tu cand el iti face sau spune lucrurile pe care le-ai mentionat. Asigura-l de asemenea ca mama ta nu are cum sa va desparta(si daca e adevarat-ca nici nu isi mai doreste acest lucru) Daca el nu va tine cont de sentimentele tale si nu observi macar unele compromisuri, atunci ar trebui sa iti pui probleme in legatura cu casatoria.
annya_852004
Postat pe 30 Martie 2009 15:48
Draga Alexandra, tipul a prins gustul calaritului pe 2 cai deodata. Alege tu daca vrei asa...Si daca kiar nu crezi,spioneaza-l putin si o sa te convingi,numai sa nu te disperi, e o caracteristica a barbatilor.
daniel_m67
Postat pe 31 Martie 2009 20:21
De la: alexandra_crsn, la data 2009-02-19 00:29:04app, ce inseamna bunghesti?


Daca n-ai bunghit din prima..

gabitzza
Postat pe 3 Aprilie 2009 11:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
citate celebre despre dragoste.. 552 De la: etta70 5 Noiembrie 2009 14:08
Vreau sa stiu 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:09
SE FACE NUNTA - vreau si eu info 25 De la: cinezee 12 Mai 2009 12:59
barbati inselati 31 De la: reyya 14 Decembrie 2009 19:35
amicitie sau altceva? 24 De la: Clm 23 Februarie 2009 19:29
Setari Cookie-uri