Relatie foarte incurcata. Va rog, dati-mi un sfat!

Buna tuturor, vreau sa va povestesc foarte in mare despre relatia mea intrerupta de o gramada de ori, din partea amandurora.
Ok, ne-am cunoscut in 2008, eu aveam 20 de ani, el 23. Eu m-am indragostit de la inceput, eram mai naiva si copilaroasa. Ma comportam foarte frumos si afectuos cu el. Din partea lui nu a fost la fel, adica se comporta ok cu mine, insa nu la fel de indragostit. Dupa primele 2 saptamani de relatie, mi-a spus ca nu mai vrea sa continuam pentru ca nu ma iubeste cum as merita (mi-a trimis mesajul asta pe telefon, dupa ce eu il tot intrebam de ce nu vrea sa ne intalnim). Mentionez ca pentru el asta a fost prima relatie cu o fata. Nu am avut nici relatii sexuale in aceste 2 saptamani. Amandoi eram mai copilarosi in general.
Ok, mi-a dat papucii, m-a atins pe orgoliu. Nu l-am mai cautat deloc. Nici el pe mine un timp, insa peste vreo 2-3 saptamani am vazut ca are la status pe hi5 (asa era atunci :D) mesajul ,,andreea, tin foarte mult la tine, iarta-ma". A inceput sa-mi trimita mesaje, sa-mi scrie pe mess, numai el ma cauta. Eu ii raspundeam, dar nu ii scriam eu prima data niciodata. Ok, dupa vreo luna si un pic, ne-am impacat.
S-a schimbat putin dupa impacare, era mai afectuos. Eu ma gandeam ca raman cu el doar daca observ cu adevarat ca ii pare rau pentru ce a facut, daca nu, ii dau papucii. Urmatoarele 2 luni au fost ok, insa nu mi se parea ca tine la mine indeajuns niciodata.
Vara, am plecat in vacanta in strainatate, la parinti, timp de o luna si ceva. In timpul in care eram in Germania, el imi scria doar cate un mesaj pe zi, pe telefon. Eu ii raspundeam si rareori ii scriam eu prima. Intentionat faceam asta, ca sa vad cat de interesat era de mine. Voiam inca sa ma convinga ca, de fapt, tine la mine. Deci, cate un mesaj pe zi pe tel nu e de-ajuns. Eram trista, insa nu ii spuneam.
Cand m-am intors din Germania, am plecat acasa, la nunta unei prietene. Acolo m-am combinat cu un fost coleg de liceu, caruia ii placea f mult de mine inca din copilarie. M-am combinat mai mult pentru a trece de relatia actuala. Deci, l-am inselat. L-am anuntat pe primul prieten ca nu mai vreau sa fim impreuna pentru ca relatia noastra nu functioneaza. El s-a intristat si imi trimitea mesaje in care ma intreba ,,de ce", ,,probabil trec printr-o perioada proasta", din astea. Eu stateam acum cu prietenul cel nou, insa ma gandeam intruna la fostul.
Dupa 2 luni, m-am impacat cu fostul prieten. Pur si simplu, il iubeam prea mult, i-am trimis mesaj pe tel prietenului din copilarie ca nu mai vreau sa fiu cu el, si gata. Fostului prieten i-am trimis mesaj ca mi-e dor de el, el mi-a spus sa ne intalnim, si asa ne-am impacat.
Ok, atunci ne-am impacat si am stat aproape 2 ani impreuna. Totul a fost frumos, a inceput si el sa fie mai afectuos, si eu ma omportam foarte bine.
In 2010, iarna, ne-am despartit din nou, dintr-o prostie. Seara, inainte de culcare (dormea la mine de data asta), am stabilit sa dormim mai devreme, pentru ca amandoi trebuia sa ne trezim de dimineata. Ok. Eu am adormit, si pe la 2 noaptea, m-am trezit si am vazut ca el inca se juca pe jocul lui de pe internet. eu nu pot sa dorm daca in camera e o sursa de lumina sau zgomot, asa ca i-am zis in 5 minute sa stinga compu, pentru ca asa a spus de la inceput, ca il stinge imediat. Dupa 5 minute nu l-a stins, asa ca am scos mouse-ul si l-am stins eu. Atunci s-a enervat, nu a facut nicio criza sau sa zbiere, s-a imbracat si a plecat acasa. I-am spus ca daca pleaca acuma, o sa ne despartim. A plecat, ne-am despartit. Bine, tot ma mai cauta pe mess doar, seara, cand venea de la serviciu. I-am spus ca daca e interesat de mine, ma cauta la telefon sau vine la mine acasa, nu doar pe mess cand are el chef. Ok, a spus ca sunt incapatanata si egoista, eu i-am replicat la fel lui.
Am stat despartiti de atunci, 10 luni. Intre timp eu am mai avut o relatie de 2 luni cu un baiat. El nu a mai avut nici o relatie ( incerca sa flirteze cu fete, insa cred ca nu l-a vrut niciuna. I-am gasit mesaje pe telefon.). Deci, ne-am impacat iar, dupa 10 luni. El a inceput sa imi scrie pe mess, din nou. mi-a spus ca m-a visat urat si sa am grija de mine. I-am spus sa stea linistit, apoi nu stiu cum au inceput discutiile, si am ajuns la subiectul despartirii noastre. El nu intelegea (sau se facea) de ce ne-am despartit, asa ca i-am zis sa ne intalnim acum si sa-i explic de ce m-a enervat atunci si ne-am desparit. Ne-am intalnit si in aceeasi seara ne-am impacat, desi eu nu am mers cu gandul asta la intalnire. Eu eram, totusi, foarte bucuroasa ca ne-am impacat si inca speram ca o sa imi arate mai multa afectiune, macar de data asta. Am stat impreuna 6 luni din momentul impacarii. A fost totul frumos, se comporta bine.
In vara din 2011 ne-am despartit din nou, el mi-a dat papucii direct. Eu nu gresisem cu nimic, din contra, in perioada aia m-am apropiat de Dumnezeu si ascultam predici, ma rugam, incercam sa fiu cat mai buna si intelegatoare cu el, insa mereu avea ceva de comentat si ceva care sa il enerveze la mine. Mi-a spus intr-o seara ca el pur si simplu nu mai vrea, ca il stresez prea mult ( desi chiar nu faceam nimic rau, nu eram sacaitoare, posesiva, certareata, chiar din contra). Am incercat timp de 2 saptamani sa il fac sa-mi spuna motivele reale ale deciziei lui, insa nu era interesat sa vorbeasca cu mine. Am apelat atunci la un truc, i-am spus sa scriem pe foaie ceea ce ne place si ce nu in relatie. M-am stresat f mult in perioada aia sa aflu ce e cu el. Dupa ce am citit ce a scris (parti negative - ,,tine foarte mult la mine, insa nu ma mai iubeste ca la inceput", ,,relatia asta ne face rau la amandoi pentru ca e prima relatia a lui si asta il face sa stea nelinistit in viata, pentru ca s-ar intreba intotdeauna ,,cum ar fi fost altfel"", si parti pozitive - ,,sunt fata frumoasa, desteapta, cuminte, cu simtul umorului, cumsecade, linistita, o sa ma iubeasca mereu", iar la sfarsitul listei mi-a scris ,,La revedere, Pa!"), l-am intrebat de doua ori daca asta e decizia lui finala. Nu mi-a raspuns nimic. Am zis, calma, ok, m-am incaltat si am plecat (eram acasa la el). Am plans si am suferit enorm in perioada aia. El, dupa cateva zile, mi-a scris pe mess daca sunt interesata sa discutam ce am scris pe foile alea, i-am spus ca nu sunt, ca ceea ce era de spus s-a spus atunci si daca nu exista iubire din partea lui, atunci nu mai conteaza restul. A spus ,,Doamne, ce ai patit?! ok, cum vrei tu". De atunci nu l-am mai cautat deloc. In interval de 3 luni el mi-a scris de cateva ori pe mess, dar nu i-am raspuns deloc. Il iertam doar daca venea la mine la usa, cu flori si doar daca isi cerea iertare si observam ca ii pare rau pentru ce a facut.
Dupa 3 luni m-am combinat cu un fost colge de liceu, caruia ii placea f mult de mine de atunci si eu stiam asta. Imi era simpatic si ma gandeam ca poate o sa tin la el. Am stat impreuna cu acesta aproape 2 ani de zile. ne-am si mutat impreuna o perioada, ma intelegeam cu el, era romantic, atent, se comporta exact cum voiam eu sa se comporte fostul. Insa nu am reusit sa il iubesc cum merita, doar tineam la el si ma comportam frumos.
In vara din 2013 m-am despartit de el, a fost o situatie mai urata, nu l-au acceptat parintii, a gresit si el, si am decis sa plec in Germania ca sa reflectez la relatia asta si la ce vreau in viata. Am ajuns sa trec si printr-o depresie temporara, insa in Germania mi-am dat seama ca nu tin suficient de mult la prietenul de care tocmai m-am despartit, si am decis sa ma despart de el definitiv.
In Germania am stat vreo 3 luni, timp in care ma plictiseam destul de mult (nu lucram). Am inceput sa cunosc un baiat de pe internet, ne potriveam foarte bine la modul de comunicare si la simtul umorului. Eram curioasa sa-l cunosc cand ajung inapoi in tara. Insa, am reluat si legatura cu primul prieten.. Pe mess eu nu am mai intrat de vreo 2 ani, si nici el, de cand ne-am despartit. Acum eu am reinceput sa intru si am observat ca a inceput sa fie si el online in fiecare zi. Eu i-am scris prima, de fapt i-am trimis un emoticon doar, si el m-a intrebat ce fac. Am inceput sa vorbim in fiecare zi cate un pic, o zi imi scria el primul, o zi ii scriam eu. Am povestit ce am facut in astia 2 ani si ceva de cand nu ne-am mai vazut si nici nu am mai vorbit. Ma simteam bine ca vorbesc cu el, el parea foarte incantat ca il bagam in seama si ca vorbeste din nou cu mine.
Cand m-am intors in Romania, dupa 3 sapt, m-am intalnit cu primul prieten, m-a chemat el la un suc. Pe celalalt baiat cu care am inceput sa vorbesc pe internet in Germania nu am reusit sa-l vad de cand m-am intors in Ro, nu m-a chemat la un suc, apoi am aflat motivul - mi-a spus ca nu ii place sa insiste daca i se pare ca o persoana nu e asa interesata de el. I-am spus ca m-am impacat cu fostul prieten (primul) si ca nu as mai vrea sa imi scrie. A fost de acord si mi-a multumit ca am fost sincera cu el .
Da, m-am impacat cu primul prieten in seara aia. Am fost la suc, am povestit, era foarte fericit ca am iesit cu el si mi-a spus ca acum nu mai vrea sa ne despartim niciodata.
Zilele urmatoare am stat de vorba cu el si am aflat de ce a vrut sa ne despartim in 2011: a inceput sa ii placa de o colega de serviciu. Eu, pe atunci, nici nu il credeam in stare sa ma insele sau sa isi doreasca asta. Dar asa a fost. Mi-a spus acum ca ii pare rau, ca a gresit, ca atunci nu stia exact ce vrea dar ca acum stie, ma vrea pe mine. Mi-a spus ca fata aia era o increzuta, credea ca totul i se cuvine si nu i-a placut caracterul ei.
Ok, acum suntem impreuna de 3 luni si un pic. Nu stam impreuna, eu stau in apartamentul meu, el in chirie cu frate-su. De vineri pana duminica stam impreuna tot timpul, iar in timpul saptamanii ne vedem rar, o data sau de doua ori. El lucreaza de dimineata si ajunge seara la 6 acasa, eu imi caut serviciu in acest moment. As putea sa merg eu sa dorm la el cand vreau, dar nu vreau. Si el ar putea sa vina la mine in timpul saptamanii, dar cred ca nu vrea. Eu nu am inca gaz in apartament (deci nu am apa calda si caldura), probabil din lipsa confortului nu vine sa stea si in timpul saptamanii la mine. In fiecare dimineata imi trimite mesaj de ,,buna dimineata", in fiecare seara vorbim pe mess. Revelionul l-am facut impreuna cu colegii lui de seviciu, la barul unde lucreaza fratele meu (el a insistat asta, ca sa fiu aproape si de fratele meu de Revelion). Ne intelegem bine, insa cateodata ma enerveaza si imi da impresia ca nu tine suficient la mine. M-a intrebat de ce am vrut sa ne intalnim in urma cu 3 luni, nu i-am spus nimic. El mi-a raspuns ,,eu pentru ca te iubesc". Mentionez iar ca in timpul asta, de 2 ani si ceva, el nu a mai avut o relatie serioasa, a iesit cu fete, insa cica nu ii placea de niciuna.
Nu am vorbit de casatorie niciodata pana acum, niciunul nu a adus in discutie subiectul asta. Nici nu sunt disperata, sa vad cum ma inteleg cu el si cum evolueaza relatia, din nou, apoi mai vedem.
Problema mea, in prezent, este diminuarea increderii in el si in relatia noastra. Il iubesc din tot sufletul, el e barbatul vietii mele, acum ma convinge 80-85% ca acelasi lucru e reciproc si din partea lui. Insa nu 100%, din cauza unor faze pe care le mai face si acum, care imi arata ca nu e into me 100% nici acum. Sau inca e copilaros, desi are 29 de ani? Mentionez ca se uita in fiecare zi la desene animate japoneze si se joaca pe calculator. Dar acum, daca am nevoie de el pentru ceva, ma ajuta in orice moment, de asta sunt sigura.
Ce parere aveti despre relatia mea? Credeti ca ma iubeste cu adevarat, sau s-a intors la mine pentru ca nu i-a mers cu persoanele pe care le-a placut din prima? Credeti ca o sa mearga de data asta, dupa atatea despartiri? Credeti ca e bine ca am ales sa nu il cunosc pe baiatul ala, cu care imi placea sa comunic, si m-am impacat direct cu fostul? Astept un sfat cu nerabdare :)
garbo_394900
Postat pe 14 Ianuarie 2014 12:50
fiecare iubeste in felul lui.
intr-o relatie niciodata dragostea nu este egala. totdeauna unul iubeste mai mult si celalat mai putin.
daca nu te iubeste asa cum vrei tu, asta nu e un motiv de repros
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:03
"vreau sa va povestesc foarte in mare "

Daca asta e "foarte in mare" , cum o fi doar "in mare" ?
Rotty
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:04
De la: Rotty, la data 2014-01-14 13:04:48"vreau sa va povestesc foarte in mare "

Daca asta e "foarte in mare" , cum o fi doar "in mare" ?


da, imi cer scuze, am lungit povestea mult, abia la sfarsit am observat
garbo_394900
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:07
esti indragostita se vede
doar traieste si nu-ti mai pune atitea intrebari.

mai bine cu detalii decit fara
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:10
Nu-i nimic 900 , deabia am ce lectura colo cand termin treaba Acum sunt grabita si nu ma ajuta neuronul ala mic si chel
Rotty
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:14
vezi sa nu incurci 900-le cu 12900
vezi ce memorie am eu ?
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:17
Stiu draga , nu-i incurc O fi neuronul meu chel si mic da....ce atomul cum e ? ...Si ce putere are ...
Rotty
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:31
viva, ti-am zis sa deschizi aprozarul ala,
rotty, chiar vizualizam acum cum arata un neuron chel

394900, voi inca copilariti, bucurati-va de viata, cand veti simti amandoi ca lumea incepe si se termina cu celalalat o sa vreti amandoi mai mult, daca nu, lucrurile in general se aleg de la sine, daca e de unde o sa fie, daca nu, nu...
daca el e dragostea ta cea mare si el nu te implineste, vei pleca singura, sau daca vei da peste dragostea aia mare in alta parte, iarasi vei pleca singura.... lui nu ii poti cere mai mult decat are de dat, dragoste cu sila nu se poate.....


bafta multa!
edelweiss_3881
Postat pe 14 Ianuarie 2014 13:33
Edel , e la restaurant bea un ceai cu al tau ala zburlit
Rotty
Postat pe 14 Ianuarie 2014 14:48
De la: edelweiss_3881, la data 2014-01-14 13:33:57viva, ti-am zis sa deschizi aprozarul ala,
rotty, chiar vizualizam acum cum arata un neuron chel

394900, voi inca copilariti, bucurati-va de viata, cand veti simti amandoi ca lumea incepe si se termina cu celalalat o sa vreti amandoi mai mult, daca nu, lucrurile in general se aleg de la sine, daca e de unde o sa fie, daca nu, nu...
daca el e dragostea ta cea mare si el nu te implineste, vei pleca singura, sau daca vei da peste dragostea aia mare in alta parte, iarasi vei pleca singura.... lui nu ii poti cere mai mult decat are de dat, dragoste cu sila nu se poate.....


bafta multa!


multumesc pentru sfat, dar nu am inteles, unde voi pleca singura? in viata? indiferent daca voi ramane cu el sau nu?
garbo_394900
Postat pe 14 Ianuarie 2014 15:48
draga fata, nu filozofez mult ca o sa vorbesc de una singura dar mai pe intelesul tau:

nu exista soarta. soarta ti-o faci singura prin alegerile pe care le faci tu.
daca vrei sa fie al tau, va fi.
daca la un moment dat nu-l mai vrei, nu va mai fi.
ai inteles acum?

vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:14
De la: vivacedonna, la data 2014-01-14 16:14:31draga fata, nu filozofez mult ca o sa vorbesc de una singura dar mai pe intelesul tau:

nu exista soarta. soarta ti-o faci singura prin alegerile pe care le faci tu.
daca vrei sa fie al tau, va fi.
daca la un moment dat nu-l mai vrei, nu va mai fi.
ai inteles acum?



Nu cred in soarta/destin si nici nu am sustinut asta in povestioara mea. Nu am intrebat nicidecum daca soarta ne-a despartit sau ea ne-a adus impreuna. Cat despre filosofie, mai bine ca te-ai abtinut. Multumesc, oricum, pentru implicare in topic.
garbo_394900
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:33
394900, atunci cand nu iti va fi de ajuns ceea ce ai parte din relatia asta, vei pleca... da , sa zicem "in viata", din relatie.... vei ramane cu el atat timp cat vei simti ca primesti ce ai nevoie, implire sufleteasca.....in momentul in care vei avea nevoie de mai mult decat ofera el .... da, vei pleca singura....

si iarasi daca vei descoperi pe altcineva intre timp care iti va umple golul acela din suflet pe care recunosti ca il ai, fiindca simti ca actualul nu te iubeste de ajuns, vei pleca singura de langa el....

eu nu iti dau nici un sfat concret, iti spun numai ca undeva in sufletul tau se vor alege lucrurile , singure, in momentul acesta eu am inteles ca nici tu nu stii ce vrei, il vrei pe el, ok, dar ceea ce are el de oferit tie nu iti ajunge, deci undeva tu vei lua o decizie.....

tu ai 26, el 29 de ani... din ce povestesti... voi inca va jucati...... el mai mult decat tine.... bucurati-va de varsta asta, nu va fugareste nimeni (deocamdata....... griji, nevoi, datorii, obligatii...or sa vina si alea....) cu timpul tu insati vei capata intelepciunea necesara de a lua cea mai buna decizie pentru tine......

sper ca acum am fost mai clara....

sau poate neuronul meu e prea ciufulit???

edelweiss_3881
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:36
se vede ca al ei mai mult decit al nostru daca nici din cuvintele simple nu a inteles ce am vrut sa spunem
tineretea, edel
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:47
De la: edelweiss_3881, la data 2014-01-14 16:36:23394900, atunci cand nu iti va fi de ajuns ceea ce ai parte din relatia asta, vei pleca... da , sa zicem "in viata", din relatie.... vei ramane cu el atat timp cat vei simti ca primesti ce ai nevoie, implire sufleteasca.....in momentul in care vei avea nevoie de mai mult decat ofera el .... da, vei pleca singura....

si iarasi daca vei descoperi pe altcineva intre timp care iti va umple golul acela din suflet pe care recunosti ca il ai, fiindca simti ca actualul nu te iubeste de ajuns, vei pleca singura de langa el....

eu nu iti dau nici un sfat concret, iti spun numai ca undeva in sufletul tau se vor alege lucrurile , singure, in momentul acesta eu am inteles ca nici tu nu stii ce vrei, il vrei pe el, ok, dar ceea ce are el de oferit tie nu iti ajunge, deci undeva tu vei lua o decizie.....

tu ai 26, el 29 de ani... din ce povestesti... voi inca va jucati...... el mai mult decat tine.... bucurati-va de varsta asta, nu va fugareste nimeni (deocamdata....... griji, nevoi, datorii, obligatii...or sa vina si alea....) cu timpul tu insati vei capata intelepciunea necesara de a lua cea mai buna decizie pentru tine......

sper ca acum am fost mai clara....

sau poate neuronul meu e prea ciufulit???



Mersi, acum am inteles mai bine ideea ta. Asa e, acum eu nu stiu ce vreau, probabil cum nu a stiut nici el in trecut. O sa ma gandesc bine si o sa incerc sa iau o decizie, pentru ca mie nu imi place ,,sa ma joc" sau sa mai copilaresc, cum mi se pare ca inca face el.
garbo_394900
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:48
Si legat de soarta, viva a zis acelasi lucru, iti vei croi drumul singura asa cum vei decide tu insati.......

deci, il vrei.... o sa-l ai... asa cum e.... ca mai mult el nu are ce sa-ti dea....

nu il vrei.....sanatate... ura si la gara! (asta nu o lua ad literam)





edelweiss_3881
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:49
viva, neuronul meu e mai mult bezmetic decat ciufulit......

dar ma incapatanez sa-l educ......

macar asa , de ochii lumii, sa nu ma faca de ras in public
edelweiss_3881
Postat pe 14 Ianuarie 2014 16:54
De la: edelweiss_3881, la data 2014-01-14 16:54:56viva, neuronul meu e mai mult bezmetic decat ciufulit......

dar ma incapatanez sa-l educ......

macar asa , de ochii lumii, sa nu ma faca de ras in public


mài, eu am intrebat daca: am innebunit eu sau restul lumii?
Q mi-a raspuns ca: restul lumii
deci, e mai sexy neuronul rebel zburlit, ciufulit si cum ii mai spui tu
ca altfel ar lua-o pe cimpii
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 17:00
De la: Rotty, la data 2014-01-14 13:04:48"vreau sa va povestesc foarte in mare "

Daca asta e "foarte in mare" , cum o fi doar "in mare" ?


mai putin mare... mai scurta... si atunci poate as fi avut rabdare s-o citesc si eu... ! apropo... despre ce e vorba ?
barboneli
Postat pe 14 Ianuarie 2014 17:31
De la: vivacedonna, la data 2014-01-14 17:00:26
De la: edelweiss_3881, la data 2014-01-14 16:54:56viva, neuronul meu e mai mult bezmetic decat ciufulit......

dar ma incapatanez sa-l educ......

macar asa , de ochii lumii, sa nu ma faca de ras in public


mài, eu am intrebat daca: am innebunit eu sau restul lumii?
Q mi-a raspuns ca: restul lumii
deci, e mai sexy neuronul rebel zburlit, ciufulit si cum ii mai spui tu
ca altfel ar lua-o pe cimpii


ok, daca vrei, intreaba-ma si pe mine... dar poate n-are rost, sti deja raspunsul... asa-i !!!
barboneli
Postat pe 14 Ianuarie 2014 17:37
Timpul inca nu-i pierdut.!!! Oamenii..se schimba..si nu prea..indiferent de varsta,iar barbatii..in general sunt niste copii mari...si egoisti..!!! Dar..mai exista si..exceptii..!! Roaga-te..si mai cauta.!!! Amin.!
garbo115329_camy
Postat pe 18 Ianuarie 2014 03:05
Asa sunt cam toate relatiile,cu certuri si cu impacari,cu probleme,care se rezolva prin comunicare...e foate importanta comunicarea,de asta depinde totul.Niciodata sa nu inchizi usa unei comunicari corecte,adica sa spunem calm ce ne deranjeaza,nu acuzand,nu jignind.
Si nici o relatie nu mai e ca la inceput,dupa niste ani.
Insa,la voi,timpul a dovedit ca exista iubire adevarata.Sincer cred ca va veti si casatori,in curand,si ca totul va fi bine,privind totalul.
E foarte frumos ca aveati in jur de 20 ani cand a inceput relatia voastra,si e impresionant ca a supravietuit in ciuda a orice s-a intamplat.Ar fi pacat sa nu luptati pentru relatia voastra,in viitor.Sa dea Dzeu sa fie totul bine pentru voi in viitor!
daniilia
Postat pe 18 Ianuarie 2014 03:29
O simpla intrebare .. Ce zodie e el? si ce zodie esti tu? asa ca idee :)
Monica_Blaj_1
Postat pe 18 Ianuarie 2014 03:33
Eu voi fi ceva mai transanta si-mi voi exprima opinia, sper sa nu ma judece nimeni.... Ceva imi spune ca el este inca in cautare, nu are femeia pe care si-o doreste langa el. Tu ,(no ofense), esti doar umplutura. Daca va intalni acea persoana , in minutul 1 te va parasi. Nu e de condamnat, pentru ca e dreptul lui sa isi doreasca sa fie fericit, dar si tu ai acelasi drept. Ar trebui sa fie sincer si sa iti spuna adevarul pe care sunt convinsa ca il cunoaste. Acum te intreb daca il iubesti atat de mult incat sa vrei sa lupti pana la capat, daca crezi ca merita toti anii astia din viata ta, pentru ca vezi tu timpul trece si lasa amprente din ce in ce mai adanci in sufletele noastre. Iti doresc sa ai parte de ce ai tu nevoie ... Numai bine
PureSoul
Postat pe 18 Ianuarie 2014 04:45



De ce il iubiti pe acest om ?
El este matur in gandire ?
Unii nu se maturizeaza nici la batranete.

Este mare lucru sa stim ce vrem de la viata.
Este adevarat ca fie are o perioada de cautari , dar unii cauta toata viata ,poate nici nu mai stiu la un moment dat ce cauta .
O frunza ,purtata de vant , poate ajunge in balconul unei vile foarte frumoase , sau, poate ajunge pe un morman de gunoi .

Un om , trebuie sa se gandeasca foarte bine si sa-si dea seama ce vrea de la viata ; apoi sa-si urmeze calea . Tentatii sunt multe in viata , dar trebuie sa fim stapani pe noi , sa refuzam ce nu este conform principiilor noastre de viata .
Ce inseamna " mi-am inselat partenerul ( partenera )' ?
Nimeni nu este stapanul nimanui .Este alegerea fiecaruia sa faca ceva la un moment dat . Important este sa ne documentam , sa ne gandim la riscurile pe care ni le asumam la fiecare pas pe care il facem.

Sper ca va este de folos ceea ce v-am scris
Sa auzim de bine .
Mult succes.








Argentina_Malcea_1
Postat pe 18 Ianuarie 2014 05:36
daca aveai cu 10 ani mai mult,cred ca postai un roman
Marieta_Tonose_1
Postat pe 18 Ianuarie 2014 07:41
fata,in mod sigur este instabil ,nu stie ce vrea si nici tu nu spui prea multe dar fiind femeie,mergi pe intuitie si lasa-l,urmatorul.
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 18 Ianuarie 2014 08:38
''O frunza ,purtata de vant , poate ajunge in balconul unei vile foarte frumoase , sau, poate ajunge pe un morman de gunoi .''
''Important este sa ne documentam...''

Frunza purtată de vânt...mda.



Axl_R
Postat pe 18 Ianuarie 2014 08:47
Daca scriu pe o frunza o duce vantul unde trebe ? Sau sa incerc cu un porumbel ? Tehnica moderna nu intra in discutie
Rotty
Postat pe 18 Ianuarie 2014 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E loc pentru toata lumea,pe site-uri! 11 De la: quasaria 28 Noiembrie 2009 18:25
poti sa cuceresti pe cineva cu versuri? 7 De la: si_totusi 31 August 2010 23:06
MARIAN COZMA, ADIO 5 De la: prometeus_wife 10 Februarie 2009 18:01
vis distrus pt totdeauna 14 De la: florinabranzea 15 Octombrie 2008 19:41
V-ati logodi cu un bafbat intalnit pe www.logodna.ro ? 120 De la: FULGUTA 8 Mai 2009 07:44
Setari Cookie-uri