TRANDAFIRUL DE JERICHO

daca stie cineva cumse inmultesc?
mimosa
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:35
Am căutat cu Google şi am gasit aceasta "reproducere: spori" .
Sper să te ajute.
aurali
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:13
eu am lut si nu am fost deloc socata. dupa aproape un an sta sa se mucegaiasca, nu a inverzit asa cum se spune, daca-l uzi aproape putrezeste,iar daca nu-l uzi se face ca un ghemotoc,in pamant la fel putrezeste!!!
garbo015564
Postat pe 17 Iulie 2009 21:44
Dar stii cum sa-l ingrijesti? Adica e o planta de desert in final.Deci nu-l tii in apa permanent.
Cauta pe Google cum se ingrijeste.
Aemulus
Postat pe 17 Iulie 2009 22:17
De la: garbo015564, la data 2009-07-17 21:44:10eu am lut si nu am fost deloc socata. dupa aproape un an sta sa se mucegaiasca, nu a inverzit asa cum se spune, daca-l uzi aproape putrezeste,iar daca nu-l uzi se face ca un ghemotoc,in pamant la fel putrezeste!!!

Seamana cu un morcov,planta asta???...dupa descrierea simptomelor,am mai auzit ca li se intimpla,la o anumita virsta,barbatilor,asa ceva...
valentino
Postat pe 17 Iulie 2009 22:21
este pe aici, pe undeva un topic deschis cu asa ceva...e o planta de desert....care se uda foarte putin.....din ghemotocul de radacini maro si urate dupa cateva zile apar cateva chestii verzi....se spune ca ar fi trandafirul maicii domnului care a trecut prin desert si nu stiu ce minune a facut asupra unui scaiete.....cautati pe google si aflati mai multe....
tutankhamon
Postat pe 18 Iulie 2009 00:41
Planta Dinosaur Trandafirul din Jericho

Generale Categorie Arbusti
Utilizare Decorative
Tip Decorativi
Producator/Furnizor Jitters
Infoplus Traieste 50 ani fara apa si fara griji.

Mai vechi decat dinosaurii si evident mai rezistente, aceste plante au supravietuit 290 milioane de ani, fapt ce ne pune, pe noi oamenii, evident pe locul nostru bine cunoscut. Raspindite si sub numele de Lycopodium lepidophyllum (familia Selaginellaceae), Ressurection, Rose of Jericho, sunt plantele ideale pentru cei iubitori insa si pentru cei care considera ca probabil aura lor de viata nu interfereaza cu flora Pamantului. Mai precis, intotdeauna uit sa ude florile. Plantele Dinosaurus sunt adevarate comori, traiesc 50 ani fara apa, sunt cu totul deosebite fata de ce ati cunoscut pana in prezent.

Ar fi foarte special sa dai un ghem la nepoti, povestind ca-l ai de cativa zeci de ani, si sa treziti Planta Dinosaur impreuna.

Date tehnice Infoplus Folosire

* revine la viata in 24 de ore dupa ce primeste apa.
* hiberneaza 50 ani, daca nu este udat.
* nevoie de soare: mediu
* reproducere: spori

Proprietati

* face parte din familia Selaginellaceae.
* habitat: Middle East and the Central Americas
* nume populare: Resurrection Plant, Rose of Jericho, Siempre Viva, Flor de Piedra, Doradilla, Flower of rock, stone Flower, Magra (tarahumara), Much-kok (poate fi Klingon), Siempreviva
* dimensiuni:
* poate fi o planta decorativa excelenta, deoarece inflorit este de dimensiune mare.
* inchis, stare de hibernare: 10x10cm
* pachetul contine: planta(in stare de hibernare; va inflori in 24 ore), manual de informare si instructiuni.
Extra
* Trandafirul din Jericho provine din regiunile desertice ale Iordaniei si Israelului si se mai numeste planta Invierii. Este simbolul norocului,dragostei si frumusetii. Un adevarat miracol al naturii.
* Cine vede pentru prima oara trandafirul din Jericho, nu va crede ca este posibil ca acest ghem, aparent fara viata, sa se transforme in cateva minute intr-o planta verde, catifelata.
* Daca vreti sa lasati acest ghem sa se desfaca, tineti-l putin sub robinetul de apa. Puneti-l apoi intr-un vas plan cu apa rece, astfel incat radacina sa fie acoperita de apa. Dupa 8 ore, planta se deschide complet si devine verde. Pentru a obtine acelasi rezultat in timp mult mai scurt, inlocuiti apa rece cu apa calda. In 10-20 minute, planta se deschide vazand cu ochii.
* Trandafirul de Jericho se poate lasa in apa timp de o saptamana.
* Aceasta planta de desert are nevoie de foarte putina apa. De aceea, dupa aceasta perioada in care a fost tinuta in apa, planta are nevoie de o perioada fara apa. Pentru aceasta, trandafirul se va scoate din apa si se va pastra uscat, timp de cel putin 3-4 saptamani.
* Procesul este repetitiv, astfel incat dupa aceasta perioada de odihna, ghemul poate fi readus la viata din nou. In stare uscata, trandafirul se pastreaza secole de-a randul fara sa moara.
* Tradafirul din Jericho are si utilitate practica. In stare umeda, absoarbe fumul de tigara si imbunatateste aerul. In stare uscata, indeparteaza insectele daunatoare din locul in care este pastrat. Se spune ca are un rol in diminuarea insomniilor, atunci cand este pastrat sub pat.

Lidiaolteanu
Postat pe 28 August 2009 15:22
alt topic cu tema asta?...
iasomia
Postat pe 28 August 2009 16:16
lume nacajita, iasomico
Thor
Postat pe 28 August 2009 16:18
valentinu, valei, valei ! auzi, nu-i morcov da nici scaiete. nici verde dar nici uscat nici pe jos da nici pe sus.

eu sunt curioasa. macar, face flori?
si_totusi
Postat pe 28 August 2009 19:35
si io is curioasa ce fel de planta ciudatenie o fi?
LILO
Postat pe 28 August 2009 19:38
nu face bre nici o floare..ii pui apa din an in paste si sta verde...cica..
kyra
Postat pe 28 August 2009 19:44
cautati pe youtube. asa e!
blanca
Postat pe 28 August 2009 19:55
cie detine atfel de trandafir de jericho va rog sa-mi spuneti de se poate procura .
anca100819
Postat pe 15 Noiembrie 2009 22:33
cie detine atfel de trandafir de jericho va rog sa-mi spuneti de se poate procura .
anca100819
Postat pe 15 Noiembrie 2009 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
revista Casa mea 2 De la: garbo179652 18 Octombrie 2013 14:32
o gradina trebuie udata fertilizata sapata...si tot restul...:D 73 De la: fleurdelis 20 Martie 2010 09:46
Prima Casa in 2013? 3 De la: bunicuta_creta 8 Ianuarie 2013 15:04
Cum sa-l inchiriez repede? 5 De la: dana2011 7 August 2012 10:06
top 3 cele mai scumpe case din lume 3 De la: dana2011 8 Ianuarie 2013 15:22
Setari Cookie-uri