In pat cu......dusmanul

Astazi am sa ma opresc asupra unui anumit gen de relatie parteneriala si anume relatia de cuplu destructiva. Acea relatie ce poate fi asemanata ca una dintre sef si subordonat, persoana dominanta si cea dominata, stapan si servitor, etc. Probabil ca ati intalnit sau cunoasteti deja acest gen de relatie, poate ati auzit de cupluri care, pur si simplu, nu o pot scoate la capat, nu reusesc sa ajunga la o armonie cu toate ca sunt deja impreuna de ceva timp sau ani buni. Ei bine relatia de cuplu destructiva arata cam asa:

1. Formele de manifestare

-in acest gen de relatie nu exista si nu va exista niciodata reciprocitate intre cei doi! Persoana dominanta considera ca are dreptul natural ca celalalt sa se supuna vointei si cecerilor sale, sa-i satisfaca nevoile si dorintele si sa-i urmeze cu precizie toate indicatiile. Totodata are libertatea deplina in actiunile sale personale evitand o comunicare sincera cu partenerul. De multe ori chiar comunicarea ca si termen i se pare total nefolositor pentru ca tot ceea ce are nevoie este ca partenerul sa se supuna si fara prea multe intrebari sau explicatii. Persoana dominanta considera ca viciile sale sunt acceptate si chiar sustinute de partener astfel ca , in acest tip relational, putem intalni excesul se alcool, adulterul, comportamentul abuziv si agresiv fata de partener.

-persoana dominanta este neinteresata de visele ori dorintele partenerului!

-joaca de-a detectivul! Persoana dominanta este cea care-si controleaza supusul iar asta nu pentru ca ar fi interesata , in sensul bun al cuvantului, de activitatile acestuia, ci doar pentru ca ii este teama de a nu-si pierde servitorulIn realitate acest gen de oameni slabi ca si autoritate pe plan social, aproape nebagati in seama si complexati, incearca sa-si satisfaca egoismul in cel mai sensibil plan, cel familial.

-persoana dominata trebuie intotdeauna sa incerce si sa reuseasca a atinge standardele impuse de celalalt! Este o lupta, un chin zilnic in care supusul se zbate si se concentreaza doar a ajunge la nivelul asteptarilor impuse de stapan. Termenii folositi de mine poate-ti par prea duri insa ei descriu cu exact genul de statut adoptat intre cei doi.

-prietenii sunt lasati deoparte, chiar uitati si exclusi! In general persoanele foarte egoiste si dominante nu au prieteni apropiati tocmai datorita tipului comportamental pe care il adopta chiar si fata de acestia. In plus aceste persoane impun pertenerilor aceeasi izolare fata de cei din jur. Prietenii buni de altadata devin doar niste straini cu intentii frauduloase, parintii sunt doar motivul unei acumulari de stres iar lumea toata se reduce doar la incaperea pe care cei doi o impart.

-in relatia aceasta nu exista dragoste adevarata ci doar compromis! Persoana dominata introduce compromisul fortata de instabilitatea relationala aparuta inca din primele luni impreuna. Pe parcursul timpului tot ea va fi cea care va sustine relatia compromitatoare traind in propria sa iluzie ca lucrurile se vor indrepta, ca totul va fi bine.ca iubirea inseamna sacrificiuetc. In exces, cateodata compromisul devine ca un drog ce duce la dependenta

-cel dominat depinde de cel dominant! Daca lucrurile inca nu par astfel, persoana dominanta se va asigura ca celalalt sa depinda in exclusivitate de ea. Aici intalnim numeroase tipuri de interdictii mai mult sau mai putin subtile. De exemplu ea trebuie sa stea acasa si nu fiindca ar avea un copil de ingrijit ci doar pentru a fi mereu la dispozitia partenerului.

Ei bine lista semnelor de manifestare ar putea continua insa va las pe dvs sa le scrieti mai jos in comentariile personale.

2. Cauzele acestui tip de relatie

-unul dintre cei doi provine dintr-o familie destramata sau cu disfunctionalitati majore.

-convingerile proprii. Vedeti dvs., in general oamenii pe care ii pastram alaturi de noi sunt cei pe care credem ca ii meritam. Daca increderea in noi este foarte limitata atunci si standardele noastre de viata vor fi unele foarte limitate, viata de cuplu nu va face decat sa se supuna mereu nivelului nostru de auto-apreciere.

-satisfacerea anumitor nevoi. Partenerul dominant prezinta, in realitatea sa, doar una sau cateva calitati dorite de celalalt, poate este vorba de situatia sa financiara, de satisfacerea nevoilor sexuale sau de statutul social al persoanei dominante.

-dragostea este oarba. Cei implicati intr-o astfel de relatie nu realizeaza ceea ce se intampla de fapt iar asta din 2 motive:-cel ce domina considera ca asa este normal sa fie

-cel dominat este prea ocupat cu satisfacerea nevoilor celuilalt astfel ca nici nu are timp sa reflecteze asupra a ceea ce se intampla cu adevarat.

Ceea ce determina ca acest tip de relatie sa continue este doar sacrificiul celui supus si compromisul derivat din acest sacrificiu. Interesant este ca el va incerca mereu sa atinga standardele impuse de partener iar partenerul va ridica mereu aceste standardeCel dominat va incepe sa oboseasca psihic in aceasta alergatura constanta spre a indeplini dorintele celuilalt. Apare stresul si teama, dispar motivatia, scopul personal, ambitia si chiar personalitateaTotul se reduce la supunereCeea ce odata parea a fi o imagine a unei adevarate povesti de dragoste incepe sa dispar in cortina unei iluzii cotidiene.

-o alta cauza consta si in teama de a ramane singur. Oamenilor dominanti le place sa se joace cu psihiculsi se pot descurca de minune insa intotdeauna temporar. Nu poti controla, domina sau supune pe cineva la nesfarsit. In plus, am scris mai sus despre tendinta acestora in a-l face pe celalalt sa devina oarecum dependent de el. Ei bine, odata ce au reusit sa creeze aceasta dependenta se vor folosi de ea atat pentru a satisface dorintele egoiste cat si pentru a intimida partenerul de viata atunci cand acesta doreste un pic de independenta. Practic, cel dominat trebuie sa ramana in cutia lui si fara prea multe comentarii.

3. Solutiile

Probabil ca subiectul despre care am scris astazi nu m-ar fi interesat atat de mult daca nu as fi fost chiar eu, in trecut, o victima a unei relatii destructive si daca nu as fi stiut ca, anual, aproape un milion de persoane mor in crime pasionale, sinucidere ori ca urmare a depresiilor pe plan sentimental. Este si mai important sa ne gandim ca victima nici nu realizeaza in ce pericol se afla hranindu-se zilnic cu iluzia sau speranta unei imbunatatiri. Daca nu aveti o astfel de relatie va felicit iar materialul de fata poate servi doar ca o imbogatire a informatiilor dvs. Daca faceti parte din acest gen de relatie atunci terminati-o cat mai repede posibil!!!! Este ca si cum am avea o masea cariata ce nu mai este de nici un folos si ne provoaca durere continua. Trebuie doar s-o scoatem si sa scapam de ea.

Stiu ca nu este atat de usor precum pare insa puteti incerca unele dintre solutiile de mai jos:

- luati-va timp pentru persoana dvs. si faceti o auto-evaluare a ceea si cum ati fost inainte ca si atitudine vis-a-vis de ceea ce si cum sunteti in prezent. Fiti sinceri cu dvs. iar raspunsurile vor incepe sa apara.

- daca obisnuinta cu celalalt va poate acoperi ranile aproape zilnic redeschise atunci incetati sa credeti in obisnuinta. Face-ti o lista cu plus si minus la adresa partenerului si veti obtine situatia exacta cat si gradul compromisului pe care il faceti. Oare chiar se merita?

- daca depindeti de persoana respectiva amintiti-va ca orice fel de dependenta este reala doar in cap. Aveti destula putere si inteligenta pentru a fi libere si fericite exact in felul in care va doriti sa fiti!!! Acesta este adevarul despre dvs.!

-cereti ceea ce vreti de la partener! Nimeni nu ne poate rani atat timp cat noi nu-i vom permite sa o faca! Chiar daca nu ne place sa recunostem, ne-am dat consimtamantul si sontrinutia la propriul nostru calvar, ne-am creeat prorpiul cosmarEi bine, de data asta s-a terminat!!! Ganditi-va la cate lucruri ati acceptat si doar cateva v-au fost acceptate. In iubire exista intotdeauna reciprocitate nu-i asa? Atunci de ce trebuie doar o persoana sa se sacrifice? Pana la urma nu am comis vreo crima sau ceva de pe urma caruia sa platim prin acest fel de sacrificiu.

-nu folositi copii ca scuza! Si eu am fost folosit de parinti mei ca motivatie si scuza in a continua o relatie ce se terminase, de fapt, mult timp in urma. Copii au nevoie exact de ceea ce si dvs. aveti nevoieNu vom putea niciodata transmite un sentiment pe care nu-l avem. Nu vom putea oferi iubire daca noi nu ne bucuram de ea, nu vom da caldura si incredere atunci cand suntem reci si suspiciosiOare ce este mai rau? Este mai rau ca un copil sa creasca fara unul din parinti sau sa atinga maturitaea fizica plin de complexe si deficiente psihice?

-orice sentiment se intoarce inapoi este necesar doar sa fim constienti de acesta si sa-l primim. Multi dintre cei implicati in relatii distructive obisnuiesc sa spuna ca ofer si fac totul pentru el/ea insa nu primesc nimic in schimb, dimpotriva, se poarta mai urat cu mine. Este in zadar sa incerci sa-l multumesti pentru ca, oricum, nu vei reusi niciodata s-o faci! Mai bine este ca sa te opresti putin si sa observi lumea din jurul tau. Iubirea si aprecierea de care avem nevoie poate veni din partea unor persoane de la care nici nu ne-am asteptat. Viata este minunata si plina de surprize.

-folositi forumuri-le ori retelele social-media unde puteti cunoaste persoane noi, va puteti impartasi opiniile si durerea ascunsi sub anonimatul unui id.

-scopul dvs. personal este un bun remediu!!! Aveti un scop? Dar sa fie numai al dvs. Ce va doriti cu adevarat? Cum arata partenerul dvs. ideal? Il puteti desena? Il puteti descrie in cuvintele proprii? Daca da atunci incepeti s-o faceti!

Viata este minunata si doar o singura data!!! Ne-am nascut pentru a fi fericiti, pentru a iubi si pentru a fi iubiti; suntem aici sa ne indeplinim visele, oricare ar fi acestea. Timpul este scurt si foarte pretios iar regretele sunt destul de dureroase pentru a traii cu ele. Cum vreti sa va petreceti viitorul? Cum crede-ti ca arata acesta?

mirciulik78
Postat pe 7 Aprilie 2011 17:01
bre ,mirciulik...
da' locul ala din care dadusi copy/paste asa era el,"destructiv"?
ca-n cazul asta,decat destructiv poa' sa arate si viitoru'..
precizilla
Postat pe 14 Aprilie 2011 22:33
uite ca mai sunt barbati cu vorbe de duh
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 20:57
eu cred ca o relatie dintre un barbat si o femeie ar putea fii durabila daca de la inceput se spun lucrurile pe nume...femeia sa fie hotarata si serioasa si sa stie ce vrea de la viata...o femeie nehotarata este usor de manipulat..nu trebbuie sa te razbuni ci doar sa iti impui punctul de vedere
ingerasulluptator
Postat pe 13 Octombrie 2011 21:46
uite ca mai sunt si femei cu vorbe de duh
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 21:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeti ca... 5 De la: mia79x 10 Mai 2009 20:37
ne-a parasit un bun prieten,Vanghele007!!! 102 De la: garbo000505 6 Aprilie 2009 21:49
BANII,IUBIREA SAU POTI SA AI DIN AMANDOUA? 12 De la: iasomia 18 Noiembrie 2008 18:23
ma simt ca o prizoniera 192 De la: nicoleta_alexandra 13 Noiembrie 2011 20:45
Sexul Fara Probleme 58 De la: lysa77 24 Februarie 2009 04:55
Setari Cookie-uri