relatie dubla

poate daca ne-am ghida mai mult dupa ratiune si am tine la principiile nostra nu ar mai fi atat de multe greseli si nu ne-am lasa dusi de val la primii ochi frumosi sau la primul zambet adresat.
dar asa..hai sa gandim cu inima,sa ne fie noua bine si..cam atat...
mdlyna
Postat pe 4 Septembrie 2008 12:34
bravo!
VILLAS1189
Postat pe 4 Septembrie 2008 13:01
La modul general, ai dreptate. In cazul de fata, sfatul meu ramane acelasi.

Postat pe 4 Septembrie 2008 15:08
De la: Michael32, la data 2008-09-04 15:08:19La modul general, ai dreptate. In cazul de fata, sfatul meu ramane acelasi.


mai ce spui tu e ideal...sau ma rog..nu e nici ideal dar suntem oameni nu carpe. si nu cred ca tu ti-ai trece peste orgoliu si demnitate si tot ca sa o ierti pe sotia ta care te-a mintit atatia ani, care te-a inselat atatia ani, care a venit acasa din patul altuia si s-a purtat la fel, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...pentru ca pe langa inselatul fizic te gandesti cat de falsa poate fi o persoana si cate lucruri mai poate ascunde daca se preface atatia ani. pana la urma o relatie parca se bazeaza pe incredere si sinceritate.sau nu mai e la moda? acum e la moda minciuna. infideliatea, ascunzisurile, imoralitatea,egoismul.sa facem toti ce vrem, ne casatorim de aiurea...ca pana la urma..tot poti sa te indragostesti iar, de altcineva, si sa iti traiesti si iubirea a doua in paralele. nu ar fi mai simplu ca atunci cand te indragostesti sa ii spui si consoartei? nuuuuuuuuuuuu e muuuult mai usor sa o inseli. si la fel si la femei. de ce sa ii zic?daca e prost lasa-l sa fie...daca imi merge f bine. si asa ganditi si voi. nu cred eu ca barbatii isi pun probleme de moralitate sau au mustrari de constiinta...
cat mai multe cu atat mai bine
mi-e sila de cei si de cele care inseala pt ca...s-au indragostit.ete na...si cand te-ai casatorit erai indragostit parca.
in fine..mi se face lehamite si ma enervez de fiecare data cand citesc un forum de genul asta..si cu parerile unora si altora extrem de permisivi. pai mai oameni buni...hai sa desfintam casatoria ca oricum nu ne leaga nimic pe vecie.
hai sa facem fiecare ce vrea, sa facem copii si apoi..sa ii lasam cu unul din parinti ca suntem prea imaturi si nu ne intereseaza decat de noi.


mdlyna
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:37
Mdlyna, pe tema asta putem vorbi un an lumina fara sa ajungem la o concluzie. Uite o intrebare: daca tatal tau ar calca stramb, ai sfatui-o pe mama ta sa divorteze de el?

Postat pe 4 Septembrie 2008 16:19
De la: Michael32, la data 2008-09-04 16:19:01Mdlyna, pe tema asta putem vorbi un an lumina fara sa ajungem la o concluzie. Uite o intrebare: daca tatal tau ar calca stramb, ai sfatui-o pe mama ta sa divorteze de el?



un mare DA! CATEGORIC. si o sfatuiam asta si la zece ani cand vedeam ca nu se inteleg prea bine. nu se bateau sau tipete dar erau certuri, se vedea ca erau nefericiti. si totusi in mintea mea de copil ziceam ca asta nu e in regula si chiar i-am zis mamei de ce nu divorteaza. nu mai stiu ce mi-a raspuns.dar nu a facut-o. de ce? nu stiu. oricum din cate imi aduc eu aminte certurile erau pe alte teme si nu pe infidelitate.
si pana la urma chiar daca ar fi fost...de ce sa ii zic sa nu divorteze?
si un copil nu este mai fericit daca parintii lui sunt impreuna dar nu se mai inteleg. din contra.
mdlyna
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:13
si nu doar as sfatui-o dar m-as lua eu de el. este lipsa de respect. indiferent de ce se intampla in relatie. nu iti convine ceva,vorbeste, ca de asta avem gura cu totii, nu?sa zicem ce nu ne convine,nu sa fugim de la orice problema...daca chiar nu mai e nimic de facut divortezi.daca totusi nu vrei sa divortezi,ajungi la un acord. fiecare cu treaba lui dar nu divortam si gata. bine..nici asta nu este o solutie dar decat minciuna...
mdlyna
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:20
esti tinara madalina (banuiesc ca asa te cheama)..esti tinara si de aceea nu accepti sa crezi ca ti se poate intimpla si tie, ca e greu sa spui nu, ca uneori faci si compromisuri in viata..esti tinara si de aceea..La fel gindeam si eu la 22..altfel gindesc acum la 30+...Deh, viata ne schimba si invatam ca ti se pot intimpla lucruri de care cindva ai fost absolut convinsa ca nu or sa se intimple..

Nu-ti doresc sa realizezi lucruri pe pielea ta...dar viata uneori iti poate oferi multe surprize..
dede
Postat pe 4 Septembrie 2008 19:35
Villas, ai spus ca relatia sotului tau cu cealalta femeie dureaza de ceva ani si ca ai descoperit de curand ceea ce se intampla. Oare in acesti ani, cat nu ai stiut, ai fost multumita de comportamentul sotului tau? Nu ti-a dat nimic de gandit? Nu ai simtit nimic? Si in cazul in care viata voastra nu a suferit modificari, crezi ca e mai bine ca ai aflat despre relatia lor? Cu siguranta ca nu. Oricum ai lua-o tradarea lasa urme adanci. E clar ca nimic nu mai poate fi la fel. Nu stiu daca solutia ar fi divortul, numai tu poti stii asta.
Mdlyna, vorbesti de constiinta, de principiile celui care inseala.Vreau sa intelegi de la bun inceput ca nu incerc sa ii iau apararea acestui barbat. Ceea ce fac eu este sa incerc sa-l inteleg. Daca ar fi fost un om lipsit de constiinta nu i-ar fi pasat daca se afla de relatia lui extraconjugala si nu s-ar fi straduit ca ani de zile sa pastreze secretul, incercand in acest mod sa-si fereasca familia de suferinta. Tu chiar crezi ca e usor sa duci o viata dubla? Eu nu cred. Eu cred ca trebuie sa fie ingrozitor de dureros. Ideal ar fi sa putem evita astfel de situatii. Dar vezi tu, viata nu e nici pe departe ideala, iar noi oamenii nu suntem perfecti. Tatal meu a inselat. In adolescenta eram la fel de transanta ca si tine si ii ceream mamei sa divorteze. Nu a facut-o. Am ajuns peste ani sa inteleg de ce si sa le multumesc ca au ramas o familie. Am fost fericita in ziua nuntii mele sa-i vad impreuna. Ii privesc acum, dupa 31 de ani de casnicie, multumiti si impacati ca au reusit sa treaca peste tot ce le-a rezervat viata. Ei m-au invatat sa nu judec pe nimeni, pentru ca nu poti stii niciodata cand vei fi tu cea in care se va arunca piatra. Ia lumea asa cum e ea. Fiecare om are si parti bune si parti mai putin bune. Trebuie sa privim lucrurile in ansamblu.
angelaviorica
Postat pe 4 Septembrie 2008 22:08
pentru angelaviorica-eu cu sotul meu suntem de 3 ani soti de wekend, in sensul ca el venea doar la sfarsit de saptamana acasa, si nu la fiecare sf. de saptamana,pentru ca "nu putea sa-i permita serviciul". a fost un falseur desavarsit.
VILLAS1189
Postat pe 5 Septembrie 2008 08:12
De la: angelaviorica, la data 2008-09-04 22:08:58Villas, ai spus ca relatia sotului tau cu cealalta femeie dureaza de ceva ani si ca ai descoperit de curand ceea ce se intampla. Oare in acesti ani, cat nu ai stiut, ai fost multumita de comportamentul sotului tau? Nu ti-a dat nimic de gandit? Nu ai simtit nimic? Si in cazul in care viata voastra nu a suferit modificari, crezi ca e mai bine ca ai aflat despre relatia lor? Cu siguranta ca nu. Oricum ai lua-o tradarea lasa urme adanci. E clar ca nimic nu mai poate fi la fel. Nu stiu daca solutia ar fi divortul, numai tu poti stii asta.
Mdlyna, vorbesti de constiinta, de principiile celui care inseala.Vreau sa intelegi de la bun inceput ca nu incerc sa ii iau apararea acestui barbat. Ceea ce fac eu este sa incerc sa-l inteleg. Daca ar fi fost un om lipsit de constiinta nu i-ar fi pasat daca se afla de relatia lui extraconjugala si nu s-ar fi straduit ca ani de zile sa pastreze secretul, incercand in acest mod sa-si fereasca familia de suferinta. Tu chiar crezi ca e usor sa duci o viata dubla? Eu nu cred. Eu cred ca trebuie sa fie ingrozitor de dureros. Ideal ar fi sa putem evita astfel de situatii. Dar vezi tu, viata nu e nici pe departe ideala, iar noi oamenii nu suntem perfecti. Tatal meu a inselat. In adolescenta eram la fel de transanta ca si tine si ii ceream mamei sa divorteze. Nu a facut-o. Am ajuns peste ani sa inteleg de ce si sa le multumesc ca au ramas o familie. Am fost fericita in ziua nuntii mele sa-i vad impreuna. Ii privesc acum, dupa 31 de ani de casnicie, multumiti si impacati ca au reusit sa treaca peste tot ce le-a rezervat viata. Ei m-au invatat sa nu judec pe nimeni, pentru ca nu poti stii niciodata cand vei fi tu cea in care se va arunca piatra. Ia lumea asa cum e ea. Fiecare om are si parti bune si parti mai putin bune. Trebuie sa privim lucrurile in ansamblu.


e f usor atata timp cat cele doua nu se cunosc si nici nu locuiesc in acelasi oras. oricum ati da-o si oricate scuze v-ati gasi si ati gasi celor care inseala nu exista scuze. daca te indragostesti te desparti. nu e mai usor asa? de ce sa traiesti o viata dubla?
si daca tot e asa...de ce va mai casatoriti? doar ca sa ce? k oricum dupa 2-3 ani sau mai mult tot inselati ca deh..v-ati plictisit de sot/sotie.
va rog frumos, cei care aveti experienta si sunteti f maturi explicati-mi si mie, un copil, de ce mama dracu va mai luati daca la altar ziceti ca pt totdeauna iar acel pt totdeauna dureaza....cativa ani sau mai putin? si pt ce ati accepta asa ceva? doar pt copii? nu mi se pare o solutie tocmai buna.
in fine...sper sa nu mi se schimbe parerea niciodata si sper ca, daca voi fi pusa intr-o astfel de situatie sa am curajul sa ii pun bagajele in fata usii din momentul in care aflu. iar daca copii m-ar judeca i-as trimite sa stea cu el un timp si apoi sa revina daca vor.
daca nu, sa fie sanatosi.
mdlyna
Postat pe 5 Septembrie 2008 08:51
Madalina, esti o persoana integra si, in acelasi timp, una care nu accepta compromisuri. Daca PRIN ABSURD ai calca pe bec si ai avea o aventura te-ai desparti de partenerul tau din acest considerent? Repet: PRIN ABSURD

Postat pe 5 Septembrie 2008 14:43
De la: Michael32, la data 2008-09-05 14:43:23Madalina, esti o persoana integra si, in acelasi timp, una care nu accepta compromisuri. Daca PRIN ABSURD ai calca pe bec si ai avea o aventura te-ai desparti de partenerul tau din acest considerent? Repet: PRIN ABSURD


nu e nevoie sa subliniezi prin absurd. daca in momentul asta/perioada asta m-as simti atrasa de altcineva, dar relatia mea ar fi in continuare buna, as face tot ce pot sa nu calc pe bec. chiar daca mi-as dori o aventura. as stii ca risc prea mult pt o prostie. chiar daca sa zicem ca simpatizez pe altcineva ar ramane la stadiul de un zambet si atat. nu as incuraja nimic.
si stiu ca asa as face pt k mi s-a intamplat o data. dar am stiut cand gluma devine ceva serios. si am lasat-o asa.
vezi tu? nu toata lumea alearga dupa primul venit.sau al doilea sau al treilea. din moment ce am tot ce vreau in relatia mea, de ce as insela?ce ar avea celalalt in plus sa imi ofere? nimic. asa ca prefer sa imi vad in continuare de relatia stabila.
si daca toti ar gandi asa nu ar mai fi atatea divorturi...da,te uiti,zambesti si atat. ca nu vine de pe luna persoana cealalta sa iti ofere tie ce nu ai.
mdlyna
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:03
si nu ma consider nici integra nici care nu accepta compromisuri...pur si simplu nu accept ANUMITE lucruri. integra? e un cuvant prea mare. nu e nevoie sa fii ironic. eu nu am fost ironica si am zis ce am avut de zis cat mai clar.
as aprecia daca si tu renunta la ironii.(pt michael) o zi buna
mdlyna
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:05
pentru madalina-tu esti tanara si gandesti foarte bine. dar viata cu problemele pe care le intalnesti la tot pasul-mai mari sa mai mici,te face ca unele amanunte din casnicie sa-ti scape:pentru ca la un moment casnicia este un mod de convietuire civizat,plin de respect, in care nu te-ai astepta ca dupa 20 si de ani de casnicie, sotulsa-ti spuna ca a plecat cu altcineva pe sestache pt. ca acolo gasea ceea ce acasa nu gasea.o zi buna
VILLAS1189
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:36
Imi pare rau sincer pentru situatia in care te aflii. In cazul acesta poate ar trebui sa pui capat casniciei. Decat singuratate in doi, mai bine deloc. Oricum din cate inteleg de ceva ani esti singura. Sunt convinsa ca undeva in lumea asta exista si un barbat care sa te aprecieze la justa valoare asa cum meriti.

Madalina, iti respect opinia si te felicit pentru principiile tale ferme. Sper ca in viata sa ai parte de o casnicie exact asa cum ti-o doresti. Si nu mai afirma ca esti un copil. Esti o tanara femeie care cu timpul va dobandi si maturitatea care tot spui ca-ti lipseste.
angelaviorica
Postat pe 5 Septembrie 2008 22:11
De la: angelaviorica, la data 2008-09-05 22:11:36Imi pare rau sincer pentru situatia in care te aflii. In cazul acesta poate ar trebui sa pui capat casniciei. Decat singuratate in doi, mai bine deloc. Oricum din cate inteleg de ceva ani esti singura. Sunt convinsa ca undeva in lumea asta exista si un barbat care sa te aprecieze la justa valoare asa cum meriti.

Madalina, iti respect opinia si te felicit pentru principiile tale ferme. Sper ca in viata sa ai parte de o casnicie exact asa cum ti-o doresti. Si nu mai afirma ca esti un copil. Esti o tanara femeie care cu timpul va dobandi si maturitatea care tot spui ca-ti lipseste.


nu o sa am nici macar o relatie sanatoasa mai ales o casnicie. de ce? pentru ca sunt imposibila, pentru ca nu pot sa am incredere in partener,pentru ca sunt paranoia,rea,suspicioasa...pentru ca simt ca dau totul si nu primesc la fel..si asta ma face sa fiu asa...chiar daca poate primesc...doar ca sunt prea oarba sa vad...
sunt absurda si radicala...dar nu pot sa fiu altfel...as da orice sa nu mai fiu asa....
mdlyna
Postat pe 6 Septembrie 2008 02:25
Madalina, in primul rand nu am fost absolut de loc ironic. In al doilea rand, nu mi-ai raspuns la intrebare. Intrebarea mea nu se referea la etica ta in cuplu, ci la reactia ta legata de partener daca PRIN ABSURD (am subliniat si nu am adaugat nici o tenta ironica) ai calca stramb.

Postat pe 6 Septembrie 2008 15:56
De la: Michael32, la data 2008-09-06 15:56:24Madalina, in primul rand nu am fost absolut de loc ironic. In al doilea rand, nu mi-ai raspuns la intrebare. Intrebarea mea nu se referea la etica ta in cuplu, ci la reactia ta legata de partener daca PRIN ABSURD (am subliniat si nu am adaugat nici o tenta ironica) ai calca stramb.


daca as calca stramb( si nu prin absurd.e posibil.nu exclud asta pt nimeni. se poate intampla)...ce as face? am raspuns deja la intrebare...as face tot ce pot sa nu ajung acolo.
as evita persoana respectiva
sau cred ca,cel mult s-ar ajunge la un sarut si atat. nu ma vad in stare de mai mult. si asta nu inseamna ca sunt integra sau mai stiu eu ce..nu ma vad in stare si atat...mi s-ar face sila de mine.
daca insa as calca stramb,daca as ajunge acolo...da..cred ca i-as zice. desi stiu deja reactia lui. aceeasi ca a mea.
insa nu stiu daca i-as zice imediat sau dupa un timp..nu stiu daca as avea curaj sa ii zic in fata...
dar ma mai gandesc la ceva...daca as ajunge sa calc stramb..inseamna ca nu mai simt la fel pentru el...

uite vezi? eu dau raspunsuri ipotetice pentru ca nu am fost pusa in situatia asta.
un raspuns sincer: nu stiu ce as face...dar cred k m-ar termina remuscarile...
mdlyna
Postat pe 6 Septembrie 2008 16:05
madalina..deja incepi sa gindesti cu o oarecare maturitate..

eheee..ce mult ne scimbam pe masura ce anii trec..nici nu ne dam seama cind acceptam lucruri pe care cu ani in urma nici nu ne-am fi gindit ca le putem pune aproape de persoana noastra...Viata ne arata intotdeauna ca nu trebuie sa spunem "niciodata"..
dede
Postat pe 6 Septembrie 2008 18:20
mda...
mdlyna
Postat pe 6 Septembrie 2008 18:33
ai dreptate indiferenta e solutia salvatoare ,nimic nu doare mai tare ca si indiferenta
frentzya
Postat pe 7 Septembrie 2008 12:26
totusi daca el avea jobul in alt oras de ce nu ai ales sa te muti cu el. cred ca pana la urma e normal ca omu sa isi gaseasca altceva daca venea atat de rar acasa...de ce nu te-ai dus dupa el?
iamonica_kissu
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:06
Pentru iamonica-sotul meu este cadru militar si cu restructurarile din armata, face naveta de vreo 6-7 ani.asta este explicatia ca nu am putut sa-l urmez. va multumesc pentru interes si va mai astept.
VILLAS1189
Postat pe 8 Septembrie 2008 16:51
Ion, pe patul de moarte:

- Marie, io amu ma duc, mult nu mai am, da vreu sa stiu si eu: m-ai inselat tu vreodata?

- Apai ma, Ioane draga, io ti-as zice, dadaca nu mori?!

Postat pe 9 Septembrie 2008 10:54
Vreau sa-ti spun ca am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare cu a ta, in sensul ca ma insela cu o prietena si colega de serviciu.Am divortat atunci,dar dupa 2 ani a reusit sa ma convinga ca s-a schimbat(maturizat)si m-am intors la el.A contat enorm faptul ca aveam un copil de varsta prescolara, care nu a facut fata foarte bine separarii noastre.Acum am doua fete(am mai facut una intre timp)si sunt multumita in general,dar ma intreb uneori cum ar fi fost daca as fi avut curajul sa plec din oras si sa nu-l las sa ma santajeze emotional?!Ar trebui macar sa incerci sa-ti vezi de viata ta,fara sa-l incluzi in planurile tale(fa-ti mici placeri pe care nu ti le-ai permis in ultima perioada).Indiferenta doare foarte tare.
Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine peste toate.
carmensv
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:59
nu cred ca ai citit tot. ce indiferenta, cand el are serviciu intr-un oras iar eu in altul, iar lui chiar as putea spune ca-i convine situatia asta in coada de peste:ca o mai lungeste asa, el este cel avantajat. el nu sufera ca este fericit iar eu ma dau de ceasul mortii sa-l lamuresc pe baiat ca trebuie sa am rabdare. baiatul meu are 22 ani si nu mai judeca ca si un copil.
VILLAS1189
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:30
De la: VILLAS1189, la data 2008-09-10 16:30:55nu cred ca ai citit tot. ce indiferenta, cand el are serviciu intr-un oras iar eu in altul, iar lui chiar as putea spune ca-i convine situatia asta in coada de peste:ca o mai lungeste asa, el este cel avantajat. el nu sufera ca este fericit iar eu ma dau de ceasul mortii sa-l lamuresc pe baiat ca trebuie sa am rabdare. baiatul meu are 22 ani si nu mai judeca ca si un copil.


stii ce nu inteleg eu? ce te mai leaga de el? nu poti sa zici ca baiatul pentru ca el chiar te sfatuieste sa divortezi. si nu mai este un copil, peste cativa ani va avea familia lui. si e bine ca te sfatuieste asa pt ca asta inseamna ca el nu va repeta greselile tatalui.
o viata petrecuta alaturi de el? daca lui nu ii pasa de anii astia,tie de ce ti-ar pasa?
lasa-l. eu cred k este prea tarziu sa mai lupti pentru ceva. am mai spus-o o data. din moment ce relatia asta a lui dureaza de cativa ani e deja prea tarziu sa mai lupti.
si ar fi o idee f buna ca atunci cand vine acasa, o data la 2 sapt sau cand vine sa te vada frumoasa, schimbata,fericita, ai putea chiar sa ii spui ca altcineva te face sa zambesti asa cum el nu a stiut sa o faca pana acum.
o sa il ranesti in orgoliu,chiar daca nu te mai iubeste. si fa-te frumoasa nu pt el,nu ca sa vada ce a pierdut si ca sa se intoarca la tine ci doar ca sa se oftice. sigur o va face chiar daca tie nu iti va arata.
mdlyna
Postat pe 11 Septembrie 2008 08:55
multumesc madalina.o zi buna
VILLAS1189
Postat pe 11 Septembrie 2008 10:01
villas,te-a suparat ceva din ce am spus? daca da,imi cer scuze.
mdlyna
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TİATİ CA..... 4 De la: arhanghel 15 Noiembrie 2008 12:58
Relatie foarte incurcata. Va rog, dati-mi un sfat! 80 De la: garbo_394900 4 Februarie 2014 08:40
Cum treci peste o despartire? 27 De la: garbo055472 25 Februarie 2010 02:01
. 1 De la: natalia0 9 Decembrie 2008 18:28
Sotul meu nu mai vrea sa lucreze 31 De la: dyanapetrescu 9 Februarie 2009 18:08
Setari Cookie-uri