relatie dubla

nu m-a suparat absolut nimic din ceea ce mi-ai spus,ba din contra imi dai putere si incredere prin ceea ce imi spui.multumesc
VILLAS1189
Postat pe 11 Septembrie 2008 12:15
sunt membru nou pe garbo, am citit toate comentariile cu privire la acest articol... si sunt convinsa ca aceasta doamna a facut tot posibilul ca sa-l recucereasca...mai devreme sau mai tarziu el va realiza dar la ce bun? daca acum cand tu ai nevoie de el, de afectiunea lui , de o vorba din partea lui...mai tarziu crezi ca va putea recupera tot ceea ce TU si numai TU ai pierdut? NU!!Ce-ti mai trebuie acum dupa atatia ani de casnicie in care ai un copil destul de matur, realizat profesional(ma gandesc)decat liniste sufleteasca...intr-adevar e usor sa-i spui unei persoane dupa 23 de ani de casnicie DIVORTEAZA! dar draga villas gandeste-te la sufletul tau! Mult noroc si sa auzim numai de bine!
ela_eli_ela
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:49
sunt membru nou pe garbo, am citit toate comentariile cu privire la acest articol... si sunt convinsa ca aceasta doamna a facut tot posibilul ca sa-l recucereasca...mai devreme sau mai tarziu el va realiza dar la ce bun? daca acum cand tu ai nevoie de el, de afectiunea lui , de o vorba din partea lui...mai tarziu crezi ca va putea recupera tot ceea ce TU si numai TU ai pierdut? NU!!Ce-ti mai trebuie acum dupa atatia ani de casnicie in care ai un copil destul de matur, realizat profesional(ma gandesc)decat liniste sufleteasca...intr-adevar e usor sa-i spui unei persoane dupa 23 de ani de casnicie DIVORTEAZA! dar draga villas gandeste-te la sufletul tau! Mult noroc si sa auzim numai de bine!
ps. imi place mult cum gandeste mdyna
ela_eli_ela
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:50
Da am un baiat de 22 ani student in anul 4 la automatica si calculatoare,in bucuresti, un copil care nu ne-a dezamagit niciodata, dar niciodata.a dat tot ce este mai bun din el,de cand il stiu,pentru a fi mandri de el. numai ca viata a luat alta intorsatura si altcineva ne-a dezamagit
VILLAS1189
Postat pe 16 Septembrie 2008 13:06
as fi curioasa daca ar fi fost invers el ce ar fi facut?ai discutat cu el problema asta,poate gasesti raspunsul chiar la el.
mimosa
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:37
Villas, tu iti mai iubesti sotul? Ai vrea sa salvezi casnicia din dragostea pe care i-o porti, sau e vorba de siguranta materiala care ti-o ofera aceasta casnicie, asa, la distanta? Pararea mea e ca ar trebui sa renunti la el in favoarea fericirii tale. Ai suferit destul si daca nu e in stare sa ia o decizie, fa tu pasul asta. Cred ca ii este si lui frica sa renunte la tine, pe motiv ca familia ii ofera o anumita siguranta si liniste sufleteasca si, oricand, daca cealalalta va renunta la el va avea unde sa se intoarca. Copilul vostru e mare, nu il va afecta decizia ta. Posibil, daca iei decizia sa divortati si el va realiza ca tu chiar vorbesti serios, sa o lase pe cealalalta ca sa nu te piarda pe tine. Multa bafta...si astept vesti de la tine!!!
needforspeed
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:51
n-as putea sa spun ca il iubesc, dar nici nu-l urasc. sunt in acelasi timp constienta de faptul ca relatia noastra n-ar mai fi ca inainte.poate ca teama de singuratate ma ingrozeste, cu toate ca si pana acum tot mai mult singura am stat.oricum funia se apropie de par, nu mai putem repara nimic.
VILLAS1189
Postat pe 22 Septembrie 2008 10:45
Villas...am citit cam tot ce s-a scris pana aici...si...crede-ma ca...la varsta mea chiar imi permit sa-ti spun o parere a mea...(pt ca e dificil sa dai sfaturi in asemenea situatii!!)..
dar sa revenim...tu...dupa cum am citit...nu mai poti vb acum de...dragoste pt sotul tau..si...stiu cum e dupa ani buni de casnicie...
se transforma in cu totul altfel de...dragoste..cu alte repere si..se vede total diferit de dragostea care ...arde la varsta cand incepi casnicia (mai ales daca se intampla la o varsta frageda!!
faptul ca el...e nevoit sa faca naveta....poate i-a favorizat putin aceasta situatie si iti inteleg condescendentza ta fata de asta...
totusi...se pare ca ai o teama de rupe pisica-n doua...cum se spune...
copilul...am inteles ca e mare...aproape ...independent si de familie si...poate...cu putin noroc...si financiar!!
deci...ce te-ar retine sa nu pui capat acestei relatii care deja...se pare ca te framanta atat?chiar mai inseamna ceva pt tine aceasta casnicie?...si...daca da...ce anume?
siguranta financiara?....faptul ca...ai dorit cu orice pret sa-i=ti pastrezi o familie...din care tu...incet incet....esti exclusa?
iarta-mi duritatea intrebarilor...daruneori...viata...te obliga sa iei decizi...in timp scurt...si...fara a mai cantari ce se va intampla...ulterior...
acum...se pare ca lucrurile incep sa-si ceara tributul pt momentul in care a fost luata decizia!
poate ca se pune in discutie si ...teama ta de a ramane...acum...singura...si fara un sprijin si...chiar fara familia pe care ti-ai dorit-o atunci cand ai facut pasul...cu ani in urma...
pentru noi...cei de aici...e destul de greu sa decidem pentru tine si nici nu cred ca ...eu unul...as putea s-o fac...(adica sa-ti dau un sfat concret...ce sa faci tu cu viata ta...acum...dupa atatia ani)...si...lipsesc totusi ...o seama de detalii pe care doar tu le cunosti...
parerea mea e ca...oricum...relatia e deja compromisa...atata vreme cat exista alta femeie in viata lui...iar el...nu se poate decide sa faca intr-un fel...pentru ca FAMILIA...SA PRIMEZE!!!
dupa cum ai vazut si tu...sant atatea persoane tinere care sant foarte intransigente si radicale...vorbind totusi fara a fi implicate direct intr-o situatie ca a ta!!!
totusi ar trebui sa gandesti ca...vremea trece si...cum stii si tu...boala lunga....
deci...daca vrei cu adevarat sa incerci ceva...ori mergi si stai cu el...ori...renunti si-ti refaci...(daca poti)...viata...
inca...nu s-a murit dintr-o asemenea situatie...pana acum...
sau...daca esti dependenta de el financiar...e mai greu de decis...si...va trebui sa te complaci asa...
e adevarat...ca...nu chiar o viata asa cum si-ar dori cineva...dar...nici asa...la infinit...nu se poate merge...
tinand cont de...puterea ta de a suporta asta...tre sa te gandesti enorm de profund pt a lua o decizie dupa care sa nu regreti mai tarziu...dar...nici s-o lungesti la infinit pt ca...asa cum spuneam...cu cat mai tarziu...cu atat mai rau!!!
o zi placuta si....ganduri limpezi pt a putea lua decizi!!!
ovidiu42
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:10
multumesc pentru cele scrise.ce-as putea sa-ti spun acum?ca situatia s-a schimbat mult in sensul dorit de el, ca atare divortul va fi inevitabil cat de curand. daca mai exista iubire? dupa atatia ani de casnicie nu poate fi decat obisnuinta si respect unul fata de altul. asta gandesc eu dar s-ar parea ca nici macar respect nu exista, pentru ca din respect fata de familie ar fi putut sa nu se complaca atata timp. nu sunt dependenta financiar,poate ca aceasta situatie m-a luat putin prin surprindre,am fost un pic socata, dar...o sa-mi revin.
VILLAS1189
Postat pe 23 Septembrie 2008 08:27
Mult curaj Villas...esti o femeie puternica si vei trece cu siguranta cu bine peste asta. Succes, si sper sa ne tii la curent cu ce s-a mai intamplat!!!
needforspeed
Postat pe 23 Septembrie 2008 19:42
Buna seara...iubito.Sunt in situatia ta de 8 ani .Adica atunci am simtit prima data ca e ceva putred in relatia dintre sotul meu si o "prietena" de familie care era si medicul nostru de familie.Intre timp am aflat ca relatia e mai veche cu 2 ani de cat stiu eu...Pe ea mi-a adus-o in casa o cumatra=fosta "prietena".E cumplit.Nu recunoaste , au fost perioade in care eram convinsa ca s-a terminat si eram chiar multumita.El se ascundea insa foarte bine si a reusit chiar sa ma faca sa-l cred ...si sa-i semnez un act prin care are putere deplina asupra unui activ ( a insistat grozav ca altfel nu va putea obtine niste fonduri...la care de altfel a si renuntat intre timp ,dandu-mi impresia ca scopul lui a fost posesia si atat )Suntem inca impreuna.Suntem de 28 de ani casatoriti.Avem un copil, sufletul meu, pe care l-am obtinut in urma unui tratament de lunga durata si tot atata durere.El este prietenul meu,de multe ori confesorul meu , caci are acum 23 de ani.Cand a aflat de ce plangeam noptile sau de ce eram mereu trista si adeseori nervoasa sau nedreapta cu el m-a rugat "te rog sa-mi promiti ca o sa rezisti mai mult decat crezi tu ca poti rezista si sa nu dai divort pt ca tata o sa se sature si o sa se intoarca".Asta era acum vreo6-7 ani.Anul acesta, cand l-am sunat sa-i spun ca tocmai am avut o intalnire de grad teri cu tatal lui in masine ei, cand m-a auzit cat de zbuciumata sunt, m-a dezlegat de promisiune...
Nu-i bine de loc

Suntem doi straini in aceeasi casa. Nu mai comunica absolut nimic.Nu stiu nici cand pleaca nici cand vine...Sfatul meu :nu-ti irosi viata ca mine.Ea nu se mai intoarce.Eu mi-am pierdut sanatatea fizica si psihica, mi-am pierdut increderea in mine, m-am simtit umilita si tradata de mii de ori, acum ma desconsider pt slabiciunea de a ramane alaturi de un om caruia nu-i pasa de mine ci de averea pe care o are ;e mai confortabil pt el sa fie asa pt ca nu-mi da nimic si are totul inclusiv pe acea persoana care, culmea, are si ea inca ...alte iubiri si nu-s paralele ci se intersecteaza in in timp...Renunta cat mai poti, e greu de trait cu minciuna si neincredere.acidora
acidora
Postat pe 23 Septembrie 2008 20:33
villas...sincer...ce pot sa spun decat ca....iti tin pumnii sa te poti concentra si sa iei decizia care sa fie cea mai buna si...sa-ti aduca rezolvarea...la o asemenea situatie...
dupa cum ai vazut si tu...si cred ca astiai...nu esti nici singura...si...din pacate ...poate nici ultima...asa ca...ar trebui sa vezi lucrurile cu putina detatsare...si...sa gandesti cat poti de...pozitiv...
sprt sa reusesti...si...sincer...iti tin pumnii!!!
o seara placuta si...sper sa ne mai auzim pe aici...si...sa pot auzi ca....pb se rezolva!!!
ovidiu42
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:39
practic? nu as accepta copmpromisurile, dar i-as oferi eu femeia de la nga el tote visurile de amanta, ii indeplinesc toate fanteziile si atunci de ca plece? mancat bine e, amanta are, iar daca vrea o aventura sa isi puna prezervativul in buzunar sa nu vina cu cine stie ce pe acasa,... asa trebuie sa fie o femeie moderna, iar daca doamna a calcat stramb? vai, dar e o tragedie! un domn isi ridica palaria si pleaca mai departe, pe cand o femeie e acuzata si stigmatizata toata viata ei de atuncisi pana la sfarsitul zilelor... dar care e difernta de langa ei? de ce femeia trebuie sa ierte si sa tolereze, pe cand barbatii alearga fericiti ca niste bondari de la o floare de femeie la alta? iata intrebari la care ar trebui sa raspundem toti inainte de a acuza sa a arunca cu piatre. " cine nu a pacatuit sa arunce primul cu pietre" raspunsurile sunt in fiecare din noi. va pup si doamenlor nu mai fiti delasatoare si nici nu lasati pe altii sa aleaga pentru voi, indiferent cine ar fi el sau ea. avem si noi dreptul la un strop de fericire....
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 05:16
De la: oanaarion, la data 2008-09-24 05:16:01practic? nu as accepta copmpromisurile, dar i-as oferi eu femeia de la nga el tote visurile de amanta, ii indeplinesc toate fanteziile si atunci de ca plece? mancat bine e, amanta are, iar daca vrea o aventura sa isi puna prezervativul in buzunar sa nu vina cu cine stie ce pe acasa,... asa trebuie sa fie o femeie moderna, iar daca doamna a calcat stramb? vai, dar e o tragedie! un domn isi ridica palaria si pleaca mai departe, pe cand o femeie e acuzata si stigmatizata toata viata ei de atuncisi pana la sfarsitul zilelor... dar care e difernta de langa ei? de ce femeia trebuie sa ierte si sa tolereze, pe cand barbatii alearga fericiti ca niste bondari de la o floare de femeie la alta? iata intrebari la care ar trebui sa raspundem toti inainte de a acuza sa a arunca cu piatre. " cine nu a pacatuit sa arunce primul cu pietre" raspunsurile sunt in fiecare din noi. va pup si doamenlor nu mai fiti delasatoare si nici nu lasati pe altii sa aleaga pentru voi, indiferent cine ar fi el sau ea. avem si noi dreptul la un strop de fericire....
ai perfecta dreptate ,am citit si eu pe aici si chiar nu stiu ce as putea sa mai zic,ovidiu42 ai spus lucrurilor pe nume imi place cum gandesti.....,eu spre bucuria mea sunt fericita alaturi de sotul meu si de cei doi copii, nu stiu ce as face in situatia voastra ,am totusi vechime sunt casatorita de 13 ani,da suntem impreuna de cand eu aveam aproape 16 ani si el aproape 17 ani mici discutii au fost da am reusit sa trecem peste ele si chiar sunt fericita ,si asta vo doresc si voua o zi frumoasa

Postat pe 24 Septembrie 2008 08:49
VILLAS...doar atat iti spun.Boala lunga...moarte sigura.Taie raul din radacina.oricat de greu ar parea...e cea mai buna solutie.In momentul de fata esti o femeie trista,nelinistita...macinata de durere.Meriti si tu o viata linistita.Nimic nu e mai de pret decat linistea.Daca o floare se vestejeste de la radacina...nu isi mai revine niciodata.Decat daca tai uscatura...si lasi sa creasca o alta floare.E greu...exista regrete,remuscari..furie...dar pana ai rabdare sa vezi in ce directie vrea el sa o apuce...mai bine ai rabdare sa vezi pe ce fagas o ia viata ta.Nimeni si nimic nu iti da inapoi acesti ani plini de tristete si amaraciune.Nu cred ca vreodata vei mai putea avea linstea in suflet sin in casa,alaturi de el.
walkiria
Postat pe 11 Octombrie 2008 09:42
perfect de acord cu raspunsul parca l-am scri eu
mimosa
Postat pe 12 Octombrie 2008 10:30
De la: angelaviorica, la data 2008-09-04 03:28:34Niciodata sa nu spui niciodata! O casnicie inseamna mult mai mult decat o simpla relatie. Intr-o casnicie iti cladesti zi de zi viitorul. Pasiunea si dragostea nebuna de la inceput se transforma cu timpul intr-o dragoste matura, recunostinta, respect. Ajungi sa-l cunosti atat de bine pe cel de langa tine incat devine parte din tine. La un moment dat realizezi ca ai uitat cum e viata fara el si oricat ai incerca nu poti nici macar sa ti-o imaginezi. De aceea e atat de greu sa renunti la o casnicie si ajungi in situatia de a face compromisuri. Intr-o casnicie se fac compromisuri! Nu poti stii niciodata ce-ti rezerva viata. E posibil ca dupa ani de casnicie inima ta, linistita de confortul si siguranta pe care ti le ofera o casnicie, sa se aprinda fara sa realizezi de ce, cum si cand. Legile scrise si nescrise spun ca cei doi parteneri trebuie sa fie fideli unul altuia. Dar oare inima asculta de vreo lege? Te indragostesti pur si simplu! Incerci sa te impotrivesti valului, dar cu cat te zbati mai tare, cu atat esti tras mai la adanc. Si atunci ce te faci? Casnicia inseamna insasi viata pe care asa te-ai obisnuit sa o privesti, iar noua dragoste e cea care simti ca te-a trezit din amorteala. Nu te poti rupe de nici una dintre ele. Viata nu e in alb si negru. E foarte dificil sa iei o decizie de ambele parti. Trist, dar adevarat, casnicia nu-ti ofera garantia ca inima ta nu va tresari pentru altcineva. Nu e usor sa stii ca sotul tau e indragostit de alta femeie. Doar tu stii cat reprezinta casnicia voastra pentru voi. In functie de acest lucru consider ca ar trebui sa decizi ce vei face in continuare.
mimosa
Postat pe 12 Octombrie 2008 10:33
Villas, n-ai mai dat nici un semn...sper ca esti bine si as vrea sa aud ca ti-ai rezolvat problmele cat mai in favoarea ta!!!

Pupicei..
needforspeed
Postat pe 12 Octombrie 2008 18:12
Buna draga,
...stii ceva, ???, cred ca pana la urma tot tu singura vei fi cea care va lua decizia finala, referitoare la relatia cu sotul tau; Din exterior lucrurile se vad si se judeca altfel, si pe buna dreptate, dar cand esti implicat in relatie, lucrurile stau altfel, si le judeci altfel; Gandesti ca aveti un copil destul de mare, ai pierdut atatia ani, poate depinzi foarte mult de el financiar, poate nu ai unde sa stai daca il parasesti, sau ma rog, cate alte motive nu mai sunt care te-ar putea tine pe loc si nu poti lua o decizie . Baiatul vostru ce spune??, Curand se va duce la casa lui si vei ramane singura cu sotul tau, adica singura in doi, .... DACA TE CONSIDERI O FEMEIE PUTERNICA SI CREZI CA O POTI LUA DE LA CAPAT, ( NICIODATA NU ESTE PREA TARZIU), atunci renunta la el cat mai repede si vezi-ti de viata ta,
...vezi tu draga mea, fetele tinere sunt mai radicale, nu accepta nici un compromis, nu tolereaza nimic, si mi se pare normal sa fie asa, sunt de acord cu ele, viata este una singura si merita traita frumos, dragostea este cel mai frumos lucru care ni se intampla, dar daca ai nesansa sa nu intalnesti persoana potrivita , este un chin, este o amagire, si este mare pacat sa nu ne putem bucura de viata in cel mai frumos sens al ei; Iti spun toate lucrurile acestea pentru ca si eu am avut multe momente nefericite in casnicia mea, din alte motive, nu din cauza infidelitatii , dar nu am facut nimic, pentru ca lucrurile sa se schmbe, sau mai bine zis nu am putut face ninic in sensul acesta, decat ca, ignor totul, incerc sa nu mai pun la suflet nimic,in afara serviciului imi ocup timpul cu tot felul de preocupari, si nu mai am timp sa ma gandesc la lucrurile care nu imi convin, dar sa stii ca nu este o solutie, de aceea iti spun ca este foarte greu sa poti lua o decizie...., dar numai tu stii ce vrei si cat mai poti tolera......
tamaramarinescu
Postat pe 12 Octombrie 2008 19:56
Am urmarit cu interes comentariile voastre , pentru ca am aceeasi poveste de viata , doar cu cateva date modificate. 24 de ani de casnicie,din care 2ani de chin din cauza celeilalte,3 copii care simt din ce in ce mai puternic efectul absentelor prelungite ale tatalui, plus inventarul personal de probleme -fizice, psihice, financiare - cauzate de aceeasi imixtiune in viata familiei. Eu am decis ca sa pastrez casnicia si sa lupt pentru noi toti, asa ca voi face un drum (pe care , recunosc , l-am amanat din lipsa banilor , prea mult timp )ca sa lamuresc fiinta-scai sa dispara , treaba ei unde... asa voi sti precis care e realitatea. Cu diplomatie, vreau sa il fac sa inteleaga ca nici eu nu vreau sa renunt la el, asa cum nici el nu vrea sa renunte la mine , la noi...Cu tact o voi lamuri pe dansa ca e in plus si ca viata ei e in impas , nu va ajunge nicaieri continuand, ca pierde timp pretios pt ea ramanand ancorata in relatia asta. Sper sa "gadil" orgoliul masculin al sotului aratandu-i ca il vreau si "lupt" pt el, pt noi. Trebuie doar sa reusesc sa ajung acolo unde lucreaza el acum si sa nu ma pierd cu firea, pentru ca sunt muuuuulte de clarificat si e important ce va urma, pentru noi doi, pentru viitorul copiilor. Adevarul e ca stiu ca nu e asa de simplu cum am scris , ca poate fi alt final decat cel la care ma gandesc, ca se pot complica lucrurile, dar ma astept la mai multe variante de bataie(fara violenta) dar TREBUIE s-o fac !Vreau sa revenim la linistea si increderea de acum cativa ani! Eu pot sa trec peste ce a fost , pt ca trecutul trebuie sa ramana trecut ( adica lasat in urma) trebuie sa ma sigur ca si el a trecut de faza cu inflacararea si sa ne acordam maturitatea unui alt inceput, acolo unde e acum el si nu sa-l intorc de unde a ales sa plece. Daca nu e prea complicat ce am scris, poate ca , judecand si voi , imi puteti spune care ar fi punctele slabe , unde se pot strecura erori, ce n-am prevazut... Multumesc pentru ingaduinta si atentie, astept sa comentati , orice opinie e constructiva !
maria_zada
Postat pe 13 Octombrie 2008 23:28
nu pot decat sa va multumesc ca nu m-ati uitat. intre timp(mai exact pe 10.10.2008)am deschis actiunea de divort. sper sa fie un divort civilizat, cum a fost dealtfel si casnicia noastra.(aparent eleganta) divortul este cu acordul partilor... si o sa va mai tin la curent cu noutati in masura in care vor fi importante.o zi buna la toata lumea.
VILLAS1189
Postat pe 14 Octombrie 2008 13:07
maria,faci cum vrei si nu pot decat sa-ti urez sa reusesti insa,
cred ca o sa gresesti. ce preconizezi tu , nu e o lupta ci o incercare disperata de a-l aduce inapoi pe 'mnealui. o lupta se da in faza incipienta a unui dezastru. cand cataclismul a ras tot, degeaba astfel de incercari. s-au sters sentimente, trairi, vise. cand construim o casnicie, e nevoie de doi. la darmat, e suficient si unul singur.
e o vorba care spune ca, mai bine iti faci o casa decat sa o carpesti si sa o reconstruiesti. nu tine. mai devreme sau mai tarziu tot cedeaza.

puncte slabe:
-discutia cu amanta nu va rezolva nimic. te vei pune intr-o situatie jenanta si cam atat. iti va rade in nas.e o lupta intre doua femei si pana la urma urmei, in pielea invinsei e sotia. asa ca, din start cealalta e in pozitia avantajoasa.
- ii vei gadila orgoliul.posibil. rezultat? va fi mai paun decat este langa femeia ce ii este draga acum
- el sta cu tipa si nu da semne ca vrea sa revina la voi.
- un nou inceput nu-l intereseaza atat timp cat nu a initiat o discutie in acest sens
-tu vrei ca viata voastra sa revina la "linistea si increderea de acum cativa ani". nu e posibil. omul iubeste si cat de mult speri tu ca e o faza trecatoare, posibilitatea ca pe teren lucrurile sa nu stea asa, e mare.

daca un barbat vrea sa fie cu o femeie, apoi, nu trebuie sa bati drumurile si sa te umilesti. el nu stie unde stai pentru a veni sa discutati ? nu stie ca il iubesti? nu a aflat ca are o familie care-l doreste? nu are amintiri dragi?
si ce face? . si mai ales de ce? aici trebuie sa te gandesti tu si sa-ti dai raspunsuri .

sa dea domnul si sa nu am dreptate. sa vedem si cealalta varianta . tot ipotetica:

te duci, lupti pentru relatia voastra si castigi.
amanta , intelege ca e de prisos , ca nu are nici o sansa sa-l tina langa ea. el renunta la amanta, isi da seama ce a pierdut si cat de mult a gresit. relatia voastra va fi iar una frumoasa, plina de incredere si dragoste.
nu suna putin a SF?

dragele mele, acceptati o situatie, cand e clar ca batalia e pierduta. macar din orgoliu. ce naiba?
eu stiu una: cine greseste, acela sa repare. atunci, da. ar fi o sansa
si_totusi
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:38
VILLAS, la inceput va fi mai greu insa, decat o viata asa, mai bine sa stii una si buna. asta e. e nedrept insa, cel putin ai o sansa sa intalnesti pe cineva care sa te iubeasca sau macar o sa ai liniste sufleteasca. ce rezolvai daca acceptai un compromis ce nu-ti aducea decat amaraciune? ai fi devenit o umbra de om care ,tot gravita in jurul unei casnicii false.
si_totusi
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:57
Iti doresc mult succes Villas!!!
walkiria
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:48
Multumesc pentru opinii , sunt foarte bine gandite, si sunt piedici care pot sa apara ... DAR ! eu stiu ca cealalta isi doreste o familie si copii, dar stie ca nu va putea sa le obtina cu sotul meu, stiu ca si el e constient ca nu are continuare relatia lor, stiu ca nu-si poate permite sa se puna in situatii dificile la slujba de acum, mai ales ca are succes si ii merge din ce in ce mai bine. Ea ar risca sa fie dezmostenita de parinti daca s-ar stii ca se complace intr-o asemenea relatie si ar ramane fara suport financiar -si asta ar face-o sa dispara , fiindca e materialista . Sotul meu spune si acum ca ma iubeste , ca suntem tot ce isi doreste si ca ar vrea sa locuim impreuna , dar e imposibil din cauza preturilor chiriilor, ca va urma sa fie trimis de firma sa lucreze foarte aproape de casa si atunci ne vom muta in alta locuinta . Stiu ca nu sta cu ea, stiu ca nu se mai vad, stiu ca el e foarte ocupat cu sarcinile de serviciu, dar vreau sa fiu convinsa ca asta e realitatea. Neincrederea in ce mi se aduce la cunostinta e fireasca dupa tot ce s-a intamplat.In timp, am reusit sa il fac sa inteleaga ca nu se potrivesc , ca nu va dura prea mult pana se va plictisi ea...Stiu ca nu are incredere sa se afiseze cu ea nicaieri, fiindca e capabila "sa se dea in spectacol" in plina strada, pentru motive puerile .Stiu ca va fi greu , dar trebuie sa existe un alt inceput , pe alte criterii, un fel de sansa de a o lua de la capat. Ne-o datoram unul altuia !
maria_zada
Postat pe 14 Octombrie 2008 22:51
maria, nu te supara, cat sunt de mari copiii tai? poate ca relatia sotului tau cu ea nu atarna atat de mult in interesul pe care il acorda familiei. si in cazul meu, pana sa fie depistat,avea toate atuurile unui sot ocupat, plin de probleme, obosit cu naveta..etc. iar cand a fost depistat ,atunci l-am vazut ca este ganditor, nehotarat..debusolat.se apropiase funia de par si nu mai avea debusee,motive,putere.
VILLAS1189
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:59
Copiii au 22, 19 si 12 ani , adica fiica mea e mijlocie, iar baietii...cel mare si cel mic. Oana e studenta, a intrat cu medie mare la trei facultati , dar a ales psihologia. Tudor, cel mic e elev intr-a 6-a, cu note bune si foarte bune, iar cel mare e angajat la o firma buna si cocheteaza cu muzica electronica in timpul liber. Tot ce vreau e sa fiu sigura ca el, sotul meu , e eliberat de relatia cu cealalta si ca tot ce a fost e de domeniul trecutului. Restul va veni de la sine...
maria_zada
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:22
Draga Villas,
Nu el are dreptul de a alege.Adica, cum vine treaba asta?El se duce la amanta si tu sa stai ca o fraeruta sa tanjesti daca el isi arunca privirile senioriale la tine?In situatii de acest gen, se spune ca boala lunga, este moarte curata.Faci multa filozofie in loc sa te hotaresti.Alexandru Macedon a taiat nodul Gordian, si tu nu poti sa-l tai pe al tau?Atunci lamenteaza-te pana la adanci batranete ceea ce ar semana putin cu masochismul.Ia introdu tu actiunea de divort si fa-l sa guste reversul umilintei tale, daca aceasta ii face placere.Sper ca ai curaj si nu-ti tremura genunchii.

Postat pe 17 Octombrie 2008 08:06
Am scris zilele trecute ca am bagat actiunea de divort in data de 10.10.2008,iar acum asteptam finisul
VILLAS1189
Postat pe 17 Octombrie 2008 08:55
Tot respectul meu pentru demnitatea ta de femeie.

Postat pe 17 Octombrie 2008 19:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista paciente ale dr- ului ginecolog Marinescu? 30 De la: garbo053282 8 Decembrie 2009 15:20
sinceritate sau nu ... 6 De la: scrichy 26 Mai 2009 01:19
am luat din nou bataie 41 De la: ADMINISTRARE 8 Decembrie 2008 08:00
l-am inselat ii spun? 177 De la: Ioana007 30 Iunie 2009 19:32
Ajutati-ma cu un sfat! 13 De la: gabitzza11 3 Aprilie 2009 11:03
Setari Cookie-uri