relatie dubla

sotul meu are o relatie de cativa ani de zile.de curand a fost descoperi. am un baiat de 22 ani. sotul s-a complacut si se complace si acum in minciuna. spune ca nu poate renunta la EA.pentru ca toata perioada de cand este cu ea, a reusit sa fie mai apropiat de ea decat de familie. daca ar ramane cu ea ne-ar avea tot restul vietii in imagine -pe mine si pe baiat. este tacut si nu riposteaza nici intr-un fel.va rog sa-mi raspundeti, ce sfat puteti sa-mi dati. va multumesc.
VILLAS1189
Postat pe 20 August 2008 12:33
pune-l sa aleaga, ori tu ori ea si gata...dragoste cu sila nu se poate...pup
iamonica_kissu
Postat pe 20 August 2008 15:28
multumesc pentru raspuns.l-am pus sa aleaga si tocmai in urma acestei actiuni de a alege, mi-a raspuns ceea ce am scris initial pe forum. cum sa procedez la modul de a-l determina sa se hotarasca mai rapid. ori eu ori ea.
VILLAS1189
Postat pe 20 August 2008 16:00
pai ii dai o data limita, de exemplu ii zici: pana maine te hotarasti ori ramai cu mine ori cu ea, de maine daca nu te hotarasti eu divortez, si chiar te tii de cuvant, si gata, ori o chemi si pe aia si aveti o discutie civilizata toti 3,pt a lua o decizie, ori ajungi la o intelegere cu el, asta daca tie iti convine sa mentineti relatia doar de dragul copiilor si atat, iti gasesti si tu pe altcineva si mergeti asa, sau ii zici ca it-ai gasit deja pe altcineva sa vezi cum reactioneaza...nu cred ca sunt in stare eu la 21 de ani si necasatorita sa dau sfaturi dar nici asa nu mergem, daca vrea harem sa se mute in arabia saudita ca acolo e permis...bafta...astept sa imi zici ce s-a mai intamplat...curaj
iamonica_kissu
Postat pe 21 August 2008 15:16
a ales, nu vezi? daca ati fi insemnat mult pentru el, nu era asa de indecis. voi sunteti amintirile si mustrarea de constiinta. poate si anumite obisnuinte, un anumit statut, ceva in genul. insa, nu dragoste.
si_totusi
Postat pe 21 August 2008 15:38
din experienta, stiu ca nenea acesta nu va alege niciodata. se va complace in acest fel de relatie. el are o viata fericita cu iubita.tot ce nu-ti ofera tie , ca iubita ,ii va oferi ei. acasa , va fi pentru el, doar un loc unde il asteapta o alta femeie care-l iubeste , care il tolereaza, care nu stie cum sa gestioneze o asemenea situatie si, probabil, va ierta sau se va invinovati pentru ca el umbla haihui.acest complex de vina , il va ajuta si pe el. cu timpul, va crede ca a fost indreptatit sa se indragosteasca , ca e normal asa si nu va intelege de ce esti nemultumita . ce a mai ramas? un copil pentru care se simte si el implinit ca barbat si... cam atat. in aceste conditii, cine ar fi fraier sa aleaga ? e bine cu aceasta viata dubla.
si_totusi
Postat pe 21 August 2008 15:49
din pacate el lucreaza in alta localitate, vine mai rar acasa, asa a si reusit sa alunece atata timp, iar cand vine acasa(la o saptamana, doua) este tacut, nu are nimic de reprosat, dar nici nu se implica in nimic.este total absent, ridica din umeri si ma intreaba:nu ti-am spus ca nu stiu ce sa fac?frustarea mare este ca nu prea are curaj sa dea ochii cu propriul copil, pe care de-a lungul timpului l-a invatat:sa nu minta, sa nu fure,sa fie om.multumesc si mai astept incurajari
VILLAS1189
Postat pe 21 August 2008 15:51
nimic nou sub soare. si crede-ma ca stiu ce spun tot patitul e priceput. adica eu.
si_totusi
Postat pe 21 August 2008 15:55
eu am dat divort pentru exact acelasi lucru. cand l-am anuntat de hotararea mea, a scos un oftat de usurare si a spus " bine". ca intotdeauna ,am scos catanele de pe foc tot eu. dupa ce am luat aceasta horarare , a fost chiar fericit. alesesem eu si pentru el . decizia mea, venise ca o mare usurare pentru el . nu mai putea avea mustrari de constiinta pentru ca, nu el fusese cu aceasta idee.
si_totusi
Postat pe 21 August 2008 15:59
ma scuzi ca nu am avut nici o reactie la ceea ce mi-ai scris dar am tot stat sa ma gandesc. dar spune-mi :crezi in ideea farmecelor facute de catre o persoana pentru a obtine ceea ce isi doreste cu orice pret? multumesc.
VILLAS1189
Postat pe 23 August 2008 17:57
nu cred in farmece insa, cred in puterea unor oameni in a obtine tot ceea ce vor. adica in perseverenta. sunt femei care insista dincolo de orice inchipuire. ei, culmea e ca, de multe ori reusesc. acum, depinde si de barbat.
si_totusi
Postat pe 23 August 2008 21:31
tu hotarasti ce si cum insa, incearca sa-ti pui niste intrebari. sa presupunem ca el se intoarce cum necum :
-ai mai avea incredere in el?
-visele tale ,s-ar mai centra pe o relatie care are astfel de umbre?
-poti sa stergi total cu buretele cele intamplate si trecutul sa nu te mai bantuie?
-cand il saruti, nu vei avea in minte ideea ca si cea la care a renuntat a facut la fel?
- teama din suflet si banuiala ca se gandeste inca la ea va dispare pentru intotdeauna?
-imagineaza-ti ca ti se intampla un accident oarecare si o sa ai o problema gen pareza temporara. ( doamne fereste ! )il vezi pe el sa te tina cu dragoste de mana si sa lupte poate chiar ani ca sa-ti revii?sau ca o sa te accepte asa iubindu-te la fel de mult?

si ar mai fi.

daca raspunsurile tale vor fi negative, nu te mai amagi. il chinui si pe el , te chinui in primul rand pe tine. pana la urma urmei, viata este asa cum este si , ca ne place sau nu, ca ni se pare nedrept sau ca ne legam de niste himere, pana la urma, daca e sa nu fie, nu va fi, oricat am lupta si ne-om zbate noi , ca pestele pe uscat.
si_totusi
Postat pe 23 August 2008 21:44
am inteles si cred, sau nu cred asa este cu siguranta ca situatia in sine este delicata si ca prin ce-am trecut ca si minciuna nu voi uita in ideea unei impacari: va trebui sa iau o decizie transanta, sa rup motanul in doua cum se zice, pentru ca in toata faza asta nu sufera nici el nici baiatul...ci eu
VILLAS1189
Postat pe 25 August 2008 15:12
corect...
iamonica_kissu
Postat pe 25 August 2008 15:25
Daca il parasesti ramai singura. Nu zic ca n-ar merita, ba dimpotriva. Dar esti sigura ca asta vrei? Mai bine scoate-i-o pe femeia asta complet din cap, sa ramana ca un vis uarat. Orice femeie e inzestrata cu abilitati native de a transmite mesaje subliminale partenerului ei. Asa se face ca te indragostesti de una care te atinge sau te saruta sau nici macar nu te baga-n seama. Pur si simplu atitudinea ei iti tulbura structura ta interioara. "Tulbura-i" si tu sistemul ei interior, fa-l sa uite de tipa asta, fii numai miere si afectiune. Joaca un rol macar pana cand asta dispare din mintea lui. Chiar daca pe moment crede ca e atras mai mult de cealalta, sa zica: "wow, totusi sotia mea e deosebita de restul". Daca il parasesti, nu pierzi o lupta, ci un razboi. Fa-l mai bine sa-si ceara iertare de zece ori pe zi timp de zece luni pentru ce ti-a facut. O sa vezi ca am dreptate.

Postat pe 2 Septembrie 2008 00:40
lapte si miere nu am cum sa-i ofer eu pentru ca vine rar acasa(serviciul ii este de asa natura) mai are si motive la indemana care ii favorizeaza lipsa de acasa. nu stiu daca ai citit tot de pe forum vis a vis de acest subiect, dar cred ca o astfel de relatie de durata, ascunsa, la aceasta varsta, il face neputiincios sa ia o hotatare. lui ii este pur si simplu teama sa se integreze din nou in aceasta casnicie. am avut destula rabdare sa-l las sa aleaga.
VILLAS1189
Postat pe 2 Septembrie 2008 08:44
Buna,draga nu te supara dar e prea tarziu sa mai iei atitudine.Cred ca ti-e frica de ce se va intampla daca el nu o sa mai fie in viata voastra.Trebuie sa fi forte hotarata si sa spui -gata asa nu se mai poate de maine plec,sau pleci,definitiv.E pacat sa-ti irosesti viata asteptand un om care nu iti ofera nimic.Ascultama si pune capat acestei minciuni cat mai repede poti.O sa vezi ce ti se va schimba viata.Cine stie poate iti vei gasii si tu pe cineva care sa te iubeasca.
rave_sz
Postat pe 2 Septembrie 2008 21:38
Buna , draga mea; da, nu este usor, nici pentru tine si nici pentru el, dar totusi el este in avantaj, isi consuma dragostea cu cealalta femeie, cand vine la voi , este tacut, nu ii mai place, se gandeste la cealalta. Daca acea femeie este casatorita, relatia va dura mult si bine, fiindca le convine la amandoi, daca nu este casatorita , intr-o zi ii va spune , pa si el se va intoarce , umil la voi, dar trebuie sa mai ave-ti rabdare , ca timpul va decide oricum; Acum depinde foarte mult de tine, ce iti doresti tu; Daca vrei sa se intample mai repede, fa si tu ceva, adica, schimba ceva la tine, fii mai indiferenta, ignora pur si simplu,fa-te ca nu te afecteaza relatia lui,fa-l sa creada ca ai si tu pe cineva, si atunci vei vedea ca el va simti ca te va pierde si va lua o hotarare cu siguranta, ori cu tine, ori cu ea;depinde foarte mult de tine, de comportamentul tau. Cunosc multe cazuri , cand ei sau intors resemnati la sotiile lor;
tamaramarinescu
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:55
parerea mea e sa il lasi in plata Domnului. Se pare ca a ales..deci, ce rost are sa te agati de el din moment ce el nu mai e agatat de voi (tu si baiat)?
Esti inca tianara...asa ca incearca sa-ti schimbi viata in bine, fa ceva pentru tine..nu il mai astepta sa ia decizii..decide tu..si macar stii ca in final tu esti cea care ai decis sa pleci..sau sa stai..
Imi pare rau ca trebuie sa spun asta..dar mai bine asa decit sa lungesti situatia asta aiurea.., decit sa traiesti intr-o minciuna si prefacatorie..
dede
Postat pe 3 Septembrie 2008 02:47
treaba este ca i-am zis ca m-am hotarat si o sa dau eu divort, sa nu aiba costiinta incarcata ca el a dat divort,scot eu castanele din foc cu mana mea. mi-a spus ca oricum o sa aiba constiinta incarcata si ca atare tb. sa mai stam de vorba.
VILLAS1189
Postat pe 3 Septembrie 2008 10:36
AM SI EU O INTREBARE PENTRU FEMEILE SI PE CEL CARE A SFATUIT-O SA FIE NU STIU CUM SAU SA AIBE RABDARE...de la cei 22 de anisori ai mei nu inteleg de ce o femeie ar face asta.
el a ales deja iar relatia nu este o aventura ci dureaza de cativa ani.deci domnul deja a ales. iar doamna nu stia de la inceput,deci nu cred k ii facea crize sau reprosuri. atunci de ce sa mai aibe rabdare si culmea..sa il si primeasca in cazul in care domnul decide sa se intoarca. adica cum?viata unei femei,chiar casatorita si cu copii trebuie sa se invarta in jurul sotului? adica..el sa faca ce vrea iar femeia sa stea sa astepte,sa aibe rabdare si sa il mai si primeasca inapoi. mi se pare aberant. am fost acuzata ca sunt prea drastica ,ca nu am experienta ca nu am...mai stiu eu ce. asa este. nu am. si poate ca sunt mai drastica dar mi se pare lipsa de deminitate totala sa staaaaiiii si sa-l astepti pe el. intre timp ea,femeia nu are voie sa isi refaca viata pentru ca na...tb sa il astepte pe el. si chiar daca s-ar intoarce...de ce l-ar mai primi? doar de dragul copilului? mi se pare absurd. sau..in cazul in care femeia isi reface viata ea e vinovata ca barbatul a ales alta
eu nu cred k barbatii inseala sau aleg alta decat sotia sau partenera pentru ca le lipseste ceva acasa.nu doar din cauza asta. unii pot sa aibe rai acasa si tot inseala.
mi se pare absurd sa acuzi femeile pentru infidelitatile sotilor.
poate sunt inca mica si absurda dar eu nu l-as mai primi inapoi cu toate parerile lui de rau. pana la urma gandurile, frustrarile,indoielile...cine le sterge?
mdlyna
Postat pe 3 Septembrie 2008 14:41
aceeasi judecata are si fiul meu(are 22 ani)si poate ca prea tare ma condamna, ca am prea multa rabdare, ca ar fi trebuit sa-i fac bagajul imediat,etc .probabil cand ai in spate 23 ani de casnicie nu-ti vine atat de usor sa iei o hotarare ca atunci cand doar privesti.ai putea-o face dar daca "evenimentul" te mai ia si pe nepregatite, te lasa muta si-ti trebuie ceva timp mai intai sa realizezi de adevaratelea ce ti se intampla si apoi sa iei o hotarare. cam asta e, mai vedem.
VILLAS1189
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:32
De la: VILLAS1189, la data 2008-09-03 15:32:40aceeasi judecata are si fiul meu(are 22 ani)si poate ca prea tare ma condamna, ca am prea multa rabdare, ca ar fi trebuit sa-i fac bagajul imediat,etc .probabil cand ai in spate 23 ani de casnicie nu-ti vine atat de usor sa iei o hotarare ca atunci cand doar privesti.ai putea-o face dar daca "evenimentul" te mai ia si pe nepregatite, te lasa muta si-ti trebuie ceva timp mai intai sa realizezi de adevaratelea ce ti se intampla si apoi sa iei o hotarare. cam asta e, mai vedem.


sunt convinsa ca nu e usor..dar in nici un caz sa il astepti pe el si sa il primesti inapoi...
mdlyna
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:17
am citit despre situatia in care te afli insa scuza-mi indrazneala dar tu il mai iubesti ca la inceput sau e doar frica...obisnuinta ,lipsa te atitudine sau o combinatie din toate.daca nu mai simti mare iubire pt el...eu spun sa nu mai pierzi timpul...o viata avem,trebuie traita asa cum crezi tu insa,nu in suferinta pe care ai putea sa o curmi...eu nu sunt de acord cu rabdarea si cu acordatul sanselor inutile care te umilesc te denigreaza ca persoana si ca femeie in primul rand...
si ma gandesc cati barbati ar mai acorda nevestelor lor o a doua a treia sansa? eu cred ca f putini doar cei cam prostuti cred...
eu si viitorul meu sot ne iubim f mult totul e bine pana la inselat...asa ceva nu putem accepta nici macar ca idee...solutia ar fi despartire fara discutii,indiferent de iubire si alte implicatii...
pt mine si pt orice femeie (ar trebui sa nu existte compromisuri in ceea ce priveste infidelitatea
mitza
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:37
P.S.
dar unde e viata de familie ," omplotul" ala frumos echipa formata din sot si sotie ...cum te poti multumi cu indiferenta lui continuua?
este un sacrificiu prea mare,,,,insa am citit unul dintre mesaje si am fost de acord cu a demonstra ca tu esti cu adevarat deosebita,sotului tau insa chiar de vei face asta iti garantez ca nu vei putea continua dupa ce el te va alege definitv pe tine pt ca te vei gandi si tb sa te gandesti la ideea...oare nu este posibil sa faca acelasi lucru cu alta femeie? cum spunea bunica mea....barbatul e naiba....
mitza
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:42
mitza,noi astea mici...tare rele mai suntem si ale naibii.si radicale... dar daca am fi puse in situatii de genul asta am fi la fel? te oretic..zicem noi multe..dar practic?
mdlyna
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:54
Mdlyna, discutand la rece, se pare ca ai dreptate, dar din persepctiva unei persoane de 22 ani, care poate sa mai schimbe patru cinci relatii si sa aiba si doua casatorii pana la 30 ani. Sfatul meu nu e nici bun si nici deontologic, ci e doar practic. Uneori in viata, daca esti in stare, faci si un compromis, de dragul binelui tau. Daca vrea sa-l parasesaca ca sa-si impace orgoliul - foarte bine si corect. Si eu as face asa daca as fi intr-o situatie similara - dar spre propria mea suferinta - iar eu nu vreau sa sfatuiesc pe cineva sa sufere. Uneori sentimentele conteaza mai mult decat toate celelalte. Asa ca sfatul meu ramane sa-l recastige pentru ea si sa se gandeasca intre timp la ce sa faca ulterior.

Postat pe 3 Septembrie 2008 18:31
De la: Michael32, la data 2008-09-03 18:31:26 Mdlyna, discutand la rece, se pare ca ai dreptate, dar din persepctiva unei persoane de 22 ani, care poate sa mai schimbe patru cinci relatii si sa aiba si doua casatorii pana la 30 ani. Sfatul meu nu e nici bun si nici deontologic, ci e doar practic. Uneori in viata, daca esti in stare, faci si un compromis, de dragul binelui tau. Daca vrea sa-l parasesaca ca sa-si impace orgoliul - foarte bine si corect. Si eu as face asa daca as fi intr-o situatie similara - dar spre propria mea suferinta - iar eu nu vreau sa sfatuiesc pe cineva sa sufere. Uneori sentimentele conteaza mai mult decat toate celelalte. Asa ca sfatul meu ramane sa-l recastige pentru ea si sa se gandeasca intre timp la ce sa faca ulterior.


eu cred ca ar suferi si mai tare daca l-ar primi inapoi..si ar suferi tot timpul pentru ca si-ar aminti de fiecare data cate o faza,suferinta,umilinta...tot..ar suferi mai mult ,ar deveni frustrata, s-ar simti la un moment dat calcata in picioare. da...incerci sa il recastigi dupa o aventura de o noapte...dupa o relatie pasagera de una doua luni nu dupa o relatie de cativa ani...atunci deja nu mai ai ce sa castigi...nu mai ai pentru ce. iar persoana respectiva nu merita
am zis-o si ma repet. da..nu am experienta,sunt prea drastica si intr-un caz similar nu stiu ce as face. probabil nu as baga divort dar mi-as gasi si eu un altul. pana la urma,daca ne gandim asa..cat timp e el plecat...sa am de lucru,nu? ca el oricum face asta de cativa ani
sincer sper sa nu ma schimb..nu as vrea sa fac vreun compromis prin care mi-as incalca principiile actuale
mdlyna
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:34
Niciodata sa nu spui niciodata! O casnicie inseamna mult mai mult decat o simpla relatie. Intr-o casnicie iti cladesti zi de zi viitorul. Pasiunea si dragostea nebuna de la inceput se transforma cu timpul intr-o dragoste matura, recunostinta, respect. Ajungi sa-l cunosti atat de bine pe cel de langa tine incat devine parte din tine. La un moment dat realizezi ca ai uitat cum e viata fara el si oricat ai incerca nu poti nici macar sa ti-o imaginezi. De aceea e atat de greu sa renunti la o casnicie si ajungi in situatia de a face compromisuri. Intr-o casnicie se fac compromisuri! Nu poti stii niciodata ce-ti rezerva viata. E posibil ca dupa ani de casnicie inima ta, linistita de confortul si siguranta pe care ti le ofera o casnicie, sa se aprinda fara sa realizezi de ce, cum si cand. Legile scrise si nescrise spun ca cei doi parteneri trebuie sa fie fideli unul altuia. Dar oare inima asculta de vreo lege? Te indragostesti pur si simplu! Incerci sa te impotrivesti valului, dar cu cat te zbati mai tare, cu atat esti tras mai la adanc. Si atunci ce te faci? Casnicia inseamna insasi viata pe care asa te-ai obisnuit sa o privesti, iar noua dragoste e cea care simti ca te-a trezit din amorteala. Nu te poti rupe de nici una dintre ele. Viata nu e in alb si negru. E foarte dificil sa iei o decizie de ambele parti. Trist, dar adevarat, casnicia nu-ti ofera garantia ca inima ta nu va tresari pentru altcineva. Nu e usor sa stii ca sotul tau e indragostit de alta femeie. Doar tu stii cat reprezinta casnicia voastra pentru voi. In functie de acest lucru consider ca ar trebui sa decizi ce vei face in continuare.
angelaviorica
Postat pe 4 Septembrie 2008 03:28
Angelaviorica are dreptate si e tare greu de luat o hotarare in acest sens. Daca te iei numai dupa ratiune, risti sa fii radical si sa pui piciorul in prag, iar daca te ghidezi numai dupa sentimente, s-ar putea sa iti incalci principiile care stau la baza ratiunii tale. Faci un compromis intre cele doua si iti urmezi inima dar cu ratiune, sau mergi dupa regulile ratiunii, dar ...cu inima.

Postat pe 4 Septembrie 2008 12:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diferenta mare de varsta ....problema mare ? 143 De la: scrichy 1 Iulie 2009 22:02
Prima iubire! 51 De la: garbo_19362 13 Septembrie 2015 17:51
Demential de proasta!!! 32 De la: garbo287007 10 Ianuarie 2016 11:13
Copil fara tata 150 De la: garbo_394609 7 Februarie 2014 15:46
Familia sau cariera????? 17 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 12:09
Setari Cookie-uri