casatorie cand dicteaza mama?

Raspuns gresit.Fii tu exceptia.Fii tu aceea care sa fii plansa de copilul tau si de nora ta, atunci cand au sa vorbeasca despre tine.Asta daca doresti ca in memoria lor, sa ramai ca o mama si ca o soacra exceptionala.Nu uita ca dupa ce murim, traim in memoria celorlalti prin ceea ce am facut bun, sau bine in viata.

Postat pe 23 Noiembrie 2008 09:51
De la: ella_e, la data 2008-11-23 00:33:22vanghelis era vorba de mamele baietilor. mamele fetelor sunt intotdeauna bune.
eu deabia astept sa-mi iau revansa cu nora mea dar mai tre sa astept sa-mi creasca fiul mare si sa se insoare....o sa-i mananc sufletul...e randul meu.


Glumesti ...nu-i asa???
blanca
Postat pe 23 Noiembrie 2008 09:56
De la: vanghelis007, la data 2008-11-23 09:51:42Raspuns gresit.Fii tu exceptia.Fii tu aceea care sa fii plansa de copilul tau si de nora ta, atunci cand au sa vorbeasca despre tine.Asta daca doresti ca in memoria lor, sa ramai ca o mama si ca o soacra exceptionala.Nu uita ca dupa ce murim, traim in memoria celorlalti prin ceea ce am facut bun, sau bine in viata.


Ma voi stradui sa fiu o soacra buna pt nora mea deoarece imi doresc sa fie fericit si constientizez ca daca eu voi fi rautacioasa si le voi face viata amara nu voi avea dragostea fiului meu si nici a norei mele ci voi face un haos in casa lor dar si in viata mea si nu voi putea inchide ochii fericita ci probabil ...ma gandesc la cele care sunt soacre rele si atunci cand sunt pe patul de moarte se straduiesc sa mai atate putin focul.Cred ca sunt cazuri diferite in care nora poate fi ca mierea si soacra ca fierea indiferent de eforturile depuse pt a se intelege si invers pt ca stim noi ca sunt si soacre bune care sunt calcate in picioare de nurori .
yzabela_03
Postat pe 23 Noiembrie 2008 16:05
evident glumeam sau nu . pentru ca eu am avut norocul sa am o soacra exceptionala si chiar vreau s-o intrec , nu mancandu-i sufletul norei..asta era gluma.
scuze celor care s-au simtit lezati de gluma mea pe o tema atat de serioasa. mi-am permis sa glumesc poate pt ca nu stiu ce-i aia o soacra rea .
ella_e
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:40
Sunt mam de biat i voi fi soacr. Nu cred c m voi amesteca n csnicia fiului meu pt c el are deja o personalitate puternic i nu m las s m amestec n viata lui. Dar ce as vrea s v spun , nevestelor i fetelor tinere !? s tii c totui mama este aceea care-l cunoaste mai bine pe biat i stie ce-i trebuie. Deci eu n-as fi de acord ca viitoarea nevasta a fiului meu s-i bat joc de el. Mie nu prea-mi place cum gndii dar dincolo de glume, hai s fim un pic respectuoase fat de acea femeie care l-a crescut pe sotul vostru !Nu sunt de acord s se amestece in tnra familie dar nici s se triasc n ur si certuri. Nici eu nu m-am mpcat prea bine cu soacra i n-am locuit in aceeasi cas. Bineinteles c soacra mea nu m-a iubit pt c i pregtise sotului meu alt fat.
ioana_cdrn
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:21
eu as fii in stare sa va omor babelor care va bagati in viata baietilor vostri si vreti sa ii tineti la fusta voastra pana muriti;de fapt muriti de ciuda k sta la alta fusta la cea a sotiei tale si nu mai are nevoie de voi.deci eu nu va suport cand va vad k va bagati,ati avut viata voastra ,casnicia voastra ce va mai f grija si de cea a copiilor vostrii?ce inseamna as bate joc de el?cred k o femeie isi bate joc de un barbat doar atunci cand il inseala;eu zic mai bn sa va asezati la o telenovela si sa crosetati niste macrameuri si sa barfiti cu vecinele babute k oricum altceva nu mai stiti sa faceti,ah mai nou acum stati pe net
silviadana
Postat pe 27 Noiembrie 2008 23:42
Silvadana, nu cred ca ai citit cu atentie ce am scris in prima parte din mesaj referitor la personalitatea sotului ! sunt brbati care se tin de fusta mamei lor pana la adanci batranete. Sunt barbati care se desprind se aceasta fusta chiar din adolescenta. Deci, voi fetelor care va maritati, trebuie sa vedeti, inainte de a va aseza in patul lui, cat de desprins este de fusta mamei lui. Am sa iert cuvintele urate pe care le-ai adresat femeilor in varsta si astept sa ajungi la aceasta varsta, cand fiul d-tale va fi de insurat iar viitoarea lui nevasta iti va vorbi asa ! sa vezi atunci cum te simti si ce simti vis-a-vis de acea femeie !
ioana_cdrn
Postat pe 30 Noiembrie 2008 14:07
treci mai departe. nu se termina viata la o singura persoana.viata ta abia acum incepe dupa ce ai scapat de calvarul acela. pe lumea asta noi suntem cei mai importanti. tiu trebuie sa ai grija de tine, in special de sanatatea ta. barbati, cat lumea, deci, nu dispera. este clar ca nu putea intr-un asemenea stres.bafta!
liliana_b
Postat pe 9 Decembrie 2008 08:27
nu ai de unde sti cat este el de legat de fusta mamei, pentru ca ajungi cu el nu in pat, ca asta nu mai are nicio legatura, ci in casa, este prea tarziu.bineinteles ca trebuie studiata si familia lui inaine de a face ceva decisiv.iar femeile in varsta sunt niste persoane extraordinare, de la care, ca tanar, ai farte multe de invatat.eu sunt tanara si am mai multi prieteni in varsta decat tineri. pentru ca cei de varsta mea nu sunt toti cum ar trebui.iar unele mame cu fii unici, sunt exagerate,iar fii sunt exagerati cu mamele,dar...si eu am un baietel si sincer spun ca as vrea cu disperare sa fiu persoana preferata din viata lui, deocamdata.dar cand va fi momentul sa se casatoreasca, asta este! pe lumea aceasta nu facem copii ca sa fie ai nostri. ei merg pe calea lor, oricare ar fii aceasta.o zi buna!
liliana_b
Postat pe 9 Decembrie 2008 08:36
La tribunal:
- Esti acuzat ca ti-ai omorat soacra cu snge rece. De ce ai facut-o?
- Nevasta-mea mi-a zis...
- Cum poti sa spui asa ceva, sotia ta si iubea foarte mult mama!
- Asa e, da' nainte de a pleca, n ziua respectiva, mi-a zis: "Marcele, daca n timp ce doarme o deranjeaza vreo musca, n-o trezi, omoar-o!"

sophia1971
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:34
De la: sophia, la data 2008-12-09 17:34:01 La tribunal:
- Esti acuzat ca ti-ai omorat soacra cu snge rece. De ce ai facut-o?
- Nevasta-mea mi-a zis...
- Cum poti sa spui asa ceva, sotia ta si iubea foarte mult mama!
- Asa e, da' nainte de a pleca, n ziua respectiva, mi-a zis: "Marcele, daca n timp ce doarme o deranjeaza vreo musca, n-o trezi, omoar-o!"

sophia1971
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:35
De la: vanghelis007, la data 2008-11-23 09:51:42Raspuns gresit.Fii tu exceptia.Fii tu aceea care sa fii plansa de copilul tau si de nora ta, atunci cand au sa vorbeasca despre tine.Asta daca doresti ca in memoria lor, sa ramai ca o mama si ca o soacra exceptionala.Nu uita ca dupa ce murim, traim in memoria celorlalti prin ceea ce am facut bun, sau bine in viata....


As dori sa-i ridic un monument funerar soacrei mele. Dumnezeu s-o ierte. A fost totusi femeie de treaba, nu cum se spune. Si mi-a lasat mostenire apartamentul, desi nevasta-mea nu mai traieste de mult. Dar sa nu fie prea scump.
- Pacat, uite, am o piesa exceptionala, clientul a dat faliment si n-a mai luat-o. Dar, din nefericire, e gravat pe el alt nume, si destul de adnc...
- Nu face nimic. Biata femeie nu stia sa citeasca!
sophia1971
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:37
Sofia are dreptate.,Nu literele gravate pe monumente raman in suflet, ci acelea gravate in suflet, ridica monumente.
Ioana007
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:49
NENOROCIRE !!! NU TE-AI CASATORIT CU SOACRA ! INDIFERENT CAT ESTE DE BLANDA, BINEVOITOARE, PLINA DE BUNE INTENTII, NU SOACRA ARE RESPONSABILITATEA CASNICIEI VOASTRE ! DE LA AJUTOR, PANA LA AMESTEC IN PROBLEMELE VOASTRE, NU ESTE DECAT UN PAS, CEL MAI MIC SI CEL MAI PERICULOS PAS CARE POATE FI FACUT, DACA SOACRA, PE LANGA TOATE BUNE CALITATI SI INTENSII PE CARE LE ARE, NU POSEDA, IN CEL MAI MARE GRAD POSIBIL, MULTA INTELEPCIUNE, RESPONSABILITATE SI RESPECT PENTRU VOI ! NU VORBE, FAPTE ! ADICA, SA VA AJUTE ATUNCI CAND AVETI NEVOIE DE EA, DAR SA SE RETRAGA CU DISCRETIE !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:36
Doi batrani discuta pe o banca.
-Soacra mea dicteaza ce trebuie sa facem eu si nevasta-mea.
-Da de ce dicteaza mai?Tu nu te poti descurca si singur?
-Pai a fost invatatoare.Iar daca ma descurc singur, crede ca am copiat.
Ioana007
Postat pe 19 Decembrie 2008 08:26
De la: hazliamaria2, la data 2008-08-08 21:27:52oare cum este o casatorie in care dicteaza soacra? inca nu stiti? Va spun eu: este un calvar. Nu am fost casatorita decat 2 ani, doi ani in care nu faceam altceva decat servici, casa si curatenie. Uitasem de mult sa mai traiesc doar pentru a trai, pentru a visa si pentru a incerca sa fiu fericit alaturi de sotul meu. Incepusera discutiile, mama lui ma acuza fara vina de tot felul de lucruri. Nu era bine cum faceam mancarea, nu era bine cum spalam nici macar cum maturam. De ceea ce ne doream noi nici nu se punea problema. Ne-a amenintat ca nu vine la nunta daca nu organizam nunta cum vrea ea.Aici el a pus piciorul in prag dar oare de ajuns????? Se pare ca nu dar nu mai conteaza acum cand doua vieti au fost distruse sau poatedoar a mea.....[/quote

problema este(a fost)intre tine si sotul tau(fostul) nu intre tine si soacra.Bucura-te ca ai scapat

Postat pe 2 Ianuarie 2009 21:02
De la: silviadana, la data 2008-11-27 23:42:59eu as fii in stare sa va omor babelor care va bagati in viata baietilor vostri si vreti sa ii tineti la fusta voastra pana muriti;de fapt muriti de ciuda k sta la alta fusta la cea a sotiei tale si nu mai are nevoie de voi.deci eu nu va suport cand va vad k va bagati,ati avut viata voastra ,casnicia voastra ce va mai f grija si de cea a copiilor vostrii?ce inseamna as bate joc de el?cred k o femeie isi bate joc de un barbat doar atunci cand il inseala;eu zic mai bn sa va asezati la o telenovela si sa crosetati niste macrameuri si sa barfiti cu vecinele babute k oricum altceva nu mai stiti sa faceti,ah mai nou acum stati pe net


Ai copii silviadana?peste ani vei ajunge si tu o babuta !
p.s. intre cele 2 fuste este ceva diferenta... din una iese....in alta intra..ce zici/,parca e deplasat motivul exemplului dat de tne...Ar mai fi ceva...internetul...mai gandeste-te la timpul disponibil al tau si cel al unei babute,ce zici?/

Postat pe 2 Ianuarie 2009 21:14
"ati avut viata voastra. ce va mai f grija si de cea a copiilor vostrii?"

uite asa, de parsa ca


silviuta, sa fiu soacra si sa te am nora, ti-as da aer cu portia . ca sa vezi si tu , ce inseamna sa te ...cineva , cand nu ai caracter si gandesti ca o musca fara cap

o baba din asta ,descrisa de tine, poate fi si mama ta. nu? e frumos cum te exprimi ? brava ! buna fata. orice mama te-ar vrea ca nora, in batatura.

ps. se scrie "ca" si nu "k".
si_totusi
Postat pe 3 Ianuarie 2009 10:48
deaga mea,in primul rind sotul tau trebuie sa puna piciorul in prag.sa nui permita mamei lui sa intre in viata voastra.daca locuiti cu soacra atunci mutativa chiar si in chirie .stati singuri si vei fi stapina pe sitiatie.bafta
lilianastoica22
Postat pe 28 Ianuarie 2009 08:41
Draga mea, in nici un caz, sotul tau nu trebuie sa puna piciorul in prag.Uita-te ca nu cumva sa fie cineva alaturi si sa tranteasca usa.Pe o situatie nu poti fi stapana, dar poti sa controlezi o situatie.Pentru asta insa trebuie sa iti vopsesti parul.
Ioana007
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:08
Vreti sa stiti de ce eu ma consider mai norocoasa ca voi?
Pentru ca a mea e cea mai buna, cea mai generoasa si cea ma dulce soacra - din moment ce e la o distanta de 2000km si in plus de 3ani e fosta-soacra!!! Hahaha!!!

Ràdem ca sa nu plàngem.
susidallyama
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:20
Moartea regelui, bucuria slugilor.
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:09
Cioara vopsita nu se va transforma niciodata in porumbel ioano00
susidallyama
Postat pe 10 Februarie 2009 14:59
Totusi fii atenta la ea, pentru ca s-ar putea sa lucreze sub acoperire.Iar daca uiti sa pui la acel"00"si cifra "7" asa cum scrie in buletin,te transform in Suzi sau Suzuka, si are sa iti planga de mila tot forumul de ce o sa-ti faca Suzuki.Provoaca-ma fata.
Ioana007
Postat pe 10 Februarie 2009 19:40
Haaaaai, Ioanoooo! Cand iti citeste o potentiala victima Suzuka poeziile acelea minunate stie ca doar tastatura-i de tine.
Nu esti capabila sa faci rau. Nu, nu...
gianiblue
Postat pe 10 Februarie 2009 19:52
se divagheaza pe tema, si fata a zis deja ca l-a lasat...

nu conteaza...hai sa zic si eu...

prima mea soacra a fost un fel de Hitler cu fusta...ce facea odorul ei era bien facut...nu conta ca bea, ca nu lucra...era copilul obosit, deh...dar cu mine nu avea treaba, poate pentru ca eu nu eram certareata. plus ca eram si cumintenia pamantului...casa, servici si copil. eu, sincer, am plans-o cand am murit. si acum ma duc la cimitir sa ii aprind o lumanare.

cu a doua soacra...durere...pe langa scandalul de l-a facut cand a aflat ca ne casatorim, a mai incercat o singura data sa faca reguli. era la noi acasa, si cand a ridicat tonul, pro a invitat-o politicos sa se controleze. a plecat trantind usa, si zbierand pe scari.

acu' e asa...ca ceaiul...una calda, alta rece...nu ne cauta, nu ne suna, si cand o face, o face de gura soacrei ei. dar nici nu mai e inversunata, e indiferenta.

wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 22:40
De la: hazliamaria2, la data 2008-08-08 21:27:52oare cum este o casatorie in care dicteaza soacra? inca nu stiti? Va spun eu: este un calvar. Nu am fost casatorita decat 2 ani, doi ani in care nu faceam altceva decat servici, casa si curatenie. Uitasem de mult sa mai traiesc doar pentru a trai, pentru a visa si pentru a incerca sa fiu fericit alaturi de sotul meu. Incepusera discutiile, mama lui ma acuza fara vina de tot felul de lucruri. Nu era bine cum faceam mancarea, nu era bine cum spalam nici macar cum maturam. De ceea ce ne doream noi nici nu se punea problema. Ne-a amenintat ca nu vine la nunta daca nu organizam nunta cum vrea ea.Aici el a pus piciorul in prag dar oare de ajuns????? Se pare ca nu dar nu mai conteaza acum cand doua vieti au fost distruse sau poatedoar a mea.....


greseala ta ca ai acceptat sa stai cu soacra dupa nunta...niciodata o soacra nu poate sa sufere o nora ...cel mai bine era sa stati voi doi singuri..acuma uite unde s-a ajuns..iar despre organizarea nuntii trebuia sa o lasi sa nu vina la nunta...
micki23
Postat pe 20 Februarie 2009 01:47
Silvadana, acum cred ca intelegi de ce scotienii poarta fusta.Au luat-o de la mama lor.
Ioana007
Postat pe 20 Februarie 2009 16:12
De la: lacrimioara, la data 2008-09-04 14:28:42MAJORITATEA DINTRE FEMEI AU PROBLEME CU SOACRELE, CAND AJUNGEM SI NOI SOACRE TOT ASA O SA FIM VAZUTE,ORICUM NU CRED CA SUNT MULTE PERSOANE CARE SA SE IMPACE BINE CU SOACRA.DAR BARBATI SE INTELEG CU SOACRELE

Mai sunt si exceptii...... iaca eu ma impac bine cu soacra, iar sotiorul meu cu mama mea... asa si asa. Stiti voi vorba aia: "mai rarut ca-i mai dragut". Am stat cu parintii mei 6 ani jumatate si abia acuma avem cuibusorul nostru... asa se si explica situatia noastra! Ce e drept nici nu am stat cu mama lui...
Referitor la situatia cu soacraobsedata... nu era altceva de facut, ca la urma urmei te imbolnavesti tu si nu mai ai liniste in veci. Asa ca iti urez refacere sufleteasca rapida, iar pe viitor... sa cunosti bine familia si chiar si rudele viitorului sot si pune-l de la inceput in anumite situatii sa vezi cum reactioneaza. Testeaza-l la sange!!! Bafta multa!
gedilika77
Postat pe 24 Februarie 2009 22:20
Fata se confeseaza tatalui, inainte de nunta.
-Mio padre, sunt fericita.Singurul regret pe care il am, este ca am sa ma despart de mama.
-Dar de ce nu o iei si pe ea, draga mea...
Ioana007
Postat pe 26 Februarie 2009 06:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ziua magica in care am fost mireasa 8 De la: micki23 20 Februarie 2009 01:40
ce ascunde comportamentul ciudat al unei prietene 64 De la: si_totusi 14 Octombrie 2010 16:10
Femeia- gemeni, Barbatul- capricorn...? 1 De la: Paulici82 5 August 2009 12:19
nu pot sa inteleg daca este normal 33 De la: pik_nik 13 Decembrie 2009 20:28
Cat de usor renunta o femeie la barbatul care o iubeste? 35 De la: giulyiuli 13 Decembrie 2011 09:25
Setari Cookie-uri