Iubitul meu imi vorbeste in continuu de fosta sa prietena

De la ultima despartire, toate intalnirile mele cu persoane de sexul opus s-au soldat cu esecuri. Ma plictiseam repede, mi se pareau persoane fade si neinteresante, iar dupa cateva saptamani de la ultima intalnire nu mai dadeam niciun semn de viata.

De trei luni incoace insa, am cunoscut prin intermediul internetului un barbat care a reusit sa-mi trezeasca interesul.

Imi place mult de tot si chiar fac eforturi pentru ca in relatia noastra totul sa mearga bine. Intre noi lucrurile au fost fost spuse clar si sincer inca de la inceput.

Mi-a spus ca s-a implicat si ca a iubit foarte mult intr-o relatie anterioara, insa este dispus sa incepem o relatie impreuna. Zis si facut, insa de fiecare data cand ne aflam doar noi doi imi pomeneste cate ceva despre ea. Ea facea nu stiu ce lucru in cutare fel, ea obisnuia sa.., ea gatea nu stiu cum... Nu scapa nicio ocazie ca sa ma compare cu ea. Oricata rabdare as avea, acest lucru este agasant. Am ajuns la capatul puterilor. Este normal acest lucru? Sunt eu exagerata?
ancaion
Postat pe 8 August 2008 20:20
bebe, da' tu l-ai intrebat de ce s-a terminat acea relatie? Ti-a raspuns sincer? Poate el spera ca vor fi din nou impreuna, totusi... Nu te baza doar pe angajamentul lui pentru relatia voastra. S-a demonstrat clar ca orice angajament nesustinut de sentimente adevarate cade la primii ochi fumosi iubiti. Ea constuituie o amentintare, se pare. Chiar daca nu vor mai fi impreuna, te vei indeparta incet incet de omul care acorda mai multe ganduri alteia...
Daca s-a infiripat ceva real intre voi, ajuta-l sa scape de fantoma trecutului. Incepe prin a-i spune delicat, ori de cate ori pomeneste de ea, ca nu crezi ca este cazul sa o aduca in discutie...Numai tu stii ce este intre voi. Real. Ai grija sa nu te minti, insa... Bafta!
gianiblue
Postat pe 9 August 2008 10:11
-Am gasit un barbat care imi trezeste tot interesul.Mai ales sambata si duminica, tot satul alearga dupa el.
-Dar ce este el, draga mea?
-Este clopotar.

Postat pe 10 August 2008 16:07
Daca te mai compara cu fosta lui iubita, nevasta sau soacra, este un dobitoc, pentru ca fiecare fiinta este incomparabila,iar ewl nu stie sa te aprecieze.Pune-i tu taiteii cu supa cu tot in cap, si a doua oara nu o sa mai vorbeasca la masa neintrebat, sau fara sa-ti ceara voie.Poti eventual sa-i cumperi bilet numai dus, ca cei de jos, abia-l asteapta

Postat pe 10 August 2008 16:11
Suzuki s-a insurat cu o vaduva.Tot atunci, si-a cumparat un pat pentru doua persoane, ca la casa noua.Dar, cand ei doi se gaseau in patul acela, incepea nevasta-sa sa vorbeasca de fostul, aducandu-l pe Suzuki la disperare.Intr-o zi cand ea incepuse sa zica:
-Sotul meu...
Suzuki, a imbrancit-o din pat si femeia, uluita s-a trezit pe jos.
-Ce faci?-a intrebat ea inca speriata.
-Nu te supara draga mea, dar patul acesta este pentru doua persoane.Nu incapem trei in el.

Postat pe 10 August 2008 16:16
Draga mea,problema ta e ca stai si-l asculti.PA.Altu' la rand.
klarra
Postat pe 14 August 2008 18:19
Klara, totusi nu suntem curve, chiar daca suntem femei.

Postat pe 15 August 2008 23:43
Cum il cheama pe catelul tau?As vrea sa-mi faci cunostinta cu el.Este uimitor, nu stiu daca ai observat,dar intr-o lume, in care oamenii nu se mai inteleg, sunt mai de pret cainii, care se comporta mai omeneste decat noi.

Postat pe 16 August 2008 08:38
Este f simplu, draga mea, si in acelasi timp extrem de complicat...Probabil ca inca o mai iubeste pe fosta.Nici macar nu conteaza motivele pt care s-au despartit,daca el mai spera sau nu sa se impace.Se gandeste la ea tot timpul si din aceasta cauza iti vb despre ea, are senzatia ca ii e mai aproape cand o aduce in discutie. Am observat ca in general cand iubim si mai ales cand ne e dor avem tendinta, constient sau nu, sa vb despre persoana iubita, chiar daca ne dam seama uneori ca plictisim, ca ranim, etc. Nu vreau sa te descurajez, dar parerea mea e ca e un om slab, nu zic ca nu tine la tine,dar cred ca s-a implicat intr-o noua relatie doar in speranta ca o sa o uite pe ea.Lucru care o sa se intample pana la urma, dar tu esti dispusa sa astepti asta? Cel mai nasol e ca ai putea fi doar mantaua de vreme rea pt el si cand o sa-si revina, o sa-si ia zborul.Cel mai bine cred ca ar fi sa aveti o discutie sincera si sa vedeti cum stati de fapt, pt ca e pacat sa iubesti un om care apartine , sufleteste, altcuiva si sa constati ca ai investit niste sentimente, asa, aiurea...
monalisa
Postat pe 20 August 2008 14:41
uitati ...intr-un fel si eu sunt in aceeasi situatie...si am facut de multe ori tot ceea ce ati sugerat voi..discutia sincera, am dat si ultimatumuri...dar desi a trecut un an si jumatate de cand s-au despartit, el inca se gandeste la ea...nu pot spune ca ma compara direct, sau nici ca imi vorbeste direct despre ea, dar vad ca inca se gandeste pt ca uneori simt ca incearca sa ma transforme in ea...pieptanatura , culoarea parului, sau stilul vestimentar, .I-am spus si eu ca sunt o alta finta, complet diferita, dar spune ca nu intelege de unde si pana unde imi vin ideile astea,spune chiar ca ma considera agresiva si rea din punctul asta de vedere...asa cum ati spus si voi...lucrurile astea ma indeparteaza de el, si chiar imi schimba comportamentul pana intr-acolo incat nici eu nu mai stiu cine a gresit si cine nu.Nu am simtit nicioadata ca ma iubeste pe mine, si ca ma vrea pe mine, stiu ca i-a fost greu sa treaca peste o relatie de 5 ani si jumatate, si de asta am ramas totusi cu el, desi nu mai stiu daca am facut bine sau rau...intre timp , nu mai simt nici o bucurie cand suntem impreuna, si parcva avem din ce in ce mai putine lucrur in comun, si nici nu avem ce discuta...cu toate astea nu stiu ce sa fac?
sweetseawhisper
Postat pe 21 August 2008 14:13
OF, anii impreuna aduc pe langa muuulte rele si cateva clipe placute care raman din fosta relatie. Cu cat a fost mai lunga cu atat aduce mai multe elemente pe care le rememorezi. La un moment dat e obisnuita, nu e vorba de iubire, e stabilitate care in final s-a pierdut.
Am avut o sansa dupa ce am stat 7 ani cu o femeie sa intalnesc o alta si am acceptat sa vorbesc depre fosta, lucru neinteligent. La inceput nu imi dadeam seama ca aceasta noua femeie e deosebita, e de fapt asa cum mi-as fi dorit sa fie fosta si nu a fost. Chiar plangeam in bratele ei dupa cealalta! Imi cunostea foarte bine felul de a fi si deseori imi repeta sa las fantoma trecutului, sa nu ma agat de ceea ce nu este. Cand reuseam sa fac asta totul era minunat dar, sufletul meu nu era vindecat. A trebuit sa sufar si mai tare ca sa imi dau seama ca viata mea ar trebui sa fie alaturi de cea care mi-a fost alaturi cu atata abnegatie si suportand toate prostiile mele... dar am pierdut aceasta a doua sansa pentru ca m-am trezit tarziu, pentru ca prezentul trece repede si deciziile trebuiesc luate la momentul oportun.
Ideea e sa nu intervina nimic din fosta in relatie. Nu aduceti in discutie nimic legat de ce a fost, numai de prezent, nu faceti obsesie ca vrea sa te faca sa arati ca fosta, sa te imbrace ca fosta... pur si simplu nu va ganditi la o rivala care nu exista :) Plictisul apare in orice relatie daca nu esti dipus sa mai rupi monotonia, sa faci unele sacrificii chiar, sa acceptii unele lucruri care nu credeai ca le poti accepta. Timpul e important si trece al naibii de repede! Totul depinde de voi!
samy
Postat pe 22 August 2008 09:59
BARBATII astia sunt caractere dificile care astepta multe cateodata prea multe din partea noastra.Cteodata mai uita ca si noi avem sentimente ,suflet ,inima si trairi sufleteste de aceea de multe ori deschid subiecte de discutie care dor care macina ,nu o fac din intentie ci din simplul fapt ca nu se pun in locul nostru.cred ca ar fii putin barbati pe lume care sa iubeasca dar in acelasi timp sa accepte ca noi sa plangem dupa fostul,.
yavrum
Postat pe 31 August 2008 01:36
Este o greseala de constructie.Niciodata cand vrei sa construiesti o casa, nu ii pui acoperisul jos, iar dupa aceea ii ridici peretii.Daca te-ai despartit de fostul(indiferent ca este amantul sau sotul), amintirile tale legate de acea relatie, sunt numai ale tale.Daca vrei sa va bucurati de o amintire proaspata, fa impreuna cu actualul o ciorba noua, pe care o mancati impreuna, fara sa o impartiti cu nimeni.

Postat pe 31 August 2008 08:05
Barbatii in marea lor majoritate (exista insa si o minoritate)raman niste baietei care au nevoie de multa afectiune din partea mamei.Cand li se intampla sa aiba un esec de genul asta unde e clar ca ea l-a parasit ,incearca sa gaseasca in cealalta femeie mama care sa-l ocroteasca,caruia sa i se confeseze.Cred ca fac asta fara sa constientizeze,si nici nu isi dau seama cat de mult o ranesc pe femeia de langa ei.Sfatul meu ptr cele care se afla intr-o asemenea relatie ar fi sa-i lase putin sa mediteze in singuratate ptr ca doar asa isi vor putea da seama ce vor si se vor putea trezi la realitate.Deci plecati fetelor de langa ei o saptamana,o luna ..cat e cazul si daca pe voi va vrea o sa va caute si o sa va implore sa va intoarceti ..altfel o sa traiti mult si bine in situatia in care sunteti acum.
lungu_mihaela2006
Postat pe 31 August 2008 08:31
Draga mea, toate se intimpla doar cu voia ta, pt ca tu ii dai voie sa se comporte asa.

Nu mai gravita in jurul lui si abordeaza subiecte diferite, schimba subiectu de cate ori face asa ceva..
Este o lupta barbat versus femeie si lupta asta a nervilor tari. Noi, nu prea avem sanse in lupta deschisa, ne inving dar putem aborda situatia mai delicat. Stii cum se spune, barbatul e capul si femeia e gatul, il intoarce dupa cum vrea ea. Ar fi bine sa fii cu un minut mai desteapta decat el si o sa vezi ca se va schimba, Putina rabdare, putin tact, diplomatie si ai un barbat care va fi numai bun.
redfire
Postat pe 31 August 2008 13:19
e bine daca ai inceput sa te intrebi. normal ca nu poti accepta acest lucru, sa fi comparata asa la infinit... l-ai pus sa aleaga intre tine si ea, sa ii pui conditia sa nu mai vorbeasca despre ea in prezenta ta. daca nu se poate si nu se poate da-i papucii, fi hotarata si apoi iti vei gasi si tu pe cineva care sa te accepte asa cum esti. sti cum se spune: fiecare sac isi are peticul... si nu as vrea sa fiu rea, dar pana la urma mai bine un caine si un vibrator si un calculator, in rest fara nimic altceva: cainele iti e fidel alaturi de tine la bine si la rau, vibratorul te ajuta in momente grele, iar pe calculator te poti si distra....
mitzura
Postat pe 31 August 2008 13:45
redfire, de ce spui ca va fi un barbat numai bun? ce te face sa crezi ca pana la urma nu voi doar un pansament folosit sia runcat cand nu mai e necesar?
sweetseawhisper
Postat pe 31 August 2008 16:32
[quote=\\\"redfire\\\"]Draga mea, toate se intimpla doar cu voia ta, pt ca tu ii dai voie sa se comporte asa.

Nu mai gravita in jurul lui si abordeaza subiecte diferite, schimba subiectu de cate ori face asa ceva..
Este o lupta barbat versus femeie si lupta asta a nervilor tari. Noi, nu prea avem sanse in lupta deschisa, ne inving dar putem aborda situatia mai delicat. Stii cum se spune, barbatul e capul si femeia e gatul, il intoarce dupa cum vrea ea. Ar fi bine sa fii cu un minut mai desteapta decat el si o sa vezi ca se va schimba, Putina rabdare, putin tact, diplomatie si ai un barbat care va fi numai bun. [/quote]

Nu inteleg de ce sa aiba ea tact si diplomatie in timp ce el e un nesimtit si un nesimtitor? Cata vreme ea sufera nu e ok. De ce ea sa fie diplomata si sa inghita in fiecare zi comparatiile pe care le face el si lui sa nu-i pasa de ce simte ea? Eu l-as trimite imdeiat la ea, daca mi-ar spune ca fosta facea ceva mai bine. Ia nu mai sfatuiti voi pe nimeni sa isi lase sufletul calcat in picioare de nimeni. Daca el nu e atat de diplomat incat sa-si dea seama ca raneste atunci nu e barbatul potrivit pentru ea. E chiar simplu.
Micass
Postat pe 31 August 2008 19:11
Parerea mea....experimentata si traita.Poate ca nu m-am exprimat eu bine. Noi dam voie sufletului sa fie ranit. Noi nu reusim sa ne iubim in primul rand pe noi si apoi pe cel de langa noi...probabil ca nu am explicat exact ceea ce am gandit:)
am spus ca daca ne punem NOI pe primul plan atunci nu mai suntem ranite. Nu avem de ce si nici cum. Calea spre iubire nu e usoara, spuneti-mi si mie unde e usor ca vin si eu......:)
am spus doar ca ea, saracuta, se consuma in ea. dar problema tb abordata cu tact si diplomatie. fara nervi, cearta, lacrimi, durere, tipete...asta am spus. cel de langa noi este oglinda sufletului nostru si el poate fi adus exact acolo unde vrem noi cu putina intelepciune. eu sunt maritat cu cel mai misogin barbat posibil dar doar atunci cand nu controlez si nu sunt atenta preia el fraiele, altfel e super ok. Spuneti-mi un cuplu care nu are probleme? acela cu siguranta e un cuplu formal. perfectiunea nu o sa existe nicicand dar buna intelegere si lucrurile minore se pot corecta. El traieste inca in trecut pt ca ea nu l-a deconectat de acel trecut. de femeie depinde intotdeauna sa faca jocul, sa tina casa....este doar sfatul meu, parerile sunt multiple :)
redfire
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:12
Vanghelis007,este o pierdere de timp(viata e scurta) si o suferinta inutila,sa stai langa un om care inca este indragostit de fostul..ok,ai incercat si daca "fostul" inca "exista" atunci nu te merita.Daca faptul ca ne cautam persoana potrivita,ne face pe toate "niste curve". atunci sa fim "toate niste curve" care stiu cat "valoreaza" si care au respect de sine.FETELOR MERITATI TOT CE ESTE MAI BUN,ASA CA NU VA MULTUMITI CU FRIMITURI!!!

Pe catel il cheama Rio,este unul din copiii mei.
klarra
Postat pe 1 Septembrie 2008 21:01
Suzuki, s-a uitat in oglinda, si a spus:
-Oglinda, oglinjoara, ai doua alternative.Ori ma faci pe mine un barbat frumos si destept, ori sa stii ca te sparg.Cum oglinda nu i-a raspuns, el s-a apucat si a rupt-o in bucati.
-Ce faci a strigat nevasta-sa Suzuka, disperata.-Aia nu este oglinda, ci fotografia fostului meu barbat.
-De aia cand ma uitam in ea, ma vedeam intotdeauna cu mustati-se mira Suzuki.

Postat pe 2 Septembrie 2008 07:16
Asa am crezut si eu la inceput ca nu e nici o problema cand imi zicea mereu de fosta, dar cand m-a parasit mi-a spus ca a sperat mereu sa fiu ca ea si ca ea va avea mereu un loc special in inima lui Nu cred ca merita sa stai cu cineva care nu te respecta.
anyma3
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:04
Respectul se cultiva ca arbagicul.Tu ce-ai semanat aia ai cules.

Postat pe 27 Septembrie 2008 09:17
hmm!ce e asa rau sa vb despre fostul? mie mi se apre normal ca la inceputul unei relatii cei doi sa mai aminteasca de fostii.e inevitabil.pt ce atat cenzura?.cu timpul"comparatiile" daca le pot zice asa, dispar sau nu ami simti nevoia sa le faci.oricum...cel ami binee sa incepi o relati abia dupa ce te-ai "vindecat"de fosta.astfel dipar confuziile sentimentale. cum sa zic mai clar: fostu e fostul! gata,ceva nu a mers. de ce sa ma intorc la ceva care nu a iesit bine cand am toot viitorul in fata?
marushin
Postat pe 17 Octombrie 2008 14:46
Draguta mea Zuzu.Depinde cu cine vorbesti despre fostul.Parerea mea este ca in situatia in care te mariti cu un doctor, lasa-l pe primul, pacient la terapie intensiva.Si nu-i pomeni doctorului de el, ca sa nu fie acuzat mai tarziu de mal praxis.

Postat pe 17 Octombrie 2008 18:44
Super misto spus Vanghelis cu supa de taitei si cu cei de jos!
Si eu cred ca are nevoie de o "trezire".
Nu cunosc subiectul dar dand putin frau liber imaginatiei cred ca asta e o calitate a lui! Nu era ea de vina ca ar fi avut cine stie ce calitati ci el e de vina ca nu poate rupe cordonul ombilical. Poate reusesti tu.......doar daca nu iei totul prea personal!!!
MAGDONET
Postat pe 28 Octombrie 2008 22:49
Regrete tarzii anyma3, am citit ulterior deznodamantul! Se pare ca in primele zile se negociaza contractul! Si partile raman de obicei neschimbate pe tot parcursul derularii lui...doar clauzele se mai pot schimba (cu acordul partilor dar este intr-adevar foooarte greu cu o serie de adrese si cheltuiala mare).
MAGDONET
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:06
paaai puterea exemplului ai incercat? ma gandesc sa incepi sa il compari si tu pe cel cu cineva, fie si imagiar, sa vezi cum reactioneaza.
gab
Postat pe 31 Octombrie 2008 12:18
mai bine jucam leapsa pe ouatea.Este si mai dragut si in felul acesta scapam de surplusul de greutate.Ca ati cam facut burtica, dragele mele.

Postat pe 31 Octombrie 2008 18:37
De la: ancaion, la data 2008-08-08 20:20:02De la ultima despartire, toate intalnirile mele cu persoane de sexul opus s-au soldat cu esecuri. Ma plictiseam repede, mi se pareau persoane fade si neinteresante, iar dupa cateva saptamani de la ultima intalnire nu mai dadeam niciun semn de viata.

De trei luni incoace insa, am cunoscut prin intermediul internetului un barbat care a reusit sa-mi trezeasca interesul.

Imi place mult de tot si chiar fac eforturi pentru ca in relatia noastra totul sa mearga bine. Intre noi lucrurile au fost fost spuse clar si sincer inca de la inceput.

Mi-a spus ca s-a implicat si ca a iubit foarte mult intr-o relatie anterioara, insa este dispus sa incepem o relatie impreuna. Zis si facut, insa de fiecare data cand ne aflam doar noi doi imi pomeneste cate ceva despre ea. Ea facea nu stiu ce lucru in cutare fel, ea obisnuia sa.., ea gatea nu stiu cum... Nu scapa nicio ocazie ca sa ma compare cu ea. Oricata rabdare as avea, acest lucru este agasant. Am ajuns la capatul puterilor. Este normal acest lucru? Sunt eu exagerata?
HELLOOOOOOOOOOO TREZIREA...CE ESTI VALEA PLANGERII?!....CE VREI SA FI >>CUI PE CUI SE SCOATE?? MANDRIA,ORGOLIU... S-AU INECAT IN SENA?????? ESTI MAMA RANITILOR????????????

Postat pe 5 Noiembrie 2008 06:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se trateaza? 3 De la: gabitzza 12 Mai 2009 18:17
Fosta lui sotie nu apartine tocmai trecutului 28 De la: garbo_413281 12 Septembrie 2015 14:55
Ma simt atras de sotia fratelui meu 76 De la: valentino 28 Aprilie 2009 14:35
suzuky ? suzuka ? anyone ? 14 De la: gianiblue 30 Ianuarie 2009 14:35
Salata 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:12
Setari Cookie-uri