Cum sa-mi fac copilul sa iubeasca teatrul?

Nu stiu cati are copilul tau si nu pot sati spun exact ce il sperie.
Dar stiu catu gresesti cu el. Ar trebui in primul rand sa afli mai exact ce ii place si ce isi doreste copilul tau. Apoi sa cauti cu rabdare o piesa care ar putea sa il amuze vizavi de ceea ce ii place sau isi doreste si apoi piesa sa nu fie foarte lunga. Daca vrea mai mult o sati spuna singur. Si nu uita fiecare are personalitatea lui iar ceea ce crezi tu ca e frumos si amuzant pt tine dupa cum vezi nu e si pentru altii.
garbo014041
Postat pe 23 Iunie 2009 02:25
hm...ia sa-ti zic o vorba asa, ca de la condamnata la condamnata:bucura-te ca nu-i place...mai mult, roaga-te nici sa nu i se deschida apetitu' mai tarziu(ca microbu' te trasneste cand nici nu-ti dai seama)
stii ce?iaca eu cand oi avea un copil...exact la finante banci...il trimit...sau mai bine, fotbalist il face mama...iote asa in ciuda-mi...si spre binele-i

...desi maine s-ar putea sa-mi schimb optiunea
mia79x
Postat pe 6 Iulie 2009 01:06
De la: crinama, la data 2008-08-01 15:02:54Probabil ca din cauza meseriei pe care o practic (actrita), nu inteleg cum de exista unii oameni nu gusta magia scenei. Am incercat sa-i insuflu copilului meu dragostea pentru teatru, insa ii repugna total. Am fost de cateva ori la teatru cu el, am ales piese amuzante si fascinante despre care stiu ca ar placea oricarui copil de varsta sa. De fiecare data, la jumatatea piesei il apuca criza de plans si imi spune ca vrea acasa, ca teatrul il sperie. Nu imi dau seama ce anume ar putea sa-l sperie? Se plictiseste? Il sperie multimea de oameni?...




S-ar putea sa-l sperie ideea ca intro zi o sa-si piarda mama din cauza teatrului...
Cat timp iti petreci cu copilul???
Cine se ocupa de copil???
Ce ii spune copilului???
anca_53
Postat pe 4 August 2009 12:30
si pe mine a incercat mama sa ma duca la teatru sau spectacole cand eram mica dar cumva pe la jumate ma chinuiam sa ma dau jos de pe scaun si daca reuseam ,ai mei, ma alergau pe acolo pana trebuiau sa renunte si sa ma duca acasa si daca nu reuseam sa ma dau singura jos plangeam pana cand tot acasa ajungeam

sa-ti spun si motivul : mi-era frica


cand ma uitam la tv si vedeam filme rusesti credeam ca actorii cu rolurile lor sunt oameni adevarati si ca aia e viata lor , apoi am inceput sa caut logica si la intrebarea de ce mor mi-am zis ca probabil nu au avut incotro si au acceptat sa moara in timp ce alti oameni se uita la ei si crede-ma ca eram super ingrozita cand ma prindeam ca pe scena aia sus se intampla ceea ce vedeam la tv si ca oamenii aia nu sunt dincolo de o sticla ci chiar ar putea sa puna mana pe mine

bine eu am fost un copil dubios ..dar chiar mi-era frica ..atat de frica ca si acum ma uit la teatru la tv ..
garbo049387
Postat pe 13 Septembrie 2009 18:38
intr-adevar ai fost un copil dubios...
snowflake
Postat pe 13 Septembrie 2009 18:42
ha?
kyra
Postat pe 13 Septembrie 2009 18:44
cum ai putea sa faci pe oricine sa iubeasca teatrul? habar n-am. fratele meu si cu mine am crescut la fel, cu aceeasi parinti, si mie imi place teatrul la nebunie, mi-am petrecut anii de facultate, mai mult ducandu-ma la spectacole decat in cluburi. frate-meu insa nici nu vrea sa auda.
parerea mea e ca tu poti doar sa prezinti optiunile si fiecare alege...

daca nu, poti oricand sa-l faci fotbalist, cum zice mia..
snowflake
Postat pe 13 Septembrie 2009 18:45
De la: snowflake, la data 2009-09-13 18:42:08intr-adevar ai fost un copil dubios...



daaa mai sa stii ca am fost un copil cuminte care desfacea totul (ce avea vreun mecanism) si apoi puneam toate bucatile intr-o punga ( eram convinsa ca tata le poate face cum au fost) si care nu intreba "de ce" in capul meu toate aveau o logica , imi puneam singura intrebarile si mi le explicam singura

asa am ajuns si la explicatia cu actorii..

de curiozitate ( eu n-am copii) copii vostri nu va intreaba care-i faza cu filmele?
garbo049387
Postat pe 13 Septembrie 2009 18:51
nici eu n-am copii... dar tu ii intrebai pe ai tai care e faza cu filmele?...
snowflake
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:54
De la: snowflake, la data 2009-09-13 19:54:55 nici eu n-am copii... dar tu ii intrebai pe ai tai care e faza cu filmele?... [/quote

nop ..dar am intrebat " cat de saraca era nenea de a fost de acord sa moara asa ?"

deja ajunsesem la concluzia ca oamenii aia nu accepta sa moara pur si simplu ci sunt saraci si o fac ca sa le fie mai bine familiilor lor , numai ca observasem ca unii mor repede altii se chinuie mai mult

ce pot sa zic ? rusine mie

sa stii ca nu sunt singura si sotul meu a avut niste ciudatenii dintr-astea ( el era convins ca soarele si luna lucreaza in schimburi -precum parintii lui unul ziua unul noaptea si avea o imaginatie f bogata legata de locul de munca al astrilor) ..singura asemanare intre noi e ca suntem zodia fecioara
garbo049387
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:36
g387, pt prieena noastra care a lansat topicul si a plecat, inseamna ca exista o singura solutie... sa stea de vorba cu copilul ei si sa vada ce-i trece lui prin cap cand e la teatru...
snowflake
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:07
mai frumoase sunt povestile voastre....mai bine continuati...eu gaseam explicatii la orice pentru ca ai mei imi ziceau invariabil ca trebuie sa cresc sa-mi explice, iar cind am crescut deja nu-mi pasa ce explicatii ar fi putut sa-mi dea ca oricum eu aveam deja o explicatie.iar la lectii, era o corvoada sa-i ascult cind vroiau sa-mi explice(mai ales tata)ca atita vorbea ca ma lua somnul.
karmenrosa
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:32
karmen, ti-o dau pe mama... n-aveai cum sa adormi... iti explica o data si te intreba: ai inteles? intrebarea era retorica, pt ca indiferent ce ziceai facea: "n-ai inteles, vad eu in ochii tai ca n-ai inteles... hai sa-ti explic de la capat..."
snowflake
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:14
snow,
panty_C
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:17
ce bine de tine,acum cred ca stii tot...

din cauza asta,cind vad ca cineva isi pierde interesul cind ii vorbesc,casca sau se uita in alta parte...inchei subit.
karmenrosa
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:27
karmen, sunt inteleapta ca un mamut...
snowflake
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:52
De la: karmenrosa, la data 2009-09-16 15:27:26 ce bine de tine,acum cred ca stii tot...

din cauza asta,cind vad ca cineva isi pierde interesul cind ii vorbesc,casca sau se uita in alta parte...inchei subit.


la mine maica-mea e luunga la vb ..daca trebuie sa -ti spuna "ana a baut apa " nu-ti zice asa ..incepe cu ce a facut ea de dimineata si ca urmare a trebuit sa fie in camera aia ptr ca facea aia si pe masa erau 5 pahare ptr ca le folosise . nu stiu cine ..care nu stiu ce a patit si in timp ce facea nu stiu ce ana cere un pahar ..dar de fapt vroia apa ..bla bla ..

ma dispera ..pur si simplu obosesc asteptand sa ajunga de unde a plecat cu discutia ..drept urmare daca mi se intampla ceva povestesc o singura data primei persoane ce-mi iese in cale si pa nu mai repet
garbo049387
Postat pe 22 Septembrie 2009 10:56
Stimabila dna nu sereti copilului sa iubeasca ceea ce dv practicati mai ales teatru,arta vine din suflet lasatil sa aleaga si mai ales facetil sa inteleaga arta teatrala si apoi o va si iubi .Custima gy
pshio
Postat pe 27 Septembrie 2009 08:15
Conteaza foarte mult varsta. Copii nu au rabdare mai ales daca piesa are o durata mai mare de 30 min. Sau poate nu ii place, poate are alte pasiuni.
Eu una sunt foarte pasionata de teatru si recunosc ca merg foarte des.
Nirvana
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:36
daca invatam copii de mici sa iubeasca teatrul, e ok. vor fi niste actori excelenti. e vorba de, ce fel de teatru

la acela cu masti, e mai usor. schimbi masca dupa scenariu. actorul e doar un figurant .mai greu e rolul de compozitie. se descurca ei daca, chiar noi ,le suntem exemplu

din cate vad pe garbo si in viata de zi cu zi, le putem da lectii excelente de arta teatrala
si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:42
esteeeee!
zambila
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:44
adevarat!!!!!gaitele!!!!!!
nazirra
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:51
zambiliciu si nazi, e distractiv sa urmaresti jocul actorilor : o fata rade, o fata plange.

ce e dincolo de fardul scenic, e alta poveste

emotia transmisa conteaza. sau mesajul sau doar prestatia

insa, el, actorul, cu ce ramane dupa ce replicile au fost spuse?

cica rolurile mor si viata e un teatru trist

ma gandeam ca totusi, nu e bine sa iubim teatrul



stia el plodul ce stia, de nu asculta de ma-sa

si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:53
zambila
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:57
totusico, nu crez ca stia pustiul... si oricum teatrul e cam sotit uitarii... ma uit la mine: de ce sa ies seara la teatru cand ma dau de-a dura pe mai mult de suta de canale?... mi-e greu si incomod... e o societate grabita si stresanta. teatrul a fost inventat de nobili si perpetuat de burghezi...
snowflake
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:00
ar fi o posibilitate sa faci un copil sa iubeasca teatrul...depinde si de varsta copilului..

noi,pe vremea copilariei ne creeam scena in hambarul unui vecin...si acolo unii eram actori,iar altii spectatori..
facand un copil sa participe activ la viatza de scena...poate se declanseaza si acel resort care sa propulseze iubirea pt teatru...mai stii?
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:02
las, snow ca e timpul sa renasca. cel putin cam astea sunt semnalele

si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:02
nu stiu de ce dar mi-a venit acum in minte teatrul din eviul mediu. cam asa vad eu prestatiile din zilele noastre.

sigur, vom avea parte de o revenire a teatrului de strada

daca antichitatea crea un echilibru intre decadere si maretie, acum se prefera a nu se face dinstinctie intre real si fantasmagonie.

apar iar menestrelii si faptura gesticulanta, pe firmanent. ala care arata cu deshtul si ceia care canta sarind si tzopaind

publicul, sigur va fi atras de astia mai zglobii
si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:17
oricum ar fi..un ins haruit de dumnezeu cu arta actoriei...va fi actor fie pe scena fie la coltul strazii...si de cele mai multe ori...actorul de la coltul strazii are o valoare artistica mult mai mare decat un altul de pe scena....
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:24
lilo, eu vorbeam de actorul neprofesionist. adica, de ala ce are ca hoby teatrul
si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poker cu Mihaita, Gaitan si Teodosiu 1 De la: ileana_damian 5 Decembrie 2011 13:11
Caragiale intre vulgar si real 29 De la: al_ma 16 Februarie 2012 10:53
Egoistul 2 De la: iasomia 6 Aprilie 2011 16:51
HELL", de Chris Simion - AVANPREMIERA 19 noiembrie 1 De la: Compania_de_teatru 13 Noiembrie 2014 02:45
TAMARA BUCIUCEANU BOTEZ 2 De la: Nirvana 26 Noiembrie 2009 14:35
Setari Cookie-uri