dragoste sau frica de despartire?

crinarossi,povestea ta are darul de a ma linistii.dc?,ptr ca-mi dau seama ca defapt femeia din zilele noastre pur si simplu are nevoie, la un moment dat, de o schimbare si atat.indiferent ce ai incerca tu,nu este de ajuns.sunt de acord cu aceasta idee.numai ca atunci cand dintr-o relatie rezulta un sufletel(copil)nu cred ca avem dreptul sa fim egoisti.eu asa vad lucrurile.a-ti cladii(crezi tu)fericirea pe suferinta a doua suflete, mi se pare prea mult.si dc?ptr ca nu mai stiti ce vreti de la un barbat?
roby_cado
Postat pe 3 August 2008 03:17
In viata fiecare are frica de ceva.Lui Suzuki ii era frica de serpi, iar lui Gica de paianjeni.Si totusi, de ce ar fi trebuit sa le fie frica mai tare, nu le era.Asa ca se intalneau in fiecare seara la ceasma sa bea cate-un pahar, paharul se transforma intr-o sticla de un litru, si pe urma sticla devenea damigeana.
-Ia auzi cum clipoceste,-zicea Gica, miscand damigeana.
Dar inauntrul damigenei, era moartea care radea.

Postat pe 3 August 2008 05:10
vanghelis am inteles mesajul,dar nu este cazul meu.
roby_cado
Postat pe 3 August 2008 06:31
scuze ptr duritate, dar asta inteleg eu din discutiile care au loc pe aceste forumuri.si atatea indemnuri la despartiri...........nu-mi vine sa cred.oare incotro ne indreptam?inca odata mii de multumiri ptr sfaturi.multe din ele chiar ajuta.sper sa mai conversam.pupici.
roby_cado
Postat pe 3 August 2008 13:30
Nu, nu ai inteles, Cado..In porimul rand, nu ma refer la tine, pentru ca nu am dreptul sa judec ceea ce face fiecare dintre noi,pentru asta fiind alte instante.Am vrut numai sa spun ca de multe ori, in viata nu facem alegerile cele mai potrivite.Dar care ar fi aceste alegeri, nu stiu sa-ti spun.Poate ar trebui sa te intrebi inainte de toate ce-ti trebuie tie, si daca se poate.

Postat pe 4 August 2008 08:05
:) Vanghelis, scopul meu nu este sa iti "temperez" interventiile pe site ci dimpotriva. AR FI MARE PACAT SA NU INTERVII DE CATE ORI AI CEVA DE SUGERAT, SPUS, STRIGAT etc. caci spui bine. Poate ca jumatate provoc si jumatate te suspectez de abstractizare 100%... Poeziile sunt foarte inspirate, curg... emotioneaza. Si nu este important daca sunt produsul DOAR al gandirii sau SI AL SIMTIRII...
gianiblue
Postat pe 4 August 2008 13:49
Giani, exista acolo sus, o steluta mica, rotunda si sclipitoare, uneori verde ca iarba, alteori albastra ca ochii tai, chiar si rosie, semanand cu gura ta ca un trandafir..Ea poarta numele tuturor femeilor care le-am iubit, si care au trecut ca niste umbre incarcate de parfum, prin odaia pustie a inimii mele, in care arde o candela tremurandu-si flacara cu timiditate, sub icoana singurateca a Maicii Domnului.Si asa cum trec amintirile prin incapere, calcand pe varful picioarelor, intra si toamnele, dansand cu fosnet de frunze si soapte, sau scuturandu-si poalele miscatoare, ca sa risipeasca in jurul lor si al meu, tropotul de ploaie al pasilor lor.Trebuie sa fii timp, sa poti cuprinde in zilele tale atat de multe lucruri:Si iubiri, si tradari, si umbre si nopti...Sau poate un pic de vesnicie care canta in inima fiecaruia dintre noi, ca Sirenele lui Ulise.

Postat pe 5 August 2008 19:00
Ei, Vanghelis, au putut aceste umbre, parfumuri efemere sa lase odaii pustii macar impresia prea-plinului pentru clipa in care au fost in centrul ei?! Impresia de vesnicie? Lipsa sentimentului ca se va termina inainte ca odaia sa dispara? Daca s-a intamplat asta - macar pentru o clipa - esti perfect apt sa intelegi sufletul nostru... Mi-e teama, atunci cand iti citesc poeziile si comentariile, ca vrei vibratii reci ale mintilor noastre. Ca ne testezi permanent inteligenta academica si nu pe cea emotionala si nici nu masori odaile inimilor noastre... sau cercetezi daca sunt pustii. Macar daca viata nu ar fi dovedit nefericirea crunta a celor cu ascutimi si profunzimi ale mintii... Sau poate asa ne masori tu nefericirea... indirect dar mai exact...
gianiblue
Postat pe 6 August 2008 13:28
"Ce a unit DUMNEZEU omul sa nu desparta ",este sfatul meu...copilul are nevoie de amandoi parintii...si ai rabdare cu ea ...poate isi vine in fire !sunt multE lucruri de discutat...ce va uneste ?sexul,copilul ,situatia materiala ,ce aveti in comun ?Telul ptr care trebuie sa luptati este copilul si o apropiere de Dumnezeu ."Ceea ce la om este cu neputinta ,la Dumnezeu TOATE SUNT CU PUTINTA !"
Asa ca vorbeste cu Domnul.... ,Tatal Ceresec,problema ta prin rugaciune staruitoare si sigur te asculta....
Ai incredere in EL !
ica2
Postat pe 6 August 2008 17:19
ica2,daca am fi luptat amandoi,altfel ar fi fost situatia,din pacate ea a abandonat aceasta lupta de la inceput.de fapt nu a luptat nici o clipa.am incercat din rasputeri ,atunci cand imi plangea in brate si-mi spunea ca iubeste pe altcineva,sa o incurajez sa lupte pentru familia noastra,pentru copilasul nostru,pentru tot ce au insemnat cei 13 ani de cand suntem impreuna.din pacate..... n-am reusit.am continuat sa lupt,cu incapatanare,dar,intr-un final,am fost invins de raceala si indiferenta ei fata de mine,acceptand-ui decizia.martor imi este bunul dumnezeu ca am facut tot ce mi-a stat in putinta.Viata e frumoasa,spunea cineva.DA,atunci cand ai cu cine s-o imparti,as adauga eu.CU STIMA, CATALIN.
roby_cado
Postat pe 6 August 2008 20:31
Imi pare rau pentru tine !Uneori Dumnezeu ingaduie anumite situatii in viata noastra ,dar El nu este strain de ceea ce ti s-a intamplat !Ramai langa Dumnezeu ,iti va da putere sa accepti ,sa ierti ,sa mergi mai departe !Si fi aproape de copil ,fa tot ce-ti sta in putinta sa mentii o relatie cu el,e foarte important pentru copil sa stie ca tatal nu l-a parasit si-l iubeste mereu .
ica2
Postat pe 6 August 2008 21:51
Nevasta lui Suzuki, i se confeseaza intr-o seara lui Dumnezeu:
-Doamne, am un barbat afemeiat.Pe deasupra, este si un ticalos fara margini, un escroc sentimental, un adevarat putregai social, s.a.m.d.Ce ma inveti sa fac?
-Draga mea.Ai hartie?-o intreaba Dumnezeu de sus.
-Am Doamne.
-Pix ai?
-Am.
-Stii sa scrii?
-De ce ma intrebi toate astea Doamne,-zise Suzuka tulburata.-Vrei sa ma angajezi pe post de secretara?
-Fereasca Dumnezeu.Dar scrie si tu o plangere si trimite-o la mine.Fiindca, de, am imbatranit si eu, si de la o vreme, nu le mai tin minte pe toate.

Postat pe 7 August 2008 08:05
Ma intreb roby_cado daca nu cumva ai si tu vreo vina. Cum au decurs cei 8 ani? A intervenit monotonia si nu ai stiut sa o alungi? Ceva a fost...
Nu iti plange de mila, probabil si tu esti vinovat!!!
Beye
Postat pe 19 August 2008 19:06
Of, Doamne! Ce tot are lumea asta cu monotonia, obisnuinta? CE E RAU IN ASTA? TREBUIE - PENTRU A FI IUBITI DE PARTENERI - SA JUCAM PE SARMA MEREU? Sa ne dam de ceasul mortii? Doamne ca superficiali mai sunt oamenii! Pai, oameni buni, cand iubesti pe cineva il iubesti si cu zile proaste, si cand nu arata grozav, etc. Ce legatura are despartirea cu faptul ca nu e mereu roz, distractiv, etc? Da' ce? In viata de cuplu suntem mereu pe scena? Frumos imbracati, surazand mereu? Pai pe scena se sta 2-3 ore, in viata... stai o viata (ar fi de dorit...). Partenerul care te iubeste te ia si cu cele rele. despartirea are loc cand cei doi
s-au inselat amarnic asupra trasului in doi la o carutza comuna. Cand fiecare devine ce trebuie sa devina dar mai putin partenerul potrivit al celuilalt. tztz. Pfui! Sarurile! Nu am jucat azi pe sarma si de aia nu ma iubeste partenerul. Ei. Daca este asa, MA POT LIPSI DE IUBIREA LUI "PROFUNDA". Oameni buni, nu mai cititi o vreme reviste cu articole despre vedete, nu mai vizionati filme dulcege!! AVETI ABSOLUT BUSHITA PERCEPZTIA DESPRE REALITATE!
gianiblue
Postat pe 20 August 2008 15:23
Stiti cum este cu monotonia in dragoste? Suzuki mergea pe strada, dupa ploaie.La un moment dat a vazut o baltoaca.In loc sa o ocoleasca sau sa sara peste ea, a preferat sa mearga de-a dreptul.Si a cazut intr-o groapa.

Postat pe 20 August 2008 18:49
Bingo, Vanghelis. Adica inteleg ca esti pro "monotonie". Asa se intelege: balta este neprevazutul pe care, daca il iei in piept, nu numai ca te uzi dar iti mai si rupi piciorul intr-o groapa. Am inteles corect?
Eu sunt pro "monotonie". Parerea mea sincera este ca cei care se plictisesc sunt cei care nu reusesc sa treaca de suprafata. In fond, la o privire mai atenta, avem clipa de clipa ceva nou de oferit. Oricum eu nu privesc viata ca un divertisment. Nu inteleg aceasta goana dupa efemer cand putem sa alegem "eternitatea" - evident la nivelul vietii noastre. Ce poate fi mai frumos decat uniunea reala dintre doua suflete? Caci daca reusesti asta, nu poti vedea viata in afara partenerului si nu ai cum sa te plictisesti de el. este ca si cum te-ai plictisi de tine, nu te-ai mai iubi si te-ai parasi.
gianiblue
Postat pe 21 August 2008 10:01
cam asa vad unii viata si casnicia; ca pe un vesnic izvor de senzatii tari. a venit consortul de la munca si e obosit? pandaxia-i gata. urla ca e monotonie. vrea omul sa doarma nitel, scandal ca a intervenit plictiseala. esti de vreun an cu cineva, ochii pe sus si oftat ca ala sau aia nu mai corespunde .adica ,nu e ca in telenovele . cand un el sau o ea nu au alta preocupare decat sa tese intrigi amoroase. ce sentimente, ce relatii normale? totul la suprafata, mereu pe un val , ca gunoaiele pe apa. si iote asa , azi vedem pe mutu ca-si schmba sosetele si nevestele, maine vedem bomba sexi care joaca barbatii pe degete, poimane ne uitam la can-canuri unde vedetele joaca ceardas . ni pare ca luna e de prea mult timp pe cer iar soarele a devenit nefolositor si banal. monotonie in toata regula. asa ca, fuga spre alt sistem solar.
si_totusi
Postat pe 21 August 2008 10:52
si totusi, ne intalnim iar in idei... Pui atat de bine punctul pe j... (ca pe i il pun toti fraierii).
Ei, eu am o convingere: daca vedem lucrurile in acest fel, sigur mai sunt cativa cu care ne intalnim in credinte...
gianiblue
Postat pe 21 August 2008 12:28
giani, sigur
si_totusi
Postat pe 21 August 2008 13:14
draga beye, vina mea,( pe care mi-o asum),este aceea de a iubi o femeie orbeste,de a avea o familie fericita,si de a nu duce lipsa de nimic.asta a fost (si ramane) visul meu.(inca mai exista si astfel de barbati, sa stiti.). din pacate, in zilele noastre, se pare ca nu se mai cere asa ceva.
roby_cado
Postat pe 24 August 2008 10:39
cat despre...( a-mi plange de mila....),departe de mine gandul,imi pare rau ca am lasat aceasta impresie.este adevarat ca sufar enorm.dar este cu totul altceva.cu stima CATALIN
roby_cado
Postat pe 24 August 2008 10:56
si_totusi,gianiblue,
roby_cado
Postat pe 24 August 2008 11:17
De la: roby_cado, la data 2008-08-24 10:39:52draga beye, vina mea,( pe care mi-o asum),este aceea de a iubi o femeie orbeste,de a avea o familie fericita,si de a nu duce lipsa de nimic.asta a fost (si ramane) visul meu.(inca mai exista si astfel de barbati, sa stiti.). din pacate, in zilele noastre, se pare ca nu se mai cere asa ceva.


roby, ai innebunit?! cine nu cere asa ceva? Aha-ha, iti fac o lista maaaare de femei care nu stiu cum sa gaseasca acest model de barbat... si aleg prost niste frivoli. Ca, deh, cui ii place singuratatea?! si uite asa te trezesti ca te legi de oameni care nu au nici legatura cu ideea de stabilitate emotionala, familie fericita. Unde este nesimtirea lor? Ca, din pura comoditate si calcul meschin, nu au curajul sa iti spuna ca ei nu vor aceste lucruri. Si uite asa se amagesc cam jumate dintre femei - daca nu si mai mult - ca ar avea o relatie ok... Din pacate adevarul este altul.
gianiblue
Postat pe 24 August 2008 11:27
giani,si cand iese la iveala acest adevar,fffff multi au de suferit
roby_cado
Postat pe 24 August 2008 12:04
Dragilor, adevarul iese la iveala oricum. destepti am fi sa nu ne mintim nici o clipa. daca am aplica toti asta, am fi mult mai fericiti.
gianiblue
Postat pe 24 August 2008 13:57
Cred ca adevarurile sunt un pic perverse.Important este pe piciorul cui cade.Sau ma rog.Putem sa-l identificam dupa acela care striga plin de disperare.

Postat pe 24 August 2008 19:21
Vorbind despre edevar si despre minciuna, v-ati gandit o clipa ca minciuna este in definitiv si ea un adevar?Daca eu spun in clipa asta:Giani este frumoasa? Ce spun eu?Un adevar sau o minciuna?

Postat pe 25 August 2008 06:08
adevar
roby_cado
Postat pe 25 August 2008 06:44
Vanghelis, ziceai ca esti receptiv la "lectiile" date de mine. Ti-am spus ca perceptia despre realitate este mai importanta decat realitatea. In plus, discutia despre frumuseste este pur subiectiva. Asta este realitatea ta. Daca sunt frumoasa? In nici un caz in standarde. Stiti, zi de zi incerc sa ma slefuiesc interior. Acolo mi se pare ca trebuie sa aduc frumusetea. Si se vede si in exterior. Mai ales daca te ajuta si niste ochi superbi (sic!) ca ai mei. Caci - deh - ochii cica ar fi oglinda sufletului. De aceea am mult mai multa grija ca ei sa oglindeasca frumusetea, nu sa pictez pe aceasta oglinda o frumusete fara contzinut.
gianiblue
Postat pe 25 August 2008 09:56
ca o oama obiectiva, zic ca spui adevarul. giani e frumoasa, in primul rand , ca om. da, parca nu-mi suna mie prea bine ca adevarul e o minciuna si viceversa. o fi el totul relativ insa, cand ceva e evident, nu mai functioneaza axioma aiasta
si_totusi
Postat pe 25 August 2008 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste sau frica de despartire? 198 De la: roby_cado 23 Aprilie 2010 22:55
citate celebre despre dragoste.. 552 De la: etta70 5 Noiembrie 2009 14:08
buna!!! 368 De la: yony 17 Septembrie 2009 20:51
incredibil... 43 De la: mia79x 10 Mai 2009 17:37
colegul de birou 97 De la: vieru_cezar_iasi 9 Februarie 2009 02:03
Setari Cookie-uri