Cum sa-l fac pe El sa ne mutam impreuna ?

Buna, e o nebunie să vrei să faci pe cineva sa stea cu tine.... Dacă cel cu care ai o relatie simte ca esti o prioritate in viata lui, ti-o va cere singur. Sunt convins că vei întinde mult pelteaua, dar nu cred că e raspunsul tău.... Vb deschis cu el, când simti ca esti aproape de inima lui, si dacă te vrea , te va linisti...

Vei stii asta singură.....nimeni nu poate trai viata ta....
Emil_Telehoi_1
Postat pe 25 Octombrie 2014 17:24
Vrei sa te legi de un barbat care e incurcat cu alta?
Ce destept?!
Meriti sa te paraseasca si inca mai rau decat ii faci tu celeilalte!!!

Bineinteles ca sunteti profitori amandoi!!!
trandafir1
Postat pe 25 Octombrie 2014 22:49
De la: garbo287007, la data 2014-10-25 06:15:27Draga mea, vorbim despre acelasi barbat??!!!!: Am citit cu real interes, inclusiv sfaturile pe care le primesti, desi stiu ca nu te ajuta, vei face tot ce vei simti ,pana nu vei ajunge tu la saturatie, pana nu vei considera ca ai asteptat destul sau ai dat toate sansele acestei relatii , nu ai sa incetezi. E clar omul se simte mai bine cu cealalta, altfel ar fi renuntat, daca ar fi considerat ca ii este mai bine cu tine, cu siguranta te- ar fi ales. Tu, ai o relatie de 1 an si astepti. Ati inceput relatia asa cum ai spus. Fiecare avea o problema in 'relatie'., dar...tu ai divortat, el este tot acolo. Parca ar fi 'povestea'mea Si eu, am 40 si ceva, am divortat dupa 20 si ceva. Am cunoscut un El si de 4 ani nu am reusit sa ne mutam impreuna. A, eu nici macar nu am o relatie intima. Daca nu am fost de acord cand ne- am cunoscut, acum nici nu mai vad! Cu toate astea nu suntem impreuna:) Stiu ca nu procedez corect, nu ma respect si cu toate astea ma complac in...nimic. Ne vedem aproape zilnic la cafea sau masa de pranz pe...banii mei. In acesti 4 ani, a incercat o data sa puna punct 'relatiei' cu mine, dar tot au existat apeluri telefonice din partea lui. Daca m- am conformat nu l- am sunat , nu i- am raspuns cateva zile, am plecat in vacanta desi el nu a stiut, a inebunit 70 de mesaje a trimis in doua ore ca el vrea o viata , linistita, o famile...pana am ajuns in oras si apoi...nimic. Nu are nicio relatie , decat pasagere, dar de 1 an sta la fosta ,cica, nu poate sa- si plateasca chiria :) Asa o fi, dar...ma mint ...e clar ,se simte confortabil cu ea, are o casa, eu stau cu chirie ...Deci, concluzia....poti astepta si mai mult si tot degeaba...Ce sa- ti spun, eu o s- o raresc cu dusul la intalnire in fiecare zi , fara weekend ai inteles si poate incet, incet o sa ma debarasez total si nu o sa ma mai las 'tradusa'de apropourile lui ca vom fi candva impreuna. As vrea sa pot accepta pe altcineva...Din pacate, nu mai suntem tinere, am irosit 20 si ceva langa unul nepotrivit, dar...nu am invatat nimic...Bafta si putere,sa poti alege ce e bine pentru tine!

Hello ! G287007 :)
Hmmm da, la tine e mai incurcata trebusoara...si cum adica pe banii tai in oras, la cafea ?/ asa Nu !
Ms ! si tie bafta ;) si limpezimea gandurilor
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 11:37
De la: Emil_Telehoi_1, la data 2014-10-25 17:24:14Buna, e o nebunie să vrei să faci pe cineva sa stea cu tine.... Dacă cel cu care ai o relatie simte ca esti o prioritate in viata lui, ti-o va cere singur. Sunt convins că vei întinde mult pelteaua, dar nu cred că e raspunsul tău.... Vb deschis cu el, când simti ca esti aproape de inima lui, si dacă te vrea , te va linisti...

Vei stii asta singură.....nimeni nu poate trai viata ta....

Ms
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 11:39
De la: quasaria, la data 2014-10-25 08:13:26daca tipa e in strainatate, el de ce trebuie sa "fuga de acasa"? Si de ce trebuie sa "caute pretexte" sa va intilniti? Pretextele pentru cine - pentru ea, care e la mama drak si oricum habar n-are, sau pentru tine?
Whatever. Sau insista el sa va mutati impreuna - sau, daca nu, las-o balta. Mai devreme sau mai tirziu iti va explica foarte clar - daca subtil nu intelegi - ca aveti interese diferite. Nu stiu de ce e atit de greu de retinut ca un barbat care vrea ceva, CERE. Nu se foieste pe linga tine ca sa il impingi tu sa ceara. Cere singur. Daca nu cere, e clar ca nu (te) vrea.

hello Quasaria !
Am spus ca atunci cand ne-am cunoscut , 'aia" era plecata in strainatate. Dupa niste luni a revenit si e cu el , de aceea gaseste pretexte sa vina la mine.
Sa inteleg ca are nevoie de curaj sa CEARA , sa zicem ca e timid si nu vrea sa-si asume responsabilitati cu mine inca, fiind noua relatia noastra , ii mai dau o sansa
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 11:54
De la: Rotty, la data 2014-10-25 08:04:02
De la: ely_a, la data 2014-10-25 00:42:52
De la: Rotty, la data 2014-10-24 08:59:17`Tule mamarutza lor de purici , ca nu m-au lasat sa dorm La noapte sa nu-i mai trimiti la mine te rog.
Neata buna Ely.


Seara buna ! , uite ti trimit sa ai somn lin !



Am avut , multumesc. Neata

11.55
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 11:55
De la: ely_a, la data 2014-10-26 11:55:47
De la: Rotty, la data 2014-10-25 08:04:02
De la: ely_a, la data 2014-10-25 00:42:52
De la: Rotty, la data 2014-10-24 08:59:17`Tule mamarutza lor de purici , ca nu m-au lasat sa dorm La noapte sa nu-i mai trimiti la mine te rog.
Neata buna Ely.


Seara buna ! , uite ti trimit sa ai somn lin !



Am avut , multumesc. Neata

11.55

Ziua buna Rotty ! Sa ai o zi calduroasa :)
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 11:57
alta...! De cand "timiditatea"ii impiedica sa devina responsabili? Tu, chiar nu pricepi ca de vrea "bucatica de to(a)rt/a" o cere!

Responsabilitatile vi le asumati reciproc dupa ce sunteti constienti de ceea ce vreti, altfel... floricele pe campii ia si de la mine -na !
pitiTa_
Postat pe 26 Octombrie 2014 12:47
hello ely.
Posibil sa fie "timid", dar asta nu schimba cu nimic lucrurile. In principiu, toti barbatii sint timizi cind e vorba de femei: si atunci cind sint mitocani tot din nesiguranta si falsa bravada deriva. In fiecare dintre ei traieste inca baietelul din prima zi de scoala care habar n-are cum sa abordeze creaturile cu rochite si codite din jurul lui. Sintem o sursa de perpetua stupefactie pentru ei. Dar asta e o problema pe care trebuie sa si-o rezolve singuri. Nu e cazul sa intervii si sa ii facilitezi nimic. E strict dilema lui, din care va iesi daca si cind se va stradui sa iasa.
quasaria
Postat pe 26 Octombrie 2014 12:48
Cu "derivatele" ai nimerit-o la fix!
Ai schimbat "limba"? :)


Nu stiu de ce, dar graba asta cu mutatu' impreuna mi se pare ca tu esti in imposibilitatea de-a-ti da seama de motivele timiditatii lui, sau ii doar o motivatie de-a matali sa-l "subjugi" si sa-l transformi intr-un sclav al iubirii.
Nu cumva ai scopuri ascunse fiindca ai "mirosit" ceva de valoare si merita sa-l valorifici odata cu "mutarea?"
Parca, prea esti insistenta.
pitiTa_
Postat pe 26 Octombrie 2014 13:28
Buna Ely La mine sa stii ca nu-i asa de frigutz ca in Ro. Nu ninge , nu bate vantul. E chiar placut. No , acum sa nu crezi ca umblu in tricou pe afara , da` nici cu geaca groasa si fular. Duminica cat mai relaxanta iti doresc.

http://s3-ec.buzzfed.com/static/enhanced/webdr06/2013/9/4/9/anigif_enhanced-buzz-15064-1378302467-3.gif
Rotty
Postat pe 26 Octombrie 2014 13:30
De la: Rotty, la data 2014-10-26 13:30:12Buna Ely La mine sa stii ca nu-i asa de frigutz ca in Ro. Nu ninge , nu bate vantul. E chiar placut. No , acum sa nu crezi ca umblu in tricou pe afara , da` nici cu geaca groasa si fular. Duminica cat mai relaxanta iti doresc.

http://s3-ec.buzzfed.com/static/enhanced/webdr06/2013/9/4/9/anigif_enhanced-buzz-15064-1378302467-3.gif

No, lasa a e fain timpul atunci la tine ! Insa nu-mi trimite rauletz ca tremurr si mai tare cand il vad...trimite-mi mai bine semineul cu foooc cald ..paturici pufoase pufoooaseee !!!
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 14:28
De la: pitiTa_, la data 2014-10-26 12:47:49alta...! De cand "timiditatea"ii impiedica sa devina responsabili? Tu, chiar nu pricepi ca de vrea "bucatica de to(a)rt/a" o cere!

Responsabilitatile vi le asumati reciproc dupa ce sunteti constienti de ceea ce vreti, altfel... floricele pe campii ia si de la mine -na !

Buna PitiTo !! :) nu mai pricep nimk !
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 14:33
De la: quasaria, la data 2014-10-26 12:48:44hello ely.
Posibil sa fie "timid", dar asta nu schimba cu nimic lucrurile. In principiu, toti barbatii sint timizi cind e vorba de femei: si atunci cind sint mitocani tot din nesiguranta si falsa bravada deriva. In fiecare dintre ei traieste inca baietelul din prima zi de scoala care habar n-are cum sa abordeze creaturile cu rochite si codite din jurul lui. Sintem o sursa de perpetua stupefactie pentru ei. Dar asta e o problema pe care trebuie sa si-o rezolve singuri. Nu e cazul sa intervii si sa ii facilitezi nimic. E strict dilema lui, din care va iesi daca si cind se va stradui sa iasa.

bunn...ca bine zici - n-au habar de noi creaturile cu rochite si codite pai da ! Insasi acum o zi mi-a zis sa am nitica rabdaare , rabdare
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 14:39
De la: pitiTa_, la data 2014-10-26 13:28:52Cu "derivatele" ai nimerit-o la fix!
Ai schimbat "limba"? :)


Nu stiu de ce, dar graba asta cu mutatu' impreuna mi se pare ca tu esti in imposibilitatea de-a-ti da seama de motivele timiditatii lui, sau ii doar o motivatie de-a matali sa-l "subjugi" si sa-l transformi intr-un sclav al iubirii.
Nu cumva ai scopuri ascunse fiindca ai "mirosit" ceva de valoare si merita sa-l valorifici odata cu "mutarea?"
Parca, prea esti insistenta.


nu e vorba de a-l subjuga si transforma in sclav al iubirii , insa da am mirosit ceva de valoare la El . De fapt trebuia sa reformulez intrebarea : cum sa il fac sa se decida sa fiim impreuna ? si nu neaparat de mutat, insa mie mi se pare ca ar fi altfel lucrurile intre noi2 daca am fi mai mult timp impreuna
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 14:47
Ely , eu fac focul , tu aduci paturicile

http://s3-ec.buzzfed.com/static/enhanced/webdr06/2013/9/4/9/anigif_enhanced-buzz-29759-1378302418-20.gif
Rotty
Postat pe 26 Octombrie 2014 15:02
De la: Rotty, la data 2014-10-26 15:02:55Ely , eu fac focul , tu aduci paturicile

http://s3-ec.buzzfed.com/static/enhanced/webdr06/2013/9/4/9/anigif_enhanced-buzz-29759-1378302418-20.gif

http://www.pinterest.com/pin/222435669071248008/

uraaa ! ce foc , aud trosnind lemnele ...mmm ... uite si paturici
http://www.pinterest.com/pin/19421842117664445/

si ne inspiram sa decoram dovlecii de Haloween
http://www.pinterest.com/search/pins/?q=pumpkin%20decorating&rs=ac&len=7
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 16:19
asa !
http://www.pinterest.com/pin/454300681134193723/



http://www.pinterest.com/pin/128000814384366310/

ma ascund printre perne

http://www.pinterest.com/pin/128000814384366180/
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 16:21
Frumosi bostaneii Eu l-am facut supa pe al meu , da` lasa ca-mi cumpar altii.
Asa cu ceaiul si cafeaua...mai spre seara.
Rotty
Postat pe 26 Octombrie 2014 16:29
haideti la film ...

http://www.filmefullhd.net/winters-tale-2014-poveste-de-iarna-online-subtitrat/
luati-va perne pufoase si hai ..cred ca e faain !
http://www.houzz.com/photos/decorative-pillows/faux-fur-pillow-cover
E vremea povestilor ..pssshttt !!
ely_a
Postat pe 26 Octombrie 2014 22:50
Filmul a fost bun , l-am vazut .
Neata Ely

http://i.imgur.com/OQ3BUKC.jpg
Rotty
Postat pe 27 Octombrie 2014 07:32
De la: ely_a, la data 2014-10-26 14:47:50
De la: pitiTa_, la data 2014-10-26 13:28:52Cu "derivatele" ai nimerit-o la fix!
Ai schimbat "limba"? :)


Nu stiu de ce, dar graba asta cu mutatu' impreuna mi se pare ca tu esti in imposibilitatea de-a-ti da seama de motivele timiditatii lui, sau ii doar o motivatie de-a matali sa-l "subjugi" si sa-l transformi intr-un sclav al iubirii.
Nu cumva ai scopuri ascunse fiindca ai "mirosit" ceva de valoare si merita sa-l valorifici odata cu "mutarea?"
Parca, prea esti insistenta.


nu e vorba de a-l subjuga si transforma in sclav al iubirii , insa da am mirosit ceva de valoare la El . De fapt trebuia sa reformulez intrebarea : cum sa il fac sa se decida sa fiim impreuna ? si nu neaparat de mutat, insa mie mi se pare ca ar fi altfel lucrurile intre noi2 daca am fi mai mult timp impreuna





pai ce mai astepti?
Pune o vb. buna la ma-sa, poate ai mai mult succes!

Ziua buna dimineata!

iar ....ceata?!


pitiTa_
Postat pe 27 Octombrie 2014 10:25
Buna ely_a. Inteleg din postarile tale ca in acest moment tipa este in RO si e iubita lui oficiala, adica ei doi petrec timp impreuna, ies la sucuri si la film, fac cumparaturi in week-end, se giugiulesc si mananca floricele seara in fata TV-ului, merg in vacante, fac sex, adica fac chestii normale de CUPLU. Tu in schimb esti tinuta ascunsa, esti...cealalta, femeia care primeste firimituri din timpul si atentia lui si la care se duce cand se plictiseste sau cand are nevoie de o doza de admiratie, noutate, afectiune ca sa se simta bine iar asta nu inseamna ca e indragostit de tine. Daca era indragostit de tine iesea din relatia cu "ea" pt ca intr-un an avea tot timpul sa aleaga sa ramana cu tine, iar daca o iubea nu o insela cu tine si in niciun caz atata timp.
Ce nu inteleg este de ce ai vrea sa ramai cu un barbat care are doua relatii in paralel, care va inseala pe amandoua, care nu are un minim de respect pt niciuna dintre voi, care se ascunde, minte si va tine incurcate pe amandoua pt simplul motiv ca lui ii este f bine asa si nimeni nu il trage la raspundere. Lasand la o parte aspectele morale ale implicarii tale intr-o relatie cu un barbat care are deja p relatie, tie chiar nu-ti spun nimic toate astea despre caracterul lui ? Chiar nu crezi ca meriti un barbat pt care sa fii nr. 1, care sa isi doreasca o relatie si un viitor doar cu tine ? Ce anume primesti tu in relatia asta si cat de bine te trateaza el incat sa ii tot dai sanse si sa il astepti ?
Ziceai ca luptati amandoi pt relatia voastra. Cum anume lupta el, cu ce sau cu cine se ia el la tranta si in ce scop ?!
Ce mi se pare penibil este ca se victimizeaza si-ti cere sa nu-l presezi, saracutul. F bine ca pui intrebari, in fond e vb de viata, energia, sentimentele si timpul tau, ai tot dreptul.


deliana
Postat pe 27 Octombrie 2014 12:21

exact.
Iar faptul ca el cere timp e absolut previzibil: cit timp merge asa bine, cind nu mai merge iarasi bine, el n-are nimic de pierdut oricum. Daca "ai rabdare" in 10 ani vei fi in acelasi stadiu. Daca n-ai rabdare, pa pa... pt ca n-ai avut rabdare si nu l-ai inteles pe "valorosul".
Nimic nou sub soare....
quasaria
Postat pe 27 Octombrie 2014 13:38
Va multumesc pentru parerile voastre pro si contra
ely_a
Postat pe 27 Octombrie 2014 23:53
Pana la urma tot eu am sa ma adun si sa constientizez ce am de facut in continuare, asa cum spunea cineva mai sus, doar sufletul meu stie cum e mai bine
ely_a
Postat pe 28 Octombrie 2014 00:53
De la: ely_a, la data 2014-10-28 00:53:50Pana la urma tot eu am sa ma adun si sa constientizez ce am de facut in continuare, asa cum spunea cineva mai sus, doar sufletul meu stie cum e mai bine

Insa am sa va rog sa comentati putin aceste cuvinte :
"Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată." (1 Corinteni 13:4-8a).
vis a vi de subiectul/topicul deschis aici, mai sus
ely_a
Postat pe 28 Octombrie 2014 00:59
http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/15443/stiti-ce-inseamna-sa-iubesti-pe-cineva-sa-l-aduci-in-tine.html#ixzz2sMgJdgJD

Sa poti zice: 'Te port in mine, te port in suflet, te port in visuri, te port in brate'.
"Stiti ce inseamna sa iubesti pe cineva? Sa-l aduci in tine. Sa nu-l lasi langa tine. Sa nu-l lasi departe de tine. Sa-l aduci aproape de tine. Sa-l imbratisezi. Sa-l transferi din afara inlauntru. Sa-l aduci in suflet. Sa poti zice: 'Te port in mine, te port in suflet, te port in visuri, te port in brate'. Si daca nu spui lucrul acesta si daca nu poti spune lucrul acesta, sa stii ca nu iubesti. Nu-i iubesti nici pe cei despre care crezi ca-i iubesti. Nu-i iubesti pe aceia de care vrei sa scapi. Nu-i iubesti pe aceia pe care nu-i apropii. Nu-i iubesti pe aceia pe care nu-i ajuti. Nu-i iubesti pe aceia pe care nu-i mangai. Nu-i iubesti pe aceia pe care-i bruschezi. Sa luam aminte la toate lucrurile acestea si sa stim ca iubirea aduce si durere cand nu poti face ceva pentru omul pe care-l iubesti.”



ely_a
Postat pe 28 Octombrie 2014 01:17
Frumos spus,acum nu stiu cum se aplică în realitatea de azi...
Neata,Ely_a.
Schmetterling
Postat pe 28 Octombrie 2014 07:37
Buna dimineata,
"Si-atat cat sufletul imi va putea sa rabde".... cam asa as comenta citatul de mai sus.
Iti propun ceva mai digerabil si mai uman:
http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/15305/cele-30-de-semne-ale-unei-mari-iubiri.html#ixzz3HQQ9wis1.
Miafarow
Postat pe 28 Octombrie 2014 10:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jocul cu dragostea 22 De la: garbo_1165 17 Aprilie 2012 01:54
buna ziua 2 De la: anaROBERT 20 Septembrie 2010 16:09
un sfat ,va rog ! 17 De la: garbomi 18 Decembrie 2013 20:11
RELATII INTERZISE......PROFESOR - ELEV 34 De la: AMELYY 23 Mai 2010 10:57
secretele in cuplu 28 De la: Freya_ 3 Octombrie 2010 22:28
Setari Cookie-uri