drum inchis

Am in fata un drum închis!
Nu am dorit sa ajung aici!
Voi apune frumos,singura,stingandu-ma ca o nova,departe de toate!
Morala?
Aveți grija ce alegeți in viață!
Am avut sprijin religios,in primi ani de viata.Insa acest lucru nu mi-a deschis mintea.
Am ales sa stau cu un bărbat 8 ani si după 5 avorturi,sa fac un copil cu el...desi el nu dorea copilul...
Pana atunci îmi e era teama de respingerea familiei si a lui,de a creste fara tata un copil....după cele 5 ...nu mi.a mai pasat de nimeni...am decis sa am acest copil...
Dumnezeu mi- a iertat greșelile anterioare si supunindu-ma la încercări repetate in timpul sarcinii,a hotărât sa îmi încredințeze un suflet..
Sunt un om rebel si neliniștit.Nimic si nimeni nu îmi potolea agitația interioara...eram mereu ca un leu in cușcă...așa a fost pana am avut fetita.
Ea a fost balsamul si liniștea mea.
Pana atunci sexul,munca,prietenia nu a adus nimic fericit in calea vieții mele.
L-am iubit pe tatăl fetiței mele.Dar nu total.Nu suficient încât sa vreau sa îmi împart viață cu el,daca accepta sa ne casatorim.Am refuzat sa mai fim împreună daca el nu vrea sa ma facă partenera lui de viață!
Nu a vrut.
Însărcinată in 6 luni ne-am despărțit.
Știam deja ca ma înșela si nu am mai suferit.
Așteptam cu nerăbdare un îngeraș.
Copilul a fost bucuria mea.
Nu as schimba cu nimic aceasta minune.
A urmat ani de urmărire....vroia copilul...o iubea si in același timp ii era de folos...vroia sa plece in Canada...
Nu am cedat!
M-a amenințat.
Mi-a amenințat prietenul.
Ne-am despărțit din cauza lui.
Am pierdut un job din același motiv.
Vroia sa ma facă sa cedez copilul.
Am hotărât sa il dau in judecata si sa obțin custodia fetiței.
Desi a jucat murdar si a încercat sa întoarcă pe toți ai mei si pe copil împotriva mea,nu a reușit.
Am obținut custodia.
El s-a căsătorit cu tipa cu care ma insela.
Au plecat in Canada.
Au divorțat,ptr ca el a cunoscut pe alta...
Dar asta e viață lui..
Eh daca as fi învățat ceva din lecția asta,ar fi fost tare bine!
Insa nu am facut-o!
Prieteni in viață nu am avut!
Am întâlnit oameni buni si am interacționat fara sa devenim cu adevărat prieteni!
Nici gașcă sau grup de bârfă nu am avut
Așa ca nu am gestionat viață mea in funcție de sfaturile altora!
In timp de fostul ma hartuia,am cunoscut datorita unei vecine un polițist de la secția noastră.
Vroiam sa fac o plângere si sa il fac sa se oprească.
Acel moment a fost fatidic!
Atunci am pus la cale moartea femeii ce o reprezint....adică eu!
Au trecut anii si au lăsat urmări alegerea mea....
Acum am trei copii si sunt,voi fi si voi rămâne singura!
Un ochi îmi rade si un ochi îmi plânge când ma uit la ei!
Sunt fericirea si tristețea mea!
Un tata in Canada,altul in Jilava!
Bine am știut sa mi-i aleg!
Ma rog la Dumnezeu sa îmi dea timp sa ii cresc macar pana cea mica face 18 ani...si sa le dea o soarta mai buna decât a mea..minte multa si alegeri înțelepte!
Am fost in viață asta fara sa îmi doresc:
_amanta
_necăsătorită
_mama singura
_fiica rea.
Stiu ca nimeni nu poate iubi si accepta cu adevarat copilul altuia....unul...poate...dar trei?Așa ca singura in noapte,in viață,in greutățile si bucuriile vieții sunt.
Copii sunt singura mea raza de soare,insa îmi doream pentru ei un tata si pentru mine un barbat...desi nu asta e totul in viață...alegerile greșite făcute in viață ne-au adus pe toți aici...
Nu faceți la fel.
Nu rămâneți dintr-o relație daca nu va oferă ce doriți...oamenii nu se schimba niciodată...
Nu acceptați sa fiți pe locul 2.Meritați locul 1!
Meritați sa fiți fericiți. Iubiți! Răsfățați!
Alegeți un drum deschis fara minciuni ...


carmlinda
Postat pe 13 Septembrie 2014 04:43
Drumul are intotdeauna niste porti. Depinde daca le vezi sau nu.
Nu inteleg de ce trebuie sa iti iubeasca altcineva copiii. Ii iubesti tu. Sint ai tai. Nu e suficient? Te au pe tine - propteste-te bine pe cele doua picioare ale tale si vezi-ti de drum: nu e inchis, stai linistita....
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2014 09:14
Este foarte impresionanta povestea ta. Te rog sa nu disperi, Dumnezeu te-a binecuvântat cu trei copii, de acum poti trai prin ei pentru ca realizările lor sunt si ale tale. Imi pari um om sensibil, realist, capabil de analiza si sunt sigura ca le-ai dat copiilor tai o educație buna. Sigur ei vor reuși in viata si atunci cand vor începe im viata lor sa vina diplomele, iubirile, căsătoriile, copii vei fi extrem de fericita. Nu uita ca Dumnezeu ii încearcă doar pe cei pe care ii Iubește. Daca vrei sa Vorbești cu cineva poti sa imi scri. Iti vor răspunde mereu cu mare drag.
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 13:46
...si "porti" si usi si ferestre si bariere, si-un copac cazut din cauza "furtunii" si-o crasma in capatul lui, are si multe hartoape dar si asfalt la "cumpana" Totul este sa stii ce vrei pt a stii ce alegi. Adevarat, cand esti "luminat" din tinerete si nu-ti dai seama, alegi taman pe dos, si daca o dai "in bara" ai pe cine da vina. Nui bai! Fa-ti curaj, schimba-ti coafura, "toalele" si da-i "joc de glezne" spre un nou inceput! Tu alegi daca o cotesti pe ulita sa scurtezi drumul sau
o iei pe fundatura cu aratura, bine?...de fapt, ii valabil pt. oricine
care n-o si s-o lovit cu capu'! Calatorului ii sade bine cu drumul!
Succes si pasi mici!
pitiTa_
Postat pe 24 Septembrie 2014 21:31


...nici daca am trai sapte vieti(ca pisica) n-am reusi alegerile. De fiecare data apar altele noi, ne incanta, atrage, fac cu ochiul, ne ivaluie in ce-i mai "nostalgic" si ne acapareaza. Dupa ce obtine tot, vede ca esti epuizat/a iti face vant! Atunci, te redescoperi pe tine, dar simti deja ca esti imbatranita pentru a mai lua-o de la capat. Astepti, timpul trece, devii tot mai calma si rabdatoare pe acelasi "drum", cauti rezerve de echilibru in tine, redai visand la ce ai fi putut trai daca acest drum nu ti-ar fi aparut in cale, si, continui sa traiesti. Da, continui pt. ca descoperi la/ in tine, o alta fiinta, de data aceasta, mai puternica, inteleapta si cu daruire, cumpatata. Observi "drumurile" altor/a, te minunezi sau intristezi, uneori, te dai in laturi sa le faci loc celor in viteza si observi incotro se opresc :( Timpul trece, ramanem calatori, dar pana sa ne dam seama, parcurgem fara vrerea noastra traseele pe care ni le dorim sau nu. Soarta?!
Eu cred cu buna stiinta ca, DA!

nu va autoanvinovatiti de nimic pe lumea asta, totul este trecator!
pitiTa_
Postat pe 2 Octombrie 2014 13:23
nu cred ca esti asa batrana, mai este timp sa rasara soarele si pe strada ta. imi amintesc ca am vazut pe Facebook o femeie care isi intalnise sotul si marea ei iubire pe la 50 de ani. poate il vei gasi si tu pe cel care sa te iubeasca cu adevarat si sa te respecte. si iti multumesc pentru sfatul de la sfarsitul postarii.
garbo_3567
Postat pe 5 Octombrie 2014 03:14
Si ce, la "50 de ani" vrei sa spui ca o femeie ii baba?

..... , eu, oricum n-am niciun rid!
pitiTa_
Postat pe 9 Octombrie 2014 22:54
''totul este trecator!''

Şi viaţa...
Axl_R
Postat pe 9 Octombrie 2014 23:27
FOARTE ADEVARAT! viata trece si noi ne trecem... un lucru insa daca vrem sa il pastram viu el ramane si ne poate lumina noptile fara luna sau zilele fara soare - speranta !LINDA ce nu realizezi tu este faptul ca esti bogata !!!!!!!!!!! atat de bogata esti si nu vezi , pui in fata lucrurilor "rele" care ti s-au intamplat minus ...de ce ??/ Tu ai o experienta pe care noi celelalte femei nu o avem , toate incercarile prin care i trecut ar fi trebuit sa te intareasca , experienta si copii pe care ii cresti in iubire sunt ADEVARATA ta comoara !Fii mandra de ce ai realizat , pune plus in fata tuturor celor intamplate caci ai trait intens si nu te-ai frant !Tine capul sus si candela sperantei aprinsa , exista un maine pentru fiecare dintre noi !ESTI PREA PUTERNICA SA CEDEZI ACUM !Fii mandra de tine si iubeste- te !Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate indura , pentru tot ceea ce ai indurat in viata va veni si timpul cand vei primi si rasplata , dar nu va fi deloc cum crezi .. va fi altfel . Atunci cand vei constientiza cat de valoroasa esti , cand vei merge dezinvolta pe strada si in sinea ta vei sti -am izbandit , am trecut peste greu si furtuni si am ramas intreaga !Nu ceda si nu te mai lamenta deloc !In fiecare zi fa ceva bun pentru tine , ceva ce tie iti face placere , traieste viata in bucurie , cu optimism si incredere, fii buna si vei primi binele insutit . Copii tai vor fi oameni de calitate pentru ca tu esti un om de valoare ! succes si fruntea sus !
garbo_19362
Postat pe 9 Octombrie 2014 23:48
De la: pitiTa_, la data 2014-10-09 22:54:50Si ce, la "50 de ani" vrei sa spui ca o femeie ii baba?

..... , eu, oricum n-am niciun rid!



Da` fata nici nu o zis asa ceva.
Tu ce fier de calcat folosesti ?
Rotty
Postat pe 10 Octombrie 2014 06:00
Ce-ai!

ceai de: musetel, ciubotica cucului, coada
soricelului, papadie....vrei si tu?

Eu n-am "resteorant", alcoolu' il folosesc doar ca dezinfectant extern, pe buba, si cum bube n-am.......nici fata botita!

...am un indu_press, ma urc pe el si ma "umflu",:D nu ** calc!
nici botox nu intep....

ziua buna dimineata!

pitiTa_
Postat pe 10 Octombrie 2014 09:29
De la: Axl_R, la data 2014-10-09 23:27:37''totul este trecator!''

Şi viaţa...



.... si "ea", dar pana atunci, facem (fiecare dintre noi)
cate putin din ce ne insufla bucurie, stare de bine, ce ne umple sufletul si stimuleaza mintea, ce ne inmulteste speranta de-a sti pt. ce traim. Ne perindam (numai) cu gandul uneori in speranta ca vom cunoaste ceea ce ne face placere si ne starneste starea de bine. Viata, cea mai de pret pe lumea asta si cine nu-si da seama, nici nu apreciaza, chiar si asa: trecatoare, drum ingust, carare, este! :)

Cei "mici" sunt mari si se "strecoara" repede, usor si bine in locuri (uneori) nepermise, :D nu simt niciodata "drumul inchis, ulita infundata sau scurtatura baricadata", isi creeaza punti "invizibile" si tot razbat, fantastic, NU?

pitiTa_
Postat pe 10 Octombrie 2014 09:53
un premiu Nobel, ceva?;)) io aleg o alee inflorita.:*
Eugenia_
Postat pe 10 Octombrie 2014 14:33
Pulitzer, bre!
Axl_R
Postat pe 10 Octombrie 2014 14:53
De la: Eugenia_, la data 2014-10-10 14:33:34un premiu Nobel, ceva?;)) io aleg o alee inflorita.:*



e bun si-un vin, da' mai incolo.... pe pajiste... ;))

Axl_, trii ajung? ...tine bine de ele, torn EU!
=))

Seara buna! Drumu-i liber!
pitiTa_
Postat pe 10 Octombrie 2014 22:47
Viata nu e usoara. Uneori ne invinuim si parem mai demoralizati.
Zilele alea trec si viata merge inainte. E greu sa fii parinte singur si da te doare sufletul cand te gandesti ca ai vrut o familie unita, mare, un tata bun la copilul tau. E greseala noastra, copiii vor suferi putin, noi la fel, sa nu uitam ca ne putem schimba pe noi insine insa sa nu incercam sa ne schimbam partenerii decat daca ei ne cer ajutorul. Putem sa explicam copiilor ceea ce ni se intampla.
Ce nu ne omoara ne intareste!
trandafir1
Postat pe 11 Octombrie 2014 04:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
neveste mincinoase 170 De la: Filipa 17 Iulie 2009 12:25
cu un picior in groapa 13 De la: garbo_2175 6 Mai 2012 16:19
Alegeri dureroase 105 De la: quasaria 15 Octombrie 2011 20:12
buna. am si eu o problema dk ma poate ajuta cineva 51 De la: nelly05 27 Februarie 2010 14:37
Exista dragoste la prima vedere? 62 De la: garbo_1249 17 Aprilie 2012 07:57
Setari Cookie-uri