Mi-a intarziat ciclul 12 zile

Buna. Am aproape 18 ani iar acum 3 saptamani am avut contact sexual neprotejat insa prietenul meu este sigur ca nu a ejaculat in mine. Problema este ca mi-a intarziat menstruatia 12 zile si nu am nici un semn ca ar fi pe drum. Am niste greturi minore dar cred ca e din cauza mancarii. Alte semne nu prezint. Ma gandeam sa mai astept saptamana asta sa vad daca imi vine ciclul iar apoi sa fac un test de sarcina. De ginecolog nu vreau sa aud. Ce ma sfatuiti sa fac?
Mirela_Nitu
Postat pe 15 Aprilie 2014 22:34
Eu te sfatuiesc sa iti notezi fiecare inceput al ciclului in jurnalul tau,si apoi sa calculezi cand este perioada fertila,care este in general din a 11-a zi,cam zece zile...si sa te protejezi in viitor.Inainte si dupa ciclu,sunt sanse minime sa ramai gravida.in perioada de mijloc,maxime.
in testele de sarcina nu poti avea incredere absoluta,si eu am facut trei teste,la o saptamana distanta,si au iesit negative,si eram gravida cu fetita pe care o am acum...era cantitatea de hormoni mica,si nu s-a detectat la test....
tot mai sigur este ginecologul,oricat de neplacut ar fi.
daniilia
Postat pe 19 Aprilie 2014 11:32
Felicitari ! O sa fi o mamica tanara....mult prea tanara de fapt. Sunt sigura ca inca nu ai aruncat jucariile , asa ca pastreaza-le bine. O sa ai nevoie.
Ma adresam Mirelei , nu lui Danilla .
Rotty
Postat pe 19 Aprilie 2014 12:51
tu trebuie sa iti cunosti organismul cel mai bine. Ti s-a mai intimplat inainte sa intirzie? Mie la 17 ani imi venea din doua in trei luni... e drept ca eram anorexica, si teoretic aia era explicatia.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2014 15:11
Vezi ce patesti daca te joci cu p, , , ?
Ionel_Petrisor_1
Postat pe 20 Aprilie 2014 13:21
De ginecolog nu vrei sa auzi, de protectie se vede ca nu prea iti bati capul....!!!! indiferent daca e hormonal sau sarcina..... in nici un caz nu vom sti noi pe forum ce se intampla cu organismul tau.
Daca nu te trezesti la realitate, si asta implica inclusiv vizita la un ginecolog si contraceptie, o sa fie vai de fundul tau! Esti tanara, invata sa ai grija in primul rand TU de tine!
Bafta multa!
edelweiss_3881
Postat pe 21 Aprilie 2014 23:32
nu pot sa zic ca nu inteleg de ce nu vrei sa auzi de ginecolog - dar, ca si dentistii, chirurgii & co, sint un rau necesar. Eu am o problema... cum sa zic, o obsesie, un blocaj psihic cind aud de spitale - devin depresiva si paranoida si tot ce vreau e sa plec dracului de acolo, fie si tiris... Nu cred ca iti poti imagina cit urasc spitalele, si la urasc din toata fiinta mea, pleaca de undeva din subconstient chestia asta. Mi se par macelarii, camere de tortura, lagare... si oricit as incerca sa ma conving de contrariul, cind pun piciorul intr-un spital toate instinctele mele se revolta si ma imping sa FUG URGENT.
Dar asta nu inseamna ca nu ma duc sa imi fac analizele in mod regulat....
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2014 04:43
ce este mai frumos decat un ingeras !
lllorena
Postat pe 22 Aprilie 2014 05:45
un ingeras ??? la 18 ani sa ai un ingeras ? ma laaassiii!!!
Celtic_Frost
Postat pe 22 Aprilie 2014 07:54
Eu zic sa-ti ei un test de sarcina cit mai urgent, si mai ales o vizita la un ginecolog.Normal ca prietenul tau nu o sa recunoasca niciodata sau sa-si asume responsabilitatea ptr. ceia ce a facut.Numai fi asa credula.Maturizeazate, vb cu mama ta.De ginecolog, de ce sa nu auzi? daca esti insarcinata? asa cum te-ai simtit bine atunci facind sex asa trebuie acum sa suporti consecintele orcare ar fi ele.
garbo_400461
Postat pe 22 Aprilie 2014 08:36
De la: garbo_400461, la data 2014-04-22 08:36:13asa cum te-ai simtit bine atunci facind sex asa trebuie acum sa suporti consecintele orcare ar fi ele.


ete fleosc. Pedepse pentru sex ne mai lipseau acum...
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2014 05:00
Se spune ca nici o fapta buna nu ramane nepedepsita ...Cu atat mai rau daca te joci cu chibriturile ! Faptul ca a ejaculat inauntru sau nu , este nerelevant ...Din punctul lui de vedere sunt cativa factori de risc ! Primul si cel mai important este igiena ! Daca inainte de contact a facut macar un dus , factorul de risc este mai mic !
Un altul ar fi Polutia ! Daca el a avut un vis erotic , iar contactul a avut loc la primele ore ale diminetii gradul de risc este mai mare ...
Ar mai fi gradul de compatibilitate , insa asta este greu de determinat fara cateva examene de laborator ! Daca partenerii au indice ridicat de compatibilitate , riscul este mare deoarece nu trebuie o cantitate mare de lichid seminal ...
Daca de data asta ai avut noroc si ai scapat de o sarcina nedorita , sunt convins ca data viitoare vei acorda mai multa atentie acestui lucru aparent lipsit de importanta , dar care poate distruge vieti !
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 03:10
glumesti la varsta ei...? adica sa gandesaca la rece ! nu ai sa vezi!
garbo_19362
Postat pe 10 Mai 2014 02:07
fetelor mancavas gura nu va mai jucati cu p........l
garbo_478857
Postat pe 8 Decembrie 2017 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde nasteti - la maternitate de stat sau privata? 13 De la: Mara_Ivan_1 30 Aprilie 2019 04:33
ce posibilitate e sa fii ramas insarcinata? 33 De la: quasaria 7 Februarie 2012 01:23
sarcina si exercitii fizice 9 De la: garbo_1474 29 Mai 2012 15:15
daca ma poate ajuta cineva....credeti ca sunt insarcinata? 18 De la: elena380 16 Mai 2012 21:08
examenul urinar in sarcina 4 De la: Lory07 16 Mai 2012 21:06
Setari Cookie-uri