M a inselat

Medeea, daca stii raspunsul la intrebarea ta...ce rost au discutiile pe aici ?
Problema e ca nu stii, dar indiferent cat citesti, nu te ajuta deloc...
Singurul lucru care te ajuta este sa fii tu cu tine , sa iti pui ordine si liniste in suflet , sa iti gasesti echilibrul interior...
Tu il iubesti, el te-a inselat, dar tu il vrei inapoi pentriu ca nu concepi traindu-ti viata fara el....
Acest "inselat " draga mea, iti va musca toata viata sufletul, il vei banui intotdeauna si vei trai intr-un calvar...nesiguranta si indoiala va pune stapanire pe tine...
Acum gandeste-te ..el te-a inselat...si crezi ca "te iubeste "?? Daca inseli nu poti emite ca iubesti, este o ipocrizie si o falsa realitate...indiferent daca amandoi ati avut partea voastra de vina, el a fost cel care a cautat fericire in alta parte...mai usor era sa caute rezolvarea problemelor din cuplu!
Se spune ca daca iubesti cu adevarat, ierti orice si oricat...ideea e daca si poti trai cu asta..
Pe de alta parte El a creat circumstanta..nu te incalzeste cu nimic, daca iti spune..."am gresit, de fapt tu esti mai buna ca ea"....facand comparatie , nu te simti flatata....fapta este si a fost consumata..cu atat mai mult cu cat el a vrut sa stea departe de tine..deci e bulversat( sau a fost ) si este clar ca si-a dorit altceva...
Nu fi slaba, suferinta va fi oricum, daca hotarasti sa treci peste, vei deveni mai puternica, daca te intorci, probabil te vei simti mai slabita pe fiecare zi a vietii tale si mai nefericita.
Tu decizi !
Fa ce simti, dar tine cont de tot si de ce iti spune inima( si ratiunea ).....sunt ffffff putini barbati care realizeaza ce au facut si nu mai pecesc a doua oara ( procentul este intre 1 si 2 % ) ...:)
Succese !
DeepOcean
Postat pe 30 Martie 2014 18:30
''Marile corporaţii (Microsoft, Google, Facebook, Yahoo) au fost fondate cu ajutorul vostru.''

''...iar pe Facebook am peste 11.000 de fani, dar asta nu mai contează.''

Ajutoru' cui?



M-am repetat, fără să vreau, e beteag rău Garbo.






Axl_R
Postat pe 30 Martie 2014 18:35
Buna,
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am observat ca intr-un post am fost considerata cam naiva pentru varsta mea. Cred insa ca fiecare are o oarecare naivitate atunci cand e vorba de iubire, naivitate pentru ca ne dorim sa fie bine, ne dorim sa fim fericiti alaturi de omul iubit, ne dorim ca relatia sa mearga si sa fie una in care exista respect si iubire. Iar la un moment dat te loveste realitate si iti dai seama ca da, ai fost naiva doar pentru ca ai iubit si ti-ai dorit din suflet sa fie bine :).
Multe dintre sfaturile pe care le-am primit si pentru care va multumesc sunt sfaturi pe care si eu la randul meu le-as da unei persoane aflate intr-o situatie similara. Dar cu totii stim ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, nu? E greu sa fii rational si sa actionezi asa cum ar trebui in mod normal pentru ca exista ceva ce ne da toata ratiunea peste cap si anume sentimentele. Fara sentimente nimeni nu ar mai ierta atunci cand nu trebuie si fiecare si-ar vedea interesul si atunci ma intreb cum ar fi lumea asta daca am inceta sa mai iubim.
Asta nu inseamna ca ma las calcata in picioare.
Medeea19
Postat pe 30 Martie 2014 18:47
Multumesc Deep Ocean pentru raspuns.
Ce sa ti raspund decat ca ai perfecta dreptate :) si multumesc de sfaturi.


Medeea19
Postat pe 30 Martie 2014 18:55
De la: Medeea19, la data 2014-03-30 18:55:27Multumesc Deep Ocean pentru raspuns.
Ce sa ti raspund decat ca ai perfecta dreptate :) si multumesc de sfaturi.




Medeea, îmi pare foarte rău de faptul că ai avut parte de aşa ceva... E greu să uiţi de persoana pe care o iubeşti, dar cu timpul, suferinţa o să treacă şi îl vei uita.

Dacă te-a înşelat odată, te va înşela şi a doua oară. Nu trebuie să-l ierţi. E o greseală mare că faci asta...

Viaţa merge înainte, iar lucrurile care nu sunt în favoarea ta, te trag în jos şi îţi distorsionează cursul vieţii. Ce a fost a fost... De acum trebuie să mergi înainte şi să-ţi refaci viaţa.

Problemele sunt lecţii de viaţă, cel puţin eu aşa le privesc. Fiecare "eşec" e o nouă şansă de a face lucrurile mai bune.

Succes!
OvidiuD
Postat pe 30 Martie 2014 19:14
De la: DeepOcean, la data 2014-03-30 18:30:58 Medeea, daca stii raspunsul la intrebarea ta...ce rost au discutiile pe aici ?
Problema e ca nu stii, dar indiferent cat citesti, nu te ajuta deloc...
Singurul lucru care te ajuta este sa fii tu cu tine , sa iti pui ordine si liniste in suflet , sa iti gasesti echilibrul interior...
Tu il iubesti, el te-a inselat, dar tu il vrei inapoi pentriu ca nu concepi traindu-ti viata fara el....
Acest "inselat " draga mea, iti va musca toata viata sufletul, il vei banui intotdeauna si vei trai intr-un calvar...nesiguranta si indoiala va pune stapanire pe tine...
Acum gandeste-te ..el te-a inselat...si crezi ca "te iubeste "?? Daca inseli nu poti emite ca iubesti, este o ipocrizie si o falsa realitate...indiferent daca amandoi ati avut partea voastra de vina, el a fost cel care a cautat fericire in alta parte...mai usor era sa caute rezolvarea problemelor din cuplu!
Se spune ca daca iubesti cu adevarat, ierti orice si oricat...ideea e daca si poti trai cu asta..
Pe de alta parte El a creat circumstanta..nu te incalzeste cu nimic, daca iti spune..."am gresit, de fapt tu esti mai buna ca ea"....facand comparatie , nu te simti flatata....fapta este si a fost consumata..cu atat mai mult cu cat el a vrut sa stea departe de tine..deci e bulversat( sau a fost ) si este clar ca si-a dorit altceva...
Nu fi slaba, suferinta va fi oricum, daca hotarasti sa treci peste, vei deveni mai puternica, daca te intorci, probabil te vei simti mai slabita pe fiecare zi a vietii tale si mai nefericita.
Tu decizi !
Fa ce simti, dar tine cont de tot si de ce iti spune inima( si ratiunea ).....sunt ffffff putini barbati care realizeaza ce au facut si nu mai pecesc a doua oara ( procentul este intre 1 si 2 % ) ...:)
Succese !



Ai perfecta dreptate!Nu poti sa spui ca iubesti pe cineva si sa-l inseli ori sa o inseli.Cine iubeste nu are ochi decat pentru persoana iubita!Nu poti trece peste durerea de a fi inselata si niciodata nu va mai exista incredere.Eu am trecut printr-un asemenea calvar si da, nu a realizat ca a gresit chiar daca, verbal, s-a deranjat sa isi recunoasca greseala si nu l-a impiedicat s-o faca si a doua oara...si a treia oara...si...pana cand am spus gata.Si acest "gata" a venit in urma iertarilor repetate, durerilor repetate, umilintelor repetate si culmea, tot "domnul" s-a simtit deranjat de atitudinea mea.Ba chiar a incercat sa ma convinga ca s-a schimbat, am avut din prima secunda sentimentul ca totul e de suprafata si nu m-am inselat.A stat " linistit" o vreme neuitand sa ma ameninte ca daca nu schimb ceva va pleca la aceeasi la care mai fusese, evident, fapt ce m-a determinat sa nu-l mai iau prea mult in calcul pentru planurile de viitor iar cand imi era mai greu, a plecat.Eram pe drumuri intre doua case, cu o mama grav bolnava si intr-un ajun de craciun m-am trezit ca s-a mutat la aceeasi la care mai plecase anterior.Si intr-un mod mai mult decat ironic, cu doua zile inainte imi jura iubire eterna si maxima,si pe viata.N-a avut nici macar bunul simt sa ma priveasca in ochi, si-a luat bagajul pur si simplu fara sa spuna un cuvant.Deci...precum se vede, oamenii nu se schimba si nu vorbim aici de un pusti , ci de un individ de aproape 50 de ani.Si e clar ca cine calca pe alaturi o data o va mai face.
garbo_399025
Postat pe 30 Martie 2014 20:27
da, ai perfecta dreptate - pina la urma e doar vorba de timp si de cite traume pot "sentimentele" tale duce. La un moment dat, si sentimentele mor sau, daca nu dispar brusc, atunci se dilueaza intr-un fel de nostalgie care nu mai are legatura cu prezentul oricum: ramai indragostita de omul care a fost dar incepi sa intrezaresti ca nu mai e acelasi. Pe cel din trecut l-ai pierdut oricum si ai ramas cu o copie nereusita.
Mai devreme sau mai tirziu, sufletul tau va fi suficient de ranit sa iti permita sa pleci. Pina atunci... pretinzi ca "ierti". De fapt, ce faci e sa incerci sa ignori realitatea. Si o ignori cu succes pina te va plezni din nou, iar incerci sa o ignori, iar te trezesti cu un par in cap, si tot asa. Procesul de detasare poate fi lent, dar e ireversibil. Ai zile mai bune, zile mai proaste, dar intre timp te detasezi, subconstient, cu fiecare noua surpriza a "minunatului"...
quasaria
Postat pe 31 Martie 2014 03:49
Aveti dreptate cu tot ce spuneti. Sunt perfect constienta ca aveti dreptate.
Stau si ma intreb daca nu cumva inconstient eu sunt cea care alege barbatii nepotriviti. O prietena mi-a spus ca nu stie cum fac, dar mereu ii aleg pe cei nepotriviti, pe cei complicati, Am avut la un moment dat o relatie cu un barbat care ma iubea foarte mult si chiar avea planuri de casatorie, dar nu a mers pentru ca eu nu l-am mai iubit, probabil si pentru ca nu am mai avut nici o provocare in relatie. Nu stiu ce sa spun. Poate chiar prietena mea avea dreptate si aleg fara sa-mi dau seama barbatii cei mai dificili :(
Medeea19
Postat pe 31 Martie 2014 12:38
Mno, "s-a stricat cutia cu viteze!" ;))


"Problemele sunt lectii de viata, cel putin eu asa le privesc. Fiecare "esec" e o noua sansa de a face lucrurile mai bune".

Exact!
da ce faci cu experienta, o conservi? "baga intr-a cincea" si explica-mi, te rog!(ca sa nu-ti dovedesc scris ca te contrazici.)

Nu cred ca in viziunea ta si corpul uman functioneaza ca o masina reparata in "Service Auto"!? sau.... cu atat mai putin femeia, care e total diferita de barbat 707.

Hai, pa!
pitiTa_
Postat pe 31 Martie 2014 12:56
Nu asta am spus.
Medeea19
Postat pe 31 Martie 2014 13:18
Si nu ma supar daca imi spui in ce anume ma contrazic :).
Medeea19
Postat pe 31 Martie 2014 13:21
Medeea , cred ca Piti se adresase lui 707 .
Rotty
Postat pe 31 Martie 2014 14:13
De la: pitiTa_, la data 2014-03-31 12:56:05Mno, "s-a stricat cutia cu viteze!" ;))


"Problemele sunt lectii de viata, cel putin eu asa le privesc. Fiecare "esec" e o noua sansa de a face lucrurile mai bune".

Exact!
da ce faci cu experienta, o conservi? "baga intr-a cincea" si explica-mi, te rog!(ca sa nu-ti dovedesc scris ca te contrazici.)

Nu cred ca in viziunea ta si corpul uman functioneaza ca o masina reparata in "Service Auto"!? sau.... cu atat mai putin femeia, care e total diferita de barbat 707.

Hai, pa!


Hello.

Cum adică ce faci cu experienţa? Ce întrebare e asta? Nu are sens. Răspunde-ţi singură la întrebre.

Experienţa rămâne, indiferent de motiv.

Ideea în sine e să nu acumulezi experienţe negative. Să stai departe de lucrurile care-ţi crează o experienţă neajutătoare. Nu înţelegi că îţi distrug viaţa? Defapt, n-ai tu prea multă minte, fără supărare.

FEMEILE sunt mult prea diferite de bărbaţi. Ele nu vor contribui niciodată la evoluţia umană. Mai exact: "femeia ca şi evreul este un produs secundar al evoluţiei umane".

Tot ce este construit pe Terra, evident este construit de către bărbaţi.

Medicină, filozofie, clădiri, automobile, avionul cu propulise, etc. etc. Noi bărbaţii am făcut multe lucruri MINUNATE în comparaţie cu voi, femeile. Nu sunt misogin, dar asta e realitatea.

Noi bărbaţii conducem lumea!

Oricum vă respectăm şi vă iubim, doar că voi femeile, ar trebui să ne fiţi recunoscătoare şi să conştientizaţi ce am realizat, nu să vă luaţi lumea în cap. Problema e că voi femeile iubiţi SEX-ul, dar viaţa nu se rezumă numai la sex.

Voi şi dacă nu aveţi dreptate, consideraţi că e bine cum gândiţi voi...

Sunt sătul de marea majoritate a femeilor. Foarte puţine femei gândesc cum trebuie...

Apropo, ce e cu "service-ul auto"? Nu ţi-e ruşine să vorbeşti aşa? Vorbeşti aşa pentru că nu-ţi poate capul de mai mult. Nu ai minte... Dacă ai fi o femeie inteligentă, ţi-ai păstra diplomaţia.

Nu ştiu cine te-ar lua de nevastă...
OvidiuD
Postat pe 31 Martie 2014 16:05
Fii calm "Gigel"! Ia un loc pe "scaunelu' mintii" si baga bine la doxa.(stiu ca nu te intereseaza:D)
Sunt maritata si bunica pe deasupra, si nu "o hoasca"ci o bunica tanara care incearca sa puna cap la cap cuvintele din exprimarea ta(de mai sus):D si sa dau dovada de "bun simt" dar, din pacate constat ca sunt doar cuvinte intr-un joc(de puliter) caruia'i mai lipsesc multe, incepand de la nevasta si experiente pozitive pana la conceptii
sanatoase despre... subiectul"M-a inselat".
Raman la parerea mea ca nu esti decat un putoi inganfat care se crede buricul pamantului fiind "deosebit"
Pfffai!
Sa-ti zic eu ca FEMEIA este fiinta cea mai importanta de pe Terra, altfel nici tu n-ai fi "guitat" in virtual toata lauda de sine?....da bine ca-i statatoare, deocamdata.

Asta cu " diplomatia" m-a dat pe spate, zau, aproape ca m-am facut ca n-o vad, ba mai mult o sa mananc cea mai mare si buna prajitura dupa ce ma cantaresc. Nu ti-am zis? A! tin mai mult la silueta decat la diplomatie "Gigel".

A cui "lume o conduceti"?
pitiTa_
Postat pe 31 Martie 2014 16:41
erata *ingamfat!
pitiTa_
Postat pe 31 Martie 2014 17:01
De la: Medeea19, la data 2014-03-16 17:58:36Buna tuturor,
E prima oara cand scriu pe un site ceva legat de viata mea.
Sunt o femeie cu studii superioare, frumoasa dupa cum spun unii (desi ma consider draguta, desi nu am avut niciodata in viata mea probleme ca nu pot fi cu orice barbat) si am 30 de ani,
Sunt, sau mai bine spus am fost intr-o relatie patru ani pana acum o luna, doua cand am vazut unele mesaje de dragoste din partea unei colege se servici adresate prietenului meu, colega care culmea care se dadea prietena mea. Cand l-am confruntat mi-a spus ca ii pare rau, ca nu a vrut sa aflu, ca i-a fost frica sa nu aflu ca el nu i-a raspuns dar ca s-a apropiat de ea cand au inceput sa discute problemele lui din relatia cu mine, probleme de care eu habar nu aveam.
Bun, a urmat o perioada super urata si neagra in viata mea, cine a trecut prin asa ceva stie cata suferinta inseamna sa patesti asa ceva. A urmat o perioada in care abia ne-am vorbit, in care el a mai vorbit cu ea, am plecat o perioada pentru ca vrut sa fie singur (tot el) timp in care mi-a dat mesaje, m-a sunat ca ii e dor de mine ca ii lipsesc.
Am convenit ca ma intorc si incercam, de cum m-am intors era foarte rece, mi-a spus ca oricum nu o sa mearga ca eu nu o sa pot sa trec peste ce a facut, ca ceva s-a rupt intre noi la un moment dat.
Iesea foarte des in oras, la inceput ma suna sa vada ce fac, venea destul de devreme acasa, apoi a inceput sa iasa din ce in ce mai des, mai mult iesit decat acasa ca sa aflu ca se intalneste cu altcineva, nu cred ca e nimic serios dar oricum si sa eu stiu clar care e situatia dintre noi si alege sa i fie lui bine.
Acum? Stam in aceiasi casa pentru ca momentan e situatia de asa natura, in camere separate si abia daca vorbim, mai vine si ma intreaba ce fac dar i-am spus daca vrea sa faca ce vrea el atunci eu nu am cum sa-l opresc dar ca in conditiile astea fiecare cu treaba lui si cel mai bine e sa nu mai vorbim.
Sunt mai multe de spus, dar mi se pare ca deja am scris un mesak kilometric.


Daca ”reusiti„ deja de acuma sa stati ca doi straini in aceasi casa , inseamna ca nu mai aveti loc de conciliere, asta va va astepta repetat de ”n„ ori de cate ori va pleca cu alta , asa cred
cristina5
Postat pe 31 Martie 2014 21:16
Măi (O)Vid(i)ule, mai bine făcea, mama ta, avort!
Axl_R
Postat pe 1 Aprilie 2014 07:51
ovidel - noi nu facem barcutze. Facem fiinte umane. Iar perfectiunea si complexitatea fiintei umane nu se compara cu nici un lego de-al tau, baietel.

Poti sa vorbesti de evolutie generata de tine cind o sa fii capabil sa nasti ce sa evolueze. Pina atunci, cu toata imburicarea ta, tu singur evoluezi spre EXTINCT. Ca dinozaurii, daca ai auzit de ei.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2014 08:09
L-o fi avortat prea tarziu si a supravietzuit....dar cu mari sechele.
Rotty
Postat pe 1 Aprilie 2014 08:10
Nu pacaliti "baiatul" fetelor, are el samanta lui dar n-a venit vremea insamantatului!


A, vad ca te cheama Ovidiu acuma, oricum, suna mai fr. decat un ...o7(acolo) sau "Gigel". :) Eh! toate incep de undeva cu cineva.


Ba facem si "barcute" sa le aratam "alora mici" cum plutesc pe apa iar
cand or creste ei mari sa ne demonstreze ce au invatat, construind "scufundatoare"....da, :) sa nu se faca de rusine daca se duc "la fund".
pitiTa_
Postat pe 1 Aprilie 2014 10:37
Depinde de profesor(i).
Rotty
Postat pe 1 Aprilie 2014 11:43
De la: quasaria, la data 2014-04-01 08:09:01 ovidel - noi nu facem barcutze. Facem fiinte umane. Iar perfectiunea si complexitatea fiintei umane nu se compara cu nici un lego de-al tau, baietel.

Poti sa vorbesti de evolutie generata de tine cind o sa fii capabil sa nasti ce sa evolueze. Pina atunci, cu toata imburicarea ta, tu singur evoluezi spre EXTINCT. Ca dinozaurii, daca ai auzit de ei.


Am menţionat că NU AM TREABĂ cu femeile inteligente şi independente.

E un lucru GENIAL şi minunat, ceea ce faceţi voi şi anume, fiinţe umane!

M-am alăturat acestei comunităţi cu un gând bun, acela de a ajuta persoanele care au parte de "probleme" în viaţă.

Am încercat să exprim o sugestie bună, iar lumea de aici mi-a sărit în cap şi A DEVIAT de la subiectul discutat. Evident, femeile...

Nu am cu nimeni nimic, sunt o fire comunicativă şi respect oamenii. Ştiu ce înseamnă să fiu DEMN de ceva.

Dar când văd atâta prostime... Doar resping şi nu bag în seamă vorbele care sunt lipsite de sens.

Ele nu-şi văd greşeala lor... Doar cred că e bine cum procedează când defapt totul e eronat. Asta înseamnă să-ţi depăşeşti culmea prostiei.

Ignoranţa face din om, NEom.



OvidiuD
Postat pe 1 Aprilie 2014 12:57
daca abordam subiectul prostiei.... mai bine discutam de dinozauri!
La modul abrupt daca vrei, iti dau dreptate: diferenta e ca mie nu numai ca mi se par majoritatea femeilor limitate. Asa mi se par majoritatea oamenilor. Iar barbatii, contrar anumitor opinii, intra la categoria "oameni".
Tu probabil vezi gastele care isi pun funditze si miros floricele si sarmalutze si picteaza inimioare ca fiind reprezentarea absoluta a ignorantei. La fel de bine e reprezentata prostia si de gigi fotbalistul - al caror univers e limitat la un ball - sau doua . Si ala, in patratica lui, considera ca doar el are dreptate, si el stie tot.
Problema nu sint femeile sau barbatii... sint majoritarii ambelor sexe. Asa ca... realitatea e mai neagra decit pare!

quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2014 14:09
e hai ... femeia incepe sa devina moderna si independenta... asta cred ca a vrut sa zica Medeea la inceput cu studiile superioare... femeia nu mai depinde de barbat ii face concurenta si pe terenul de lupta... ce spui tu se intampla in paleolitic! nu ma deranjeaza ca esti misogin sau ca esti prea direct, dar traiesti intr-o realitate doar a ta. sunt femei si femei... femei carora le place sa stea acasa si sa aiba grija de bunastarea caminului si femeie independente care nu isi doresc neaparat o familie... daca nu ma insel... exista cateva femeie puternice in lumea asta!
garbo002770
Postat pe 1 Aprilie 2014 15:34
haidi bre! ce-i treaba, asta cu "ss si femeia moderna"? De unde pana unde ai dedus tu 770 ca are nevoie de asa ceva pt. a fi moderna? Irelevant, pica!

Cel mai probabil s-a maturizat, ii vb. de varsta ei, 30 de ani nu-s din drum, no? O femeie la 30 ani pompeaza mult optimism, are in primul rand personalitate, este sigura pe ea, are simturile bine dezvoltate si cu siguranta "ceva" experienta de viata.
Studiile, fie ele inferioare sau superioare nu-si au locul in propozitie
mai ales cand ii vb. "de inselat", cel mult o pot ajuta sa rezolve problema mai repede si amiabil.
Normal, nu ca o tuta la gura satului!:D

pitiTa_
Postat pe 1 Aprilie 2014 18:55
Bre, entelegenţii înşală altfel. Mai sofisticat şi cu degetu' mic ridicat.
Axl_R
Postat pe 1 Aprilie 2014 19:11
asa ? stii matali ceva!
pitiTa_
Postat pe 1 Aprilie 2014 19:16
Eii, olecuţă di snobism.
Ăla, nu-i dejtu' mic.
Axl_R
Postat pe 1 Aprilie 2014 19:20
"M-am alăturat acestei comunităţi cu un gând bun, acela de a ajuta persoanele care au parte de "probleme" în viaţă."

Chiar am observat ... Lasa , nu te deranja.

" Ignoranţa face din om, NEom."

Si io care incercam sa te ignor....Asa-mi trebuie.
Rotty
Postat pe 1 Aprilie 2014 20:18
D-zeu, a facut 2 feluri de oameni uni prosti si altii destepti, i-a pus in 2 carucioare si i-au dat drumu' d'intr-un munte.

Ce cautau aia destepti cand coborau la vale?
pitiTa_
Postat pe 2 Aprilie 2014 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce credeti despre asta? Vi s-a intamplat? 230 De la: eu_vio 1 Iulie 2010 13:03
oare cum as putea sa-l fac sa vb cu mine 24 De la: liaiedera 9 Aprilie 2010 19:43
O iubire bolnava intre o femeie si un barbat tanar?! 66 De la: garbo226170 17 Octombrie 2012 15:34
Ne iubim...dar nu stim ce sa facem 38 De la: anisoaraf 5 Noiembrie 2010 15:41
Impreuna..dar despartiti 43 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:42
Setari Cookie-uri