Educatia in declin

pai fata draga, din ce ai scris tu acolo, ai venit ca si cum ai avea pretentia sa stim sa scriem corect, inca ne mai dai si modificarile aferente...
daca stiai sa formulezi altfel, da, am fi avut o discutie inteligenta si nu ironica.
dar am spus, ai gresit abordarea subiectului. experienta, de....
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 16:19
''Poate ca sunteti mai in varsta ca mine , dar ma asteptam la mai multa intelepciune din partea dumneavoastra''

Cândva şi eu am crezut că înţelepciunea vine cu vârsta...din păcate, nu.
Nu ţin să-mi spui Dvs! Şi dacă noi eram de acord cu tine, ce se schimba?
Vb de educaţie.

Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2014 16:32
Nu cautam sa fiti de acord cu mine, nu am pretentia ca toata lumea sa gandeasca la fel ca mine, aveam pretentia respectului. Pot sa accept o parere contradictorie, nu pot sa accept lipsa de respect, atunci cand eu l-am oferit. Si o discutie despre educatie este oricand binevenita, poate ca am fi dezbatut niste idei interesante, care sa ne stimuleze mintea. Dar este mult mai distractiv sa ironizam...
Elle2011
Postat pe 27 Ianuarie 2014 16:46
Asta a fost ironie?
Am vb până acum, cu ''colegele'' de pe forum.
Ţie m-am adresat, doar acum. Dar dacă zici tu...

PS: A fi de acord cu tine însemna (vb de mine) ''Cand am adus vorba de educatie asteptam sa veniti si sa completati cu lipsa de respect care ne inconjoara, diplomatia care este pe cale de disparitie si etica inexistenta din multele domenii sociale.''

Mă repet, ce se schimba?


Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2014 16:53
Tacerea, cu siguranta, nu schimba nimic. Si din cate ai observat si tu, netacerea mea a deranjat. Pe unii ii face sa se simta prost, pe altii ii stimuleaza sa fie mai buni. Pasi mici, pentru ca nu am puterea sa ii fac pe cei mari. .
Elle2011
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:05
exact de respect si "educatie" este vorba, nu de IQ. Sper ca nu consideri ca trebuie sa fii genial ca sa vorbesti corect limba romana, nu?
Mesajul tau dovedeste strict lipsa de respect si diplomatie si asumarea unei educatii - cel putin lingvistice - pe care nu o ai.
Daca pretinzi ca pe tine te deranjeaza folosirea incorecta a unor expresii, asteapta-te sa ii deranjeze si pe ceilalti faptul ca tu le folosesti incorect.

E o discutie strict la subiect, lipsita de orice fel de ironie.
quasaria
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:07
Deci pe acest topic ironia nu stimuleaza mintea

Ce sa facem, de unde nu e, nici noi nu cerem!
edelweiss_3881
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:07


Io tot nu percep, dacă înşirăm nişte lucruri, la ce ajută?
Am mai mult de 20, pe un picior, dovadă vie, că înţelepciunea...

A se consemna, autoironie (doar)!
Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:11
Axl, s-a marcat

Ce draguta esti tu....!!!!
edelweiss_3881
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:24
Mai ales când
Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:46
De la: Elle2011, la data 2014-01-27 17:05:15 Tacerea, cu siguranta, nu schimba nimic. Si din cate ai observat si tu, netacerea mea a deranjat. Pe unii ii face sa se simta prost, pe altii ii stimuleaza sa fie mai buni. Pasi mici, pentru ca nu am puterea sa ii fac pe cei mari. .



ma repet, nu '' netacerea'' ta a deranjat, ci modul cum ai abordat subiectul.
daca nici acum nu ai inteles ce-ti scriu...
pe mine nu m-a deranjat, m-a distrat
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:46
Tu nu vezi ca orice ati zice tot pe-a ei o tine ?
Tacerea e ca mierea
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2014 18:09
pai eu recunosc sunt ironica, sarcastica, atomica...
edel, cum imi mai spui?
adevarul e ca noi putem fi tot ceea ce vrem in schimb ea acum invata....
ce e trai pe vatrai
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 18:13
De la: vivacedonna, la data 2014-01-27 18:13:56pai eu recunosc sunt ironica, sarcastica, atomica...
edel, cum imi mai spui?
adevarul e ca noi putem fi tot ceea ce vrem in schimb ea acum invata....
ce e trai pe vatrai



Zgubi srl, beleaua nationala, mai nou, Mița biciclista ( pe asta nu o stiai ) dar, aici e partea cea mai sexy..... la tine sunt complimente, in orice gasesti subiecte de glume si ironii si intepaturi, dar... cum am zis, nu sunt pentru toata lumea!

Hai sa traim, petrecareata mica !!!!!!
edelweiss_3881
Postat pe 27 Ianuarie 2014 18:21
De la: edelweiss_3881, la data 2014-01-27 18:21:07
De la: vivacedonna, la data 2014-01-27 18:13:56pai eu recunosc sunt ironica, sarcastica, atomica...
edel, cum imi mai spui?
adevarul e ca noi putem fi tot ceea ce vrem in schimb ea acum invata....
ce e trai pe vatrai



Zgubi srl, beleaua nationala, mai nou, Mița biciclista ( pe asta nu o stiai ) dar, aici e partea cea mai sexy..... la tine sunt complimente, in orice gasesti subiecte de glume si ironii si intepaturi, dar... cum am zis, nu sunt pentru toata lumea!

Hai sa traim, petrecareata mica !!!!!!



wowww, ce ma umflu-n pene
sunt increzuta, ce sa fac autoironie
pai viata e o petrecere continua, daca sti sa o traiesti
si s-o faci frumoasa
deci hai sa mai traim o tura
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 18:54
Mai , vedeti ce faceti pe aici ca va lasa corigente ...
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2014 19:00
i*
Dacă tot e vb de educaţie. Cine o pierdut i-ul, poa' să-l ia!
Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2014 19:04
pai daca vreau fac si chef
ca-s ironica si fara respect, auzi...
sa mai creasca ea un pic, ca proasta nu e , trebuie doar slefuita
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 19:04


si numai asa de-al dracului sa nu aiba viva ultimul cuvant, o sa mai spun ca eu nu am scris cu ironie... poate cu un pic humor, dar cu respect si fara rautate. eu nu sunt baiat rau, stau prost cu nervi doar... !!!
barboneli
Postat pe 27 Ianuarie 2014 20:17
Consider ca este necesar sa imi cer scuze daca cineva a fost jignit de vorbele mele. Intentiile mele au fost altele, e clar ca nu am expus lucrurile intr-o maniera potrivita. Multumesc pentru critici, ma voi gandi la ceea ce ati spus si voi incerca sa repar unde gresesc.
Elle2011
Postat pe 28 Ianuarie 2014 02:04


vezi... ? stiam eu ca pana la urma o sa-mi placa de tine si o sa ne intelegem ! sunt sigur ca esti o fata minunata si politicoasa si educata... si asa cum... nu'sh cum sa mai zic... pe scurt, o doamna ! si topicul deschis are el intentii bune, de ce sa mint, dar nu pe acest garbo forum... ! cati suntem pe aici... 40 de insi, 76... 179, fara mine... o nimica toata. eu cam i-am ochit pe astia mai vechi si constanti, ca sa zic asa si toti, dar toti au o educatie gramaticala si un scris... de le lucesc si fet(z)ele... ! si cum am mai spus, multi sunt localnici, asa trebuie sa ma exprim, nu ? cu chestia asta "limba materna" eu nu prea imi intretin tenul... am eu alte alifii... dar, dupa parerea mea nu-mi creaza nici o obligatie ! asa cum am dreptul sa-mi aleg locul de trait in lue, tot asa imi aleg si limba... ca doar n-o sa ma plimb cu ea peste tot ?!?! asta referitor la cerintele lui matale... nu le mai repet. tu ai dreptate 100%... dar dreptatea asta n-o sa ridice nici cu un milimetru, nivelul maselor in cea ce priveste aducatia, scrierea, vorbitul, mancatul si nu in ultimul rand... bautul ! nu noi suntem adresa. suntem neputinciosi ! abia ne mai corectam unul pe altul, eu eram terorizat de liniutele astea... le puneam aiurea sau nu le mai puneam si mai aiurea... dar mai intrebam pe colege, de obicei, ca-s mai amabile... ! pana cand, am primit 2 raspunsuri diferite la aceasi... liniuta si asta m-a dezechilibrat atat de tare... ca nu mai mi-a pasat de nici o liniuta ! ieri am citit la matale ca nici nu trebuie, cica nu stiu ce Doom, habar n-am ce e asta... ne da voie sa nu mai punem liniute ! asa... fara sa ma vedeti voi... am chicotit eu pe ascuns, dar totusi nu mi se pare corect ! limba a fost "construita" de inaintasi... poate cu o logica, cu un scop de exprimare... nu stiu, dar banui ca nu degeaba au vrut ei sa desparta intr-un, intr-o, nici-o... s.a.m.d. !!! sunt sigur ca sun grupuri etnice in Romania, care respecta regulile ortografice, pe scurt, gramatica si exprimarea... si tot asa, sunt alte grupuri etnice care NU respecta toate aceastea si asta nu pentru ca vor revolutie sau mai stiu eu ce marire de salariu... ci pentru ca nu invata la scoala, ori de loc ori neajuns ! nu stiu in limba chineza cum e... dar am eu impresia totusi, ca limba romana ar fi singura care foloseste atatea liniute ! eu nu cunosc alta limba cu asa de multe liniute si de toate culorile... ! limba asta pe care o vorbesc acum si o mai si scriu din cand in cand... (nu la romana ma refer ci la limba locala...) este o limba veche, mult, mult mai veche decat o vorbea Eminescu sau Mircea cel Batran... si totusi, nu are nici o liniuta si nici nu se schimba in functie de cum bate vantul. e adevarat ca, ca orice limba, este dinamica si isi mai adauga ceva cuvinte pe care toti le uita imediat ! cine s-a abisnuit cu neo-neologismele, cu ele ramane. ma refer mai ales la toate noutatatile tehnologice populare, ca mobil, televizor, masina de spalat orice... etc. am observat ca in romania, ca si in alte o multime de tari... cu toata unirea ei de ceva vreme si dorinta de a se vorbi o singura limba, a cam esuat... chiar m-as mira daca s-ar putea ajunge la o omogenizare a limbii !!! daca merg in moldova la un taran care creste fructul asta si ii cer sa-mi dea un pepene rosu... o sa se uite cumva la nevasta-sa si o sa-i spuna copilului sa plece de acolo... si n-o sa stie ce vreau de la el ! ca mi se pare mie, dar prin locurile alea se spune altfel la fructul asta. nu mai stiu cum, dar parca nu pepene. lunenita parca... sau ceva care se termina cu ...buz ! ai inteles draga Elle2011 ce vreau sa spun. ca eu, sincer sa fiu... nu prea !!! dar asa ma exersez eu la degete pentru a canta la pian, scriind... la ore din astea nu pot sa o fac la pian... iti dai seama !!! cam astea au fost putinele cuvinte pe care am vrut sa ti le adresez, la dorinta ta eleganta sa ceri scuze in caz ca... dar tu n-ai jignit pe nimeni pe aici ! de asta sunt sigur.
barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2014 07:46

Educatia unui copil se face in familie , in cei 6 ani de acasa .
La scoala , in primul rand, se invata ( sau trebuie sa se invete) carte .
Acasa copiii trebuie sa in vete lectiile , sa isi faca temele ,dupa un program stabilit de parinti.
Parintii trebuie sa verifice copiii daca au invatatat , daca si-au facut temele, iar daca e nevoie , sa ii ajute.
Noi trebuie sa ne iubim mai mult patria , poporul, limba romana , literatura , istoria , folclorul , traditiile si obiceiurile si sa le facem cunoscute in lume .
Este datoria noastra , a romanilor .
Cum sa ne pretuiasca altii , daca noi nu ne pretuim , nu ne apreciem ?
Argentina_Malcea_1
Postat pe 28 Ianuarie 2014 09:21
"Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin tot mai buni,fie se transforma in otet. "
Papa Ioan Paul al II-lea
Argentina_Malcea_1
Postat pe 28 Ianuarie 2014 09:29


corect. si tu ai dreptate....
barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2014 09:29
lubenita, LI
vivacedonna
Postat pe 28 Ianuarie 2014 10:15


de lubenita stiam, am si scris... dar mai e un nume... nu stiu unde, dar tot in Tarile Unite... cred ca in ardeal se spune altfel !!!
barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2014 11:24
HARBUZ, Barbo voievod!
edelweiss_3881
Postat pe 28 Ianuarie 2014 11:33


ati vazut cine stie... !!!!! da s'ti pup... floricica de cultura... la cuvantul asta ma framant de 2 zile... !!! multumesc !
barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2014 11:47
De la: barboneli, la data 2014-01-28 11:24:20

de lubenita stiam, am si scris... dar mai e un nume... nu stiu unde, dar tot in Tarile Unite... cred ca in ardeal se spune altfel !!!



pai nu scrisesi corect, na
si mai e unul, dar nu-mi vine lasa ca-l prind eu
vivacedonna
Postat pe 28 Ianuarie 2014 11:47
pai am vazut sa omul se chinuia sa ...buz ceva si nu ii iesea, asa se pepeneste pe la moldova srl la o bucata de tara mea!
edelweiss_3881
Postat pe 28 Ianuarie 2014 11:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tenerife 17 De la: garbo134266 20 Aprilie 2012 09:26
tratament pentru somn 30 De la: garbo_1567 26 Mai 2012 00:31
Ti-ai insela sotul cu un barbat care ti-ar oferi un milion de euro pt o noapte de amor? 1369 De la: Axl_22 4 August 2011 23:22
am nevoie de sfaturi 236 De la: garbo087494 14 Noiembrie 2010 19:45
forum 1 De la: narcysa 12 Decembrie 2010 06:06
Setari Cookie-uri