ce pot face cu un sot "bolnav" de inernet?

In fiecare zi ma gindesc ce as putea face pentru a indeparta pe sotul meu de acest internet maladiv!
fiecare dintre noi se conecteaza pe internet,aflam informatii utile,interesante insa,exista persoane carora internetul le umple toata viata!Este oribil pentru cei din jurul acestor persoane.Am incercat tot,absolut tot dar nebunia internetului i-a acaparat toata mintea.M-am saturat si simt c-am ajuns la capatul puterilor.
Mai este cineva in situatia aceasta? Sunt tare dezamagita si trista!
miky65
Postat pe 26 Mai 2013 16:43


te cred ! dar m-ai speriat rau la inceput... ! inca nu mai auzisem de boala asta "inernet"... la inceput am crezut ca e inert... ! in fine. e greu sa-l vindeci. si inca nu s-a descoperit medicamentul, infuzia sau metoda. dar lasa-l sa caute el pe net, raspunsul... solitia de vindecare. trebuie sa fie ceva pe undeva, scrie si tu sau el: ce ne facem cu barbatii astia... ? poate gasiti. oricum, trebuie vorbit. am spus vorbit, nu certat si nu cu tigaia in mana... ! mai plimba-te si tu in chiloti prin casa... stii tu la ce ma refer. propune-i sa iesiti unde sti tu ca-i place sa manance . nu, la cinema nu e bine, sigur adoarme acolo... ! impune-i un anumit timp doar sa se joace, daca nu tine.... vino cun un gagiu acasa. nu, doi e prea multi... ! succes !
barboneli
Postat pe 26 Mai 2013 18:18

daiana, nu plati factura 3 luni consecutiv si se ....rezolva
Fss_ssu
Postat pe 26 Mai 2013 21:32
in afara de penalitati la factura nu rezolvi mare lucru!
avand in vedere ca saturatia face o treaba destul de buna...! lasa-l acolo si nu-l deranja! eventual ... leaga verigheta ta de monitor!
iesi in oras, cheama.ti prietenele... eventual cu sotii ... umpleti viata de bucurii si nu il lua in seama! cand o sa vada ca lumea lui e cam cat ecranul monitorului... daca o sa vada asa ceva..., atunci o sa se lase singur de computer si internet! in cazul in care nu vede, oricum tu nu ai nimic de pierdut!
nici nu iti pierzi timpul cautand solutii la ceva ce oricum nu depinde de tine si nici nu deranjezi pe nimeni!
daca vrea sa stea 3 zile la computer, non-stop, lasa-l acolo si nu ii zice nimic! ignor total! la un moment dat o sa aiba singur ceva nedumeriri si o sa ia decizii, de care tu nu o sa te poti simti vinovata!
eventual, in cazul in care ai si copii... iti recomand o vacanta cu copiii, fara sa ii spui nimic!
iei bilete, pentru tine si copii. pregatesti tptul pentru voi, ca si cum el nu ar exista... si daca poti pleca asa, fara sa faci mare tam -tam... ar fi ideal...! stii un fel de iesire la cumparaturile obisnuite!
iar cand vii acasa dupa trei zile si o sa te intrebe.... ii spui simplu ca nu ai vrut sa-l deranjezi!
ca iti dai seama ca viata lui e foarte ocupata si ca are chestiuni extrem de importante de facut pe internet si la computer si nu vrei sa.i strici placerea si sa.i consumi inutil timpul!

si uite asa nu se supara nimeni, si viata merge linsitita si frumos inainte!
heartbit
Postat pe 26 Mai 2013 23:34
te-ai gindit ca s-ar putea sa fie efect, nu cauza, refugierea in diverse - de ex. vine acasa si se arunca pe net, asa cum altii evita drumul spre casa si se arunca in circiuma... ? Poate ca viata voastra de familie nu il atrage, poate tu nu il atragi, cert e ca nu gaseste nimic altceva mai interesant care sa il relaxeze la sfarsitul zilei. Si daca ii tai internetul nu cred ca o sa devii tu personal mai apetisanta pt el sau o sa se bucure mai mult ca ajunge acasa.
N-o sa faci decit sa ii faci viata si mai cenusie - si e destul de cenusie, oricum...
quasaria
Postat pe 27 Mai 2013 10:12
Daiana draga..dar tu ai putut sa urmaresti activitatea lui pe net? adica..ce site-uri il pasioneaza..ce fel de teme il intereseaza...s-ar putea sa stea pe chat..si cand apari tu..sa schimbe "directia".Mie mi s-a intamplat asta..Poate exista o relatie virtuala..ce il acapareaza..La asta nu te-ai gandit?
Andrada54
Postat pe 1 Iunie 2013 02:51
Il duci de manuta, la psiholog si la psihiatru!.. Bafta!.
garbo257922
Postat pe 1 Iunie 2013 06:24
nu cred ca ar avea nevoie de psiholog sau psihiatru...are nevoie de iubire ... atentie ,noutate in relatie ...poate in relatia voastra a intervenit rutina ...fa o schimbare la tine ,in modul de a petrece timpul impreuna ...stii ce-i place ce-l captiveaza ...incearca si fa asta ......exemplu :ii plac posturile de muzica ...roaga-l frumos sa te ajute intr-o treba in ritmuri de dans ...are prieteni virtuali ,accepta-i prieteniile ,fii alaturi de el si incearca sa iei locul prietenilor lui ....stati la o cafea vorbind ...acapareaza-i atentia cu iubire .............
garbo221323
Postat pe 1 Iunie 2013 07:32
Am fost foarte interesata de raspunsuri, avand si eu acasa o asemenea situatie. Gandindu-ma la fiecare parere in parte, mi-am data seama ca de fapt este un mod de a se refugia de problemele zilnice. Orice activitate pe care am face-o in afara casei, nu o rateaza. Poate ar trebui sa-si gaseasca ceva de facut si cand suntem in casa.
monaro
Postat pe 1 Iunie 2013 07:58
Probabil ca este un mod de a se refugia de problemele zilnice,dar nu unul "sanatos".Desi este buna ideea cu psihologul(deoarece este vorba de o dependenta)nu cred ca va accepta.Cred ca cea mai buna varianta este cea spusa de Hearbit.
MariaCallas
Postat pe 1 Iunie 2013 08:19
cati ani ai...? il mai iubesti?
garbo_68
Postat pe 1 Iunie 2013 08:45
De la: heartbit, la data 2013-05-26 23:34:41in afara de penalitati la factura nu rezolvi mare lucru!
avand in vedere ca saturatia face o treaba destul de buna...! lasa-l acolo si nu-l deranja! eventual ... leaga verigheta ta de monitor!
iesi in oras, cheama.ti prietenele... eventual cu sotii ... umpleti viata de bucurii si nu il lua in seama! cand o sa vada ca lumea lui e cam cat ecranul monitorului... daca o sa vada asa ceva..., atunci o sa se lase singur de computer si internet! in cazul in care nu vede, oricum tu nu ai nimic de pierdut!
nici nu iti pierzi timpul cautand solutii la ceva ce oricum nu depinde de tine si nici nu deranjezi pe nimeni!
daca vrea sa stea 3 zile la computer, non-stop, lasa-l acolo si nu ii zice nimic! ignor total! la un moment dat o sa aiba singur ceva nedumeriri si o sa ia decizii, de care tu nu o sa te poti simti vinovata!
eventual, in cazul in care ai si copii... iti recomand o vacanta cu copiii, fara sa ii spui nimic!
iei bilete, pentru tine si copii. pregatesti tptul pentru voi, ca si cum el nu ar exista... si daca poti pleca asa, fara sa faci mare tam -tam... ar fi ideal...! stii un fel de iesire la cumparaturile obisnuite!
iar cand vii acasa dupa trei zile si o sa te intrebe.... ii spui simplu ca nu ai vrut sa-l deranjezi!
ca iti dai seama ca viata lui e foarte ocupata si ca are chestiuni extrem de importante de facut pe internet si la computer si nu vrei sa.i strici placerea si sa.i consumi inutil timpul!

si uite asa nu se supara nimeni, si viata merge linsitita si frumos inainte!
m_arilena
Postat pe 1 Iunie 2013 09:16
Poate fi o femeie sau mai multe, poate fi curiozitatea , poate fi lehamitea de real...sau pur si simplu pot fi jocuri captivante care te prind, eu am patit.o...puneam ceasul sa sune, doar sa joc triburi...:))))
Cel mai pertinent sfat ti.l da heartbit....
Leacul esti TU !
m_arilena
Postat pe 1 Iunie 2013 09:19
da...ai dreptate...este o boala care din pacate nu cred sau nu stiu daca are vindecare........singura solutie ar fi sa se desfiinteze ,si asta stim clar ca nu se va intampla....pacat ca oamenii care nu fac altceva decat sa 'respire ' prin internet,,,nu realizeaza ca se vor trezi la o varsta la care vor realiza ca nu s-au bucurat de viata ,asa cum e ea ,,,buna sau rea,,,,si ca au neglijat persoanele dragi de langa ei....doar ca ....va fi prea tarziu si reveresibil.....mda,,asta e internetul...bun si rau ..dar parerea mea este ,,,,ca este mai mult rau...
floreatyna
Postat pe 1 Iunie 2013 10:22
Un sfat bun ..util..si intelept ..este cel dat de'' heartbit''!
Si eu iti dau acelasi sfat!
De schimbat nu il poti schimba tu..schimbarea trebuie sa o faca el de la sine!
Ori pt.ca sa se schimbe ,trebuie mai intai sa vada el personal ca este gresit ce face..nu ca ii spui
tu aceasta,sau ca il cicalesti sau incerci sa ii interzici accesul la net!
Sfatul dat de ..heartbit..ar trebui teoretic sa il trezeasca din euforia falsa in care se afla in acest moment!Daca isi iubeste familia o sa se schimbe pe urma ,daca nu ..nu ai ce sa ii faci!
Viata merge inainte cu el sau fara, daca nu va vrea!Decat sa traiesti cu sau langa cineva care nu mai iti doreste,sau simte prezenta ..mai bine te lipsesti de tot de prezenta lui/ei..de la caz la caz!
Succes!
inutza65
Postat pe 1 Iunie 2013 10:34
Draga mea Daiana65! Nu vei avea ce sa faci fara ca el sa isi doreasca asta. Am fost in situatia ta. Am fost casatorita timp de 27 de ani cu un asemenea barbat, un barbat foarte inteligent, dealtfel (vorbeste/scrie perfect in 5 limbi straine) si avem 3 copii (acum sunt adulti). El nu stia de absolut nimic in casa: facturi, cumparaturi, copii etc. L-am lasat pana si fara internet, dar s-a grabit sa rezolve pbl asta. I-am propus si varianta sa mergem la un psiholog/psihiatru, dar a refuzat categoric. In tot timpul casniciei unde eu mi-am crescut si educat singura copiii ii spuneam ca il parasesc si il las cu internet-ul lui. NU a crezut pana intr-o zi cand S-A TREZIT DIVORTAT. Acum insista sa ne impacam, sa ii mai dau o sansa, dar de internet tot NU se lasa. Concluzia: este o boala foarte grava (precum dependenta de alcool, droguri puternice), boala ce NU are remediu, parerea mea. Poate tu ai noroc si il lecuiesti de asta, daca nu LASA-L in Plata Domnului! Iti doresc bafta maxima!

dc5_1
Postat pe 1 Iunie 2013 10:48
In completare iti spun: din cauza aceste boli incurabile, ex-sotul meu intelectual a ramas si fara serviciu. II venea greu sa se dezlipeasca de laptop si de internet (desi avea net pe tel si pe tableta) si sa mearga la spital la serviciu, el fiind medic (are facultatea de medicina umana si facultatea de medicina veterinara terminate cu brio). Deci, dintr-o familie de intelectuali, si eu am 2 facultati (sunt persoana publica) s-a ales praful, cam tarziu ce-i drept. Eu am ramas langa el atatia ani pentru a-mi educa si indruma copii pe un drum bun in viata (toti 3 au facultati si mastere terminate si au servicii foarte bune). Ei, si cu toate acestea...el a ramas cu net-ul, iar eu cu copii frumoasi, sanatosi si bine educati (relatia lui cu proprii copii este aproape inexistenta). Am facut nenumarate vacante DOAR cu copiii, iar cand veneam acasa nici macar NU vedea ca am revenit sau ca am lipsit cate o saptamana din casa. Deci.....
dc5_1
Postat pe 1 Iunie 2013 11:06
Salut!

dc5-1,tu ai copiii realizati OK!
dar i-ai intrebat pe ei vreodata cat sunt tentati/predispusi sau"fortati" sa foloseasca internetul pt. a-si practica meseriile ca sursa de informare, ca mod de relaxare sau ca pur si simplu relationare cu persoane care iti inspira seriozitate sau chiar o asemanare particulara?
nu cred, sorry1...ia sa-i intrebi....poate iti schimbi parerea.
Ce ti s-o intamplat tie in viata ta cu sotul tau nu are relevanta in realitate(doar o parere)

poate cauta informatii tocmai cum sa reuseasca sa se schimbe....ai stat de vb. cu el?....mai ales ca era medic...sau ai reusit sa-i induci o incapacitate/incompetenta ca sot/barbat/tata la copii si l-ai plafonat?....haidi bre!

Pfffai! sa nu ma minti, te rog fr!
O zi fr.tuturor!
Fss_ssu
Postat pe 1 Iunie 2013 11:24
Dragul meu Suparatu!
Nu sunt total impotriva internet-ului....copiii mei stau si socializeaza pe internet, dar cu masura. Unul este programator IT, altul lucreaza in televiziune, iar celalat in cercetare. De asemenea si eu stau, citesc legi, ordonante etc, dar nu imi neglijez nici serviciul, nici copii, nici prietenii, rudele etc...imi gestionez timpul in asa fel incat sa fie toata lumea multumita. In alta ordine de idei am fost si sunt foarte deschisa cu cei 3 copii, altfel nu erau realizati. Una este sa stai pe net ptr ca ai treaba sau pur si simplu vrei sa te relaxezi si alta este sa pierzi, totalmente, contactul cu lumea reala. Informatiile pe care le cauta ca sa "se schimbe" asa cum spui tu, dureaza de cand a "aparut" internet-ul in Romania. NORMAL ca am incercat, sa vorbesc cu ex-ul, care ESTE MEDIC, NU "era medic" (diplomele, distinctiile si stiinta din cap nu i-a luat-o si nu i-o poate lua nimeni) doar sunt maestra in arta comunicarii/la vorbe...dar totul a fost in zadar si am actionat in extremis. Nu am avut ce sa-i induc, deaorece avem profesii diferite, fiecare dintre noi fiind foarte bun profesionist.
dc5_1
Postat pe 1 Iunie 2013 12:00
Strica computerul sau inchide internetul....Hahaha ..... Nu trebuie sa faci nimic. Intr-o zi se va plictisi si renunta singur. Toti suntem bolnavi de internet pentru ca te atrage lumea intreaga. Eu am pagina su Facebook e foarte frumoasa. Acum vorbesc cu un politist din Australia. Nu trebuie sa disperi. Cand incep sa-i oboseasca ochi, renunta singur.
Mult succes
Floricapop
Postat pe 1 Iunie 2013 12:58
ce mi se pare ca nu intelegeti este ca nu puteti forta un om sa traiasca dupa criteriile voastre. Ne nastem liberi. Il puteti determina SA VREA altceva - daca el vrea sa stea toata noaptea pe net, problema lui: ce poate nevasta si familia "ingrijorata" este sa il lase in duda lui, sa se desparta, sa isi vada de viata: nu sa ii taie internetul, asta e aberant. Nu e copil de gradinita, sa nu il mai lasi la jocuri daca nu se poarta frumos. E adult: de respectarea drepturilor a auzit careva?!
quasaria
Postat pe 1 Iunie 2013 13:24
Boala grea GRESESTE varsa putin otet pe calculator cand faci curat. ademenestel cu alte activitati placute.
lllorena
Postat pe 1 Iunie 2013 13:57
paraseste-l sau inseala-l. una din astea doua tot trebuie sa faci
garbo082745
Postat pe 1 Iunie 2013 14:05

dc5_1, merci pt. raspunsul sincer!
Din ce ai relatat mai sus am inteles ca esti o femeie planificata si ca toate cele necesare in viata reala, ti le planifici singura fara ajutorul copiilor sau a sotului....fine
Dar voi femeile, din tiparul vostru aveti o forta inimaginabila de convingere asupra barbatilor.
Trebuie sa fi fost un motiv foarte serios de( el) a ales intre tine si viata in virtual......sorry, asa reiese din "poveste" la mine
Acum(daca nu ti-e cu suparare) si toti copiii sunt realizati....am inteles cum...
sper ca nu le ordonezi viata/timpul dupa modul tau de-a gandi si poate totusi......in timp, vei avea o surpriza placuta si de la ex-sot(daca intradevar a mai ramaso farama de iubire :)

Stii ce?...eu intodeauna sper ca barbatii nu-s "molai" pana la adanci batraneti si fetele nu-s "rapide" toata viata!
Merci inca o data si succese in viata de zi cu zi!:*

Zi fr.! :) pt. copii!
Fss_ssu
Postat pe 1 Iunie 2013 14:55

drepturile???....ce drepturi, ale cui??.....avem si de alea?

..... eu unul, nu stiu cum arata.....
da, poate-mi spui tu!


:-w,na!
Fss_ssu
Postat pe 1 Iunie 2013 15:00
De la: m_arilena, la data 2013-06-01 09:19:22Poate fi o femeie sau mai multe, poate fi curiozitatea , poate fi lehamitea de real...sau pur si simplu pot fi jocuri captivante care te prind, eu am patit.o...puneam ceasul sa sune, doar sa joc triburi...:))))
Cel mai pertinent sfat ti.l da heartbit....
Leacul esti TU !


Sunt de parerea lui Hearbit, e cea mai aproape de rezolvarea situatiei. Cunosc 2 familii cu probleme asemanatoare. Una este mai trista. El e pe net tot timpul, cand vine acasa( rar, lucreaza pe tir in SUA, acolo locuiesc) nu o mai iubeste, sunt diferiti, ea e f. mistica,cuminte, doar ca il adora, ii face toate poftele,dar....el nu mai are ...pofte...numai la mancare,e supraponderal, dar o considera pe ea sub nivelul lui de inteligenta, desi au studii medii, ea e mai timida, el mai informat, stie....cam tot.......aici e punctul lui forte, din pacate ,....cu iubirea a dat-o in bara...s-a indragostit de alta pe net....s-a sfarsit trist iubirea lui virtuala...a fost scandal ca ea s-a prins...in fine s-au impacat....dar ....a ramas ca-n tren....adica blocati...
A 2-a poveste e si mai trista, el bea de mic copil...dar f.f. rezistent...dependenta de crasma f.f.mare...nu mai ajunge acasa dela serv..... ci direct in crasma. Cat despre comunicare...situatie e exact inversa. Ea o intelectuala, el fara sa citeasca macar o carte...sa zicem de povesti, ha,ha, dar.militar de cariera si la fizica bun.....istet...desi mai prozaic....vesel....fara sa dea un ban familiei....decat cu greutate...in fine...s-a descurcat baiatul, ea o mare doamna, nu-i facea scandal, tinea toata casa, copi, cariera...o romanca adevarata., de toata isprava,...mai o depresie, mai cu inima...se aduna sentimentele de umilinta...in fine greu la deal cu boii mici...in ambele cazuri puteau ramane buni prieteni...divortati binenteles....
garbo106329
Postat pe 2 Iunie 2013 00:43
Draga mea sint multe persoane care sint dependente de calculator,dependenta se trateaza prin terapie in citeva saptamini.Dar ar trebui sa discuti acest aspect cu el si sa luati masurile necesare cit mai repede.Mult succes!
garbo255960
Postat pe 2 Iunie 2013 04:02
Problema internetului..e o problema mare, actuala si de viitor pentru..copiii nostri.!!! In viata trebuie sa existe limite..la toate.! Tot ce e prea mult..strica.!!! Dar in cazul in care unul din parteneri..e vesnic la calculator..si nu mai face nimic in rest...e o problema grava,mai ales de cominicare..cu partenerul..!!! Ori..il accepti..si-l lasi..asa..in cazul in care se tine de servici si-ti aduce banii acasa..sa te poti descurca,ori il lasi..si-ti vezi de viata ta,pana nu e prea tarziu..!!! Totul..se rezolva..ori intr-un sens..ori in altul..numai cu comunicaresi intelegere.!!! Mult succes.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 2 Iunie 2013 08:43
De la: garbo221323, la data 2013-06-01 07:32:32nu cred ca ar avea nevoie de psiholog sau psihiatru...are nevoie de iubire ... atentie ,noutate in relatie ...poate in relatia voastra a intervenit rutina ...fa o schimbare la tine ,in modul de a petrece timpul impreuna ...stii ce-i place ce-l captiveaza ...incearca si fa asta ......exemplu :ii plac posturile de muzica ...roaga-l frumos sa te ajute intr-o treba in ritmuri de dans ...are prieteni virtuali ,accepta-i prieteniile ,fii alaturi de el si incearca sa iei locul prietenilor lui ....stati la o cafea vorbind ...acapareaza-i atentia cu iubire .............
casier
Postat pe 2 Iunie 2013 20:35
multumesc 329 pentru apreciere, dar imi datoorezi un T pentru HearTbit

De la: garbo082745, la data 2013-06-01 14:05:18paraseste-l sau inseala-l. una din astea doua tot trebuie sa faci

tu de unde ai aparut?
doar atat te duce chestiia aia cu urechi care se sprijina pe suportul de margele?
de ce sa faca doar una din astea doua, cand sunt mult mai multe posibilitati? sau pentru tine doar astea sunt?
cu care cap judeci, cu cel de imprumut sau cu cel de inchiriat?




dc5_1 (sau sa zic - Area 51! ) nu e boala grea si nici incurabila! are leac! te asigur, insa ca orice boala... trebuie si termen de incubare... convalescenta si vindecare - referindune la pacient - iar referindu-ne la curator, e nevoie de multa, multa, foarte multa rabdare si daruire (in unele cazuri)... eventul si interes de a-l salva pe cel cazut in patima asta!
heartbit
Postat pe 2 Iunie 2013 23:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se poate sa raman gravida? pls ajutor urgent :( 3 De la: adeline 27 Mai 2012 14:49
sex 30 De la: roxanitza12 2 Martie 2012 09:36
Un sfat bun de la voi conteaza mult pentru mine precum proverbul" un sut in fund e un pas inainte" 259 De la: george41 11 Iunie 2010 12:27
dar sotia rezista sa faca sex doar cu sotul ei toata viata? 1381 De la: florin_c76 21 Aprilie 2010 15:22
Cat de sanatoase sunt relatiile cu barbatii casatoriti........??? 1104 De la: eu_geminy 15 Noiembrie 2011 23:57
Setari Cookie-uri