Ce se intampla oare cu mine...hmm..chiar nu ma inteleg..:(..De ce ma mai gandesc la EL...

Buna ziua tuturor!
Desi nu prea le am cu forumurile dar marturisesc ca astazi pur si simplu am luat luat decizia de a scrie povestea mea. Ma simt sah mat si nu stiu cum sa fac sa aleg varianta cea mai buna.
Nu traiesc in Romania. Sunt plecata de ceva vreme intr-o tara europeana, dezvoltata din toate punctele de vedere si uneori in sens rau. Spun acest lucru pt ca nu am fost obisnuita cu anumite legaturi, cu anumite compromisuri pe care nu le-as fi conceput la varsta de 24 de ani cand am plecat din Romania, pt a imi face un viitor pe fortzele proprii.(acum sapte ani)
Mi-am terminat studiile in Romania dar mi le-am aprofundat aici.Am incheiat oarecum un capitol din punct de vedere profesional. Din pacate , din punct de vedere afectiv , totul a luat o turnura foarte ciudata in aceasta tara, poate si faptul ca fiind de una singura a cantarit destul.
De la inceput as vrea sa va zic ca nu sunt omul care a urmarit pozitia sociala a altuia pt a profita de ea. Eu singura mi-am terminat studiile aici, muncind din greu pt fiecare promovare, pt fiecare pas, fara a ma folosi de ceea ce m-a inzestrat Creatorul pt a obtine beneficii.
De ce spun acest lucru, pt ca nu de putine ori , colegii de la servici si nu numai s-au intercut in a imi face declaratii si propuneri mai mult sau mai putin in gluma, de a accepta o intalinire Da, nu neg faptul ca stiu (am constientizat) ca sunt o persoana atractiva, calda, deschisa, cu sarmSi deaici incepe povestea
In aceasta tara am descoperit un alt scenario un loc in care imaginea conteaza mai mult decat persoana. Ce poate oferi ..conteaza mai mult decat sufletul. O tara in care vizele, pasapoartele sunt la mare pret iar tu nu ai nici o vina ca ai luptat sa ti le faci pe cont propriu si ai reusit.
Sunt intr-o relatia de aproape sase ani cu o persoana din Africa de Sud. Am rasuflat usurata atunci cand am aflat ca este catolic, vorbeste limba engleza, are radacini englezesti.De la inceput am stiut ca este casatorit dar cum in tara acesta , multe casatorii sunt doar pentru acte i-am dat crezare atunci cand am discutat despre o posibila relatie intre noi. Mi-a dat de inteles ca e casatorit doar pt acte, ca nu e nimic intre el si asa zisa sotie , care era din Slovacia si ca acea persoana a vrut doar sa il ajute sa ii faca un bine ca pentru un prieten ca sa poata munci legal aici(Slovacia fiind tara EU).L-am crezut si am spus de la inceput ca eu imi doresc o relatie serioasa iar urmatorul pas e ca el sa dea divortul de respectiva, pt ca altfel nu exista continuitate iar eu nu ma implic intr-o asemenea situatie.
Imi amintesc si acum cand a sunat-o pe fosta lui sotie si i-a cerut divortul. Respectiva era disperata iar eu nu intelegeam de ce se manifesta asa pt ca stiam ca este o casatorie de convenienta , cum el afirmase. Abia dupa ce ea si-a terminat studiile si a venit inapoi sa munceasca in tara in care locuiesc, am inteles ca a fost mai mult decat un simplu act pt ea. M-am simtit mintita, am incercat sa iau legatura cu ea dar ea nu a vrut sub nici o forma sa vb cu mine. Nu o condamn. Ceea ce ea nu stia despre el, era ca noi locuiam impreuna.
In alta ordine de idei, eu la avea vreme, imi parasisem locul de munca pt ca lucram amandoi in acelasi loc iar faptul ca intre noi se infiripase ceva, i-a facut pe multi sa schimbe modul de a se comporta cu noi, in special cu mine. La vremea acea, deci dupa vreo sase luni de la inceperea relatiei, eu nu aveam drept de munca integral.Spun acest lucru, pt ca o data ce am decoperit acest lucru cum ca era mai mult de o casatrie pt acte, ceva s-a rupt intre noi si i-am cerut sa plece. Din pacate neavand drept de munca cum trebuie, a trebuit sa invat sa fac si cleaningNu aveam case multe, chirie mare plus ca toata lumea insista sa ii dau o sansa.Am acceptat in acea situatie ingrate, acel compromis..
S-a intors inapoi, parca nimic nu se intamplase .A zis ca da divortdar a facut acest lucru deabia anul trecutDivortul a durat un minutIntre timp l-am ajutat sa isi ia rezidenta aici pe baza actelor mele, lucru ce nu este atat de usor
Dar dinou , din 2009 de cand eu am inceput sa am un servici stabil lucrurile nu au mai mers cum trebuie.Dinou in 2010 am avut o cearta serioasa iar pentru un an jumate am stat separati cu toate ca exsita un act care ne lega ca si parteneri. Nu , nu m-am casatorit cu el,dar in aceasta tara exista varianta ca daca ai locuit mai mult de doi ani cu partenerul si dovedesti ca ai legaturi seriose, cu intentii de casatorie poti obtine pt partenerul non eu drept de rezidenta aici. Este o viza foarte grea, o aplicatie costisitoare ia timp bani dar am reusit sa o obtin pentru el..
Un element important este ca at cand am fost despartiti, am inceput sa ma atasez de un coleg de servici.Eu cred ca m-am atasat de cine nu trebuie, nu stiu ce sa zic. Imi doream foarte mult afectiune, un cuvant bun , o incurajare care sa ma faca sa continui ce am inceput ma refer de studii, de latura profesionala. Muncind foarte mult in aeroport, am inceput sa ma gandesc foarte mult la respectiva persoana. Stiam ca ma place dar fiind o multinationala am incercat din rasputeri sa nu fac vizibile scanteile sau fluturasii ce aparusera intre timp. Negam totul la servici si incercam sa fiu cat mai buna professional. Viata mea privata nu am considerat ca tb expusa pe tapet impreuna cu partea profesioanala.
Colegii faceau glume subtile la adresa noastra iar eu refuzam sa le iau in serios. Parea totul magic. Cand amandoi am ajuns Seniors , mai bines pus cand eu am obtinut acel post, pt ca el il avea djà, el fiind de ceva vreme acolo, eu urcand rapid, viata in acelasi office s-a dovedit a fii un calvar.Eram ca soarece cu pisica desi amandoi sufeream ca nu aveam curaj sa spunem ce simtit unul pentru altul Eu de frica de a nu imi altera imaginea, el pt a nu cadea prost in fata celorlalti.
Multi credeau ca eu sunt casatorita, de nu vreau sa ma implic dar nimeni nu stia de situatia aiurea in care eram cu partenerul meu. cu omul din Africa de Sud ( nu ca sunt rasista, dar pt a vizualiza scenariul e alb, cu bunici europeni, dar care nu a aplicat cand trebuia pt pasaportul tarii EU , el ca nepot pierzand dreptul pt cetatenie dubla dup ace a implinit varsta de 18 ani , desi vb lb engleza). Ma simteam intre doua personae si nu puteam sa ma desprind sa iau o decizie brusca.Nu puteam sa o mint nici pe cea de la servici iar gandul cum ca partenerul meu official s-a folosit de mine dupa parerea altora , de aisi legaliza statutul ma facea sa pendulez si sa ezit in fata celuilalt, negand aceste lucruri si cautand dovezi in comportamentul lui.
Asadar, cand am inceput masterul in 2010 in septembrie, cand tocmai luase acea viza, am avut o discutie cu cel din Africa de Sud si l-am intrebat ce are de gand sa faca ..daca are de gand sa continuie relatia cu mine , sa dea divort de fosta , sa ma sustina moral , ca financiar nu era vorba daca nu sa imi zica , ori anulam viza ori imi spune ca vrea aceal drept fara o viitoare relatieS-a codit , s-a rasucit, ca el vrea sa mearga in Peru pt o experienta spirituala si ca strange bani , ca munceste din greu si ca dupa ce merge in Peru va lua o decizie. Ceea ce ar fi trebuit sa fie o luna , s-a transformat aproape intr-un an , timp in care eu mi-am vazut de masterul meu, de munca cu ore suplimentare pt a imi acoperi cheltuilele cu scoala.Petreceam din ce in ce mai mult timp la servici si ma bucuram cand cealalta persoana era langa mine.
Totusi acelei persoana, chiar daca exista o chimie intre noi nu puteam sa ii dau rational nici o sansa.De ce pt ca desi era francezera musulman.Nu era practicant dar niciodata nu stii ce se intampla cu eiEu cand am venit in aceasta tara, am fost in relatie cu un baiat ordodox, egiptean , dar Coptic pe stil vechi. Credeti-ma ca ceea ce ne-a despartit in final a fost religia si nu sunt o persoana habotnica, religioasa care se duce duminica la biserica mereu...Ajunsesem si pana la faza de a ne gandi la casatorie..dar pana la urma religia ne-a despartit. Cu toate ca era orodox , se simteau naravurile arabesti, gelozia, simteai ca Judeca altfel lucrurile.Te surprindea cu lucruri deosebite dar si te dezamagea cateodata de nu ii intelegeai mentalitateasub nici o formatotul era tacereNici familia mea nu l-a vazut cu ochi buni.Apoi , la locul de munca unde munceam era un algerian care dupa ce l-am refuzat , a facut tot ce i-a stat in putinta pt a denigraDeci intr-un cuvant, mi-am dat seama ca nu pot avea o relatie cu un arabfie el si orthodox..dar barmite musulman.
Revenind la colegul meu, i-am spus de la inceput ca avem mentalitati diferite dar el nu vroia sa renunte. Adevarul este ca ma atragea ceva la el.Toate fetele roiau in jurul lui. Totusi eu nu puteam sa ma implic dat fiind ce mi s-a intaplat in trecut, dat fiind faptul ca stiam ca acest coleg avea un copil dintr-o fosta relatie ce se terminase cu un an inainte, era musulman, imi era teama ca se va schimba pe parcurs plus ca anumite personae imi spuneau ca e fustangiu iar eu tineam la imaginea mea.In plus am zis sa ii dau o sansa finala partenerului meu (Af de Sud) si dupa ce vine din Peru sa luam o decizie.
Pe de alta parte, colegul meu de servici, indirect mi-a dat de inteles ca ma asteapta pana termin masterul. Ciudat sau nu , atunci intoarcerea partenerului meu (Africa de Sud) din Peru a coincis cu promovarea mea la servici dar si cu perioada finala pt dizertatie lucrarea de diploma.
L-am acceptat dinou pe partenerul meu (Africa de Sud) in viata mea cu toate ca celalalt nu mai stia ce sa faca .Era un adevarat calvar la servici. Niciunul nu avea curaj sa spun ace se intampla. Eu imediat mi-am dat seama .Am avut o discutie cu partenerul meu (AF de Sud) si i-am zis ca simt ca nu merge ceva.In plus, nu mai exista dragoste intre noi, era un fel de amicitie combinata cu iz de cocleala. Un fel de relatie toxica. La pat, nu putea sa faca nimic. S-a dus o perioada de doctor, la consiliere nu mergea clar..parca nu mai era acea scanteie. Atunci mi-am dat seama ca tb sa imi fac curaj sa am o discutie cu colegul meu cu care nu am partit nimic din latura afectiva. Nu s-a pus problema de a ma fi culcat cu el in trecut. Relatia noastra era ascunsa dar foarte puternica. I-am propus sa mearga in Romania, departe de aceasta tara, pt trei zile timp in care eu urmam sa imi fac pasaportul romanesc, pt ca imi expirase cel vechi .Ironia sortie dinou: A vrut sa vina, dar nu a putut sa isi ia liber de la servici. Stiu ca a incercat.Am apreciat.
Lucrarea de diploma a trebuit sa o aman pt ca nu ma mai puteam concentra.O atmosfera apasatoare era la noi in casa. Acest lucru se vedea la servici unde eu si cu colegul meu eram ca soarecele cu pisica in birou. Aluziile nu se lasau asteptate, mai ales din partea lui. Si uite asa am ajuns sa iau concediu medical, ca sa imi pun la punc dizertatia si am putina libertate Nu a fost sa fie ..Nu m-am odihnit deloc, iara mi-am decalat proiectul final..Nu imi gaseam linisteaPe de alte parte partenerul meu din Africa de Sud ma jignea ca nu sunt in stare sa fac proiectul final, sunt lenesa, ma demoraliza cu fiecare zi
Intre timp, pt a imi face in ciuda sau poate pt ca a crezut ca eu am ales relatia cu partenerul meu official, colegul meu de la servici a intrat intr-o relatie mai ales amplificata de facebook cu o romanca de la servici subaltern mea. Imi spusese odata Tu esti o fata foarte deosebita, as face orice pentru tine, dar daca vrei sa iti demonstrez ca romancele sunt atat de ieftine, cu un suc le cuceresti, priveste-ma. Asta a si facut . De astfel de dedesupturi am aflat cand intr-o zi am simtit ca eu nu mai pot , ca vreau sa imi dau demisia cu toate ca toti managerii cei mari ma apreciau si nu au crezut ca pana in ultima zi imi voi mentine pozitia.Era o atmosfera apasatoare..se intamplau lucruri ciudate acolo, dar psihic refuzam sa le contabilizezEram doar concentrata pe munca si pe lucrearea de master.Intr-o zi de martie, cand cineva a incercat sa dea vina pe mine la servici, situatie ce nu pe mine ma viza direct, am simtit ca e momentul sa imi dau demisia..brusc.
A fost un soc si pentru el. Nu a crezut ca voi pleca. Intre timp persoana care era cu el stia de mine si numai sageti imi trimetea fara a declara de ceAm venit in Romania pt 4 luni pt un curs important carierei mele. Si acum imi amintesc acel zbor tarom. Nu a avut curaj sa vina pana la poarta de imbarcare. A venit pa la intrarea de la personal, toti stiau ca e acolodar nici eu nu am avut puterea sa il vad..sa ma duc dupa el desi toti fostii colegi din aeroport imi ziceau subtil vezi x este in spate .
Intre timp el a contintuat relatia cu acea persoana, din cate imi spuneau colegii , o relatie cu suisuri si coborasuri, reprosuriEu in Romania, tot la el ma gandeam.I-am trimis o scrisoare in care i-am scris ceea ce am simtit pastrand limita decentei si a prietenei..In fond atat sa ramanadar el nu mi-a dat nici un raspuns..ba mai mult..m-a declarat dusman, ca sunt mai rea decat toate
Acum revenita in tara adoptiva, exista variant sa ma intorc la fostul loc de munca. Relatia cu partenerul meu din Afica de Sud este cum a ramas si inaintenu exista afectiune intre noi, cum am mai zis e un fel de amicitie..toxicaPe de alta parte, daca ma duc in acel loc ,eu nu voi mai avea o pozitie de top..ci voi incepe de la zero..iar eu voi fi subalternul luiInca mai astept si alte variante, sa lucrez pt alte companii, dar in acelasi timp nu stiu de ce gandul imi este tot la el..Stau cu partenerul din Africa de Sud dar intre noi nu mai e nimicabsolut nimic
Nu stiu ce sa fac..imi e teama sa ma intorc la fostul locAr trebui sa incerc altcevadar nu inteleg de ce , nu il pot scoate pe acest fost coleg din minte.In Romania am avut relatii suficiente , nu sunt genul de om incuiat in casa si cartile in nasE adevarat ca aici nu mai am acelasi fel de a socializa
Incerc sa inteleg de ce nu pot sa il uit. Cateodata imi spun ca nu i-am dat nici o sansa din cauza faptului ca era musulman si ma simt crudadar cel mai rau e ca noi nu am avut o conversatie normal, si mereu am tacut si doar cand am fost noi doi , in putinele momente, in care camera de luat vederi ne-a ignorat (nu va ganditi la ceva obscent, nici macar un sarut) atunci ne-am spus cateva lucruri din suflet.
Ce pot sa fac
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea meaCurand s-ar putea sa ma intorc la fostul loc de munca si sincer nu stiu cum sa reactionez cu el, nu mai stiu daca este cu respectiva, au trecut sapte luni de atunci.De anul nou am primit unmesaj nesemnat, ce parea stilulul lui dar nu pot merge pe supozitii
Va multumesc din suflet daca imi puteti impartasi ceva din experienta voastra, daca ati avut situatii asamanatoare.
O zi frumoasa!
Astrid

garbo_10965
Postat pe 28 Ianuarie 2013 13:00
uite, o sa iti raspund eu pentru ca inteleg cumva situatia. Cineva care a trait intr-o singura tara - cea in care s-a nascut - probabil n-o va intelege. Lumea imigrantilor e una a dreak de dura. In special cind e momentul sa pleci si n-ai unde sa te duci....
Am cunostinte albi, nu pot sa zic prieteni, din Africa de Sud si, desi nu judec oamenii dupa origini, se pare ca exista un pattern comun: si i-a zdruncinat suficient de tare ce s-a intimplat acolo incit sa n-aiba mama, sa n-aiba tata si sa isi dea sufletul pentru o viza intr-o tara de adoptie. Oricare. Nu pot sa zic, din nou, ca nu ii inteleg.
Ca sa scurtez: posibil ca South A. sa stea cu tine pentru viza.
Posibil ca pentru celalalt sa fi fost atractie si atit.
In locul tau m-as intoarce dar nu la acelasi job - la altul. Daca ai drept de munca f. bine - poti lucra oriunde. Cauta un inceput nou, fara alte compromisuri.
Si lasa-i lui nenea A.S. viza, dar sa se duca pe drumul lui. Considera ca i-ai facut un bine, atit.
quasaria
Postat pe 28 Ianuarie 2013 13:16
Multumesc mult pentru raspuns.Credeam ca nimeni nu o sa imi raspunda.Nu sunt obisnuita cu forumurile pe acest subiect...dar incetul cu incetul invat.
Imi pare rau ca nu am putut sa modific mesajul precedent.S-au strecurat unele greseli de batut la calculator.A fost prea tarziu cand am terminat cu modificarea.
La lasatul vizei m-am gandit si eu. Eu anul acesta o sa am dubla cetatenie , pe fortele mele ...fara aranjamente ..cum s-ar zice ..dar a fost infiorator de greu, pt ca nu am avut pe nimeni aici..Mi-am luat si diploma de master cu bine ...dar numai eu stiu prin ce stari am trecut...

Este clar ca intre mine si partenerul meu (A. de S) nu se mai poate schimba nimic..Dragostea cu sila nu se face..Parca si ultimul dram de afectiune s-a scurs..E ceva parintesc, as spune o relatie 'mai intelectuala'...dar in egala masura toxica.
Problema e ca piata fortei de munca e una foarte proasta si doar prin conexiuni gasesti un loc bun, bine platit..Inca astept raspunsurile de la cateva interviuri...dar timpul inseamna bani aici...
In egala masura, nu stiu de ce ma mai gandesc la acea persoana...
Scriu in jurnal de mai bine de zece ani si ultimii doi ani mereu am mentionat de acea persoana.Nu as spune ca e obsesie..ci mai degraba ma blamez pt ca nu i-am dat nici o sansa.Ba mai mult i-am dat o sansa cuiva care are un comportament ciudat, total nepotrivit pt un partener ce denota multa nepasare chiar si pt persoana lui.
Astrid
garbo_10965
Postat pe 28 Ianuarie 2013 13:45
nu te blama prea tare. Daca ar fi tinut neaparat sa aiba o sansa, probabil ar fi obtinut-o.

Peste tot timpul inseamna bani, piata scade si, in functie de tara in care te afli, e posibil sa ai parte si de rabufniri nationaliste de genul pai cum, dam noi bunatate de job bine platit STRAINILOR? Cind noi avem somaj pentru localnici?
Si dupa cetatenie, pina la urma tot strain scrie pe tine daca e sa te ia cineva la bani marunti.... scapi greu de eticheta asta. Nici n prea conteaza de unde vii: esti tot strain. Integrarea reala se face abia la a doua generatie.
quasaria
Postat pe 28 Ianuarie 2013 14:14
M-am blamat pentru ca am inchis toate conexiunile cu acel loc. Am sters toate numerele de telefon ce au avut legatura cu acel loc.Ba mai mult, am sters toate persoanele de pe Facebook de la acel loc de munca.De ce pt ca acel cont de FB al meu s-a incercat a fi spart. A trebuit sa optez pt varianta de logare cu conexiune directa la telefonul mobil, si de cate ori ma logam imi trebuia un cod pt a putea intra pe contul meu.Codul il primeam pe telefon. A trebuit sa trimit o copie a unui document deoarece contul mi-a fost blocat, fara ca eu sa am vreo implicareSe poarta foarte mult la multinationale vanarea...Nu stiu cine a incercat sa imi sparga contul, nu e prima data cand se intampla asa ceva acolo, au mai fost si alte cazuri.Curiosii din pacate nu au gasit nimicNu era cazul...dar ma rog.....
Traiesc intr-un oras - capitala care e cosmopolit. In munca mea am avut de multe ori de a face cu oameni care aveau pasaportul tarii respective dar nu stiau o boaca de lb tarii adoptiveEu m-am luptat pt a II a cetatenie pt a imi inslesnii calatoriile in diferite parti ale lumii fara a mai fi nevoie de faimoasa viza. Nu am copii acum , dar mi-am dorit/imi doresc un viitor mai bun copiilor mei. Strain voi fi intotdeauna aici..dar din pacate nu pot vorbi lb romana cum vreau si cand vreau...Vorbesc cu mama mea la telefon mai mult si cu prietenii mei din Romania..

Apoi, vorbesc engleza, franceza, spaniola la un nivel foarte bun. Acestea au fost si atuurile pt care am fost selectata. In companie f putini , un procentaj infim vorbea doar limba nativa.
Iti multumesc din suflet ca mi-ai raspuns.Am un zambet pe buzedesi un pic sunt tristaTrebuie sa iasa soarele si pe poteca mea..Imi place sa inteleg ce mi s-a intamplat si invat din greseli.
Astrid
garbo_10965
Postat pe 28 Ianuarie 2013 15:27
Hello Astrid. Eu nu prea inteleg care este problema de fapt. Ceea ce am inteles din poveste este ca ai cam 31 de ani, si traiesti in UK de cam 6-7 ani de zile. Ca ai muncit din greu sa iti termini studiile, ca ai lucrat ceva intr-o multinationala care are un office in aeroport. In plus, am mai inteles ca inainte de a pleca din Romania ai avut destule relatii, ca este cumva intr-o relatie cu unul din Africa de Sud care nu mai merge din ambele parti si in acelasi timp iti sta mintea la un coleg de la fostul loc de munca pe care l-ai avut inainte de o reintoarcere temporara in Romania, loc de munca la care ai putea reveni acum.

Toate de mai sus sunt un sumar a ceea ce ai scris. Dar reprezinta o insiruire de fapte. Care este de fapt problema? Ca la intrebarea nepusa de ce scriu in ultimii 2 ani despre colegul meu de service in jurnal nu cred ca poate cineva sa raspunda in afara de tine.
burst4x
Postat pe 28 Ianuarie 2013 15:33
Ma asteptam si la raspunsuri gen .Iti multumesc pentru el, iti multumesc pentru timpul acordat dar nu prea imi foloseste mesajul tau. Userul precedent chiar a avut niste interventii foarte bune si a zis bine ca nu multi inteleg contextul.Nu te supara pe mine, dar avea dreptate.
Nu am vrut sa imi faca nimeni rezumatul la ceea ce am facut profesional.Locuind 24 de ani in Bucuresti, bucuresteanca get pe get, cunoscand stilul un pic agresiv de a schitza profilul altora da-mi voie sa iti zic ca nu stau in UK. Poate fi Paris , poate Roma?! Asta conteaza unde stau eu? E clar ca nu stau in Romania, iar userul trecut a inteles situatiaTe-am pus sa socotesti cati ani am ? Si asta mai putin conteazaDa probabil a sunat ciudat multi nationaladar poate ca nu sunt agent check in:)).Chiar mi-ar placea..:)).Tot ce am vrut sa scot in relief e ca sunt oameni din diferite parti ale lumii , cu mentalitati diferiteNu conteaza ce suntNu lucrez nici ca si crew..desi puteam sa lucrezSunt OM ca si ceilalti si incerc sa imi explic anumite lucruri traite/simtite.
M-a apucat pe mine scrisul in lb romana asa de dragul de a scrie? nu , ci pt a vedea daca sunt si alti oameni care au experimentat anumite situatii similareDaca tu nu intelegi, eu explicatii suplimentare in legatura cu profesia mea , varsta ..nu dau .Nu astea sunt importante.
Multumesc celor care vor sa impartaseasca cu mine experientele lor!
O dupa amiaza placuta va doresc!
A.

garbo_10965
Postat pe 28 Ianuarie 2013 16:59
Pai nici nu avea cum sa iti folosesca la ceva, tocmai ca am scris ca nu inteleg de fapt unde este problema si daca este o problema de fapt, am vrut cumva sa te determin sa definesti un pic mai clar. Dar, OK, fiecare intelege cum poate sau cum vrea, de la caz la caz. Imi declar incompetenta si imi trag public doua perechi de palme. Sa imi fie rusine!
burst4x
Postat pe 28 Ianuarie 2013 17:18
Astrid, in rezumat: eu m-am nascut la Moscova din tata evreu si mama rusoaica. Cind a fost accidentul de la Cernobyl eram copil, eram in Ucraina... a trebuit sa plecam. Si fiecare a luat-o pe alt drum. Am plecat in Israel unde nu m-au acceptat rudele habotnice ale tatalui - nu eram din mama evreica - au urmat citiva ani in Teheran, apoi in Tirana. Familia mea era in US. Mie mi s-a refuzat intrarea... Mareata America a refuzat entry unui copil minor care se ducea la ma-sa si la tat-su. Asa ca am ramas in no mans land. Unde sa ma duc? Inapoi? Care inapoi?
In final, am ajuns pe capul nevestei romance a unui bunic.
M-am angajat in RO, in timpul facultatii, la una dintre primele multinationale aparute atunci in Bucuresti. Dupa primii ani am preferat contracte temporare ca manager expat in EU.
Am un copil roman, cu tata roman, care nu prea mai vorbeste romana si il cresc prin niste insule.
Viata poate fi ciudata.

Dar in situatia ta nu e ur neck on the line: vrei sa calatoresti, sa te plimbi - minunat, dar nu ar trebui sa ai nici un stress pentru ca nu pierzi nimic. Nu ard puntile la un pas in urma ta.
Poti tot timpul sa te intorci de unde ai plecat sau sa mergi mai departe si sa numeri niste experiente - frumoase - in plus. Atit. Sincer, nu merita mai mult.
Nu merita sa faci compromisuri majore, dupa parerea mea, ca sa traiesti nicaieri. O tara e doar o alta tara. Si sint multe. E important cum iti e tie acolo. Nu ce culoare are steagul. Daca nu iti e bine, continua-ti drumul...
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2013 08:42
Q subscriu 99,9999%
heartbit
Postat pe 29 Ianuarie 2013 12:25
e un procent satisfacator, bit!
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2013 12:35
nu puteam sa subscriu 100% ca erau prea multe zerouri si ma banuia lumea de a fi clona etc. etc. etc. ...
heartbit
Postat pe 29 Ianuarie 2013 13:02
daca agreai 100% erai eu.
Uite o idee buna: sa ne facem cite 10 clone care sa ne aplaude fiecare cuvintel- si una mai circotasa, care sa cam strimbe din nas asa, cit sa nu dam de banuit! Da' pe care sa o convingem noi pina la urma!
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2013 13:07
Aoleoooo....io o sa ma ratacesc printre mine
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 15:15
"o tara ii doar o alta tara....." depinde cat de bine iti este tie in acel, loc.
Eu zic ca tot emigrant te numesti chiar daca detii cetatenie dubla, esti tratat ca atare pana la sf. zilelor tale daca nu schimbi locul.Faptul ca unde muncesti esti privit cu - in fata chiar daca esti cel mai bun din "colectiv" te plaseaza undeva la neintegrati findca tu nu cunosti multe din cultura acelei tari....etc. si la un momen'dat te trezesti cu o piedica sau o tranta din simplu' motiv ca te "imbarligi" cu cine ii ca tine nu ca ei si incepe "hora" ......
La noi te scote incompetent, o tactica si mai jegoasa.....fine.
965,dpmdv si eu te inteleg la capitolu' stradanie, dar ii alegerea ta insa partea cu iubirea si facerea de bine sunt simple speculatii ale "celuilat" pe fondul bunatatii si iubirii exteriorizate fata de el.(a nu se intelege ca dau sfaturi, doar imi spun parerea) eventual, relationam pe forum.
Eu stiu ca orice fiinta umana care simte o mica scanteie la sufletel pt. cineva anume nu tine cont ca o va lovi "damblale" de partea cealalta ca apoi sa se intrebe: de ce??
Asta findca tu oferi si nu primesti pe masura. A intervenit deja nemultumirea si :(
Face parte din "ciclu"nu intra in apa daca nu stii sa inoti sau invata sa iesi la "suprafata"...chiar si pe uscat....cu tota inzestrarea pe carea o ai(nu conteaza de unde o ai,nu dai explicatii si gata)
Succes!
Fss_ssu
Postat pe 29 Ianuarie 2013 16:42
Quasaria, wowsa iti zic si eu sunt ca tatal meu are legutari cumva cu Ierusalimul desi eu sunt crestina dupa mamaLa mine stiu ce inseamna sa ai un tata doctor care sa te puna sa alegi pozitia financiara doar ca sa te dezici de mama taceea ce eu nu am facut.Ani de a randul a tb sa il tarasc prin tribunal pt ca avea o contributie ( si asta la venitul minim in ultimii ani de facultate) pt ca nu concepea idea ca nu ma poate manipula

Si sa iti mai zic ca faptul ca sunt in aceasta tara se datoreaza refuzului pe care l-am luat la Ambasada SUA dupa ce am terminat facultatea.Din acel moment totul s-a schimbat pentru mine. Simteam ca nu mai pot sa stau in Romania.O gresela stupida m-a costat 7 ani din viata. Culmea eu am fost cea care aveam punctaj mare la Toefl,aveam note f mari la scoala, un cv foarte bun, eu am luat legatura cu agentia care intermedia contractele si tot eu am avut bafta sa ma nimeresc exact dupa colega mea la interviu.Fusesem instruiti de agentie sa nu spunem ca ne cunoastem ci ca ne-am cunoscut (eram patru fete) acolo la ambasadaori una acelasi plan de training , aceeasi locatiespunea multeCelelalte colege au nimerit la ghisee diferiteAm aplicat de trei oriO data, a doua zi si dupa trei sapt300 de dolari dusi pe apa Sambetei si o tona de dezamagire care cu greu am neutralizat-o.

De asta si mi-am dorit aceasta cetatenie dubla..sa scap de acel moment urat de acum sapte ani de la ambasada Am din Bucuresti. O voi avea in cateva luni si am si zis ca prima calatorie pe care o voi face va fi in State si Canada, la prietenii mei , verii mei sa sterg toata durerea pricinuita de acea intamplareSi nu ca ar fi cainii cu covrigi in coadaca nu am in plan sa muncesc in State, ci pt a elimina din suferinta din trecuta, sa simt ca nu mai exista o bariera acolo pt mine.

Am plecat din Romania si pt ca simteam ca pot mai mult.Am fost crescuta de bunici si pe rand i-am pierdut pe fiecare.Nu am avut sub nici o forma legatura cu celalata parte ma ref la tatal pt ca avea oarecum interdictie dupa a incercat sa isi salveze imaginea dorind sa fiu adoptata de o asa zisa matusa de a mea din partea lui dintr-o tara europeana dezvoltatasi multe altele

In 2004 bunica mea a cazut si a fost pana cand a murit in 2008 imobilizata la pat. Atunci mama mea care pe langa studiile ei era si asistenta medicala si-a lasat serviciul pt a o ingriji pe mama ei (bunica mea). Ne descurcam foarte prost. Eu imi faceam planuri pt a pleca in State.Traiam din chiria pe apartamentul meu cumparat de bunicul meu pt mine si mama mea.Asa am ajuns eu aicisingura , fara nici o cunostintaAsa am descoperit o noua lume. A tb sa ma organizez extraordinar ca sa nu cad in mrejele patimilor. Asa am descoperit ca si la biserica putin veneau pt aveau o chemare , ci mai degraba pt a socializa....in fine, eu cred cu tarie ca Marele Creator, forta Universului , luati-o cum vreti mi-a vegheat pasii. Mi-am consumat energia mult mai mult analizandu-mi pasii pt fiecare lucru: pt cetatenie, scoala , timp de socializare...

Acum lucrurile tind sa intre pe fagasul normalsi de asta vreu sa ma dezic de compromisuri, nu ma suport asa.M-am saturat sa numar zilele pt fiecare drept luat, sa astept x diploma, etc etc..vreau sa traiesc liber. Vreau sa dau jos acel strat de clei, parca cocos ca la coca de gogosi de pe mineiar gandul ca s-ar putea sa ma intorc dinou posibil la fostul job, sa dau nas in nas cu respectivul, de data asta eu fiind subaltern luie un pic cam greu. Asta nu inseamna ca nu pot dar vreau sa am o strategie, sa nu ma pierd in detaliile trecutului
Cineva zicea ca , ceea ce am experimentat eu s-a datorat culturii :ei bine, la noi in fosta companie doar 10 la suta erau cetateni ai acelui stat get pe get.In rest toti aveau duble ori tiple cetatenii..toti stiau cate o limba in plus, cel putinLa noi cine era mai bun era promovat si de aici era o competitie cumva acerba si ascunsaAsta a dus si la fenomenul de mobbing , ceva mai grav ca agresiunea de orice fel.Acest fenomen se manifesta cand departamentul de resurse umane e din ce in ce mai stramtorat, restructurat..Tot ce conta la noi erau pt manageri the figures tot ce tinea de nationalitate nu aveau atat de mare importanta ca rezultatele. Mobbingul este indreptat catre o persoana foarte capabila iar daca nu ai unde sa te plangi risti ca un adevar sa fie transformat intr-un motiv de a te face incompetent..si tu sa cazi de pt ca nu ai unde plangerea ta sa ii dai glas.
Suparatu:
Chiar daca existau scantei de atractie intre noi , nici odata nu am articulat aceste lucuri, niciodata nu s-au concretizat in cuvinte dulciNu , pt ca realizam imaginea in companie e mai importanta decat lugu lugu lighi lighiAm asteptat ca el sa aibe curaj sa spuna , sa ma invite la o cafea , nu stiu ceva oarecum sa dea dovada de seriozitate..ori una i-am creat aceste situatiidar ceva a fost..si nu stiu cenu am putut intelege comportamentul lui clar impotriva mea fara a ii face ceva anume, fara a articula ceva despre elParca vroia sa se razbune , intr-un mod ieftiniar eu credeam ca daca ai oarece cunostintenu ajungi la asa ceva..De cand am venit in Romania , in acele luni petrecute acolotot ziceam.Mai poate mi s-a parut mienu , nu se poate comporta asaAsta e un comportament ieftinSi daca intr-adevar a facut asa, ce motiv ar fi putut avea? Gelozia, faptul ca nu i-am facut pe plac..Sa fi fost latura lui arabeasca? Cineva zicea ca nu conteaza in mare parte religia ci educatia si culturaNu stiu care dintre ele sa ii fi fost prioritara.
Cam asta e pt acum.
Va multumesc pt tot ajutorul acordat!Va multumesc ca imi sunteti aproape!
O dupa-amiaza placuta!
Astrid
:)


garbo_10965
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:00
Astrid te lauzi si o repeti insistent cu "realizarea ta profesionala' cu ridicari pe scari ierarhice etc.etc. dar ai mentalitate de fata de la tara plecata la oras sa -si schimbe viata de neam prost.Prea multi barbati in viatza ta,cei mai multi africani, musumani, arabi.Un francez ,un german, un engles sadea nu ai gasit?Sau pentru astia tu erai prea mojica?Las-o balta ,ai imaginatie ,stii sa ascunzi grotescul si atat.Pe mine m-a scarbit povestea ta,esti o femeie de moarvuri usoare cu pretentii de intelectuala.
Ma poti contrazice ?
garbo160235
Postat pe 3 Februarie 2013 10:56
de ce 35, europenii sint un fel de trofee, asa, le agati pasaportul deasupra patului conjugal - wow , e englez/francez/american?
Pt cultura ta, sint la fel de OAMENI ca toti ceilalti. Si nu, eu nu sint cu vreun musulman. Nici n-am fost. E alb blond, nascut in tara in care ma aflu, sa inteleg ca ma upgradeaza pe mine chestia asta...sau? Ca nu sint ieftina doar pt ca l-a nascut pe el mama-sa aici, d'aia???

Nici nu iti dai seama ce mentalitate de tzoapa parvenita emani prin "pretentiile" astea. N-are ce sa demonstreze Astrid. Demonstreaza tu ca ai bunul simt sa iti tii pliscul ca sa nu iti mai faci neamul de ris.
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2013 11:07
ii scuzabila "lauda". Astrid, peste tot in lume suntem influientati de :religie cultura si educatie, dar fara o prioritate anume(dpmdv) insa ce il determina pe el sa se comporte asa(cum nu iti convine tie) numai de la el poti afla.Cat de ieftin sau scump i-a fost comportamentul lui fata de tine,nu-i treaba mea dar sigur ai "alimentat" sau gestionat prost relatia ta cu el in firma.....de s-a ajuns la cele spuse de tine.Vizibil si simtitor ii fapul ca tu nu-l poti uita, na!:-P
Ai luptat cu viata, adevarat/normal....asta te scoate din categoria laselor si te include la luptatoare:D dar nu te astepta sa primesti un trofeu:-P.Cred ca asta facem toti pana la un momentdat.Acum findca tot esti calita de atatea compromisuri banuiesc ca vei reusi si mai usor....nu trebuie sa demonstrezi ceva cuiva ci numai tie....chiar daca ii vb. de job, iubire sau simpla .....supravietuire.....asta in caz ca nu esti amanetatata deja...'ntzales??Poate ii numai o impresie ca te mai gandesti la EL si nu la ce are el ....fine
Dar sa-ti zic sa nu-ti zic?!.....hai ca-ti zic.:..cred ca te-o cam facut "EL" sa te prin comportamentul lui bland si barbatesc
Zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 3 Februarie 2013 13:57
Ce exprimare de PROSTITUATA ! Stai acasa la coada vacii ,nu ne mai faceti de ras prin Europa.Sud africanul tau blond S-A CASATORIT CU O FEMEIE DIN SLOVENIA ,PE TINE TE FOLOSESTE CA PE UN WC public si-l mai si platesti!
Femele asemeni tie sunt destule prin U.E se cred "europenizate" dar au inscris pe frunte meseria ,prostituate din Romania,ieftine, animalizate care pentru cativa centi isi vand mizerabilul trup ,de suflet nu poate fi vorba.
Apropos in satul tau se stie cu ce te ocupi prin lume ?
garbo160235
Postat pe 3 Februarie 2013 16:46
235, mi se face scarba de natia pe care o reprezinti cind iti citesc mesajele. Tzatze d'astea cu mainile in solduri carora le crapa pipota de invidie sint peste tot, da' parca tu atingi apogeul...
Toate femeile care au plecat din satul tau si de oriunde de la coada vacii sint precis prostituate, pentru simplul fapt ca ele castiga mai mult ca tine nu, ratato?
Ia fa-ma si pe mine prostituata acu', chiar daca nu-s romanca nu conteaza! Nici rusii n-s departe, pina la urma! Si la urma urmei exista si frantuzoaica, si nemtoaice pe autostrazi, si toate sint prostituate numai tu esti un car de virtute, asa-i? Vita!
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2013 20:31
235, nu cred ca e problema ta ce alegeri face unul sau altul.
cat despre facutul de ras in europa, acum inteleg de ce preferi tu sa stai aici... pt ca exista, ai ghicit, coada vacii.
mda... homo sapiens e luat tot mai mult la scoruri de homo stupidus.
esme
Postat pe 3 Februarie 2013 21:25
speechless.. am reusit sa citesc doar pana acolo unde ziceai ca ai studii in Romania si ai aprofundat prin alte parti..un rezumat ceva??
medeeacuserpi
Postat pe 3 Februarie 2013 21:45
rezumatul e ca n-ai pierdut nimic, necitind pana la capat!
in rest a venit 235 sa faca cu evlavie apologia limbajului... probabil vrand sa demonstreze ca ea o serveste cu servetel!
heartbit
Postat pe 4 Februarie 2013 01:08
Q.si bunicul meu a fost rus.Bravo tie ca ai luptat si ai razbit in viatza.E de apreciat!
garbo_11426
Postat pe 18 Februarie 2013 19:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma puteti ajuta? 21 De la: romanov_ella 18 Ianuarie 2013 22:20
Despartire 31 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:17
Salut,as vrea sa va spun povestea mea!! 36 De la: Claudiu0295 28 Noiembrie 2016 07:03
Ce sa fac? Nu mai inteleg nimic... 19 De la: doddo 24 Iulie 2009 08:15
ma cauta ex-ul... sa-l flituiesc sau sa/i dau apa la moara? 51 De la: mia79x 7 Iulie 2009 14:40
Setari Cookie-uri