DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

barbo, am zis anul 400 e.n. cand crestinismul era la inceputuri! nu am zis ca in anul 400 a inceput crestinismul!
cresitnismul stiu si eu, ca a inceput odata cu nasterea lui Iisus (desi mai mare amploare a luat dupa rastignirea lui, dar asta e o alta poveste!)

stiiu foarte bine ce sarbatoaresc everii de Paste. Pastele sau cum scriu altii Pastile, cel putin dupa traducerea din Biblie, inseamna Trecere. ceea ce este legat de trecerea evreilor diin tara robiei, Egiptul, spre tara fagaduintei, pamantul promis de Dumnezeu lui Avram!
dupa 40 de ani de pribegie prin pustiu, au inceput a intra in pamantul fagaduintei! ar fi intrat mai repede, daca nu s-ar fi abatut de la poruncile lui Dumnezeu! insa abatandu-se au foost pedespiti sa mai pribegeasca pana cand mureau toti din generatia celor care au iesit din Egipt. singurii care au fost iesiti din Egipt si au trecut Iordanul, au fost Iosua, sluga lui Moise si Chaleb! restul celor care au trecut in pamantul fagaduintei, fiind israeliti nascuti pe cand poporul pribegea in pustiu, sau erau copii mici cand au plecat cu parintii lor din Egipt!

iar ca sa lamurim si cealalta idee. eu nu am zis ca la intrarea in Egipt au ucis mii de oameni. ci ca la asezarea in pamantul lor, de dupa iesirea din Egipt!
la intrarea in Egipt nu au intrat ca sclavi, ci de buna voie, pentru ca in pamanturile lor era foamete..., apoi dupa cateva zeci de ani au fost transformati de catre egipteni in sclavi!

"si cum ziceai ca au ajuns evreii din Egipt sa stapaneasca pamantul ala al lor? " - sunt de acord cu tine ca este putin confuza exprimarea.
intrebarea era: cum au ajuns evreii dupa iesirea din egipt sa-si ia in stapanire acele pamanturi ale lor, "de dincoace si de dincolo de Iordan"?
cam asa ar fi trebuit sa formulez.
pentru acele pamanturi, care nu erau ale lor ci doar promise de Dumnezeu lui Avraam si Isac si lui Iacov, israelitii au ucis zeci de mii de oameni!
iar starea de conflict, care nu se mai termina si nu o sa se termine niciodata in zona israelului, este la fel de veche ca si intrarea israelitilor in acel pamant al fagaduintei!
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 15:19


auzi Bit... ne-am cam indepartat de subiectul topicului... pe mine nu ma deranjeaza, dar poate pe altii... si se pare ca nu o scoatem la capat, mai ales ca am inteles cam de unde provine confuzia... ! ok... eu necitind Biblia voastra sa Noul Testament cum ii mai zice... nu stiu ce scrie acolo, dar se pare ca traducerea nu e chiar exacta. ca sa zic asa... ! numai ca eu pot sa citesc Vechiul Testament in limba lui originala... sa sa zicem ca foarte aproape de ea. ptr. ca pe vremea aia mai era o limba vorbite de evrei, poporul evreu si nu isreliti... ! nici pe asta n-am citit-o... dar traind aici de 35 de ani, am avut ocazia sa aud, ori la sarbatorile de aici ori la diferite concursuri la nivel international, cel putin unul pe an... la mult mai multe discutii si dezbateri, despre Tanah... ! aici nu-i zice Biblie... ! si crede-ma ca, daca nu am devenit specialst, atunci macar un pic mai cunoscator decat altii care nu au citit din el, Tanah ma refer, nici macar un rand.din original. asa ca pacat sa-i plictisim pe ceilalti cu asta. mai bine..... si am retinut dorinta ta...
barboneli
Postat pe 20 Noiembrie 2012 18:23
n-am sa inteleg niciodata prozelitismul, de orice fel. poate doar pe cel legat de citirea unei carti, vizionarea unui film sau cumpararea unei perechi de cisme la moda nu-mi pasa daca o persoana crede intr-un Dumnezeu si cum il numeste, sau nu crede intr-o fiinta care ne controleaza intr-un anumit mod sau nu.

din punctul meu de vedere toleranta religioasa ne fereste de recrutarea teroristilor. care nu au nevoie decat sa-si gaseasca un anumit tel. sa provoace un razboi asazis "sfant".

e valabil chiar si intr-o mini societate cum e garbo.

nu ma pot identifica cu stramosii mei. si nu am de ce sa raspund pentru faptele lor. raspund pentru faptele mele. iar eu aleg oamenii nu religia.

si eu sunt botezata in ortodoxie, cred intr-un Dumnezeu bun, iar Isus pentru mine este un invatator.

discutiile astea imi par sterile. nu, e adevarat, daca subiectul e istoria religiilor.

Eugenia_
Postat pe 20 Noiembrie 2012 19:52
Eu_
Barbo
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:03
De la: Sarikiz, la data 2012-11-19 18:22:27
De la: Eugenia_, la data 2012-11-19 18:01:29"respecta ca sa fii si tu respectat" nu se aplica la orice tip de religie? adica oricarui tip de comportament uman?

in afara spitalului....e vorba de "cifra neagra". persoane nediagnosticate, neinregimentate clinic. cu totii venim in contact cu astfel de nefericiti.

Si ce face societatea pentru aceste cazuri? Face ceva concret? De ce in spitale exista NUMAİ biserici ortodoxe? Nu este discriminare religioasa? De ce vin preotii crestini in spitalele de bolnavi psihici si spovedesc fara sa intrebe daca aceia vor sa fie spovediti si sunt de alta religie? De ce profita de boala lor si propovaduiesc crestinismul convertind bolnavi mintal promitandu-le intrarea in Rai si speriindu-i cu focul iadului daca nu se roaga la İsus? Deci cine pe cine sa respecte? Cine incearca pe orice cale sa converteasca? Si nu ii respecta pe ceilalti? Va rog, este prea mult de spus in ce conditii traiesc acei nefericiti si li s ebaga pe gat o religie pe care daca ar fi sanatosi nu ar accepta-o. Sunt slabi de minte si cred tot ce li se spune, de aceasta profita si misonarii crestini. Ca altfel de misionari nu am vazut pe acolo. Decat crestini. Si nu numai in spitalul de boli psihice. Cam peste tot. Si acum cred ca v-am convins ce inseamna aceasta "agresare" din partea crestinismului.



pai daca preotii invata de bine pe oamenii bolnavi sa se roage la Hristos ca sa le redea pacea sufleteasca le fac doar un bine,nu profita de ei.

a invata pe cineva de bine nu inseamna ca profita.Din contra le este mila de oamenii bolnavi si ii ajuta sa isi gaseasca linistea sufleteasca rugadu-se la Dumnezeu.Ca doar Dumnezeu poate da linistea sufleteasca si sa poti gandi optimist si moral.


pe mine ma bucura cand cineva ma roaga sa ma rog la Dumnezeu ca sa ma ajute sa ma scape de barbatii curvari si care fac femeile servitoare..Pacatosii profita de pe oamenii navi,cum ar fii barbatii pacatosi profita de femeile naive
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:33
heartbit, felicitari pentru explicatile date ,m-a surprins placut faptul ca cunosti Sfanta Scriptura !

ica2
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:21
ica2
eu nu pot spune ca o cunosc!
am studiat-o ani de zile, insa pentru a o cunoaste e nevoie de mai mult decat de studiu!
oricum multumesc pentru apreciere!
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:23
te cred pe cuvant. din pacate mie imi plac filmele cotate ca fiind ciudate.
Eugenia_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 19:47
Are aspecte si aspecte
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 20:52
eu astept citatele din film. nu o sa ma obosesc sa-l vad, ca stiu ca o sa ni-l citezi integral ... probabil dupa ce termini de citat Biblia!
apropos, ca sa nu te mai obosesti, am 3 Biblii in casa si inca una foarte veche in computer (scanata)
deci crede-ma ca nu am ce face cu franturile tale de citate!

si daca vrei sa ne batem in citate, pot lua o carte charles dickens sau de jerome k jerome sau de kafka si sa-ti dau tot asa citate care sa se potriveasca contextului... eventual iti pot cita si din hegel ... ca doar a fost un corifeu al materialismului!
heartbit
Postat pe 21 Noiembrie 2012 21:02
E bine ca ai important este sa fi mantuit.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 21:23
Oricine crede n El, nu este judecat. Ioan 3.18

Judecata de apoi

Un om nstrit a ajuns odat n Veneia, unde a vzut renumita i cunoscuta pictur a lui Tintoretto Judecata de apoi. Pentru prima dat n viaa sa, n timp ce privea tabloul, acel om se gndi la venicie. Dac exist cndva o zi a judecii, ea va veni i pentru mine, i trecu atunci deodat prin minte. Nu avea nicio Biblie i nici nu cunotea pe nimeni cu care ar fi putut vorbi despre lucrurile venice. Mai trziu povestea urmtoarele: Am intrat n sal ca un om indiferent, ca un pctos orb, dar am prsit sala ca un om achitat de vin, cu sigurana iertrii pcatelor mele i n pace adnc cu Dumnezeu. Dumnezeu mi-a ndreptat privirea inimii mele tremurnde i doritoare de mntuire spre Acela care edea pe tronul judecii. tiam despre El c odinioar a murit pe cruce pentru pctoi, iar acest har minunat, care L-a fcut s sufere pe cruce moartea pentru mine, m-a salvat.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:23
Dumnezeu mi-a druit credina n Salvatorul, prin care am devenit foarte fericit. De atunci m bucur de mntuirea n Domnul Isus, Salvatorul meu, i nu m mai tem de judecata de apoi.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:24


"m-a salvat."

de la ce... ??? de la moarte... ????
barboneli
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:26
Te-ai gndit i tu vreodat la ziua judecii i la pierzarea omului pctos? Poi scpa de aceast judecat, dac te refugiezi astzi la Mntuitorul pctoilor, care a murit i pentru tine la cruce.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:27
Indreaptai privirea credinei spre Cel care a fost cndva rastignit pe cruce, dar care n curand va sta pe tronul de judecat.
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:31
a trebuit sa scriu meditatia pe franturi ca nu mergea intreaga.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:32
pai nici mie nu imi este frica de moarte
mie imi este doar frica de barbati.pt ca nu au principii morale si nu sunt seriosi,nici macar acei care se numesc pocaiti si stau in secte.sa ma incurc cu un sectar apoi sa ma zapaceasca de cap ca sa ii zapacesc si eu pe alti oameni ca sa ii atrag in secta mea,,,nu este de mine pt ca eu nu sunt fanatatica religios si am alte convingeri,barbatii..care iti fac copiii apoi te lasa cu ochii in soare a ti-i cresti singura si sa te chinui.si el se distreaza si pana la moarte pana mai este asa ca tre sa ne gandim si la viata pe pamant

barbatii sunt pacatosi si rai chiar si aia care vorbesc toata ziua de Dumnezeu,dar ei nu sunt cinstiti si morali doar teoria este de ei...
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:36
Da, de la moartea vesnica. Numai sa crezi.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:38
Cautal pe Dumnezeu si Roagate sa iti ia frica , asa cum a facut Imparatul David
Eu am cautat pe Domnul si mi-a raspuns: m-a izbavit din toate temerile mele. (Ps. 34:4)
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:49
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:50
Ioan 6:37-39 "Tot ce-Mi d Tatl va ajunge la Mine i pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afar: cci M-am pogort din cer ca s fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis. i voia Celui ce M-a trimis, este s nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat ci s-l nviez n ziua de apoi".
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:54
da si cand esti tanar poti muri,,dar nu trebuie sa te gandesti la moarte...Pt ca viata trebuie traita mai intai pe pamant...si daca nu ai persoane potrivite prin preajma te poti simti ca in iad si pe pamant...Pt ca difera convingerile,interesele..

eu nu m-am pocait si nu mai fac lucruri rele pt ca ma gandesc la moarte ci pt ca vreau sa imi mearga bine pe pamant si normal ca si dupa moarte...dar la moarte ma voi gandi pe la 70 ani..
acum la tinerete ma gandesc sa traiesc bine cu oameni care au liniste sufleteasca si sunt cinstiti prin preajma

pt ca pana dupa moarte trebuie sa lupti mai intai pe pamant ca sa ai o viata linistita si sa ai prin preajma doar oameni linistiti sufleteste
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:55
pana la urma te-ai pocait ?
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:00
mai sus ai scris: eu nu m-am pocait si nu mai fac lucruri rele..
poate ai gresit in scriere.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:03
pt ca Iisus s-a sacrificat pe cruce ca noi oamenilor sa ne mearga bine sa traim in pace unii cu altii si sa avem liniste sufleteasca...
Adica Iisus Dumnezeu a aceptat moarte si invierea ca noi sa il acceptam ca Dumnezeu

cat despre cele sacrificari pt credinta eu cred ca a fost mintea pacatoasa a oamenilor

eu un cred ca si prin biserica exista mentalitatea sa moara capra vecinuilui si inca este si mai si...Asa zisii oameni de credinta si-au trimis oamenii la sacrificiu pt Hristos
Hristos nu vrea ca noi sa ne sacrificam,,Iisus vrea sa noi sa fim fericiti si sa avem pace sufleteasca

nu trebuie sa suferi pt ca esti crestin..Da poti suferi pana sa primesti Duhul Sfant care sa te ghideze

dar biserica trimite oamenii la sacrificiu,,

Dumnezeu nu vrea sacrificiu..El vrea doar ca omul sa coopereze ca El si sa fie fericit..cinstit prin de demnitate

Hristos doar spune cine vrea sa imi urmeze trebuie sa se lepede de oameni si sa imi urmeze..
Dar oamenii asculta biserica,,care nu este plina de oameni pocaiti si plini de Duhul Sfant
si care ei fac oameni sa sufere in loc sa ii ajute sa fie fericiti,liberi si independenti
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:04
Duhul Sfant il primesti atunci cand ai crezut in Domnul Isus.
garbo242980
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:09
De la: garbo242980, la data 2012-11-21 23:00:03pana la urma te-ai pocait ?


pai da am gresit.la scriere.
normal ca m-am pocait si sunt cuminte nu mai imi bat joc de barbati si nu mai profit de eidar nici nu ii las pe ei sa profite de pe urma mea ci vrea ca Dumnezeu sa ma ajute sa fiu puternica si sa ii pun in banca lor de vagabonti.In fond fiecare avem cate un ideal in viata.Tu ai ce ai cu icoanele,eu am ce am cu barbatii

i-am primis ca sunt cuminte lui Dumnezeu nu mai fac rautati,dar l-am rugat sa ma ajute sa ii pun in banca lor de vagabonti ca sa nu mai profite si sa ma ia femeile de proaste.
pt ca in fond mai intai trebuie sa ne traim bine viata pe pamant apoi la batranete la moarte.ca doar de aia si ne facem cuminti ca sa ne mearga mai bine
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:11
De la: garbo242980, la data 2012-11-21 23:09:01Duhul Sfant il primesti atunci cand ai crezut in Domnul Isus.
Duhul sfant il primesti cand iti smeresti mintea si il lasi pe Hristos sa te conduca si sa iti faca ordine in capul,in gandirea ta.

devii un om moral.Dumnezeu este exigent in privinta corectitudinii si ordinii..asa ca daca te numesti un copil al lui Hristos trebuie sa fii un om curat ,moral,fara intentii pacatoase si ascunse.

ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:17
De la: garbo242980, la data 2012-11-21 23:09:01Duhul Sfant il primesti atunci cand ai crezut in Domnul Isus.
Duhul sfant il primesti cand iti smeresti mintea si il lasi pe Hristos sa te conduca si sa iti faca ordine in capul,in gandirea ta.

devii un om moral.Dumnezeu este exigent in privinta corectitudinii si ordinii..asa ca daca te numesti un copil al lui Hristos trebuie sa fii un om curat ,moral,fara intentii pacatoase si ascunse.

ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2012 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE PARERE AVETI DESPRE DOMNUL(DOAMNA)PIK-NIK??? 345 De la: garbo066857 6 Noiembrie 2009 09:16
jazz and.. bossa nova music for you ladies and gentlemens 11 De la: garbo225715 13 Septembrie 2013 14:11
Fazan 6 De la: garbo_399357 28 Mai 2014 14:57
un sfat..va rog!! 7 De la: silfida 29 Mai 2010 17:12
buna 1 De la: garbo216773 6 August 2011 12:16
Setari Cookie-uri