Sunt insarcinata si doresc sa ma despart de tatal copilului

BUNA
Iarta-ma ca indraznesc !!!
Am vazut ca ai primit sfaturi de la cit mai multi prieteni. chiar si versete din biblie. Frumos dar la NELOCUL LOR. Cei care nu cunosc sint cei mai mari cunoscatori , chiar si ai bibliei.
Stai cuminte nu te lua dupa toti.
Inca nu s-au nascut din nou ca sa stie legea zlobozeniei.
Stai calma si intreaba pe DUMNEZEU CA SIGUR ITI VA RASPUNDE .
EL a hotarit acea micuta fiinta ,si daca TU o doresti cu adevarat nu va va lasa prada nelegiuitilor.
Din propria-mi experienta stiu ca nu se va schimba decit daca vrea DUMNEZEU.
Dar fi atenta !!! Cum tu esti in ochii DOMNULUI, si el este la fel, si dorintele lui sint ascultate de DOMNUL.
Sfatul meu este sa te desparti cit mai repede de el , ca daca el nu doreste copilul, si dorinta lui ajunge la DOMNUL, sa sti ca cine a pus copilul in pintecele tau , tot EL il va lua de acolo.
Despartire inseamna ca trebui sa ingenunchezi in fata DOMNULUI , in DUH si in ADEVAR ,si sa marturisesti cu toata sinceritatea ca nu mai vrei sa fi cu el, atunci DOMNUL NU VA MAI TINE SEAMA DE DORINTA LUI , si copilul va raminea doar in dorinta ta , si in viata ta, pina va avea viata proprie si DOMNUL VA TINE CONT DE DORINTA COPILULUI.
Altfel sa nu te trezesti cu vreo surpriza neplacuta si sa nu sti de ce a venit.
Desparte-te de el si uneste-te cu DOMNUL ISUS !!! Este singurul barbat care stie sa respecte si sa ocroteasca femeia (viata).
Nu va pune nici-o lege absolut nici-o lege pe viata ta .Vei beneficia de legea zlobozeniei, care spune : Traieste dupa placul inimii , fara a face pe cei din jurul tau sa sufere .
In scriptura este scris , ca slova omoara , iar DUHUL este cel care da viata .
Lasa slova si cauta DUHUL !!!
sA AI PARTE DE INTELEPCIUNEA DOMNULUI . !!!
sintaici
Postat pe 30 Septembrie 2012 00:26
Buna dimineata,

Vreau sa iti raspund si tie, cel din Ploiesti, cu aceasta ocazie...Garbo2....
E cam greu in situatia ei sa creada ca poarta raspunderea a trei oameni. Relatia cu tatal copilului nu este limpede pentru ea, din cite vad eu nici el u stie bine pe ce lume este, nici cu straduinta care ar trebui din partea lui, cel putin.
Din partea ta, Lolly, este, sau a fost cu straduinta care ar trebui sa fie? Il iubesti? Am inteles de ce si cum s-a casatorit el, nu ne-ai spus insa de ce ai facut-o tu?
Poate nu stii nici tu prea bine...te sfatuiesc nici sa nu pleci, nici sa nu mai stai. Adica: nu divorta maine, azi, sau in trei zile. Pune o distanta intre voi. Spune-i, daca simti ca trebuie sa ii spui. Lucrurile se vor limpezi. Vei sti daca te iubeste, iti va arata. Vei sti daca il iubesti, vei simti nevoia sa ii arati.
In orice caz, trebuie sa faci efortul sa fie totul clar: in capul lui, in capul tau, in sufletele voastre si intre voi.
Abia dupa aceea trebuie, cred eu, sa iei o hotarire.

Crede-ma, intr-o zi vei sti ce sa faci. Si orice vei face, vei face cu inima impacata.
Gabriela_Mihai_Minzala_1
Postat pe 30 Septembrie 2012 07:14
df de ce trebuie sa mai stai cu el, daca se poarta rau?! Se va purta si mai rau dupa ce nasti...
natalita
Postat pe 30 Septembrie 2012 07:54
De la: dang, la data 2012-09-23 06:49:59.....fata draga, orce copil, e trimis de Dumnezeu, el are un sufletel, care receptioneaza, toate trairile tale, el aude ..si simte zbuciumul tau....
un copil e un fruct al dragostei , al iubirii, pure , celeste, l ai vrut..il al, da i o sansa , nu un chin...
..cred ca tatal lui, isi va modifica modul de a se purta , dupa nasterea lui..cand ii va srtange mana , cu manuta lui....
gandirea si trairile tale , iti fac rau si tie si copilului....
orce creatie impune sacrificiu, iubeste, depaseste criza, continua, FII OPTIMISTA SI INCREZATOARE!
NADEJDEA, CREDINTA SI DRAGOSTEA INVING!
SA FI IUBITA SI BINECUVANTATA!
DUMNEZEU SA TE AJUTE , PE TINE, COPILUL TAU SI RELATIA TA!




Dang

Ma bucur sincer ca mi-ai scris :)
Stiu ca mi se intampla o minune, sunt constienta ca am sa-l iubesc nemarginit si nu am sa-mi peird niciodata speranta ca totul o sa fie bine, cu tatal lui sau fara :)

Sa ai o zi superba, ca tine !
lollyme
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:21
De la: ingerasulluptator, la data 2012-09-29 18:43:40eu ma gandesc ca tu ai o stare agitata din cauza sarcinii si esti irascibila si poate i-ai trimis aceasta stare si lui...la tatal copilului...esti emotionata,,,stresata si trebuie sa ii explici asta sa nu puna la suflet,,si sa fie alaturi de tine...Eu stiu ca si eu cand ama numite probleme de rezolvat am o stare agitata si nu pot gandi logic si linistit,,apoi oamenii de langa mine simt si apoi se molipsesc si ei de aceasta stare...stiu ca este greu,,dar este bine sa te stapanesti starea de frica,,,dar eu sper ca dupa nastere sa fii mai relaxata....
Eu zic ca poate nu este bine sa pui la suflet ce zice partenerul,,,dar eu zic sa te rogi,,fa si tu o plimbare singura linistita,,,,sa te relaxezi..nu te gandi toata ziua la probleme,,si aceasta te va relaxa si poate vei fii mai relaxata...
Pt ca atunci cand esti agitata stresata aceasta stare se trasmite si atunci iese cearta...si practic din lucruri de nimic....




Inger,

Frica nu-mi este, desi am 5 luni si un picut de sarcina, nu traiesc cu frica durerilor facerii, nu ma gandesc cu pesimism spre nimic, doar ca tatal copilului este mult mai stresat decat mine, multttttt mult mai, tipa tot timpul, niciodata nu este fericit, vine deprimat acasa in permanenta, etc. Am incercat sa-l inteleg, dar crede-ma cand vezi ca cineva tipa la tine si te judeca si ptr cele mai mici lucruri este greu sa-ti pastrezi calmul ( da, din pacate si eu sunt colerica ).
Si in principiu ai dreptate, ne certam din cele mai mici lucruri... asta numesc eu neiubire.....
lollyme
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:26
De la: aqua11, la data 2012-09-30 00:11:39am emotii, normal ca orice mamica...:D eu nu am facut 4d, poate il fac luna asta ca e mai mare si poate ii vad fetisoara aia dulce :) eu mi-am facur analizele la 21 saptamani prima data si a iesit in regula, doar putin fier lipsa. iau vitamine si fier(gratuit de la doctorita de fam) si ne simtim foarte bine. tu cum esti? te simti bine? ai vreo durere ceva? daca vrei eu mai intru pe un forum sarcinapesaptamani.ro e de actualitate si sunt multe mamici dragute, uneori rad de povestile lor, de ce se intampla, e amuzant :D
eu la 17 saptamani am aflat ca e baiat :D tu sti ce ai in burtica? iti doresc o sarcina usoara si Doamne Doamne sa va vegheze. noi 2 va pupam dulce dulce



Neata Aqua :)

Initial mi-a spus medicul ca-i fetita 90% apoi ca-i baiat


Sincer eu nu ma simt insarcinata, nu am greturi, pofte, chiar imi cam lipseste si pofta de mancare ....ma port in continuare ca o FREE GIRL :)))) si deabia mi se vede burticul, foarte putini si-au dat seama ca-s insarcinata :P

M-am gandit sa ma inscriu pe forumuri cu mamici, as avea nevoie de sfaturi de ele :).
P.s.: In schimb, am o singura superstitie si anume sa nu cumpar nimic ptr bebe pana in clipa in care se naste :)
Pupici
lollyme
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:34
De la: Gabriela_Mihai_Minzala_1, la data 2012-09-30 07:14:55Buna dimineata,

Vreau sa iti raspund si tie, cel din Ploiesti, cu aceasta ocazie...Garbo2....
E cam greu in situatia ei sa creada ca poarta raspunderea a trei oameni. Relatia cu tatal copilului nu este limpede pentru ea, din cite vad eu nici el u stie bine pe ce lume este, nici cu straduinta care ar trebui din partea lui, cel putin.
Din partea ta, Lolly, este, sau a fost cu straduinta care ar trebui sa fie? Il iubesti? Am inteles de ce si cum s-a casatorit el, nu ne-ai spus insa de ce ai facut-o tu?
Poate nu stii nici tu prea bine...te sfatuiesc nici sa nu pleci, nici sa nu mai stai. Adica: nu divorta maine, azi, sau in trei zile. Pune o distanta intre voi. Spune-i, daca simti ca trebuie sa ii spui. Lucrurile se vor limpezi. Vei sti daca te iubeste, iti va arata. Vei sti daca il iubesti, vei simti nevoia sa ii arati.
In orice caz, trebuie sa faci efortul sa fie totul clar: in capul lui, in capul tau, in sufletele voastre si intre voi.
Abia dupa aceea trebuie, cred eu, sa iei o hotarire.

Crede-ma, intr-o zi vei sti ce sa faci. Si orice vei face, vei face cu inima impacata.



Buna Gabriela :)

Pai sa clarific un lucru ...noi nu suntem casatoriti.
Noi am avut o perioada foarte buna cateva luni ( timp in care ne-am propus sa incercam sa facem un copil) apoi dupa ne-am despartit, am reluat legatura cand eu m-am intors din vacanta si el m-am intrebat daca facusem testul sau daca mi-a venit. Ne-am intalnit ( nu-mi mai venise de 1 luna jumatate si nu era ceva nemaintalnit la mine, avand cm neregulat dintotdeauna, eram sigura ca s-a intamplat din nou, in nici un caz nu credeam ca sunt), am decis sa luam testul, l-am facut....si in momentul in care a vazut ca-s insarcinata, omul a inceput sa planga de fericire :" vai ca te iubesc, ca Dumnezeu ne arata ca nu trebuie sa ne despartim, ca de fapt ne iubim, Vrei sa fii femeia mea ptr totdeauna?!"
Eu fiind inca in soc si neintelegend cum poate un om sa se schimbe asa, in doua secunde, am ascultat ce are de zis si nu am spus nimic, in timp ce el si-a trezit familia sa le anunte ca or sa aibe un nepotel :). Toate bune si frumoase, toata lumea fericita, a venit la ai mei, m-a cerut, ramasese sa facem cuunia civila in cca 1 luna, apoi a inceput mamaia lui sa-mi zica sa facem cununia acasa, ca ce restaurant ca e prea scump si nu merita....eu fiind genul de om care intotdeauna am avut vise mari si intotdeauna mi-am facut poftele am spus :"NU" eu nu vreau acasa, macar la o terasa, nu vreau sa ma marit ca sa ma marit.In fine, Prea mutle detalii, cununia s-a amanat pe motiv ca iubitului meu i se parea ca sunt prea mult i10 invitati din partea mea si ca nu ne permitem ( in ideea in care eu aveam deja jumatatea sumei). Atunci am spus ca daca nu pot sa-mi chem macar rudele de gradul 1, atunci nu mai facem nimic...... si asa a ramas.... si cam de atunci s-a cam rasturnat situatia...probabil ca mamaia sa ii spune ca-s prea fitoasa ca nu vreau sa ma marit cu el, nu-mi dau seama.... ideea este ca nu mi-am dorit nicioadata sa ma casatoresc DOAR ptr ca sunt insarcinata, asta-i partea ptr care NU am cum sa fiu judecata, dupa parerea mea....in 3 ani de relatie niciodata nu m-a cerut, dar cum a aflat de copil m-a cerut, mi-a spus sa locuiesc cu el etc.....


Am dat multe detalii din dorinta de a fi inteleasa...noi nu avem o relatie ok ptr ca eu am visele mele si doresc sa mi le implinesc, el nu intelege, ma numeste materialista (desi eu am tot timpul bani si el nu ) si crede ca cer prea multe....

iubire este, sigur.....numai ca noi doi nu putem sa comunicam......in nici un fel...

Acum mi-am propus sa-l ajut sa-si termine casa, sa ne mutam acolo ( ma mut cu el doar si doar ca sa fiu sigura ca am facut totul)...daca o sa se paorte in continuare asa, am sa plec si o sa fie definitiv....Vreau sa stiu ca am facut totul....nu vreau regrete


O zi frumoasa !
lollyme
Postat pe 30 Septembrie 2012 12:01
In viata asta am trait numai printre cioburi.Am fost taiat in mii si mii de taieturi si mii si mii de bucatele.Nu mai are ce curge din mine decit iluzii speranta si nadejde.Astept, Astept,Astept,
si iar astept. Ce? Nu stiu, dar stiu ca va veni. Si cind va veni va fi aici si aici totul se va schimba.
Nu-ti dau ,nu-ti cer, nu-ti spun, ca n-am de unde.De vrei asteapta si tu. Ce? Sti tu .Si nu mai spune nimanui.

Oricum, Oriunde, tot frumoasa ramii.
Nu te schimba !!!
sintaici
Postat pe 30 Septembrie 2012 14:32
De la: lollyme, la data 2012-09-30 12:01:36
De la: Gabriela_Mihai_Minzala_1, la data 2012-09-30 07:14:55Buna dimineata,

Vreau sa iti raspund si tie, cel din Ploiesti, cu aceasta ocazie...Garbo2....
E cam greu in situatia ei sa creada ca poarta raspunderea a trei oameni. Relatia cu tatal copilului nu este limpede pentru ea, din cite vad eu nici el u stie bine pe ce lume este, nici cu straduinta care ar trebui din partea lui, cel putin.
Din partea ta, Lolly, este, sau a fost cu straduinta care ar trebui sa fie? Il iubesti? Am inteles de ce si cum s-a casatorit el, nu ne-ai spus insa de ce ai facut-o tu?
Poate nu stii nici tu prea bine...te sfatuiesc nici sa nu pleci, nici sa nu mai stai. Adica: nu divorta maine, azi, sau in trei zile. Pune o distanta intre voi. Spune-i, daca simti ca trebuie sa ii spui. Lucrurile se vor limpezi. Vei sti daca te iubeste, iti va arata. Vei sti daca il iubesti, vei simti nevoia sa ii arati.
In orice caz, trebuie sa faci efortul sa fie totul clar: in capul lui, in capul tau, in sufletele voastre si intre voi.
Abia dupa aceea trebuie, cred eu, sa iei o hotarire.

Crede-ma, intr-o zi vei sti ce sa faci. Si orice vei face, vei face cu inima impacata.



Buna Gabriela :)

Pai sa clarific un lucru ...noi nu suntem casatoriti.
Noi am avut o perioada foarte buna cateva luni ( timp in care ne-am propus sa incercam sa facem un copil) apoi dupa ne-am despartit, am reluat legatura cand eu m-am intors din vacanta si el m-am intrebat daca facusem testul sau daca mi-a venit. Ne-am intalnit ( nu-mi mai venise de 1 luna jumatate si nu era ceva nemaintalnit la mine, avand cm neregulat dintotdeauna, eram sigura ca s-a intamplat din nou, in nici un caz nu credeam ca sunt), am decis sa luam testul, l-am facut....si in momentul in care a vazut ca-s insarcinata, omul a inceput sa planga de fericire :" vai ca te iubesc, ca Dumnezeu ne arata ca nu trebuie sa ne despartim, ca de fapt ne iubim, Vrei sa fii femeia mea ptr totdeauna?!"
Eu fiind inca in soc si neintelegend cum poate un om sa se schimbe asa, in doua secunde, am ascultat ce are de zis si nu am spus nimic, in timp ce el si-a trezit familia sa le anunte ca or sa aibe un nepotel :). Toate bune si frumoase, toata lumea fericita, a venit la ai mei, m-a cerut, ramasese sa facem cuunia civila in cca 1 luna, apoi a inceput mamaia lui sa-mi zica sa facem cununia acasa, ca ce restaurant ca e prea scump si nu merita....eu fiind genul de om care intotdeauna am avut vise mari si intotdeauna mi-am facut poftele am spus :"NU" eu nu vreau acasa, macar la o terasa, nu vreau sa ma marit ca sa ma marit.In fine, Prea mutle detalii, cununia s-a amanat pe motiv ca iubitului meu i se parea ca sunt prea mult i10 invitati din partea mea si ca nu ne permitem ( in ideea in care eu aveam deja jumatatea sumei). Atunci am spus ca daca nu pot sa-mi chem macar rudele de gradul 1, atunci nu mai facem nimic...... si asa a ramas.... si cam de atunci s-a cam rasturnat situatia...probabil ca mamaia sa ii spune ca-s prea fitoasa ca nu vreau sa ma marit cu el, nu-mi dau seama.... ideea este ca nu mi-am dorit nicioadata sa ma casatoresc DOAR ptr ca sunt insarcinata, asta-i partea ptr care NU am cum sa fiu judecata, dupa parerea mea....in 3 ani de relatie niciodata nu m-a cerut, dar cum a aflat de copil m-a cerut, mi-a spus sa locuiesc cu el etc.....


Am dat multe detalii din dorinta de a fi inteleasa...noi nu avem o relatie ok ptr ca eu am visele mele si doresc sa mi le implinesc, el nu intelege, ma numeste materialista (desi eu am tot timpul bani si el nu ) si crede ca cer prea multe....

iubire este, sigur.....numai ca noi doi nu putem sa comunicam......in nici un fel...

Acum mi-am propus sa-l ajut sa-si termine casa, sa ne mutam acolo ( ma mut cu el doar si doar ca sa fiu sigura ca am facut totul)...daca o sa se paorte in continuare asa, am sa plec si o sa fie definitiv....Vreau sa stiu ca am facut totul....nu vreau regrete


O zi frumoasa !
pai nu ii da bani pt casa...lasa sa faca el ca este barbat...El este cel materialist care traieste de pe spinarea ta...stiu ca esti gravida si ca ai sa fii singura la nastere dar poate ca este mai bine sa clarificati situatia....Ca tu nu vrei sa ii dai bani sa termine casa lui care este pe numele tau..Daca ai bani ea si pastreaza-i pt copilul tau...Daca nu va potriviti faceti o pauza ce sa zic chiar daca iti va fii greu sa pleci cu copilul in burta..Dar mai bine mutate la parintii tai care poate o sa te sustina mai mult psihic in perioada asta de sarcina care nu este deloc usoara pt o femeie....
Pot sa te muti la parintii tai,,apoi daca mai tarziu vrea sa te intorci la el,,impunei niste reguli si tinete de ele....
Nu ii da bani sa faca casa....Si tu sa nu ai o nunta ca lumea ca asa vrea masa..Daca masa este nematerista de ce asteapta sa ii dai bani lui fiusu si nu ii da masa..Sau sa munceasca el ca este barbat...
Impuneti punctul de vedere si nu ii mai lasa pe altii sa te joace cum vor ei...
Pleaca la parintii tai,chiar daca este greu gravida dar poate o sa ai mai miulta liniste ,stai o perioada daca iti va cere sa va impacati impune-i niste reguli si tinete de ele...
Apoi nu te enerva...fii hotarata cand ii vorbesti....Daca vede ca te enervezi nu te ia in serios pt ca zice ca vorbesti la nervi....
Discuta serios hotarat,,,dar pleaca la parintii tai ca sa isi dea seama ca te poate si pierde...ei incearca sa profite de slabiciunile tale..nu ii mai da bani zii ca nu ai,,pt ca ai nevoie de bani ptcopil si apoi cine stie cat va merge relatia cu el,,daca este asa dus,,pune-i reguli sa nu mai tipe la tine ca preci si il lasi ca sa invete boul sa se controleze
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 19:00
pai nu ii da bani pt casa...lasa sa faca el ca este barbat...El este cel materialist care traieste de pe spinarea ta...stiu ca esti gravida si ca ai sa fii singura la nastere dar poate ca este mai bine sa clarificati situatia....Ca tu nu vrei sa ii dai bani sa termine casa lui care este pe numele tau..Daca ai bani ea si pastreaza-i pt copilul tau...Daca nu va potriviti faceti o pauza ce sa zic chiar daca iti va fii greu sa pleci cu copilul in burta..Dar mai bine mutate la parintii tai care poate o sa te sustina mai mult psihic in perioada asta de sarcina care nu este deloc usoara pt o femeie....
Pot sa te muti la parintii tai,,apoi daca mai tarziu vrea sa te intorci la el,,impunei niste reguli si tinete de ele....
Nu ii da bani sa faca casa....Si tu sa nu ai o nunta ca lumea ca asa vrea masa..Daca masa este nematerista de ce asteapta sa ii dai bani lui fiusu si nu ii da masa..Sau sa munceasca el ca este barbat...
Impuneti punctul de vedere si nu ii mai lasa pe altii sa te joace cum vor ei...
Pleaca la parintii tai,chiar daca este greu gravida dar poate o sa ai mai miulta liniste ,stai o perioada daca iti va cere sa va impacati impune-i niste reguli si tinete de ele...
Apoi nu te enerva...fii hotarata cand ii vorbesti....Daca vede ca te enervezi nu te ia in serios pt ca zice ca vorbesti la nervi....
Discuta serios hotarat,,,dar pleaca la parintii tai ca sa isi dea seama ca te poate si pierde...ei incearca sa profite de slabiciunile tale..nu ii mai da bani zii ca nu ai,,pt ca ai nevoie de bani ptcopil si apoi cine stie cat va merge relatia cu el,,daca este asa dus,,pune-i reguli sa nu mai tipe la tine ca preci si il lasi ca sa invete boul sa se controleze
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 19:02
pai nu ii da bani pt casa...lasa sa faca el ca este barbat...El este cel materialist care traieste de pe spinarea ta...stiu ca esti gravida si ca ai sa fii singura la nastere dar poate ca este mai bine sa clarificati situatia....Ca tu nu vrei sa ii dai bani sa termine casa lui care este pe numele tau..Daca ai bani ea si pastreaza-i pt copilul tau...Daca nu va potriviti faceti o pauza ce sa zic chiar daca iti va fii greu sa pleci cu copilul in burta..Dar mai bine mutate la parintii tai care poate o sa te sustina mai mult psihic in perioada asta de sarcina care nu este deloc usoara pt o femeie....
Pot sa te muti la parintii tai,,apoi daca mai tarziu vrea sa te intorci la el,,impunei niste reguli si tinete de ele....
Nu ii da bani sa faca casa....Si tu sa nu ai o nunta ca lumea ca asa vrea masa..Daca masa este nematerista de ce asteapta sa ii dai bani lui fiusu si nu ii da masa..Sau sa munceasca el ca este barbat...
Impuneti punctul de vedere si nu ii mai lasa pe altii sa te joace cum vor ei...
Pleaca la parintii tai,chiar daca este greu gravida dar poate o sa ai mai miulta liniste ,stai o perioada daca iti va cere sa va impacati impune-i niste reguli si tinete de ele...
Apoi nu te enerva...fii hotarata cand ii vorbesti....Daca vede ca te enervezi nu te ia in serios pt ca zice ca vorbesti la nervi....
Discuta serios hotarat,,,dar pleaca la parintii tai ca sa isi dea seama ca te poate si pierde...ei incearca sa profite de slabiciunile tale..nu ii mai da bani zii ca nu ai,,pt ca ai nevoie de bani ptcopil si apoi cine stie cat va merge relatia cu el,,daca este asa dus,,pune-i reguli sa nu mai tipe la tine ca preci si il lasi ca sa invete boul sa se controleze
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 19:02
De la: ingerasulluptator, la data 2012-09-30 19:02:05pai nu ii da bani pt casa...lasa sa faca el ca este barbat...El este cel materialist care traieste de pe spinarea ta...stiu ca esti gravida si ca ai sa fii singura la nastere dar poate ca este mai bine sa clarificati situatia....Ca tu nu vrei sa ii dai bani sa termine casa lui care este pe numele tau..Daca ai bani ea si pastreaza-i pt copilul tau...Daca nu va potriviti faceti o pauza ce sa zic chiar daca iti va fii greu sa pleci cu copilul in burta..Dar mai bine mutate la parintii tai care poate o sa te sustina mai mult psihic in perioada asta de sarcina care nu este deloc usoara pt o femeie....
Pot sa te muti la parintii tai,,apoi daca mai tarziu vrea sa te intorci la el,,impunei niste reguli si tinete de ele....
Nu ii da bani sa faca casa....Si tu sa nu ai o nunta ca lumea ca asa vrea masa..Daca masa este nematerista de ce asteapta sa ii dai bani lui fiusu si nu ii da masa..Sau sa munceasca el ca este barbat...
Impuneti punctul de vedere si nu ii mai lasa pe altii sa te joace cum vor ei...
Pleaca la parintii tai,chiar daca este greu gravida dar poate o sa ai mai miulta liniste ,stai o perioada daca iti va cere sa va impacati impune-i niste reguli si tinete de ele...
Apoi nu te enerva...fii hotarata cand ii vorbesti....Daca vede ca te enervezi nu te ia in serios pt ca zice ca vorbesti la nervi....
Discuta serios hotarat,,,dar pleaca la parintii tai ca sa isi dea seama ca te poate si pierde...ei incearca sa profite de slabiciunile tale..nu ii mai da bani zii ca nu ai,,pt ca ai nevoie de bani ptcopil si apoi cine stie cat va merge relatia cu el,,daca este asa dus,,pune-i reguli sa nu mai tipe la tine ca pleci si il lasi ca sa invete boul sa se controleze
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 19:04
De la: sintaici, la data 2012-09-30 14:32:07In viata asta am trait numai printre cioburi.Am fost taiat in mii si mii de taieturi si mii si mii de bucatele.Nu mai are ce curge din mine decit iluzii speranta si nadejde.Astept, Astept,Astept,
si iar astept. Ce? Nu stiu, dar stiu ca va veni. Si cind va veni va fi aici si aici totul se va schimba.
Nu-ti dau ,nu-ti cer, nu-ti spun, ca n-am de unde.De vrei asteapta si tu. Ce? Sti tu .Si nu mai spune nimanui.

Oricum, Oriunde, tot frumoasa ramii.
Nu te schimba !!!



Sintaici

Poetic raspunsul tau!!!
Mi-a placut tare :)
Sper ca ce astepti sa nu se lase prea mult asteptata :P

Numai bine !
lollyme
Postat pe 1 Octombrie 2012 00:02
eu te sfatuiesc sa iti faci un proces de constiinta...sa pui in balanta lucrurile rele si cele bune...numai tu stii ceea ce se intampla in viata ta ....si sa iei o decizie....indiferent care ar fii sa ti-o asumi si sa te gandesti ca ceea ce vei face acum va afecta sau nu copilul tau pe mai tarziu....nu te lasa influentata de rautati si nici de prejudecati...chiar nu merita....iar daca iti dai seama ca nu il iubesti pe sotul (partenerul ) tau nu cred ca e bine sa continui...nu esti pe vremea parintilor nostri cand faptul ca esti o mama singura era o rusine si vorbeau babele pe la colturi.....aa si crede-ma ca iubirea pe care o simti acum este nimic pe langa ce vei simti pt copilasul tau cand il vei vedea...si mai ales dupa....eu dupa 1 an si trei luni imi dau seama ca il iubesc pe bebele meu mult mai mult decat atunci cand s-a nascut....atunci eram confuza derutata si nu realizam ca mogaldeata mica pe care o tineam in brate era a mea.....o sa vezi...si in leg cu nunta ..nu cred (parerea mea ma repet) ca este bine sa faci o nunta daca nu esti sigura ca il iubesti pe partenerul tau...si in mod sigur nu "mamaie" sa iti hotarasca felul cum iti organizezi nunta....
PS. si inca ceva ...gandeste-te bine ca o casatorie civila implica un divort, daca nu va intelegeti, si deasemenea un proces pt tutela minorului ....adica o alta trauma pt copil....

clau1978
Postat pe 1 Octombrie 2012 00:05
De la: serbulaura, la data 2012-09-26 20:13:27
De la: clau1978, la data 2012-09-25 19:48:00pt serbulaura
si eu sunt ingaduitoare dar poana la un punct...cand este vorba de copilul meu sunt fff EGOISTA....indiferent ce spun altii voi fce ceea ce consider ca este bine pt copilul meu.....sigur ca nimeni nu poate lua decizii in locul ei dar cu certitudine poate spune oricare mama care a postat un mesaj pe forumul acesta ca atitudinea domnului respectiv nu ii face bine in primul rand copilului sau si apoi mamei....daca esti o viitoare mamica intreaba-ti medicul ce se intampla in cazul unui stres major pe care il suporta o viitoare mama...ce se intampla cu fatul si care sunt consecintele unei asemenea atitudini "iubitoare " a unui viitor tata. Scria cineva ca prietenul sau domnul respectiv nu isi doreste de fapt asumarea unor responsabilitati in ceea ce priveste copilul..DA SUNT PERFECT DE ACORD....intradevar barbatii sunt mai imaturi cateodata(scuze pt pers de sex masc dar asta este adevarul) dar asta nu este un motiv care sa justifice o asemenea purtare...nici sa bea asa mult cum ai spus ca a fost cazul sotului tau....un copil este o bucurie nu un chin....daca il doresti evident....iar in ceea ce priveste socrii tai afirmatiile tale au fost de genul" m-au privit ca pe o pers care la dadea un nepot si nimic mai mult" asta inseamna respect?...nu crede ca vreau sa sar la tine dar eu sunt de parere ca nu este normal asa...ar trebui sa fii cea mai importanta pers pt ei in aceste momente...mai importanta si decat copilul lor(sotul tau)...si sa te rasfete la randul lor....da eu nu am avut parte de asemenea socrii dar am incercat si reusit, zic eu, pt copilul meu sa nu le pun la suflet si sa treaca pe langa mine supararile......am iertat dar nu am uitat


Draguta.... deja ne incurcam in polemici si nu cred ca e de ajutor autoarei acestui topic... fiecare si le randuieste cum stie...daca nu gresesc am mentionat ca era ...dar acum e frumos... si sunt de acord cu tine ca mama e cea mai importanta pentru copil si in consecinta are cel mai greu cuvant in ceea ce priveste copilul...dar am mai mentionat si faptul ca nu sunt aici sa-mi etalez viata mea...dadeam un exemplu... oamenii se pot schimba... si daca exista iubire merita incercat... eu sunt de parere ca un copil trebuie sa aiba ambii parinti...e parerea mea.. si faza cu socrii...crede-ma si ei s-au schimbat...cum spuneam fiecare si le drege cum vrea si stie...asta vroiam sa spun...de la destul de rau...s-a ajuns destul de bine... atitudinea socrilor era cea care era...doar pentru ca eu nu i-am lasat sa-si bage nasul prea mult in viata mea...hai ca deja am spus prea multe si se dezvolta un adevarat razboi aici...

eu nu ma razboiesc cu nimeni...nici nu cred ca este cazul...dar in conceperea unui copil este nevoie de doua pers de sex diferit...in consecinta cred ca ambii ar trebui sa isi asume responsabilitatea pt fiinta ce se va naste...din cate am inteles de la autoarea acestui topic partenerul ei si rudele ei sunt cam egoiste din fire....si "draguta" asta nu se schimba...un egoist
egoist ramane pana la moarte....si cred ca cine si-a etalat viata aici a facut-o cu buna credinta ca sa fie o experienta in urma careia autoarea acestui topic sa ia cea mai buna decizie in ceea ce o priveste.....si copilul indiferent ca mama si tata sunt impreuna sau nu va avea INTOTDEAUNA doi parinti...bineinteles in masura in care tatal in cazul acesta va dori sa isi asume responsabilitatea cresterii si educarii unui copil....daca nu ...."padurea ii plina de copaci"...isi va gasi un barbat bun care sa o iubeasca si bineinteles care sa ii iubeasca bebele si sa vrea sa intemeieze o famile cu ei.....ma bucur ca situatia ta a fost cea fericita si aceea pe care ti-o doreai si ca socrii si sotul tau s-au schimbat....dar poate nu va fii cazul ei....numai ea poate hotari ....numai ea stie ce este in inima si sufletul ei....cateodata este prea greu sa treci peste multele cuvinte grele indiferent cata iubire a fost intre ei.....si trebuie sa stie ca NIMENI nu are dreptul sa o judece pt decizia pe care o va lua indiferent ca este buna sau rea din prisma noastra a "comentatorilor"
clau1978
Postat pe 1 Octombrie 2012 00:24
Buna,sunt una din multele femei care au luat haturile in mana si au spus adio tatalui copilului lor, cand caruta nu a mai mers .Mi-a gresit mult, si mie si copilului. M-a inselat, m-a lovit, l-a lovit si pe copil....Am crescut copilul cu dragoste,cu sudoare, si am ajuns in punctul in care sunt din nou intr-o relatie de data asta fericita.....Lucrurile pot decurge bine pentru tine, nu este un capat de lume sa o iei din nou de la inceput sufleteste, iar dragostea pentru copil iti va insufla puterea sa-l cresti frumos....
Dar intotdeauna cand alegi sa te desparti de tatal copilului,lucrurile s-ar putea sa nu evolueze la fel de bine pentru cel mic ca si pt tine....
Ti-o spun din perspectiva mamei al carui baietel sufera ca nu il are pe tata langa el, desi o viata cu tata langa el ar fi fost cu siguranta un calvar pentru mine....
Si daca as fi ramas cu el, i-ar fi facut o viata de chin si copilului...dar asta cel mic nu are de unde sa stie, si sufera dupa o iluzie....Si asta in conditiile in care actualul meu sot se poarta superOK cu el, sau poate tocmai de aceea(-intreaba ,,de ce nu poate fi si tata la fel de cool ca Radu?,,)-NIMIC NU UMPLE GOLUL LASAT DE LIPSA TATALUI, DE LIPSA UNUI TATA BUN.....

Copiii despartirilor sunt afectati cumplit, mai cumplit decat credem noi, femeile ,,barbate,,....daca vorbim din perspectiva lor, bine ar fi fost sa nu-i fi facut daca acela nu era omul potrivit
Iar daca raul tot a fost facut, sa nu-i privam pe copiii nostri de tatal lor,decat daca acesta intradevar nu le aduce decat suferinta.
Cantareste bine, draga mea, cat de grave sunt greselile partenerului tau, pune in balanta calitatile lui de partener cu cele de tata si alege in consecinta...Nu te lasa prada unor sentimente de moment, da-i timp, da-i sanse, iar daca vezi ca lucrurile nu mai pot suferi indreptare, mai cantareste inca o data cat de bun este ca TATA....cum poti spune ca iti iubesti copilul mai mult ca orice daca il privezi de cel mai important parametru al vietii lui,unul din parinti?(Asta daca acel individ nu-i afecteaza in mod grav si negativ dezvoltarea?)
Nu te desparti de el decat daca sunt motive intemeiate .
Ai putea intreba care sunt acele motive intemeiate si cine decide care sunt -tu(datorita sentimentelor tale) sau copilul( prin prisma necesitatilor lui).
Toti trei sunteti in ecuatie.Doar tu stii cine este cel mai important.....
garbo_5053
Postat pe 8 Octombrie 2012 02:50
De la: garbo_5053, la data 2012-10-08 02:50:40Buna,sunt una din multele femei care au luat haturile in mana si au spus adio tatalui copilului lor, cand caruta nu a mai mers .Mi-a gresit mult, si mie si copilului. M-a inselat, m-a lovit, l-a lovit si pe copil....Am crescut copilul cu dragoste,cu sudoare, si am ajuns in punctul in care sunt din nou intr-o relatie de data asta fericita.....Lucrurile pot decurge bine pentru tine, nu este un capat de lume sa o iei din nou de la inceput sufleteste, iar dragostea pentru copil iti va insufla puterea sa-l cresti frumos....
Dar intotdeauna cand alegi sa te desparti de tatal copilului,lucrurile s-ar putea sa nu evolueze la fel de bine pentru cel mic ca si pt tine....
Ti-o spun din perspectiva mamei al carui baietel sufera ca nu il are pe tata langa el, desi o viata cu tata langa el ar fi fost cu siguranta un calvar pentru mine....
Si daca as fi ramas cu el, i-ar fi facut o viata de chin si copilului...dar asta cel mic nu are de unde sa stie, si sufera dupa o iluzie....Si asta in conditiile in care actualul meu sot se poarta superOK cu el, sau poate tocmai de aceea(-intreaba ,,de ce nu poate fi si tata la fel de cool ca Radu?,,)-NIMIC NU UMPLE GOLUL LASAT DE LIPSA TATALUI, DE LIPSA UNUI TATA BUN.....

Copiii despartirilor sunt afectati cumplit, mai cumplit decat credem noi, femeile ,,barbate,,....daca vorbim din perspectiva lor, bine ar fi fost sa nu-i fi facut daca acela nu era omul potrivit
Iar daca raul tot a fost facut, sa nu-i privam pe copiii nostri de tatal lor,decat daca acesta intradevar nu le aduce decat suferinta.
Cantareste bine, draga mea, cat de grave sunt greselile partenerului tau, pune in balanta calitatile lui de partener cu cele de tata si alege in consecinta...Nu te lasa prada unor sentimente de moment, da-i timp, da-i sanse, iar daca vezi ca lucrurile nu mai pot suferi indreptare, mai cantareste inca o data cat de bun este ca TATA....cum poti spune ca iti iubesti copilul mai mult ca orice daca il privezi de cel mai important parametru al vietii lui,unul din parinti?(Asta daca acel individ nu-i afecteaza in mod grav si negativ dezvoltarea?)
Nu te desparti de el decat daca sunt motive intemeiate .
Ai putea intreba care sunt acele motive intemeiate si cine decide care sunt -tu(datorita sentimentelor tale) sau copilul( prin prisma necesitatilor lui).
Toti trei sunteti in ecuatie.Doar tu stii cine este cel mai important.....



Buna Garbo 5053

Pai ma bucur ptr tine, chair azi ma intrebam " Oare cum ajung oamenii sclavii relatiilor nefericite?! De ce nu au curajul sa plece?!"
Ma smt usurata sa vad ca sunt oameni care au curajul asta, care-si refac viata, cu greu, dar cu speranta ca o sa fie mult mai bine !
Copilul tau va creste si va intelege multe, din pacate, inttodeauna se va intreba " Cum ar fi fost daca?!", dar cred ca la fel era si daca ramaneai cu tatal lui si te vedea nefericita....s-ar fi intrebat oare de ce nu te-ai despartit de el ?


Eu nu-s lamurita inca, dar zi de zi, mai adaug cate o bila neagra, la fel si dragul meu iubit, poate, relatie noastre.... la noi este cam clar, se pare ca orice am face, nu gasim puterea sa ne intelegem, sau.....suntem atat de nemultumiti unul de altul ca probabil exista doar calea despartirii.

Ai grija de voi !
lollyme
Postat pe 11 Octombrie 2012 22:05
Retraiesc .intr-un fel povestea mea,din experienta iti pot spune ca totul depinde numai de tine,este foarte important ca,pe perioada sarcinii sa fii linistita si optimista,mie mi-au lipsit lucrurile astea,mi-a ajutat D-zeu si am un copil sanatos si frumos de 3 luni,sunt singura ma ajuta mama si cei apropiati sa am grija de bebe,crede-ma se poate si mai rau,dupa ce a aflat de sarcina "tatal"copilului prima data a fost incantat si isi facea planuriiar a 2-a zi a zis ca el nu este pregatit ca el dorea demult sa ne despartim si eu ascultam socata,uimita explicatiile lui penibile si oribile,a incercat sa ma faca sa renunt la copil,dar la 34 de ani am considerat ca e timpul sa devin mama cu sau fara el alaturi(el are 38 ani),pe toata perioada sarcinii ma suna ocazional sa sicaneze si sa ma hartuiasca psihic,dar nu am cedat,cand am nascut era plecat in america cu serviciul si cu noua relatie,eu am nascut,a venit de 2 ori sa vada copilul si la botez ,doar atat si mie mi-a spus toata lumea ca se va schimba cand va veni copilul dar nu a fost asa,eu nu mai astept nimic ,singurul regret este ca copilul meu nu are un tata dar ma gandesc ca sunt mult mai linistita si implinita asa decat langa un barbat care mi-a demonstrat ca nu ma iubeste,ca este imatur ,egoist si iresponsabil,mi-a fost greu sa accept asta dar d-zeu are grija sa-mi arate zi de zi ca sunt pe drumul cel bun,ai grija de tine si D-ZEU sigur iti va fi alaturi te va intarii si te va ajuta in cea mai grea sarcina,aceea de a fi mamica.cris
garbo013188
Postat pe 14 Octombrie 2012 19:06
Hm, din fericire domnule Vieru o femeie trebuie sa se gandeasca la sanatatea copiilor(si fizica , dar mai ales psihica). Daca un barbat devine violent intr-o casnicie, mai si bea pe deasupra eu cred ca femeia trebuie sa renunte la el fara sa mai cugete. Mai ales daca are posibilitati materiale ptr, a creste copii. Copii nu au de ce sa ramana marcati pentru toata viata din cauza unui parinte vicios, frustrat, si mai ales violent(indiferent ca este femeie sau barbat).
garbo_2622
Postat pe 9 Noiembrie 2012 09:35
da din b..i mai mult nefericito
pinkrainbow
Postat pe 28 Decembrie 2013 01:54
5053, tu vorbesti din perspectiva unilaterala a mamei unui baietel care SUFERA dupa tatal lui. Pot sa iti spun din alta perspectiva ca nu e valabil pentru toti copiiii! Si tind sa cred ca nici macar pentru cei mai multi dintre ei nu e valabil!
Conceptul de "tata", notiunea si semnificatia le are de la tine. "Couldn've been" tot de la tine. Copilul cind se naste n-are nici un fel de idee preconceputa despre faptul ca ar trebui sau n-ar trebui ca tatal lui natural sa se poarte asa si pe dincolo. Bebelusul n-are nici cea mai vaga idee ce e ala "tata natural". Din punctul ala TU esti cea care ii inoculeaza "reguli", regrete si nostalgii.
Daca atitudinea ta e de pura indiferenta fata de masculul cu care l-ai conceput si fata de rolul acestuia in viata copilului, va invata la rindul lui ca nu e mare brinza. Daca faci din divort o tragedie, copilul va invata ca e o tragedie. Copiiii sint senzitivi. Sint intuitivi. Nu e suficient sa nu ii spui ca l-a parasit tat-su, sarmanul de el. E suficient sa o simti! Iar faptul ca o simti TU e ceea ce il invata pe copil ca i s-a intimplat o nenorocire, deci ...sufera.
Crede-ma ca am un copil mic pe care il doare fix in fund de tat-su "naturel" si care e foarte fericit fara el. Deci nu vorbesc din povesti.
Nu perpetua greseala ta, convingind pe toata lumea ca vai, bietul copil. Copilul poate fi absolut bine merci! De tine depinde.
quasaria
Postat pe 28 Decembrie 2013 03:47
Ai auzit de domnul Bubuza Miracles ?? Știți că domnul Bubuza a ajutat atâția oameni ?? Am 37 de ani și mamă a unei fiice de 13 ani, relația mea cu soțul meu a fost oribilă. Soțul meu m-a înșelat și oricând m-am plâns că o să mă doară cu vorbe și să plece, Uneori nu va veni acasă zile întregi și nu-i pasă de sentimentele mele de ce alteori va cere scuze, dar va înșela din nou. Plâng în fiecare seară până când sora mea geamănă mi-a povestit cum Lord Bubuza și-a ajutat prietena cu problemele ei de relație, așa că l-am contactat pe aplicația whats: +1 505 569 0396 și i-am spus cât de nepăsător este soțul meu. Am discutat cu Lord Bubuza pe WhatsApp: +1 505 569 0396 și am furnizat tot ce avea nevoie pentru a mă folosi pentru a mă ajuta. Câteva ore mai târziu soțul meu s-a întors acasă a căzut în genunchi plângând și implorându-mă să-l iert .. Am crezut că visez, dar l-am iertat și de atunci soțul meu a avut grijă și nu a mai înșelat. Ești într-o relație oribilă? Lord Bubuza este ca un DUMNEZEU de pe Pământ care poate vindeca orice tip de problemă. Contactați Lord Bubuza pe numărul de aplicație Whats: +1 505 569 0396 sau prin e-mail: lordbubuzamiraclework@hotmail.com
garbo_501560
Postat pe 1 Februarie 2020 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ati fost vreodata infiorator de singuri de ziua voastra? 176 De la: moment31 6 Noiembrie 2009 20:54
vrea sa ma vada facand sex cu altul 92 De la: Ioana007 27 Aprilie 2009 19:00
sa lupt pentru relatie? 56 De la: bluedsi 18 Martie 2009 15:55
In pat cu......dusmanul 5 De la: pustietate_in_floare 13 Octombrie 2011 21:48
Prima iubire! 51 De la: garbo_19362 13 Septembrie 2015 17:51
Setari Cookie-uri