prieteni sau cunoscuti?

ca sa intelegeti la ce ma refer, am sa ma dau exemplu concret:

sunt o fata de 23 de ani foarte sociabila, nu ma feresc de nici un subiect de discutie, ajut oamenii din jurul meu si ma consider prietenoasa.

in decursul existentei mele s-au petrecut schimbari si asta a influentat relatia mea cu prietenii din copilarie, in prezent nu exista nici un firicel sa ne lege.. iar daca i-as vedea pe strada, i-as saluta din mers.

oamenii pe care ii aleg sa fie in jurul meu nu ii consider prieteni.
exemplu: colegii de facultate sunt numai pentru schimb de cursuri, amicii care au role sunt acolo doar pentru iesiri prin parc..pe role ..si asa mai departe: cunoscuti pentru: iesiri in club, iesiri la mare sau la munte, plimbari cu bicicleta, role... toti toti par structurati pe grupulete.

in momentul in care am incercat sa-i unesc nu a mers.. oentru ca fiecare din ei nu erau de acord cu gusturile celorlati..
merge numai daca aleg cei cu preferinta respectiva :)

am invatat sa ofer oamenilor ce vor.. si sa le cer ce cunosc ei mai bine

dar eu nu am prieteni de suflet!

batetii mi-au parut mereu mai inteligenti, mai trecuti prin viata cat de cat si ne-am inteles pana la un punct.. pentru ca in final toti m-ar fi gasit atragatoare si pentru alt fel de relatie. in momentul in care a aparut apropurile si mai rau - chiar propunerile - am inchis portita, m-am indepartat de ei si m-am retras in cuibushorul meu departe de ei..

si odata cu portita asta inchisa, s-au risipit si vorbele de suflet si amintirile placute.. ramane in minte ultimul contact cu acea persoana.. si anume discomfort, jena mie de jena lui ca a indraznit, dezamagire.

vreau si eu sa am un prieten!

nu pot sa cred ca evolutia schimba relatiile.

daca nu bag in seama acei prieteni din copilarie este pentru ca stiu cum i-am lasat, la ce nivel si din 10 minute de conversatie am aflat si la ce nivel au ajuns.. si nu ma mai atrag (din motive evidente)..

am inceput sa ma raportez la societate.. asa ca in continuare pastrez cunoscutii pentru diferitele nevoi (simt de parca e schimb la schimb.. adika atunci cand ajut eu vine din suflet, din normalul meu.. dar cand ma ajuta ei simt ca o fac pentru ca trebuie si mereu simt ca deranjez.. in fine, asta e alta poveste).. si cand pot socializa, fac asta dar numai acolo pe moment pentru ca de cele mai multe ori nu au nici ei ceva mai interesant de povestit..

cum ajung sa am prieteni?
sunt pretentioasa, adevarat.. dar chiar nu se aseamana nimeni cu mine ca sa se adune?
----

si ce parere aveti?

Postat pe 4 Iulie 2008 17:10
De 1 an m-am mutat din Bucuresti in orasul natal al sotului meu. Mi-am lasat prietenii, job-ul, tot ce reusisem sa obtin in cei 7 ani in care am locuit in Bucuresti si am inceput un nou capitol in viata mea. Desi sunt o fire sociabila, mi-a fost greu la inceput sa razbat intr-un loc in care nu am radacini. E adevarat ca prietenii sotului meu au devenit treptat si prietenii mei, insa in esenta, ei ramaneau prietenii lui. Imi doream un prieten al meu si numai al meu, pe care sa am eu ocazia sa-l prezint celorlati. Viata mea era impartita intre casa si servici. Simteam nevoia sa ies sa colind magazinele, sa beau o cafea in oras, dar nu aveam cu cine. Imi lipseau enorm prietenii mei. Vorbeam cu ei la telefon minute in sir fara sa reusesc sa-mi potolesc dorul. Ma gandeam chiar cum ar fi daca as da un anunt in ziar " CAUT PRIETENA!". Nici acum nu mi-am schimbat CI, e tot pe adreasa din Bucuresti. Probabil ca undeva, in sinea mea, inca mai sper sa ma intorc acolo. Stiu ca viata mea e acum aici. Mi-am luat inima in dinti si am inceput sa vorbesc mai des cu sotiile prietenilor sotului meu. Acum stiu exact pe cine sa sun cand am chef de o cafea, de o plimbare. Mi-am schimbat atitudinea si am inceput sa ma impac cu ideea ca apartin acestui oras. Si totusi prietenii mei de acasa si din Bucuresti vor ramane mereu prietenii mei.
angelaviorica
Postat pe 4 Iulie 2008 19:59
eu am plecat din Romania acum 2 ani,pentru a-mi urma iubitul. am venit intr-o tara in care aveam doar cateva cunostinte si pe el,care era plecat de luni pana vineri.usor usor am inceput sa mai vb,sa mai cunosc,dar acum,la 2 ani distanta,am o singura prietena,tot romanca si ea,cu care ma vizitez si cu care vorbesc despre aproape orice.
insa golul prietenelor mele din facultate si din copilarie nu mi-l poate umple nimeni.avem destul de multi cunoscuti aici,familii prietene cu care iesim si cu care ne distram si socializam,insa prietenii pe care ii simtit aproape de suflet,atat eu cat si el,sunt ramasi in Romania.si am avut placuta surpriza sa constat ca in ciuda faptului ca nu am pastrat unele contacte foarte stranse chiar si dupa atata vreme, prietenii mei sunt tot acolo si ma primesc cu bratele deschise cand ne auzim,sau cand ne vedem.
ralu06
Postat pe 9 Iulie 2008 11:49
Draga mea fiinta prietenoasa de 23 de ani.Prietenul meu Suzuki a renuntat la role, atunci cand s-a uitat la o fata frumoasa, care fosnea din poale si a luat in brate un politist, care nu se numea Garcea, ca altfel scapa mai usor.Schimbarile in cursul vietii, sunt firesti, si cand l-am vazut pe Suzuki cu mustatile infoiate ca doua furculite laterale legate de nas, am fost de-a dreptul impresionat.De altfel, Suzuki este si el o fiinta la fel de prietenoasa ca un gulas, pe care poti sa-l mananci cu furculita sau lingura, depinde doar de ceea ce tii in momentul acela in mana.Toti baietii fac propuneri fetelorIntr-o zi Suzuki a vazut o fata si s-a indragostit de ea.A inceput sa se gudure prin partile laterale ale fetei, incat ea a simtit unde bate el, ca o pirueta sau o girueta.Si atunci, fata l-a abordat crestinestew.
-Ce vrei tu Suzuki de la viata mea?
Suzuki a inceput sa mormaie ca ursul in vizuina.Nu stiu in ce masura vorbea dar mai tarziu fata a declarat pe Antena ! ca se lingea pe buze si plescaia din gura.
-Sa inteleg ca tii la mine?
-Immmmm...boscorodi Suzuki, ca sa vada fiinta aceea ca un inger ca stia si limbi straine, si sa nu-l ia de prost facut gramajoara.(Caci stii si tu draga mea ca prostii se impart si ei pe gramezi: gramada mica, gramada mare,pur si simplu gramada, gramajoara, dupa care urmeaza si alte forme de relief, mai cuprinzatoare.Sau mai surprinzatoare?)
-Am inteles.Si zici ca ma iubesti tare?
Suzuki mormai, si-si desfacu bratele cu atata patima, ca-l lovi peste nas pe fostul director de liceu care tocmai atunci trecea plin de nevinovatie pe acolo,aruncandu-i ochelarii lui cu cele mai multe dioptrii, intr-o rapa.
-Poti sa mi-o dovedesti?
-Ihhhhi-zise Suzuchi si dadu energic din cap.
-Atunci tine.-Si tanara ii dadu rufele la spalat, pentru ca mama ei era plecata de acasa, si masina de spalat era defecta.
Dupa o saptamana, Suzuki, cand o vedea pe fata traversa pe partea cealalta.Nici nu mai voia sa o vada.
-Suzuki, ce ai.Te-ai racit?-l-a intrebat nefericita intr-un bilet.
"Ai spus ca sunt rufele tale, dar am dat de niste desuuri, care apartineau unei fiinte din antichitate, ba chiar am gasit si niste resturi dentare care ii apartineau.Profesorul de la facultate mi-a sp[us ca in mod sigur apartineau lui Homo primigenius,si ca am facut o descoperire epocala."
-Bine, dar care este problema?-i-a mai trimis ea un biletel.
-Inca nu am descoperit masina timpului a lui Wells.Asa ca sorry, dar nu pot sa ajung la tine."
Concluzia este una singura.Vedeti cum atrageti sau respingeti baietii.Si sa nu ii puneti sa va spele rufele inainte de casatorie, pentru ca lucrul acesta nu se face decat in familie.

Postat pe 13 Iulie 2008 15:10
O FEMEIE MATURA MI-A SPUS ODATA CAND O PRIETENA M-A TRADAT:CEA MAI BUNA PRIETENA A TA ESTI TU,CELELALTE SUNT DOAR SIMPLE CUNOSTINTE CU CARE ITI PETRECI TIMPUL LIBER!
miau
Postat pe 4 August 2008 00:58
Asta ti-a spus-o o femeie matura.Dar una faras, ce parere are?Relatiile interumane, se pot reduce la imaginea unui copil care merge.Cand se misca pe langa tine, o face cu aceeasi indiferenta cu care privesti tu lumea.Cand te tine de rochie, aceasta este prietenia.El se poate da oricand drumul la rochia ta, de care se tine cu pumnul strans.Cand il tii in brate, aceasta este dragostea.

Postat pe 4 August 2008 06:27
Oricare ar fi rapunsul, deciziile sunt ale tale, nu a le prietenilor, a le cunscutilor si nici macar a familiei... mai rau este atunci cand esti fortata de imprejurari sa iei anumite decizii...
Prietenii, spre deosebire de cunoscuti, te mai si ajuta la greu, iar acestia sunt in numar infim...uneori lipsesc cu desavrasire
Insa acest lucru nu trebuie sa deznadajduiasca pe nimeni... caci oricine poate fi cunoscut, insa nu si prieten
missy23
Postat pe 9 August 2008 22:37
Prietenii adevarati nu se fac salutandu-i din mers, si nici chiar stand pe scaun.
-Vreau atat de mult sa-mi fac prietene..-se plangea Sizuki lui frate-sau, intr-o zi la pescuit, stand amandoi, pe un mal inconjurat de trestii.
In clipa aceea, undita se smuci, si Suzuki scoase din apa o broasca.
-Iar tu?Mai, pe mine m-a inebunit broasca asta.Dupa ce ca sperie toti pestii de pe balta, mai se da si la undita mea, sa mi-o strice.

Postat pe 10 August 2008 09:38
Apreciaza oamenii asa cum sunt, fara sa-i judeci. Incearca sa vezi in ei doar partea buna si fii tu pentru ei cea mai buna prietena in asa fel incat ei sa se poata mandri ca au o prietena asa ca tine. Poate asa vei schimba ceva in ei. In orice caz trebuie sa intelegi ca orice schimbare trebuie sa vina din interiorul tau. Un singur individ poate schimba lumea - macar in raport cu el, dar depinde de ceea ce doreste sa schimbe . Cat despre barbatii care vor si alt tip de relatie si tu ii respingi, ce-as putea spune? Pune-te in locul lor. Imagineaza-ti ca in viata ta vine un tip prietenos, sociabil si cu multe alte calitati care fac din el exact ceea ce vrei tu mai mult, iar cand tu incepi sa te umpli de vise si sa speri ca ai putea avea o relatie mai deosebita cu baiatul respectiv, el sa se raceasca brusc si sa zica ceva de genul: "cred ca mai nine nu ne mai vedem. speram ca vom ramane doar prieteni." ciudat, nu? De cand e lumea, intre barbati si femei exista atractie. Este ceva ce nu poti tu schimba. Tot ce poti face ca sa ai prieteni cu care sa nu te implici si pe alte planuri, nu e sa triezi lista pana ce raman doar cei care nu ti-ar face niciodata avansuri, ci sa dai de inteles prin gesturi, semnale, atitudine, comportament, ca nu vrei mai mult decat prietenia lor.

Postat pe 31 August 2008 18:34
-Ca sa apreciezi oamenii asa cum sunt fara sa-i judeci, este un nonsens.Eu am un coleg de serviciu care este dobitoc.Oricum l-as aprecia, tot dobitoc ramane-a spus Suzuki la postul de radio B.B.C.

Postat pe 2 Septembrie 2008 06:33
Michio Suzuki sau nepotul lui americanizat?

Postat pe 7 Septembrie 2008 09:14
Nu stiu, nu i-am cerut buletinul.

Postat pe 7 Septembrie 2008 16:20
Ce-a mai facut Suzuki?

Postat pe 23 Septembrie 2008 09:29
Dupa ultimul divort de Madona, si-a propus sa treaca pe matrimoniale.

Postat pe 28 Octombrie 2008 08:38
Si eu am avut prietene, m`au dezamagit, dar cred ca majoritatea au trecut prin asa ceva, totusi viata merge mai departe ,si am mers, am ajuns la facultate, sunt anul 1, am cunoscut o colega si avem foarte multe in comun ,de la situatia familiara,prieten, prietene si tot chiar am ramas uimita si in mai putin de 1 sapt am ajuns sa vb cu ea despre orice si daca s`ar intampla ceva nu mi`ar parea rau ca am cunoscut`o si nu mi`as reprosa ca de ce mi`am deschis sufletul in fata ei, sunt fel de fel de oameni cu fel de fel de gandiri si comportamente incat nu mai stii in cine sa ai incredere si in cine nu; dar uneori simti nevoia sa vb cu cineva, sa iti zici off`ul :( si am avut o perioada in care nu am avut cui sa `l zic si acolo a fost mama, cred ca ea e cea mai buna prietena inaintea altora
Arwena
Postat pe 31 Octombrie 2008 15:35

Prietenii se accepta si cu bune si cu rele.E o valoare prietenia.Sa fii tu fara sa le faci pe plac,sa te placa pur si simplu,sa interactionezi la orice ora din zi si din noapte...pune-i in situatii de viata deosebite si vezi cum reactioneaza,adica sa te ajute... vei vedea triere...Multi cunoscuti iti vor devenii prieteni si multi prieteni se vor da la fund.Cerne-i , zice taranul roman.Esti deosebita si ei vor vedea asta...









cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:53
Primul care te dezamageste este prietenul.Imi place prietenia, singura problema este ca o prefer pe aceea din strada, dar eu stau numai in casa.Cand un prieten intra in casa, zboara linistea, si intra dezamagirile.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:04
am vazut ca ai scris cu mult timp in urma mesajul, oricum as vrea sa vb ID: andra_bos

Postat pe 5 Februarie 2009 18:22
Daca vorbesti cu mine, sa stii ca te-am prins in mes.Daca este vorba de o eroare, te sterg.(sau o sterg eu, ca sunt obisnuita cu mersul pe jos.)
Ioana007
Postat pe 6 Februarie 2009 18:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie veche,monotona....vreau un sfat 40 De la: Dor_marunt 5 Ianuarie 2010 19:06
Ce ati alege? 54 De la: quasaria 20 August 2010 01:17
prieteni sau cunoscuti? 19 De la: Ioana007 6 Februarie 2009 18:09
Dar e greu 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 11:27
Ce sa fac? 23 De la: ladyDY 24 Februarie 2010 21:16
Setari Cookie-uri