Cum invat pisica sa foloseasca tavita cu nisip ? :((

Buna ! Cine ma poate sfatui cum sa-mi invat pisicutza de doua luni sa-si foloseasca mereu tavita cu nisip pentru necesitati fiziologice ? Pentru moment merge la tavitza doar cand are ea chef . Am incercat mai multe chestii, am intrebat-o si pe d-na de la Pet Shop, mi-a zis ca in momentul in care foloseste iar coltul de covor in loc de tavita, sa bat tare din palme in fatza ei si sa o dau cu nasul unde a facut pata...in fine, ce am auzit ca ar functiona, am tot pus in practica, insa pisicutza e prea putin impresionabila si eforturile mele nu dau rezultate. Pana una alta, norocul e ca s-a inventat Domestos-ul si buretii, insa nu stiu cat va rezista covorul. Nu vreau sa renunt la pisica, e dulce, alintata, jucausa, ne-am atasat cu totii foarte mult de ea. Aveti vreo sugestie care sa si functioneze pentru mine ? Adica pentru pisicutza.... ( Nu stiu daca am deschis subiectul unde trebuia, dar nu am gasit o sectiune unde se discuta despre animalutze....)
SoraSoarelui
Postat pe 19 August 2012 08:14
Neata ! Incearca sa o duci tu din cand in cand la tavita,o asezi in nisip si racai tu cu labuta ei putin nisipul.Eu asa am facut de cate ori am avut pisici mici.Cu rabdare si perseverenta se poate.
Rotty
Postat pe 19 August 2012 09:23
asa e... ! dupa ce simte pisica nisipul, o sa mearga acolo. ele au din instinct reflexul sa acopere nevoile lor. nuuuu... la alea banesti ma ferer... ! si cauta sa fie cat mai curat nisipul, ori il schimbi des daca e din curte ori ii cumperi nisip special care absoarbe mirosul... vezi si tu ce ai la magazine.
barboneli
Postat pe 19 August 2012 09:59
De la: Rotty, la data 2012-08-19 09:23:57Neata ! Incearca sa o duci tu din cand in cand la tavita,o asezi in nisip si racai tu cu labuta ei putin nisipul.Eu asa am facut de cate ori am avut pisici mici.Cu rabdare si perseverenta se poate.


Da, da Rotty ! Fiica mea se ocupa de asta, ea are si mai multa rabdare ca mine, insa nu stiam de chestia cu racaitul nisipului cu labuta ei. Am vazut ca face chiar pisicutza ca face asta uneori, insa cand e vorba sa se ,, asheze'' , o ia rapid din loc. Ma gandesc nu cumva nisipul sa fie ,, neconfortabil '', e cumparat de la PetShop, nu e foarte fin si are particule dezodorizante , cu aroma de levantica. Nu i-o fi placand mirosul, ce sa zic ! O sa iau tura viitoare din alta parte, am vazut o cantitate de patru ori mai mare si la acelasi pret si...mult mai fin. Iti multumesc de sfat, se da ea pe brazda...sau pe nisip, pana la urma !
SoraSoarelui
Postat pe 19 August 2012 15:42
Nu schimba nisipul daca e convenabil pentru tine.Ma refer la pret si miros.Eventual amesteca-l cu nisip normal la inceput.
La chestia cu luatul din loc si ai mei faceau la fel,dar mai cu duhul blandetii ,mai prompt,i luam labutele din fata in maini si racaiam o gaura,apoi o asezam cu "cucunetzul" acolo.Normal ca nu facea nimic,ci o taia ca din pusca,dar la scurt timp am observat ca a inceput sa mearga singura si sa incerce ....Acum....reversul "medaliei" e ca a invatat sa sape peste tot unde gasea ceva ce semana cu wc-ul ei.......adica in ghivecele cu flori...
Rotty
Postat pe 19 August 2012 15:55
Eu sunt la a n-a pisica(adica am doua acum) si a functionat de fiecare data.Am reusit sa rezolv treaba cu florile , dar asta cu cearta si "pliciuri" la bucutza ....se mai intampla cateodata dar ffff rar.Important e ca se foloseste wc-ul.
Rotty
Postat pe 19 August 2012 16:23
.....ah....uitasem Sa vezi cum arata la mine in gradina cand am sapat proaspat vreun strat sau am afanat pamantul intre flori.... Vine ala alb,mandru ....foc si imi arata ca stie cum se face pipi frumos ....asa cum l-a invatat mama...
Rotty
Postat pe 19 August 2012 16:26
De la: Rotty, la data 2012-08-19 16:26:47.....ah....uitasem Sa vezi cum arata la mine in gradina cand am sapat proaspat vreun strat sau am afanat pamantul intre flori.... Vine ala alb,mandru ....foc si imi arata ca stie cum se face pipi frumos ....asa cum l-a invatat mama...


Sunt cateva zile de cand nu am mai intrat, intre timp, am facut cum ai zis si... a tinut figura ! Doua zile a fost o pisicutza exemplara si a facut la ,, olita '' ei ( tavita cu nisip ). A treia zi, si-a dat cu stangul in dreptul si...iar pe covor. Apoi, covorul a fost scos si spalat.Tragedie nationala ! Unde-i covorul, unde sa se duca pisicutza ? De voie de nevoie, din proprie initiativa...iar la olitza ( tavitza ). Seara cand am scapat-o din ochi, hop ! o intinde pe furis in dormitor si...bineanteles...tot pe covor ! Trebuie sa ma tin de ea, ieri si azi am vazut si ca s-a cumintit un pic, zilele anterioare, a fost foaaaarte obraznica ! Numai pe pereti si pe tavan nu a stat, in rest, peste tot...Weekend placut iti doresc !
SoraSoarelui
Postat pe 25 August 2012 13:56
Lasa ca o sa se cuminteasca ea....A ta are fixul cu covorul,ai mei aveau cu pamantul de la flori. Cand observam ca vor sa se urce in ghiveci,dadeam tare cu pliciul de muste in laminat sa sune tare,sau aruncam cu o doza goala(o aveam pregatita) langa ghiveci. Asa i-am lecuit. Incearca
Weekend placut si tie
Rotty
Postat pe 25 August 2012 14:29
LA 5-10 MINUTE DUPA O MASA COPIOASA PISICUTA VA AVEA NEVOIE LA TAVITA CU NISIP PENTRU A URINA :REGULA. ASA CA LAS-O VREO TREI ORE FARA MANCARE , DA-I SA MANACE SI APOI O SUPRAVEGHEZI, NU MAI MULT DE 5- 10 MINUTE CUM SPUNEAM MAI SUS.ASA SI CAND O VEZI CA CAUTA UN COLT SAU SE DUCE SPRE LOCUL PE CARE ZICI CA IL UDA DE OBICEI O IEI REPEDE SI O PUI IN TAVITA. VEI FACE ASA O ZI,DOUA , APOI VEI VEDEA CA SE VA DUCE SINGURA ACOLO UNDE TREBUIE. succes
sepkar
Postat pe 26 August 2012 13:15
De la: sepkar, la data 2012-08-26 13:15:36LA 5-10 MINUTE DUPA O MASA COPIOASA PISICUTA VA AVEA NEVOIE LA TAVITA CU NISIP PENTRU A URINA :REGULA. ASA CA LAS-O VREO TREI ORE FARA MANCARE , DA-I SA MANACE SI APOI O SUPRAVEGHEZI, NU MAI MULT DE 5- 10 MINUTE CUM SPUNEAM MAI SUS.ASA SI CAND O VEZI CA CAUTA UN COLT SAU SE DUCE SPRE LOCUL PE CARE ZICI CA IL UDA DE OBICEI O IEI REPEDE SI O PUI IN TAVITA. VEI FACE ASA O ZI,DOUA , APOI VEI VEDEA CA SE VA DUCE SINGURA ACOLO UNDE TREBUIE. succes

Da, da ! Exact cum spui face si exact asa e dusa la tavita. Cand nu are alternativa, merge singura, i-am luat si alt nisip, se pare ca-i place mai mult ca primul , are treaba sa construiasca ,, movilite '' si mai grozave acum...doar ca daca se intampla sa prinda usa de la dormitor deschisa, a si intins-o la coltul ei preferat de covor. De cateva zile o tot pandesc, sper sa se invete definitiv odata si odata sa foloseasca doar tavita.Multumesc pentru sugestie ! :)
SoraSoarelui
Postat pe 26 August 2012 23:18
De la: garbo190158, la data 2012-08-26 18:17:40Toate procedeele sunt bune, dar incearca-ceea ce trebuia de la inceput- sa tii ladita in baie.Daca ai si geam care se deschide si se poate aerisi efoarte bine, daca nu metoda de a schimba nisipul des si mai ales daca cu o lopatica iei nisipul folosit si-l pui intr-o pungulita ca apoi sa ia calea gunoiului eexcelent.Urmareste pisicuta si invat-o tu ce sa faca cu rabdare-asta daca nu ai o pisica mai mare care s-o invete in locul tau.Am avut un motan care a tebuit sa stea citva timp cu progeniturile sale-stapina pisicii pleca la mare-si el ia invatat pe toti ca sa faca.A fost un spectacol pe cinsta sa vezi ditamai motanul manind cu luvituri de laba pe fiecare pisoi la fundulet si aratindu-le cum se face.Rabdare si ai sa vrzi rezultatele.http://img.kudika.ro/comunitate/img/smileys/happy0158.gif

:))) Sper sa ai dreptate , multumesc pentru sfat , ne dam silinta toti ai casei si ea...cate-odata !
SoraSoarelui
Postat pe 26 August 2012 23:20
De la: Rotty, la data 2012-08-25 14:29:16 Lasa ca o sa se cuminteasca ea....A ta are fixul cu covorul,ai mei aveau cu pamantul de la flori. Cand observam ca vor sa se urce in ghiveci,dadeam tare cu pliciul de muste in laminat sa sune tare,sau aruncam cu o doza goala(o aveam pregatita) langa ghiveci. Asa i-am lecuit. Incearca
Weekend placut si tie


Daaa ! Chiar asa si a fost, usor - usor, s-a adaptat la conditiile impuse ! :)) Ne-am tot tinut cu totii de ea, mai bine spus am tot pandit-o si acum foloseste doar tavita . Am urmat sugestiile fiecaruia dintre voi si am aplicat chiar tot ce mi-ati spus si tu si ceilalti care au fost asa de amabili sa ma sfatuiasca. Acum, e din ce in ce mai bine, singurul accident a fost sapatamana trecuta, cand dintr-un avant prea mare a plonjat direct in wc :)))) si a trebuit imediat igienizata ! Oricum e o matza atomica cu doua viteze : repede si foarte repede si trebuie sa fim atenti. Inca mai pandeste usa la dormitor, pe care inca i-o inchidem in nas :))), insa cand ajunge acolo, se opreste brusc si sta ca si cum ar vrea sa-si aminteasca ceva si nu reuseste ! :)) O sa incerc sa las deschis sa vad ce face, daca are nostalgia coltului ei preferat de covor. Oricum in sufragerie, covorasul pe care il prefera tavitei cu nisip, inca nu am indraznit sa-l pun la loc ! E din ce in ce mai bine, pare ca s-a invatat cu tavita definitiv, dar inca nu mizez pe memoria ei de scurta, sau lunga durata, mai las asa un pic, fara covoras, decat sa-si aduca aminte cat de comod era....:)) Oricum, va multumesc tuturor din nou pentru toate sugestiile ! Au fost extrem de folositoare !
SoraSoarelui
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:20
.....si asta pentru Rotty, in mod special !
SoraSoarelui
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:22
Rotty
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:27
buna...si eu am o pisicuta si tot la fel imi facea, adica pe covor...panaa cand intr-o zii am intrebat pe cineva care detine 4...si am gasit solutia!!!! ia tu covorul din dormitor, freaca-l bine k otet si lasa-l afara o zi..doua, e foarte important sa nu diluezi otetul...se pare ca este singura solutie sa scoti mirosul de pipi de pisica din el si astfel ea nu va mai stii unde si-a "marcat" teritorilu...baftaa!!!
alinna14
Postat pe 11 Septembrie 2012 14:33
II CUMPERI TAVITA DE AUR CU CRISTALE SWAROWSKY. SI O SA INVETI SI TU SA FACI LA TAVITA
garbo_5862
Postat pe 11 Septembrie 2012 15:17
AM AUZIT CA SINT SI CURSURI INTENSIVE , LA TIMISOARA, EI SINT PIONIERI IN TOT CE E NOU. SINT CURSURI SI DE NLP PT PISICI. INSCRIE-L. UNII MERG SI PRIN EUROPA, DOAR PT BINELE PISOILOR SI PT A LE INDUCE IN SUBCONSTIENT CA E CEL MAI BUN TRATAMENT. SE ORGANIZEAZA SI BOOTCAMPURI PE ACEST SUBIECT, CU SAU FARA OBIECT.AU NISTE TRAINERI SEXI,
garbo_5862
Postat pe 11 Septembrie 2012 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urgent!! 20 De la: hermosa20 10 Februarie 2013 13:35
perelinaj 98 De la: DANAPAULA 17 Februarie 2010 12:17
mobila de vanzare uuuurrrgggeeennntttt 1 De la: carter 19 Septembrie 2010 08:45
CURIOZITATI 14 De la: KNIGHT_31 25 Decembrie 2010 22:32
Vrei sa vezi cat esti de inteligent/a? 1 De la: mimosa 6 Iunie 2009 11:36
Setari Cookie-uri