Soacra mea

Buna, asta e primul mesaj care il postez pe forum, si am nevoie de ceva opinii. Sa vedem cum pun problema intr-o ordine. M-am casatorit de vreo 2 luni, si stam impreuna cu mama lui. Pana a locui in aceeasi casa, nu aveam nimic cu ea, dar dupa ce m-am mutat la el, am ajuns ca si atunci cand aud de ea, imi vine sa mor. Cand sunt cu sotul meu, ne intelegem super bine, dar cand e si ea prin preajma, pur si simplu, iese scandal. De ex, ea merge la grajd, dimineata, seara, si cu hainele cu care sta in grajd tot cu alea sta si la masa. E oribil. I-am sugerat lu barbat-miu ca ar fi cazul sa o mai atentioneze dar nah...lui ii este rusine. Sotul meu are doar liceul, iar eu m-am gandit sa-l indemn sa dea si la facultate, un ID ceva, ca poate in viitor o sa ii foloseasca, cand era aproape gata sa se inscrie, a aintervenit ea si a zis ca nu ii foloseste la nimic, si ca oricum nu sunt bani, ca e scump, cu toate ca ar fi; Daca eu fac curat, sterg pe jos, ea vine de afara, calca pe unde am sters, ea posteste - si daca e vreo zi de post sau perioada de post si vreau sa fac de frupt ceva, ea imediat zice, vaaaai cat e de pacat sa mananci de frupt si sa nu postesti, si automat gata..toata lumea post. Daca am zis ca as vrea sa facem si camerele de la etaj, ea a sarit ca vaai, a muncit destul si ea nu mai vrea moloz. Daca eu cu al meu mai avem ceva discutii, atata il iscodeste pe al meu, pana afla de ce ne-am certat. Sincer, cu toate ca ar trebui sa ma simt ca un membru al familiei, ca la mine acasa, ma simt mai straina decat la straini. Nu stiu cum sa gestionez situatia asta.
zayidee
Postat pe 18 August 2012 23:02
Otraveste-o...
Rotty
Postat pe 18 August 2012 23:07
mmmda... povestea asta cu soacrele e lunga si neplacuta, in unele cazuri... ! s-o otravesti, lasa urme, deci nu tine si ti o sa fi acuzata prima... sa-i dai branci pe scara... merge, dar uneori mai scapa si chiar daca e in ghips toata, gura ii ramane... ! si ideile. asa ca, mai bine citeste ceva glume si poate te mai relaxezi.....


Noapte, frig, ploua cu galeata. Suna cineva la usa. Iese tipul si o vede pe soacra-sa uda leoarca in fata usii.
-Da ce mama soacra, de ce stai in ploaie, vrei sa racesti ? Du-te repede acasa.

Soia:
- Drag azi dup mas a czut pendula de pe peretele din dormitor. Dac pic cu o clip mai devreme i pica mamei n cap!
La care soul enervat:
- i-am mai spus eu c pendula aia, de tot rahatul, tot rmne n urm

Ion vede pe soacra sa mergand cu bicicleta:
- Unde mergi mama draga?
- La cimitir.
- Si cine aduce inapoi bicicleta?

Sotia se duce la Politie sa-si declare sotul disparut.
- Ce mesaj sa-i transmitem in cazul in care il vom gasi?
- Spuneti-i ca mama nu mai vine la noi, s-a razgandit!

- Am cumparat soacrei mele pentru ziua ei de nastere un lant.
- Bine ai facut, prietene, si eu abia o tin pe a mea.

Doi indragostiti, pe o banca, in parc:
- Iubitule, cand o sa ne casatorim o sa avem doi copii, un baiat si o fata.
- Dar de unde stii?
- Amandoi sunt la mama, la tara .

- Dragul meu, in curand vom fi trei...
- Asta e o veste buna! raspunse el sarutand-o.
- Mama a obtinut divortul si va veni sa locuiasca cu noi...

nainte de nmormntare, soul intr n camer pentru a-i vedea soacra pentru ultima dat i bufnete n plns.
Soia:
-De ce naiba plngi, n-ai plcut-o pe mama niciodat!
Soul:
-tiu, da mi s-a prut c mic!

Tanarul indragostit se infiinteaza la tatal iubitei :
- Domnule, as dori sa ma casatoresc cu fiica d-voastra .
- Cu sotia ati vorbit deja ?
- Da, dar daca se poate, as ramane totusi la fiica d-voastra...

Sotul se intoarce, negru de suparare, de la spital unde este internata soacra. Sotia il intalneste in usa :
- Cum se simte mama?
- Mama ta este sanatoasa ca un cal, in curand va fi externata si va ramane la noi!
- Nu inteleg ... Ieri medicul mi-a spus ca este pe moarte.
- Nu stiu ce ai vorbit tu cu doctorul dar mie mi-a spus sa ma pregatesc pentru ce este mai rau!

Seara so i soie, vizioneaza​ unui film de groaz.
Dintr-o data apare pe ecran un monstru.
Sotia: - Oh, mama!
Sotul: - Da, asa pare ...

Soacra se adreseaza cu indignare catre ginere:
- Iarasi te-ai imbatat! Ieri am fost cu adevarat fericita vazandu-te treaz.
Ginerele raspunde:
- Astazi este randul meu sa fiu fericit!

Unuia i-a murit soacra i i-a scris urmtorul epitaf: "Doamne, primete-o cu aceeai bucurie cu care i-o trimit eu!"

‎- Deci, tinere, vrei sa devii ginerele meu?
- Doamna, sincer sa fiu - nu. Dar nu vad alta cale de a ma casatori cu fiica dumneavoastra!
!
- Din pacate, soacra dumneavoastra mai are de trait o ora, operatia nu a reusit...
- Nu-i nimic domnule Doctor, voi rabda
barboneli
Postat pe 18 August 2012 23:25
Bune...
Rotty
Postat pe 18 August 2012 23:37
daaaa, o tocanita de ciuperci de padure, ar fi ideala
garbo183924
Postat pe 25 August 2012 14:59
si cu garnitura de soacra... asta vrei ???
barboneli
Postat pe 25 August 2012 15:21
impune tu anumite reguli, fa-o sa le respecte si te va lasa in pace!
adeline
Postat pe 31 August 2012 09:13
Evident ca cea mai buna solutie ar fi sa va mutati, dar probabil ca nu puteti din cauze financiare. Asa ca, separati-va in casa in care locuiti. Bucatarie, intrare separate. Voi incuiati, voi descuiati. Ce gatiti, aia mancati. Asa o sa fiti mult mai fericiti, inclusiv preafericita de soacra. Aveti acel etaj pe care l-ati putea amenaja doar pentru voi doi. Si in rest ignora.
mamamiamea
Postat pe 31 August 2012 09:51
invita-ti mama sa se mute cu voi.
ufishor
Postat pe 31 August 2012 11:03
SOTUL trebuie sa gestioneze situatia asta, nu tu! El e fiul soacrei si e si sotul tau. Foarte multe femei se epuizeaza in luptele cu soacrele dar adevarul adevarat e ca soacrele nu-s problema lor ci a sotilor respectivi.
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 11:33
Asa este. Numai ca asa va fi un razboi permanent, unele soacre sunt neobosite. E mai bine sa te distantezi pe cat posibil. Eu asta am ales: mese linistite de sarbatori, cam atunci ne intalnim, si bunica pentru copilul meu. In rest, fara prea multe texte.
mamamiamea
Postat pe 31 August 2012 12:18
Ce m-am bucurat cand am intrat aici si am vazut atatea postari, in sfarsit reusesc sa ma simt mai bine. Nu e asa simplu sa ne mutam in alta parte, si nu din motive financiare, el a stat vreo 10 ani in strainatate si a muncit, si-a facut o casa din care nu lipseste aproape nimic, doar ca fiind singur mama lui sta la el, casa am si eu, dar nah...sotia trebuie sa stea la sot, si dintre casa si sot, il aleg pe el, pentru ca el iubesc, dar neamurile astea atat de bagacioase ma aduc la disperare. E oribil sa ma bag intre mama si fiu, pentru ca oricum as da-o tot ea ar avea castig de cauza, dar cred ca la un moment dat si rabdarea mea o sa se cam subrezeasca si atunci chiar ca nu stiu cum sa fac. Uooof, chiar va multumesc ca sunteti alaturi de mine
zayidee
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:53
Cel mai bine e sa va mutati singuri. Eu am stat si cu parintii mei, si cu parintii lui dar cel mai bine e singuri. La mine erau probleme, la ai lui erau alte probleme, intotdeauna au existat comentarii. Noi ne-am mutat in chirie si e destul de greu (avem si un copil) dar merita din plin. Faci ce vrei, cum vrei, cand vrei. Pune piciorul in prag si spune-i care-i treaba. Cateodata stau si ma gandesc cat am fost de fraiera ca le-am suportat toanele la toti si nu ne-am mutat mai repede. Fa bagajele si pleaca.
garbo_7068
Postat pe 1 Septembrie 2012 13:32
Vei sfarsi prin a te certa cu el din cauza mamei lui,daca continui sa consideri ca intre casa ta si sotul tau alegi sot+soacra.Pune rapid piciorul in prag-tu ai renuntat la casa ta,el sa renunte la ma-sa.Nu vrea, sa vina dupa tine- la tine acasa.Dar ,,acasa ,,la tine sa nu fie cu parintii tai.
Spune-i ca nu ai nimic anume impotriva mamei lui,dar simti ca lucrurile nu merg la fel de lin pt voi doi cum ar fi daca ati fi singuri,(ca tu vezi niste mici probleme intre voi doi care n-ar fi daca ea nu ar sta acolo).Nu e ceva anume, ci atmosfera dintre doi tineri casatoriti .Ca-ti pare rau ca vezi situatia asa, ca ai crezut ca lucrurile vor fi altfel, dar tii prea mult la el ca sa lasi lucrurile sa se strice intre voi.
,,ca oricum as da-o tot ea ar avea castig de cauza,,-ce prostie este asta???
Daca este sotul tau si tine la fericirea FAMILIEI LUI, va sti sa separe lucrurile, SA NU TREBUIASCA sa-i dea ei sau tie castig de cauza.
Este piatra lui de incercare,nu a ta.
Preda-i responsabilitatea fericirii familiei voastre.
Succes

(P.S.1. Nu cumva tii la casa lui facuta cu bani din strainatate mai mult decat la familia voastra??Voi doi meritati un CAMIN fericit,si asta se poate face si intr-o cocioaba, nu trebuie o casa,...mai ales daca este asezonata cu soacra.......Fugi din casa unde esti nefericita in locul unde te regasesti .Nu cred ca vrei sa ajungi sa platesti cu linistea ta ,cu viata ta,traiul intre niste pereti mai frumosi.
In Evanghelie se spune ,undeva ,,Comoara ta este acolo unde este inima ta.,,
Inima ta unde este?
P.S.2.,,doar ca fiind singur mama lui sta la el,,- El nu mai este singur.Are o sotie.
O mama inteleapta stie sa plece singura.
Daca nu e inteleapta,sa o ,,intelepteasca ,,el.....)
garbo_5053
Postat pe 1 Septembrie 2012 15:34
Administreaza.i 2,3 somnifere in ceaiul de dimineata si ii reduci astfel timpul de vorbire
jeje2011
Postat pe 1 Septembrie 2012 19:55
Pana la urma SOACRA e cea care i-a dat viata iubitului tau sot , deci a avut acolo un rol important dar...ii multumesti , si iti vezi de NOUA TA FAMILIE. Familia este inca celula societatii dar e formata din , ATENTIE! , tata - mama - copil.
cercelmarilena
Postat pe 1 Septembrie 2012 23:58
De la: zayidee, la data 2012-08-18 23:02:35Buna, asta e primul mesaj care il postez pe forum, si am nevoie de ceva opinii. Sa vedem cum pun problema intr-o ordine. M-am casatorit de vreo 2 luni, si stam impreuna cu mama lui. Pana a locui in aceeasi casa, nu aveam nimic cu ea, dar dupa ce m-am mutat la el, am ajuns ca si atunci cand aud de ea, imi vine sa mor. Cand sunt cu sotul meu, ne intelegem super bine, dar cand e si ea prin preajma, pur si simplu, iese scandal. De ex, ea merge la grajd, dimineata, seara, si cu hainele cu care sta in grajd tot cu alea sta si la masa. E oribil. I-am sugerat lu barbat-miu ca ar fi cazul sa o mai atentioneze dar nah...lui ii este rusine. Sotul meu are doar liceul, iar eu m-am gandit sa-l indemn sa dea si la facultate, un ID ceva, ca poate in viitor o sa ii foloseasca, cand era aproape gata sa se inscrie, a aintervenit ea si a zis ca nu ii foloseste la nimic, si ca oricum nu sunt bani, ca e scump, cu toate ca ar fi; Daca eu fac curat, sterg pe jos, ea vine de afara, calca pe unde am sters, ea posteste - si daca e vreo zi de post sau perioada de post si vreau sa fac de frupt ceva, ea imediat zice, vaaaai cat e de pacat sa mananci de frupt si sa nu postesti, si automat gata..toata lumea post. Daca am zis ca as vrea sa facem si camerele de la etaj, ea a sarit ca vaai, a muncit destul si ea nu mai vrea moloz. Daca eu cu al meu mai avem ceva discutii, atata il iscodeste pe al meu, pana afla de ce ne-am certat. Sincer, cu toate ca ar trebui sa ma simt ca un membru al familiei, ca la mine acasa, ma simt mai straina decat la straini. Nu stiu cum sa gestionez situatia asta.
garbo_7093
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:01
Nu este asa usor pentru nici unul din ei, stau la tara, cum soacra a facut eforturi sa-si creasca copilul asa si tu trebuie sa faci efortul impreuna cu sotul tau sa o cizelati puti. Trebuie sa inteleaga sa va respecte. Cu frumosul mai in gluma mai in serios convinge-o ca hainele cu care a venit de la animale contin foarte multi microbi care ajung pe masa si in mancarea pe care o mananca.Persoanele care nu au fost o viata curate mai greu la faci sa se schimbe la batranete. La intrare punei papuci de casa si nu v-a mai intra cu papucii de afara. Vorveste cu sotul tau si amandoi veti reusi, dar intr-un mod diplomatic si fara sa o jigniti, v-a fi greu dar nu imposibil. Nu sunt toate soacrele rele cum nu sunt toate nurorile bune. Sunt soacre mai bune decat mamele, pacat ca nurorile desi stiu asta nu vor sa recunoasca.Cu postul trebuie sa-i explici ca nu te poate obliga asa cum tu nu te amesteci in postul ei nici ea nu trebuie sa se amestece in ceeace mananci tu. Trebuie sa ai tact dar si ajutor de la sot.
garbo273075
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:03
Scuze de greseli am batut repede fara sa ma uit ce-am scris. La o adica tu esti in casa lor nu ei la tine. Cum ar fi sa vina cineva in casa ta si sa isi impuna propriile reguli , bune sau mai putin bune.Usor cu rabdare vei reusi, nu-l pune sa aleaga intre tine si mama lui , vei intelege asta abia cand vei fi mama.Sa cresti 20-25 de ani un copil , faci mari eforturi si vine cineva si-ti spune el este sotul meu nu mai are treaba cu tine, este copilul ei si asa va ramane tot timpul. Marea greseala a multor nurori este aceea ca ele dupa ce se marita vor ca barbatii sa le apartina numai lor si sa nu mai respecte ce a avut mai scump MAMA CARE LE-A DAT VIATA , IA CRESCUTsa renunte brusc la ea, numai ca s-a insurat ce ea. Aici este cea mai mare greseala a unor tineri, si multe soacre de aceea se revolta si apar discutii. Oi fi tu nora ei dar ea este MAMA CARE I-A DAT VIATA.NEVESTE POT FI MULTE, mama una singura. In legatuira cu facultatea spunei tu soacrei frumos cat de mandra va fi ea cand va termina si tot satul o sa o felicite ca fiul ei are studii superioare.
garbo273075
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:15
75,si ce-i daca sta in casa ei ? Tre sa-i fie sluga? Mama i-a dat viata si l-a crescut dar asta nu-i da dreptul sa se amestece in familia lui si sa o conduca. Vine o vreme cand copiii cresc si isi construiesc propria viata,pe propriile picioare.
Rotty
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:34
Zaydee, inca mai locuiesti cu soacra? Eu nu sunt soacra nimanui (inca), nu sunt mama de baiat ci de fata, am avut o soacra... hai sa-i spunem dificila...( odihneasca-se in pace). Cu toate astea, o sa-ti spun anumite lucruri ce s-ar putea sa nu-ti placa, depinde de capacitatea ta de intelegere. Femeia (soacra ta) este in casa Ei, e treaba ei cum se imbraca, ce mananca, ce reguli stabileste, e dreptul ei sa se comporte oricat de deplasat pe TERITORIUL EI. Poate sa stea si goala, si murdara de rahat daca asta vrea. Eu asta inteleg prin a fi stapan in casa ta, in oaza cladita de tine personal. Cand cineva decide ca vrea sa locuiasca cu mine, trebuie sa se supuna regulilor mele. Nu-i plac regulile casei, e liber sa-si puna caramida pe caramida sa-si faca propria casa, unde va putea sa-si aiba propriile reguli. Cred ca trebuia sa iei asta in considerare inainte de a decide sa locuiesti cu soacra. Se cheama RESPECT fata de om si casa lui. Nu este corect sa te duci in casa omului si sa vrei sa-l schimbi tu, sa-l educi, sa impui regulile tale, oricat de proaste si deplasate ar fi obiceiurile lui. Asta poti face in casa TA. Acolo esti tu stapana, tu decizi, tu tai, tu spanzuri, exact cum are dreptul soacra in casa ei. Are deja o varsta, cu defecte, ticuri, manii, tabieturi, obsesii etc etc, nu incerca sa dictezi pe teritoriul ei, incerca sa iei oamenii asa cum sunt si iti va fi mai usor. doar incearca si ai sa vezi... Si, contrar celor spuse anterior, sotul tau nu va putea niciodata sa solutioneze acest conflict, el este pur si simplu la jumatate. Barbatii sunt absolut neputinciosi in fata conflictului dintre mama si sotie, victime sigure, la care nici una din parti nu se gandeste cu adevarat. Nu intelege ca te judec aspru, am incercat doar sa-ti ofer si alt punct de vedere, ti-ar putea fi de ajutor. Tu singura poti sa-ti faci viata mai usoara daca inveti sa traiesti cu defectele oamenilor. Garantat ti-ar fi mai usor de la distanta... Fa tot posibilul si locuieste separat, chiar si in aceeasi casa sau curte desi, ideal ar fi in alta parte. Generatiile diferite nu au ce cauta sub acelasi acoperis, isi vor face viata amara reciproc. In cazul tau, locuitul cu soacra ar putea insemna moartea pasiunii dintre tine si sot. Singura vina a soacrei fiind aceea ca nu v-a alungat la timp din casa ei :). Iti doresc sa fii iubita si fericita (si... nu te supara pe mine, un pic mai inteleapta) !!! Sa auzim de bine!
garbo_7093
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:44
Draga mea, sotul trebuie sa puna bariera intre ea si voi. Pentru asta va trebui sa discutati intre 4 ochi, departe de casa. Pune-l sa aleaga intre tine si ea. Daca nu faci asta acum mai tarziu nu vei reusi. Acel etaj de care povestesti incearca totusi sa-l aranjezi pentru voi. Considera ca stai la bloc si ai vecini care-ti pune bete-n roate la renovarea apartamentului. Gandeste-te cum poti sa faci asta fara sa o deranjezi prea mult. Dar trebuie sa il ai aliat pe sotul tau in tot acest demers. TU vrei ca sotul tau sa faca o facultate. Dar el vrea? Si daca el vrea, exista facultatea la distanta si nu este nevoie ca soacra ta sa stie.Daca sotul tau te iubeste din tot sufletul, cu putina dragalasenie din partea ta, vei putea sa obti ce vrei. Mult succes!
nina_ciuciuc
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:00
nu eti la tine acasa scumpa doamna.esti la soacra acasa.ce este asa de greu sa pricepi ca femeia asta locuieste acolo de mult,sau poate de prea mult,si daca nu ai si socru sa o tempereze atunci trai NENEACA sa tot stai acolo
.cand te-ai maritat nu stiai unde o sa locuiesti?esti pe numele lui si in casa ei.nu e greu de inteles daca vrei sa intelegi.nu te mai omora sa faci si camerele de sus ,mai bine incearca sa faci ceva al vostru sau macar intrare saparata cu totul separat si sa o inviti la tine,pardon la voi,la masa cand vrei tu si cand ai chef de o mancare de post.daca ai reusit sa-l convingi sa faca o facultate e mult mai simplu sa-l convingi sa aveti totul separat de soacra .spunei ca vrei intimitatea necesata sa va cresteti pustanii in liniste si in armonie.daca nu reusesti incearca sa ai o discutie in 3 si sa-ti exprimi dorintele.daca el nu vrea atunci iati mamica bocceluta si fugi mancand pamantul ca daca mai stai vei sfarsii sluga la soacra.aste traiesc destul de mult sa sti
kamilla
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:28
Draga mea! Am sa ti raspund din mai multe unghiuri!Am fost **nora** la socrul meu ,care, era **recasatorit** pt. ca soacra mea ,Domnu s o odihneasca in pace**! a murit tanara. Sunt si soacra de baieti! Am venit din invatamant ,de la oras, unde aveam casa la curte, la tara, la sat, unde am crescut porci, gaini, am muncit la pamant ne -am scris atunci in C.A.P,am facut norme si pt. mine si pt. sotul meu care facea naveta la munca in oras la 25 km. Am crescut 2 copii la tara timp de 3 ani.Deci am venit in casa **socrului**, unde i am respectat casa, familia, intimitatea!Locuiam intr o casa normala, 2 camere si un antreu.El intr o camera ,noi intr o alta camera, ne despartea antreul.Nu aveam lux, apa in casa, WC, camera de baie, masina de spalat asta era in 1971.Desigur ve ti spune, au fost alte vremuri!Da!Au fost alte vremuri, dar noi casatorindu ne , ne au invatat parintii notiunea de **respect**!! Ai plecat la tara pentru ce??!! Ca el, avea, casa.... de toate!!Tu licentiata precis ai facut facultate **platita** si vrei sa fie si el licentiat!! Tu unde muncesti??!! De ai timp atat sa vezi ce face soacra ta??!! Tu ai mers in grajd sa dai mancare la un animal??!! Tu ce produci??!! Matreata??!!El are doar liceul!!Extraordinar!Decat o facultate absolvita pe bani si diploma la fel, cu notele ce se iau azi in Ro si cu sistemul de invatamant de azi, mai bine asa!! Mai bine un muncitor harnic si vrednic .*** DECAT UN LICENTIAT PE BANI FARA CUNOSTINTE!!**!Vad ca ,,,te deranjeaza **statutul doar cu liceul**!! Dar...... a muncit, a facut casa si este bine mersi!! iN IUBIRE IN FAMILIE NU CONTEAZA **STUDIILE** !!DACA TI DOREAI UNUL LICENTIAT NU TREBUIA SA I **MANANCI NOROCUL SOTULUI TAU**!!TREBUIA,SA TI IEI , UNUL CU STUDII INALTE!!
Am locuit la tara, 1971-1974, timp in care am facut de toate, am muncit suplinitor in invatamant la 4 clase aveam 7 elevi I-IV !! Eu am infiintat, prima gradinita in sat, in 1973 **gradinita din satul Remecioara** in MM. Am muncit un an aveam doar... liceul de cultura generala dar atunci pe vremea mea nu faceau liceul toti redusii mintali!! Dupa un an a venit o educatoare cu liceul pedagogic!! Si mi a luat locul!Am plecat la oras la o fabrica, faceam navete 3 km. pe jos din sat la comuna la autobus, 3 schimburi.....asa ca m am hotarat sa plec din sat sa ma recalific si sa mi ajut familia! Am plecat in 1974 la sf, anului de craciun si am rezistat de la craciun la pasti acasa la **mama**mea naturala!M am casatorit peste voia mamei din dragoste!Si cand este dragoste toate **obstacolele** le treci usor!! Acasa la mine eram **badigard ** intre mama si sot!! Satula sa fiu intre ei, mi am luat cei 2 copii, si m am mutat cu sotul meu la oras, intr o garsoniera comfort IV!! Mica de 12m.patrati locuiam 4 persoane asta a fost in 1975!! M am recalificat in confectii, am fost operata si dupa 2 luni am inceput munca la masina pe 2 schimburi .Copiii la cresa si camin, nascuti fiind din 1972 si 1974!! Am cerut locuinta, nu mi a dat si in, martie 1977 dupa cutremur, am plecat in audienta la Ceausescu la Bucuresti .In octombrie 1977, am primit locuinta de la el intr un cartier nou in B-M. UNDE A FOST UN CARTIER TIGANESC! Am locuit acolo impreuna cu tiganii 7 ani! Apoi in 1984 am primit eu o alta locuinta intr o zona mai buna , I, a orasului.Daca n am ascultat o pe mama, sa merg la **facultate** la masina am muncit ca o nebuna!!Am participat la concursuri**Maini maiestre**am luat locul I. /judet am fost pe tara, la concurs n am luat numai mentiune, am participat la concursuri de **Protectia muncii** am fost la fazele pe tara la Sibiu si Iasi in 1976,,,nu m am lasat sa ma intreaca **nimeni**!! Fabrica s a deschis in 1976, in 1975 m am calificat 5 luni, de confectionier imbracaminte, atunci am fost si operata in noiembrie de urgenta ,, am muncit desi puteam avea un post de calculator salarii la birou!!Am refuzat!!
In 1979 in ianuarie singura din fabrica din 1600 pers, am fost trimisa la Bucuresti la un curs de 1 an de ajutor maistru in confectii, Din 1976 pana in 1979 deja ajunsesem la categoria ** a VI**!! ASTA.......DOAR, PRIN MUNCA MEA!! Am stat 4 luni la Bucuresti am facut teoria am absolvit cu 9.97 am concurat cu inteligenta bucuresteana, care pe noi **provincia**ne considerau mai prosti!! Am facut studiile la I.C.T.B. Bucuresti, La marea fabrica de comfectii si am locuit la Big in camin desi aveam pe sora mamei in Pantelimon, n am vrut sa deranjez pe nimeni! La noi in MM. ,se cam bea **horinca**palinca*tuica** Sotul muncea la o mina de aur era mecanic si mai iesea din cand in cand la **una mica** impreuna cu colegii!Uneori aceea mica se facea mare!! Nu o data l am cautat prin carciumi cu copiii mici de mana! Am dat diferenta de la cursul de calificare de 5 luni la 2 ani de sc, profesionala, in Bucuresti o saptamana in iunie 1979, am absolvit sc, prof, de 2 ani cu 10!! Am vrut sa mi spuna tov. maistra, avand studii, nu cu 4 clase cum profesau unii !! Apoi 1985-1987 am urmat la zi cursurile de maistru in confectii, munceam dimineata si dupa masa mergeam zilnic la scoala am absolvit cu nota 8,50.in 1987!! anul acesta avem 25 ani de la absolvire!! Am muncit la serviciu, acasa, am fost dascalul fiilor mei, am fost mama sotie si nora!!
Ve ti spune ca ma laud si mi etalez studiile!! Nu v am scris atat ca sa va deschid ochii, unora care sunteti **orbi**!!
Dragelor! Cand va casatoriti , va luati sotul ,cu neamurile lui la pachet!Si ei la fel! Ai mers in casa lui trebui sa respecti regimul casei! Vai doamne!Miroase soacra a grajd !Dar laptele nu miroase a vaca??!! Nu vreau sa fiu rautacioasa ,dar , ca sa ceri trebuie sa si oferi! Sa faci si tu ceva!Noi eu cu sotul meu, ne am facut de toate in apartament comfort, la tara avem pamant pe care vom planta inca ceva pomi.Le intretinem, vor fi a celor 2 cand se vor intoarce acasa si noi n o sa mai fim pe terra! Dar pana atunci, dragelor, va place sau nu, in casa mea, in masa mea nu bate , nimeni **cu pumnul in masa**!!! Le place regimul cand vin sa stea bine daca nu....................afara dupa ap.24!! N am avut probleme de nici un fel pt, ca ei stau la 3500km de noi!!
Deci daca iti iubesti sotul, tolereaza ti si soacra!Ca n a muncit D zeu mai mult pe mama ta decat pe mama lui!! Daca vrei sa fie pace tu trebuie sa faci asta!! Sa faci pace in familie!!Nu ti place, du te la ai tai! Sau in chirie!!Mama este unica, neveste fiii nostri pot avea **o duzina** asa ca nu i puneti la mijloc sa aleaga,,,voi sau mama!!
DUMINICA PLACUTA!!
:sml-fighting0005****:PRIETENII MEI*** VESNIC ACEIASI VA ROG N AM NEVOIE DE **COMENTARIILE VS, ACIDE!! Va respect postarile faceti la fel!
Jojolin
Postat pe 2 Septembrie 2012 10:03
Zaydee... greseala mea, nu am citit ultima ta postare! Scuze draga mea! Deci nu esti in casa soacrei. In cazul acesta, e si mai simplu. Are soacra casa ei? Trimite-o frumusel si fara menajamente sa locuiasca in casa dansei. Sotul, categoric trebuie sa-si aleaga: a facut casa sa locuiasca cu mama lui, sau cu sotia? Cu amandoua nu se poate, asta e clar... ca sa nu mai spun ca e anormala situatia. Cum am mai spus, generatii diferite nu au ce cauta sub acelasi acoperis. Nu lasa lucrurile ca continue in felul asta ca e grav. Voi sunteti o familie, stapani pe destinul vostru, liberi sa va organizati cum va place voua si nu altora, liberi sa faceti chiar si propriile greseli, va priveste, voi le faceti, voi suportati consecintele. Nu permiteti absolut nimanui sa incerce sa influenteze mersul familiei voastre, indiferent ca le place sau nu. Important este ca voi sa fiti fericiti cu deciziile luate, nu altii. Exact cum spuneam mai devreme, nici tu nu ai dreptul sa comanzi in casa altuia, dar nici altul in casa ta. Fii barbata Zoe! :))
Eu si soacra mea nu ne-am iubit niciodata, ba dimpotriva. Am avut insa decenta sa ne comportam ca doua persoane civilizate si ne-am respectat teritoriul. Poate a fost ceva mai mult impus de mine, a incercat biata soacra sa controleze ce se intampla sub acoperisul casei mele, dar fara succes. E drept ca am avut si sustinerea sotului, ceea ce nu e de neglijat, nu cred ca reauseam fara el. Asta nu inseamna ca sotul meu nu si-a iubit si respectat mama, dar limitele sunt limite. Asta nu inseamna ca eu mi-am neglijat soacra cand a avut nevoie de ajutorul meu, mi-am facut pur si simplu datoria de om, fata de omul care i-a dat viata jumatatii mele, am facut absolut tot ce tinea de mine si puterile mele, a tinut de bunul meu simt si respectul fata de propria persoana. Viata nu e numai cum vrem noi, important este sa stabilim limite si prioritati, e imposibil sa multumesti pe toata lumea. Nu-ti propune asta ca vei esua din secunda unu. Succes!
garbo_7093
Postat pe 2 Septembrie 2012 10:14
Draga mea te iau la mine ca nora mea e de-o lene inexplicabila sta la etaj si nu face toata ziua nimic decit fumeaza si maninca seminte .Mie imi place curatenia am sute de ghivece cu flori am o pasiune care nu prea am timp de altele si de birfe gradina si goblenul .Si uite asa o sa ne intelegem de minune . Nu am avut noroc degeaba am facut case ca am doua nurori si amindoaua sint la fel .Nu pot sa spun nimic la baieti ca au creerul spalat .
delly003506
Postat pe 2 Septembrie 2012 20:16
cu respect, delly, este rezultatul muncii tale, cu educatia baietilor
daca erai mai atenta la a-i invata sa aleaga si sa compare, nu te-ai fi plans acum
sa nu te superi, si eu sunt mama de baiat, inca e mic, dar e mai greu de crescut decat fetele...
trebuie sa stie ffff multe lucruri, sa capete experiente, sa devina responsabili, sa stie sa diferentieze, sa compare, etc....
e ffff complicat....
dor72_
Postat pe 2 Septembrie 2012 20:21
Bravo Jojolin imi place am si eu doua pacoste care au venit la totul gata si nu ma pot suporta desi eu cel putin in curtea mea cind le vad imi plec capul si stii de ce nu vreau sa-mi supar copii le-au spalat creerii.
delly003506
Postat pe 2 Septembrie 2012 22:38
De la: Rotty, la data 2012-08-18 23:07:41Otraveste-o...


Adica pana la urma, soacra e buna ca berea : rece si pe masa ?!
SoraSoarelui
Postat pe 6 Septembrie 2012 19:22
De la: delly003506, la data 2012-09-02 22:38:43Bravo Jojolin imi place am si eu doua pacoste care au venit la totul gata si nu ma pot suporta desi eu cel putin in curtea mea cind le vad imi plec capul si stii de ce nu vreau sa-mi supar copii le-au spalat creerii.
............ .... Multumesc Dely! Imi pare rau ca ai dat peste 2 **educate* ne*!Si trebuie sa ti pleci capul,,,,,, de ce???!! Pt, ca fiii nostri, nu stiu sa si impuna punctul de vedere si sa le oblige sa o respecte ea pe mama lui ????? Eu nu am plecat de loc niciodata capul!Daca nu stie sa respecte, sa mearga la masa,sa i faca *educatie* ca sa stie notiunea de**respect*!! Mandra ,celui mare a facut un gest de persoana needucata acum 2 ani si,,,,,,,de atunci,,,,,,,,,,,,,,, nu vb. cu ea decat cu fiul si nepotii!!Pentru mine este o nulitate!Nu simt nevoia nici s o vad nici sa i aud vocea!Si astept, vremea cand nora sa i intoarca ceea ce mi a facut mie!Si voi rade, o s o intreb cum se simte cand este acuzata de ceva de care nu este vinovata!Timpul le va rezolva pe toate!
Stimate noruri!! Sotii vostri, baietii nostri, nu sunt proprietatea vs!! Neveste, iubite amante ei pot avea cate doresc!!Mama este **unica**!!Si baietii exista pt, ca noi i am creiat, i am crescut si educat!!Bune sau nebune, suntem **mamele lor**Si voi acest lucru nu l puteti **anula**!!Oricat a ti dori!Nu va place locatia cu *soacra* mirosind a grajd, valea in chirie!Sotul tau si a facut casa pe proprietatea parintilor, nu??!! Acum s o scoata o afara pe **mamica lui** ca miroase a grajd!!Vai d ne!!N-ai stiut cum miroase grajdul draga??!! Nu trebuia sa pleci la tara!! Va trebuie doar ce are soacra, sa va fie *servitoare* si sunteti nemultumite!!
Daca ar exista un curs obligatoriu, inainte de casatorie, pt, **norurile** astea care nu stiu notiunea **respect,m as duce sa le predau eu niste lectii de bun simt! Si daca n ar trece cursul sa nu le lase sa se marite, atunci ar sti sa respecte pe mama lui!!
Jojolin
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatiile dintre femei si barbati 88 De la: luptatoareacurajoasa 27 Mai 2010 17:25
Noi copii care am fost candva si copii nostri 39 De la: Gabriela_Apostol_1 1 Februarie 2014 16:53
Buna seara! 7 De la: Laura_M 22 Noiembrie 2010 21:32
alo 9 De la: Dangeros_Daniela_1 30 Iunie 2013 22:02
vreau reletia de altadata!!!! 9 De la: bluelight 24 Octombrie 2009 09:00
Setari Cookie-uri