Soacra mea

Jojo, esti in eroare! Daca spui ca nora e o nulitate, indirect spui ca fiul tau e insurat cu o nulitate si ca mama nepotilor tai e o nulitate. Inteleg ca te-a jignit dar exista si iertare...
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Septembrie 2012 22:47
cel mai important lucru,nu auzi cand ea zice ceva,si nu te ocupa cu ce zice ea,chiar daca il influenteaza pe el.
fa pur si simplu ce vrei tu si gata.
la inceputul casniciei,este lupta pentru cine este number one.
soacra nu vrea sa piarda teren,vrea sa fie ascultata,cum era cand nu erai tu,vrea sa se bage in seama,sa isi dea cu parerea,sa influenteze.
obiceiurile nu si le va schimba acum,daca o viata intreaga manca la masa imbracata cu hainele din grajd,si nici celelalte obiceiuri.
cu timpul,relatia se va schimba,dar in multi ani,vreo zece.....
pana atunci,nu face greseala sa te plangi la sotul tau de soacra.....el este la mijloc,va iubeste pe amandoua in alt fel,si se va simti oribil,fapt ce va influenta casatoria voastra.
trebuie sa te aranjezi,si mai ales,sa fii bine dispusa.
dispozitia se simte,de catre ceialti....
hotaraste sa ignori ce zice si ce face soacra,chiar daca o ai in fata ochilor,zilnic,e greu,dar merita efortul.
nici nu te gandi la ea,gandeste-te la altele....
era bine daca aveati spatiul vostru,poate ca veti gasi sa va mutati,undeva singuri,in timp.
chiar si in camerele de sus,tot e ceva.
acum abea v-ati casatorit,deci de acum incolo,importanta ta va creste,si importanta mamei in viata lui,va scadea,mai ales dupa primul vostru copil.
in timp nu va mai avea influenta asta asupra lui.
numai iubirea nu se schimba in timp,va ramane mama lui,dar la locul ei,......


daniilia
Postat pe 7 Septembrie 2012 00:27
Dragi soacre, daca vreti sa fiti respectate, respectati si voi. Ceea ce semanati, aia culegeti.
mamamiamea
Postat pe 7 Septembrie 2012 08:28
Si ...jojo..."Si baietii exista pt, ca noi i am creiat,..."

Nici cand eram atee nu puteam spune o asa ineptie! Chiar crezi ca printr-un simplu act sexual intr-un moment fertil femeia indeplineste un act de creatie? Adica participand la un gest de amor/sex si ramanand insarcinata si mai apoi -firesc-nascand femeia creeaza???
Eu nu cred asta pentru ca e incredibil. Adica tu ai creat o fiinta umana-copilul, deci-dotata cu o multime de mecanisme chimico-biologico, cu aparate si sisteme care mai de care mai sofisticate, tu facand sex deci ai inventat omul...Sa nu mai faci asa afirmatii ca ' te faci de ras...
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Septembrie 2012 19:11
OK , am citit si am sa iti adresez o intrebare ? soacra ta nu cum-va este bolnava cu cacul ( adica , are probleme psihice ) asta nu este un comportament de om sanatos mintal ! si tu de ce te-ai dus nora in casa , nu trebuia sa acepti asta . de la inceput
Andreea_Diaconu_1
Postat pe 8 Septembrie 2012 14:35
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-09-06 22:47:18Jojo, esti in eroare! Daca spui ca nora e o nulitate, indirect spui ca fiul tau e insurat cu o nulitate si ca mama nepotilor tai e o nulitate. Inteleg ca te-a jignit dar exista si iertare...
...........................................................................................................................................FIUL MEU INCA N A DORIT SA SI **LEGALIZEZE** RELATIA!!SUNT DOAR LOGODITI DE 11ANI!! EU NU I AM IMPIEDICAT SA SI LEGALIZEZE RELATIA CA N AVEAM CUM
SUNT LA 3500KM, SI FAC CE VOR!! I AM ZIS FIULUI MEU SI MI A SPUS,,,, V ATI MARITAT??! EU DA!! ATUNCI...... VEDETI VA DE TREABA!!SI ....I MI VAD DE TREABA!CA AM DESTULA! ESTE MAMA NEPOTILOR MEI SI ATAT! NIMIC MAI MULT!
CAND TE VA ACUZA DE CEVA CE N AI FACUT SI ITI VA SPUNE SA IESI DIN CASA FIULUI TAU, NEFIIND VINOVATA CU NIMIC, ATUNCI SA TE VAD CUM VEI COMENTA!
EU IN VARA CAND LE AM TRIMIS 2 LEPTOPURI LA NEPOTI SI MULTE ALTELE EA COMENTA PRIN ZONA I MA ZIS DECENT**VINO SA TE VAD**! CA DE 2 ANI NU TE AM VAZUT!! CREDETI CA A VENIT??!! ASA CA.............PT. MINE PERSOANELE CARE NU STIU NOTIUNEA DE **RESPECT**= CU O,O,O,OOOOOOOOOOOOOOOO!!! AM GRESIT CA AM PLECAT LA **INSISTENTELE LOR** SA AM GRIJA DE NEPOTI/GRATIS LE AM DUS DE TOATE SI AM VENIT CU UN SUT IN DOS!!
DUMINICA PLACUTA!
Jojolin
Postat pe 9 Septembrie 2012 10:40
Pai inainte de nunta, era cu totul altfel, era ca atunci cand asteapta preotul sa vina cu aghiazma, casa curata, de purtat nu mai zic, vai puiucule, si dup anunta la o saptamana s-a schimbat radical, nu imi venea a crede. Asta e... ce sa fac. Eu sunt si cu mancare , si curatenie, si la camp, nu stiu ce treaba nu ii fac, dar acum are un obicei mizerabil, cel in care mie nu imi zice nimic, si ii zice lu barbat-miu, vai dragu mamii, uite ce o facut azi, si eu draguu mamii ma jur pe ce am mai sfant ca nu mai stiu cum sa fac, si nah, le aduna el in suflet nu imi zice nimik o bucata de vreme, si apoi cand mi le descarca....parca se naruie tot. Incepe sa mi se acreasca....nu mai pot sa o suport...
zayidee
Postat pe 9 Septembrie 2012 12:00
DRAGA MEA ,NU SUPORTI SOACRA NICI-O PROBLEMA .MUTATI-VA IN ALTA CASA CA DACA ASA A INCEPUT ASA VA FI CIT VA TRAI ,STIU E GREU DAR DECIT O VIATA DIRIJATA DE EA PREFERA SA PLECI CHIAR DACA VA TREBUI SA O LUATI DE LA AC
garbo275212
Postat pe 9 Septembrie 2012 14:02
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-09-07 19:11:01Si ...jojo..."Si baietii exista pt, ca noi i am creiat,..."

Nici cand eram atee nu puteam spune o asa ineptie! Chiar crezi ca printr-un simplu act sexual intr-un moment fertil femeia indeplineste un act de creatie? Adica participand la un gest de amor/sex si ramanand insarcinata si mai apoi -firesc-nascand femeia creeaza???
Eu nu cred asta pentru ca e incredibil. Adica tu ai creat o fiinta umana-copilul, deci-dotata cu o multime de mecanisme chimico-biologico, cu aparate si sisteme care mai de care mai sofisticate, tu facand sex deci ai inventat omul...Sa nu mai faci asa afirmatii ca ' te faci de ras...

Nu te inteleg de loc! Draga! Asa ca te rog, sa faci, filozofie in alta parte! Mereu te bagi in seama cu postari de 2 bani! Si te rog, nu ma **tutui!! Ca nu ti am fost de loc la **CRATITA** si...... nu ti sunt datoare cu nimic! Aici in postarile voastre ,** la unii **se vede educatia deosebita ce o aveti! Si lipsa celor 6-7 ani de acasa, atunci se invata notiunea **RESPECT**!! Oamenii nu sunt creati??!! Cum sunt dupa mintea inteligenta??!! Ce sunt oamenii, fiii mei, nu creaturi a lui Dumnezeu??!! Sunt **obiecte** !!!
De la zex, apoi nascut pana a ajuns la maturitate, n a facut nimic **mama** soacra**!!Se vede ca n ai nimic in cerebel!!Asa ca te rog sa nu mi mai comentezi postarile!!Eu am fost ca tine, dar tu, niciodata, niciodata, nu vei reusi sa fii ca mine!!
Jojolin
Postat pe 22 Septembrie 2012 09:45
Daca aveti posibilitatea, ar fi foarte indicat sa va gasiti o chirie, o locuinta cat de mica, dar sa traiti in armonie. Daca ai sa iti intrebi sotul (si daca el va fi sincer) iti va spune ca nici lui nu-i face placere starea actuala a lucrurilor. Pentru binele vostru ca familie, faceti un efort si, cu toate protestele soacrei tale, gasiti-va alt loc unde sa locuiti. Veti economisi multe frustrari, nemultumiri si certuri. In timp situatia se va deteriora si veti suferi mult. Nu vreau sa par ca vad toate lucrurile in negru, dar la fel ca tine sunt casatorita si stiu ca viata alaturi de mama-soacra nu e usoara. In plus, s-ar limita interferentele ei in viata voastra si veti putea lua deciziile pe care le considerati cele mai bune. In ceea ce priveste facultatea, eu am facut-o cand deja aveam trei copii, dar nu regret nici un minut, pentru ca am alte oportunitati sa imi gasesc de lucru, deci alte posibilitati de a castiga bani. Trei ani de facultate zboara, ai o diploma si o sansa in plus sa gasesti ceva rezonabil de lucru.Dar asta, numai cand drumurile soacrei tale se vor desparti de drumul vostru ca familie. Ar mai fi o solutie, sa va detasati de ea in tot ceea ce priveste traiul in aceeasi casa: gatit separat, cheltuieli separate, decizii separate si, daca e posibil, traiul separat. Stabilesti niste reguli care sa le respecte si "batut in cuie" faptul ca "al treilea n-are loc".
angel_forever
Postat pe 30 Decembrie 2012 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce este pacatul?multe lucruri nu le facem pentru ca ne zicem ca pacatuim? 30 De la: irina31 21 Noiembrie 2009 21:34
buna? 19 De la: ioana_brbn 30 Martie 2015 22:27
parintii mei.. 3 De la: moment31 23 Octombrie 2009 22:48
nu isi accepta familia 17 De la: garbo_1399 29 Mai 2012 18:16
Nu-mi gasesc echilibrul 55 De la: garbo162935 15 Aprilie 2012 00:53
Setari Cookie-uri