va rog sa ma ajutati cu un sfat

sunt o adolescenta de 19 ani si desi ar trebuii sa par puternica nu mai sunt:(
parintii mei se cearta non stop apropae in fiecare zi mereu :(
eu nu stiu ce sa mai fac am ajus la capatul puterilor
nu vreau sa mai aud in fiecare zi jugniri la adresa mamei si chestii neadevarate

mama este o fire foarte sensibila si pune totul la inima
iar tata este un alcoolic:(
nu stiu ce sa fac in privinta asta va rog sa ma ajutati.
irina___
Postat pe 4 August 2012 21:23
pai la 19 ani nu se mai cheama adolescenta... esti deja matura, cel putin din punct de vedere juridic... dar asta nu rezolva problema. parerea mea este sa-ti gasesti alt loc de locuit, impreuna cu un prieten, de preferat daca gasesti ceva pe gustul tau... sau chiar cu o prietena, daca ai. pe parinti nu poti sa-i schimbi... din pacate si ca sa nu fi terorizate de certurile intre ei, la varsta ta... poti sa pleci de acasa. daca se poate... daca nu, e nasol... !!!
barboneli
Postat pe 5 August 2012 00:44
E foarte neplacut ce se intampla la tine in familie...eu am avut probleme asemanatoare, dar mai putin grave...si ma simteam aiurea rau..nu stiam ce sa mai fac..nu trecea zi fara sa plang cand auzeam iar certuri in casa...am gasit, in disperare de cauza, un site, depresiv(.)[ro], de unde am aflat o multime de informatii utile atat sa ies eu din starea aia groaznica, cat si pentru a-i sfatui pe ai mei sa se inteleaga..acum se pare ca si-au revenit cat de cat...ai grija si tu si poate gasesti ceva util pe site!
garbo_3491
Postat pe 16 August 2012 12:11
Ar fi o posibilitatea sa te muti numai cu mama ta, poate o convingi sa nu mai stea cu un alcoolic!
Ca sa te muti cu un tip numai de dragul de a pleca de acasa (de disperare) nu este o solutie prea buna;
Plus ca trebuie sa o sfatuiesti si pe mama ta sa si sa o convingi sa nu mai accepte sa stea cu un alcoolic
adeline
Postat pe 23 August 2012 10:12
adeline are dreptate ,este o varianta buna sa te muti cu mama ta .Convinge-o ca altfel nu o sa aveti liniste niciodata si va va macina sanatatea.
Numai bine si aveti grija de voi !
ica2
Postat pe 23 August 2012 17:43
e greu sa fii la mijloc intre parintii care nu se mai impaca. incearca sa o determini pe mama ta sa se separe de tatal tau, pt linistea voastra, apoi o puteti lua de la capat. bafta
MARILENA_25
Postat pe 25 August 2012 10:51
Mama ta ar trebui sa se hotarasca ce face cu viata ei si a ta. Discuta cu ea ce-si doreste cu adevarat.
Va sfatuiesc sa nu plecati din casa...ci sa-l puneti la punct atat cat puteti.
garbo229279
Postat pe 27 August 2012 15:18
Fetelor..am facut greseala vietii mele,am stat 2 ani cu unul de 60 de ani eu am 24,care avea si baiat in casa de seama mea,cu 4 zile mai mare.la inceput a fost frumos,nu stiu cum am inceput sa il plac,cert este ca de fiecare data ma surprindea cu ceva placut,apoi m-am mutat la el,am uitat sa precizez ca lucreaza la SRI,de fapt acum este pensionar,crezand ca am sa o duc mai bine,eu fiind o fata de la tara provenita in Bucuresti.Imi da doar sa mananc si niciodata nu ma itreba daca vreau ceva,trebuia sa fac menaj,sa ii calc lui si lui fiuso,dormea cu usa vesnic deschisa,deci nu aveam nici intimitate,si nu mai ma scotea nicaieri,iesea cu fiuso la carciuma,eu stand doar in casa cu cele 4 pisici pe care le avea.nu aveam dreptul sa ma uit la tv decat pe ce programe dorea el,cand plecam din casa trebuia sa ii cer voie si numai daca imi da acordul puteam pleca si sa ii spun si unde plec si cat stau,niciodata nu ma intreba daca am nevoie de ceva,cand doream sa ii spun ceva imi spunea ca vorbesc mult,intra peste mine in baie ca sa ma scoata pt a-si face el neviole,imi aducea mancarea in camera pentru ca el gatea toata ziua si daca mergeai si pana la frigider era jale ca credea ca il controlezi ce face.Mosul mai fusese insurat 17 ani,avea 4 copii dar din toti 4 doar unul sta cu el,cel de varsta mea,iar cei 3 de ani de zile nu il mai cauta.Nu suna familia,imi spune de o jumate de an ca eu sa il caut,ca asa e regula,nu stiu care regula,ca el e un barbat nu mascul cum am avut eu pana la el..si de 3 luni am plecat la camin,nu mai suportam,asta e doar o parte ce v-am spus,va da-ti seama,dar tot eu il caut,,ma rog de el sa ma cheme sa ii fac curat,sunt obsedata,dar pe de alta parte constientizez ca nu e bine ce fac.imi e rusine de vecinii lui ce toti rad pe ascuns cand trec pe langa ei,imi e rusine de familia lui cand venea pe la el.Nu am pe nimeni ca nu imi da voie sa am prieteni,ca deh..au o influenta nefasta.Si de 2 luni am terminat facultatea si am crezut ca undeva imi va gasi de munca dar mi-a cerut niste copii ale unor acte,asa ca sa cred eu ca ii pasa de mine si a spus ca deocamdata nu are unde.si ultima dat cand am plecat de la el este in dimineata asta,fara un leu,fara sa am ceva de mancare...nu mai am nici "iubit",nu am un loc de munca dar acum invat sa intru la master


garbo_6991
Postat pe 28 August 2012 14:11
Si eu spun acelasi lucru,,Ca sa te muti cu un tip numai de dragul de a pleca de acasa (de disperare) nu este o solutie prea buna,,
Poti sa o sfatuiesti pe mama ta sa se desprinda din dependenta de el, desi nu este indicat sa fii ,,psihologul de servici ,,cu proprii tai parinti.
Las-o pe ea singura sa ia decizii pentru viata ei .Nu ai inca varsta pt a-i fi prietena buna, confidenta.,,Bagajul,,asta ar fi prea greu pt varsta ta,prea pesimist,nedrept pentru tineretea ta.Daca te iubeste,ea nu te-ar incarca de confidente.Ce vezi si auzi singura,e altceva....
Cauta-ti un alt loc in care sa stai.Pleaca singura.Poate la o matusa, la o bunica.
Daca mama ta decide sa plece de langa el,abia atunci poti sa o chemi sa vina sa stati impreuna.Sau poate nu va fi cazul,in caz ca divorteaza si ii ramane mamei tale casa-atunci te intorci.

Fugi.Nu insemna ca fugi de vreo responsabilitate,ba din contra,iti asumi responsabilitatea de a trai ,,sanatos,,.
garbo_5053
Postat pe 1 Septembrie 2012 15:55
Incearca sa fii foarte buna in domeniul in care te pregatesti. Iti va ocupa aproape tot timpul pentru ca doar studiind vei sti multe lucruri. Ceea ce se petrece in sufletul tau se numeste 'dependenta de agresor". Daca vei studia putin problema asta vei vedea ca ceea ce simti tu acum este doar o "imitatie" palida a ceea ce ar trebui sa fie iubirea si un sentiment de dependenta ce este doar in mintea ta, dar atat de puternic incat iti paralizeaza vointa. Lasa timpul sa-si faca datoria, inceteaza orice contact cat de mic cu "casa terorii" si concentreaza-te pe viata ta. Sper din tot sufletul sa fii constienta ca ai fost doar o servitoare si nimic altceva. Meriti ceva mai bun decat un om de felul lui. Iar faptul ca esti de la tara, el l-a exploatat din plin in folosul lui. Nu lasa suferinta sa-ti intunece orizontul. Fii independenta din toate punctele de vedere si vei vedea ca viata capata alta culoare. NU mai ai 18 ani ca sa judeci ca un copil. Asa ca mult curaj si mult noroc.
angel_forever
Postat pe 30 Decembrie 2012 22:09
De la: irina___, la data 2012-08-04 21:23:19sunt o adolescenta de 19 ani si desi ar trebuii sa par puternica nu mai sunt:(
parintii mei se cearta non stop apropae in fiecare zi mereu :(
eu nu stiu ce sa mai fac am ajus la capatul puterilor
nu vreau sa mai aud in fiecare zi jugniri la adresa mamei si chestii neadevarate

mama este o fire foarte sensibila si pune totul la inima
iar tata este un alcoolic:(
nu stiu ce sa fac in privinta asta va rog sa ma ajutati.


ti-am dat reply pe mesajul tau ca sa vezi in ce hal ai reusit sa scrii!
"se cearta non stop apropae in fiecare zi mereu :("
facand abstractie de inversiunea de litere, am sa te intreb: cum e aia sa se certe cineva "non stop apropae in fiecare zi mereu" ????
chiar nu ai nici cele mai mici notiuni de gramatica?
nu zic ca problema ta este o bagatela, dar daca tot te apuci sa scrii ceva si ceri un sfat, incearca sa scrii macar fara astfel de "perle"!

acum sa revin la problema pe care ai ridicat-o, am sa-ti spun o intamplare
o mama discutand cu fiul ei dupa ce acesta a implinit 19 ani... sau de 20 de ani... nici nu conteaza, cert este ca era major, sau cum zice bunul meu prieten Barbo (pe care cu mult respect il salut! ) baiatul devenise matur, ea ii spune:
- Fiule, pentru tine am indurat iadul, alaturi de tatal tau!
la care fiul raspunde:
- ...si mama, crezi ca iadul, a fost un mediu propice pentru un copil?????????

presupunand ca aceste lucruri care pe tine te-au dus la exasperare, nu au inceput cu o saptamana in urma si ca dureaza de ani de zile... ai avea minim doua posibilitati.
una din ele ar fi sa-ti convingi mama (asa cum a scris si adeline si ica si nu numai) sa va mutati undeva impreuna si sa va continuati viata in liniste...
a doua posibilitate pe care o ai, ar fi sa pleci tu si sa-i lasi pe amandoi sa se descurce, asa cum s.au descurcat si in toti anii cat au fost impreuna pana acum.
iar tu sa cauti sa-ti vezi de viata ta si sa iti faci un viitor, sa nu depinzi de nimeni etc.

in afara de astea doua posibilitati mai ai si altele, dar n-am sa stau sa ti le insir eu pe toate!
succes!
heartbit
Postat pe 30 Decembrie 2012 22:54
De la: garbo_6991, la data 2012-08-28 14:11:02Fetelor..am facut greseala vietii mele,am stat 2 ani cu unul de 60 de ani eu am 24,care avea si baiat in casa de seama mea,cu 4 zile mai mare.la inceput a fost frumos,nu stiu cum am inceput sa il plac,cert este ca de fiecare data ma surprindea cu ceva placut,apoi m-am mutat la el,am uitat sa precizez ca lucreaza la SRI,de fapt acum este pensionar,crezand ca am sa o duc mai bine,eu fiind o fata de la tara provenita in Bucuresti.Imi da doar sa mananc si niciodata nu ma itreba daca vreau ceva,trebuia sa fac menaj,sa ii calc lui si lui fiuso,dormea cu usa vesnic deschisa,deci nu aveam nici intimitate,si nu mai ma scotea nicaieri,iesea cu fiuso la carciuma,eu stand doar in casa cu cele 4 pisici pe care le avea.nu aveam dreptul sa ma uit la tv decat pe ce programe dorea el,cand plecam din casa trebuia sa ii cer voie si numai daca imi da acordul puteam pleca si sa ii spun si unde plec si cat stau,niciodata nu ma intreba daca am nevoie de ceva,cand doream sa ii spun ceva imi spunea ca vorbesc mult,intra peste mine in baie ca sa ma scoata pt a-si face el neviole,imi aducea mancarea in camera pentru ca el gatea toata ziua si daca mergeai si pana la frigider era jale ca credea ca il controlezi ce face.Mosul mai fusese insurat 17 ani,avea 4 copii dar din toti 4 doar unul sta cu el,cel de varsta mea,iar cei 3 de ani de zile nu il mai cauta.Nu suna familia,imi spune de o jumate de an ca eu sa il caut,ca asa e regula,nu stiu care regula,ca el e un barbat nu mascul cum am avut eu pana la el..si de 3 luni am plecat la camin,nu mai suportam,asta e doar o parte ce v-am spus,va da-ti seama,dar tot eu il caut,,ma rog de el sa ma cheme sa ii fac curat,sunt obsedata,dar pe de alta parte constientizez ca nu e bine ce fac.imi e rusine de vecinii lui ce toti rad pe ascuns cand trec pe langa ei,imi e rusine de familia lui cand venea pe la el.Nu am pe nimeni ca nu imi da voie sa am prieteni,ca deh..au o influenta nefasta.Si de 2 luni am terminat facultatea si am crezut ca undeva imi va gasi de munca dar mi-a cerut niste copii ale unor acte,asa ca sa cred eu ca ii pasa de mine si a spus ca deocamdata nu are unde.si ultima dat cand am plecat de la el este in dimineata asta,fara un leu,fara sa am ceva de mancare...nu mai am nici "iubit",nu am un loc de munca dar acum invat sa intru la master




si zici ca ai facut o facultate, si ca mai vrei sa faci si master????
cam grav, daca ai reusit sa termini facultatea si nu esti in stare decat sa scrii in halul asta si mai ales daca te duce capul doar la atat... cat ai exprimat aici!

poate ca ar trebui sa iti cauti un loc de munca tu si sa nu mai astepti la un mos expirat, insa sunt sceptic ca poti realiza ceva, dupa cum am vazut cum si ceea ce ai scris.
iti dau un sfat, sincer. ia-o pe urma strainatatii si cauta un mos sau o baba pe care s-o ingrijesti in spania sau italia sau chiar si anglia... si chiar daca o sa faci o munca sub pregatirea ta ... cel putin o sa ai banii tai si o sa fii stapana pe viata ta!
heartbit
Postat pe 30 Decembrie 2012 23:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
singuratatea cat de mult te poate schimba? 101 De la: garbo017339 31 Iulie 2009 23:04
vreau sa imi gasesc tatal! 21 De la: Ana_Queen_1 11 August 2018 21:37
imi este greu sa-mi vad mama 10 De la: garbo_1474 13 Mai 2012 18:02
Familia iubitului ma dispera. 10 De la: Daliaa 24 Decembrie 2017 11:42
viata de cuplu dupa copii 12 De la: alfheim 3 Iunie 2011 12:01
Setari Cookie-uri