Dumneavoastra, spune-mi tu

De la: garbo019367, la data 2012-06-24 12:28:57are perfecta dreptate , il apreciez si mi-as dori un barbat ca si el
nu cum sunt altele care il critica..felicitari!


ia-l femeie si du-l departe de aici. pastreaza-l sanatoasa, da-i medicatia la timp si nu-i mai lasa acces la vreo tastatura, idiferent ca e legata sau nu de vreun computer!

eu va urez deja casa de piarta!
dar sa nu te aud dupa aia ca te plangi pe aici.
oricum citeste-i cele 45928116 topice pe care le-a deschis si zi-ne dupa aia ce parere mai ai despre el? si daca-l mai vrei!
dar sincer vorbind te rugam sa-l iei mai repede, ca e la super oferta!


by the way!
decat unul ca asta plind de haos in gandire si nu numai, mai degraba e de preferat irinuca cu ideile ei putine si fixe!
parol!
heartbit
Postat pe 24 Iunie 2012 14:27
De la: Rotty, la data 2012-06-05 11:04:19 ...Neuronul nu vrea sa ma ajute sa pricep ce o fi vrut omul sa zica... .....Astept traducere


NEURONUL MEU A FOST ATAT DE SOCAT CA A LESINAT !!! A INTELES CINEVA CEVA VREA OMUL ?
garbo174849
Postat pe 24 Iunie 2012 14:27
da, nu vrea nimic!
bate campii, a luato rau pe ulei si din cand in cand se mai duce pe aratura cu atelajul!
e in lumea lui, trebuie iertat, nu bagat in seama!
si privit cu compasiune si pe cat posibil cu intelegere!
heartbit
Postat pe 24 Iunie 2012 14:41
lumea lui se rezuma la anuntul (bancul) acela:
versiunea 1
blonda 90/60/90, picioare lungi, apetisanta, voluptoasa, discreta, manierata, openmind, Vand Basculanta!
versiunea 2
blonda 90/60/90, picioare lungi, apetisanta, voluptoasa, discreta, manierata, openmind, nu caut nimic, doar ma laud!

versiunile sunt in functie de subiectele topicelor!
heartbit
Postat pe 24 Iunie 2012 14:46
UFFFFFFFF !!!!!! SI EU CARE CREDEAM CA MI-A LESINAT NEURONUL !!!
AR FI FOST FRUMOS SA RAMANA IN LUMEA LUI NU SA SPERIE LUMEA NOSTRA !!! OMUL ARE NEVOIE DE PSIHIATRU NU DE PSIHOLOG !
garbo174849
Postat pe 24 Iunie 2012 19:03
In realitate, ceea tu vrei sa evidentiezi, tine de caracterul si personalitatea fiecareia/fiecaruia, nu de de faptul ca folosesti sau nu folosesti pronumele de politete. Asadar, cand il/o intrebi - orice -, cu sinceritare si interes autentic, pe intertlocutorul/oarea ta, nu contreaza cu adevarat ce pronume folosesti, conteaza sa fii sincer in ceea ce intrebi, si mai mult decat atat, sa continui intentia care te-a determinat sa intrebi, cu actiuni corespunzatoare (ajutor, etc).
Fireste ca nu te vei adresa unei doamne sau unui domn de 80 de ani, daca tu ai 20, 30, etc cu pronumele personal de persoana I. La fel, nu te vei adresaa unui necunoscut sau unei necunoscute, cu atat mai mult cu cat persoana respectiva este mai in varsta decat tine, cu pronumele personal de persoana I.
Aceste reguli tin de bunele maniere si comportamentul civilizat, iar insasi respectarea acestora inseamna, defapt, ca-ti pasa de interlocutorul tau. Faptul ca te adresezi interlocutorului tau in mod politicos si respectuos (folosind pronumele de politete), spune despre tine ca nu ai intentia sa superi, sa deranjezi, ci ai intentia sa reconfortezi persoana careia te adresezi. Insa, pentru ca intentia ta s fie dusa la bun sfarsit, repet, aceasta trebuie intarita de sinceritate (in ceea ce intrebi si in ceea ce faci) si cu actiuni corespunzatoare (ajuti, consolezi, etc).
Marinia
Postat pe 24 Iunie 2012 19:07
Si inca ceva: adresarea folosind pronumele personal de persoana I impune un ton mai apropiat (familiar), iar pronumele de politete impune un ton oficial, distant.
sunt convinsa ca sti sa faci diferenta si sa asociezi contextual lucrurile acestea.
Nu te mira si nu te supara daca, vreo doamna se uita ciudat la tine; pur si simplu nu vrea, deocamdata, sa surmonteze anumite bariere...
Marinia
Postat pe 24 Iunie 2012 19:22
nu fi convinsa!
daca ai mai citi si alte topice, ale initiatorului, ai sa te convingi ca sunt multe diferente pe care nu le poate face!
heartbit
Postat pe 24 Iunie 2012 20:30
Apropo de tema acestui topic...Cineva mi-a povestit ca odata {spre a vedea cat de sincer e cel care-l intreaba...}a raspuns la intrebarea banala din politete"Ce mai faci?Cum o mai duci?' cu urmatorul raspuns ,dar cu zambet pe buze:"Mi-a murit mama,m-a parasit sotia,am ramas fara casa,copii sunt la sotie,ma internez ca am cancer.."totul repede si zambind..Stiti,sau banuiti raspunsul..:"Bine ca esti sanatos si tu si familia,mi-a parut bine ca am vb cu tine!"
Deci pe undeva..are acest topic un sambure de adevar!!
Va propun sa faceti un exercitiu de genul celui prezentat de mine...si sa ne spuneti si noua rezultatul! poate conostiinta aceea a mea a exagerat,poate ca nu-i chiar asa... Dar poate ca e Eu,sincer nu am experimentat si pt ca am prieteni cu adrvarat interesati de ce ma intreaba...
elisabeta_boia
Postat pe 24 Iunie 2012 21:16
betty, realitatea e ca de obicei la "ce mai faci" nimeni nu asteapta un raspuns. E un fel de salut: un fel de "tu esti ala, te-am recunoscut, pa". Nimeni nu te intreaba "ce faci", de fapt... Din pct meu de vedere, f. bine, nu tin sa stie exact "ce fac" toti neavenitii, cu atit mai mult sa aiba tupeul sa ma si intrebe... Dar la amici/prieteni/familie da, m-ar deranja sa le spun ca fac rau si sa zica "bine, ma bucur."
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 21:27
Aici ..cam ai dreptate!! Spun ca n-am incercat,si cred ca nici n-o sa incerc sa n-am..vreo surpriza...
elisabeta_boia
Postat pe 24 Iunie 2012 21:36
ce anume?
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 22:42
povestea Elisabetei seamana izbitor cu o situatie anecdotica (care se pare ca e reala) in care a fost implicat Mark Twain (sper sa nu ma insel, confundand scriitorul), si in care se spunea ca ajunngand mai tarziu la o serata. in momentul in care il intreaba gazda, ce s-a intamplat de n-a ajuns mai devreme. el raspunde pe un ton calm - "tocmai mi-am omorat o matusa!" la care gazda raspunde - ei, nu va faceti griji, nu-i nimic!!!!
asa ca uneori nu conteaza ce spui, ci modul in care o spui!
heartbit
Postat pe 24 Iunie 2012 23:47
Heartbit !! Ce mai zici ca faci?
elisabeta_boia
Postat pe 25 Iunie 2012 00:23
De la: heartbit, la data 2012-06-24 23:47:53in momentul in care il intreaba gazda, ce s-a intamplat de n-a ajuns mai devreme. el raspunde pe un ton calm - "tocmai mi-am omorat o matusa!" la care gazda raspunde - ei, nu va faceti griji, nu-i nimic!!!!
asa ca uneori nu conteaza ce spui, ci modul in care o spui!


exact..."las' ca toate trec"...
toate matusile, adica!
quasaria
Postat pe 25 Iunie 2012 01:11
Ai dreptate, intrebam, dar de multe ori nu ne intereseaza raspunsul, sau pur si simplu nici macar nu il auzim. Gandesti profund, de aceea risti sa nu fii inteles de oamenii superficiali.
Totusi modul de adresare , indiferent daca te vei adresa cu "dvs." sau cu" tu", nu va rezolva problema. Adica chiar daca te vei adresa cu "tu" in loc de "dvs." , si in acest mod se va crea o iluzie de apropiere, important este deca iti pasa/ne pasa de celalalt/de ceilalti.
rodica_stefane
Postat pe 25 Iunie 2012 02:05
sunt de acord cu tine,cand vorbim prea oficial unul cu celalalt este doar de complezenta...chiar nu simtim nimic...
garbo162553
Postat pe 25 Iunie 2012 15:15
Ai mare dreptate.mai bine sa-mi zici tu si sa ma respecti decat dvs.si sa ma vorbesti de rau....
sidor
Postat pe 26 Iunie 2012 16:09
Eu fac bine, mercic de intrebare. Da, putini sunt interesati cu adevarat de ceea ce fac, sunt, simt altii. Dar si politetea e buna, sa nu ne plangem!
Italienii sunt maestri in come va? si tutto bene!...uneori ma irita cu non ti preoccupare si stai tranquillo chiar si atunci cand viata e departe de a fi bene si tranquilla...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Iunie 2012 16:40
A propos, ce mai faceti, fetili? Lucreaza serios magnetismul...cald, teribil de cald...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Iunie 2012 16:43
bine, foarte bine. :))
G_X
Postat pe 26 Iunie 2012 17:17
Ba da, credem, indemnul la sinceritate este foarte frumos.

Totusi si dvs face parte din viata, omul trebuie sa stie sa traiasca cu el, chiar daca nu inseamna decit un fel de "buna ziua".
Sintem oameni mari si stim cind sa il ignoram si cind nu,asa este?

Dureros este cind iti doresti "tu" si capeti "dumneavoastra". De la oameni apropiati.

Atentie la asteptari! De la unii nu trebuie sa avem asa ceva.

Iar voi, oameni buni, cu indicatiile de consult psihiatric sinteti foarte foarte superficiali.

O zi frumoasa va doresc
Gabriela_Mihai_Minzala_1
Postat pe 28 Iunie 2012 09:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ci ne vrea sa faca bani pe timp de criza? 3 De la: crilore 20 Martie 2011 01:09
Cu fostul un copil rau sau cu actualul un ingerash???de ce iubim mereu magarii??? 10 De la: AMELYY 13 Mai 2010 09:38
Ce inseamna a fii sectant? 180 De la: eu_geminy 25 Octombrie 2010 02:40
Toleranta 109 De la: xenaprintesarazboinica 30 Decembrie 2010 18:16
juramant de nunta 79 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 10:32
Setari Cookie-uri