Puteti zambi?

l-o fi intristat mesajul meu !
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 22:44
caleidoscop, nu ti s-a intimplat niciodata sa fii cit se poate de senina si linistita - chiar fericita - atunci cind practic nu aveai nici un motiv sa fii, si sa nu poti sa te bucuri cind , teoretic, ai fi avut de ce?

Mie mi s-a intimplat de destule ori...
quasaria
Postat pe 25 Mai 2012 23:38
Motive sa zambim ar fi intotdeauna....pacat ca uneori uitam sa ni le amintim...
Rotty
Postat pe 26 Mai 2012 05:35
lumea a cam uitat sa zambeasca...
garbo_3351
Postat pe 26 Mai 2012 07:08
Nu poti sa zambesti mereu, nu ai cum... Problemele, preocuparile zilnice nu-ti permit asta. In scimb, eu, ori de cate ori am ocazia o fac: caut si aduc zambetul pe fata mea si a celor din jur. Lucrul asta ma face sa ma simt bine, sa lucrez intr-o atmosfera relaxata...Faceti unui apropiat un compliment sincer cu zambetul pe buze si veti vedea efectul, imbratiseaza zambind la plecare/venire persoana draga, ganditi pozitiv si veti vedea ca ajungeti sa zambiti nu mereu, dar destul de des.
garbo_1763
Postat pe 26 Mai 2012 11:45
mie toate astea imi lipsesc...sunt inconjurata de raceala si indiferenta...copiii sunt mari si au preocuparile lor...
caleidoscop
Postat pe 26 Mai 2012 12:31
mda...delicata intrebare...daca..."putem zambi"...stii?...se-ntampla uneori...cand...in loc sa razi...si te valesti pe jos de ras...te apuca plansu`...fara un motiv anume...si...alte ori...exact invers...adica...in loc sa plangi...pentru ca...momentul asta implica asa ca si...conjunctura...te apuca un ras...din care nu te poti opri...
evident...nu-i o axioma asta...si...asta nu inseamna ca se intampla tuturor...si...mereu...
desigur ca...putem zambi...daca avem si starea necesara...la acel moment...chiar daca...langa noi...cineva povesteste ceva ce iti starneste plansu`...
DA...cred ca...daca nu mai reusim sa zambim...incet incet...uitam sa mai traim...sa ne bucuram de clipa...ce niciodata nu se mai intoarce!!!

parerea mea!!!!
ovidiu42
Postat pe 26 Mai 2012 13:01
asa spun si eu ca e delicata postarea mea...depinde de multi factori, genetici ,cum am lasat la un moment dat sa se inteleaga si de multi alti factori...motive!
caleidoscop
Postat pe 26 Mai 2012 13:11
Pot sa spun ca voi,cei de pe Garbo,mi-ati adus de multe ori zambetul pe buze ...ati fost cu mine cand eram singura si m-ati facut sa zambesc cand eram trista....
Rotty
Postat pe 26 Mai 2012 13:11
da...cin` te puse soro...sa pui intrebari deshtea...asa...delicate? ....sa vezi tu...delicatetzuri de comentarii...
ovidiu42
Postat pe 26 Mai 2012 13:14
De la: Rotty, la data 2012-05-26 13:11:52Pot sa spun ca voi,cei de pe Garbo,mi-ati adus de multe ori zambetul pe buze ...ati fost cu mine cand eram singura si m-ati facut sa zambesc cand eram trista....
cateodata mi se-ntampla si mie, sa zambesc comentariilor frumoase, dar din pacate multe sunt triste
caleidoscop
Postat pe 26 Mai 2012 13:18
De la: Rotty, la data 2012-05-26 13:11:52Pot sa spun ca voi,cei de pe Garbo,mi-ati adus de multe ori zambetul pe buze ...ati fost cu mine cand eram singura si m-ati facut sa zambesc cand eram trista....





nush` daca...acu` esti bucuroaSA sau...poti zambi...dar...pot sa-ti trimit...aici... si... ?
ovidiu42
Postat pe 26 Mai 2012 13:20
si tie ....as minti sa spun ca nu am si lacrimat citind unele postari ...
Rotty
Postat pe 26 Mai 2012 13:22
Toate zambetele sunt frumoase.
Si au efectul de oglinda. Am constatat ca daca insotesti orice actiune cu un zambet, este imposibil sa nu primesti si tu, macar ca recunostinta pentru bunavointa.
Si in consecinta, iti simti sufletul mai usor, chiar daca il apasa multe de-ale tale.
MonaDa
Postat pe 27 Mai 2012 12:34
Neata buna la amiaza Ovi... ...Ia uite ce zambet frumos prezint...
Rotty
Postat pe 27 Mai 2012 13:15
tzuc...rotty!!!...ia mai adauga ceva...langa zambetu` ala...si...sa vezi ca bine e!!!
da-mi voie...sa zambesc si eu cu tine...putin!!!
zi frumoasa...sa ai...fara ploi...ca...la noi...e mai ceva ca la Londra!!!
ovidiu42
Postat pe 27 Mai 2012 13:21
Aici e soare si cald ...da io tre sa merg imediat la munca
tzuc si io...
Rotty
Postat pe 27 Mai 2012 13:29
tzuca mamy...si...tremetz inapoi...tzucii...sa ai ce face la lucru...
ovidiu42
Postat pe 27 Mai 2012 13:31
ete na, esti inconurata de indiferenta... si copiii sint mari.
Sa vezi cind esti inconjurata de ostilitati, nu indiferenta, si puradeii sint plecati....

uite, asta e atitudinea corecta :

http://www.youtube.com/watch?v=lUvYR2ZYjVY

quasaria
Postat pe 27 Mai 2012 14:06
da, quasaria!...adeseori ma gandesc si cand copiii(puii nostri) isi vor lua zborul, ostilitati daca vrem gasim la tot pasul, insa mai importanta imi pare chestia cum sa trec peste toate aceste ostilitati....de felul meu, nu-mi sta in caracter sa vorbesc urat, sa dau replici taioase, sa port masti pe fata...intelegi tu, ca doar esti inteligenta!...nu am vrut sa spun ca indiferenta unora ma ucide, dar nici bine nu-mi face!...nu vreau sa fiu bagata prea mult in seama dar nici bataia de joc a unora sa fiu!...si deci dupa cum singura spuneam importanta este Atitudinea noastra,a voastra!...de aici dispare si zambetul meu!...de aceea nu pot zambi, poate esti mai rece, mai distanta si nu pui asa mult suflet cum pun eu, insa ce e de facut pe mai departe?....eu pot inveseli multe persoane dar altii(altele) pe mine mai rar...
caleidoscop
Postat pe 27 Mai 2012 14:34
De la: quasaria, la data 2012-05-25 23:38:15caleidoscop, nu ti s-a intimplat niciodata sa fii cit se poate de senina si linistita - chiar fericita - atunci cind practic nu aveai nici un motiv sa fii, si sa nu poti sa te bucuri cind , teoretic, ai fi avut de ce?

Mie mi s-a intimplat de destule ori...
traiesc clipa la intensitate maxima, insa mi-a dat de gandit raspunsul tau, frumos si interesant totodata!...ma bucur la momentele oportune si nu las pe-altadata clipa fericirii sa treaca pe langa mine!...mai ales ca se-ntampla atat de rar...dupa cum bine v-am zis, ...zambesc destul de rar!
caleidoscop
Postat pe 27 Mai 2012 14:39
caleidoscoapo!!!...sar`na...si...tuturor...ce mai scriu...aici!!!
de ce oare...un zambet...e atat de greu?...de ce...noi...marea majoritate...care ne consideram...intregi...fara pete...fara carentze...nu reusim de cele mai multe ori...sa zambim?
de ce ...ceva atat de usor...devine ...de-odata...ceva greu?
hai...sa incercam sa...deschidem zambetu`...sa-l lasam...sa plece de la noi...pentru a se intoarce...intr-un tarziu...si pe la noi...sa ne aline...clipele umbrite...ce ni le ofera viata!!!
ovidiu42
Postat pe 27 Mai 2012 14:45
doamne! mi-e frica sa nu cad dintr-o extrema intr-alta!...au mai fost si astfel de situatii...sa nu devin penibila pt. unii fara voia mea!...fereasca d-zeu sa-ncep eu sa rad...ca nu ma mai opreste decat intercity...vezi asta e diferenta la mine!...nu zambesc dar rad cu gura plina,rad, rad, rad...sunt tipa extremelor!
caleidoscop
Postat pe 27 Mai 2012 14:57
De la: ovidiu42, la data 2012-05-27 14:45:00caleidoscoapo!!!...sar`na...si...tuturor...ce mai scriu...aici!!!
de ce oare...un zambet...e atat de greu?...de ce...noi...marea majoritate...care ne consideram...intregi...fara pete...fara carentze...nu reusim de cele mai multe ori...sa zambim?
de ce ...ceva atat de usor...devine ...de-odata...ceva greu?
hai...sa incercam sa...deschidem zambetu`...sa-l lasam...sa plece de la noi...pentru a se intoarce...intr-un tarziu...si pe la noi...sa ne aline...clipele umbrite...ce ni le ofera viata!!!
.....Salutari din partea mea!...ti-am raspuns mai sus...
caleidoscop
Postat pe 27 Mai 2012 14:59
am cetit...sar`na!!!...si...totushi...cetind...ce ai spus...intreb...crezi ca...e bine asa?...is rezolvate...toate pb?
ovidiu42
Postat pe 27 Mai 2012 15:17
De la: caleidoscop, la data 2012-05-27 14:34:18 Atitudinea noastra,a voastra!...de aici dispare si zambetul meu!...de aceea nu pot zambi, poate esti mai rece, mai distanta si nu pui asa mult suflet cum pun eu, insa ce e de facut pe mai departe?....eu pot inveseli multe persoane dar altii(altele) pe mine mai rar...




Eu cred ca : pe anumite varste/ etape traite ,unii oameni , sunt modelati (ca personalitate) sa ofere neconditionat...zambet ,veselie,bunatate, binete in jur .......dar isi dau seama ca lor, nu li se ofera la fel..... ei stiu sa o faca si ar trebui sa se bucure mult ca o pot face.....altii, schiteaza doar x nu pot sa faca nimic din toate astea.....unii, nici nu incearca macar....

Tu, trebuie sa fii o fiinta vesela chiar daca nu poti zambi :) ...asa imi zic eu in fiecare zi!


Spune-ti si tu la fel.....sa vezi cum te simti....nu astepta sa vina "ceva" de la ceilalti :)...caci uneori poate sa fie fals...!
Fss_ssu
Postat pe 27 Mai 2012 15:29
rad din tot sufletul...nu-mi prea place sa fac compromisuri!...de aceea sunt tipa extremelor!...ori e alba ori e neagra!...mai ales cand iubesti si nu esti iubita...fac orice pt. persoana iubita dar, ...ce ma fac cand o sa obosesc?
caleidoscop
Postat pe 27 Mai 2012 15:29
De la: caleidoscop, la data 2012-05-27 15:29:10 rad din tot sufletul...nu-mi prea place sa fac compromisuri!...de aceea sunt tipa extremelor!...ori e alba ori e neagra!...mai ales cand iubesti si nu esti iubita...fac orice pt. persoana iubita dar, ...ce ma fac cand o sa obosesc?




mno`...ce sa zic?...te opresti...tragi aer in chiept...scoti...chieptu`afar`...incerci sa uiti...tot ce ti-a creat suferintza...si...TREBUIE...sa mergi mai departe...
parerea mea!!!
ovidiu42
Postat pe 27 Mai 2012 15:35
De la: suparatu_, la data 2012-05-27 15:29:10
De la: caleidoscop, la data 2012-05-27 14:34:18 Atitudinea noastra,a voastra!...de aici dispare si zambetul meu!...de aceea nu pot zambi, poate esti mai rece, mai distanta si nu pui asa mult suflet cum pun eu, insa ce e de facut pe mai departe?....eu pot inveseli multe persoane dar altii(altele) pe mine mai rar...




Eu cred ca : pe anumite varste/ etape traite ,unii oameni , sunt modelati (ca personalitate) sa ofere neconditionat...zambet ,veselie,bunatate, binete in jur .......dar isi dau seama ca lor, nu li se ofera la fel..... ei stiu sa o faca si ar trebui sa se bucure mult ca o pot face.....altii, schiteaza doar x nu pot sa faca nimic din toate astea.....unii, nici nu incearca macar....

Tu, trebuie sa fii o fiinta vesela chiar daca nu poti zambi :) ...asa imi zic eu in fiecare zi!


Spune-ti si tu la fel.....sa vezi cum te simti....nu astepta sa vina "ceva" de la ceilalti :)...caci uneori poate sa fie fals...!
da...de felul meu sunt o tipa vesela....spun apropiatii mei!.....insa de la un timp am uitat sau chiar nu mai pot zambi, indiferent de situatie...daca e de ras, cu siguranta, rad....daca e de plans, plang...ma refugiez si plang, chiar nu-mi este rusine!...sunt tipa extremelor!...constientizez ca nu e bine asa insa sunt in elementul meu!...au ce profita multi de pe urma mea!...insa sunt puternica si nu ma las infranta!
caleidoscop
Postat pe 27 Mai 2012 15:36
Din cate stiu eu "extremele" nu prea bocesc...tu te contrazici....nu prea ghini =))
da in fine.....:)
Teatrista?....ii super sa fii, dar fleru, nu tine la toata lumea.
Fss_ssu
Postat pe 27 Mai 2012 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eficient pentru dureri reumatice,musculare si ale articulatiior 9 De la: fleurdelis 6 Februarie 2010 18:57
stii cati microbi sunt in bucatarie?! 79 De la: alinapopa1969 21 Septembrie 2011 09:08
menstruatia 3 De la: Elena_ 15 Decembrie 2008 01:38
Glanda tiroida 5 De la: iasomia 3 Februarie 2010 12:32
NOU! Produse naturiste 3 De la: Rotty 10 Aprilie 2012 15:00
Setari Cookie-uri