İMPLANTUL DENTAR

ACUM O LUNA İ JUMATATE IN MAXİLARUL DE SUS Mİ-AU FOST INURUBATE CITEVA İMPLANTURİ.ACUM URMEAZA PROCESUL DE INTEGRARE IN OS. TREBUİE SA MAİ ATEPT CEL PUTİN INCA 2 LUNİ.A VREA SA VA INTREB..BİNEINTELES CİNE ARE İMPLANT,DACA IN TİMP APAR PROBLEME,SAU DURERİ.CUM VA SİMTİTİ CU ELE,VA DERANJEAZA?İ INCA O PROBLEMA. CAM DE CIND MA-M OPERAT,A INCEPUT SA IMİ CADA PARUL CAM MULT. O Fİİ DİN CAUZA İMPLANTURİLOR?VOUA Vİ SA INTIMPALT AA CEVA? VA MULTUMESC

Postat pe 12 Noiembrie 2008 01:28
ma-m lamurit.....toata lumea are dintiorii ın regula..

Postat pe 14 Noiembrie 2008 21:10
M-ai bine zis...putina lume are bani de implant.
emagl
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:44
Si eu am vrut sa imi pun implanturi...dar se pare ca am osul maxilarului prea mic.Cel putin asa mi-a spus medicul.
Emyna
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:28
pentru arhangel...fotografia e reala,sau ?
yourdream
Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:05
nu crede ca toti au dintii in regula....:) eu am maxilarul d jos mult inafara..am purtat pe la varsta de 14 ani aparat dentar...m-a ajutat cat de cat..dar tot am un complex pentru barba mea..e prea ascutita. am un prieten dentisc care m-a informat ca o operatie in italia m-ar ajunge la vreo 4 mii de euro,dar nu-mi recomanda sa mio fac,nu momenta. mia spus ca e posibil sa fie dureros dupa..depinde de la caz la caz...a zis sa mai astept...poate cand voi fi mai invarsta..macar sa nu sufar acum..oricum ma intereseaza acest subiect....cum te simti momenta?

Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:14
Buna ,

Sunt din Ploiesti si te rog sa-mi spui unde ti-ai pus implanturile ,cit costa unul ,cum a fost operatia, mai multe detalii despre cabinet deoarece am nevoie(din nefericire) de 4 implanturi.(sint disperata de ideea operatiilor)

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Numai bine,

Cristiana

Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:31
De la: arhanghel, la data 2008-11-12 01:28:31ACUM O LUNA İ JUMATATE IN MAXİLARUL DE SUS Mİ-AU FOST INURUBATE CITEVA İMPLANTURİ.ACUM URMEAZA PROCESUL DE INTEGRARE IN OS. TREBUİE SA MAİ ATEPT CEL PUTİN INCA 2 LUNİ.A VREA SA VA INTREB..BİNEINTELES CİNE ARE İMPLANT,DACA IN TİMP APAR PROBLEME,SAU DURERİ.CUM VA SİMTİTİ CU ELE,VA DERANJEAZA?İ INCA O PROBLEMA. CAM DE CIND MA-M OPERAT,A INCEPUT SA IMİ CADA PARUL CAM MULT. O Fİİ DİN CAUZA İMPLANTURİLOR?VOUA Vİ SA INTIMPALT AA CEVA? VA MULTUMESC



durerile postinterventionale sunt normale doar in primele ore dupa ce trece anestezia, dar si acestea trec cu analgezice. pentru implant la maxilar ar fi bine sa astepti 5-6 luni pana sa te duci sa ti se puna conformatoarele gingivale cu care ai sa mai stai vreo doua saptamani. caderea parului nu are nici o legatura cu implanturile....poate cu stressul datorat gandului ca ti'i pus asa ceva (scuze...glumeam) o zi buna!!!!
gothside
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:43
Salut,

Si eu mi-am pus implant si tot in maxilarul de sus insa mie doctorul mi-a indicat sa astept 6 luni si apoi dupa 6 luni mi-a facut decapisonarea (cred ca asa se spune), dupa care am mai asteptat o luna pentru acomodare, nu a fost dureros si apoi am facut proba de dentina si dupa care mi-a pus si dintele, sa stii ca la mine a durat ceva, ca sa fie sigur doctorul ca totul este ok, sa nu apara ceva complicatii...nu a fost dureros...si nu cred ca-ti cade parul din cauza implantului, daca nu ti-l accepta organismul trebuia sa ai ceva reactii adverse pana acum...ar trebui sa discuti mai mult cu doctorul..daca mai doresti si alte informatii intreaba-ma...multa bafta!

Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:55
Salut,

Eu nu te pot ajuta decat cu cateva preturi caci eu mi-am pus implantul in Iasi, m-a costat 500 Euro implantul si 250 Euro dintele...cam scump dar a meritat!

Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:59
Buna, si eu am facut trei implanturi in luna aprilie 2008, nu sunt dureroase, trebuie sa stai 5-6 luni cu ele pana se integreaza in os,eu ma simt perfect cu ele
sunt ca si dinti mei
Merita investitia.Nu cred ca au nici o legatura cu caderea parului.
danielabica
Postat pe 23 Februarie 2009 10:29
.din pacate am facut si eu 4 implanturi.... nu-s dureroase...doar sa NU AI RECTII ADVERSE !eu am facut iritatii ale pieli obrajilor !daca organismul nu le respinge ! e ok !...si mai intreba ? ca daca faci alergie la ele e mai bine sa le scoti....cat mai repede !! sa-ti fie numai bine !!
garbo001219
Postat pe 23 Mai 2009 17:17
sunt medic stomatolog si va pot confirma...daca starea de sanatate a organismului era perfecta inainte de a pune implanturile, nu este nici o problema...implanturile sunt facut din titan, metal care da cele mai putine reactii alergice ......nu duce la apartitia unei alopecii(caderea parului) si nicidecumnu da reactii alergice...mai ales la nivelul obrajilor....draga 1219, implantul in sine nu se vede la suprafata gingiei in prima faza, fiind acoperit complet de aceasta, care se sutureaza peste surub, deci nu vad de unde aceste iritatii ale mucoasei jugale...ai grija poate din cauza imposibilitatii alimentarii, sa nu fi facut o sensibilitate la lactate(adica, neputand mesteca, pentru ca inca nu ai lucrarile puse, ai mancat mai mult lichid si semisolid, accentuand pe lactate, de la care poti face o mica alergie)...mai mult nu-mi dau seama de la ce ai fi putut face...pentru ca daca nu tolerai implantele, nu faceai pe obraji, ci aparea inauntrul osului semn de respingere - infectie, supurare, sutura nu se vindeca, implantul devenea mobil...ideal trebuie stat 5-6 luni, pana cand surubelul este osteotolerat si osteointegrat - adica este bine ancorat in os, depunandu-se chiar os pe el ca la o fractura - dar sunt cazuri in care se poate proteza dupa 3-4 luni, si totul este ok....personal cunosc 3 persoane care au implant de 3, respectiv 5 si 10 ani si nu au probleme....cine mai are nelamuriri...va astept aici cu intrebari
tutankhamon
Postat pe 23 Mai 2009 17:44
Alveola in care s-a facut implantul mai poate fi folosita pentru un nou implant?
strumfitoaia
Postat pe 23 Mai 2009 20:01
teoretic da...daca peretii sunt suficienti de grosi...iar implantul vechi nu a provocat rezorbtie osoasa....dar aici trebuie radiografii, masuratori, operatie de adaugare de os daca e nevoie....eheeeeee..
tutankhamon
Postat pe 24 Mai 2009 15:58
Deci,daca am un implant care trebuie inlocuit(cel mult10 ani).risc sa nu mai pot manca decat cu paiul?
strumfitoaia
Postat pe 25 Mai 2009 20:25
draga mea...e ceva ce nu imi spui si nu ai explicat...de ce trebuie sa onlocuiesti implantul????din cate stiu sunt garantate "pe viata"! suruburile astea din titan acolo raman intepenite daca sunt bine puse...
tutankhamon
Postat pe 26 Mai 2009 23:09
De la: tutankhamon, la data 2009-05-26 23:09:51draga mea...e ceva ce nu imi spui si nu ai explicat...de ce trebuie sa onlocuiesti implantul????din cate stiu sunt garantate "pe viata"! suruburile astea din titan acolo raman intepenite daca sunt bine puse...

Eu stiam ca cele mai reusite implanturi sunt garantate maxim 10 ani ,dupa care alveola in care s-a facut implntul este distrusa la modul ca nici proteza nu mai suporta.Te rog sa-mi raspunzi,cred ca e ceva ce mai trebuie spus.
strumfitoaia
Postat pe 12 Iunie 2009 21:17
nu e adevarat!!! implanturile rezista cat vrea pacientul....adica atata timp cat are grija de ele....nu trebuie scoase din os....teoretic, daca sunt puse corect si centrate nu mai ai probleme nici cu ele si nici cu osul.....aceste implante nu sunt ca niste proteze care toaca osul.....daca implantul in sine - surubul din os - a fost lasat sa se "infiga" bine in os, nu apare nici o rezorbtie...pentru ca lucrarea fixa de deasupra repartizeaza uniform fortele masticatorii, ca si cand am avea dintii naturali....rezorbtii apar doar daca surubul nu se pune bine si nu se lasa periooada de asteptare de minimum 3 luni....
tutankhamon
Postat pe 14 Iunie 2009 23:52
Buna seara! As dori sa stiu si eu,in cazul meu,am facut un implant,dar mi l-a facut cum se zice la ochi.Nu m-a trimis,sa mi se calculeze nimic,la masele-radiografie,pt.ca locuiesc,in Italia,si cand am venit in Ro.timpul era scurt,o vacanta de 2 sapt.si am inteles,ca acel aparat,care calcueaza cum se pune implantul,este doar la Bucuresti,eu fiind din Brasov.Probl.e ca am inteles,ca mi-a pus un surub cam gros,pt.ca peretele osului,este subtire in comparatie,cu ceea ce mi-a pus.Este vreo problema?Apoi,ata probl.este ca la radiografie,s-a vazut,ca a avansat cu gauritul destul de aproape de nerv.pe mine ma durea,cu tot cu vreo 3 anestezii.Mie imi e frica sa nu avanseze surubul,sa atinga nervul.E posibil?Am inteles,ca daca avansa mai mut si atingea nervul,faceam pareza.Au trecut 6 luni,de la implant,vad ca a ramas acolo,nu l-a respins corpul,dar am teama sa nu avanseze,la nerv,parca simt o durere pe acea parte.Sa fie datorita ca peretele e subtire si surubul prea gros,ori altceva?Dar simt doar de vreo luna asa un discomfort-asa ca si cum te trage curentul la masea.Sa fie de la alta masea?Nu stiu.Eram ingrijorata,sa nu se intampe vreo complicatie.Daca vreau sa scot implantul,se poate?E mai dificil?Ce sfat imi puteti da?si daca ma puteti lamuri in leg.cu ce am scris mai sus.multumesc
danyarmand
Postat pe 7 Iulie 2009 22:20
Problemele sunt datorate stimulilor de la nivelul centrilor nervosi afectati de terapia aplicata an apropierea acestora,sfatul meu este ansa refacerea linfocitelor esste un aport crescut an diminioarea acestor probleme.Cea ce spuneti dumneavoastra se poate gasi an totalitatea legumelor de culoare cu aspect descis care pot diminua efectul neplacut de exzemplu:banane,nuca cocos,seminte floarea soarelui etc.an cea ce spune-ti de dureri faciomacxilare luati un calmant usor pana la refacerea calusului,de ce va sfatui pentru anlaturarea problemelor cardiace care pot interveni an urma consumului abuziv al calmantelor cu efect nociv.Aceste probleme de dureri pot interveni datorita refaceri calusului si va pot da un exemplu clar si logic cum este parcurgerea copiilor mici an stadium de formarea coroanei dentare.Pentru orice neplaceri contactati-ma la nnr.tel.00306996600164 va multumesc pentru antelegere si cu speranta ca nu va-ti pirdut ancrederea an medici romani care se gasesc cu siguranta an romania si peste hotare,la fel de bine cunoscute sunt de medici nostri romani care de uneori le-au fost calcata persomalitatea an picioare
garbo022890
Postat pe 20 Iulie 2009 02:59
890, spune-mi te rog ca nu esti roman...!
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 03:05
Buna ziua, in legatura cu implantul dentar, as dori si eu cateva lamuriri de la domnul/doamna stomatolog; eu am avut hepatita C am facut dubla terapie un an iar virusul s-a negativat. Dupa 6 luni insa a aparut din nou. Intrebare: in conditiile in care toate valorile singelui sunt foarte bune, transaminazele sunt bune si ele, pot fi un candidat la implant, sau risc declansarea altor afectiuni grave? Va multumesc anticipat.
Viper
Postat pe 20 Iulie 2009 12:18
buna,si eu sunt din ploiesti si am aceiasi problema k si tine,as vrea sa te intreb dak ti-ai facut implanturile si unde?mersi
garbo031104
Postat pe 24 Iulie 2009 12:00
dragilor.....eu personal nu va pot da ok-ul pentru implante, pentru ca nu va cunosc si nu va stiu exact starea de sanatate...trebuie mers la medicul vostru de familie care se ocupa de voi si v-a urmarit evolutia bolii...doar el va poate spune daca puteti suporta un implant sau nu.....chestia este ca ficatul este un orgam supersensibil la orice este nou introdus in organism - suruburi, cleme, tije fixatoare in cazul oaselor fracturate....in cazul vostru, se va introduce in os un implant - un surub - din titan...acesta este un metal super testat care da foarte putine efecte secundare.....dar, repet....niciodata nu se stie cum reactioneaza organismul....

viper, singura afectiune grava care poate aparea este rejectarea implantului...atat...
tutankhamon
Postat pe 24 Iulie 2009 12:18
De la: danyarmand, la data 2009-07-07 22:20:51Buna seara! As dori sa stiu si eu,in cazul meu,am facut un implant,dar mi l-a facut cum se zice la ochi.Nu m-a trimis,sa mi se calculeze nimic,la masele-radiografie,pt.ca locuiesc,in Italia,si cand am venit in Ro.timpul era scurt,o vacanta de 2 sapt.si am inteles,ca acel aparat,care calcueaza cum se pune implantul,este doar la Bucuresti,eu fiind din Brasov.Probl.e ca am inteles,ca mi-a pus un surub cam gros,pt.ca peretele osului,este subtire in comparatie,cu ceea ce mi-a pus.Este vreo problema?Apoi,ata probl.este ca la radiografie,s-a vazut,ca a avansat cu gauritul destul de aproape de nerv.pe mine ma durea,cu tot cu vreo 3 anestezii.Mie imi e frica sa nu avanseze surubul,sa atinga nervul.E posibil?Am inteles,ca daca avansa mai mut si atingea nervul,faceam pareza.Au trecut 6 luni,de la implant,vad ca a ramas acolo,nu l-a respins corpul,dar am teama sa nu avanseze,la nerv,parca simt o durere pe acea parte.Sa fie datorita ca peretele e subtire si surubul prea gros,ori altceva?Dar simt doar de vreo luna asa un discomfort-asa ca si cum te trage curentul la masea.Sa fie de la alta masea?Nu stiu.Eram ingrijorata,sa nu se intampe vreo complicatie.Daca vreau sa scot implantul,se poate?E mai dificil?Ce sfat imi puteti da?si daca ma puteti lamuri in leg.cu ce am scris mai sus.multumesc


draga mea, revino si specifica unde ti s-a facut implantul?? la arcada superioara sau la cea inferioara??? in ce zona.....este posibil, da, la arcada inferioara de la premolari in spate sa se "agate" nervul care este intr-un canal imaginar pe sub radacinile dintilor.....daca a fost atins cumva, ai oaresce probleme.....dureri, senzatie de amorteala, chiar disparitia sensibilitatii pe teritoriul afectat...dar vad ca nu spui de asa ceva.....este posibil sa fie doar o simpla iritatie a nervului care, in mod normal , ar rebui sa treaca in cateva saptamani.....daca nu, intoarce-te la aia si spune-i ce ti se intampla....fa-ti radiografie din nou si, eventual, consulta si alti medici...

p.s. implantul se poate scoate usor.....sub anestezie, se de-surubeaza din locul unde a ost infiletat....nu e grea interventia...dar daca surubul este bine tolerat de organism si nu se misca , sincer, e pacat sa-l indepartezi...
tutankhamon
Postat pe 24 Iulie 2009 12:25
Va multumesc pentru raspuns.
Viper
Postat pe 24 Iulie 2009 16:32
eu raman tot la proteza mea... seara, pana s-o pun in pahar, mai schimbam si noi o vorba, doua... ne tinem de urat...
zambil
Postat pe 24 Iulie 2009 16:35
unde pui ca te poate musca de unde vrea muschiul tau....
za-pa-ci-tu-le...

am dat in ras aici,curg apele pe mine....
iasomia
Postat pe 24 Iulie 2009 16:43
cine mar putea ajuta sa pot gasi un detector de aur an folosul medicinei findu-mi necesar de a gasi aur pentru confectionarea protezelor dentare cu singuranta eficiente 100% la un pret destul de rezonabil pentru orice client neajutorat.
garbo022890
Postat pe 24 Iulie 2009 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marirea sanilor: DA sau NU in 2016? 13 De la: stefaniab 4 Decembrie 2016 17:26
Despre somn 2 De la: Katinka 27 Februarie 2012 11:35
Dezinfectie TBC 2 De la: iasomia 24 Noiembrie 2010 09:34
Ovare polichistice 2 De la: Alexandra_Radu_2 5 Februarie 2016 21:33
Sanatatea unghiilor de la picioare 2 De la: garbo_468725 11 Iulie 2017 00:17
Setari Cookie-uri